forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Texovi neprijatelji - Mefisto :-)
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

provodina
Average Member



Croatia
897 Posts

Member since 07/05/2007

Posted - 21/06/2009 : 20:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Send provodina a Yahoo! Message  Send provodina a Private Message
MEFISTO



Ovdi sam se odlucio pisati o meni jednom od najvecih negativaca koji su'' krocili nogom'' u bonelli strip.
Mefisto me jednostavno ocarao sa svojim genijalnim dosjetkama i bavljenjem crnom magijom.Toliko je netipican za Tex neprijatelja pa i sama struktura njega kao negativca se mjenjala iz stripa u strip.
G.L. Bonelli je postepeno nadogradivao od jednog obicnog iluzioniste do najveceg od najvecih carobnjaka koji kao da je potpisao pakt i sa samim vragom.Njegove moci su nedokucive obicnim smrtnicima pa cak i vracevima.On je iznad svih njih.On priziva mracne sile i bez problema se dogovara s njima.Diskutira i sa samim vragom.
Uvijek ima neke pomocnike koji su željni zlata i brzog bogacenja pa ih lako smota oko sebe.Veliki mu je minus šta on sam nije vjeran tim pomocnicima pa ih cesto sam vodi u smrt samo radi ispunjenja neke njegove trenutacne ambicije.A ni on nije voljen od njih samih.Više ga se boje pa je strah jedan od razloga zbog koga ga i toliko slušaju i prate.

Ali boji se našeg Texa ko vrag tamjana.Koliko ga je on puta porazio.
Najveci razlog tome što je on sam željan da mu protivnik pati u nezaboravnim mukama gdje se on bez problema može nasladivatri s njim koliko ga je god volja.Mora to biti neko extra veliko mucenje nepomljivo normalnom covjeku puno nocnih mora i carobiranja.

Nego vrijeme je da recem o svemu pomalo.Kako je taj negativac od obicnog iluzionista postao i sam vrag..Lagano cu rašclaniti sve stripove u kojima se pojavljivao.
Necu prepricavat cijelu radnju i trudit cu se biti što manje dosadan.
Moje ocjene samih stripova temeljit cu na smile pored njih


Tex 3 Fuorilegge neobavljen ili u skenirano obliku kojeg sam ja citao Mefisto je špijun od BDS grupe.

Kod prvog pojavljivanja imamo samo iluzionista imenom Steve Dickart umjetnickim imenom Mefisto.To nije ni blizu onaj Mefisto kojega poznajemo.To je tek magicar koji sa svojom sestrom sudjeluje u nekoj špijunskoj radnji.Strip je banalan i djetinjast tako da iskreno nisam puno obraca pažnju na samu radnju stripa, a i crtež je prosjecan..Uglavnom nema puno o Mefistu kao takvom.Imaš osjecaj kao da to i nije on.






Original tex 39/40

ZS 392/393 Sin vatre ili u skenirano obliku kojeg sam ja citao Sin vatre od BDS grupe

Vec drugi strip slici na pravoga Mefista koji Texu zadaje brige.On je za svoju osvetu pošto je Tex osujetio njegove planove zaista dobro pripremio. Poceo je sa pravom magijom kakvu poznajemo kod njega bacanje ugljene prašine i tamjana i korištenja zrcala mracnih sila koje mu služi da u svakom trenutku ima nadzor nad Texom.
Ima i svoje pratioce neki indijanski narod(Hualpaji)koji ga zovu Sinom vatre.Tu imamo i njegovu odjecu sa istaknutim slovom ''M''.Hualpaji takoder nose oznaku M na lancicima.
Oni su uhitili Kita i Karsona mracni vladar je spreman za svoju osvetu.
Tex je totalno nemocan da oslobodi svoje prijatelje.Još ih je i Mefisto hipnotizirao pa pucaju po njemu samome i ostalim Navajima.Još oni sami pritom ubijaju jednog Navaja.
Uh kakav je to kupus Texu u glavi.I da bude još gore Mefisto tjera Texove prijatelje na pljacke banke.
Mefisto se zabavlja i igra s njima.Maskira se u doktora Anotosa (SOTONA) Mefisto voli anagrame
Uglavnom biva pogoden metkom Tigera gdje pada u provaliju ......









Original tex 78/79/80

ZS 19 Mracne sile nažalost nepotpuno izdanje

Kod treceg pojavljivanja iman rupe jer strip koji sam citao Mracne sile pocinje na nekoj polovici.
Malo sam se poslužio UBC i saznao da je Mefista spasio Padme tibetanski monk prognan iz svoje zemlje.On je samom Mefistu pokazao nove moci crne magije i samim time ga osnažio.
Mefisto je ono olicenje zla skoro pa u potpunom obliku njegove pojave.Koristi vodu i smolu za promatranje Texa te magicna teleportiranja,užarenu plešucu vatru itd.
Gomila magija koja straše sve osim našeg junaka koji je vec postao imun na te carolije od Mefista i jedino šta želi mu smjestiti metak medu oci.
Mefisto i ovdje se igra sa svojim imenom i prerušava se u doktora Fiesmota (MEFISTO).On jednostavno voli anagrame
No kako uvijek biva Mefista ne porazi Tex.Ovaj put mu je priskocio u pomoc Padme koji je uvidio da je pogriješio jer u Mefista vidi samo osvetu i mržnju koji gaji prema Texu i ništa humano..Padme se prikaže Texu i pomogne mu uhvatiti Mefista.Mefisto je ovaj put pao pod Padmine moci koje su ga totalno poludile.














Original tex 93/94/95

ZS 660/662 Beli vrac

Cetvrto pojavljivanje Mefista je pravi strah u kosti.Nema niikakve želje za osvetom više.Valjda su ga zatvor ili ludara malo ohladili.Bježi iz zatvora zajedno sa barunom Lafayettom
Uz pomoc baruna Lafayette i kraljice vudua Loe zajedno zele stvoriti kraljestvo zmija.Nastanjen u svom zamku koji je okružen mocvarom i šašom.Životinjama poput krokodila i zmija sije strah i trepet tko god da se približi.Ima i kuglu za promatranje koja stoji na zanimljivom dekoracijskom stolicu koji izgleda kao ruke iz samoga pakla.
Mefisto koristi svoje neprocjenjive moci da pridruži grupu Seminola.Pošto Seminole oklijevaju Mefisto krece u napad sa svojim najvecim oružjem crnom magijom.Tu imamo razna pretvaranja.Govoreca lubanja vec poznati trikovi umnožavanja, pretvaranje u dinosaura.
Na sve je naravno imun Tex koji skupa s vojskom ruše njegov dvorac s mišlju da je Mefisto zauvijek pobijeden.
Naš nepobjedivi carobnjak biva izbacen iz stroja ali ne potpuno ...














Original tex 125/126/127/128

LIB knjiga 2 Mefistov sin

Prolog Mefistovog sina .... Ovdje cu samo navesti kako je mocni Mefisto još jednom izbjegao totalni kraj ...Pri kraju sve se ruši cijelo njegovo kraljestvo i on nema druge nego taj svoj talent prebaciti na nekog drugog .Rijec je o Blackyu sinu Mefista.Blacky (kasnije Yama) se pomami za takvim mocima i pristane pomoci svom ocu Mefistu u osveti nad Texom i ostatkom družine.
Mefisto biva izjedan od strane štakora koji su se provukli kroz rupe, a vjerovatno bijahu poslani od samog vraga.To je kraj samog Mefista kao fizickog bica, ali kao duh mracnih sila je još prisutan i pomaže Yami u savladavanju magija i moci.










Original tex 501/502/503/504

VC 1/4 Mefisto!

Uskrsnuh od mrtvih, a bolje da nisam nikad rece Mefisto sigurno kad ga je Nizzi sa onakvom pricom vratija još jednom u život.















To je to za sada ...

Pozivam sve koji žele pisati o Texovim neprijateljima neka se slobodno pridruže.

Edited by - provodina on 22/06/2009 13:23:31

teller
Advanced Member



Slovenia
18400 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 21/06/2009 : 20:55:42  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message
odlicna recenzija Mefista, bravo provodina,dao si si truda, Nizzi je u zadnjem susretu
usr..o motko...nadam se da ce netko bolji vratit Mefista u boljem izdanju...osobno mi je
najbolji Mefisto od Galepa i to Mefistov sin, nešto se šuška o Texu od prvog broja od VC pa se nadam da cemo skoro dobit Texov prvi susret sa Mefistom izdan tako kako treba.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Ultras
Advanced Member



Serbia
10000 Posts

Member since 17/10/2008

Posted - 21/06/2009 : 21:05:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Ultras a Private Message

Davorine, svaka ti dala



Vracam se na citanje tvog odlicnog posta



Ovako nesto nam treba na forumu

Svet stripa - portal - forum - blog - facebook - twitter
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4547 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 21/06/2009 : 21:14:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message
Mislim da ovo zasluzuje tekst na sajtu!
Svaka cast, samo nastavi da pises ovako sjajne tekstove

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 21/06/2009 : 22:21:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message
Kada bi bilo vise ovakvih tema ovaj forum bi bio manje dosadan.Bravo!

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 21/06/2009 : 22:29:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
Svaka cast! Dokaz da se o svemu može normalno diskutirati.

Bilo bi dobro ovo preselit u magazin.

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 21/06/2009 : 23:16:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Bravo!
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 21/06/2009 : 23:19:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message
Tex bi možda bio i dobar strip da nema tih Mefista, njegovog sina Yamme i slicnih gluposti.

Od Zagora ponekad ocekujem fantasy, a od Texa cisti western.
I onda ga upropaste, s najgorim negativcem ikad.
Go to Top of Page

PAJDO
Senior Member



Croatia
2236 Posts

Member since 10/04/2003

Posted - 21/06/2009 : 23:23:04  Show Profile Show Extended Profile  Send PAJDO a Private Message
glede teksta izrazit cu se smajlicima

In spite of my rage I´m still rat in a cage...
Go to Top of Page

srdjandj
Advanced Member



Serbia
22420 Posts

Member since 02/05/2005

Posted - 21/06/2009 : 23:23:32  Show Profile Show Extended Profile  Send srdjandj a Private Message
Baš volim epizode sa Mefistom.

Iz Vršca stiže glas, u vinu leži spas, ko vino ne pije, taj nek se ubije!!!
Go to Top of Page

Ferri
Senior Member



Montenegro
1809 Posts

Member since 10/01/2004

Posted - 22/06/2009 : 01:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Ferri a Private Message
Da i ja ih volim,mada nisam sve citao. Nisam neki poznavalac Tex-a pa pitam zar nema neka prica u ZS na kojoj se pojavljuje Yama?

Edited by - Ferri on 22/06/2009 01:43:26
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 22/06/2009 : 03:28:29  Show Profile Show Extended Profile
Odlicna recenzija, a jos bolje, rekao bih, prezentacija propracena adekvatnim slikama. Svaka cast, provodina!
Zao mi je sto nisam imao prilike procitati..niti u posed u bilo kom obliku, skenu ili papiru: "Tex 3 Fuorilegge", "ZS 392/393 Sin vatre" i "Mefistovog sina"...
Potpalio si vatru prijatelju! Sada moram traziti ove stripove, jer me sada jako interesuje geneza "Mefistove licnosti"...
Go to Top of Page

profesor-inz
Advanced Member



4204 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 22/06/2009 : 09:54:21  Show Profile Show Extended Profile  Send profesor-inz a Private Message
Odlican pristup recenziji jednog zanimljivog strip lika,pohvale za trud,nisam poštovalac Texa , ali volim price sa Mefistom,secam se one sa Crnim baronom koja je imala kultni status u staroj Yugoslaviji,mada sam iskreno uživao i ovoj poslednjoj,poceo da kupujem cak Texa, ali me je entuzijazam napustio cim se pocelo sa standardnim pricama.Mefisto je više za Zagorovog neprijatelja kao stvoren.
Go to Top of Page

profesor-inz
Advanced Member



4204 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 22/06/2009 : 09:59:08  Show Profile Show Extended Profile  Send profesor-inz a Private Message
Kada je VC objavio ovaj poslednji susret nešto ovako mi je bilo potrebno,tada sam pretraživao šta je sve objavljeno vezano za Mefista,citao sam MRACNE SILE,CRNOG BARONA i poslednji susret.
Go to Top of Page

ciprijani
New Member



Serbia
180 Posts

Member since 03/08/2008

Posted - 22/06/2009 : 12:00:39  Show Profile Show Extended Profile  Send ciprijani an AOL message  Send ciprijani a Private Message
lepo uradjeno!

Grobar Do Groba!!!
Go to Top of Page

mezzano
Senior Member



Serbia
1241 Posts

Member since 26/06/2007

Posted - 22/06/2009 : 13:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mezzano a Private Message
Svaka cast na trudu!
Go to Top of Page

provodina
Average Member



Croatia
897 Posts

Member since 07/05/2007

Posted - 22/06/2009 : 13:16:24  Show Profile Show Extended Profile  Send provodina a Yahoo! Message  Send provodina a Private Message
@teller takoder Mefistov sin je i meni jedan od najbolji iako bi ga Mracne sile da su potpune mogle i nadmašiti.

@Windwalker
Sad znaš koje epizode treba zaobilaziti u širokom luku.

@Ferri
Yama se ne pojavljuje u ZS.Njegovo prvo pojavljivanje je u TEX LIB 2, a drugo u TEX LIB 3 ... Bice još jedno pojavljivanje koje ce izaci u libellusu i to je to.

@docA Drago mi je šta je na tebe tako djelovalo.Izgleda da sam uspio u svojoj misiji približiti Mefista i onima kojima je nepoznat.

@profesor-inz Sad nemaš problema samo pogledaj na ovaj topic i sve epizode su tu.
P.S Cekam rašclanjenje Zagorovih neprijatelja

@Inferno pozivam tebe da približiš malo Hogana pošto si expert u MV

@Ultras vidim da ni smile ne mogu sakriti tvoje oduševljenje


i za kraj

Pozivam sve koji žele pisati o Texovim neprijateljima neka se slobodno pridruže

Edited by - provodina on 22/06/2009 13:17:02
Go to Top of Page

profesor-inz
Advanced Member



4204 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 22/06/2009 : 13:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send profesor-inz a Private Message
Znam da bi bilo lepo uraditi nešto ovako sa Rakosijem,Helingenom ili Kandraksom...ali to su neprijatelji o kojima se sve zna...Mefisto je drugo i sam ti kažem da su neke zanimljive stvari bile preskocene , te ih je tek Libelus odradio u Hc, ato je opet teže dostupni...tako da je ovo zaista zanimljivo.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 22/06/2009 : 18:00:44  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message
Sve pohvale autoru na ovom iscrpnom izlaganju i nacinu na koji je uspia povezati sve price u kojima se pojavljuje naljuci Texov neprijatelj Mefisto. Svaka cast legendo i samo ti nastavi sa ovako dobrim stivom!!!

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 22/06/2009 : 18:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message
Topic broj jedan na sajtu!
Nadam se da ce i Zagor dobiti nesto ovako postali smo gladni ovakvih majstora topica.
Inace Smatram da je Mefisto slag na torti Texovih stripova on nema losih prica ali mislim da je Jama cist promasaj.

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 22/06/2009 : 18:17:37  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
Dobar i informativan topic, sve pohvale za ulozeni trud.

Mefisto nije los zlikovac, ali iskreno ne pase bas u Texov svijet.
Sreca pa je sa vremenom promijenio onaj jeftini outfit.
Po slikama je jasno da ce Supermike jednog dana postati Mefisto

Bilo bi dobro nastaviti u ovom topicu sa drugim neprijateljima, tako da ih imas sve na skupini. Sa novim neprijateljem mijenjaj ime zlikovca u naslovu, tako da znamo da ima novi tekst ;-)
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13368 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 22/06/2009 : 20:05:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message
Svaka cast za tekst.
Go to Top of Page

Stari borac
Average Member

Croatia
504 Posts

Member since 03/11/2004

Posted - 22/06/2009 : 20:25:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Stari borac a Private Message
Svaka ti cast na trudu i kvalitetnom prikazu Mefistova pojavljivanja.
Što se tice treceg pojavljivanja (78-80), prica je (meni) dobra, a specificna je po tome što Tiger (prvi je skužio da je dr. Fiesmot Mefisto), Kit i Carson imaju zapažene uloge, a Tex prakticki nije napravio ništa na preko 200 stranica! Susrece se izravno s Mefistom na pretposljednjoj stranici, kada ga taj više i ne prepoznaje jer je prolupao.
Što se tice crteža, iako to nije naznaceno, uvjeren sam da je Galepu pomagao Gamba.
Go to Top of Page

REJS
Senior Member



Serbia
2891 Posts

Member since 17/03/2008

Posted - 22/06/2009 : 21:45:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit REJS's Homepage  Send REJS a Private Message
Za mene je indijanac na bizonu Iz broja 19.Mracne Sile ubedljivo najlepsa slika velikog duha svih vremena,moze konkurisati i kiki manituu ladno!
A sada Da li je Gamba tu umesao prste pitanje je?

http://www.youtube.com/watch?v=C5qbvnqMClk

Izbacite Facepalm sprecite sukobe,givnite sansu miru !!!


Go to Top of Page

Inferno
stripovi.com suradnik



Croatia
3752 Posts

Member since 19/01/2007

Posted - 22/06/2009 : 22:32:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Inferno a Private Message
quote:
Originally posted by provodina

@Inferno pozivam tebe da približiš malo Hogana pošto si expert u MV


Sad sam na 40. broju. Dakle, treba procitati još dosta brojeva, kako bi se mogao napisati svojevrsni ultimativni doktorat o MV-u. Imam viziju na koji nacin bi trebalo složiti tu obimnu kolicinu podataka u smislenu cjelinu.
Taj izazov me privlaci ko muvu govno. Ali, eto, još nije vrijeme.

Mefisto je lik koji Texa spasava od kritika na pretjeranom realizmu.
Go to Top of Page

provodina
Average Member



Croatia
897 Posts

Member since 07/05/2007

Posted - 22/06/2009 : 23:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Send provodina a Yahoo! Message  Send provodina a Private Message
@REJS
Hvala na pohvalama. Ja ne bi reka da je Yama totalni promašaj.Ipak on na neki nacin je nastavio ocevo djelo.Mefistov sin je medu najboljim susretima Mefista, Yame i Texa.
Kao karakter je Mefisto miljama ispred Yame.Yama nije ni upola toliko dobar carobnjak kao Mefisto.Ostaje mi još jedam strip da provjerim je li se šta popravija ili još triba mentora oca.

@King Warrior
Polako nije se još ni ovaj topic ohladija
a ti bi mogao što sam i profi rekao ovako nešto za

@Stari borac
Tu si u pravu.Iskreno kad je Tex u ijednom stripu porazija Mefista sam.Uvik dojde na gotovo.
U Mracnim silama glavnu ulogu je imao Padme (kako je i Villa prikazao na svojoj naslonici) jer je on rekao Texu gdje se nalazi Mefisto.
Tu bi epizodu volio procitati u cijelosti jer mi se cini najbolja iz serijala o Mefistu.

@Inferno
Jedva cekam da se uhvatiš toga.
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000