forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 200

naker
Advanced Member



3542 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 15/03/2021 : 22:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ah isti duo koji je radio Death Note, tnx ide na bucket list
Go to Top of Page

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3134 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 15/03/2021 : 23:06:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Čitajući Taniguchijev Zoološki vrt, prvo što sam pomislio je...ovo je bolje obrađeno u Bakumanu.
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3303 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 16/03/2021 : 15:43:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
citam Sigurd & Vigdis i naletim na ove sto pricaju srpski
je l' tako i u originalu ili je prevodilacka intervencija?

Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 19/03/2021 : 18:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote

Za nekoga ko voli Dragonera, ovo izdanje je jednostavno bilo “must have”.
Posebno što je ovo nešto iz tzv. “Audace“ edicije, koja označava jedan drugačiji pristup glavnom junaku i njegovim avanturama,
ozbiljnije i kompleksnije priče za “odraslu“ publiku, s eksplicitnim tekstom i scenama nasilja i seksa, crtežom na velikom formatu, kolorom...
Posle pročitanih svih 5 priča u jednom dahu (zbog njihove dužine), osećanja su mi uglavnom pozitivna.
Puno bolja nego kada sam čitao Novele (Zagor)
Iskreno, nije ovde bilo prevelikih očekivanja, ali je ovo solidno urađeno.

Kvalitet Libellusovih knjiga je neosporan.
Ali i cena koja je zaista astronomska.
Ako je i od Libellusa, mnogo je.

A sad o pojedinačnim pričama.



Interesantna priča koja Iana baca u okršaj odmah na početku, a zatim nas kroz interakciju sa ostalim likovima upoznaje sa organizacijom i svetom Bezdušnih, vremenom u kome se odvija priča, ratom....
Autori nas lagano upoznaju sa ostalim likovima uvodeći ih u priču na pravom mestu.
Svuda je rat, surovost, ubijanje, razaranje.
Atmosfera je odlična, napeta.
Na kraju u svom tom ludilu se ipak nazire i malo dobrote (naravno glavnog junaka).

Crtež je dinamičan, odlično kadriran, sa odličnim facijalnim ekspresijama.
Ali nije detaljan. Nekako mi se čini da bi ovakav kakav je mnogo bolje izgledao na malom formatu.




Ratna priča se nastavlja nesmanjenom žestinom.
Novi, naizgled jednostavni zadatak pretvoriće se u priču o neverovatnoj surovosti, o tome kako užas i stradanje mogu da naprave monstrume od običnih ljudi (žena).
Nastavljamo sa upoznavanjem Bezdušnih (ovog puta Strvina i Čarobnjak) i pravilima po kojima žive i umiru.
Ovo je priča bez ulepšavanja i šminkanja.
Samo patnja, surovost, smrt, bez opraštanja.
Svidela mi se.

Crtež takođe, po meni bolji nego u prvom albumu.
Doduše i dalje nedovoljno detaljan.



Trteći album nam donosi nešto što je mnogo puta ispričano.
Priču o Gospodarima krvi, nemrtvima, sa kojima će se Bezdušni sukobiti u njihovom zamku i uspeti da ih pobede uz pomoć Alhemičara.
Nema ovde ničeg originalnog, novog.
Sve je već viđeno, prepuno klišea i stereotipova, očekivano i banalno.
Ovo mi je ubedljivo najslabija priča, i moglo se i bez nje.

Takođe mi je i crtež slab.
Iako sa više detalja, nekako je sterilan i neubedljiv.
Boje kao da su kompjuterski generisane.




Četvrti album donosi upoznavanje sa jednim novim svetom i novom rasom neprijatelja – Ghouli.
Kroz sukob i otmicu upoznajemo jednu novu, surovu rasu neprijatelja, njihove običaje, jezik, ali i slabosti i izdaju.
Autori nas detaljno upoznaju i sa vilenjakom Avedis-om i Maadi, njihovom hrabrošću i borbom.
Sam sukob je prilično banalan, ali je zato atmosfera džungle i sela Ghoula odlična.
Akcija, borba, okrutnost...sve je tu.

Ovde je crtež onaj pravi, za veliki format.
Dinamičan, detaljan, sa odličnim kadriranjem, korišćenjem senki.
Kolor odličan.



Poslednji album je nešto drugačiji od ostalih.
Ian koji je ovde sam, bez svoje družine, upada u avanturu zahvaljujući pre svega svojim moralnim vrednostima - želi da pomogne i zaštiti one kojima je to potrebno.
Ova priča je klasičan kliše: Sa jedne strane je Ian (kao oličenje dobrote), a sa druge bezobzirni i surovi vojnici, silovatelji bez morala i skrupula.
Autor je iskoristio priču da nas upozna sa novom vrstom lika u Dragonerovom svetu – Majka čuvarica, sa njenim kodeksom i načinom življenja.
Odlična atmosfera sveta u kome se Ian kreće, prirode, samostana, borbe na život i smrt.
Bez srećnog kraja, ali u ovakvom svetu to i očekujemo.

Crtež je ono što mi je najbolje u ovom albumu.
I ne samo u njemu već i u svih pet.
Detaljno, lepo, jasnih linija, sa odličnim senkama i izuzetnim kolorom.


Šta reći na kraju.
Jednu dobru zamisao, novog (meni veoma dragog) junaka autori su veoma dobro preneli na veliki format uspešno kopirajući B/D školu.
Način pripovedanja, crtež, kolorisanje...uglavnom mi se sve dopada.
Da se razumemo, nema ovde ničeg revolucionarnog, ali je ovo pravo osveženje kada je Bonelli u pitanju.

Preporuka za čitanje, a posebno za ljubitelje Dragonera.
Ja ću albume zadržati u mojoj “Dragonero“ kolekciji...

Carpe diem
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 20/03/2021 : 13:53:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Ne znam kako sam propustio Atentat kada se pojavio.
Ipak posle pročitanih dobrih kritika i manjih poteškoća oko pronalaženja (rasprodat je) konačno je stigao na čitanje.
Očekivao sam dobar strip, posebno što ova priča već postoji kao knjiga, a i ekranizovana je.
I to sa razlogom.

Ovo je jedna teška, emotivna priča, puna tuge i gorčine, razočarenja.
Svedočenje autora o jednoj zemlji, dva naroda, društvenom poretku koji pretenduje da stvori mir razdvajajući i deleći ljude na “naše i njihove” samo na osnovu njihove etničke i verske pripadnosti.
O tinjajućem sukobu religija koje kao i da se ne trude da zbliže vernike, već da ih unište, i ljudima koji su uvučeni u taj besmisao lažnih uverenja i obmana.
O borbi za slobodu, domovinu i ideale koji su kod svih slični a ipak tako različiti, nepostojani kao život na ulicama Jenin-a.

Iznad svega ovo je priča o identitetu, porodici, ljiubavi, razočarenju, izdaji.
Prilagođavanju i nerazumevanju, nadama i srušenim snovima, životu u svoj svojoj veličini, kao nečemu što je jedino vredno, ali i nešto što može nestati u treptaju oka...
Ovo je priča o toliko toga...

Potraga za istinom glavnom junaku neće doneti olakšanje i razumevanje, “oslobađanje”, već samo tugu i gorak ukus razočarenja.
Doneće mu na kraju smrt.
Jer na mestu gde mržnja i nerazumevanje spavaju vekovima, a zlo vreba iz prikrajka, ništa se nije promenilo ni danas.
Većina je gluva i slepa na dobrotu, i smatra je slabošću.
Njihova uverenja nemaju veze sa Bogom u čije ime se bore.
Zbog toga ovde nema nevinih, već samo onih koji okreću glavu i pokušavaju da zaborave.
A Bog sve vidi…

Chapron-ov crtež je specifičan.
Iako ne previse detaljan uspeo je na pravi način da dočara sve što je trebalo.
Tu melanholičnu atmosferu, teskobu, emocije.

Ovo je pravi strip za realno upoznavanje situacije na Bliskom istoku.
Ali one prave, ljudske, porodične i emotivne, ne zauzimajući poziciju ni na jednoj strani u sukobu.
Za lagano čitanje, razmišljanje i izvlačenje pouka.
Po meni obavezna literature za sve.
Ostaje u kolekciji, naravno...

Carpe diem
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 20/03/2021 : 16:08:42  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Aster Of Pan (Mécanique céleste):



U postapokaliptičnoj 2068. Aster i njen prijatelj Wallis preživljavaju u agrikuluturalno orijentiranom gradu Pan-u.
Jednog dana stiže izaslanik iz militaristički orijentirane Fortuna-e i zahtjeva pripajanje Pan-a. Stanovnici Pana-a primorani su pristati na pripojenje ili odmjeriti snage u staroj barbarskoj igri ''Božanske Mehanike'' (Celestial Mechanics, ne znam baš kako bi se to prevelo).







Predivan crtež inspiriran mangom koji pršti predivnim bojama sa meni odličnim akcijskim scenama. Priča koje krene i ne pušta dok se ne završi. Podsjeća npr na Igre Gladi, samo bez nasilja. Strip je dakle pogodan za staro i mlado. Ne želim baš previše pisati da ne spojlam. Priča je one shot od 200injak strana. Zaintrigirala me predivna naslovnica pa reko da bacim samo oko na sken, i nisam pustio dok ga nisam cijelog pročitao.



Meni se jako svidio i bilo bi lijepo kada bi ga netko kod nas objavio.


-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 20/03/2021 16:09:58
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 20/03/2021 : 23:40:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Pored svih (ne)kvalitetnih izdanja Bonelli radi jedan žanr koji se meni baš sviđa.
A to je NOIR.
Osim nostalgičnih priča Nick Raider-a i modernih Julie, Demiana, Cassidy-ja, u nekim svojim edicijama se forsira baš taj kriminalistički žanr.
Romanzi a fumetti su jedna od njih, i po meni to sasvim solidno izgleda.

Ono što mi se odmah svidelo je teška tema, kojoj je autor prišao veoma studiozno proučavajući gomilu slučajeva serijskih ubistava koje su na žalost ostavile svoj trag u istoriji.
Priča počinje lagano, jednom uobičajenom policijskom akcijom koja pokreće lavinu događaja koja će nas uvući u kompleksnu priču otkrivanja pravog identiteta zločinca.
Kroz pregršt događaja i obrta autor nas upoznaje sa glavnim likovima, njihovim životima i motivima, ambicijama i strahovima, policijom, tadašnjim društvom.

Ovde ništa nije crno-belo, i onako kako se na prvi pogled čini.
Kriminalci postaju nevino osuđeni, a “heroji” se pretvaraju u zločince.
Atmosfera je odlična, priča dinamična a ponekad i nepredvidiva.

Crtež mi se dopao.
Detaljan je , dinamičan, sa odličnim kadriranjem i senkama.

Sve u svemu veoma solidan strip (bar za mene).
Pretpostavljam zbog toga što gotovo nikada nemam prevelikih očekivanja od Bonelli-ja.
Izdanje ČK solidno, što bi rekli “value for money“.
Preporuka za čitanje.
Ostaće u mojoj kolekciji.

Carpe diem
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/03/2021 : 14:01:04  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Frederik Peters:Pahiderm (Komiko)

Počev od Plavih pilula,pa preko Kome i Kula od peska pa sve do Aame,Peters me je kupio svojim lucidnim stripovima predivnog crteža,i još divnijih boja (tamo gde ih ima).
Nisam neko ko voli fantazmagoriju u priči,ali Peters to radi na zanimljiv način, gde se od čitaoca traži mozganje,koje vam je zanimljivo,i uživate u tome da skapirate poentu.Izuzetak je jedino Miris gladnih dečaka,gde ne postoji šansa da se uhvati smisao,ali šta drugo i očekivati kad se žena (Lu Hui Fang u ovom slučaju) dohvati dotičnih stvari.Uz napomenu da bi mi i kod Aame bilo draže da nije ušao u narativne komplikacije.

Elem Pahiderm je "dejvid linčovski" uan šot iz 2009. - na početku priče zatičemo Karis Sorel na zagužvalom magistralnom (ili auto) putu,gde napušta svoja kola i kreće kroz šumu u obližnju bolnicu u kojoj se nalazi njen suprug,Pjer,koji je doživeo saobraćajnu nezgodu.Došavši u bolnicu,počinju da joj se dešavaju čudne stvari,na granici sna i jave,i dok traži sobu sa mužem,doživljava vizije,priča sa mrtvacem,startuje je tip u mantilu sa nosem u obliku kite tražeći da šijunira izvesnog doktora...

Uplašio sam se da ovo ne bude još jedan Miris gladnih dečaka,ali ne - Pahiderm ima glavu i rep,i u pitanju je strip koji se može dokučiti. Doduše,nakon čitanja sam razbijao glavu neko vreme,pa još jednom obrnuo strip i uhvatio neko moje viđenje koje ću izneti na prigodnoj temi.
Sve u svemu,Pahiderm mi se dopao,pa preporuka za sve kojima leži Peters,kao i one koji vole lucidne priče.

4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 21/03/2021 14:01:19
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/03/2021 : 14:45:48  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote



Iv Svolf:Durango,knjiga 1 (Golconda)

Prva dva albuma serijala,Psi umiru zimi i Horde gneva, čitao sam još onda pre sto godina kad su ih objavile DeNo,baš u vreme kad sam kao i većina ortaka svršavao na špageti kaubojce,Klinta Istvuda i Li Van Klifa.Tada su mi bili odlični,a pre neku godinu sam pročitao 14.album serijala,koji je objavio Bukgloub (nešto sa paklom u naslovu), i bio mi je mnjah.
Pa stoga sam bio skeptik kako će danas u mojim očima izgledati Durango.

Za sada,jako,jako dobro;mogu reći da sam i iznenađen pozitivnim utiskom.

Prve dve priče,pomenute gore i nekad čitane,su malo sirovije,priča je mahom izklišeizirana,a poenta je na akciji;ali to sve funkcioniše jako dobro.Ok,zažmuri se tu i tamo na neki scenaristički propust,pa i crtež nije klasa Šarlijea,Hermana ili drugih klasika,ali ovde se samo treba prepustiti "struji" i uživati.

Treća i četvrta priča imaju već složeniju narativnu strukturu,ali mislim da se Svolf i tu snašao bez problema.Možda se u trećoj,Zamka za ubicu,malo traži,ali već u Amosu sve radi kako treba,i opet imamo jedan hvalevredan kaubojac,sa svim potrebnim elementima,živopisnim likovima,brutalnom akcijom,korektnim dijalozima...

Ono što je meni veliki plus,to je što se glavni lik,Durango,transformiše kroz serijal - u prvoj priču mu buše desnu ruku,i očigledno je da neće biti svemoćan kao do tada,što se i vidi u kasnijim albumima,pa ga proglašavaju za ubicu,što opet ima svoje posledice...

Durango nije (bar za mene) klasa Bluberija i Komanče,ali za ljubitelja vesterna,a verovatno nas ima podosta (pogotovu starije generacije),u pitanju je obavezno štivo!!!
Barem prvi integral (sa nadom da će i ostali biti sličnog kvaliteta).

Za sve četiri priče 4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2505 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 21/03/2021 : 15:12:17  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Kvalitet ne pada sve do spomenutog 14. albuma kad crtež preuzima Girod.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/03/2021 : 15:31:45  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
lepo je čuti

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 21/03/2021 : 16:35:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Radujem se čitanju svakog novog trobroja Nick-a.
Delom što volim NOIR, a dobrim delom i zbog nostalgije.
Sve tri priče onakve kakve sam i očekivao, dovoljno dobre za "ubijanje" jednog kišnog popodneva i lepo raspoloženje.

Prva govori o sjaju i bedi tipične američke bogataške porodice, pohlepi, neverstvu i izdaji.
Nick će kroz jednostavan zaplet i jednu rutinsku istragu lagano rešiti slučaj.

Druga priča ima onaj gangsterski šmek.
Bivši mafijaš kreće u osvetu, i na tom putu će mu se naći ne samo bivši šef već i korumpirani policajci, političari, ogroman novac.
U jednoj brzoj, non-stop akciji ubačen je i uragan, mada po meni bespotrebno.
Priča je i bez toga dovoljno uzbudljiva i napeta.

Treća priča je najbolja.
Napeta, tajanstvena, govori o misterioznoj smrti dvojice policajaca, dobrih prijatelja.
Kroz istragu se otkriva njihova prošlost, karakter, pojavljuju se mogući motivi.
Na kraju možemo samo da naslutimo ko je ubica.
Odgovor sledi u nastavku.

Ono što mi se sviđa u prva dva stripa je Nick-ov odnos sa Violet.
Manfredi nam daje i tu njegovu sliku kao emotivca.


Crtež u sva tri stripa solidan.
Mada mi se zbog manjka detalja najmanje dopada u prvom.

Sve u svemu preporuka za čitanje za sve fanove Raidera i nas nostalgičare.
Ja do sada imam sve Libellusove brojeve, i nastavljam da skupljam...

Carpe diem
Go to Top of Page

jagodanbg
Senior Member



2458 Posts

Member since 17/07/2019

Posted - 21/03/2021 : 17:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send jagodanbg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DzekDenijels



Pored svih (ne)kvalitetnih izdanja Bonelli radi jedan žanr koji se meni baš sviđa.
A to je NOIR.
Osim nostalgičnih priča Nick Raider-a i modernih Julie, Demiana, Cassidy-ja, u nekim svojim edicijama se forsira baš taj kriminalistički žanr.
Romanzi a fumetti su jedna od njih, i po meni to sasvim solidno izgleda.

Ono što mi se odmah svidelo je teška tema, kojoj je autor prišao veoma studiozno proučavajući gomilu slučajeva serijskih ubistava koje su na žalost ostavile svoj trag u istoriji.
Priča počinje lagano, jednom uobičajenom policijskom akcijom koja pokreće lavinu događaja koja će nas uvući u kompleksnu priču otkrivanja pravog identiteta zločinca.
Kroz pregršt događaja i obrta autor nas upoznaje sa glavnim likovima, njihovim životima i motivima, ambicijama i strahovima, policijom, tadašnjim društvom.

Ovde ništa nije crno-belo, i onako kako se na prvi pogled čini.
Kriminalci postaju nevino osuđeni, a “heroji” se pretvaraju u zločince.
Atmosfera je odlična, priča dinamična a ponekad i nepredvidiva.

Crtež mi se dopao.
Detaljan je , dinamičan, sa odličnim kadriranjem i senkama.

Sve u svemu veoma solidan strip (bar za mene).
Pretpostavljam zbog toga što gotovo nikada nemam prevelikih očekivanja od Bonelli-ja.
Izdanje ČK solidno, što bi rekli “value for money“.
Preporuka za čitanje.
Ostaće u mojoj kolekciji.


Izlozio si me sad, krecem odmah sa citanjem 🙂
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 21/03/2021 : 18:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Almanah mi je jedna od najboljih Tex-ovih edicija.
Pretpostavljam da uredništvo zbog malog broja priča (jedna godišnje) bira one najbolje i objavljuje ih u ovom obliku.
Ovaj broj je upravo takav.

1. Otmičari
Priča o jasnoj borbi između dobra i zla, naivnosti i prevari, pohlepi i surovosti, pravdi koja na kraju ipak pobeđuje.
Faraci je ubacio sve ono što treba, i taman koliko treba.
Banda zlikovaca koja ne preza ni pred čime da bi ostvarila svoje ciljeve, naivni rančer i njegova ćerka koji veruju u bolju budućnost,
i naravno Tex koji po ko zna koji put "ni kriv ni dužan" spašava stvar.
Ono što mi se sviđa je fenomenalna atmosfera.
Akcija i napetost su konstantni, nema tu mnogo mudrovanja, olovo pršti na sve strane, neizbežni kraj se približava otmičarima...

Suarez-ov crtež odličan, dinamičan, detaljan, akcione scene uverljive.
Ono što mi se baš dopalo je upotreba senki, i fenomenalno kadriranje posebno kod scena pucnjave.
Izuzetno...


2. Crna sjekira
Nova priča, ovog puta Tex i Carson zajedno.
Priča o beskrupuloznoj bandi pljačkaša koju će rendžeri goniti do samog kraja.
Ali svaki novčić ima dve strane, pa je tako i glavni negativac nekada bio žrtva, i kroz sve što sada radi provlači se motiv njegove osvete.
Ruju je dao jedan šmek svemu, ne definišući likove jednostrano.
Progonjeni postaje progonitelj, ubica će postati žrtva.
Kraj mi se posebno svideo.

Scascitelli-jev crtež (kao i ranije) mi se nije nešto svideo.
Iako detaljan, nije dinamičan, likovi su mu nekako ukočeni.

Dve dobre, klasične ali kvalitetne priče.
Od njih mi je bolja "Otmičari", mada ni "Crna sjekira" ne zaostaje puno (posebno zbog motiva osvete, i kraja stripa).

Izdanje Libellusa perfektno.
Preporuka za čitanje za sve, a posebno za ljubitelje Texa.
Ostaje u mojoj Tex Almanah kolekciji.

Carpe diem
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 22/03/2021 : 01:10:06  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Pahiderm
Frederik Peters
Izdavac:Komiko


Evo procitah i ja Pahiderm danas.

Prvo da pohvalim Komikovo izdanje koje je, iako je stampano u (na forumu ozloglasenom) Simbolu Petrovaradin, odlicno uradjeno! Ja nemam zamerke. Niti krcka, niti pucka, otisak odlican, stvarno nemam zamerki.
Pohvala i prevodiocu Olji Petronijevic, bas me je nasmejala u onom delu kad babe pricaju kao gluposti a ona je tu upisala: Tralala truć itd. i ostale reči, izraze i onomatopeje koje koristimo u svakodnevnom govoru kad hoćemo da opišemo nečije laprdanje.

I preporuka da se Moebijusov predgovor cita kao pogovor obavezno! Ja sam predosetio da ce biti nekih spojlera, vise puta sam se tako opekao o predgovore raznih i domacih i strainih autora, tako da sve dodatke uvek citam nakon procitanog stripa.

E sad o samom stripu. Pahiderm je prelepo nacrtan i prelepo obojan strip. Milina ga je gledati. Raspored kadrova, zivahna paleta boja, sencenje, izgled likova, atmosfera koja se postize crtezom je opipljiva a naracija kroz kadrove jasna i vrlo fluidna.
E sad prica je vrlo opicena, i zbunjujuca, puna simbola i scena koje nisu do kraja objasnjene (a mozda i ne moraju) ali glavni nit price je, ja mislim, onakav kako je i Anto napisao u svom postu iznad. Tako sam manje vise i ja skapirao pricu. Mislim da treba obratiti paznju i na Karisine cizme kada su uprljane blatom a kada nisu. I zao mi je sto nije bilo vise seksa! Duzina stripa je taman.

Ovaj strip zavrednjuje vise citanja, sto zbog prelepog vizuelnog utiska i atmosfere stripa, sto zbog razumevanja price i skrivenih detalja koji umeju da se iskristalisu na drugo citanje, kao i kod odredjenih filmova na drugo citanje. Moram priznati da ne primecujem ikakvu povezanost sa Bulevarom zvezda Dejvida Linca, sem eto sto je prica oniricna i ne znamo sta je stvarno a sta ne, a nije Linc jedini reditelj koji to radi (iako ga ja najvise volim).

Velika preporuka! Peters mi je najinteresantniji moderni francuski autor i sto vise njega kod domacih izdavaca, to cu ja biti srecniji!

8,5/10
Go to Top of Page

prop_ovednik
Senior Member



Croatia
1305 Posts

Member since 13/01/2008

Posted - 22/03/2021 : 14:13:12  Show Profile Show Extended Profile  Send prop_ovednik a Private Message  Reply with Quote
Iskoristio vikend za pročitati Loiselova "Petar Pan" - težak početak i do kraja ne staje. Sama krajnja ideja je zanimljiva, ali razvodnilo se do kraja, zadnji album me izgubio. Da je završilo na petom, čak ne bi bilo loše.
Sam lik Petra i njegov razvoj mi je možda najveće razočaranje, mada mi je teško sad reći točno - zašto! Jednostavno mi je do kraja stripa ostavio dojam derleta, kao da je nazadovao kao lik. Moguće da je to bila intencija autora, vječno dijete, tako to, ali nije mi leglo.
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1681 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 23/03/2021 : 11:49:25  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote

Glass Town je "ne-baš-biografija" preživelih sestara (i brata) Bronte koji su, živeći u jezivom istorijskom periodu u kojem su harale tada neizlečive bolesti, detinjstve provele bežeći iz grozne stvarnosti na jedino moguće mesto: u maštu. Priča je ovo ne samo o nesrećnoj porodici, već i o njihovim izmaštanim svetovima (o kojima nije ostalo mnogo zapisa), izmišljenim likovima, tako da se stavarnost i mašta međusobno prepliću.
Isabel piše tako da i najveći scenaristi (pada mi na pamet Gaiman) mogu samo da sa velikom zavišću ispod oka posmatraju kako ona pravi svoje svetove (i likove) i kako vas u njih uvlači.
Iako mi se na početku učinio da je Glass Town "slabija" od "The Encyclopedia of Early Earth" i "The One Hundred Nights of Hero", to se promenilo već posle desetak strana i imao sam osećaj da me ova prelepo dizajniranja i napravljena knjiga BUKVALNO ZGRABILA ZA REVERE (čitao sam u majici, nemam revere) i uvukla u sebe.
Njen stil crtanja i bojenja jeste veoma specifičan i stilizovan i verovatno nije prijemčiv većem broju čitalaca, ali snaga kojom zrače sve njene knjige čine da vam je krivo što je za deset godina napravila "samo" tri mini remek-dela.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6940 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 23/03/2021 : 15:52:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Nisam ni znao da ovo postoji! The Encyclopedia of Early Earth je divan strip, pred nekoliko godina sam ga predlagao za objavljivanje na nekoj od tema ovdje, ali nisam naišao na neki odjek. Stvarno bi bilo lijepo vidjeti nešto od Greenberg u domaćem izdanju.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ned_lynx
Senior Member



2331 Posts

Member since 06/08/2005

Posted - 23/03/2021 : 16:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ned_lynx a Private Message  Reply with Quote
vredno je onda i pomena, snežana i druge priče; bajka ispričana iz sedam delova.

Piši propalo!
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 24/03/2021 : 09:21:24  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Pročitat ću i ja tu Enciklopediju kad je svi hvale!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6872 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 24/03/2021 : 22:42:41  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Zagor - Ramatova prošlost

edicija: Odabrane priče (VČ)

Buratini & Dela Monika



Ne znam da li bi trebalo da me začuđavaju visoke ocene koje je ova priča dobijala od strane jednog dela čitalaca, na S.com-u, kad je Zagor u pitanju?

Od potencijalno fine avanturističke priče scenarista Barutini nije izvukao mnogo. Zaplet i pripovedanje su prilično mehanički. Svi likovi, sem glavnih, su dati površno, takoreći - papirnati su, a i sam Zagor i Čiko su svedeni na šablone sebe samih. Bonelijevi stripovi se često guše u dijalozima, što ima veze sa pristupom stripu kao "crtanom romanu", kao i sa tipično italijanskom ("narodskom" osobinom) raspričanosti. Možda se ovde i nije preteralo u količini teksta (nauštrb delovanja/dešavanja/akcije), koliko se stiče takav utisak zbog suvoparnosti istog.

Još jedna "specijalnost" Bonelija, koju ovde Barutini demonstrira, je veštačko "pumpanje" broja strana (282 strane zbirno, ima ova priča). Postiže je konstantnim prepričavanjima, čak i duplo, gde prvo lik kaže kako su ga napali i kako se jedva izvukao (što bi moglo da ostane na tome, uz još par rečenica), a onda ide flash-back u kome potanko vidimo kako su ga napali i kako se izvukao. Ovakav postupak scenarista sledi kroz ceo strip, uz razgovore negativaca koji se vrte u krug, kao i još dodatih scena snova (Ramat sanja, Zagor sanja...) da se priča "popuni". Istovremeno, prvu uzbudljivu akcionu scenu dobijamo tek na 237-oj strani (Zagor sa tigrovima), a kraj je zbrzani antiklimaks.

Dela Monika je dobar crtač (u nekim kasnijim radovima je bolji), ali iako uvek korektan, mnoga njegova rešenja (od poza, kompozicije, do crnih površina i nabora), mogu da budu bolja i efektnija.

Ramatova prošlost se lako konzumira i može da posluži u pitkom (ponajviše zbog crtačke profesionalnosti) i površnom "ubijanju vremena".

**
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 25/03/2021 : 09:00:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Kako ti se da?



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/03/2021 : 12:25:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Vrh!!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 26/03/2021 : 05:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


HELBOJ
Majk Minjola
Omnibus #1 (izdavac 300 cuda)


Evo za nepuna 3 dana slistio svih 300 i kusur strana prvog omnibusa Helboja u izdanju 300 cuda. I bas mi je legao. Video sam na fibrinom topiku da ljudi pisu da strip postaje sve bolji kako serijal odmice i da ce neke kratke price kasnije objasniti stvari dublje itd., ali za pocetak serijala ovo je odlicno. Navikao sam da obicno americki serjali umeju da pocnu malo slabije i da im treba vremena da se zahuktaju. Za sad se prica mozda malo previse oslanja na propadanje Helboja kroz lazan ili razvaljen pod (mislim da je ukupno 6 ili 7 puta u ovom omnibusu licno on propao kroz pod, a i ostali likovi su propali kroz pod barem jednom) i na Helbojevo resavanje problema pesnicama, propadanjem kopljem i akcijom, ali ne mogu da kazem da mi to smeta.
Mnoge ,,pojave" kao sto su Homunkulus ili Lamia itd. sam vec sreo na stranama Dampira i Martija Misterije, pa mi je bilo zabavno da vidim takvu upotrebu mitologije na americki nacin. A i generalno volim stripove koji u svoju pricu uspesno umeju da inkorporiraju mitove i bajke iz proslosti (od drevnih naroda do srednjeg veka).

Helboj je otkacena, luda voznja koja pleni svojom pitkoscu i zabavom i fantasticnim stilizovanim crtezom i odlicnim odabirom boja. Mislim da je crtez najveca vrlina ovog stripa za sada! Brzo se i lako cita, tako da se nadam skorom izlasku drugog omnibusa u izdanju 300 cuda. Koliko sam razumeo treba da ih bude ukupno 6?
Jos ako u narednim brojevima prica dobije jos na slozenosti - to bolje, ali i ovako je prokleto zabavan strip. Pogotovo bih izdvojio epizode Zamalo Kolos i Okovani sanduk. A i Budjenje Djavola je jako dobra i ambiciozna i luda prica.

8/10

*Vidim da ima i serijal B.P.R.D. o Birou za paranormalne pojave i odbranu, to dodje Helboju nesto kao sto Price iz Baze Drugde dodju Martiju Misteriji? Kakav je taj serijal i koliko bi trebalo knjiga da ima? Vidim da ovaj prvi tom otkriva priču o poreklu Ejba Sapijena, meni jako simpaticnog lika tako da cu i B.P.R.D. sigurno uskoro nabaviti.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/03/2021 : 08:19:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Obavezno nabavljaj. Ovaj prvi BPRD je samo početak, (ali bitan) ali kasnije postaje skoro bolji od Hellboya!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page
Page: of 200 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000