forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Mister No
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 275

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 02/01/2018 : 22:27:04  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Samo sam jednom čitao Tuarege,, izvrsno, morat ću opet da se podsjetim.
Meni najbolja afrička priča. Tako lijepo vođeno (Nollita kralj), Diso još uvijek odličan. Kud ćeš bolje.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 05/01/2018 : 15:43:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

meni se sve više otvara Mister No
već neko vrijeme mi je pripremljena Nolittina oproštajka, koja je kod nas izašla u maxijima
mislim da ću se time pozabaviti

jedna nevjerojatna stvar: mno, koji je nešto najbolje u svijetu stripa UOPĆE, dakle postoji zagor, corto i mister no, a ostalo je smiješno kraj ovih giganata, znači taj i takav mno je čak na ovom bonelijevskom pfu zanemaren, slabo primljen, neprepoznat.

također nije stavljen u sticky, dok su nekakvi nathani neveri i ishlapjeli martin mystere postikirani.

stikistatus zaslužuju samo: zagor - dylan dog - mister no - tex

mister no nije imao svoju filozofiju do sada, to je preočito. da li će doći do filozofije pajpera, ne znam, ali sve je moguće.


Što misliš o Dylanu dogu?

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2018 : 15:44:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da je strip za tinejdžere

tinejdžer se može biti dugo, kao što sam ja bio i čitao DDoga. onda se prelazi na ozbiljnije stvari: Zagor i Mister No.

Edited by - stinky on 05/01/2018 15:45:10
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 05/01/2018 : 15:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
Interesantno onda ja od starog konja idem ka tinejdžeru s obzirom da sam krenuo ovim redom: zagor,mister no,dylan dog.

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/01/2018 : 15:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa nema slijed, nego krug: zagor, mno, ddog, zagor, mno.
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12168 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 05/01/2018 : 18:53:03  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
sve je to za tinejdžere, muškarcem se postaje kada se pročita barem jednog Kita Tellera
Go to Top of Page

Golub
Average Member



Croatia
568 Posts

Member since 01/02/2017

Posted - 05/01/2018 : 22:42:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Golub a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

sve je to za tinejdžere, muškarcem se postaje kada se pročita barem jednog Kita Tellera



Znači da nema puno muškaraca na ovom forumu.
Go to Top of Page

Tonka24
Advanced Member



14518 Posts

Member since 09/11/2010

Posted - 05/01/2018 : 22:53:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonka24 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

sve je to za tinejdžere, muškarcem se postaje kada se pročita barem jednog Kita Tellera


Nikada pročitao niti planiram ( zasada )

If I had all the money in the world,I'd probably burn it all.If a smile could save the world,You know I'd heal you all.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 08/01/2018 : 22:55:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Dobro se zavrsio serijal. Eksplozija nasilja i mirna tiha prica za kraj. Put u novu nedodjiju ovaj put bolivijsku.

sangue navajo
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 08/01/2018 : 23:07:15  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Golub

quote:
Originally posted by 1Euro

sve je to za tinejdžere, muškarcem se postaje kada se pročita barem jednog Kita Tellera



Znači da nema puno muškaraca na ovom forumu.


to ti misliš...
možda jih je malo ali su muškarčine par ekselans...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/01/2018 : 10:31:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Nešto se dosta priča o završnoj sagi u zadnje vrijeme pa sam se odlučio potruditi i pročitati i ovih 10 zadnjih, nikad objavljenih brojeva.
Nisu to bili neki nezaboravni užici ali eto, sad bar znam kako je završio Mister No. Potrošio se s vremenom, skroz na skroz..
U tih zadnjih 16 epizoda nije bilo ni jedne koja bi ušla u top 20 Mister Noa...



Pcoro,
već je Poncho lijepo odgovorio (što si djelomično -ili potpuno??- prihvatio.

Saga NEŠTO SE PROMIJENILO je velika tema. Čak najveća. Ja mislim da svakako ulazi u top 3, ovako odoka. Trebalo bi ozbiljno ponoviti podosta toga, da se vidi bolje. Ali mislim da je to nešto jako veliko, pazi - možda i NAJBOLJE u serijalu. Znači, može biti da je ovo broj 1.

Ono što se obojica primijetili, ima tu moment brzine. Nolitti se žurilo, ne znam, imao je silnu navalu ideje, pa i emocija, ukratko, jednu unutarnju prisilu da stavi na papir, da formulira to što je, ne htio, nego morao reći.

IPAK je uspio prenijeti ideju i to tako da je uklopi u shemu serijala. Opet je dao tip. Znači, tu su gangsteri, bitange, preokreti iz agenata u lopuže, dakle sve ono što smo čitali u Mister Nou.

ALI ovdje to ima dublju dimenziju - dimenziju svođenja računa.

AKO se ostane samo na razini fabule, onda je reakcija ono što si ti prvo iskazao (u svom prvom postu, i drugom): nije to to, već viđeno, tanko.

MEĐUTIM, ovaj oproštaj ima ZNAČENJE. To je zauzimanje stava prema cjelini svega. To je, što se obično kaže, pričanje priče života, ili veće od života.

DA BI se ispravno razumjelo što to ZNAČI treba se premjestiti u kontekst STVARANJA pretpostavki ove "filozofije svođenja računa", ove rekapitulacije jedne epohe. To se dogodilo u VESTERNU kao tema ODUMIRANJE STAROG ZAPADA.

Nolitta je čitav taj kompleks JAKO USPJEŠNO, možda čak VRHUNSKI prebacio u Mister Noa i dao jedan "dugi pozdrav".
Ovih se dana bila ponovo pokrenula priča oko DL i Sclavija; međutim, ovo je obračun sa serijalom, ovo je puno dublje, iskrenije i primjerenije sintetiziranje "priče" i "stvarnosti".

Na žalost, ova je saga tek nedavno objavljena u Hrvatskoj i to kao ekskurs. Osim toga, dolazi nakon potonuća Mister Noa, koji više nije prisutan ni na kioscima, a ni u svijesti strip-publike. Razdoblje bez Nolitte je zaista užasno, iako sam čitao nešto malo od toga. Tu se dogodio raspad. Sve su te činjenice utjecale da ovo VRHUNSKO djelo ne zaživi, da bude nepoznato, te i neprepoznato.

A ti si u pravu: treba se staviti pred publiku, zatim dovući u refleksiju ono što je važno, da se koliko-toliko pojmovno shvati i da se onda više-manje kolektivno zauzme stav prema oproštajki koja ide predaleko za publiku, koja ide na preveliko tako reći.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/01/2018 : 17:29:37  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Je, Pončo je čitao i komentirao tu završnu sagu i koliko se sjećam imao je dobrih zapažanja. Meni su prva dva Maxija bili ubili volju za čitanjem na prvu i dugo sam oklijevao sa završavanjem završne sage :-) A čini se da nisam samo ja slično reagirao, jer evo: saga je završena i za relativno male pare je lako dostupna prosječnom ljubitelju stripa, a na forumu vlada tišina. Čini mi se kao da nikog nije briga - ljudi su iskomentirali izdanje i cijenu i (valjda?) pokupovali to i stavili u ladice i to je to...
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
28979 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 09/01/2018 : 17:40:50  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Daleko je završna saga od vrha serijala, ideja dobra, Mister No opet dobio onaj početni štih, ali sam scenarij pun rupa (ja sam očekivao više, meni je početak serijala najbolje sjeo), ovo je baš misternoovski, ali čušpajz od naive, romantike, nedovršenih stvari, ma svega ima, vjerojatno nitko nije očekivao baš ovakav kraj, ali i nije loš kraj.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/01/2018 : 17:50:51  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Prije par dana sam ponovno, drugi put pročitao cijelu završnu sagu i na kraju poprilično uživao i sad bi volio da na forumu već ima neka diskusija. Meni se ne da pisati, a i nisam naročio dobar u čitanju te.. druge strane stripa: skrivena značenja, što je autor htio reći i bla bla bla.. Volim to pročitati, volim kad me neko upozori na nešto što možda nisam uočio (pa makar se i ne slagao s tim) ali ja kad čitam strip, jednostavno pratim radnju, likove, njihove odnose i crtež. Ipak, evo kratkog osvrta:
Godine prolaze i ono što se meni čini nedavno (izlazak prvog završnog Mister No maxija) je sada udaljeno skoro 10 godina. U tim godinama se kod mene promijenio status tog lika - 2009. mi je (koliko se sjećam) Mister No bio tek jedan od top 5 Bonelli likova, a sada, trenutno mi je najdraži. U međuvremenu sam ponovno pročitao skoro sve epitode iz Lunov Magnus Stripa i u dosta njih sam poprilično uživao. To ponovljeno čitanje me jače zainteresiralo i za kraj serijala, koji je interesantan i sam po sebi jer se ne sjećam da je ikada jedan Bonelli lik imao tako častan kraj: Mark, Kit Teller i od prošle godine Ken Parker su imali tu jednu, zadnju epizodu i to je sve. Ostali, koliko znam ništa.
Ovih godina sam također nanovo prečitavao Nolitine Zagor klasike i neke najbolje epizode Teksa koje je napisao i, neću reći da sam ga počeo više cijeniti jer sam ga i prije dosta cijenio, nego sam se nekako zainteresirao za njegovo zadnje djelo - sagu.
Ipak, saga je tvrda za čitanje i nije joj lako pristupiti. Iza lijepe, nostalgične naslovnice prvog broja i i nteresantnog naslova: Nešto se promijenilo krije se nakaradni crtež braće Di Vitto i patetični početak. Kad se neupućeni čitatelj dohvati ovako nečeg i zna da slijedi još 1600 stranica takvog sranja, prilično je lako staviti strip na policu i uzeti nešto - pa ako ne bolje, onda barem kraće. (Ovo su bili moji prvi dojmovi.. nije mi namjera vrijeđati, nego eto - tako je to bilo).
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/01/2018 : 19:11:49  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Dalje se stvari naizgled ne popravljaju: kratki nerješeni sukob sa gangsterom unakažena lica pa onda prva misija sa pajperom: prijevoz onih studenata koji ispadaju revolucionari. Ovo je još dosta loše, prvo zato jer je takvih epizoda već bilo tisuću, a drugo - nije jasno što žele ti studenti, zašto dižu revoluciju? Je li to bila moda tih godina, jesu li se studenti masovno bunili ili su ovi bili samo grupa nadobudnih mladaca?
Na sreću, malo pomalo, kako strip ide dalje Tukanova priča (odlična fora!) polako počinje dobivati obrise i sa svakom idućom epizodom preda mnom se stvarala slika novog Brazila. Industrijalizacija zemlje, spaljivanje džungle, migracije, siromaštvo, napredak, izgradnja autocesta, modernizacija i društvene promjene i sukobi koji iz svega toga proizlaze postaju vidljivi kroz ovih desetak avantura u kojima se Mister no susreo sa revolucionarima, migrantima, alkoholičarima, vojskom, policijom, predstavnicima multinacionalnih kompanji, indiosima, svećenicima, mafijašima i aktivistima. Na kraju, nakon tipične Nollite velike avanture sa potragom i putovanjem dolazi kratka epizodica sa Čudovištem iz Crne lagune i tek tada je sve spremno za oproštaj: zadnjih devedesetak strana gdje se Mister No oprašta. Taj kraj je malo patetičan, ali, jebiga, kako da ne bude? Nakon toliko godina, toliko avantura?
Te zadnje strane meni su skoro savršeno zatvorile serijal i jednostavno su tražile da se prije njih nešto kaže. Napravi uvod. Pokaže zašto Mister No ide, što se promijenilo. Nolita je to i učinio, na iskren i naivan način i riječnikom akcijskog stripa nastalog prije pedeset godina. Ostala je poruka i emocija i kurac palac šta ja znam
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/01/2018 : 19:15:06  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
A zadnji Mister Noov govor me oduševio: "Bio je to grad koji je preživljavao od danas do sutra, koji sasvim lišen budućnosti nije uspijevao nagraditi pametnije niti kazniti naivnije.. grad pomirenošću sa sudbinom, ali i blaženstva i lijenosti"
To mi je bilo vrh
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/01/2018 : 19:18:30  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Treba reći i da je nako svih tih 1500 strana nepravde i nemoći da se zaustavi kotač promjena kraj ipak sretan. To nije mala stvar. Bitno je da je Mister No sretno završio.
A i Diso, koliko god je zasrao naslovnice, unutar korica je ostao odličan. Malo je crtača u Bonelliju koji imaju tako tečan i prostoran crtež. Čak i u ovoj kasnoj, dekadentnoj fazi, njegov crtež prilično nadmašuje npr. onaj braće Cestaro u nedavno objavljenoj Kiši Texa Willera.
I tukanov kraj je zakon :-D
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/01/2018 : 20:16:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Da, tukan je genijalno.
Ali vidiš, to ti je dvosmislen kraj: jer krokodil jede tukana. Nešto se promijenilo. I tukan mora otići, krokodil plače. Kraj nije baš tako sretan. Više sjetan. Elegija.

quote:
Iza lijepe, nostalgične naslovnice prvog broja i interesantnog naslova: Nešto se promijenilo krije se nakaradni crtež braće Di Vitto i patetični početak.


Ne slažem se ovdje.
Meni je taj prvi broj bio baš jak.
Tu je postavljeno o čemu će se raditi.
To izgleda malo drugačije nego je čitatelj naviknut, nema razvijanja zapleta, akcije itd., ali to nije ni važno. Kada se razumije o čemu se radi, što je platforma cijelog tog završetka.

O tome ću vjerojatno pisati jedan tekst, pa neću sad ulaziti u širu priču.

Nego samo kratko taj prvi broj, za koji kažeš da nije baš.

Mister No se vraća doma. Prije toga smo dobili jedan brzinski uvod u svjetsku situaciju: posvuda revolucije, ratovi, osvojen je Mjesec. Ne zna se što se događa u Amazoniji, ali čuju se neke glasine.
I onda rez na Mister Noa koji se vraća.

Ispostavlja se da ga ja napao Stelio. Njegov prijatelj. Mister No je u čudu, kako to da njegov prijatelj postaje ubojica i lopov.
Tu već imamo obrise ovih "promjena". One utječu na SVE, pa i na one koji su činili svijet Mister Noa. Jedan romantični svijet ljudi koji žive po svome. Stelio je plovio Atlantikom i lovio ribu, ne za novac, ne isključivo za zaradu. To je bio način života. I sada je podlegao: misli na djecu, misli na budućnost. Treba više novca, Stelio treba lovu.
Ovo je važan, bitan detalj na koji se treba ukazati. To je jako vezano na naslov i na postavku do koje je Nolitti stalo.

Mister No prihvaća Steliovu odluku i odluči mu pomoći. Tema prijateljstva. Smješta ga u Manausu. Što će se dalje događati, vidjet ćemo poslije.

Mi odlazimo drugamo. Mister No je stavljen u situaciju da nema više starih mjesta, nema starog društva, a nema ni - Krugera.
I to se promijenilo

I ne samo to. Nego cure s kojima se provodio, sada su se oženile.
Promjene su pomele sve.

Mister No ostaje stari. Pomaže drugom jednom prijatelju.
Uvučen je u događaje koji nam daju sliku što se događa u Brazilu. Ovi su događaji ispričani genijalno, kroz tipičnu misternoovsku situaciju u džungli, sa obratima i akcijom. Znači, kroz staru shemu Nolitta daje tragediju Brazila: sukob domaćih sinova koji uopće ne razumiju što se događa, ne mogu sagledati cjelinu i jedni druge ubijaju. Drvosječe pobiju mladost, zbunjenu zbrkanu mladost koja je izgubljena u društvenim promjenama. Tema ljevičarenja i revolucionarne mladeži, zaluđene salonskom pomodnom filozofijom iz gradova te guruima tipa Marcuse ili francuski pozeri, sjajno je uklopljena u ovu šablonsku džungla-epizodicu. Radnici protiv studenata, jedni i drugi u borbi za bolju budućnost, zaglave iz neznanja - to su obrisi aristotelovske tragedije.

Tema revolucionarne maldeži i ljevičarskih radikalnih grupa dobija još istaknutije mjesto kada se povuče paralela sa situacijom u Brazilu, koja je često spominjana kroz strip. Radi se o PIN-u. Planu brazilske vlade da podigne zemlju. I zaista, Mister No se nađe u Brazilu koji je sav u previranju. Događa se jedna dinamika koju M. No ne shvaća, a ni čitatelj, koji je naviknut kroz serijal na spori, lijeni, izležavajući Brazil. Sad je sve u pokretu, lete avioni, grade se ceste. Ovaj plan, famozni PIN mora dozvati NEP, čuveni sovjetski plan. Zemlja se materijalno podiže, ali istovremeno se događa mnogošto drugog, nepovoljnog. Brazil gubi dušu, zbog koje je Mister No i otišao tamo.
Je li PIN rješenje?
Nolitta tu ne daje jednoznačan odgovor.
Samo daje kritiku, pa i kroz tragediju brazilskih crvenih brigada, klinaca koji zaglave u džungli, i to od onih kojima bi zapravo htjeli pomoći.

Jak broj. Vrh.

Edited by - stinky on 09/01/2018 20:19:04
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 09/01/2018 : 21:32:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Neću se ne složiti, čitajući drugi put ovaj prvi maxi, manje sam pažnje obraćao na grubu površinu, a više na ono što je Nolitta stvarno htio reći i tada sam uživao u ovim epizodama. Ipak, epizoda sa studentima ostaje nerazrađena u ideji i malo nasilno izvedena (opet pada sadnuk sa oružjem, pa koliko to više puta, jebemu)- možda bi bilo bolje da je došla pred kraj ciklusa kada bi bilo jasnije što ih tjera na bunt.
Pitao sam se dok sam čitao, kako to da Mister no nije nimalo ostario? Izgleda isto u epizodama iz drugog svjetskog rata i ovima iz 1971.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/01/2018 : 08:43:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro
Ipak, epizoda sa studentima ostaje nerazrađena u ideji i malo nasilno izvedena (opet pada sadnuk sa oružjem, pa koliko to više puta, jebemu)- možda bi bilo bolje da je došla pred kraj ciklusa kada bi bilo jasnije što ih tjera na bunt.



Kažem ti, važna je tema "odumiranje starog Zapada", ovdje Brazila, a ne studenti kao takvi. Oni su samo djelić koji je podveden pod temu. Zato ta tema nije razrađena, jer nije presudna za cjelinu. Ona, ali tek uz sve ostalo što Nolitta pokazuje, sačinjava opći pregled situacije.

Sad, da li je moglo svaku ovu epizodu (unutar cjeline) pisati zasebno, razrađeno? Možda.
Bi li bilo bolje? Ne znamo.
Ako dobijemo, na kraju istraživanja, da je ovo najbolji M. No, onda i nema potrebe.

Sve ove priče su, unutar cjeline, šablonske. Tipične misterno situacije iz serijala. Nema razrađenih zapleta; "zaplet" se događa u trenu, u dvije slikice. Čitatelj se mora premjestiti na drugu frekvenciju, da bi istinski uživao u ovoj oproštajki. Ona kao priče sa zapletom nije važna.

----------------

Mister No i Kruger, pa i ostatak su možda mgli biti pokazani stariji. Ali čak ni to nije bitno, jer ovo je prije svega idejna priča, a ne biografska. Pazi, sve se promijenilo, ali Mister No je isti, onaj stari koji se ne miri s tim raščaravanjem svijeta (za odnos raščaravanje - Mister Noova potraga za dušom svijeta je sjajno ubačen naoko beznačajni detaljčić: osvajanje Mjeseca. Čovjek osvaja Mjesec ---> PIN u Brazilu ---> Mister No se ne miri).
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 10/01/2018 : 12:49:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Nakon prve "epizode" slijedi eksplozivna druga sa ayahuascom.
Meni je ova bila posebno upečatljiva; svakako jedan vrh cijele ove sage.
Iako motivi pokretanja radnje dolaze iz opće teme o promjenama u Brazilu, iz socijalnog konteksta, kapital i radnici, epizoda se kreće u mističnom, pomalo nadnaravnom elementu. Ta je atmosfera izvrsno pogođena. Nakon prizemne imamo jednu "fantastičnu" epizodu.

Revolucionarne utopističke ideologije kao jedno rješenje za Brazil pokazale su se kao operetne, ali ujedno tragične. Međutim, i drugi tip "otpora", na tobože duhovnom planu, još je veća farsa.
Epizoda priziva kontrakulturaške duhovne potrage, Learyja, ali i Mansona i ostale sektaške nakaznosti, velečasnog Jonesa i slično. Ni ovdje nema "razrade", makar stvar malo vuče na otkrivanje postojanja krugova koji supostoje paralelno sa običnim javnim životom. Nolitta ne ide u detalje, ali možemo zamisliti da tu postoji čitava jedna scena, kao kad otac otkriva parapornografsku scenu u Hardcoreu (1979.) i sl.
Ovdje je to sjajno uklopljenu u amazonsku temu, tobože okretanje izvornom, plemenskom, šamanizam itd. Nad svime se nadvija tema demonskog a la Polanski.

Odlična epizoda i obračun s tom iskrivljenom svijesti.
Go to Top of Page

FelipeKajetano
New Member



256 Posts

Member since 01/06/2016

Posted - 16/01/2018 : 02:17:34  Show Profile Show Extended Profile  Send FelipeKajetano a Private Message  Reply with Quote
Ima li nade da Ludens krene izdavati Mister Noa od prvog broja? Ja osobno bih apsolutno kupovao. Da li je bilo riječi o tome zadnjih godina ili mjeseci, da li se što šuška? Jbt pa izašlo je preko 380 brojeva. Kvragu, Ludens nema ni internet sajt pa da ih se kontaktira po tom pitanju na taj način
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 16/01/2018 : 05:55:30  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
ako krene, a nadam se da hoće..kupovat ču ko lud...
ali idem dalje i sa Libellusom poslje broja 200..., cincao sam malo ali bolje izdanje sigurno neću dočekat od pilota za svog života....
ne volim previše šarenila u kkolekciji a Mister No je dosta mijenjao formate,izdavaće...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9908 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 16/01/2018 : 18:58:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
dods, evo cisto da ti se zahvalim na volji i trudu na zanimljivim recenzijama meni najdrazeg boneli junaka

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12355 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 16/01/2018 : 22:18:03  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by FelipeKajetano

Ima li nade da Ludens krene izdavati Mister Noa od prvog broja? Ja osobno bih apsolutno kupovao. Da li je bilo riječi o tome zadnjih godina ili mjeseci, da li se što šuška? Jbt pa izašlo je preko 380 brojeva. Kvragu, Ludens nema ni internet sajt pa da ih se kontaktira po tom pitanju na taj način


Dosta ljudi priča o tome, zasad je samo pretpostavka i više bi rekao, želja svih nas. Ali nije da je nemoguća misija.

Nažalost, Pilota nikako da imamo u nekoj kolekciji kako spada (ne računam Libellus koja je super, mislim na kiosk izdanja koja bi bila pristupačna i za nas, obične smrtnike).

Kako je Teller spomenuo, imamo to šarenilo ako spominjemo kiosk izdanja. LMS-ovi prvih 200 brojeva, pa malo Slobodne Dalmacije (22 broja), pa SA (23-59), pa rupa, pa malo Vanini, pa rupa, pa VČ, pa rupa, i onda na kraju dobili zadnjih 10 epizoda serijala u ona 3 "lažna" Maxija prošlo ljeto.

Mislim da "Pilot" zaslužuje da se krene sa kiosk izdanjima otpočetka, pa i kad dođu do Slobodne Dalmacije, što se tiče mene mogu i te reprintati. Samo neka ga pokrenu, zaslužio je. Mislim da se za njega niko ne bude bunio, "Pilot" je uvijek "in"

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 16/01/2018 22:19:27
Go to Top of Page
Page: of 275 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.55 seconds. Snitz Forums 2000