forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 523

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29540 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 28/06/2014 : 20:17:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Pogledao Edge of Tomorrow, novi film Toma Cruisea
Solidan film zanimljive radnje sa par efektivnih humoristickih scena
Najveci minus filma je ripp off treceg dijela matrixa u drugoj polovici filma

Inace, film je napravljen po mangi All You Need Is Kill, doktor ju je predstavio u svom topicu:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45263&whichpage=2
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 28/06/2014 : 21:08:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Zapravo je u osnovi svega ilustrirani roman za mlade "All You Need Is Kill" Hiroshija Sakurazake, prema kojemu su scenarist Ryôsuke Takeuchi i crtač Takeshi Obat napravili mangu koja je na matičnom tržištu počela izlaziti u siječnju ove godine, a u Americi u svibnju.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

alanford
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1169 Posts

Member since 31/03/2009

Posted - 29/06/2014 : 22:01:17  Show Profile Show Extended Profile  Send alanford a Yahoo! Message  Send alanford a Private Message  Reply with Quote



Pogledao sinoc. Posle ponovo odgledanih filmova kao sto su Midnight Cowboy, Kramer vs. Kramer i The Graduate sam na imdbu nabasao na ovaj... Svidjeli su mi se dijalozi, flashbackovi i pogotovo monolozi glavnih likova. Dustin Hoffman i Mia Farrow su i vise nego odlicni, kao uvijek... Dosta me podsjeca na dosta kasniji film "Before Sunrise"...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 09/07/2014 : 23:53:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Galerija šašavih fotografija iz hrpe filmova, od Ben Hura i Ratova zvijezda preko E.T.-ja i Edwarda Škarorukog do Titanica i Djanga, plus sa snimanja MGM-ova loga iz 1924.
Frankenstein pije čaj, Hannibala Lectera hrane na žličicu a Chewbacca princezu Leiu hvata za sisu!


http://www.e-novine.com/fotogalerija/fotogalerija-entertainment/106170-Nahraniti-Hanibala.html


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 10/07/2014 : 23:21:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Odličan interview s Williamom Friedkinom na tportalu:


http://www.tportal.hr/showtime/film/341988/Odbio-sam-Ratove-zvijezda-iako-je-Coppola-vjerovao-u-njih.html


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 13/07/2014 : 15:25:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
U Ghostbustersima se u jedva primjetnoj cameo-roli pojavljuje Ron Jeremy, u prvotnoj postavi trebali su nastupiti Eddie Murphy, Michael Keaton i neki drugi, a ima još dosta nepoznatih detalja i zanimljivosti:


https://screen.yahoo.com/movie-trailers-and-clips/18-facts-ghostbusters-probably-dont-204924281.html?vp=1


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/07/2014 : 14:31:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Plava olupina (Blue Ruin), r. Jeremy Saulnier, SAD / Francuska, 2013.


Hvaljena nezavisna psihološka triler drama "Plava olupina" prikazana na nedavno održanom četvrtom Fantastic Zagreb Film Festivalu, drugi dugometražni redateljski projekt scenarista Jeremyja Saulniera koji potpisuje i filmsku fotografiju, jedno je od onih ostvarenja kojima je prilično teško prepričati sadržaj a da se na svakom koraku ne upadne u zamku pretjeranog otkrivanja pojedinosti koje potencijalni gledatelji ne bi smjeli znati. Unatoč jasnoj žanrovskoj usmjerenosti, ostvarenje na prošlogodišnjem festivalu u Cannesu ovjenčano nagradom FIPRESCI u programu Petnaest dana autora nije komercijalan projekt, već je riječ o izvedbom minimalističkom djelu čiji su glavni aduti izvrsno postavljen i u gledateljevoj recepciji mnoštvom pitanja okružen protagonist, inteligentno koncipirana priča u kojoj se odgovori na spomenuta pitanja postupno više naznačuju nego jasno daju, protagonistova tamnim egzistencijalnim tonovima oslikana svakodnevica i neobična mijena kroz koju pod djelovanjem traumatičnih izvanjskih okolnosti prolazi, njegov intrigantan i učinkovito samo naznačen odnos sa sestrom čiju intimnu dramu također jasno naslućujemo, razmjerno derivativan no vrlo zanimljiv zaplet čiji smjer gledatelj zbog spomenute derivativnosti lako sluti ali ipak ne uspijeva do kraja predvidjeti, spretno oslanjanje na ugođaj južnjačke tragike koja neumoljivo determinira sudbine praktički svih likova, te iznimno sugestivno ozračje tjeskobe, pesimizma i mizantropije kojima s vremenom otkrivamo uzroke. Ta tjeskoba, pesimizam i mizantropija krešendo doživljavaju u jedinoj mogućoj završnici, u kojoj su dovedeni do granice nepodnošljivosti i do apsurda i u kojoj redatelj elaborira tezu da u lancu osvete nikad nema niti može biti pošteđenih, jer svi moraju platiti za svoja (ne)djela.





Onaj koji kreće u osvetu je Dwight Evans u odličnoj interpretaciji Macona Blaira, sredovječni čovjek kojeg na početku zatječemo kao beskućnika koji živi u starom plavom automobilu, "plavoj olupini" iz naslova (makar je i sam Evans isprva olupina, samo ljudska), koji se hrani u smeću pronalazeći ostatke hrane i pića, te koji povremeno provali u kuću neke dobrostojeće obitelji gdje se okupa i uzme poneki noviji komad odjeće. Kad ga jednog dana dovedu u policiju kako bi mu rekli da je nakon odležane zatvorske kazne u trajanju od poprilici 20 godina na slobodu upravo izišao Wade Cleland, Dwight će zaključiti da je vrijeme za veliku promjenu i kretanje u osvetu. Gledatelj u tim trenucima ne samo što ne zna tko je zapravo Dwight i koji su njegovi motivi, nego ne zna ni što je razlog njegove osvete niti tko je Wade Cleland. Nakon što u jednoj provali obrije bradu, okupa se i nabavi noviju odjeću te nož, Dwight otiđe u kafić u koji je Wade nekad redovito odlazio, dotičnog sačeka u nužniku te ga u žestokom fizičkom sukobu, u kojem zamalo ne nastrada, ubije u naturalističkoj sekvenci animalne borbe dviju ljudskih zvijeri. Time će očekivano pokrenuti lanac osvete zbog događaja o kojima još ne znamo ništa a koji su se odigrali dva desetljeća ranije, lanac u kojem će biti ugroženi i životi njegove sestre Sam koju tumači Amy Hargraves i njezine djece.





Ostatak storije nije pristojno otkrivati, no iz već navedenog jasno je da će on biti mračan, krvav i neljudski, a tragičnog kraja bit će pošteđen tek onaj koji je miješane krvi, spletom okolnosti koje su u korijenu sukoba potomak obiju loza koji se kao takav više nema kome ni zašto svetiti. Autor izuzetno vješto gradi priču, redom nedefinirane likove i odnose među njima, postupno nam otkrivajući detalje kojima slika o krvnoj osveti među dvjema obiteljima poprima jasnije i zaokruženije konture. Prigovoriti se može zbog nekih nejasnoća i ishitrenosti, osobito povezanih s Dwightovom prošlošću i razlozima zbog kojih je postao klošar, za razliku od njegove sestre koja je ipak izgradila pristojnu građansku egzistenciju, kao i s njegovom ponešto prenaglom transformacijom iz beskućnika u čovjeka od akcije, no ti prigovori ostaju u drugom planu pred iznimno sigurnom i sugestivnom režijom, preciznim pripovjednim ritmom, sjajno kreiranim ozračjem nelagode i mizantropije koje se gotovo može rezati nožem, odličnim glumačkim nastupima i aromom svježine kojom je Jeremy Saulnier obogatio film koji ga predstavlja kao vrlo darovitog i zanimljivog filmaša.



Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4851 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 14/07/2014 : 15:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
@Blue Ruin

Gledao. Krvna osveta na američki (virdžinijski) način. Blood Simple meets Winter's Bone meets Gran Torino. Pogledati.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 16/07/2014 : 10:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
"... Ambiancé is 720 hours long (30 days) and will be shown in its full length on a single occasion syncronised in all the continents of the world and then destroyed ..."
http://www.thelongestfilm.com/

Tko če ga gledati: TheFoolJohnny, Strangelove i Rommel. I nitko drugi.


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 16/07/2014 : 13:09:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Žalosno je da će netko uopće dati novac da se tako nešto snimi.
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 16/07/2014 : 14:11:00  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
odlična glazbena tema, u najmanju ruku....

inače nisam pobornik najava filmova, ali bum pogledal bar dijelomično

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640


Edited by - dosada on 16/07/2014 16:12:32
Go to Top of Page

sinister
Average Member



Bosnia and Herzegovina
699 Posts

Member since 10/04/2004

Posted - 16/07/2014 : 14:49:04  Show Profile Show Extended Profile  Send sinister a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Kad ga jednog dana dovedu u policiju kako bi mu rekli da je nakon odležane zatvorske kazne u trajanju od poprilici 20 godina na slobodu upravo izišao Wade Cleland, Dwight će zaključiti da je vrijeme za veliku promjenu i kretanje u osvetu. Gledatelj u tim trenucima ne samo što ne zna tko je zapravo Dwight i koji su njegovi motivi, nego ne zna ni što je razlog njegove osvete niti tko je Wade Cleland. Nakon što u jednoj provali obrije bradu, okupa se i nabavi noviju odjeću te nož, Dwight otiđe u kafić u koji je Wade nekad redovito odlazio, dotičnog sačeka u nužniku te ga u žestokom fizičkom sukobu, u kojem zamalo ne nastrada, ubije u naturalističkoj sekvenci animalne borbe dviju ljudskih zvijeri.




Prošlo 10 godina, rečeno u filmu.
Dotjera se tek nakon što ubije Wade-a.
Nekad mi se čini da ne pratiš pažljivo ili samo odnekud prepišeš ovaj osnovni opis.

Don't regret the rules I broke, when I die bury me in smoke.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 16/07/2014 : 17:32:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Nisam bio siguran u točan broj godina, ne sjećam se da je rečeno 10, pa sam zaključio po momku na kraju koji ima otprilike 20 godina a morao je biti začet onda.
Točno, najprije sredi Wadea pa se onda uredi, mea culpa.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 17/07/2014 : 00:20:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Sharon Stone o snimanju "the scene" iz Sirovih strasti:


http://www.index.hr/black/clanak/nakon-22-godine-sharon-stone-progovorila-o-snimanju-legendarne-scene-iz-sirovih-strasti/760439.aspx


A tu je i scena:


http://video.wikia.com/wiki/File:Basic_Instinct_The_Leg_Cross


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 17/07/2014 : 10:07:46  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
Angelique

Ova novija verzija Ariela Zeitouna iz 2013. Neloš film, ali zanimljiv predložak (knjiga Anne i Sergea Golona) je mogel u rukama talentiranijeg redatelja biti i bolji.

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 17/07/2014 : 11:09:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Planet majmuna: Revolucija (Dawn of the Planet of the Apes), r. Matt Reeves, SAD, 2014.


Fantastična akcijska drama "Planet majmuna: Revolucija" redatelja Matta Reevesa, među ostalim autora hita "Cloverfield" i vrlo uspjelog prepravka remek-djela "Pustite me unutra" švedskog redatelja Tomasa Alfredsona, nastavak je hita "Planet majmuna: Postanak" Ruperta Wyatta iz 2011. godine i osmi film u franšizi začetoj davne 1968. godine. Objavljen pet godina ranije, glasoviti roman "Planet majmuna" francuskog književnika Pierrea Boullea, prema čijem je istoimenom romanu David Lean 1957. godine snimio remek-djelo "Most na rijeci Kwai", odmah po objavljivanju prometnuo se u ogromnu uspješnicu i trajan izvor nadahnuća filmaša. Posve razumljivo, jer je cijenjeni pisac i scenarist Pierre Boulle svoje možda najpoznatije prozno djelo koncipirao kao angažirano i snažno distopijsko ostvarenje, kao svojevrsnu satiru u kojoj je energično progovorio o rasizmu i netoleranciji u ljudskom društvu, odnosno o neprihvatljivim načinima na koje se ljudi odnose prema drugima i drugačijima od sebe.

Prva ekranizacija Boulleova romana, istoimeni film redatelja Franklina J. Schaffnera iz spomenute 1968., smjesta je stekao kultni status i pretvorio se u jedan od najcjenjenijih i zasigurno komercijalno najisplativijih znanstveno-fantastičnih filmova toga vremena, a primat je zadržao sve do pojave legendarnih "Ratova zvijezda" Georgea Lucasa 1977. godine. Sedam godina ranije uslijedio je ponešto inferiorniji nastavak "Nakon planeta majmuna" u režiji Teda Posta, za koji je Boulle napisao scenarij naslovljen "Planet ljudi", no producenti su od njega odustali. Tijekom sljedeće tri godine holivudski su producenti očekivano eksploatirali "zlatnu koku" te svake godine izbacivali po jedan nastavak serijala, predvidljivo svaki slabiji od prethodnika. Te su filmove potpisivali pouzdane zanatlije Don Taylor ("Bijeg s planeta majmuna") i J. Lee Thompson ("Osvajanje planeta majmuna", "Bitka za planet majmuna"), da bi nakon neuspjeha televizijske serije iz 1974. godine koja je potrajala tek jednu sezonu interes za temom naglo splasnuo.





Kad se adaptacije Boulleova romana 2001. prihvatio daroviti Tim Burton, velika očekivanja od njegova filma ostala su neispunjena a kritika je donekle nezasluženo film opisala kao infantilnu zabavu neusporedivo slabiju od Schaffnerova izvornika. Kako svako vrijeme nudi drugačije mogućnosti čitanja Boulleova djela, tako se i uže "Planet majmuna" a šire tematika kojom se bavi danas može interpretirati ne više kao kritika samo rasizma već možda ponajprije kao zagovor ekološke osviještenosti, toleriranja drugog i drugačijeg kao i s tim povezane političke korektnosti te brige za budućnost i opstojnost društva odosno globalno shvaćene ljudske zajednice. Upravo takve interpretacije prije tri je godine ponudio sasvim solidan film inače ne baš zapaženog Ruperta Wyatta, kojem se pored tog naslova kao najsvjetlija točka u dosadašnjoj karijeri ističe triler-drama "Bijeg iz zatvora", a recentni naslov Matta Reevesa u tematskom se i idejnom smislu nastavlja na prethodnika, kojeg srećom nadvisuje i izvedbom i elaboriranjem odabranih ideja.

Film se u prologu nastavlja izravno na završetak "Postanka", u kojem je nakon uspješne pobune majmuna predvođenih pametnim i odlučnim Caesarom (pod računalno generiranom maskom je izvrsni Andy Serkis znan kao Gollum iz "Gospodara prstenova" i Jacksonov King Kong) prikazan početak širenja "majmunske zaraze". Deset je godina prošlo od tada, i tijekom tog razdoblja zaraza koju su ljudi nazvali majmunskom gripom pobila je poprilici polovinu čovječanstva. Majmuni sad žive u svojim kolonijama koje su nalik na zajednice ljudskih predaka iz prapovijesti, ne dolaze u dodir s ljudima i zapravo ne znaju postoje li ljudi još uopće ili su izumrli. Jednu takvu koloniju predvodi znani nam Caesar, koji je mudar i u dobroj mjeri demokratičan vođa čija je ženka Cornelia (Judy Greer) upravo pred porodom novog mladunčeta, a njih dvoje već imaju gotovo odraslog sina Blue Eyesa (Nick Thurston). Među mnoštvom majmuna u njihovoj koloniji su i razboriti Maurice (Karin Conoval) kojeg smo upoznali u prvom dijelu, ali i naprasiti i žestokim metodama sklon Koba (također ga znamo iz prethodnika, ali ga ovdje umjesto Terryja Notaryja tumači Toby Kebbell), a zahvaljujući Caesaru mnogo majmuna i njihove mladunčadi znaju govoriti pa čak i čitati i pisati.





Kad mladi majmuni Blue Eyes i njegov najbolji prijatelj i Kobin sin Ash (Laramie Doc Shaw) tijekom lova na jelene u šumi nalete na mrzitelja majmuna Carvera (Kirk Acevedo), izoliranog pripadnika skupine ljudi predvođene arhitektom Malcolmom (Jason Clarke), između mladunčadi i na okidaču puške lakog Carvera doći će do sukoba u kojem će Carver raniti Asha. Iako Caesar odluči ljude pustiti i dopustiti im povratak u nedaleki San Francisco, sinovo ranjavanje i sjećanja na mučenja kojima su ga nekad podvrgavali ljudi Kobu će pretvoriti u žestokog mrzitelja ljudi koji će početi tražiti priliku za osvetu. A ljudi u San Franciscu žive u zajednici organiziranoj prilično nalik onoj majmunskoj, na čelu s naizgled mirnim i racionalnim bivšim vojnikom Dreyfusom (Gary Oldman) kojem pomaže tolerantni i smireni Malcolm. Malcolm je otac tinejdžera Alexandera (Kodi Smith-McPhee) i godinama nakon smrti supruge oženio se privlačnom liječnicom Ellie (Keri Russell) koja ga prati u dobru i u zlu, pa će tako otići s njim, Alexanderom i nekoliko drugih ljudi u obavljanje važnog zadatka u majmunsku koloniju. Naime, na teritoriju koji nadziru majmuni nalazi se brana koja je odavno izvan funkcije, ali popravljanjem i aktiviranjem koje bi ljudska kolonija u San Franciscu dobila napajanje strujom. Kad Malcolm i ostali stignu u majmunsku koloniju i susretnu Caesara, unatoč formalnim razlikama i velikoj nepovjerljivosti pa i netrpeljivosti odnos između majmuna i ljudi postupno će se početi mijenjati, isprva ali ne i nepovratno nabolje za što će najveći krivac postati Koba.

Film "Planet majmuna: Revolucija" u većini segmenata kakvoćom nadvisuje "Postanak", od brojnosti zanimljivih i dosta slojevitih likova na obje strane, i među ljudima i među majmunima, kao i intrigantnosti njihovih odnosa, podjednako unutar matičnih skupina kao i među vrstama (Alexander i Maurice će se početi upoznavati i zbližavati preko kultnog stripa "Crna rupa" Charlesa Burnsa), preko angažmana za toleranciju i skladan suživot obiju vrsta nužno egzistencijalno i u cilju opstanka usmjerenih jedna prema drugoj, do sigurnije, sugestivnije i razigranije režije, osobito u vrlo atraktivnim akcijskim sekvencama, te superiornijih specijalnih efekata koji nisu sami sebi svrhom već prirodno izviru iz dramskog i narativnog tkiva filma. Hvalevrijedna je i zanimljiva mogućnost interpretacije priče kao parabole o američkoj povijesti, parabole u kojoj je uloga starosjedilaca, izvorno Indijanaca koje su pokosili bolesti bijelog čovjeka, ovdje dodijeljena ljudima među kojima je pomor izazvao "majmunski virus", dok je rola nekadašnjih osvajača sad dodijeljena majmunima koji nepovratno mijenjaju i uništavaju životne navike i samu egzistenciju "domorodaca" tj. ljudi općenito. S druge strane, nedostaci su odveć plakatno uspostavljanje ravnoteže među ustrojima dviju zajednica koji se praktički zrcalno preslikavaju, do toga da je i broj mrzitelja suprotne vrste izjednačen, potom povremena posezanja za melodramskim elementima koji su donekle opravdani i kao dramski agensi, ali su istodobno i tezično namijenjeni izazivanju empatije, te u određenoj mjeri pretjerano formulaične i mehaničke završnice koja navješćuje i slijedeći nastavak. Kako trenutno stvari stoje, njega ćemo dočekati već za dvije godine, opet u režiji Matta Reevesa.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 18/07/2014 01:34:31
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/07/2014 : 20:44:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
http://www.index.hr/black/clanak/glasale-sve-face-iz-branse-odabrani-najbolji-sf-filmovi-svih-vremena/761238.aspx


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 22/07/2014 : 18:11:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Mali genijalac (The Young and Prodigious T.S. Spivet), r. Jean-Pierre Jeunet, Francuska / Kanada, 2013.


Francuski filmaš Jean-Pierre jeunet darovit je i izuzetno zanimljiv autor koji ne režira previše, jer je tijekom 23 godine koliko je prošlo od njegova hvaljenog i nagrađivanog dugometražnog prvijenca "Delicatessen" koji je 1991. režirao u paru s Marcom Caroom, potpisao razmjerno skromnih šest filmova. No baš kao što je bio slučaj sa spomenutom izuzetno provokativnom fantasy-komedijom "Delicatessen", a s iznimkom njegovog kod nas nedistribuiranog prethodnog ostvarenja "Micmacs à tire-larigot" iz 2009., svi Jeunetovi filmovi razmjerno brzo stječu odani krug publike i razmjerni kultni status. Takav je slučaj bio ne samo s izvrsnom pustolovnom fantazijom "Grad izgubljene djece" iz 1995., nego i s donekle podcijenjenim četvrtim nastavkom serijala "Alien" podnaslovljenim "Uskrsnuće", a osobito s njegovim najuspjelijim djelom, sjajnom romantičnom komedijom "Amélie" koja je pored pet nominacija za Oscara i četiri osvojene nagrade César preko noći stekla kultni status među najširom publikom diljem svijeta te izvrsnu Audrey Tautou promovirala u tada novu zvijezdu europskog filma. I romantična ratna drama s elementima trilera i crnog humora "Zaruke su dugo trajale" iz 2004. stekla je zavidnu gledateljsku sljedbu kao i dvije nominacije za Oscara, premda je posrijedi predug i ne sasvim uspio žanrovski križanac s prevelikim brojem likova i suvišnim krimi-podzapletom. O Jeunetovu navedenom prethodnom filmu, akcijskoj krimi-komediji "Micmacs à tire-larigot" ne možemo suditi jer je nismo imali prilike pogledati, no oni koji jesu uglavnom se slažu da je riječ o zabavnom i vrlo šarmantnom ostvarenju koje mračnu i tjeskobnu priču pripovijeda na neobičan i efektan način.

Na temelju većine njegovih dosadašnjih filmova (iznimka je tek "Amélie" u kojoj su također zamjetni neki mračniji detalji) može se zaključiti da je Jean-Pierre Jeunet filmaš kojem leže storije inicijalno tamnijih i tjeskobnijih tonova koje on obrađuje sa smislom za crni humor i groteskom srodnom onoj Tima Burtona, s kojim ga povezuje i sklonost ka osebujnim protagonistima koji drastično odskaču od svog okruženja, baš kao i afirmativan odnos prema neprilagođenima i onima koji se ne mogu ili ne žele uklopiti u sredinu kojoj formalno pripadaju. Takvi su i likovi iz njegovog zasad posljednjeg filma, na kod nas neprevedenom debitantskom romanu "The Selected Work of T.S. Spivet" američkog književnika Reifa Larsena izvorno objavljenom 2009. godine temeljenoj pustolovnoj obiteljskoj drami "Mali genijalac" za koju Jeunet scenarij supotpisuje sa samim književnikom.




Jeunet i Helena Bonham Carter na setu


U središtu zbivanja je bistar dječak T.S. Spivet (Kyle Catlett) i njegova obitelj s farme u Montani, koju čine proučavanjem kukaca opsjednuta majka Clair (Helena Bonham Carter), doktorica entomologije, otac Tecumseh Elijah (Callum Keith Rennie), u duši rođeni kauboj koji još uvijek živi na kaubojski način i koji se rodio barem stotinjak godina prekasno, te sestra tinejdžerica Gracie (Niamh Wilson), koja mašta o osvajanju titule Miss Amerike. T.S. je donedavno imao i brata Laytona (Jakob Davies), no on je prije nešto manje od godinu dana poginuo nesretnim slučajem, nespretno rukujući puškom u štaglju. T.S. Spivet, punim imenom Tecumseh Sparrow Spivet, je oštrouman 10-godišnji klinac koji se strastveno bavi kartografijom, a slabost su mu i brojni izumi na kojima intenzivno radi. Kad jednog dana dobije obavijest da je njegova inovacija, stroj konstruiran na bazi perpetuum mobilea, osvojila važnu nagradu Baird koju dodjeljuje glasoviti Smithsonian institut u Washingtonu, T.S. će se naći na mukama jer mora za tjedan dana biti u Washingtonu i u Smithsonianu održati govor. No u Institutu i u odboru za dodjelu nagrada, u kojem glavnu riječ vodi arogantna G.H. Jibsen (Judy Davis), nitko ne zna da je nagrađen 10-godišnji dječak, a da problemi budu veći T.S. mora smisliti način kako preko velikog dijela Amerike što jednostavnije i brže stići do Washingtona. Odlučivši da o svemu skupa nikome ne kaže ni riječ, T.S. se oboruža kompasima i teleskopom te s koferom na tačkama krene na putovanje na kojem će se suočiti i s vlastitim slabostima te koje bi mu moglo promijeniti život.

Na temelju ukratko prepričanog sadržaja razvidno je da novi Jeunetov projekt nije samo adaptacija romana Reifa Larsena, nego i da ponešto duguje oskarovcu "Mala miss Amerike" redateljskog para Jonathan Dayton i Valerie Farris iz 2006. godine. U oba slučaja posrijedi su filmovi ceste u kojima je samo putovanje važnije od dolaska na cilj, središnji protagonisti su osebujna djeca koja odrastaju u slikovitim i humornim odmakom obilježenim obiteljima, a identična je i poruka da svijet ne samo što ostaje na mladima, nego i da su ti mladi oni koji ga i u ranoj životnoj dobi mogu promijeniti svojom nedužnošću, plemenitošću i čistoćom, a ne da mu se tek prilagode i postanu oportunisti. Dok je u slučaju "Male miss Amerike" takvu poruku bilo teže prihvatiti i probaviti, jer je dolazila iz Hollywooda makar on bio i nezavisan, u slučaju "Malog genijalca" stvari stoje nešto bolje jer je Jeunet Francuz koji pristaje na holivudska pravila, ali unatoč tome u određenoj mjeri uspijeva ostati svoj.





Film eksploatira i klasičnu idejnu opreku književnog romantizma, opreku između pozitivnog sela i provincije koju nastavaju dobrodušni, plemeniti i skromni ljudi i grada u kojem žive egoisti, karijeristi i manipulatori, no i to se unatoč pojednostavnjenosti i manihejstvu može podnijeti ponajviše zahvaljujući pomaknutom nerealnom i bajkovitom kontekstu. U filmu obogaćenom natruhama fantastike i zgodnim animiranim detaljima kritiziraju se i mediji, konkretno televizija koja fabricira događaje te ljude i njihove tjeskobne sudbine prilagođava što većoj gledanosti, a izražene kritike nisu pošteđeni ni visoki znanstveni krugovi u kojima vladaju egoizam, prijetvornost i lažni osmjesi. Jeunetov je film u cjelini vrlo šarmantno, lako gledljivo, dojmljivo stilizirano, generalno optimistički i pozitivistički usmjereno te na zanimljiv način ponekim tamnim ali ne i pesimističkim tonom obojano ostvarenje koje je moglo biti i ponešto kraće. Posrijedi je film kojeg nose izvrsna uloga mladog Kylea Catletta, uobičajeno slikovit nastup Helene Bonham Carter, sjajna fotografija Thomasa Hardmeiera ("12 metaka", "Yves Saint Laurent"), odlična glazba debitanta Denisa Sanacorea koja spretno koristi dominantno country motive, te koji je u cjelini vrijedan preporuke, osobito ljubiteljima "Amélie" i burtonovske poetike.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37335 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/07/2014 : 20:16:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

"Konacno" i ja pogledah Blue Ruin. Ahhh, cinefilskog li uzitka, mada popracenog nelagodom, tjeskobom. Heh, da je Chigurh malo stariji, ovdje bismo mogli doznati zasto je postao takav (nije receno da Dwight na kraju nastrada, ako mi to ne zelimo ).
Minimalisticno, "realisticno", efektivno. Svijeze bih cak mogao reci.

Nego, ova scena (koju sam pronasao negdje na netu uz ostale scene iz filma) me pomalo kopka. Ja se je ne sjecam u filmu, postoji li mozda neka druga verzija (director's cut)? Ovo mi mogao biti onaj otac i njegovi roditelji.





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Zodiac
Starting Member

Bosnia and Herzegovina
59 Posts

Member since 13/08/2007

Posted - 22/07/2014 : 20:27:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Zodiac a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


"Konacno" i ja pogledah Blue Ruin. Ahhh, cinefilskog li uzitka, mada popracenog nelagodom, tjeskobom. Heh, da je Chigurh malo stariji, ovdje bismo mogli doznati zasto je postao takav (nije receno da Dwight na kraju nastrada, ako mi to ne zelimo ).
Minimalisticno, "realisticno", efektivno. Svijeze bih cak mogao reci.

Nego, ova scena (koju sam pronasao negdje na netu uz ostale scene iz filma) me pomalo kopka. Ja se je ne sjecam u filmu, postoji li mozda neka druga verzija (director's cut)? Ovo mi mogao biti onaj otac i njegovi roditelji.








Slika je iz potpuno drugog filma:

Borgman (2013) http://www.imdb.com/title/tt1954315/?ref_=nv_sr_1
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 22/07/2014 : 20:31:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ove scene nema u filmu!
Sumnjam da je ispala iz konačne verzije jer mi se ni ne uklapa u cjelinu.
Pretpostavljam da je internetski izvor pogrešan.
To bi eventualno bio Blair na krevetu usnulih Wadea i supruge, ali nema smisla ni logike, plus što ovo u licu nije on, a i Wadeova žena je premlada.


Edit: Zodiac je otkrio!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 22/07/2014 20:32:32
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37335 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/07/2014 : 21:24:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Uf, barem nisam nista propustio. :D

Izgleda da su tamo zaje**li onda, jer sve ostalo pripada Blue Ruin na tom linku.


Bit ce jos zanimljivo pratiti ovog redatelja, a mozda i glumca. Nadam se.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

ivan_micic
Senior Member



Croatia
2327 Posts

Member since 19/12/2007

Posted - 24/07/2014 : 20:21:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ivan_micic a Private Message  Reply with Quote
Expendables 3 procurio. ista je stvar bila i s prvim filmom
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4063 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 25/07/2014 : 17:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Ikiru (1952) - Umijeće življenja




Vatanabe ima rak i možda još šest mjeseci života. (...) Tako se i "Ikiru" (1952), prigladno svome naslovu - "živjeti" - bavi pitanjima ŽIVOTA, kako živjeti na smislen način, na vrijedan način, a ne ljudskim odnosima sa smrću. Promišljen, istina sa na momente previše istaknutom poukom, sveden na najključnije, snažan i iskren, ipak ni u jednom momentu ne zapada u jeftini sentamentalizam, melodramatsko korištenje snažnih emocija koje smrt budi zarad što efikasnijeg "ošamućivanja" gledalaca. Ikiru nije mračan, iako ne negira prisustvo smrti i prolaznost ljudi. Ikiru je veseo, poput čovjeka koji je okusio gorčinu života, pretrpio njegove zamke i oluje - te ga i dalje voli.

http://levoilevlje.blogspot.com/2014/07/ikiru-1952-umijece-zivljenja.html
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 25/07/2014 : 19:42:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Vraća nam se Mad Max, i izgleda izvrsno:











Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
Page: of 523 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.32 seconds. Snitz Forums 2000