forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Manila
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:04:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Poll Question:
Evo, nedavno sam i ja kompletirao Dilana VC 1-10. Moram da priznam, da mi se od svih prica ovoga ciklusa, najviše dopala 'Manila' , cak i više od cuvenog 'Nekropolisa'(njega sam još ranije nabavio). Da nema 'Ðavolovog dodira' i 'Mudrosti mrtvih', ovo bi bio najbolji VC Dilan. Mnogi na ovome forumu su mi govorili da bih trebao da prvo procitam dvodijelnu epizodu 'Noci lova - Znak vampira', jer se 'Manila' nadovezuje na tu pricu. Moram da priznam da nisam procitao tu epizodu, i da mi prilicno žao zbog toga. Uprkos svemu tome, ova prica mi je i dalje vrhunska. Prosto je nevjerovatno da je Ruju napisao ovu pricu (Ruju, jesi to ti?)! Mislim da sam upravo vido šta nastaje kada se Ruju zaista potrudi, a ne samo izbacuje bezlicne, skoro istovjetne price..... Primjetio sam da je ova prica prošla pomalo nezapaženo, pa sam riješio da ispravim tu nepravdu. Vecina citalaca kaže da je solidna. Stoga vas pozivam do ocijenite citav strip skalom od jedan do deset, a takode vas pozivam da ovdje napišete svoje mišljenje o prici. I slobodno budite opširniji.

I sama postavka price je više nego izrsna. Pored vampirice Manile, može se reci i glavnog lika ove sage, koja je zasijenila Dilana, tu je vampir Alek, Dilanov novi protivnik. Naravno, ovaj vampirski dvojac savršeno funkcioniše, dajuci neki posebnu atmosferu, iako se srecu tek na kraju price. To su dva razlicita shvatanja života, vamprizma i besmrtnosti. Premda 'vampirska' besmrtnost nije sirova i bezumna kao besmrtnost Ksabarasovih zombija, obe besmrtnosti donose vjecitu dosadu, usamljenost i žed za krvlju. Svakako, postoji i jedan blagoslov u stanju vampira, a to je da za njih uvijek postoji sledece sutra. Imaju svo vrijeme ovoga svijeta, život besmrtni, te mogucnost da uvijek pocnu ispocetka. Manila je stvorenje sa dosta ljudskih osobina, naizgled hladna i ravnodušna. Ipak, pažljiv citalac ce primjetiti da je vecina tog ponašanja samo jedna maska, brižljivo stvorena. U stvari, rekao bih da Manila duboko u sebi tuguje zato što ne može da ima normalan život, što nikada nece okusiti radosti smrtnika (recimo, kad govori da joj je uvijek hladno i da ne može da osjeti Dilanovu kožu). I zaista, ona totalno odskace od uobicajenog prikaza krvožednih, podmuklih vampira (Ruju se cak i narugao jednog klišeu:'Mislio si da vampiri spavaju u mrtvackim sanducima postavljenim svilom? Budimo ozbiljni, Dilane.'). Uporedio bih je sa Teslom iz stripa Dampir, iako je po mom mišljenju Manila puno dublji i upecatljiviji lik. Ali, hajde da ne zaboravim Aleka. To je jedan tužan i jadan covjek, koji nije bio srecan ni u starom, ni u novom životu. Zašto? Pa, kao što je receno u sjajnom uvodniku, on nikada nije mogao da pobijedi svoje poroke i demone, što ga je na kraju i uništilo. On je divlje, pomahnitalo stvorenje, kome je na umu samo sledeca žrtva, samo njegovo preživljavanje, bez ikakvog višeg smisla. Kao da je vec mrtav. Ruju nijednom nije prešao u patetiku u sladunjavost (recimo, od toga ozbiljno pati 'Carobni frulaš'), vec je sve savršeno izbalansirao. Imamo mnogo snažnih scena, kao što je Manilina smrt, dijalog izmedu Aleka i Dilana, scena u Manilinom stanu..... Zbog svega ovoga, a i zbog drugih stvari koje nisam spomenuo, kažem da je ovo jedna od najboljih prica koje sam citao.

Roijev crtež je prica za sebe. Ovaj gospodin mi je još jednom pokazao zašto mi je drugi najbolji Dilanov crtac (posle kralja Stana). Savršen spoj crteža i price, jer su oboje tmurni, tamni i košmarni. Ovaj strip ne bi bio zamisliv bez ovakvog crteža.

Prici dajem devetku,a crtežu desetku.
A vi?


Results:
1 [4%] 1 votes
2 [0%] 0 votes
3 [0%] 0 votes
4 [0%] 0 votes
5 [4%] 1 votes
6 [4%] 1 votes
7 [35%] 8 votes
8 [35%] 8 votes
9 [4%] 1 votes
10 [13%] 3 votes


Poll Status: Locked »» Total Votes: 23 counted »» Last Vote: 25/04/2011 20:13:59

Edited by - Mhejl on 24/06/2009 19:50:26

profesor-inz
Advanced Member



4204 Posts

Member since 27/11/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:09:58  Show Profile Show Extended Profile  Send profesor-inz a Private Message
Razocarao si me napuštanjem Zagora...
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:11:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Profo, ovo je tema o Dilanu. Hajde da vodimo finu raspravu, ako je moguce. Jesi procitao epizodu? A što se tice Zagora, trenutno stvarno nemam inspiracije za njega, ogadila me je prica sa samurajem.

Edited by - Mhejl on 24/06/2009 18:12:56
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:13:03  Show Profile Show Extended Profile
Zajedno prica i crtez - 8.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:13:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Voliš li Roijev crtež, Doco?
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:16:12  Show Profile Show Extended Profile
Znas kako, kad Roi nacrta cudoviste - TO JE CUDOVISTE!!
Volim njegov crtez, ali ima tu nekolicina "stvarcica" koje mi smetaju.
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Dobro si to primjetio, prode me jeza kada se sjetim kako je nacrtao vampire u napadu. Šta ti smeta?
P.S Molim Manhuntera da mi ne zakljucava ili prebacuje temu negdje.

Edited by - Mhejl on 24/06/2009 18:28:00
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4659 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:23:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message
10!Odlicna prica,odlican crtez,odlicna naslovnica(intrigantna do koske,secam se kad je bila u sledecem broju...uf! )
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:35:46  Show Profile Show Extended Profile
Sad me teras da tupim..ne bih mnogo tupio...
Pa, recimo, Roi je odlican u postizanju horor atmosfere. Jakim kontrastima izmedju povrsina razvija dramatiku i kazem opet, kad on nacrta cudoviste - to je i vise nego cudoviste, isto kao i kad Stano nacrta zombija! Malo mi smeta sto tezi ka prikazivanju Dilana i ostalih aktera iz profila (barem je moj utisak takav), i u novijim radovima su mu portreti izduzeniji nego li ranije, figure takodje, to naravno daje stimung upravo toj atmosferi..ali kao da neke stvari ne zeli probati da resava na malo drugaciji nacin...
Ma, njegov je crtacki rukopis jako upecatljiv i dakako interesantan! Generalno, jedan od najpozeljnijih kada je Dylan u pitanju.

Edited by - docA on 24/06/2009 18:46:46
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:37:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
@Doca
Samo da napomenem, vidio sam i Marijev crtež, prilicno mi se svida. Ipak stajem na stranu onih koji ga hvale.

Edited by - Mhejl on 24/06/2009 18:39:50
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:42:59  Show Profile Show Extended Profile
Ja sam ambivalentan/neodredjen/uzdrzan/indiferentan po pitanju Marija, ili bolje receno, nesto ga i ne volim puno..ali ne mislim da je los crtac.Vise stvar nekog licnog afiniteta ili stava prema crtezu!
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:48:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Prema meni, loši Dilanovi crtaci su Pikato (VC faza, da se razumijemo) i covjek koji je nacrtao pricu 'Ubica vještica' (mislim da se zove Dal'agnol).

Edited by - Mhejl on 24/06/2009 18:51:17
Go to Top of Page

Pajtos
Advanced Member



Sierra Leone
4659 Posts

Member since 28/07/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:51:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Pajtos a Private Message
Ja kod Roia nikad nisam mogao da skapiram pojedine scene,pogotovo kad je akcija u pitanju ...Brzi,"zamaskirani" potezi,imas osecaj kao da je okvir slicice previse tesan za one njegove "razbacane" kreature...ali je zato njegova atmosfera horora i najbolja! Meni njegov crtez dodje k'o parce lifta klaustrofobicaru-dovoljno da me strecne u stomaku,a malo da se userem od straha...tako nekako...
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:53:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Koji si ti car....
E, ja otvaram temu o stripu unutar korica a najposjecenija je 'Zagor kolekcionarsko izdanje'(nije ništa protiv Zagora, ali tu je 90% mlacenja slame)....

Edited by - Mhejl on 24/06/2009 18:55:25
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4547 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:54:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message
Iskren da budem, devetka.
10 ne moze zbog toga sto mi prica i ne lici na desetke, poput "Uspomena Nevidljivog", "Price o Dylanu Dogu", "Neko nas zove odozgo" i sl.
Crtez mi je odlican, svaki detalj svakog kadra nam kazuje atmosferu i osecaj koju ta prica iskazuje.
Sve one male mrljice na crtezu, prevaga crne u odnosu na belu, sve to daje bolji utisak.
A dobra je i fora sa pocetka kad mu ona kaze:
"Sta je bilo, frka,a?"
Priceless

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:54:57  Show Profile Show Extended Profile
quote:
Originally posted by Mhejl

Prema meni, loši Dilanovi crtaci su Pikato (VC faza, da se razumijemo) i covjek koji je nacrtao pricu 'Ubica vještica' (mislim da se zove Dal'agnol).


O tome smo vec konmentarisali u topiku Pikato koji je otvorio elfak nish. Naravno, tvoje pravo da tako mislis.


Tako se zove i nije los crtac. Moje pravo da mislim tako
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:57:06  Show Profile Show Extended Profile
quote:
Originally posted by Pajtos

Ja kod Roia nikad nisam mogao da skapiram pojedine scene,pogotovo kad je akcija u pitanju ...Brzi,"zamaskirani" potezi,imas osecaj kao da je okvir slicice previse tesan za one njegove "razbacane" kreature...ali je zato njegova atmosfera horora i najbolja! Meni njegov crtez dodje k'o parce lifta klaustrofobicaru-dovoljno da me strecne u stomaku,a malo da se userem od straha...tako nekako...



Roi je jako ekspresivan u prikaszivanju tih elemenata!
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 18:57:52  Show Profile Show Extended Profile
quote:
Originally posted by Mhejl

Koji si ti car....
E, ja otvaram temu o stripu unutar korica a najposjecenija je 'Zagor kolekcionarsko izdanje'(nije ništa protiv Zagora, ali tu je 90% mlacenja slame)....



Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:57:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Pa dobro, ali meni nekako ne odgovaraju....
Od svih VC Dilana, najviše me je razocarao 'Veliki san'.
'Manila' me je najugodnije iznenadila.
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4547 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 24/06/2009 : 18:59:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message
Meni je Dva zivota Drim najvece razocarenje

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 19:00:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Meni to nije loša prica, samo je previše jednostavna i imam osjecaj 'vec videno'....
Cekamo navalu 'nocnih clanova' da daju mišljenje....

Edited by - Mhejl on 24/06/2009 19:03:38
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 19:07:40  Show Profile Show Extended Profile
@Mhejl i kreSa

Ne bih da se lose razumemo..KOLIKO STE EPIZODA PROCITALI DO SADA?

kreSo, ne mozes da uporedjujes "Uspomene nevidljivog", "Prica o Dylanu Dogu", "Neko nas zove odozgo" Sve su to razliciti crtaci, a i gotovo pa i razliciti "zanrovi"...
"Uspomene nevidljivog" jeste jedna od najboljih prica, a i jedan od najboljih Kazertanovih crteza, ali nezamislivo je uporedjivati Kazertana i Roija..to je kao da uporedjujes Rafaela i Modiljanija.....

kreSa@ "Meni je Dva zivota Drim najvece razocarenje"..hmmmm..tvoje pravo na takav dojam

Edited by - docA on 24/06/2009 19:09:47
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 24/06/2009 : 19:11:05  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message
I meni su savjetovali da procitam prvo ona dva Ludensova, pa sam to i uradio.
Sigurno je dobro da se zna ko je ona u stvari,ali sa obzirom da price nisu povezane, dovoljno je da se zna da Manila i DD imaju zajednicku proslost jer povezanosti kao sto rekoh neke vece nema.
Strip mi je ok, nista revolucionarno ili novo. Znam da sam citao na slicne teme, samo ovako iz glave ne mogu reci koje su to price bile.
Roi je super crtac, sigurno je da dobro pravi horror atmosferu, medjutim upravo ovdje se vidi da mu ne leze vampiri, jer oni imaju neku posebnu karizmu i perverziju koju Roi nije uspjeo da docara. Kod vampira je npr. vazan divljacki izraz lica, kod Roia vecina crta lica nestaje u njeogovom mracnom tusiranju.

Razmisljam izmedju 6 i 7, ipak sam dao sedmicu jer sam DD fan. Manila ne spada ni u 60-70 najboljih Dylana koje sam procitao, dok je Nekropolis stabilan u top 10.

Nekropolis je bilo pravo osvjezenje i dokaz da DD ima prostora za jednu pricu od 10+, cak i poslije dvjestotog broja, kada su mnogi digli ruke od njega.

Edited by - King Warrior on 24/06/2009 19:12:08
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 24/06/2009 : 19:11:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message
Ja sam vec nekoliko puta rekao da sam procitao svega nekoliko desetina Dilanovih epizoda. nimalo se ne stidim toga, zapravo jedva cekam da procitam najbolje epizode. Muka mi je što me neke osobe prozivaju (ne mislim na tebe, Doco) zato šta sam, po njima, procitao 'nedovoljno' Dilana. Zašto to pitaš? A što se tice crtaca, nikad nisam uporedivao Roija i Kazertana, ja samo iznosim utiske.
@King Warior
Meni je 'Manila' bolja od 'Nekropolisa', ali to je samo i iskljucivo moje licno mišljenje, koje se ne poklapa sa opštim.
P.S Vidi se da se Ruju potrudio, a ja trud uvijek cijenim.

Edited by - Mhejl on 24/06/2009 19:13:13
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 19:20:19  Show Profile Show Extended Profile
quote:
Originally posted by Mhejl

...Muka mi je što me neke osobe prozivaju (ne mislim na tebe, Doco) zato šta sam, po njima, procitao 'nedovoljno' Dilana. [b]Zašto to pitaš? A što se tice crtaca, nikad nisam uporedivao Roija i Kazertana, ja samo iznosim utiske.



Pa , pitam..jer, mislim da ce ti se stavovi po pitanju crtaca menjati sa iskustvom.
Nisam mislio na tebe u uporedjivanju Kazertana i Roija, vec na kreSu, mada ni on nije bukvalno to mislio, ali sam hteo reci..upravo ono - treba se videti, na koji i kakav nacin se mogu vrsiti uporedjenja sa crtacima...
Go to Top of Page

docA
Advanced Member



8104 Posts

Member since 14/09/2008

Posted - 24/06/2009 : 19:22:56  Show Profile Show Extended Profile
@King Warrior
Delim misljenje o crtanju vampira.
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Topic Locked
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.34 seconds. Snitz Forums 2000