forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 199

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 26/12/2020 : 18:25:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Crteži su Franquinovski genijalni.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/12/2020 : 19:45:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Poli


Opa, novi Peeters. Zapazeno i ceka se objavljivanje. :)






+1


neznalice,pokrijte se po ušima - ovo je (relativno) matori Peeters.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 27/12/2020 : 20:24:49  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Besna kobila malo, malo pa izbaci nešto zanimljivo što su uradili domaći autor/autorice. Ponekad je to nešto opskurno, ne baš za svakoga, a nekad zaista prijatno iznenađenje.
Ove godine su izbacili tri knjige, od kojih su bar dve veoma zanimljive: pre neki mesec "Prokleto igralište" i pre nekoliko dana "More je bilo mirno".
More je napisala Tanja Stupar Trifunović, verovatno (polu)autobiografski, a nacrtala Tatjana Vidojević. Priča je veoma intimna, ponekad poetična, ali uvek iskrena. Kompjuterski rađen crtež je, mogu slobodno da kažem, spektakularan. Iznenađujuće topao, tehnički spektakularan, stripovski više nego korektan. Naročito su impresivne scene sa morem, odblescima sunca, a izborom paleta Tanja neverovatno verno dočarava osećaj letnje žege, zimske hladnoće.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/12/2020 : 15:07:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Henesi,Smit&Makonel:Istorija piva u stripu (300 Čuda)

Meni pivo može da stoji i po nekoliko meseci u frižideru ili podrumu,a da ga ne popijem,pa očigledno da nisam ciljna grupa ovog neobičnog stripa;sa druge strane,kao neko ko strip voli srcem i dušom, nisam mogao da odolim da mu ne dam šansu.

Radnja počinje okupljanjem starog društva,a jedan od njih je zadužen da ponese vopi,i to ne bilo koje (tipa zaječarac ili bege ili tako nešto),već neko jebačko,i tip odlazi u radnju specijalizovanu za ovaj napitak.
I taman pomislih da će ovo biti neki slajs of lajfić kroz koji će se provući istorija piva (što bi bilo do jaja da se ja pitam),ali kita - prodavac kreće da tom tipu objašnjava detaljno o istoriji piva od 5000 godine pre nove ere pa do danas.
Do 38.stranice sam čitao sa pomnom pažnjom,ali to je bilo to;nisam imao više snage za primanje svih tih informacija pa sam na dačlje čitao ovlaš.Sa jedne strane,svaka čast autorima na informisanosti i podacima,zaista je impozantno šta su oni sve tu izneli,ali način pripovedanja je ono što mi škripi - moralo je to biti urađeno na način koji više drži pažnju.
Crtež korektan.

Strip na koji nikad ne bih potrošio lovu,ali kako nije bila moja,sve ok.

2.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/01/2021 : 23:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ova Istorija piva u stripu moze da bude dobar poklon za nekog pivopiju.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 01/01/2021 : 23:56:41  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Moj omiljeni strip jutjub kanal ComicTropes je napravio video sa 10 najboljih stripova iz 2020. i siguran sam da tu ima materijala za Izvika i Paku kao i materijala za domace izdavace.



Tu najvise mislim na:
-Pulp i Cruel Summer od Eda Brubakera i Seana Philipsa (oba cemo verujem videti u Fibrinom izdanju, sudeci po uspehu Zatamnjenja)
-Kent State: https://amzn.to/2WXJzs3 koji je radio Derf Backderf, ciji je drugi strip Paka proslog meseca recenzirao za sajt My Friend Dahmmer (https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-abr-1-my-friend-dahmer/2534/)
-Bowie: https://amzn.to/2MnOX5I kojeg je Izviko nedavno recenzirao bas u ovom topicu
-Wonder Woman: Dead Earth: https://amzn.to/2JzSXit ovo mi deluje bas interesantno
Something is Killing the Children: https://amzn.to/38PYhXA kojeg crta poznati nam Italijan sa Dilana Doga, koji je vizuelno oblikovao i Sclavijev prvi graficki roman Glasovi Vode (https://veselicetvrtak.com/izdanja/medjuvreme/medjuvreme-1-glasovi-vode/)
Takodje mi interesantno izgleda i The Loneliness of the Long-Distance Cartoonist: https://amzn.to/3aZ7dN6

Ima i malo superherojstine Immortal Hulk, X-Men Jonathana Hickmana,.
Cudi me da Chris nije izdvojio Gideon Falls i Chip Zdarsky's DAREDEVIL.
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1712 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 02/01/2021 : 00:09:07  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Ova Istorija piva u stripu moze da bude dobar poklon za nekog pivopiju.




Pod uslovom da taj pivopija čita nešto više od sportskog dodatka iz novina


Resistance is futile.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/01/2021 : 13:22:05  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Svim forumašima želim zdrav, miran i slobodan život u 2021 godini!
Izdavačima uz sve ovo i pune ruke posla, rasprodane naslove te uspješno poslovanje!

Mojih Top 10 za 2020. godinu.

1 Batman - Dark Knight (Miller & Janson)



2 Lone Sloane – Salammbô (Flaubert & Druillet)

3 Against Hope (Santos)
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2371800

4 Moonshine (Azzarello & Risso)

5 Am liebsten mag ich Monster / My favorite thing is monsters (Ferris)
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2340317

6 Der grosse Indienschwindel / Les indes fourbes (Ayroles & Guarnido)

7 Reise mit Bill (Schultheiss)
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=43900&REPLY_ID=2309117

8 Die Windpferde / Les chevaux du vent (Lax & Fournier)

9 Elektra lebt / Elektra lives again (Miller & Varley)

10 Slowburn (Franquin & Gotlib)
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2383225

Have mercy
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/01/2021 : 23:02:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


Lorenzo Bartoli i Massimo Carnevale: Il dono di Eric (Ericov dar)

Eric je beskućnik koji ima poseban dar - shining - da može vidjeti prošlost i budućnost predmete i ljudi kojih se dotakne. Kros 6 poglavlja tako Eric dolazi u doticaj sa oružjem, slikama Van Gogha, novorođenčetom, saksofonistom, knjigom ... Ideja nije preoriginalna ali scenarij se poetskim tonom koji prati genijalni Carnevaleov crtež daje cijelom stripu veću ocjenu. Carnevale je tu za razliku od O miševima i ljudima puno oblikovaniji i realističniji u svom potezu, odmaknutiji od Sienkiewicza u prvom broju. Doduše, ne znam da li je do tiska ili je tako original, crtež zbog slikarske tehnike nije uvjet pripovjedački najjasniji. Kako to prati dosta didaskalija i radnja općenito nije brza čak i ne smeta. Osim realističnog crtež često mutira pa tako dobiva izglede dječjeg crteža ili pak paletu boja i imitaciju stila jednog van Gogha.

Uz glavnu priču, u ovom broju su i još i neke druge kratke priče, minijature, koje su neke baš dobre.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/01/2021 : 18:00:02  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Leo,Rodolf&Janjetov(i):Kentaur (Komiko)

Nema potrebe da naglašavam kako mi je Leo jedan od najdražih autora,da mi je svaki njegov strip totalna masthevuša,koja dobija prioritet nad svim stripovima koji su mi na čekanju (a čija cifra je trenutno na preko 100 abuma (mahom integrala).

Kentaur je sazvežđe u kom je planeta Vera, pogodna za život ljudi koji već 400 godina putuju na brodu-planeti,i napokon su došli na cilj,ali samo još ostaje jedan korak pre kolonizacije - da "izviđačka" ekipa proveri da li je na planeti sve ok kako bi se ostatak broda iskrcao.
Osmočlana izvidnica se spušta na nepoznato tle,a dotle na brodu obezbeđenje ustanovljuje da je pre 20 godina neko ušao na njega,i to baš na mestu (brod je podeljen na sektore-provincije) gde su živeli troje iz posade "prethodnice".

Kentaur definitivno ima zaraznost ostalih Leovih dela,pa ako ste jedni od ljubitelja istih,ovde nema preskakanja.Sjajne ideje,maštovita flora i fauna,mistika sa triler elementima,obrati...sve je tu;i ne pušta vas da ispustite strip iz ruke dok ga ne završite.

Ali ako smatrate Leove stripove bućkurišem,onda ovo tek zaobiđite,jer u Kentauru ono što mnoge nervira kod ovog Brazilca,je još izraženije;karakterizacija nije na nekom nivou,kraj je malo zbrzan sa rešenjem koje nije toliko dobro kao zaplet i uopšte većina prethodne radnje,a odnosi (tu mislim na ljubavne) koje pratimo su isforsirani.

Kad saberem sve pluseve (od drugog do kraja četvrtog albuma strip je topina,posebno 3. i 4.) sa minusima koje sam naveo (a tu je još jedan - za "otvaranje" priče Leo i Rodolf su iskoristili nekih 30+ stranica,što je po mom mišljenju nedovoljno,a to se odrazilo baš na pomenute mane u narednim delovima), dobijam jednu odličnu zabavu,koja je lako mogla biti i bolja;strip koji nije na nivou Aldebarana,ali ni puno lošiji.
Za mene svakako jedan od stripova godine.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/01/2021 : 20:02:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Tiro&Migel:Balkanska arena (Golconda)

Frano Sokol,hrvatski emigrant koji živi u Kanadi,saznaje da mu je majka umrla,i sa sinom (koji inače živi sa babom i dedom nakon smrti majke) dolazi na sahranu.To je njegov prvi dolazak u domovinu za dvadeset godina,koliko je prošlo od kada je nakon rata otišao zbog nekih porodičnih zavrzlama,ali i ratnih demona koji su se nakupili u njemu.
Prvi deo stripa se bavi porodičnim odnosima,ali onda kada Ben,Franov sin biva otet,drama prelazi u krimi žanr.Iza svega stoji nezakonita borba maloletnika,a naš junak će ubrzo videti da je mreža koja stoji iza ovoga sa podobrom zaleđinom.

Mogu reći da je Balkanska arena prijatno iznenađenje,jako dobar strip koji je lako mogao biti i odličan,samo da je završnica bila malo "staloženija".Radnja na zadnjih 15-ak stranica se odvija baš prebrzo ( i tako je bukvalno do samog kraja);kao da je Tiro dobio tačan broj tabli koji nije smeo da pređe,pa je morao da "da po gasu" pri kraju albuma.
Migelov crtež je dobar,konkretan,i lepo je čučnuo uz priču.

4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 03/01/2021 : 20:30:13  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Die Windpferde (Salleck 2019, 168 str. / Les chevaux du vent 2017)

Integral objedinjuje 2 francuska albuma objavljena od 2008-2012, s lijepim dodatkom sa skicama, crtežima, pojašnjenjima i par autorskih riječi.

Vjetreni konji su šarene molitvene zastavice koje se ljuljaju na povjetarcu, mlate na oluji, blijede na suncu i monsunu, vremenom se potrgaju ali nikada ne prestaju obasjavati duhove.




Jean-Claude Fournier (1943) čitateljima je poznat najprije po radu na serijalu Spirou & Fantasio kojeg je naslijedio od velikog Franquina.

Christian Lacroix - Lax dobro je poznat našim čitateljima zahvaljujući prije svega Fibri koja je objavila nekoliko njegovih djela.
Da se podsjetimo i moje zadnje preporuke i izvrsnog Cervantesa: http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2242071

U predgovoru Lax navodi kako je ideja za priču nastala slučajno u taxiju u kojem su se jednom zgodom u isto vrijeme našli on i Fournier.
Lax mu je tom prilikom obećao priču a nakon nekog vremena i ispunio dato obećanje te predložio Himalaje kamo se Fournier uputio te na licu mjesta skicirao i crtao.

Druga polovica 19. stoljeća u malom kraljevstvu Mustang u indijskom dijelu Himalaja.
Priča o siromašnoj obitelji s gorskih dolina Gangesa: otac Calay daje svog najmlađeg, gluhonijemog sina u udaljeni samostan kako bi postao redovnik, kratko poslije i drugi sin napušta obiteljski dom zbog nemoguće ljubavi. Calay se nikada nije pomirio s odlukom donesenom iz nužde pa 15 godina kasnije krene na put kako bi još jedanput vidio sina prije nego umre …

Tiha priča koja govori o jednoj od mnogih obiteljskih tragedija u pozadini političkih i vjerskih događanja tog vremena.
Čitatelj ne može a da ne suosjeća s tim napaćenim narodom.
Crtež je rađen klasičnom akvarel tehnikom koju Fournier dugo nije rabio pa je bilo straha za krajnji rezultat. Bez potrebe, crtež je sjajan a prizori su prosto fantastični.
Čuje se huk nabujale rijeke, jeka sela, blejanje stada, čuje se tišina, osjeti samoća, hladnoća.
Svemu ovome valja dodati i obrazovni aspekt jer čitatelj ponešto nauči o ovom nesalomljivom čovjeku, njegovom životu i svakodnevnoj borbi u ovom surovom okruženju,o njegovoj čvrstoj vjeri, o običajima i povijesti. Velika preporuka izdavačima a naravno i čitateljima!




- Kazi je zbog svog hendikepa meta za zabavu ostale djece.



- S njim je uvijek zabavno. Nikad ne viče.



- Predajem ti ono što mi je najvrijednije. Pripazi dobro na njega!



- Ženi se njstariji brat ali djevojka se udaje i za ostalu braću. Tako ostaju u zajednici i ne moraju usitnjavati imanje. (mnogomuštvo ili poliandrija)



- Ne ide uvijek sve glatko. Neki ne vole dijeliti.







- Nakon što je pozvao bogove svojih predaka da mu pomognu, nakon što se pročistio nad vatrom od kleke i zamolio majku da ih čeka, oca i njega, i nakon ukusnog piva kojeg je podijelio s bratom, uputio se na Sjever...




Have mercy

Edited by - izivko on 03/01/2021 20:34:58
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 03/01/2021 : 20:43:17  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto


Ali ako smatrate Leove stripove bućkurišem,onda ovo tek zaobiđite,jer u Kentauru ono što mnoge nervira kod ovog Brazilca,je još izraženije;karakterizacija nije na nekom nivou,kraj je malo zbrzan sa rešenjem koje nije toliko dobro kao zaplet i uopšte većina prethodne radnje,a odnosi (tu mislim na ljubavne) koje pratimo su isforsirani.


S ovim dijelom bih se složio.

Sudeći po tvom upisu rekao bih da ni ti nisi nešto pretjerano oduševljen?

Have mercy
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 03/01/2021 : 21:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Kentaur je jednostavno slabiji za koplje od Aldebaran serijala. Za pola koplja i od Kenije/Namibije/Amazonije. Dobra premisa, ali ostalo...glavni lik ženski, dva lika se pale na nju, standardna seksi scena. Sve ima deja vu osećaj. Ko je baš Leov fan, a ja to jesam, može i u ovome da uživa, ostali će ovde videti samo ceđenje suve drenovine (što je tačno) i ništa više.

Edited by - Red Marquis on 03/01/2021 21:25:30
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 03/01/2021 : 21:36:34  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Markiže, jesi li čitao Mutacije?
Po meni još slabije, barem prvi album. Drugi nisam htio ni pogledati.

Have mercy
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3125 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 03/01/2021 : 22:44:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Markiže, jesi li čitao Mutacije?
Po meni još slabije, barem prvi album. Drugi nisam htio ni pogledati.


Da, nastavak Projekta Sirena. Uf. Mutacije su bezveze skroz. Drugi sam album samo pola izgurao, meni deluje da je Leo tu samo potpisan, ovo je čedo te Corine Jamar. A i crtež je preloš. I dalje ne znam jel glavni lik muško, žensko, trans i da li je to namerno tako ili crtač Simon crta nogama
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11663 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 03/01/2021 : 23:06:00  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by izivko

Markiže, jesi li čitao Mutacije?
Po meni još slabije, barem prvi album. Drugi nisam htio ni pogledati.


Da, nastavak Projekta Sirena. Uf. Mutacije su bezveze skroz. Drugi sam album samo pola izgurao, meni deluje da je Leo tu samo potpisan, ovo je čedo te Corine Jamar. A i crtež je preloš. I dalje ne znam jel glavni lik muško, žensko, trans i da li je to namerno tako ili crtač Simon crta nogama


Moguće da je trans, ne bi me čudilo. Nije slučajno sigurno, uklapa se u zapadnjačke trendove.
Vidio si bijelci (smijem li ovo reći - bijelac, valjda nije rasizam) su postali egzotična rasa.

Have mercy
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/01/2021 : 23:52:24  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Izivko,oduševljen nisam,zadovoljan jesam.Mogu da čitam ovakve stvari dan i noć,jednostavno,Leovi stripovi su mi ono što najčešće tražim od stripa.

ako ti njegovi raniji radovi nisu bili nešto,zaobiđi Kentaur,ako si njegov fan,uzimaj obavezno.

ovde je valjalo da bude 6 albuma,pa da se bolje razradi priča na brodu-planeti,da se likovi bolje predstave;da se ne forsiraju ljubavne veze bez potrebe.Sam kraj mislim da je mogao biti bolje osmišljen,jedostavno,nije toliko dobar kao sam zaplet.
Sve sam ovo u stvari već i pomenuo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/01/2021 : 01:59:06  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Mur&Barouz:Neonomikon (Čarobna knjiga)

ČK izdanje Neonomikona se sastoji iz Dvorišta (sastavljenog iz dve sveske),na koji se nastavlja Neonomikon (4 sveske).
Sad,Lavkrafta sam čitao,i nisam nešto dirnut njegovim pričama,previše su nastrane za moj ukus,dok mi je njegov roman Slučaj Čarlsa Dekstera Vorda topčina.A kako je ovo u vezi tih kraćih proznih dela,ne vidim sebe kao najrelevantniju osobu koja će ovde flipnuti od sreće.

Dvorište je više u Lavkraftovom fazonu - Aldo Saks,federalni agent koji ima sjajan sistem za rešavanje teških slučajeva,teoriju anomalije,je baš na jednom takvom, gde se ispituje 15 ubistava a trag vodi do kluba Zotik i prodavca halucinogenih droga.

Neonomikon je više u krimi fazonu;dva agenta su na slučaju na kom je bio i Aldo,a trag ih vodi preko kluba Zotik i dilera Karkose do seksi radnje u Sajlemu,gde će se njih dvoje infiltrirati.

Možda ovo nije onaj Mur iz Nadzirača,Vendete,Pakla...ali definitivno vozi;tu je on sa svim svojim scenarističkim elementima,a crtač Džejsen Barouz,čiji stil mi se u početku nikako nije uklapao sa Alanom Murom,je kompletirao taj neobično ludi ugođaj.

4.5/5



Mur&Barouz:Providens,prvi čin (Čarobna knjiga)

Providens (delo iz tri čina) je strip koji je i prethodnica i završnica Dvorišta/Neonomikona.
U pitanju je već složenije delo,gde treba odvojiti i vreme i strpljenje;i čini mi se da će korist od ovoga biti izvučena ako ste iz fele ljubitelja Lovkrafta,ili barem da gotivite taj ludački&nastrani horor;a kako ne vidim sebe tu,batalio sam posao nakon prvog čina,te ovlaš prešao preko drugog i trećeg.

Neosporno je da se radi o ambicoznijem,i verovatno kvalitetnijem stripu od prethodnog,ali sada kada sam u škripcu sa vremenom,a pored mene stoje desetine nepročitanih stripova,defiitivno zanimljivijih od Providensa,ostaviću ovu triologiju za neki drugi put.

neocenjen

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4851 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 04/01/2021 : 15:45:37  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec


A također sam odlučio dokrajčiti ovog Fibrinog zaboravljenog bastarda kojeg sam već par puta započinjao čitati:






Pročitao sam svih 8 Rat-mana koje je Fibra izdala. Jedva.

Da bi parodija funkcionirala preduvjet je dobro poznavanje onoga što se parodira. U slučaju Rat-mana su to prvenstveno američki superjunački stripovi, koji mi nisu baš potpuna nepoznanica, ali me ni ne tangiraju previše pa me ni za parodiju onda nije previše briga. No to je manje važna, subjektivna zamjerka.

Glavni problem Rat-mana je njegov "humor". Za početak je vrlo politički nekorektan, što bi moglo biti i plus, jer politička nekorektnost je nepresušno vrelo za dobre baze. No ovdje je nažalost riječ o neduhovitoj nekorektnosti koja se doima puno zastarjelije od godišta stripa. Jedna od glavnih okosnica oko koje se vrte gegovi u stripu su situacije koje nastaju iz činjenice da je u Rat-mana zaljubljen transvestit. I to je to, nema tu ničeg suptilnog, samo ponavljenja fora koje su sve na isti kalup i trebale bi nam biti smiješne samo zbog spomenute činjenice. Zatim je tu također i fiksacija na pornografske i skatološke viceve, kakvi su mi zadnji put možda bili smiješni u osnovnoj školi. Fore koje su sprdaju za glavnim antijunakom već nakon prvog broja postanu potpuno predvidljive (prvo ide jedna dvosmislena rečenica, onda druga koja popiša Rat-mana) i dalje su čisti deja vu.

Preporučam zaobilaziti.

Edited by - vukozec on 04/01/2021 15:46:09
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2343 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 07/01/2021 : 22:55:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Ovaj strip zaslužuje da bude u ediciji u kojoj je, jer je zaista STRIPČINA !!!
Ni sam ne shvatam kako sam mogao da propustim ovo do sada.
Slučajno naleteo na temu na forumu u fazonu "šta bi moglo da se kupi devojci/supruzi kao poklon", i par ljudi je pomenulo baš Okean ljubavi.
Odlučio da kupim supruzi za Novu godinu i naravno uzeo prvi da pročitam.

Vrhunski strip (bez reči) koji govori o najvažnijim stvarima u životu: porodici, odanosti, ljubavi koju ništa ne može da pobedi.
Ni oluje, ni diktatura, ni ljudska glupost neće sprečiti jednu savim običnu ženu da pređe ceo svet u potrazi za svojim mužem čiji je brodić nestao u oluji.

Inače, ovo mi nije prvi strip "bez reči" koji sam "pročitao", i mogu da kažem da ni sa jednim nije bilo promašaja.
Lupano i Panačone su uradili izuzetan posao.
Naslovnica koja podseća na kutiju sardina, priča bez ijedne reči koja se tako dobro razvija, emocije koje je Panačone dočarao svojim crtežom.
Sve je izuzetno.
Jedina uslovno rečeno mana je što se prebrzo "pročita". Ali istovremeno može da se čita mnogo puta.

Apsolutna preporuka za ovo delo.
Drago mi je da ga imam u kolekciji.

p.s.Supruga oduševljena, tražila je novi strip da pročita.

Carpe diem

Edited by - DzekDenijels on 09/04/2021 19:46:29
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/01/2021 : 16:25:08  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote



Mangin&Demarez:Alix senator 1 - Orlovi krvi (Bookglobe)
Mangin&Demarez:Alix senator 2 - Poslednji faraon (Bookglobe)
Mangin&Demarez:Alix senator3 - Urota grabljivica (Bookglobe)

Francuski strip autor Žak Martin (1921.-2010.) je sredinom 50-ih pokrenuo strip serijal Aliks,koji i dan danas izlazi (izlazio je i u bivšoj Jugi u nekim strip časopisima,čini mi se Caku,možda Denisu).Mangin i Demarez pokreću 2012.novi serijal o Aliksu,ali kao pedesetogodišnjaku koji je danas i senator (inače,Aliks je Gal).

U pitanju je svojevrsni politički triler,smešten u svet starog Rima;osim u prestonicu,radnja će biti odvijana i u ostalim rimskim zemljama,Egiptu,Grčkoj...Žanr i scenografija,kakava se samo poželeti može.
U prvom ciklusu,Aliks istražuje smrt Agripe,vojskovođe i zeta cara Avgusta,koga je usmrtio orao;indicije ukazuju da se ne radi o nesrećnom slučaju već o ubistvu,iza koga stoje krupne spletke.
Velika je šteta što fenomenalna ideja nije ispraćena dobrim scenarijem - ovako,imamo radnju koja je pomalo konfuzna (trebalo mi je baš dosta vremena da pohvatam ko je ko i kakve su međusobne veze tih likova),nekako neubedljiva i sve vreme je jasno vidljivo da tu nešto fali,da može i bolje.
Pa ipak,priča se nekako popravlja kako odmiče,i na koncu se čak može reći i da je solidna.
Crtež je sa krupnim i lepim kadrovima,ali kad se bolje zagleda,čini mi se da bi bez boje bio potanak.
3.5/5

Mangin&Demarez:Alix senator 4 - Demoni Sparte (Bookglobe)

U novom ciklusu koji započinje sa 4.albumom i završava se sa sedmim,Aliks i njegovi sinovi (jedan je u stvari posinak) dolaze u Atinu po Sibiinske knjige (ne bi li bile pohranjene u Apolonovom hramu u Rimu),koje je iz proročišta u Delfima pokupio jedan rimski oficir,ali negde u putu ubijen sa pratnjom,pri čemu tragovi ukazuju na spartance;pa je zadatak našeg junaka i da pronađe izgubljene svitke i da reši misteriju ubistva.

Teško je dati ocenu na osnovu jedne četvrtine priče,ali za sada mi je slabije od prethodnog ciklkusa;doduše,i on je počeo slabašno.

BG albumi su sjajni;format veći od A4 i zaista je lep ugođaj držati ih u rukama.Pa ipak,šteta što nisu integralisani po ciklusima,pogotovu što verovatno niko živi nema poverenje u ovog izdavača.Verujem da skoro svi čekaju da se izdaju preostala tri albuma,pa tek tada da uzmu i ovaj.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/01/2021 : 22:48:11  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels

Lupano & Panačone: OKEAN LJUBAVI

Ovaj strip zaslužuje da bude u ediciji u kojoj je, jer je zaista STRIPČINA !!!
Ni sam ne shvatam kako sam mogao da propustim ovo do sada.
Slučajno naleteo na temu na forumu u fazonu "šta bi moglo da se kupi devojci/supruzi kao poklon", i par ljudi je pomenulo baš Okean ljubavi.
Odlučio da kupim supruzi za Novu godinu i naravno uzeo prvi da pročitam.

Vrhunski strip (bez reči) koji govori o najvažnijim stvarima u životu: porodici, odanosti, ljubavi koju ništa ne može da pobedi.
Ni oluje, ni diktatura, ni ljudska glupost neće sprečiti jednu savim običnu ženu da pređe ceo svet u potrazi za svojim mužem čiji je brodić nestao u oluji.

Inače, ovo mi nije prvi strip "bez reči" koji sam "pročitao", i mogu da kažem da ni sa jednim nije bilo promašaja.
Lupano i Panačone su uradili izuzetan posao.
Naslovnica koja podseća na kutiju sardina, priča bez ijedne reči koja se tako dobro razvija, emocije koje je Panačone dočarao svojim crtežom.
Sve je izuzetno.
Jedina uslovno rečeno mana je što se prebrzo "pročita". Ali istovremeno može da se čita mnogo puta.

Apsolutna preporuka za ovo delo.
Drago mi je da ga imam u kolekciji.

p.s.Supruga oduševljena, tražila je novi strip da pročita.



Bas mi je drago da ti se dopao strip!
Vidim da je mnogima ovaj fenomenalan strip prosao ispod radara , ali uprkos tome strip je rasprodat kod izdavaca sto mi je izuzetno drago!
A ja sam pisao na tom topicu i rekao kako sam odusevljen i kako mi je i devojka odusevljena stripom. Drago mi je da je isti utisak i kod tvoje supruge, sto znaci da ovaj strip stvarno jeste pravi izbor za poklon lepsoj i boljoj polovini!

Okean ljubavi je stripcina i nadam se da ce to i ostali uvideti i procitati ovo malo remek delo!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 09/01/2021 : 10:25:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec



Pročitao sam svih 8 Rat-mana koje je Fibra izdala. Jedva.

...

...

Preporučam zaobilaziti.




Kao i svaki humor, potrebno je znati izvor da bi izvrtanje bilo smješno. Kod parodije je to posebno izraženo. Nekad vic sadržava izvor u sebi nekad je vanjski. Neki je više intuitivan a za nekog baš moraš znati na što se odnosi.
Meni konkretno humor paše. Uz to mi je jedan od dražih superherojskih stripova uopće. Baš taj dio, o herojstvu koji provlači kroz sve priče, mi je i najdraži.

Ostavi komentare i na recenzije

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 09/01/2021 10:51:31
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 09/01/2021 : 17:05:01  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Rekioni&Akardi:Čanbara #1 (Čarobna knjiga)
Rekion,Akardi,Kontu,Venturi:Čanbara #2 (Čarobna knjiga)

Rekioni i Akardi su u okviru edicije Priče napravili dve samurajske epizode,a kako su one više nego sjajno prihvaćene,pokrenuli su mini serijal Čanbara,koji će imati 7 sveski (što može verovatno i da se promeni).

Čanbara se izdaje (kako sam skapirao) u više obika (knjižarski,kiosk,A4),a čakejci su uzeli knjižarski sa B5 formatom,HC izvedbom i kolornim početnim epizodama (ovim objavljenim u Pričama).

U prvoj knjizi dakle imamo Iskupljenje samuraja i Cvetove pokolja;prvu sam čitao svojevremeno,i nisam baš bio najzadovoljniji,što je možda posledica velikih očekivanja,jer mi je žanr samurajštine jako,jako drag.Ovog puta,stvari su sele na svoje mesto.

Elem,u obe priče glavni lik,iako se to ne naslućuje na prvu, je slepi ostareli Iči,bivši samuraj i vrlo jeben lik;lik kome su pravda i čast svetinja i pokretačka snaga.U Iskupljenju samuraja,Tecuo Kogava je mladi samuraj čiji je učitelj izabrao sramotu umesto časnog harakirija,pa on mora da ga privede,ili umre pokušavajući.Ali ono za šta je njegov mentor optužen nije baš tako kako izgleda 4.5/5
U Cvetovima pokolja,u centru priče je Džun Nagajama,čiji se otac ubio iz protesta zbog korupcije (a i majka je potom umrla),a taj čin je bio propraćen smehom prisutne vlastele;mlada devojka će poći putem osvete,uz pomoć Ičija 4/5

U drugoj knjizi,kreće serijal - u njemu Iči pokušava da doaka Rjuu Murasakiju,poznatom i kao Belom đavolu,izuzetno opasnom i veštom roninu koji ubija bez određenog cilja,radi umetnosti ubijanja,a oko sebe okuplja ogromnu bandu najgorih zlikovaca,koja će širom zemlje sejati smrt i najgore nasije.
Prva sveska,koju potpisuju Rekioni i Akardi govori o okupljanju ekipe koja će se suprostaviti Murasakiju,a u njoj će biti stari znanci Tecuo i Džun,plus Daisuke Nagata aka Gromovita zver,izuzetno snažan ratnik i ljubitelj hrane,žena i nasilja.Svojevrsno otvaranje serijala 4/5
U drugoj se naši junaci sukobljavaju sa jednim od bosova Belog đavola (ovo mu dođe kao prvi level neke igrice),lepom i zlom Akemi,koja koristi sukob dva feudalca kako bi mogla da sa bandom ubija i stiče moć.Ovde imamo nove autore,izvesnu Gabrijelu Kontu i starog poznanika Venturija.Kontu je dostojno zamenila Rekionija,mada se svakako oseća mali pad u priči,a Venturi,koga baš i ne ljubim mnogo,odradio je sjajan posao,u odnosu na radove sa kojim sam se ranije sretao 3.5/5

Zanimljivo je da serijal nema etiketu Audace,sa obzirom da ekspicitnost scena - mislim da ovoliko prosutih utroba,odrubjenih glava i golih sisa nisam video ni jednom drugom Boneliju.

druga zanimljivost je da me je u Iskupljenju samuraja cela ta atmosfera više puta podsetila na žanr vesterna,da bi se baš toga dodirnuo i Rekioni u tekstu Mačevi se nikad ne umaraju u drugoj knjizi.

U svakom slučaju,preporuka za ovaj serijal s' moje strane.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 199 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000