forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Mister No
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 276

going going
Advanced Member



Serbia
11376 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/11/2020 : 14:39:41  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

I tvoje riječi mi potvrđuju da ne griješim puno.. jer koliko god opak negativac bio, u Bonelliju se do sad uvijek gledalo da glavni junak ne padne na istu razinu. Tako su te brutalnije osvete ostavljene Punisheru i sličnima, a u Bonelliju bi glavni junak eventualno uputio metak, i to ne olako. Recimo, Teks bi sigurno prebio negativca na mrtvo ime, ali bi to bilo prikazano umiveno.




A kad je Zagi razbio glavu Velaskezu u dzunglama Jukatana?

Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 20/11/2020 : 15:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Je, ali vidiš da je ipak ono najstrašnije izvan kadra! Ipak, šokantna scena za Zagora
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11376 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/11/2020 : 15:19:06  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Jeste sokantna za Zagija, ali bih voleo da ima jos vise ovakvih. Ne da Zagor postane Punisher naravno, ali poneka brutalnija scena s vremena na vreme ne bi skodila.

Kada sam tek otkrio Zagora sa 10 godina, bio sam odusevljen time sto Zagor cesto ubije svoje protivnike bilo pistoljem bilo sekirom, sto je meni bilo nepojmljvio kao klincu izlozenom samo americkim crtacima i filmovima o superherojima koji su svi cistunci i nikad ne ubijaju ili bas, bas retko i to obicno bude slucajno. Bas smara to americko pravilo - ne ubiti.
I onda vidim pripuca neki razbojnik na Zagora a Zagi ni pet ni sest, baca se u stranu vadi pistolj i paf u glavu metak! Kako sam odusevljen bio!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11376 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/11/2020 : 20:19:53  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Za sve ljubitelje Mister NOa zeljne dobre diskusije o ovom strip junaku preporucujem ako niste primetili topic Antologijske stvari u Stripovi podforumu, tamo kiky, pcoro, stinky i zoro i jos neki vec duze vreme vode jako zanimljivu analizu mister noovih cuvenih prica.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=42141&whichpage=45
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7056 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 28/11/2020 : 19:12:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote


MN LIB 33: Argentina! (SR 68/69a, LMS 725/726)

Broj stranica: 165

Scenarij: Ennio Missaglia
Crtež: Roberto Diso
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Ova epizoda je originalno izašla u siječnju i veljači 1981.
- Missaglina peta epizoda u serijalu, a prva u kojoj ne prikazuje Mister Noa kao okorjelog pijanca, što je svakako napredak.
- Na samom početku, Mister No za potrebe posla ponovno koristi svoj "volador". Zadnji put smo taj njegov čamac vidjeli u MN LIB 8: Prljava afera.
- Kao što naslov priče kaže, Mister No nas ovaj put vodi u Argentinu, i to u puste krajeve argentinske pampe.
- 23. str.: Kruger u svojoj kolibi uz štednjak na plin ima i peć na drva, iako je najniža prosječna temperatura u Manausu (u siječnju) 26.9 °C.
- 129. str.: Zanimljiv prikaz uporabe oružja tipičnog za gauče i Patagoniju u lovu na južnoameričku vrstu noja - nandua. Svakako najvrjednija scena u ovoj epizodi!



Kratki sadržaj:
Mister No biva optužen da je ubio jednog argentinskog političkog imigranta na zabavi na koju je pozvan. Što je najgore, ni sam nije siguran da nije krivac, budući je nesretnik ubijen s dva metka, koliko ih i nedostaje u njegovom pištolju. Bijeg je jedina opcija, a potraga ga vodi u bespuća argentinske pampe.

Komentar:
Missaglia ovdje nastavlja s receptom koji je primijenio u epizodi MN LIB 21: Neumoljivi (U zemlji Morosa), a to je putopisno oponašanje pripovjedačkog stila velikog majstora Nolitte.
Taj putopisni dio u kojem nam otkriva razne zanimljivosti argentinske pampe je ujedno i jedini element vrijedan malo veće pažnje.
Čak sam dojma da se (baš kao i u epizodi na koju sam se već referirao) Nolitta osobno angažirao.

Ostatak je proziran i jasan od prve. Missaglia je ovdje potpuno nepretenciozan pa nakon banalnog i već ustaljenog zapleta, imamo malo bolje izveden bijeg sa zanimljivim Krugerovim sudjelovanjem.
Nakon dolaska u Argentinu Missaglia vrlo brzo ubija neizvjesnost oko identiteta ubojice. Detalj s Jeepom kojeg gospodin Manero upućuje nakon razgovora s našim junakom, pažljivom čitatelju ne ostavlja mjesta sumnji.
Uz to, upitan je i neuvjerljiv motiv gauča Ramona da pomogne nepoznatom Amerikancu i izda gazdu. Normalno, uvijek može postojati neki skriveni motiv kao politički ili ideološki, pa čak i osveta, ali Missaglia to nije tako prikazao. Ramon kaže da se gauči nikad ne zadržavaju na jednom mjestu dugo, već im je bitna sloboda, a sam bira progonstvo.
Logično?
Normalno da ne!
Šećer na kraju je neuvjerljiv završetak gdje su manauški policajci prikazani kao klauni, a skidanje sa sebe opravdane sumnje za ubojstvo kao dječja igra, jer Ramon i Mister No nemaju dokaze već klimavo svjedočenje bez dokaza. Moćan čovjek kakav je Manero pojede takve za doručak.

Po pitanju crteža nisam pretjerano zadovoljan, budući mi se čini da Diso se nije baš previše potrudio. Definitivno daleko od njegovih najboljih radova. Naslovnice sličnih motiva, a nije da priča nije nudila više mogućnosti. Druga je poprilično neozbiljna, pa mi je razumljivo što je Libellus prvu naslovnicu stavio za glavnu.



U globalu može proći kao opuštajuća filler epizoda s vrhunskim putopisnim elementima iz svakodnevnog života gauča i prirodnim zanimljivostima argentinske pampe.
Stoga od mene ipak ide topla preporuka.

(priča: 6, scenarij: 7, crtež: 7, naslovnice: 4) - 64%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 28/11/2020 19:50:31
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 28/11/2020 : 19:37:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
jako dugo nisam čitao tu priču, a sjetio sam se nedavno da bi mi mogla doći u obzir kao gaučo-vestern.
vjerujem da je sve tako kako kažeš, jedna banalna pričica, bez ikakvih ambicija; i da može ići jedno lagano čitanje, bez trzavica sa Missagliom, koji je uvijek ovako neobavezan, a čak ima jednu draž, pogotovo na Gilu prolazi ta ležernost. budem to pogledao kroz neko vrijeme, a i ti si sad pogodio u kontekstu Maradone;)
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7056 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 28/11/2020 : 19:47:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Da, zaista sam pogodio s obzirom na odlazak "Malog Zelenog". Čak sam mislio to spomenuti u komentaru, ali bolje ipak ne.

Ovdje Missaglia nije tipičan. Očit je ogroman utjecaj Nolitte, a možda je i veliki Nolitta osobno pomagao, jer te putopisne scene su za desetku.
Ima i u Gilu toga, ali ne u ovoj količini i u ovom rangu.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 28/11/2020 20:19:49
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 29/11/2020 : 15:53:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
pročitao sam i ja ARGENTINU. sve je spock dobro primijetio, sve rupe i nelogičnosti ove priče. lijepo mi je to prijateljstvo i povjerenje koje vlada između mister noa i gauča ramona, jer su u konačnici obojica isti... u težnji za slobodom, pravdom i nesputanošću. naglasak je ovdje ipak najviše na zemljopisnom, reljefnom i kulturološkom "bogatstvu" argentine, precizno i iscrpno opisanom od strane misaglije i odlično nacrtanom od strane roberta dise.
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11232 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 02/12/2020 : 02:50:35  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
163.


https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11376 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/12/2020 : 17:40:46  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wesskowaz

163.





Moj prvi susret sa Bisijem, ja mislim.
Vrlo dobra dvodelna epizoda. Politicki triler ako se dobro secam.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/12/2020 : 11:26:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

MN LIB 33: Argentina! (SR 68/69a, LMS 725/726)



pročitao Argentinu, pogledao i Martina Fierra (koji je ipak daleko bolji od ove pričice, iako ni on nije neki vrh)
nema se tu što posebno reći, sve si rekao. Missaglia je skroz neobavezan, to su stripovi za bezbrižne dječačke dane, pa takvi sada teško mogu držati pozornost. Jedino mi je Gil (čak ne toliko Judas) bio iznimka, premda se i tamo vidi ta ležernost.

gaučosi i Argentina, slike pampe i nojeva, konji i ovaj zalazak sunca u stilu oldskul vesterna, to je ono najbolje što može dati ovaj strip. skroz banaliziran, šabloniziran u priči do jednog industrijskog odradeka, nema poetskih momenata, osim ako ne kontempliramo taj zalazak sunca.

ništa se tu ne događa, a da bi bilo razvijeno samim pripovijedanjem i izvedbom, nego je princip ovaj: MNo se sjeti "pa da, vratit ću se u Brazil, oteti Manera i predati ga policiji te se spasiti optužbe". i onda se to naravno dogodi. znači, samo se ide od točke A do točke B, čisto retorički se najave rješenja i to je najgrđi način pisanja priča.
dosta slabo, nije čak ni za preporuku, bez obzira na pampu.
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 06/12/2020 : 22:01:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote


Mister No 148-152: Poglavica Bonampak (Nolitta/Bignotti)

Nakon baš dugo vremena pročitao sam jednog Mister Noa.
Ovu epizodu pamtim iz LMS-a, ali sam tada pročitao samo dio. Koliko se sjećam, dugo sam imao samo "Noć mačeta" koja se završavala usred problema sa "beračima" gume i nikad nisam saznao što se zbilo, do prije neki dan.

I moram priznati da sam uživao. Nolitta polako uvlači čitaoca u svijet meksičke džungle, u kojoj se sudaraju tradicija i progres. Ostaci nekad velike civilizacije Maja su razbacani svuda, njihovi potomci, koji čuvaju dio te tradicije su na ivici izumiranja zbog potiskivanja od strane doseljenika, zemljoposjednika i uništavanja šuma u kojima žive. Da bi slika bila potpuna, tu su naravno i kompanije koje iskorišćavaju domaću jeftinu radnu snagu, kao i arheolozi, često slijepi od ambicije.

Kao i mnogo puta dosad, Mister No slučajno biva uvučen u probleme i prinuđen je da se uključi kako bi izvukao živu glavu.

Nolitta ovdje nema iluzija o spašavanju jednog svijeta u nestajanju. Svjestan je da je to neminovnost i da će "progres" uzeti svoje žrtve. Iluzije su rezervisane za mlade i neiskusne, impulsivne i one koji realnost ne žele da prihvate, dok su iskusniji svjesni pravog stanja stvari i ne žele da lažu ni sebe ni žrtve.

Priča je, kao što se i može očekivati, nasilna, ima svojih uspona i padova, promjena u tempu, zanimljivijih i manje zanimljivijih rješenja, ali ima i glavu i rep. Nolitta je ovdje maksimalno inspirisan, vrlo detaljno i argumentovano dočarava ambijent u kojem se dešava radnja i lagano, bez ikakve žurbe, priča priču o neminovnosti nestajanja jednog svijeta koji je na ivici.

Bignotti je odličan. Možda ima motiva i kadrova koji se ponavljaju, ali na skoro 370 strana to nije nešto što mu se može zamjeriti.

Čitaće se Mister No još.


Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 06/12/2020 : 22:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Vrhunska epizoda. Opsada u onoj brvnari, noć u majanskom hramu, berač kaučuka kojeg Mister No poštedi, vožnja čamcem na kraju.. meni jedan od klasika.
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11232 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 07/12/2020 : 00:02:12  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Vezano za ovu priču, par primera cenzure.
http://www.stripzona.com/port/index.php?showtopic=29301&page=30

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/12/2020 : 08:09:39  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne može se pristupit. I to su cenzurirali
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7056 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 07/12/2020 : 09:33:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ne može se pristupit. I to su cenzurirali



Trebaš se logirati na stripzonu.

@wesskowaz: Kako su samo docrtali onaj manji nož!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 07/12/2020 : 17:57:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Vrhunska epizoda. Opsada u onoj brvnari, noć u majanskom hramu, berač kaučuka kojeg Mister No poštedi, vožnja čamcem na kraju.. meni jedan od klasika.



Dodao bih tu i jurnjavu čamcima nakon dešavanja u brvnari.

Što se tiče ovog boldovanog dijela pri kraju epizode, borba za život onog momka, odnosno Mister Noova odluka da Indiosima ne kaže ništa jer je postao svjestan uzaludnosti toga, su podigli ovu priču na još viši nivo.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 09/12/2020 : 20:41:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote


Mister No 60-62: Uskršnje ostrvo (Nolitta/Bignotti)

Od ove priče sam na osnovu sjećanja mnogo više očekivao. Međutim, epizoda gradi priču na gomili slučajnosti i proizvoljnosti i kao takva je neuporedivo lošija od Bonampaka.

Od bezbrižnog surferskog uvoda U Riu, koji mi je bio osvježenje, gomila slučajnosti kreće MNovim padom sa daske na grupu u kojoj se nalazi Patricija, pa nastavlja preko slučajnog oštećenja aviona od strane nekog x gangstera i MNovog bjekstva od njegovih ubica (događaj potpuno nebitan za dalje, osim što je poslužio da se MNou nađe razlog za put, je li). Tokom bjekstva MNo uđe u avion na pisti, za koji se ispostavi da polijeće, i to preko Čilea za Uskršnje ostrvo, a u kojem se, gle slučajnosti, nalazi Patricija. Tamo se slučajnosti i proizvoljnosti nastavljaju kako bi nekako dogurale priču do kraja.

Dešavanja na ostrvu su mogla biti veoma zanimljiva da se Nolitta nije malo više zaigrao i još više pretjerao u pokušaju da kaže kako kultivisanim ljudima malo treba kako bi postali nerazumna rulja i krenuli da uništavaju sve oko sebe (svoje prijatelje, neistomišljenike, policajce, jedini izvor zarade, itd), za što je kao izgovor poslužio pokušaj sindikalnog udruživanja koji je eto doveo do eskalacije davnašnjih paganskih običaja i vjerovanja. Nije da takvo nešto ne može imati utemeljenje u stvarnosti ali je ovdje izvedba baš zakazala.

I Bignoti je dosta lošiji nego kod Bonampaka.

Nažalost, intrigantnost Uskršnjeg ostrva nije dobro iskorišćena i dobili smo jednu ispodprosječnu priču.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7056 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 09/12/2020 : 21:30:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Berenov komentar zahtjeva hitan kontraudar:




MN LIB 30: Uskršnji otok (SR 60/61/62, LMS 707/708/710)

Broj stranica: 288

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Franco Bignotti
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Ova epizoda je originalno izlazila od svibnja do srpnja 1980.
- Drugo pojavljivanje Patricie, nakon što smo je upoznali u kultnom "Rio Negru".
- Priča započinje u Rio de Jaineru, a Nolitta nas preko Čilea vodi na Rapa-Nui ili Uskršnji otok.
- Soundtrack uz priču: Čileanska himna
- Priča o dodjeljivanju titule Tangata manu, koju nam Nolitta pripovijeda, je istinita u svim detaljima. Zadnje takvo poznato natjecanje je održano u 1888. godini. Dok je u ta davna vremena mnogo natjecatelja nastradalo u napadu morskih pasa, danas je plivanje (zbog velikog izlova) puno sigurnije.

Pogled sa Oronga na Motu Nui, Motu Iti i Motu Kau Kau - poprište natjecanja za titulu Tangata manu:


Kratki sadržaj:
Nakon što je u Rio de Jaineru stao na žulj lokalnom moćniku, naš pilot prihvaća Patricijin poziv da je prati u njenom istraživanju na jednom od najzagonetnijih mjesta na zemlji - Uskršnjem otoku. Tamo ih je zadesilo ono što se ni u najluđim snovima nisu nadali.

Komentar:
Epizoda počinje predugim i ne baš uvjerljivim zapletom od skoro 60 stranica, a onda te Nolitta uvlači u priču. Čak i kod drugog čitanja zadnji svezak sam pročitao u jednom dahu, što samo pokazuje koliko te scenaristički Nolitta uvede u priču. Ono, imaš osjećaj da si tamo s akterima.

Pretvaranje otočke rulje u krvožednu hordu mi nije neuvjerljivo. Dapače, pa bar mi, u ovim našim krajevima periodično imamo pokolje puno većih dimenzija i pretvaranje miroljubivih ljudi u krvožedne horde; da utakmice i neke naviječke skupine i ne spominjem! U biti, ovo drugo je čak i bolja usporedba. I sad će netko reći da je to pretvaranje gomile u krvožednu, pomahnitalu hordu nerealno! Nipošto - upravo suprotno.

Nolitta je ovdje povukao paralelu s nepravednim odnosom modernog svijeta prema tradiciji autohtonog stanovništva koje je omalovaženo, praktički pretvoreno u roblje koje radi za kikiriki, a bijes tinja i nakuplja se dok ne eksplodira. Još kad se u to uključi faktor manjka obrazovanja i najčešće lažnog uvjerenja kako je prije bilo bolje, a to su i činjenice o zvjerstvima koji su činili njihovi preci ljudožderi. Ono što je Pakomio ispričao Mister Nou i Patriciji je jedna od užasnijih priča koje sam čuo.

Tu je još i potpuno razumljiv Mister Noov bijes, a i inverzija u kojoj pozitivne namjere imaju katastrofalne učinke, a naočigled negativne namjere bi rezultirale pozitivno - u biti sigurno pozitivnije od onoga što se dogodilo nakon pobjede "pozitivaca".

Najupečatljivija mi je scena kada mornari s broda promatraju, u bijesu i zgražanju, podivljalu rulju. Njihova želja da uzmu oružje i potamane divljake je, vjerojatno, potpuno istovjetna onoj koji su imali bijeli kolonizatori pri koloniziranju Amerike, a prije istrebljivanja određenog indijanskog plemena, da ne spominjem i Afriku. Što je najgore, Nolitta me toliko uvukao u priču, da sam se i sam osjećao kao mornari na tom brodu.

Bignotti zna i može bolje. Atmosfera i krajolici su mu dobri, ali crtež mu je krut i nesiguran kod akcijskih scena. Za promjenu, naslovnice odgovaraju radnji u stripu. Mistične i efektne, baš kao i priča! Prva mi je još i najbolja, ali Libellus je uzeo treću za glavnu naslovnicu što je ujedno i spoiler. Stoga bi svakako prva bila najbolji izbor.



(priča: 9,  scenarij: 10, crtež: 8, naslovnice: 9) - 90%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 09/12/2020 21:33:32
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 09/12/2020 : 22:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote
@Spock

Dok sam bio dijete imao sam samo tu poslednju epizodu "Tangata-Manu" i tada mi je bila veoma dobra. Ako se gleda posebno, neuporedivo je bolja od prve dvije, atmosferična je, ima "jakih" scena, ALI, ne može se ona gledati nezavisno od prve dvije, koje grade temelj za rasplet. E taj temelj je jako jako trošan.

Vidim dao si scenariju najveću ocjenu, što znači da smatraš da je u pitanju savršeno djelo. Iskreno, ne shvatam kako ovakva priča, koja se bazira na nizu slučajnosti (što si i sam potvrdio) i proizvoljnosti, koja je sa logikom na Vi, može dobiti 10. Ne može dobro kreiranje atmosfere abolirati pisca od slabe konstrukcije priče, na momente loših i neprirodnih dijaloga, zgodnih rješenja za realno teško rješive situacije i sveukupno neuspjelog pokušaja da izgradi smislenu cjelinu.

P.S. Nije potreban kontraudar, možemo imati drugačiji utisak

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7056 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 10/12/2020 : 08:49:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Većina scenarista ima problem s raspletom, npr. Castelli, Sclavi, Oesterheld. Znaš ono kad se pisac uvuče u probleme s prezanimljivim zapletom i ne može završiti priču na kvalitetan način.
Nolitta nema tih problema, a ovo je jedan od primjera. Početak tipično lagodan, zafrkantski, a onda počinje mlin koji se samo zahuktava završnim raspletom kojega nikada više ne možeš izbiti iz glave. Nema šanse da će netko zaboraviti ovu priču!
Likovi fenomenalno okarakterizirani, tako životni, jasni, realni i živopisni. Mjesto događaja idealno, mistično, mitsko. Tamo gdje Castelli fantazira, Nolitta donosi realne, ljudske priče u kojima opisuje svu problematiku kod sraza kultura i uništavanja one domorodačke od strane došljaka. To je itekako realno. Masa kada krene nema pameti niti logike.

Slučajnosti su svakodnevne svima, Nolitta ih ovdje stavlja kao sudbinske elemente, a te navodno nategnute postavke zapleta su potpuno abolirane kasnijom razradom ove upečatljive, šokantne, uzbudljive, poučne i ljudske priče.

Meni je ovo desetka kao kuća, iako nikako nije jedan od najboljih Nolittinih radova na ovom genijalnom serijalu. Sličnu tematiku Nolitta obrađuje u Mau, Mau i Tuarezima, a i Yaoname su ta kategorija.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 10/12/2020 08:58:17
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 10/12/2020 : 09:07:11  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Da se javim kao kontraprimjer - par puta sam čitao ovu epizodu, zadnji put pred par godina i svejedno se ne sjećam većine radnje, tek me ove recenzije na sajtu prisjete o čem se tu radi. I sjećao sam se iz djetinjstva rituala u špilji kao nečeg jako strašnog. Tako da i ja tu prisnažujem da nije riječ o nekoj od najboljih epizoda na serijalu. Za pravi utisak bi je morao ponoviti, jer mi je stvarno ogromni dio ispario iz sjećanja.

Nego, gledam onu fotografiju stijene za utrku.. kako to moćno izgleda! Usred ničega, dvije stijene na beskrajnom oceanu!! Kakva je hrabros trebala za to ić isplivat
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7056 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 10/12/2020 : 09:25:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Normalno da svatko može pričati o vlastitom utisku.

Nisam spomenuo nešto što je jako bitno.
Dnevnik je izbacio čak 7 strana ove priče i tko zna koliko je tu još prepravaka napravio unutar teksta i crteža zbog cenzure.
Ja sam samo čitao Libellus izdanje, a nije isključeno da to može bitno poremetiti doživljaj iste.
Barem je meni kod nekih drugih epizoda koje sam bio originalno čitao u Dnevnikovom iskasapljenom izdanju.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 10/12/2020 : 14:45:13  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Vezano za ocjene: Beren, ti misliš da je 10 za savršeno djelo, od kojeg nema boljeg. Znači scenarij za 10 bi bio scenarij od par najboljih priča u serijalu. Tako ponekad i ja razmišljam, ali nije svačiji kriterij takav. Dosta ekipe gleda na to kao na ocjene u školi: npr. 5 (ili 10) je odlična ocjena, ali ne i neka genijalnost. Vjerujem da tako ocjenjuje Spock ili Anto. Jer i Spock je naveo neke greške u scenariju, a svejedno dao 10 i ja po tom računam da on misli da je to odličan scenarij, al ne nužno i vrh vrhova.

Slično me iznnadila Reemova recenzija za Mr No - Zarobljeni na dnu gdje je on polijepio 10tke. Po nekom mom sustavu, tako bi ocijenio najbolju epizodu u cijelom serijalu, ali mislim da Reem nije mislio tako nego više kao - to je dobra epizoda. Ili se varam?
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7056 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 10/12/2020 : 14:52:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Vezano za ocjene: Beren, ti misliš da je 10 za savršeno djelo, od kojeg nema boljeg. Znači scenarij za 10 bi bio scenarij od par najboljih priča u serijalu. Tako ponekad i ja razmišljam, ali nije svačiji kriterij takav. Dosta ekipe gleda na to kao na ocjene u školi: npr. 5 (ili 10) je odlična ocjena, ali ne i neka genijalnost. Vjerujem da tako ocjenjuje Spock ili Anto. Jer i Spock je naveo neke greške u scenariju, a svejedno dao 10 i ja po tom računam da on misli da je to odličan scenarij, al ne nužno i vrh vrhova.

Slično me iznnadila Reemova recenzija za Mr No - Zarobljeni na dnu gdje je on polijepio 10tke. Po nekom mom sustavu, tako bi ocijenio najbolju epizodu u cijelom serijalu, ali mislim da Reem nije mislio tako nego više kao - to je dobra epizoda. Ili se varam?



Desetka je odlično djelo, normalno - i devetka također. Savršenstvo ne postoji, a desetki sam podijelio gomilu. U načelu, ocjene bez konteksta su nebitne. Puno je bitnije obrazlaganje ocjene.


Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page
Page: of 276 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.11 seconds. Snitz Forums 2000