forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Mister No
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 276

1Euro
Advanced Member



12211 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 15/08/2019 : 14:19:41  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
mene zanima nešto u vezi ovih novih brojeva Mister No Ritorno (bit če 10 brojeva).

Koliko sam shvatio, te priče (tih 10 brojeva) če se događati PRIJE završetka priče (oni maxiji, gdje Mister No i Kruger odlaze u Boliviju).

Pošto su se scenaristi odlučili za nekakav povratak Mister Noja, zar ne bi bilo lakše da su nastavili priče od tamo gdje je maxi završio, znači Mister no u Boliviji, kako se snašao u Boliviji a onda ionako njega put može odvesti bilo kuda, jer je turistički pilot pa može iči u Brazil npr gdje vozi nekog čovjeka ili bilo gdje (Meksiko, Venezuela, Argentina,...),...u biti za Mister noja je svejedno gdje živi, jer je ionako lutalica koji sa svojim pajperom može iči svugdje, ali bi se barem držali nekog redosljeda, a ovako scenaristi sami sebi prave neku pomutnju,...da ne pričam sa ovim Mister No Revolution, koji kako izgleda nema nikakve veze sa Mister nojem....
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 18/08/2019 : 16:24:08  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Nova Mister No recenzija je na sajtu:

https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-lib-22-nevidljiva-prijetnja/2259/
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 18/08/2019 : 17:17:46  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Yes, yes, konačno sam prvi...

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 18/08/2019 : 17:59:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Nova Mister No recenzija je na sajtu:

https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-lib-22-nevidljiva-prijetnja/2259/



Odlično, solar!

Baš smo na prethodnoj stranici ovog topica spominjali ovu epizodu!

Sad se možete prisjetiti, po potrebi još jednom pročitati i staviti komentar!

@DODSFERD: Tvoji komentari zaslužuju uvijek prvo mjesto.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 18/08/2019 : 19:03:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@stinky: Gore smo pričali o kronologiji u serijalu, a sad sam vidio da sam se ovoj recenziji dotakao te teme, pa bi ti možda bilo zanimljivo baciti pogled.
Davno sam pisao ovu recenziju, pa se nisam ni sjetio detalja ranije.

Meni bi sigurno bilo zanimljivo vidjeti tvoje mišljenje o Castelliju i njegovom uplitanju u serijal.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 18/08/2019 19:10:32
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 18/08/2019 : 21:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Yes, yes, konačno sam prvi...



Bravo za novu recenziju mislim da se meni nije bas svidjela ova prica
Stavim komentar kasnije

-
-

edit: ubacio sad komentar, vidim da ih je nekoliko već pisalo ali dosta niske ocjene, nije i drugima valjda najbolje sjela ova epizoda..

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 19/08/2019 09:00:37
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 19/08/2019 : 09:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@Reem: Epizoda je loša, pogotovo scenarij. Ja sam fan Martija, a time i Castellija, pa je malo i subjektivnog u mojim ocjenama, iako sam u recenziji jasno dao do znanja da je priča loša.

U biti, sam početak recenzije ide:

Uvjeren sam da ova priča može biti dobra samo ljubiteljima djela velikog Alfreda Castellija, što je i moja dijagnoza. Krenimo redom da objasnim svoje stajalište!


Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/08/2019 : 10:33:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Spock,
ta me priča ne privlači da je ponovim.

Castelli je meni ispao, tj. MM. Nekada mi je to bio jedan od najdražih junaka, međutim ga sada nemam želju ni pogledati. MM je nešto što se prvo ostavlja, kada se krene u smjeru kojim sam ja otišao. Osnovni problem: MM nema poetiku koja bi me sada držala u tom svijetu. On je dobar za ljude koji žele čitati lagane pričice, pitke i plitke fabule bazirane na nabačenim idejama iz područja koje otada (od pojave MM) ima procvat: ezoterija, alternativne povijesti, parapsihologija, općenito alternativa. Ali pristup je u cijelom tom području obično lagan, popularan. Ne može mi to više ništa dati, osim eventualno neku zanimljivost, ako je tema koja me zanima. Usput, baš sam nedavno, čitajući Tomičića, naišao na podatak o knjigama T. M. Bilosnića (Caska dio Atlantide, Odisej sa zadarskih otoka itd.), što me podsjetilo na MM. Pa eto, ako obožavaš MM, onda bi ti i te knjige mogle biti zanimljive, pogledaj.

Čiato sam nedavno čuveni Castellijev GRAD ZLOČINA. To je dobra epizoda, ali vidi se da on nema pravi senzibilitet za MNoa. Tu je odradio posao sa njujorškim raspletom, i okej to ide. Međutim je ona druga, "njegova" radnja, kada se sretnu MNo i Ratso prilikom pljačke banke, to je slabo. Castelliju je na pameti samo puko odvijanje priče, i on vozi Mister Noa kroz New York do finala i obračuna za Jackiejem. A fali sve ono što Nolitta neprimjetno ugradi u priču, prostor i vrijeme koje opisuje, uhvati duh tog vremena prenašajući atmosferu kako je definirana u gotovo mitskoj predodžbi kroz filmove, knjige.
Nisam dugo čitao Castellijeve priče, osim ove, nemam ni neku pretjeranu želju, pa da ti bolje kažem. Grad zločina je uspješno odrađen, može Castelli raditi takva odrađivanja, ali za mene su vidljive ogromne razlike kada piše Nolitta. Recimo, RIO NEGRO, savršen strip; čak tematski slično Castellijevim preokupacijama - no, koliko poetski dublje i dalje! Onaj pčetak sa zabunom oko Dane Wintera, tako elegantno, a tako smiješno, naoko trivijalno, a čak ide do najviših lirskih vrhunaca. Čini se da Nolitta napiše olako, tek tako, međutim, cijela stvar pogađa samu srž stripa Mister No.
Castelli to nema, ne može dati takvog junaka, nego jednog dobrostojećeg srednjeklasnog profesora, koji ima nešto od avanture, ali i usiljenosti, pa i dosade. MM je više proza svakodnevice, Mister No je duboka romantika, često uspjela poezija kad piše Nolitta. Definitivno mi paše, i pogađa me skoro savršeno. MM me pak promašuje. Eto, to ti je ukratko.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 19/08/2019 : 22:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@stinky: Više sam mislio na Castellijevo ubacivanje u Nolittin besprijekoran kontinuitet u Mister No serijalu. Castelli ima dobre, svježe ideje, ali šlampava realizacija stvara nelogičnosti. To se posebno vidi kada se serijal čita kronološki.

Očigledno je da je Castelli pokušao kopirati majstora Nolittu dajući čitatelju mnoštvo, većini nebitnih, informacija. Samo što to Nolitta čini neprimjetno, a Castelli bombardira, baš kao i njegov Marty.
Castelli je u serijal unio puno svježih ideja, baš kao i Sclavi. Njihove priče su svježe i originalne, pa i šokantne. Scenarij je već druga pjesma, a tu Castelli uvelike šepa.
Nolitta je sposoban od ničega stvoriti zanimljivu priču.
Za primjer bih dao "Rio Negro". Priča kao priča ništa posebno, ali realizacija - čista poezija. Čita se u jednom dahu i ni jedan trenutak nije dosadno.
Castelli ima jake priče, a pada na scenarističkoj uvjerljivosti.
Očito je i da mu je Nolitta dao odriješene ruke, pa su stoga i isplivale te nelogičnosti u kontinuitetu. To mi je malo čudno s obzirom da je tada bio prilično neafirmiran scenarist. Za razliku od njega, Missaglia (tada puno afirmiraniji scenarist) piše bezlične priče bez ikakvih noviteta, a dojma sam i da ih je Nolitta prepravljao. Opširnije sam o tome pisao, čitajući i komentirajući kronološki, u svojim recenzijama i komentarima.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 19/08/2019 : 23:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Grad zločina mi je ostao u sjećanju kao vrh.. Možda mi je čak u top 5 Mister Noa. Dugo ga nisam čitao, trebalo bi ga ponoviti pa vidjeti kako se drži. Od Castellija mi je u vrhu još i Smrtonosni tovar, epizoda sa drogom i Bispom.
Nekad sam Castellija doživljavao kako scenarista eruditu jer se bavio temema koje su tada bile originalne. Sad mi se čini da je on punokrvni pisac trasha - barem na Zagoru i Mister Nou i da mu je bitno samo da ubaci atraktivnu, vruću temu pa kako ispala ispala. Možda mi je najljigavija njegova epizoda ona u kojoj oženi Mister Noa samo da mu može ubit ženu par stranica poslije, da ima razlog za osvetničko/gangstersku priču. Ta epizoda govori i o tome kako se tada pisalo stripove jer ne vjerujem da bi u ijednom današnjem ozbiljnijem serijalu (bilo stripskom, bilo televizijskom) tako nešto dozvolili. To govori i koliko se malo polagalo na izgradnju lika.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24653 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 19/08/2019 : 23:26:29  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Spock,
ta me priča ne privlači da je ponovim.

Castelli je meni ispao, tj. MM. Nekada mi je to bio jedan od najdražih junaka, međutim ga sada nemam želju ni pogledati. MM je nešto što se prvo ostavlja, kada se krene u smjeru kojim sam ja otišao. Osnovni problem: MM nema poetiku koja bi me sada držala u tom svijetu. On je dobar za ljude koji žele čitati lagane pričice, pitke i plitke fabule bazirane na nabačenim idejama iz područja koje otada (od pojave MM) ima procvat: ezoterija, alternativne povijesti, parapsihologija, općenito alternativa. Ali pristup je u cijelom tom području obično lagan, popularan. Ne može mi to više ništa dati, osim eventualno neku zanimljivost, ako je tema koja me zanima. Usput, baš sam nedavno, čitajući Tomičića, naišao na podatak o knjigama T. M. Bilosnića (Caska dio Atlantide, Odisej sa zadarskih otoka itd.), što me podsjetilo na MM. Pa eto, ako obožavaš MM, onda bi ti i te knjige mogle biti zanimljive, pogledaj.

Čiato sam nedavno čuveni Castellijev GRAD ZLOČINA. To je dobra epizoda, ali vidi se da on nema pravi senzibilitet za MNoa. Tu je odradio posao sa njujorškim raspletom, i okej to ide. Međutim je ona druga, "njegova" radnja, kada se sretnu MNo i Ratso prilikom pljačke banke, to je slabo. Castelliju je na pameti samo puko odvijanje priče, i on vozi Mister Noa kroz New York do finala i obračuna za Jackiejem. A fali sve ono što Nolitta neprimjetno ugradi u priču, prostor i vrijeme koje opisuje, uhvati duh tog vremena prenašajući atmosferu kako je definirana u gotovo mitskoj predodžbi kroz filmove, knjige.
Nisam dugo čitao Castellijeve priče, osim ove, nemam ni neku pretjeranu želju, pa da ti bolje kažem. Grad zločina je uspješno odrađen, može Castelli raditi takva odrađivanja, ali za mene su vidljive ogromne razlike kada piše Nolitta. Recimo, RIO NEGRO, savršen strip; čak tematski slično Castellijevim preokupacijama - no, koliko poetski dublje i dalje! Onaj pčetak sa zabunom oko Dane Wintera, tako elegantno, a tako smiješno, naoko trivijalno, a čak ide do najviših lirskih vrhunaca. Čini se da Nolitta napiše olako, tek tako, međutim, cijela stvar pogađa samu srž stripa Mister No.
Castelli to nema, ne može dati takvog junaka, nego jednog dobrostojećeg srednjeklasnog profesora, koji ima nešto od avanture, ali i usiljenosti, pa i dosade. MM je više proza svakodnevice, Mister No je duboka romantika, često uspjela poezija kad piše Nolitta. Definitivno mi paše, i pogađa me skoro savršeno. MM me pak promašuje. Eto, to ti je ukratko.



Ko bi rekao da ću se složiti sa tvojim postom od reči do reči.

Ok, ovako sam razmišljao pre više godina (i još uvek), ali napreduješ. Mlad si ti i perspektivan.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 20/08/2019 : 05:33:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Grad zločina mi je ostao u sjećanju kao vrh.. Možda mi je čak u top 5 Mister Noa. Dugo ga nisam čitao, trebalo bi ga ponoviti pa vidjeti kako se drži. Od Castellija mi je u vrhu još i Smrtonosni tovar, epizoda sa drogom i Bispom.
Nekad sam Castellija doživljavao kako scenarista eruditu jer se bavio temema koje su tada bile originalne. Sad mi se čini da je on punokrvni pisac trasha - barem na Zagoru i Mister Nou i da mu je bitno samo da ubaci atraktivnu, vruću temu pa kako ispala ispala. Možda mi je najljigavija njegova epizoda ona u kojoj oženi Mister Noa samo da mu može ubit ženu par stranica poslije, da ima razlog za osvetničko/gangstersku priču. Ta epizoda govori i o tome kako se tada pisalo stripove jer ne vjerujem da bi u ijednom današnjem ozbiljnijem serijalu (bilo stripskom, bilo televizijskom) tako nešto dozvolili. To govori i koliko se malo polagalo na izgradnju lika.



Pretpostavljam da misliš na ovu priču:





MN LIB 14: Tajanstveni grad (SR 29/30, LMS 586/587)

Broj stranica: 128

Scenarij: Alfredo Castelli
Crtež: Vincenzo Monti
Naslovnice: Gallieno Ferri


Zanimljivosti:

- Prvi put se pojavljuje agentica CIA-e Dalia Norris. Vratiti će se ponovno u MN LIB 25: Smrtonosni teret B-24
- Poglavica Indiosa jako sliči na poglavicu iz epizode Rio Negro. Da ne bude zabune, nije taj, samo sliči. Njegovo selo se nalazi na potpuno drugom dijelu Amazonije, oko 3000 km udaljeno od ovog. Prava sitnica!
- Castelli nas u ovoj kratkoj epizodi vodi diljem Južne Amerike, od Rio Branca i rijeke Purus, preko Lábree i Itaitube do Rio de Janeira i na kraju Buenos Airesa s kojim nas malo detaljnije upoznaje.
- Dalia na recepciji hotela Hilton, Mister Noa predstavlja kao Mr. Sheratona.
- Monti je prvi crtač (izuzev Disa, naravno) koji crta pravog, Disovog Mister Noa s modernijom jaknom i bez marame, a ne Ferrijevog preobučenog Zagora s revolverčinom za pasom.
- Dnevnik je bio milostiv. Izbacio je samo jednu stranicu, ali ubacio i naslovnicu koja nema nikakve veze s pričom.

Kratki sadržaj

Nakon što je bio prisiljen sletjeti na neku čistinu usred prašume, tamo otkrije tajanstveni grad, u stvari kulise dijela nekog nepoznatog grada. Nakon tog otkrića samim čudom spašava živu glavu. Tko je to napravio i s kojim ciljem? Jedino je sigurno da naš junak sada više neće mirno živjeti!

Komentar:

Sam početak s mušterijom u vidu zlogukog proroka je dobar. Ne toliko zbog upitne duhovitosti, već zbog toga što je originalniji od do sada viđenih početaka epizoda.

Castelli nam je dobro predočio kako funkcionira svijet. Politika i interesi sve pokreću, a običan čovjek protiv struje ne može, pa tako ni naš osvetoljubivi pilot. Pravde nema, samo interesi određuju što valja, a što treba spriječiti i uvjeriti mase da je to za opće dobro. Upravo zbog tih viših interesa, naš pilot je ovdje potpuno poražen i ponižen. Može biti sretan što je izvukao živu glavu na ramenima.
Castelli nam je tu nepravdu u svijetu viših nacionalnih interesa tako slikovito predočio da mu skidam kapu, a to bi bilo drugi put za redom (LIB 11: Otok magije). Dva od dva za sada - sto postotni učinak!
Bravo majstore još jednom!!

Agentica CIA-e, Dalia Norris uvelike diže ocjene ovoj priči. Zanosna zavodnica je možda i najzgodnija žena u serijalu, a zasluge za to najviše idu Montiju. Nema normalnog muškarca koji bi odolio onakvom zavođenju, pa tako se i naš lomitelj ženskih srca upecao u njenu mrežu. Kako siješ, tako i žanješ! Koliko je on žena tako prevario i ostavio? Zaslužio je ovakvu kaznu!
A Dalia? Ona će se vratiti u MN LIB 25. Dali će opet Mister Nou zavrtjeti glavom? Jedva čekam da otkrijem!



Dalia


Monti je solidan. Uvelike podsjeća na Meratija, a to nije ni čudo jer je s njim kasnije zajedno odradio još dvije epizode. Stilom dosta odgovara crtačima kasnijih epizoda Kita Tellera, a jedan od njih je i Merati.
Malo čudno crta Mister Noovo lice, a i facijalne ekspresije likova su mu problematične. Zato je tu Dalija da popravi dojam! ;-)
Poseban plus ide činjenici da je prvi crtač koji crta Disovog, pravog Mister Noa. Do sada su svi crtači (osim Disa) crtali Ferrijevog, koji će još dugo krasiti naslovnice!
Naslovnice ponovno nemaju puno veze s radnjom. Ferri je imao neke svoje filmove, pa opet crta automatsku pušku iz tridesetih koja se nigdje su serijalu niti ne pojavljuje.

Iako sam priču nahvalio, dao sam devetke, jer za desetku treba ozbiljnija i temeljitija razrada, po mogućnosti na više stranica, kako smo i navikli u ovom serijalu.

(priča: 9, scenarij: 9, crtež: 9, naslovnice: 4) - 86%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/08/2019 : 06:18:33  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ne sjećam se da je u Tajanstvenom gradu prisutan neki drugi ženski lik osim Dalije.
Mislim da je u pitanju neka druga priča u kojoj je Mister No bio dosta blizu braku, ali ipak nije došlo do njega.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 20/08/2019 : 07:20:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Ne sjećam se da je u Tajanstvenom gradu prisutan neki drugi ženski lik osim Dalije.
Mislim da je u pitanju neka druga priča u kojoj je Mister No bio dosta blizu braku, ali ipak nije došlo do njega.



Da, ali Dalija je bila ta fatalna žena koja je lažirala smrt da natjera Mister Noa na akciju. Koliko se sjećam nije bilo braka, ali sve drugo odgovara.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/08/2019 : 08:13:18  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote

Možda misli na onu let za Rio, kad Mr No prebacuje onog gangstera ,člana Fraternidade (ka verzija brazilske mafije)na suđenje. A posli mu ubijaju zaručnicu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/08/2019 : 08:16:01  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-lms-783-let-za-rio/8440/0/

Mislin da je bila ova.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

maelstrom
Senior Member

1252 Posts

Member since 21/12/2010

Posted - 20/08/2019 : 08:20:50  Show Profile Show Extended Profile  Send maelstrom a Private Message  Reply with Quote
Eh, nije ta, reč je o trodelnoj priči u LMS brojevi 787, 788 i 789, naslovi Dvoboj na nebu, Begunci, Licem u lice.
I nije se oženio Mister No u priči, samo je to bilo planirano no glorijina smrt je sprečila događaj.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/08/2019 : 08:35:30  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Jedina priča u kojoj je bio oženjen je Dječak Santiago, ako se uopće može računati brak po običajima indiosa.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/08/2019 : 08:44:31  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by maelstrom

Eh, nije ta, reč je o trodelnoj priči u LMS brojevi 787, 788 i 789, naslovi Dvoboj na nebu, Begunci, Licem u lice.
I nije se oženio Mister No u priči, samo je to bilo planirano no glorijina smrt je sprečila događaj.



Al nije počelo to u ovoj? kad ga je brat od ženske namlatija ka budalu? I napisa san zaručnicu .

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/08/2019 : 08:45:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-lms-783-let-za-rio/8440/0/

Mislin da je bila ova.


Priča se stvarno tako zove, ali su genijalci iz Dnevnika stavili taj naslov za prethodnu Dječak Santiago.
Ovo su prave naslovnice:
https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-lib-40-let-za-rio/28603/0/
https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-sr-84-quel-volo-per-rio/622/1/

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16372 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 20/08/2019 : 08:56:16  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Pa i Libellus je stavio taj naslov.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/08/2019 : 09:23:52  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ali u pravu priču koja u originalu nosi taj naslov.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/08/2019 : 09:37:55  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

quote:
Originally posted by lwood

https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-lms-783-let-za-rio/8440/0/

Mislin da je bila ova.


Priča se stvarno tako zove, ali su genijalci iz Dnevnika stavili taj naslov za prethodnu Dječak Santiago.
Ovo su prave naslovnice:
https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-lib-40-let-za-rio/28603/0/
https://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/mister-no-mn-sr-84-quel-volo-per-rio/622/1/



Moran priznat da nikad nisan ima nijedan original MR No za razliku od većine drugih Bonelli junaka,samo LMS. i posli nešto SD (tad je već pala zanimacija a i priče)

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/08/2019 : 11:49:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Spock,
ne mogu o Castelliju i kontinuitetu, kad sam njegove priče čitao davno. Posljednjih godina uzmem, recimo, RIO NEGRO, pa RIJEČNE PIRATE, pa MAU MAU, KRV NA SNIEJGU, pa opet RIO NEGRO, PROROK, DOBRODOŠLI U MEKSIKO, pa RIJEČNE PIRATE... uzimam samo probrano i to čitam s vremena na vrijeme.
Izbjegavam Castellija, jer već unaprijed nekako znam da mi ne može dati to što tražim. Uzeo sam Grad zločina, da vidim, i kako rekoh, solidno je to, ali i dosta slabije od Nolittinih.

Rekao sam gore što je osnovni problem kod njega: on piše za drugačiji tip ljudi nego što sam ja. Za iscrpniji prikaz, trebao bih uzeti 5-6 njegovih Mister Noa, pa da vidim detaljnije. Ali ne da mi se to.

Što se tiče Sclavija, on je bliži Nolitti, jer i kod njega ima poetske strane. Samo što je njegova romantika otišla u drugom smjeru, te njega zanima Dylan Dog, a ne MNo. Čitao sam POŠTANSKU KOČIJU, tako da imam uvid u tri legendarne priče: Rio Negro - Nolitta, Grad zločina - Castelli, Poštanska kočija - Sclavi. Rio Negro je savršenstvo, Kočija je super, ali ipak ne tako savršena, a Grad zločina je jedan dobar strip (gotovo da bih mogao reći druga liga pored ovih).
Nolitta i Sclavi obojica prenašaju i izražavaju jednu poetiku; kod Sclavija u Poštanskoj kočiji to je sjajno skinuta atmosfera američkih filmova s kraja 50-tih tipa Mačka na vrućem limenom krovu. Rekao bih ovako unaprijed da je tu dosta odigrala poetika Tennesseeja Williamsa, a Sclavi voli prčkati po takvim dekadentnim stvarima, raspadima obitelji i uopće raspadima jednog svijeta. On nominalno zove svoju priču Poštanska kočija, podmetnuvši asocijacije na pravi vestern i Johna Forda, ali zapravo radi diverziju i zanima se samo za raspadanje, apsurd, parodiranje (slično kao i u Demonu ludila). No, ipak nema oporost jednog Faulknera, što je neobično, jer baš Faulkner radi 'prave' i 'tvrde' sklavijevske stvari, najtvrđe raspade smisla jednog svijeta. Sclavi ovdje još ostaje razigran, još nije potonuo skroz kao kasnije na DD.
Da sad ne ulazim detaljno u tu priču, samo ću istaknuti jednu sitnicu: već ovdje je vidljivo da glavni junak nije Nolittin Mister No, nego Sclavijev Dylan Dog. To mi je jako iskočilo u sceni prilikom večere na Trevorovom ranču. Mister No histerično pukne i dere se da je ubijeno jedno živo biće. Takva histerična popovanja su zaštitni znak Dylana Doga, dok pravi Mister No ne bi reagirao na taj ljevičarski način.

pcoro,
ponovi Grad zločina i vidjet ćeš da će ti ispasti iz top 5. Nema u čitavom tom ogromnom stripu nijedne upečatljive, životne scene. Sve se suho odvija, baš onako profesorski bezlično. Sve ono najbolje je odrađivanje Nolittinih postavki iz prequela, a Castellijevi dodaci idu u rang banalnosti. Ima samo jedna stvar koja je koliko-toliko vitalna, a to je ubacivanje suparničke moto bande. Ova druga moto banda ima drugačiji kodeks od Jackiejeve psihopatske; oni održavaju pionirski duh pustolovine i romantike. Ali, Castelli nije uspio to što je samo nagoviješteno na idejnoj razini realizirati kroz vrhunske nezaboravne scene ili situacije. Sve se svede na kopiranje utrke smrti iz Buntovnika bez razloga. A kroz tu stvar je mogao dati duh vremena i mitizirati moto bande u stilu Brandovog Divljaka. Mogli smo imati nezaboravne scene kao sa Danom Winterom i početkom Ria Negra, da je produbljen susret Mister Noa sa bajkerima. Nolitta bi tako nešto već aranžirao, dok Castellija to ne zanima, on niti ne primjećuje te životne detalje. Brine se jedino da dovede priču do kraja, da slijedi jednu suhu logiku sa Mulliganom kao Mister Noovim pomagačem i koji na kraju iskače tako bezlično, gotovo deus ex machina. Objašnjenje koje Castelli daje može biti uzeto kao logično, ali to je suho, jalovo odvijanje logike kao mehanizma. Puninu bi dale neke druge stvari, recimo Mister No puši u noći, na rijeci, usred Amazonije, a crnac počinje pjevati Basin Street Blues - ova situacija već mijenja čitavu banalnu stripsku pustolovinu i obogaćuje ono što Spock zove "priča nije ništa posebno". Ali je, priča je baš nešto posebno, vrhunsko, jer je realizirana kroz nevjerojatno bogatstvo situacija, koje su život u najeminentnijem smislu.

Edited by - stinky on 20/08/2019 11:53:42
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/08/2019 : 13:35:44  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Istina,Faulkner rastura i danas kad ga čitan nakon 20+ godina.
Čak bi reka da mi je i bolji nego prije kad mi je bija odličan.
Slične šeme imaš i kod Caldwella (Erskine) iako on baca više na ismijavanje. Prije mi je on bija bolji od Faulknera,danas ne.
Svakako ako nisi uzmi Dreisera i Američku tragediju ili od Algrena Divlja predgrađa. to su sve odlične stvari.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 276 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.76 seconds. Snitz Forums 2000