forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ken Parker
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 124

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 17:52:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

U prvoj epizodi Ken ubija Indijance s leđa jer su mu tako veći izgledi da ih porazi. U Minetownu ga svećenik suoči točno s ovim što ti govoriš. Ken mu odgovara da će uvijek ubiti ako treba birati između svog života i nekoga tko ti izravno prijeti. Ne vidim nekonzistentnost.



ali: je li Ken Parker cinični junak?

je li to strip otpuštanja kočnica (kao one američke gluposti)?

ne

da je to sasvim jasno, potvrđuješ baš ti i takvi čitatelji, koji čitaju Kena na najgrđim mjestima melodrame.

Berardi također to izvodi u VEĆINI i GLAVNINI svoje sage o Parkeru. zato jako smetaju te nekonzistewntnosti, koje radi iz pukog efekta.

(to su ti žare unutarnje kontradikcije, a ne realna životna kontradiktornost, što je opet nešto drugo. da, svaki čovjek je živa kontradikcija i zato ga se (čovjeka) ne da definirati, ne da ga se utvrditi nijednom znanošću: ni sociološki, ni psihološki, ni biloški itd.)

recimo,
primjer na razini stripske izvedbe koji proturječi ovome što ti pričaš beva je opet jedna minijatura, scena-efekt. samo što je ovoga puta efekt u sasvim drugome smjeru, upravo suprotnome nego što je u Baladi, kada Ken cinično vara ženu s bebom (i baca fore).

pričam o epizodi u Meksiku, kada se tu pojavljuje revolveraš. revolveraš je profi, živi od kolta i on je tu nasuprot Kenu. i kada mu Ken kaže da traži čovjeka da se osveti, profi mu kaže da neće uspjeti, jer ON NE UBIJA S LEĐA, ne ubija olako.

drugim riječima, tu Berardi želi dati portret Kena koji je obziran itd. plemenit čak.

e pa, ovakva nepoklapanja, ostavljaju gorak okus, kako je to već rekao Spock. možeš se ti sad uvjervati da je sve konzistentno, d aje to okej i da je "realistično" da se preživljava itd. ali to su lutanja, lutanja u izvedbi koja su unutarnje kontradikcije na krucijalnim mjestima.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 17:55:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

što se uopće želi reći?

što Berardi uopće hoće?



Hoće nas (pomalo) šokirati.

A to da su ovdje svi zlikovci loši i zaslužuju biti ubijeni, nije baš tako. Ken je rekao zašto pomaže Pat, da se izvuče od optužbi. Pritom većinom ubija u samoobrani, što je konzistentno s onim što je činio prije. Da je na kraju ubio Latimera, kad ga je već savladao, to bi bilo nekonzistentno, ali tada nije bio u neposrednoj opasnosti pa za tim nije bilo potrebe.

Uostalom, u ovoj priči popriličan broj zločinaca ubije sam Latimer, ne Ken. Dok ih ubija, mi mislimo da je on policajac ali na kraju se pokaže da se ustvari samo rješavao svjedoka. Njemu je išlo na ruku što je čuo da su lažnog Latimera osudili na smrt i htio se pobrinuti da to tako i ostane.

A taj, što kažeš, darknajtovski moment nije ništa novo. Dosad je, kao što sam rekao, Ken već ubijao Indijance s leđa, ubijao ljude koji su ga napali bez previše moraliziranja. Već u drugom broju kaže da će ubiti ako mora, tako da nema ništa čudno u ovom momentu, samo donekle iznenađujuće. Da je ženi rekao 'Muž ti je već mrtav, ne moraš mi ništa reći' izgubio bi šansu za dobiti informacije koje ga mogu spasiti.

Kažem, nije pretjerano moralno i pomalo šokira, ali je konzistentno.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 18:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Hoće nas (pomalo) šokirati.




da
to mu kod mene ne prolazi

mene zanima konzistentnost, ne šok

mene zanima da se odredi: je li Ken survival tip ili društveno angažirana individua sa kulturoloških studija?
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 18:14:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

pričam o epizodi u Meksiku, kada se tu pojavljuje revolveraš. revolveraš je profi, živi od kolta i on je tu nasuprot Kenu. i kada mu Ken kaže da traži čovjeka da se osveti, profi mu kaže da neće uspjeti, jer ON NE UBIJA S LEĐA, ne ubija olako.



Pa da, ali očito je da je taj revolveraš krivo procijenio Kena. Doduše, sad sam provjerio, Ken mu kaže da tako može zadržati samopoštovanje, ali eto, očito je malo slagao :)

Ken nikad ne bi ubijao za novac, i zbog toga je rekao da žali tog revolveraša. Ima razlike kad nekoga ubiješ da bi preživio i kad ubijaš za plaću. Koliko mi znamo, Ken se samo nadovezao na njegovu pretpostavku, i to doslovno rekavši da oni koji ne ubijaju s leđa 'možda sačuvaju poštovanje prema sebi samima'. Nigdje ne kaže eksplicitno da ni on ne bi ubio s leđa. Čak je pokazao prije da bi. Samo govori da je svjestan da to nije baš časno. Svi se želimo prikazati boljima nego što jesmo :)

Mislim da je Berardi namjerno ubacio tu scenu da pokaže kakav dojam Ken ostavlja, dobričine koji nije sposoban ni za samoobranu. Da bi kasnije djelima to demantirao.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 18:23:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
tako da nema ništa čudno u ovom momentu, samo donekle iznenađujuće. Da je ženi rekao 'Muž ti je već mrtav, ne moraš mi ništa reći' izgubio bi šansu za dobiti informacije koje ga mogu spasiti.

Kažem, nije pretjerano moralno i pomalo šokira, ali je konzistentno.



nije

ova tvoja suha racionalizacija NE POGAĐA lik Kena Parkera. ako je on to, utrenirana mašina za preživljavanje, KAKO UOPĆE DOLAZI U ODNOS SA JEDNOM CURICOM?

dakle,
bit će da se "analize" ne mogu provoditi temeljem jedne scene, nekog izdvojenog fragmenta i tako si izracionalizirati scenarij, već se treba gledati šire: treba se gledati cjelina. zbog toga što ti ne gledaš cjelinu ili ti izmiče, tebi se čini da je sve konzistentno: po potrebi se može biti cinični ubojica koji će doći do informacije, može se biti i suosjećajan sa kurtizanom, a može se lako i prešaltati na chemako-indijansku kulturu.

ako je ubio tipa u borbi za preživljavanje, te, ako je vidio ženu sa bebom, kako to da nije malo zastao, malo ustreptao; što se događalo unutar Kena, beva? bilo mu je stalo samo do informacije, nije moralno-ali-konzistentno? ne, da bi ta scena bila uvjerljiva, ona se ne može odvijati filmskom brzinom i suhom, nagorovskom, racionalizacijom, terminator style: input: ubijen tip input: dolazi žena s bebom input: ispitaj ženu input: uzmi informaciju.

ja bih rekao da je to prekratko za bilo kakvu uvjerljivost, također životnost te također radi veliku raspuklinu u liku i djelu Kena Parkera.

rekao bih da je to samo puki efekt, tu se slažem s tobom i bez ikakve konzistentnosti s osnovnom, temeljnom pričom (tu se ne slažem s tobom)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 18:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Pa da, ali očito je da je taj revolveraš krivo procijenio Kena. Doduše, sad sam provjerio, Ken mu kaže da tako može zadržati samopoštovanje, ali eto, očito je malo slagao :)




ne bih se ja smijao na takve stvari

dakle,
ti tvrdiš da je Ken beskrupolozan tip, koji slaže kad treba prevariti protivnika, koji je lukav i prepreden i koji će ubiti s leđa, ako procijeni (u naturalističkom ključu) da je to korisno?

opa, izgleda da smo te dobrano nanišanili, beva
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/01/2019 : 18:38:46  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ubojstvo u Washingtonu: strana 24. ova crnkinja ima usta ko čmar .
Milazzo se sprda.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Džedson
Average Member



532 Posts

Member since 29/04/2008

Posted - 12/01/2019 : 18:40:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Džedson a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by Džedson

epizoda koja se meni najviše dopala je nemilosrdni butch, svojevrsna oprečna epizoda u serijalu. ne znam što je bilo berardiju da takvo što napiše, valjda je htio iznenaditi čitatelje, ili sam sebe, tko će ga znati. butch se doslovno narugao svim već ustaljenim ljevičarskim govorancijama, a moderna i emancipirana ženska, koja se drži s visoka prema muškim primitivcima, ispada bijedni gold digger. i za promjenu, scene iživljavanja indijanskih zvijeri nad bijelcima. scena s bebom, uh.





heh, a meni je ta epizoda najgora u cijelom serijalu...





pretpostavljam iz tih istih razloga

tu berardi oprečni (butch logan) potpuno zasjenjuje berardija standardnog (kp)

kako rekoh, na 56om sam broju, i ovo je endemski slučaj za sada

a i maraffa se tu još trudio
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 12/01/2019 : 18:47:15  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by grofica Varga

Ken nije jednak Ilijadi! Ja se vodim logikom da onaj kojemu netko stavi Homera u ruke u 14. godini života i koji bekne išta suvislo o tom djelu, može razumjeti Kena u istim tim godinama. To je bila moja poanta, a ne to da smo mi s 15. genijalci koji razumiju svu svjetsku književnost, pa je Ken piz..n dim.



Shvaćaš ovo sve kroz prizmu dvoboja Zagora i Kena pa si, pretpostavljam, oštrija negoli bi bila da Zagor nije ni spomenut. Dat ću primjer zašto me neke scene više pogađaju kad sam stariji.

Recimo, u 'Krvavim zvijezdama', dječak koji pomogne Kenu gine. Kad sam bio tinejdžer, takve me stvari nimalo nisu pogađale. Sad kad imam djecu, jebiga, ne bude mi svejedno.
I znam da je Berardi baš to htio postići i da će nekome to smetati, ali opet. Majka koja izgubi dijete puno veći efekt izaziva i kad sam imaš djecu. Ali ne znam, možda je to slučaj samo s nama majčinim dušicama :)



Nevezano za Kena, ovo je živa istina. Dok nisan dobija dite ovakve stvari me nisu posebno pogađale. Dicu prije jednostavno nisan doživljava. Sad mi se grop u grlu stvori kad vidin bolesno dite, da ne pričan o nečen goren.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/01/2019 : 18:48:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Ne znam, crtež mi je bio grozan, a ta scena s bebom tako jeftina...
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/01/2019 : 18:49:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Odgovor je namijenjen Džedsonu
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 18:54:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

ne bih se ja smijao na takve stvari

dakle,
ti tvrdiš da je Ken beskrupolozan tip, koji slaže kad treba prevariti protivnika, koji je lukav i prepreden i koji će ubiti s leđa, ako procijeni (u naturalističkom ključu) da je to korisno?

opa, izgleda da smo te dobrano nanišanili, beva



Ne beskrupulozan, kako smo ono govorili, slojevit.

I velika je razlika između ubijati iz koristi i ubijati kad nema drugog izlaza. Dok je ubijao Indijance s leđa, na kocki su bili njegov i životi svih njegovih kolega.

Mislim, stvarno ne znam gdje je problem. Ken se ponaša konzistentno u ovisnosti o situaciji. Ako je smrtno ugrožen, ubit će, ako nije, neće. Ne bi bilo logike da zbog toga sad bude đubre prema Pat ili što već.

Svi Bonelli junaci, uklučujući i Zagora, ubijaju kad je nužno. Samo što Zagor nakon toga obavezno kaže 'Nisam htio da do ovoga dođe'. E pa, možda Ken to isto misli, ali nema potrebe govoriti naglas (osim u prvom broju kad ubije vrača :D). Ne treba se sve u stripu crtati.

Čak i u toj sceni kad ubije lika i ispituje udovicu, u momentu kad ga ubija Ken ni ne zna za ženu i dijete. Kad sazna, iskoristi situaciju da izvuče informacije (jer mu je život u pitanju) i onda želi što prije tu epizodu ostaviti iza sebe. Kao da mu nije drago što je moralo tako, ali ne mora se baš sve nacrtati.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 19:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
Kad sazna, iskoristi situaciju da izvuče informacije (jer mu je život u pitanju)



nije mu život u pitanju

ne bih se dalje tu natezao
dovoljno sam vidio, tvoje shvaćanje čovjeka je u naturalističkom ključu. tebi je Ken konzistentan kad ubija kad je nužno (a nužno je svakih par stranica, takorekuć), a kad nije nužno, onda se može baviti i spašavanjem kitova.

tebi su takva lutanja "slojevitost", meni pak je to - temeljna pogubljenost



Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 12/01/2019 : 19:25:29  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Ma ja uopće ne mislin da ti triba životna mudrost za čitat Kena, malo si preozbiljno to doživila. Čak se i slažen s tobon, osmaši su dobra publika za Kena.
Ja san Kena otkrija sa 30, i nije mi otvara oči i nove horizonte nego mi je bilo gušt čitat strip u kojen mogu pripoznat situacije koje san doživija na vlastitoj koži.
Nema tu duboke mudrosti, ali recimo najbanalnije: Epizodu broj 30 će puno bolje razumit neko ko je roditelj nego neko ko nije.
Nekome je to ljuta patetika al scena kad starome ispadnu drva mi je vrh.



Gle, ne mogu ti čitati misli. Preozbiljno ili ne, kako sam drugačije mogla doživjeti ovo:
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
Ne moraš bit pametan da bi ti Ken bija interesantan nego je za čitanje Kena sa razumijevanjen preporučljivo skupit nešto godina u dupetu.


Drago mi je da smo se složili oko toga kad smo što u stanju razumjeti. Ono što dolazi s godinama, zrelošću, mudrošću, iskustvom, elokvencijom, obrazovanjem, intelektualnim kapacitetom ulazi u pojam "interpretiranje". Na kojem nivou držimo interpretaciju i jesmo li tu utkali svoju zrelost, razumijevanje svijeta oko sebe, iskustvo i godine. Ukoliko će netko uzeti stvari zdravo za gotovo, bez obzira što je to Ken, taj također ne pali mozak dok čita. čitanje Kena ne znači da palim mozak i interpretiram, niti čitanje Zagora s 36 znači da gasim mozak i interpretiram ga kao sa 7.




Moran ti prije svega priznat da se osjećan poprilično nesigurno u ovoj raspravi jer neman pojma čega bi se uvatija. Iman osjećaj da se cilo vrime moran opravdavat za stvari koje nisan reka i ispričavat za uvrede koje nisan uputija.
Isto tako uvuka san se u raspravu o Zagoru a i tu san loš.

Šta se Kena tiče, ja nigdi ne tvrdin da moraš imat 30 da bi razumija Kena ili imat određene godine u dupetu, napisa san da je preporučljivo.
Ja nisan Kena otkrija sa 30 jer san tada za njega sazrija nego zato šta san ga čita u osandesetima i tada mi je bija dosadan, kroz devedesete ga nisan ni ima prilike čitat, i u ruke mi je doša tek prije 10-12 godina kad san ima 30.
Da san ga ima priliku čitat ka srednjoškolac možda bi mi se već tada svidija.
Meni Ken nije totem, i ne doživljavan ga niti približno ozbiljno koliko fanovi Zagora doživljavaju Zagora.

Kad napišen da Manfredi jede "majstora Nolittu" ja to ne mislin nego radin ono šta mi dobro ide-provociran. U stvari ne dobro nego vrhunski. Jesi vidila kako se Spock zajapurio?
Ili bacin udicu da je Zagor ka Bujica i uvatin 100 kilograma loga.

Ton ti je taman ne opterećuj se, moš i glasnije. Iako nas bije glas da smo mimoze, mi Kenovci smo čvrsti momci.






Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 12/01/2019 20:14:38
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 19:29:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

nije mu život u pitanju


Ako ne nađe bandu, objesit će ga. Itekako mu je život u pitanju, samo ne trenutno.

quote:
Originally posted by stinky

ne bih se dalje tu natezao
dovoljno sam vidio, tvoje shvaćanje čovjeka je u naturalističkom ključu. tebi je Ken konzistentan kad ubija kad je nužno (a nužno je svakih par stranica, takorekuć), a kad nije nužno, onda se može baviti i spašavanjem kitova.

tebi su takva lutanja "slojevitost", meni pak je to - temeljna pogubljenost


Evo sad ću ja malo uspoređivati, Zagor radi istu stvar samo s izraženom grižnjom savjesti. Štiti Indijance, ali nema problema ubiti ih da bi se spasio, pa i kada zna da su u pravu (Zimska zmija, recimo). Ne čini li ga to onda licemjerom?

Pa recimo, na početku epizode 'Zombiji' hladnokrvno gleda kako O'Keefe i kompanija ubijaju crnce, da bi se kasnije umiješao kad jednog bičuju. Gdje je bio dotad? Ovakvih situacija možeš izvući koliko hoćeš i inzistirati na njima. Ionako ćemo pravdati svoje favorite.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7268 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 12/01/2019 : 19:29:33  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Moran ti prije svega priznat da se osjećan poprilično nesigurno u ovoj raspravi jer neman pojma čega bi se uvatija. Iman osjećaj da se cilo vrime moran opravdavat za stvari koje nisan reka i ispričavat za uvrede koje nisan uputija.
Isto tako uvuka san se u raspravu o Zagoru a i tu san loš.

Šta se Kena tiče, ja nigdi ne tvrdin da moraš imat 30 da bi razumija Kena ili imat određene godine u dupetu, napisa san da je preporučljivo.
Ja nisan Kena otkrija sa 30 jer san tada za njega sazrija nego zato šta san ga čita u osandesetima i tada mi je bija dosadan, kroz devedesete ga nisan ni ima prilike čitat, i u ruke mi je doše tek prije 10-12 godina kad san ima 30.
Da san ga ima priliku čitat ka srednjoškolac možda bi mi se već tada svidija.
Meni Ken nije totem, i ne doživljavan ga niti približno ozbiljno koliko fanovi Zagora doživljavaju Zagora.

Kad napišen da Manfredi jede "majstora Nolittu" ja to ne mislin nego radin ono šta mi dobro ide-provociran. U stvari ne dobro nego vrhunski. Jesi vidila kako se Spock zajapurio?
Ili bacin udicu da je Zagor ka Bujica i uvatin 100 kilograma loga.










Ako ovim aludiraš i na moju opasku kako Zagora čitaju idioti, tu san falija. Jbg, priznajen. Je velik i krhak ego, al krivo san te skonta. A onda inat ne da na sebe. Tako da, moje isprike.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 12/01/2019 : 19:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Džedson

quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by Džedson

epizoda koja se meni najviše dopala je nemilosrdni butch, svojevrsna oprečna epizoda u serijalu. ne znam što je bilo berardiju da takvo što napiše, valjda je htio iznenaditi čitatelje, ili sam sebe, tko će ga znati. butch se doslovno narugao svim već ustaljenim ljevičarskim govorancijama, a moderna i emancipirana ženska, koja se drži s visoka prema muškim primitivcima, ispada bijedni gold digger. i za promjenu, scene iživljavanja indijanskih zvijeri nad bijelcima. scena s bebom, uh.





heh, a meni je ta epizoda najgora u cijelom serijalu...





pretpostavljam iz tih istih razloga

tu berardi oprečni (butch logan) potpuno zasjenjuje berardija standardnog (kp)

kako rekoh, na 56om sam broju, i ovo je endemski slučaj za sada

a i maraffa se tu još trudio



Nisan kapacitet za rasprave o oprečnon ili pravon Berardiju ali Butch je i meni vrhunski.
Marraffa odličan.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 19:46:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Evo sad ću ja malo uspoređivati, Zagor radi istu stvar samo s izraženom grižnjom savjesti. Štiti Indijance, ali nema problema ubiti ih da bi se spasio, pa i kada zna da su u pravu (Zimska zmija, recimo). Ne čini li ga to onda licemjerom?

Pa recimo, na početku epizode 'Zombiji' hladnokrvno gleda kako O'Keefe i kompanija ubijaju crnce, da bi se kasnije umiješao kad jednog bičuju. Gdje je bio dotad? Ovakvih situacija možeš izvući koliko hoćeš i inzistirati na njima. Ionako ćemo pravdati svoje favorite.



pa nisam ja izvukao scenu s ciničnim Kenom nego ti
ti si to hvalio kao vrhunsku scenu koja te zamisli

što, da ti sada kažem da je Zagor slojevit zato što gleda kako ubijaju crnce, jer ne zna o čemu se radi, nije potpuno upoznat sa situacijom, a onda kada sazna odabire pravu stranu?
to je tvoje rezoniranje.


quote:
Ako ne nađe bandu, objesit će ga. Itekako mu je život u pitanju, samo ne trenutno.


neće
objesit će ga samo ako ga uhvate

on može i otići, bez da se umiješa u još jednu krvnu osvetu
nije nužno da nađe bandu



Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/01/2019 : 19:46:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da je ta epizoda, meni najlošija Kenova, drugim vrhunska
Tako je to s ukusima
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 12/01/2019 : 19:48:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Sad je ovaj odgovor nastavak na upis Nesvrstanog
Nemojte pisati tako brzo, ja tipkam preko mobitela
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7016 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 12/01/2019 : 20:05:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Beva

Pa da, ali očito je da je taj revolveraš krivo procijenio Kena. Doduše, sad sam provjerio, Ken mu kaže da tako može zadržati samopoštovanje, ali eto, očito je malo slagao :)




ne bih se ja smijao na takve stvari

dakle,
ti tvrdiš da je Ken beskrupolozan tip, koji slaže kad treba prevariti protivnika, koji je lukav i prepreden i koji će ubiti s leđa, ako procijeni (u naturalističkom ključu) da je to korisno?

opa, izgleda da smo te dobrano nanišanili, beva



Ne slažem se! Kao što sam već napisao, Ken je robot bez ljudskih osjećaja, sposoban za sažaljenje i razlikovati dobro i loše. Nepotpun je, očito nema instalirane zakone robotike. Kontrast Kena robota su ekstremne tragedije, gdje se Berardi koristi djecom i ženama da bi stvorio veće emocije kod čitatelja.

Samim tim strip je nadrealan jer niti je normalna tolika količina tragedije, a o Kenovoj reakciji sam već rekao. Otrese prašinu s ramena, namjesti frizuru i krene kod brijača da bi spreman nastavio misiju.

Meni prvenstvo tragedija povezana s djecom smeta i nije mi u redu to koristiti na način kako to čini Berardi.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 12/01/2019 : 20:14:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa Ken je u ovoj "vrhunskoj" Bevinoj sceni terminator koji dolazi do neophodne informacije

zato si ga ti prepoznao kao robota

ali, teško da je to Berardijeva namjera
štoviše, on gradi jedan ljudski, sasvim običan haha, blizak čovjeku, human, topao lik

kako se to dvoje uklapa, nek nam objasni beva

ja kažem da su ove omaške (baš te koje beva voli i koje ga "šokiraju") unutranje kontradikcije, i tu je Berardi težak promašaj. kod Zagora to ne smeta, jer se Zagora i ne simulira kao običnog, tobože realističnog i bliskog prosječnom čitatelju. kod Kena smeta itekako.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 12/01/2019 : 20:48:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

pa Ken je u ovoj "vrhunskoj" Bevinoj sceni terminator koji dolazi do neophodne informacije

zato si ga ti prepoznao kao robota

ali, teško da je to Berardijeva namjera
štoviše, on gradi jedan ljudski, sasvim običan haha, blizak čovjeku, human, topao lik

kako se to dvoje uklapa, nek nam objasni beva

ja kažem da su ove omaške (baš te koje beva voli i koje ga "šokiraju") unutranje kontradikcije, i tu je Berardi težak promašaj. kod Zagora to ne smeta, jer se Zagora i ne simulira kao običnog, tobože realističnog i bliskog prosječnom čitatelju. kod Kena smeta itekako.



Kako kome, očito.

Scena mi je šokantna jer je nisam očekivao, ne znači odmah da je nekonzistentna. Ponavljam, Ken je strip u kojem se puno toga prešuti, pušta se čitatelju da stvori mišljenje o situaciji. Vama ustvari na kraju te scene fali didaskalija s navodnicima u kojima piše: 'Nisam to htio, žao mi je, ali nije bilo drugog načina!' Onda bi Ken bio konzistentan. E pa tko kaže da on u tom trenutku ne razmišlja baš na taj način? Ne mora sve biti servirano.

Je li Berardi igdje izjavio da je Kena zamislio kao prosječnog, običnog čovjeka? Ako ne, onda su to sve interpretacije čitatelja i, kao takve, subjektivne su. Evo ja volim Kena pa ne mislim da je običan čovjek. Već sam objašnjavao da se pod tim 'blizak običnom čovjeku' misli na neke detalje koje dotad u Bonelliju nismo viđali.

Uostalom, stinky, ti si sam dosta tih odrednica, kad su uvedene kod Zagora obilježio kao plus. Citiram:

Koketiranje sa definiranom kronologijom nije narušilo ništa, štoviše, Zagor je dobio dodatnu dimenziju. Zemljopis i povijest jesu limitirajući faktori, ali upravo njihova limitirajuća konkretnost donosi svojevrsnu puninu pa prostori koje Zagor posjećuje iskrsavaju bogatiji i sadržajniji.

A zabavno mi je nešto što sam upravo povezao. Komentirao si ovdje da Berardi izvodi trikove s promjenom lokacije i slično:

quote:
Originally posted by stinky

tebe muči ovo i zato ne možeš progledati trik koji Berardi koristi: on stavlja Kena u RAZLIČITE situacije, RAZLIČITA okružja i ta RAZNOLIKOST tebi izgleda kao da se događa neki napredak u samome Kenu.


A kod Zagora pišeš ovo:

Osmišljena je nova Zagorova odiseja, čuvena sjevernoamerička odiseja. Ona je nadmašila staru i do danas ostala neprevladana: najveće mini-jedinstvo u serijalu. Kroz više od dvije godine pratimo razvoj, Zagor ima cilj. Prolazi raznim krajevima Amerike, a svaki daje nešto što mu je svojstveno i istovremeno zagorovsko. Prva priča priziva u sjećanje velike pustolovne romane s kraja 19. i početka 20. stoljeća, otkrivanje neistraženih predjela, englesku vladavinu morem i plemiće koji su tako bolesno bogati i puni stuartmillovskog zdravog razuma da samim postojanjem zadužuju čovječanstvo… Prijateljstvo, ljubav, strast, izdaja, Eskimi, naprstak mistike i tajna arktičke sfinge, Zagor a la Djeca kapetana Granta u suverenoj boselijevskoj izvedbi – čita se sto puta i nikada ne dosadi.

Nije li i to tek - trik? Isti koji Berardi koristi? I kažeš da se događa razvoj, što kod Kena po tebi nije slučaj, nego je u pitanju holivudski trik.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 12/01/2019 : 20:56:37  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Beva

Pa da, ali očito je da je taj revolveraš krivo procijenio Kena. Doduše, sad sam provjerio, Ken mu kaže da tako može zadržati samopoštovanje, ali eto, očito je malo slagao :)




ne bih se ja smijao na takve stvari

dakle,
ti tvrdiš da je Ken beskrupolozan tip, koji slaže kad treba prevariti protivnika, koji je lukav i prepreden i koji će ubiti s leđa, ako procijeni (u naturalističkom ključu) da je to korisno?

opa, izgleda da smo te dobrano nanišanili, beva



Ne slažem se! Kao što sam već napisao, Ken je robot bez ljudskih osjećaja, sposoban za sažaljenje i razlikovati dobro i loše. Nepotpun je, očito nema instalirane zakone robotike. Kontrast Kena robota su ekstremne tragedije, gdje se Berardi koristi djecom i ženama da bi stvorio veće emocije kod čitatelja.

Samim tim strip je nadrealan jer niti je normalna tolika količina tragedije, a o Kenovoj reakciji sam već rekao. Otrese prašinu s ramena, namjesti frizuru i krene kod brijača da bi spreman nastavio misiju.

Meni prvenstvo tragedija povezana s djecom smeta i nije mi u redu to koristiti na način kako to čini Berardi.

pa te tragedije imaš konstantno u KP. Npr u ubojstvu u Washingtonu, welsh ubija sivog vuka ,sina poglavice. U chemaku dica i Ken zajedno ubijaju medvjedicu osuđujući mladunče na smrt... Ken je dosta crn po tom pitanju.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 12/01/2019 : 21:05:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Vama ustvari na kraju te scene fali didaskalija s navodnicima u kojima piše: 'Nisam to htio, žao mi je, ali nije bilo drugog načina!'


Odlično rečeno!

Kod Kena je bitna prednost upravo to nepostojanje repetitivnosti - (u većini slučajeva) nema:

- malo kasnije
- posle pet minuta
- žao mi je ali nije bilo drugog načina
- sam si to tražio
- puxa vida i slično (doduše ima hoka hey)
- bifteka i krumpirića
- ...

Strip većinski oslobođen zamornih repetitivnosti i kao takav blizak francusko-belgijskom fazonu.



Go to Top of Page
Page: of 124 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.37 seconds. Snitz Forums 2000