forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Serije & co.
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 242

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 05/11/2020 : 19:40:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Pa Wotan i Odin su jedno te ista stvar

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 05/11/2020 : 21:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Pa Wotan i Odin su jedno te ista stvar



Ma, Odin i Odin često nisu jedna "ista stvar".

Humakta mi, moderni ljudi su se suviše navikli na preciznost i urednost RPG-a, gde se tačno zna šta i kako, ali stare mitologije uopšte nisu bile takve. Atributi su spajani i razdvajani, ista imena korišćena za različite stvari, različita za slične. U staroj Grčkoj svaki polis je imao neku svoju verziju olimpskog panteona, i svako je ukidao ili dodavao šta je mislio da treba.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 06/11/2020 : 07:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Pa Wotan i Odin su jedno te ista stvar


Obični prosječni gledatelju!!

@ridiculus: ma stvar je samo u nazivu a ne u razlikama kojih ionako nema. To je ko da u Rimu Vorenus i Pullo zazivaju Zeusa
¯\_(ツ)_/¯

Bok, kako si.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 06/11/2020 : 15:48:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:

@ridiculus: ma stvar je samo u nazivu a ne u razlikama kojih ionako nema.



Nikad nije stvar "samo u nazivu". Svet nekad nije bio povezan kao danas, i priče, čak i kada su imale isto poreklo, menjale su se u prostoru i vremenu. "Loki" iz jedne priče iz Gylfaginninga nije ista osoba kao "Loki" iz Lokasenne. Mnoge priče o Baldru su verovatno hrišćanskog porekla, a ne paganskog. Odin je gospodar mrtvih poginulih u bitkama, ali je to i Freya. Odin je bog rata, ali je to i Tyr. Odin je bog mudrosti, ali Mimir zna više od njega, itd. Odin je bio bog kraljeva i vladajuće klase, ali za obični svet su Thor i Frey bili značajniji.

Mitologije su do nas došle filtrirane kroz verovanja i pogled na svet određenih ljudi, na primer Homera i Hesioda u Grčkoj, i Snorrija Sturlusona na Islandu, i sve je to iz relativno poznijeg perioda dotičnih kultura. Tamo gde takvih ljudi nije bilo, ili gde nisu sačuvani istorijski dokumenti u istoj meri, jasno se vidi haotičnost. Primer je keltska mitologija, manje-više.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8381 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 08/11/2020 : 18:23:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Kakav je Romulus?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/11/2020 : 18:32:58  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
@ridiculus Odin I Wotan su bukvalno jedan te isti bog.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 08/11/2020 : 20:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Možemo sledećih 10 godina tako da se vrtimo u krug, ali ne vidim poentu, ipak ovo nije forum o mitologiji.

Bilo bi lakše kada bih znao da iko ovde išta zna o Wotanu osim imena i neke generalne funkcije. Ili da kažem Wuotanu ili Wodenu, pošto je formu Wotan popularizovao Wagner, koji je živeo pre sto i kusur godina, a ne u vreme ratova sa starim Rimom - barem ne poslednji put kada sam proverio. Vagner je zaista upotrebljavao to ime za svoju viziju Odina. Ali kakve to ima veze? Možemo onda da računamo i Odina iz Marvelovih stripova, koji je zamišljen kao neka verzija Jehove.

Potpuno druga stvar bi bila da je neko rekao da ta imena (pa time i koncepti) imaju isto poreklo. Jer u suprotnom su i Indra i Zeus "jedan te isti bog".

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 08/11/2020 : 21:04:54  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Kao što rekoh, radi se o germansko-nordijskom bogu Odinu, čije je ime u germanskoj verziji bilo i Woden/Wuotan.


Da se vratimo serijama, bolje bi bilo.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2974 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 13/11/2020 : 19:18:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
solidni su barbari. iako njemački jezik izbjegavam u širokom luku ovo sam popušio. sviđa mi se što rimljani govore latinski. pogledao sezonu u jednoj noći i fino se zabavio. plus je što se radi o povjesnom događaju. produkcija, režija i gluma na nivou. moglo je bolje ali nije loše.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16206 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 13/11/2020 : 19:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
Ovo merkam jos od kada se pojavilo. Najava prve sezone mi je delovala bas autenticno, a najava za drugu nekako detinjasto.

Tematika je slicna, samo su Kelti u pitanju.

https://www.imdb.com/title/tt5932548/

Je l gledao neko?

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 13/11/2020 : 20:06:02  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Mislim da se sve te serije izgube u kostimima i scenografiji, a da priča i karakteri ostanu po strani. Čak se i Vikinzima to desilo. GoT se držao više nego dobro do pete-šeste sezone, što je više nego dobar prosek.

A onda imamo Last Kingdom, Knightfall, Marco Polo, Barbarians i slične mediokritetne uradke. A tako mi izgleda i ova Brittania.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 13/11/2020 : 20:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Caleb
Tematika je slicna, samo su Kelti u pitanju.



Kelti i Germani su isti narod!

Ok, a sada ozbiljno.

Nije baš slična tematika, Britannia je fantastika. I to hipi verzija fantastike, kao kad bi Pink Floyd režirali Gospodara Prstenova. Tako da je na momente jako čudna. Nisam siguran da bih je nazvao dobrom, ali face su upečatljive, glumci odlični, a dešavanja brutalna, pa me je to držalo.

Zapravo, više liči na Igru prestola nego na Barbarians.


In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16206 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 13/11/2020 : 20:28:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
Kelti i Germani isti narod?
Da li su?

Angli, Sasi, Jiti su okupirali Britaniju, ali Kelti su totalno drugi narodm kao i Pikti.


Ali, gledace se serija.

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0

Edited by - Caleb on 13/11/2020 20:28:51
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 13/11/2020 : 20:29:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Ma, to je bila šala...

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16206 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 13/11/2020 : 20:30:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

Ma, to je bila šala...


Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16206 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 13/11/2020 : 20:32:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus

I to hipi verzija fantastike, kao kad bi Pink Floyd režirali Gospodara Prstenova.




Ovo zvuci odlicno.

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 13/11/2020 : 21:50:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter
A onda imamo Last Kingdom, ... slične mediokritetne uradke.



Last Kingdom je odličan, bolji i od Vikinga, pogotovo kasnijih sezona.
Rekao bih najbolja serija tog tipa, sudeći po sezonama koje su dosad izašle.

Jedino su prvih 6 sezona GOT-a bolje, no bolje je zaboraviti tu seriju i praviti se da nije ni postojala.

Edited by - Windwalker on 13/11/2020 21:51:13
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 14/11/2020 : 12:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Windwalker

quote:
Originally posted by manhunter
A onda imamo Last Kingdom, ... slične mediokritetne uradke.



Last Kingdom je odličan, bolji i od Vikinga, pogotovo kasnijih sezona.
Rekao bih najbolja serija tog tipa, sudeći po sezonama koje su dosad izašle.



Ne mogu da komentarišem seriju u celini jer sam gledao samo nekoliko epizoda, ali The Last Kingdom je rađen prema Saksonskim pričama Bernarda Cornwella i, kao što reče jedan moj poznanik, te su "sjajan izvor narativnog momenta". Tako da, osim ako BBC i Netflix nisu potpuno batalili predloške i otišli svojim putem, svaka zamerka kako se serija ne bavi likovima i pričom već scenografijom i kostimima deluje prilično neobavešteno.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 14/11/2020 12:05:22
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 14/11/2020 : 13:37:25  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ridiculus, ako ja dobro razumem, serija je rađena po leterarnom predlošku i to je dovoljan argument da se ne bavi scenografijom i kostimima, već su likovi i priča razrađeni? Ne znam da li sam dobro razumeo objavu?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.


Edited by - manhunter on 14/11/2020 13:38:06
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 14/11/2020 : 13:39:42  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Windwalker

quote:
Originally posted by manhunter
A onda imamo Last Kingdom, ... slične mediokritetne uradke.



Last Kingdom je odličan, bolji i od Vikinga, pogotovo kasnijih sezona.
Rekao bih najbolja serija tog tipa, sudeći po sezonama koje su dosad izašle.

Jedino su prvih 6 sezona GOT-a bolje, no bolje je zaboraviti tu seriju i praviti se da nije ni postojala.



Od svih koje sam pobrojao je Last Kingdom ubedljivo najbolja serija, apsolutno si u pravu.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 14/11/2020 : 13:49:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Ridiculus, ako ja dobro razumem, serija je rađena po leterarnom predlošku i to je dovoljan argument da se ne bavi scenografijom i kostimima, već su likovi i priča razrađeni? Ne znam da li sam dobro razumeo objavu?



Nisi, naravno. Da se serija "bavi" scenografijom i kostimima - šta god to značilo - i da

quote:
Originally posted by manhunter

priča i karakteri ostanu po strani.



nisu isto. Romani imaju samo priču i likove (i književni stil) tako da nije moguće da ovi ostanu po strani. Ako ti se oni ne dopadaju, to je opet nešto sasvim treće.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 14/11/2020 13:54:32
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 14/11/2020 : 15:50:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Knjige nisam čitao, ali serija mi je pun pogodak.
Zanimljiva, zabavna, uzbudljiva, bez praznog hoda, s razrađenim glavnim likovima.
Uthred definitivno nije lik koji mi se svidio 'na prvu', ali kako serija ide, sve mi je draži.
A kralj Alfred je izvrstan.

Po dojmovima random ljudi na internetu čujem da serija dobro prati knjige.
Prvo me bilo strah da neće uspjeti ispričati cijelu sagu, budući da će ukupno biti 13 knjiga, no onda sam vidio da jedna sezona obrađuje po dvije knjige, što znači da se serija može završiti u 6 do 7 sezona.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1403 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 14/11/2020 : 22:37:21  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Windwalker


A kralj Alfred je izvrstan.



Alfred mi je još od detinjstva jedan od omiljenih vladara iz svekolike istorije. To je jedan od razloga zašto sam se uopšte zainteresovao za seriju.

A ona mi je prioritet čim se vratim na Netflix. Što neće biti baš skoro, jer sam trenutno pretplaćen na Prime i HBO, a tri servisa bi mi bila previše. Gledam jedno 5-6 serija u isto vreme, a u decembru će doći i The Expanse, najbolja svemirska opera našeg doba, pa ću i to morati da gledam. Tako da ništa od Poslednjeg kraljevstva još par meseci... ali kad odgledam, obećavam diskusiju.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Beren
Advanced Member



Montenegro
3793 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 16/11/2020 : 21:12:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Beren a Private Message  Reply with Quote


The Young Pope (2016) / The New Pope (2019) (P. Sorentino)

Dugo vremena sam gledao ovih 10+9 epizoda, praktično 3 mjeseca. Ne jednom sam pomislio i da odustanem (ne zbog nekvaliteta, već pomalo praznog hoda), što mi se vrlo rijetko dešava, ali mi se vremenom uvukla pod kožu, iako me pitanje vjere baš mnogo ne zanima.

Što me privuklo da je odgledam do kraja? Pa, recimo da je u pitanju neobičan pristup temi i pogled na vjeru iz zanimljivog ugla, dobro napisani likovi, raskošni vizuali, dobra režija, odlična gluma (naročito Silvio Orlando), interesantan soundtrack. Prva sezona je bolja i može se gledati kao cjelina, da se uopšte i ne pogleda druga sezona, a opet, druga se direktno nastavlja na prvu i sa njom čini neodvojivu cjelinu. Serija ima svoj specifičan tempo, humor, poetiku, Sorentino se ne libi od ozbiljnih provokacija, sve je prožeto seksualnim konotacijama, pa će mnogi ovo djelo protumačiti i kao kontroverzno. Nakon svega, meni je serija baš prijala, ali definitivno nije za svakoga.

Moja domovina je mene dala ovu koru bijelog hleba, sretne ljude, srecnu mladost, velik komad vedrog neba...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 16/11/2020 : 22:17:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Nikako da pogledam The New Pope. The Young Pope mi je bio dosta dobar. Silvio Orlando je genijalan, ali ne zaostaju ni ostali previše.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 242 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000