forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog jos jednom...
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Author Previous Topic Topic Next Topic  

boris.predic
New Member



Bosnia and Herzegovina
161 Posts

Member since 26/12/2004

Posted - 19/09/2008 : 12:42:09  Show Profile Show Extended Profile  Send boris.predic a Private Message
Posto znam da je bilo hrpa rasprava na temu DD sad kad sam malo vise ’’potkovan’’ htio bih i ja predstaviti neko svoje vidjenje...

Dakle kao sto je vec poznato gotovo svaki vazniji broj DD ima veze sa sedmicom – 7,25,43 itd

Prica o Dylan Dog-u

Sve je pocelo pre 300 godina...
Tu Dylan Senior pokusava otkriti besmrtnost pomocu neke zivotinje nadjene u moru, na galiji sa njim se nalaze njegova zena Morgana i njihovo djete tj nas junak Dylan junior. Da sad ne idem presiroko u opisivanju, dolazi do pobune na brodu, Dylan sr si ubrizgava serum i postaje besmrtan, doznajemo da zivotinja koja mu je pomogla u tome ima puno vece moci, pa djeli Dylana seniora u dobru polovicu i losu. Losa polovica daje sebi ime Xabaras a dobra odlazi u nekakav pustinjski paralelni svijet na 666 godina. Sto se tice Dylana mladjeg Xabaras ga odvodi u sirotiste Orphan Asylum (koji nema nikakve veze sa onim iz tunela strave) i sljedece cega se sjeca je da stoji pred Skotland yardom spreman da postane policajac.

OK za pocetak ocigledno je bilo da kroz serijal ima dosta naknadnog povezivanja i nekih ideja koje su poslije odbacene, Dylan spominje svoga oca u brojevima 1,7 i 8 kao natprirodnog istraživaca koji ga je upozorio na dolazak Xabarasa, i koji mu je dao ime po Dylanu Thomasu, ta je ideja ocito kasnije odbacena. Takodje imamo Dylana koji se sjeca svog zivota prije famoznog skoka u vrijeme, to je Dylan koji je proveo raspust sa Marinom, koji je isao u skolu sa Spring Shorden i onim ubicom Larijem (iz Gospodara Tisine) . Mada cak je i Dylan priznao u ’’ Dok vas smrt ne rastavi’’ --- ponekad se sjecam svega a ponekad nicega.

I do sad smo vec upoznati sa stvarima koje su usko povezani sa Dylanom. Crni sako, crvena kosulja, starinski pistolj koji mu pomocnik dobaci u zadnji cas, klarinet, galija, druga zena u svakom broju i dvojnik Gruco Marxa njegov vjerni pomocnik.

# 200

Nakon smrti Lily # 121, Dylan se odaje alkoholizmu, medjutim spasava ga Blok, i ideja da postane istrazivac nepoznatog. Na svom prvom ‘’ natprirodnom ‘’ slucaju upoznaje Gruca koji mu postaje pomocnik. Kupuje galiju koja je ustvari dar od njegovog oca Xabarasa.

* Galija kao sto je vecina vec tvrdila ima znacenje smrti i zivota. Nesto sto cijeli zivot pravis a kad je zavrsis umres. Ili kako je to vec receno…
Ova maketa je kao moj zivot... ne znam kada sam zapoceo da je pravim, niti kada cu je zavrsiti

Epizode
#1 Prvi sukob sa Xabarasom, Grucova sala da je Dylan umro prije 300 godina (pa je to kasnije posluzila kao osnova za epizodu #100, malo bezveze mora se priznati) Xabaras se bavi eksperimentima vezanih za vjecni zivot itd itd

#7 Dr Hicks iz ovog broja i Dr Hicks iz broja 14 su braca – go figure

#25 eeeee sad ne bih ulazio u ovo nikako. Posto ne zelim da mislim da je jedan od mojih omiljenih junaka sklon incestu, ovu epizodu sam uvijek smatrao da se odvija u necijim snovima ili u nekoj paralelnoj dimenziji. Sem toga Xabaras je u epizodi #5 pomogao da se izgradi masina koja je stvarala ubice (makar to bio off-screen to znaci da je fizicki bio prisutan) A i ono ‘’zbogom sinko , ne staj mi na put’’ koje je unijelo toliko konfuzije, ma daaaj. Da li je Creed ustvari Stano hmmmm

Ne volim komplikovati u fazonu tipa, Gruco nije stvaran u toj prici, Dylan nije stvaran, to je san, nije san, Sclavi je Xabaras ne Sclavi je Dylan… To je strip, likovi su nam stvarni onoliko koliko mi zelimo da budu.

#43 mi je genijalan i mozda najbolja prica u serijalu, prvi put je galiji dat neki veci znacaj, paralelni svijet u kome Dylan svira saksofon, Xabaras mu je saveznik a ne neprijatelj, onaj pijanac bi mozda bio bas Dylan da je nastavio da se opija, I mr Niko koji stvara svijetove ---- predivno. Sve vodi prema stotci u kojo ce se sve razrijesiti --- a bogme i zakomplikovati

Imamo tu i cuvene trilogije Zona Sumraka, Golconda, likove koji se pojavljuju iznova zato sto su to zasluzili kao Johny Freak, Killex, Caligostro itd

Zivot nakon smrti u DD pa jednostavno – ides u pakao I to moze biti birokratski pakao, podzemni ‘’biblijski’’ , ili onaj slican nasem svijetu samo niko ne umire (ljepota demona)

I jos…

Dyd special #2 Snovi - Dylan srece (sanja) svog oca koji mu kaze da ce svoju proslost otkriti kad sastavi galiju
Special #9 Izbor - izdanje tipa what if.. sta bi bilo kad bi bilo, vidimo drugacije zavrsetke nekih cuvenih Dylanovih epizoda…
I Gigant #2 Dylan pokusava da ne bude istrazivac nocnih mora, ali more ga prate u svakom poslu koji nadje

Za kraj…

Mozemo ovo sve posmatrati i kao paralelne dimenzije da nadjemo neku povezanost i objasnimo neke ocite kontradikcije. Medjutim objasnjenje je jednostavno autori su se mjenjali, Sclavi je ignorisao neke pojedinosti iz vlastitih prica, a nama je ostao kolaz koga smo ovdje pokusali dovesti u red. Mozda sam ovdje sve pretjerano banalizovao ali to je moje misljenje, mozda sam pomogao nekom novom fanu Dylana da ga bolje upozna a mozda sam mu sve spojlovao pa mi sad sve po spisku, uglavnom…

Zivio Dylan Dog i nek dozivi jos 300 brojeva

Road_warrior
New Member



Serbia
158 Posts

Member since 21/04/2008

Posted - 19/09/2008 : 12:55:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Road_warrior a Private Message

http://www.stripovi.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=12266

My life fades the vision dims. All that remains are memories. I remember a time of chaos ruined dreams this wasted land. But most of all, I remember the Road Warrior the man we called Max.
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4606 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 19/09/2008 : 22:26:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message
epa borise, sam si kriv :)
cini se da niko vise nije spreman upustati se u sve to ponovo :)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000