forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 526

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 13/02/2014 : 18:47:17  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripofil
Kod Prometeja je obrnuto, imamo film koji bi trebao imati kompleksnu priču i poruku, ali je sve to odrađeno toliko šlampavo i površno.





Onakva vizualna poslatica šlampavo odrađena. Ne znam koliko uopće ima smisla da ti onda postavljam pitanje zubog čega misliš da je "Prometej": "film koji bi trebao imati kompleksnu priču i poruku". Naprotiv poruka bi uvijek trebala biti jednastvna i jasna a prikazan na zanimljiv način. I baš je "Prometej" odličan primjer jednostavne priče i poruke prikazan na vizualnom a ne književnom profiliranju likova.

P.S. A zanimalo bi me i zašto bi se gledatelj trebao saživiti s likovima!? Konkretno, ja nisam film niti želim biti dio filma tj. ne želim proživljavati ono što proživljavaju likovi u filmu. Želim samo uživati gledajući tuđe sudbine.
Ovo se odnosi na svaki film koji pogledam. Npr. kad gledam "Pokojne" nikako ne želim biti ni špija, a još manje kriminalac ili policajac, želim samo uživati (i uživam) u filmu

Edited by - sretan on 13/02/2014 18:51:10
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 13/02/2014 : 18:51:28  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
Ekipa sorry zbog niza postova, ali što ću kad sam na knap s vremenom pa mi je lakše ovako odjednom ostaviti reply na sve. :)

Evo novi film za koji me zanima vaše mišljenje.

Nakon tri dobra filma, ovaj sam ostavio kao šečer na kraju, ispalo je da sam fulao posudu i posolio umjesto zasladio.

Kapetan Philips
Velika očekivanja, pročitao sam puno hvalospjeva što na film što na Hanksa, ali meni je očito to sve promaknulo.
Film je toliko loš da sam jedva čekao kraj.
Jedna sirova i imbecilna demonstracija vojne sile, i jao nama ako je američka vojska toliko nesposobna da im za zaustaviti tri pirata u pomoćnom brodiću treba nosač aviona, tri razarača, helikopter, tri gumenjaka puna vojnika i SEAL jedinice koje iz tko zna kojeg razloga iskaču iz aviona usred noći. Vrhunac svega su snajperisti koji čekaju da se sva tri opaka Somalijca nacrtaju na prozoru kako bi ih istovremeno likvidirali. Ostao sam bez teksta. Ovako nešto loše i imbecilno nisam odavno vidio.

Hanks je ok, ništa posebno, imao je on puno puno boljih uloga. Ostali nisu vrijedni spomena, čak su mi Somalijci odradili najbolje uloge.

I? Is it just me ili je film stvarno prikrivena parodija na račun US vojske. :)
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 13/02/2014 : 19:04:25  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sretan
Onakva vizualna poslatica šlampavo odrađena. Ne znam koliko uopće ima smisla da ti onda postavljam pitanje zubog čega misliš da je "Prometej": "film koji bi trebao imati kompleksnu priču i poruku". Naprotiv poruka bi uvijek trebala biti jednastvna i jasna a prikazan na zanimljiv način. I baš je "Prometej" odličan primjer jednostavne priče i poruke prikazan na vizualnom a ne književnom profiliranju likova.



Vizualno me nije oborio s nogu, lijepo i uredno, ali ništa posebno. I kakva korist od toga kad mu likovi uopće ne prate vizualni dojam. Kao da Kubrick u Odiseju ubaci ekipu iz Raymonda. Što bi mislio na tu kombinaciju? Film vizualno vrhunski odrađen, a sve ostalo kao da je zalutalo u njega. Poruka ne mora uvijek biti jednostavna i jasna, zašto ne bi bila prikrivena, zakamuflirana, zašto ne bi tjerala na razmišljanje, preispitivanje?

quote:
Originally posted by sretan
P.S. A zanimalo bi me i zašto bi se gledatelj trebao saživiti s likovima!? Konkretno, ja nisam film niti želim biti dio filma tj. ne želim proživljavati ono što proživljavaju likovi u filmu. Želim samo uživati gledajući tuđe sudbine.
Ovo se odnosi na svaki film koji pogledam. Npr. kad gledam "Pokojne" nikako ne želim biti ni špija, a još manje kriminalac ili policajac, želim samo uživati (i uživam) u filmu



Slažem se, ali ti te likove upoznaješ kroz film, ako ih ne upoznaš onda su samo broj, a ako su samo broj onda nemaju nikakvu vrijednost i poruku. Znači ne moraš se poistovjetiti s određenim likom, ali moraš upoznati njegovu vrijednost. Naravno postoje filmovi gdje to uopće nije bitno i gdje je priča u prvom planu, ali prometej je zapeo "ni vamo ni tamo". S pričom želi biti u prvom planu, a s castingom i glumom želi da curice vrište.

Drago mi je da se tebi film svidio, volio bi da je i na mene ostavio takav dojam, ali nije.

Edited by - stripofil on 13/02/2014 19:04:50
Go to Top of Page

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 13/02/2014 : 19:15:03  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
Nisi mi odgovorio na postravljeno pitanje, zašto bi "Prometej" trebao imati kompleksnu priču?
Go to Top of Page

stripofil
Senior Member



Croatia
1687 Posts

Member since 15/10/2010

Posted - 13/02/2014 : 19:29:17  Show Profile Show Extended Profile  Send stripofil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sretan

Nisi mi odgovorio na postravljeno pitanje, zašto bi "Prometej" trebao imati kompleksnu priču?



Ne mislim da bi trebao imati kompleksnu priču, već mi je takav dojam ostavio, kao da želi imati kompleksnu priču, pa sam u kontekstu toga i napisao "imamo film koji bi trebao imati kompleksnu priču i poruku". To je posljedica nesklada između vizualnog-priče-glume.
Go to Top of Page

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 13/02/2014 : 19:41:08  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripofil

quote:
Originally posted by sretan

Nisi mi odgovorio na postravljeno pitanje, zašto bi "Prometej" trebao imati kompleksnu priču?



Ne mislim da bi trebao imati kompleksnu priču, već mi je takav dojam ostavio, kao da želi imati kompleksnu priču, pa sam u kontekstu toga i napisao "imamo film koji bi trebao imati kompleksnu priču i poruku". To je posljedica nesklada između vizualnog-priče-glume.



Drugim riječima Scott te (kao i mnoge) naveo na tanak led. Kad gledatelj vidi nešto vizualno dojmljivo odmah misli da se iza toga krije nešto duboko i kompleksno. Dojam koji ostavlja čovjek u skupom odjelu. A ustvari se radi o jednoj sasvim normalnoj i jednostavnoj stvari, ako ne i manje od toga.
Baš je tu ta Scottova i "Prometejeva" snaga, poigravanje percepcijom. Stoga i likove gradi vizualno a ne literarno, što je opet mnogima promaklo pa im likovi djeluju neprofilirani jer stalno očekuju da će nešto pametno reči a kad ono ništa.
Kompleksan je "Prometej", vrlo kompleksan samo je ta kompleksnost dobro skrivena i otkriva se tek različitim interpretacijama
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/02/2014 : 10:43:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Čefuri raus! (Čefurji raus!), r. Goran Vojnović, Slovenija, 2013.


Početkom 2009. godine, otprilike godinu dana nakon objavljivanja njegova nagrađivanog romana "Čefuri raus!", na vrata slovenskog pisca, filmskog scenarista i redatelja te novinskog kolumnista Gorana Vojnovića pokucala je policija. Kao u kakvu Kafkinu djelu, ili kao da se fikcija sa stranica njegove proze prelila u stvarnost, Vojnović je priveden i saslušan zbog vrlo bizarnog razloga. Policijski su isljednici naime pisca osumnjičili da je u svom romanu teškim i nimalo biranim riječima ozbiljno uvrijedio njih i njihove kolege ne samo u Ljubljani, na čijoj se periferiji priča romana odvija, nego i u čitavoj "deželi". Po javno dostupnim podacima, Vojnovićeve tvrdnje da je riječ o fikciji i da inkriminirane rečenice nije izgovorio on nego da su plod razmišljanja antijunaka njegove proze, nisu predstavljale dovoljno uvjerljivu obranu sve dok vijest o piščevu privođenju nije dospjela u javnost i dok nije izbio skandal. Naposljetku se i taj skandal pretvorio u reklamu živim i vibrantnim uličnim jezikom napisanog djela koje je pet godina nakon objavljivanja dobilo nažalost neusporedivo inferiorniju ekranizaciju.

Svoju prozu u film je kao scenarist i redatelj pretočio sam Goran Vojnović, i u toj činjenici leži možda glavnina nesporezuma između njega kao pisca i redatelja. I u romanu i u filmu radnja se odvija tijekom 10-ak dana u posljednjoj trećini svibnja, mjeseca moguće po mnogočemu prijelomnog za život i budućnost mladog protagonista Marka Đorđića kojeg korektno tumači Benjamin Krnetić. Marko je neprilagođen i buntovan 17-godišnjak koji s ocem Radovanom i majkom Rankom živi u prigradskom ljubljanskom naselju Fužine, u četvrti koju nastavaju mahom pauperizirane i gubitničke obitelji i po socijalnom i po etničkom zaleđu slične njegovoj. Svi su oni "čefuri", južnjaci iliti pripadnici naroda iz južnih republika nekadašnje Jugoslavije, najviše Bošnjaci i Srbi, ali dijelom i Makedonci, Crnogorci i Hrvati. Svi oni u sivoj, monotonoj i besperspektivnoj svakodnevici na rubu Ljubljane dijele sličnu sudbinu, onoj u gorem slučaju "izbrisanih" ljudi kojima je administrativnom odlukom oduzet bilo kakav identitet i pravo na njega, a u boljem pojedinaca osuđenih na tavorenje i maštanje o nekom neuhvatljivom i neostvarivom boljem životu.



O nečem takvom nekad je maštao i Markov otac Radovan u već odavno klišeiziranoj i pomalo zamornoj interpretaciji Emira Hadžihafizbegovića, prijek i šutljiv čovjek podrijetlom iz Visokog koji se nada da bi, ako je već za njega previše toga pošlo ukrivo, barem njegov sin mogao nešto postići. Isprva se čini da bi Markov dar za košarku mogao predstavljati njegov adut za bolju budućnost, no te će nade početi kopniti najprije kad mladić zbog pušenja bude isključen s treninga, a potom i kad s još problematičnijim i agresiji sklonim prijateljem Acom bude uvučen u potencijalno kobno premlaćivanje vozača autobusa koji je jedne noći Marka i trojicu njegovih prijatelja zbog pijanstva i izazivanja nereda u vozilu prijavio policiji. Posljedica svega bit će Markovo i Acino premlaćivanje od strane policajaca, te shodno tome Acina odluka da se osveti vozaču čiji je najveći krimen to što je i sam čefur, pa je u određenom smislu prekršio zavjet pomaganja i zaštite unutar prividne zajednice.

Dok Vojnovićev u ich-formi tijeka svijesti pisan roman predstavlja prilično efektan, uvjerljiv i autentičan prikaz svakodnevice, razmišljanja pa unekoliko i sazrijevanja obijesnog tinejdžera na pragu odrasle dobi, u filmu ničega toga nema. Čitav roman sazdan je od mladićevih manje ili više zrelih i racionalnih razmišljanja naglašeno obilježenih političkom nekorektnošću, ironijom, crnim humorom pa i elementima satire, no Vojnović nažalost ništa od toga ne uspijeva prenijeti na ekran. U oblikovanju filmske cjeline on ne uspijeva razlučiti bitno od nebitnog u svojoj prozi, te naglasak često stavlja upravo na ono nebitno i anegdotalno, baš kao i na površno i trivijalno, zbog čega ni njegovi likovi ni njihove intimne drame i međuodnosi nemaju ni približno željen i potreban intenzitet. Roman je dominantno pisan na tragu "Buddhe iz predgrađa" Hanifa Kureishija, što prvo pada na pamet pri njegovu čitanju, ali je u pripovjedačevu infantilno-neodgovornom diskursu naglašeno obilježenom slengom i lokalizmima, kao i u nekim elementima zapleta o sudbinama četvorice prijatelja, lako uočiti utjecaje "Bilježnice Robija K." Viktora Ivančića te kultne "Paklene naranče" Anthonyja Burgessa.



To se u filmu nažalost može samo povremeno naslutiti, baš kao što je i u romanu iznimno bitan s crnohumornim odmakom predočen tjeskoban i turoban socijalni kontekst u filmu zamjetan tek u tragovima. Shodno tome, ni središnji dramski motiv premlaćivanja vozača autobusa ne posjeduje ni sugestivnost ni dijelom katarzičnu snagu kakvu ima u romanu, a isti je slučaj i s protagonistovom zaljubljenošću u atraktivnu televizijsku voditeljicu koja živi u njegovoj zgradi. Dok se u prozi kroz Markov odnos prema djevojci koju se mučen osjećajima ne usudi ni pogledati, te koju u više navrata intenzivno komentira, jasno naslućuje njegovo sazrijevanje i dosegnuti stupanj zrelosti, to u filmu potpuno izostaje. Također, dok u romanu ni pisac ni njegov antijunak ne štede niejdnu stranu, ni neprihvaćanjem i šovinizmom obojen odnos Slovenaca prema čefurima kao ni u suštini dragovoljno izabrano autsajderstvo potonjih, u ekranizaciji ni od toga nema ničeg. Za razliku od autentičnog, duhovitog te energično i sočnim jezikom ispripovijedanog romana, film "Čefuri raus!" površna je, trivijalna i u cjelini njegova promašena ekranizacija.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4138 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 14/02/2014 : 11:45:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stripofil
Evo novi film za koji me zanima vaše mišljenje.
Kapetan Philips


Meni je Captain Phillips vrlo dobro sjeo. Režija odlična, vrlo dobar uvod i razrada. Vrhunac i kraj također odlični a sad,- druga je stvar koliko to sve preuveličano i nerealno izgleda. Što se tiče toga odnosno dočaravanja stvarnosti istina, postoji određena disproporcija u filmu. Da ne ponavljam, sve to što si zamjerio raspletu i tom poznatom američkom kurčenju stoji apsolutno. Ali mene to nije ni najmanje zasmetalo, em kaj nemam baš nekakvu averziju prema Amerima em kaj je radnja izmontirana napeto u 3pm. Baš onak po špagi- shaky camera, close upovi i sve ostalo baš tam di treba.
Gluma odlična, makar ne vjerujem da su uzeli random Somalijce jer su dečki odglumili ko profići. Svaka im čast.

O Prometheusu ne vrijedi trošiti riječi. Film je razočaranje. Btw koga zanima baš prije par dana je izašla verzija s izbrisanim scenama (cca pol vure) pa bumo vidli.

Bok, kako si.

Edited by - Cromwell on 14/02/2014 11:46:38
Go to Top of Page

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 14/02/2014 : 13:03:22  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
Deleted and Alternate Scenes (1080p): Ridley Scott and editor Pietro Scalia have put together nearly 37-minutes of deleted/extended/alternate scenes, most of which are small character-building beats. There are a few small revelations here, though—nothing game changing—that give insight into the world of the engineers. Each scene features optional commentary by Scalia and visual effects supervisor Richard Stammers. Below I've included the scene descriptions that are included on the disc; tread lightly, there are spoilers ahead.

Izašlo još 2012. i ne nude puno više od onoga što se vidjelo u samom filmu.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/02/2014 : 17:24:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
O Kapetanu Phillipsu sam opširno postao u vrijeme premijere, pa da se ne ponavljam...


http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=31772&whichpage=203


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37432 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 17/02/2014 : 13:10:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7863 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 18/02/2014 : 22:45:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
He gledo sam escape plan sinoć... stalone napravio sekstant od naočala za vid i šprice, suze su mi na oči došle od smija...

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 18/02/2014 : 22:50:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
da, vjerojatno mu nisu trebale naocale
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 20/02/2014 : 11:31:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Odred za baštinu (The Monuments Men), r. George Clooney, SAD / Njemačka, 2014.


Na temelju četiri od zasad pet redateljskih projekata najveće holivudske glumačke zvijezde Georgea Clooneya lako se može zaključiti nekoliko stvari. Ponajprije, riječ je o angažiranom i vrlo promišljenom autoru kod kojeg je u načelu primjetno redateljsko sazrijevanje i koji je primarno usredotočen na bavljenje tamnim naličjem dominantno američke ali i svjetske sadašnjosti i povijesti, političke u podjednakom omjeru kao i medijske. U njegovim prethodnim filmovima postalo je razvidno da Clooneya i kao redatelja, a u dobroj mjeri i kao glumca budući u svojim filmovima redovito staje i ispred kamere, trajno intrigiraju moć politike i sedme sile, baš kao i njihovih zloupotreba. Mediji i politika pri tome su u čvrstom međusobnom odnosu, često naglašeno nezakonitom i nemoralnom, pri čemu Clooney nema nikakvih iluzija da je nekad bilo bolje, ili da su konkretan boljitak i napredak mogući danas ili u budućnosti.

Bez obzira radilo se o vrlo solidnoj i zgodno subverzivnoj no ipak donekle precijenjenoj biografskoj drami "Ispovijedi opasnog uma", adaptaciji knjige pionira televizijske zabave Chucka Barrisa koji je paralelno s karijerom TV-zvijezde od 60-ih do 80-ih godina prošlog stoljeća gradio i onu CIA-ina plaćenog ubojice, o odličnoj crno-bijeloj doku-drami "Laku noć, i sretno", sa srcem i s vidljivom strašću realiziranoj priči o hrabrom Edwardu R. Murrowu, uredniku na TV-postaji CBS koji se s kolegama odvažno suprotstavio zloglasnom senatoru Josephu McCarthyju i „lovu na vještice“, ili pak o prethodnim "Martovskim idama" koje su nam otkrile zakulisna zbivanja tijekom izborne kampanje za predsjedničkog kandidata Demokratske stranke, Clooney se predstavio kao realist ali ne i cinik, kao osoba koja je po svemu sudeći nekad bila idealist, ali je u međuvremenu shvatila svoje zablude i uvjerila se u istinitost izreke koja politiku izjednačava s najstarijim zanatom na svijetu.



U kontekstu prethodno navedenog, Clooneyev recentni redateljski projekt, na istinitim događajima opisanima u i kod nas objavljenoj knjizi Roberta M. Edsela i Breta Wittera temeljena ratna drama "Odred za baštiinu", predstavlja njegovo najslabije ostvarenje. Možda je problem u činjenici da je Edselova i Witterova proza trivijalna literatura koja se reklamira kao ambiciozno historiografsko djelo, dok zapravo nudi razmjerno šundovsku akcijsku zabavu, a možda i u tome što se Clooney zajedno sa scenaristom Grantom Heslovom, svojim čestim suradnikom koji je za rad na njegovim naslovima "Laku noć, i sretno" i "Martovske ide" osvojio oskarovske nominacije, izgubio u rastresitoj prozi i propustio uočiti njezine bitne dijelove. U središtu zbivanja je markantni američki konzervator Frank Stokes (Clooney) koji unatoč nezainteresiranosti domaćeg vojnog i političkog vrha u proljeće 1943. godine, kad već postaje jasno da će Hitlerova Njemačka biti poražena, uspije isposlovati dozvolu za formiranje Odreda za baštinu.

Prema njegovoj zamisli, riječ je o skupini probranih povjesničara umjetnosti, slikara, kipara i ljudi sličnih struka čiji će zadatak biti otputovati u Europu te u Italiji, Njemačkoj, Belgiji i ponajviše Francuskoj spasiti što više neprocjenjivo vrijednih umjetnina koje nacisti pljačkaju i uništavaju, dijelom jer stvaraju fundus za planirani i već projektirani führerov muzej, a dijelom jer žele zatrti dokaze o kulturnom zaleđu i baštini europskih naroda. Nakon što tijekom godine dana kao svoje najbliže suradnike angažira stručnjaka za srednjovjekovnu umjetnost Jamesa Grangera (Matt Damon), arhitekta Richarda Campbella (Bill Murray), kipara Waltera Garfielda (John Goodman) i kazališnog ravnatelja Prestona Savitza (Bob Balaban), Stokes će se sa svima osim s Grangerom u lipnju 1944., nedugo nakon iskrcavanja u Normandiji, naći na plaži Omaha odakle će svi krenuti u potragu za skrivenim opljačkanim blagom.



Nakon što im se uskoro pridruže britanski poručnik Donald Jeffries (Hugh Bonneville), osramoćeni časnik koji želi povratiti ugled, francuski slikar Jean-Claude Clermont (Jean Dujardin) i mladi vojnik Sam Epstein (Dimitri Leonidas) koji odlično govori njemački, momci će krenuti u akciju. U obavljanju operacije od pomoći bi im mogla biti energična Parižanka Claire Simone (Cate Blanchett), članica Pokreta otpora i tajnica nacističkog časnika Viktora Stahla (Justus von Dohnányi) koji je kao suradnik Hermanna Goeringa (Udo Kroschwald) pribavljao umjetnine za Hitlerov muzej. A među samim umjetninama kao najvrednije se ističu Van Eyckov Oltar iz katedrale u Ghentu i Michelangelova Madona s djetetom, traganje za kojima će se pretvoriti u utrku s vremenom. Mnogo je stvari koje su pošle ukrivo tijekom realizacije ovog filma, od neodlučnosti Clooneya i Granta Heslova žele li raditi ozbiljnu ratnu dramu ili komediju, do umetanja suspensa tamo gdje mu nije mjesto, nedorađene dramaturgije pa i dvojbene idejne, zapravo i ideološke komponente.

SPOILERS! SPOILERS!

Ozbiljni dramski segmenti koji pripadaju Clooneyu, Damonu i nedovoljno iskorištenoj Cate Blanchett tako se neprestano izmjenjuju s komičnima i melodramskima za koje su zaduženi Bill Murray i John Goodman, a pripadnici Odreda za baštinu koji pogibaju u također shematski tempiranim sekvencama sukoba nisu Amerikanci nego pretpostavljivo "potrošni" Europljani, koje k tome tumače i manje zvijezde Jean Dujardin ("Umjetnik") i Hugh Bonneville (serija "Downton Abbey"). Narativni odvojak s uvijek pouzdanom Cate Blanchett i naznakom njezine romanse s Grangerom u primjereno suzdržanoj interpretaciji Matta Damona nedovoljno je elaboriran, a iritira i ideološka poruka u završnici filma, opredmećena u američkoj zastavi koja nad ulazom u jedan rudnik dočekuje posve klišeizirano i s odbojnim predznakom predočenu sovjetsku vojsku. Ta se zastava čita kao i danas itekako aktualna poruka "pobjednici smo u stvarnom ratu, a nadmudrit ćemo vas i u hladnom i svakom slijedećem". Takvu trivijalnost i idejnu simplificiranost od Georga Clooneya nije bilo za očekivati, baš kao ni razmjerno površnu slikovnicu u kakvu se prometnuo ovaj film.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11395 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/02/2014 : 22:41:02  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Jel moze neka preporuka za par dobrih noir filmova?


Pogledao sam China Town sa Dzekom Nikolsonom i odusevio se, pa bih da pogledam jos filova iz takvog zanra.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 20/02/2014 : 22:56:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Meni najbolji noir je Dvostruka obmana (Double Indemnity) Billyja Wildera, a svakako pogledaj njegov Bulevar sumraka (Sunset Blvd.).
Ne propusti Langove Žena u izlogu (The Woman in the Window), Grimiznu ulicu (Scarlet Street), Clash by Night, Plava gardenija (The Blue Gardenia), Velika žega (The Big Heat), Dok grad spava (While the City Sleeps) i Bez opravdane sumnje (Beyond a Reasonable Doubt).
Obavezno pogledaj Hustonove Otok Largo (Key Largo) i Džungla na asfaltu (The Asphalt Jungle), a tu je popis s kojeg što god da odabereš nećeš pogriješiti:


http://www.openculture.com/free_film_noir_movies


Sve ovo vrijedi ako ti crno-bijeli filmovi nisu problem, a neke na ovom linku možeš izravno gledati.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 20/02/2014 22:57:52
Go to Top of Page

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 21/02/2014 : 08:22:15  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Jel moze neka preporuka za par dobrih noir filmova?


Pogledao sam China Town sa Dzekom Nikolsonom i odusevio se, pa bih da pogledam jos filova iz takvog zanra.




Jesi na kraju ikad pogledal nastavak "Two Jakes"?
Pogledaj "Phoenix", jedan od novijih noira ali jako dobar.
http://www.imdb.com/title/tt0119892/reference

Edited by - sretan on 21/02/2014 10:21:32
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 21/02/2014 : 10:04:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Eh da, od novijih svakako Jedan krivi korak (One False Move) Carla Franklina i tri filma Johna Dahla - Ubij me ponovo (Kill Me Again), Red Rock West i Posljednje zavođenje (The Last Seduction).


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 21/02/2014 : 10:25:19  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
Svakako među noire radnjom i stilskim karakteristikama možemo ubrojiti i "Savjetnika". Atmosfera, podzemlje, fatalna žena i rasplet bez "sretnog" završetka, sve to imamo u ovom filmu. ;)
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11395 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 21/02/2014 : 10:25:37  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Eh da, od novijih svakako Jedan krivi korak (One False Move) Carla Franklina i tri filma Johna Dahla - Ubij me ponovo (Kill Me Again), Red Rock West i Posljednje zavođenje (The Last Seduction).





Red Rock west sam gledao! To je sa Nicolasom Cageom odlican film!
Nisu mi uopste problem crno beli filmovi

Hvala Difool i sretan!
Go to Top of Page

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 21/02/2014 : 10:31:49  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
Kad već spominjem "Savjetnika" sjetih se jednog filma kojeg "Savjetnik" zapletom dosta kopira, a to je "Veliki san" ("The Big Sleep") s nezaboravnim parom Bogart-Becall. A kad smo kod detektiva Marlowea onda je tu i nezaboravni "The Long Goodbye" R. Altmana.
Go to Top of Page

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 21/02/2014 : 10:40:05  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool
Sve ovo vrijedi ako ti crno-bijeli filmovi nisu problem...



Neki su kasnije prikazivani i u boji ukoliko ne odgovaraju crno-bijeli
Go to Top of Page

natural_error
Starting Member



Croatia
92 Posts

Member since 21/02/2013

Posted - 21/02/2014 : 16:11:54  Show Profile Show Extended Profile  Send natural_error a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sretan

Svakako među noire radnjom i stilskim karakteristikama možemo ubrojiti i "Savjetnika". Atmosfera, podzemlje, fatalna žena i rasplet bez "sretnog" završetka, sve to imamo u ovom filmu. ;)



Plaćaju li tebe da hvališ Savjetnika?
Go to Top of Page

sretan
Average Member



593 Posts

Member since 16/11/2012

Posted - 21/02/2014 : 16:24:49  Show Profile Show Extended Profile  Send sretan a Private Message  Reply with Quote
Volim spominjati kvalitetne filmove, a u ovom slučaju ga samo smještam u koju vrstu filma spada.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 21/02/2014 : 16:34:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Jel moze neka preporuka za par dobrih noir filmova?


Pogledao sam China Town sa Dzekom Nikolsonom i odusevio se, pa bih da pogledam jos filova iz takvog zanra.


They Live by Night, Kiss Me Deadly, Blood Simple,Lift to the Scaffold ,The Third Man,Out of the Past ,Double Indemnity, Touch of Evil i naravno The Big Sleep

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page
Page: of 526 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.43 seconds. Snitz Forums 2000