forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 199

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 12/11/2016 : 18:55:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by anto

Tako da mi je ovo što objavljuju ČK i DW uglavnom nezanimljivo,dosadno i bezveze.


Iskreno, smatram da Darkwood i Čarobna knjiga Marvelove stripove objavljuju na jedan pogrešan način.



Misliš - u velikim tiražima i sa ultra povoljnom cenom?
Totalno pogrešan način!

Treba to raditi u 250-300 primeraka kao što to zna svaki pravi stripofil, i mora, brate, da košta! Najmanje 30 jura, a može i više.
U pravu si. Opet.


Hm? Em ne shvaćam zašto si pomislio da sam ja govorio o tome, em ne shvaćam čemu takav ton.



Ton je šaljiv, ironičan.
Ne se ljutit.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 12/11/2016 : 19:07:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KOMIKO

Klinci ovde (u Srbiji) poznaju Marvelov svet jedno 10x bolje nego mi koji smo gutali EKS-ove tokom 80-ih.
Većinom preko Lego igara i kolekcija, drugih kompjuterskih igara i filmova. To sam se lično osvedočio više puta.
Totalno, ali totalno si u krivu.


To je možda istina, ali nisam siguran koliko to opravdava njihov izbor naslova.

Smatram da kupcima treba prvenstveno ponuditi kvalitetu, a ne prigodne naslove za intermedijsku promociju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10822 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 12/11/2016 : 19:29:07  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by KOMIKO

Klinci ovde (u Srbiji) poznaju Marvelov svet jedno 10x bolje nego mi koji smo gutali EKS-ove tokom 80-ih.
Većinom preko Lego igara i kolekcija, drugih kompjuterskih igara i filmova. To sam se lično osvedočio više puta.
Totalno, ali totalno si u krivu.


To je možda istina, ali nisam siguran koliko to opravdava njihov izbor naslova.

Smatram da kupcima treba prvenstveno ponuditi kvalitetu, a ne prigodne naslove za intermedijsku promociju.



pa evo ga tanos, nema boljeg

Edited by - kasper on 12/11/2016 19:30:56
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 12/11/2016 : 19:39:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by KOMIKO

Klinci ovde (u Srbiji) poznaju Marvelov svet jedno 10x bolje nego mi koji smo gutali EKS-ove tokom 80-ih.
Većinom preko Lego igara i kolekcija, drugih kompjuterskih igara i filmova. To sam se lično osvedočio više puta.
Totalno, ali totalno si u krivu.


To je možda istina, ali nisam siguran koliko to opravdava njihov izbor naslova.

Smatram da kupcima treba prvenstveno ponuditi kvalitetu, a ne prigodne naslove za intermedijsku promociju.



pa evo ga tanos, nema boljeg


Nisam rekao da im je izbor naslova u potpunosti pogrešan. Ja čak i shvaćam logiku iza njihovog plana, ali čini mi se da postoji bolji pristup.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 12/11/2016 : 20:28:17  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by KOMIKO

Klinci ovde (u Srbiji) poznaju Marvelov svet jedno 10x bolje nego mi koji smo gutali EKS-ove tokom 80-ih.
Većinom preko Lego igara i kolekcija, drugih kompjuterskih igara i filmova. To sam se lično osvedočio više puta.
Totalno, ali totalno si u krivu.


To je možda istina, ali nisam siguran koliko to opravdava njihov izbor naslova.

Smatram da kupcima treba prvenstveno ponuditi kvalitetu, a ne prigodne naslove za intermedijsku promociju.



pa evo ga tanos, nema boljeg


Nisam rekao da im je izbor naslova u potpunosti pogrešan. Ja čak i shvaćam logiku iza njihovog plana, ali čini mi se da postoji bolji pristup.


Ako se nešto dobro prodaje, to će se i štancati. Da svi gledaju samo na kvalitet, bankrotirali bi. To što bi stripoljupci koji vole npr. Kapetana Ameriku od Brubejkera (wink, wink), žele to od prvog do posljednjeg broja, ali je pitanje kakvu bi to prođu imalo, nije to malo materijala. Vidi se po prodaji da je politika DW i ČK dobra i nema potrebe da mijenjaju kurs. To što se tu nađe i bisera i govnarija, jbg. I te govnarije imaju (veliku) publiku...
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15005 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 12/11/2016 : 21:02:51  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by KOMIKO

Klinci ovde (u Srbiji) poznaju Marvelov svet jedno 10x bolje nego mi koji smo gutali EKS-ove tokom 80-ih.
Većinom preko Lego igara i kolekcija, drugih kompjuterskih igara i filmova. To sam se lično osvedočio više puta.
Totalno, ali totalno si u krivu.


To je možda istina, ali nisam siguran koliko to opravdava njihov izbor naslova.

Smatram da kupcima treba prvenstveno ponuditi kvalitetu, a ne prigodne naslove za intermedijsku promociju.



pa evo ga tanos, nema boljeg


Nisam rekao da im je izbor naslova u potpunosti pogrešan. Ja čak i shvaćam logiku iza njihovog plana, ali čini mi se da postoji bolji pristup.


Ako se nešto dobro prodaje, to će se i štancati. Da svi gledaju samo na kvalitet, bankrotirali bi. To što bi stripoljupci koji vole npr. Kapetana Ameriku od Brubejkera (wink, wink), žele to od prvog do posljednjeg broja, ali je pitanje kakvu bi to prođu imalo, nije to malo materijala. Vidi se po prodaji da je politika DW i ČK dobra i nema potrebe da mijenjaju kurs. To što se tu nađe i bisera i govnarija, jbg. I te govnarije imaju (veliku) publiku...



+1

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 12/11/2016 : 22:17:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Mrkva

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by anto

Tako da mi je ovo što objavljuju ČK i DW uglavnom nezanimljivo,dosadno i bezveze.


Iskreno, smatram da Darkwood i Čarobna knjiga Marvelove stripove objavljuju na jedan pogrešan način.



Kako?


Veliki dio njihove ponude čine event- i crossover-naslovi. To nisu stripovi koje nudiš publici koja se nije imala priliku sustavno upoznavati s Marvelovim naslovima. To su stripovi za one koji već poznaju taj svijet, te likove i njihove odnose. Također, za većinu tih naslova ne može se reći da su po kvaliteti neki vrhunac Marvelove ponude.


Meni osobno, po sistemu prosjaci ne mogu biti probirljivi, poprilično odgovara ono što DW i ČK serviraju. Rekao bih da su to popularni naslovi koji su se u USA super prodavali.
No, svakako daj neke ideje šta bi ti volio ili misliš da bi bilo bolje. Pa upravo tako se i dolazi do stripova. Ljudi traže ... i dobiju.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 15/11/2016 : 17:57:37  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Dedpul:Mrtvi predsednici i druge priče (Darkwood)

Sjajan film i fantastična sajamska cena ovog stripa su bili dovoljni da ga kupim "na prvu".
Ali,čitajući prvo poglavlje,sa mrtvim predsednicima, sam pomalo i zažalio zbog te odluke - osim sjajnog crteža Toni Mura,odličnog uvoda Vladimira Tadića i maestralne Draškove adaptacije,strip mi je bio tek lagana zezancija, sa po kojom dobrom forom.Dobro,lažem,nije baš "po nekom" dobrom forom;ima njih više od po neke,ali nije mi to bilo dovoljno.
I tako,čitajući priču sa mrtvim američkim vrhuškama,a istovremeno praveći kombinacije za davanja stripa "na doboš" odmah po čitanju,dođoh do 5.poglavlja (Budženje sile),koja me je propisno ismejala.I tu sam počeo da se "kravim" po pitanju gotivacije Dedpuliše.
Ali prava prekretnica je u sedmoj,retro epizodi,sa kojom počinje drugo poglavlje, sa demonom Vetisom.E ovo je već druga priča.Da mnogo ne palamudim,ovih 130 + stranica je ono što sam uvek tražio od iskusnih marvelovaca da mi preporuče "nešto moderno,kvalitetno,drugačije od klasične "tarapane"".
Ovakav Dedpuliša je opičen,dinamičan i nadasve jako zabavan strip;te dobih i ja nešto iz DW-Marvel kuhinje po mom ukusu.

Mrtvi predsednici - 7/10
Priče sa demonom Vetisom - 9/10

*spomenuh - Draško Roganović razbio.Jedino je mogao da ostavi foru sa Rambom kao u originalu,ali to je minorno.A fora sa registracijom DŠMN-69-VČ
*veliki plus za mene je pojavljivanje mojih omiljenih Marvelovaca,Spajdiše i Nebojše.
*očekujem u sledećem broju i neke adaptacije sa forumaškim zajebancijama.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22133 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 15/11/2016 : 19:11:27  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Mrtvi predsjednici je totalno dosadni shit sa uzasno losim forama.
Ne znam kako su nasi prijevod adaptirali, ali morali su totalno novi scenarij napisati da bi to na nesto licilo.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 16/11/2016 : 10:37:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

No, svakako daj neke ideje šta bi ti volio ili misliš da bi bilo bolje. Pa upravo tako se i dolazi do stripova. Ljudi traže ... i dobiju.


Nedavno sam u jednoj drugoj temi bio postao popis radova za koje smatram da spadaju među najbolja Marvelova izdanja.

- Stan Lee, Steve Ditko, John Romita Sr. & Gil Kane: Spider-Man
- Stan Lee & Steve Ditko: Doctor Strange
- Stan Lee & Jack Kirby: Fantastic Four
- Stan Lee & Jack Kirby: Thor
- Jim Steranko: Nick Fury/Captain America
- Jack Kirby: Devil Dinosaur
- Jack Kirby: Eternals
- Jack Kirby: Captain America (epizode iz 1970-ih godina)
- Jim Starlin: "Kozmička saga". Ne znam kako bih to drugačije nazvao jer se proteže kroz nekoliko različitih serijala i obuhvaća veliki broj likova. Ali recimo da su centralni likovi Thanos, Warlock i Captain Marvel. Za ovo ti treba jedan dobar raspored čitanja.
- Marv Wolfman & Gene Colan: Tomb of Dracula
- Steve Gerber: Defenders
- Steve Gerber: Howard the Duck
- Doug Moench, Paul Gulacy, Mike Zeck & Gene Day: Shang-Chi: Master of Kung Fu
- Frank Miller: Daredevil/Elektra
- Peter David: Incredible Hulk
- Alan Davis, Alan Moore, Dave Thorpe, Mike Collins & Jamie Delano: Captain Britain
- Roger Stern & John Byrne: Captain America
- Roger Stern: Spider-Man
- Roger Stern: Avengers
- Roger Stern: Doctor Strange
- John Byrne: Fantastic Four
- Walt Simonson: Thor
- Doug Moench/Bill Sienkiewicz: Moon Knight
- Bob Layton & David Michelinie: Iron Man
- Peter David: Spider-Man
- J. M. DeMatteis, Mike Zeck & Bob McLeod: Spider-Man: Kraven's Last Hunt/Soul of the Hunter
- Barry Windsor-Smith: Weapon X
- Kurt Busiek, Alex Ross & Jay Anacleto: Marvels/Marvels: Eye of the Camera
- Mark Waid, Ron Garney, Andy Kubert & Jorge Molina: Captain America
- Kurt Busiek: Avengers
- Christopher Priest: Black Panther
- J. Michael Straczynski & John Romita Jr.: Spider-Man
- Mark Waid, Mike Wieringo & Howard Porter: Fantastic Four
- Brian Michael Bendis, Alex Maleev & David Mack: Daredevil
- Brian Michael Bendis, Michael Gaydos & Mark Bagley: Alias/The Pulse
- Brian K. Vaughan & Adrian Alphona: Runaways
- Peter Milligan & Mike Allred: X-Statix
- Grant Morrison: New X-Men
- Garth Ennis: Punisher
- Dan Slott: She-Hulk
- Peter David: Madrox/X-Factor
- Ed Brubaker: Captain America/Winter Soldier
- Greg Pak & Fred Van Lente: Incredible Hercules
- Joss Whedon & John Cassaday: Astonishing X-Men
- Warren Ellis & Stuart Immonen: Nextwave: Agents of H.A.T.E.
- Matt Fraction, Ed Brubaker & David Aja: The Immortal Iron Fist
- Dan Abnett & Andy Lanning: Annihilation: Conquest/Nova/War of Kings/Realm of Kings/Guardians of the Galaxy/The Thanos Imperative/Annihilators
- Paul Cornell: Wisdom/Captain Britain and MI13
- Rick Remender: Uncanny X-Force
- Jonathan Hickman: Fantastic Four/FF
- Jason Aaron: Wolverine
- Kieron Gillen: Journey into Mystery
- Marjorie Liu & Daniel Acuña: Black Widow: The Name of the Rose
- Matt Fraction & David Aja: Hawkeye
- Mark Waid, Marcos Martin, Paolo Rivera, Chris Samnee & Peter Krause: Daredevil
- Gerry Duggan & Brian Posehn: Deadpool
- Kieron Gillen & Jamie McKelvie: Young Avengers
- Nick Spencer & Steve Lieber: The Superior Foes of Spider-Man
- G. Willow Wilson: Ms. Marvel
- Ryan North & Erica Henderson: The Unbeatable Squirrel Girl
- Darko Macan, Danijel Žeželj & Bruce Timm: Captain America: Ples smrti/Epski boj

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

BD
Starting Member



40 Posts

Member since 19/10/2016

Posted - 16/11/2016 : 11:24:41  Show Profile Show Extended Profile  Send BD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Die Kinder des Kapitän Grant 1-3 (Splitter 2013) (Les enfants du Capitaine Grant)

Priča je iznenađujuće napeta i dinamična a crtež je jedno malo čudo! Čovjek se jednostavno zaljubi u ove moćne slike, u životinjske likove, u oblake na nebu, brodove... Sve ovo nekako priraste srcu. Praznik za oči!


Ne mogu se u potpunosti sloziti.
Crtez jest predivan i priraste ti srcu, da, ali likovi u dobrom broju kadrova ne glume.
Da za primjer iskoristim jednu od tvojih slika.



Naisao je nekakav plimni val, tsunami, ne znamo tocno sto ni odakle (osim ako smo citali Julesa Vernea i sjecamo se sto je tamo pisalo). I oni sad bjeze i jedina im je nada da se uhvate za to drvo. Ali jedini izrazaj lica koji u toj smrtnoj opasnosti imaju jest da otvore usta. Jednako kao sto ih otvaraju i u svakoj drugoj situaciji.
Nesme je izvrstan ilustrator, ali stripove ne zna crtati.

Takodjer, nisam vidio njemacko izdanje, ali francusko je relativno malih dimenzija i crtez zbog toga gubi na upecatljivosti. Ne mogu shvatiti koji je razlog da se ovako raskosan crtez stavi na mali papir.

Sto se tice price, to je adaptacija Vernea pa necu prigovarati na stvari tipa: "Oh, potres u planini je raspolovio nasu kolibu... Ali mi se sad sanjkamo na nasoj polovici niz padinu, sve do podnozja... Ali gdje je klinac? Pao je prije nekoliko minuta! Potrazimo ga! Vidi - pticurina ga nosi! Kako ga spasiti? Tu je Indijanac koji ubije pticurinu i ona ga njezno ispusti na tlo!". Ali cinjenica jest da je to tako raskadrirano i postavljeno na table da iznenadjenja s okretanjem stranice nema. A i nakon nekog vremena se jednostavno naviknes da nasim junacima ne samo da se nista lose ne moze dogoditi (cak ni ako jedva prezive tsunami potrazivsi zaklon na drvetu, koje onda pogodi uzasna oluja i grom zapali to osamljeno drvo usred vodene pustosi, a dok ono gori, ispod njega se okupe kajmani i cekaju svoj plijen... jer, evo u pravom trenutku tornada - koji nasim junacima ne moze nista, ali ce rastjerati kajmane...), nego im se cak ni odjeca ne zaprlja. Tako da prica nije ni napeta ni dinamicna.

Po meni je to odlican strip za djecu, recimo do 5. razreda osnovne. Ali za odrasle je duboko razocaravajuc, u svakom pogledu osim slatkisa za oci.



Edited by - BD on 16/11/2016 11:26:36
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11654 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 16/11/2016 : 11:53:46  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Njemačko izdanje je 23,2 x 32,2, HC

Have mercy
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20694 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 16/11/2016 : 17:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

Mrtvi predsjednici je totalno dosadni shit sa uzasno losim forama.
Ne znam kako su nasi prijevod adaptirali, ali morali su totalno novi scenarij napisati da bi to na nesto licilo.


pa mrtvi predsednici i nisu nešto - vadi ih sjajna draškova adaptacija i sjajan crtež tonija mura.
ali zato je drugi arc skroz dobar.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6787 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 16/11/2016 : 18:39:35  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Veliki dio njihove ponude čine event- i crossover-naslovi. To nisu stripovi koje nudiš publici koja se nije imala priliku sustavno upoznavati s Marvelovim naslovima. To su stripovi za one koji već poznaju taj svijet, te likove i njihove odnose. Također, za većinu tih naslova ne može se reći da su po kvaliteti neki vrhunac Marvelove ponude.



Ovaj put bi se složio sa Bushidom.

Nelogično je bazirati ponudu na eventima i crossoverima. Oni su nastali na bazi popularnosti pojedinačnih likova.

Tu bazu treba i ovde stvarati. Upoznavati publiku sa Spajdermenom, Derdevilom, Hulkom, Torom... Tek kasnije nuditi priče koje uključuju sve žive junake Marvelovog univerzuma, i to samo ako nisu isprazne i prosečne ili slabe.

Darkwood se odlučio za obrnut pristup, šta je tu je.

Edited by - alexts on 16/11/2016 18:40:21
Go to Top of Page

BD
Starting Member



40 Posts

Member since 19/10/2016

Posted - 16/11/2016 : 19:52:45  Show Profile Show Extended Profile  Send BD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Njemačko izdanje je 23,2 x 32,2, HC



Hm, internet tvrdi da je i francuski integral veci. Ne znam, nisam ga vidio, kupio sam kao tri albuma, koji su osjetno manji. Za ovakav crtez to, velim, dosta smeta.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 17/11/2016 : 10:38:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BD

quote:
Originally posted by izivko

Die Kinder des Kapitän Grant 1-3 (Splitter 2013) (Les enfants du Capitaine Grant)

Priča je iznenađujuće napeta i dinamična a crtež je jedno malo čudo! Čovjek se jednostavno zaljubi u ove moćne slike, u životinjske likove, u oblake na nebu, brodove... Sve ovo nekako priraste srcu. Praznik za oči!


Ne mogu se u potpunosti sloziti.
Crtez jest predivan i priraste ti srcu, da, ali likovi u dobrom broju kadrova ne glume.
Da za primjer iskoristim jednu od tvojih slika.

Naisao je nekakav plimni val, tsunami, ne znamo tocno sto ni odakle (osim ako smo citali Julesa Vernea i sjecamo se sto je tamo pisalo). I oni sad bjeze i jedina im je nada da se uhvate za to drvo. Ali jedini izrazaj lica koji u toj smrtnoj opasnosti imaju jest da otvore usta. Jednako kao sto ih otvaraju i u svakoj drugoj situaciji.
Nesme je izvrstan ilustrator, ali stripove ne zna crtati.




Prema ovome što vidim (premda teško da po jednoj slici mogu išta reći), čini se da si u pravu: likovi ne "glume" dobro. Ali to su životinje, ne znam je li to presudno kao što bi bilo da su likovi ljudi.
Go to Top of Page

BD
Starting Member



40 Posts

Member since 19/10/2016

Posted - 17/11/2016 : 14:41:15  Show Profile Show Extended Profile  Send BD a Private Message  Reply with Quote
Hm, kao prvo, bitno je da likovi u stripu glume, kakvi god bili - animal, vegetable, angelic or mineral. Ali to je truizam o kojem nema puno smisla raspravljati.
Nego, to mi daje slagvort za nesto drugo. Meni nije jasno sto se zapravo postiglo time da su umjesto ljudi nacrtane zivotinje. Za zivotinjske se likove u realisticnim pricama autori obicno odlucuju iz dva razloga. Prvi je taj da se sa zivotinjom lakse identificirati (jer zivotinja nema rasu, klasu, kulturu, religiju, frizuru, kajtijaznam, crte lica koje nekom mogu biti antipaticne, pa je njezina radost, tuga, patnja itd. - univerzalna), a drugi je da ti zivotinjski likovi dopustaju odredjenu kreativnu slobodu koju s ljudskim likovima ne bi imao.
Ovdje, medjutim, nema nikakve extra kreativne slobode - sve je, bas naprotiv, dosta ukoceno. A zivotinje imaju rasu, klasu itsl. I to je cak, onako, malo awkward - Francuzi su zabe i gusteri, Skoti su tigrovi, Indijanci su nekakvi kondori... kapetan je lisac, a zaljubio se u djevojcicu koja je nekakva divlja macka... brodski kuhar/ekonom/kajgod je sova... Ono, ako u svom tom kaosu ima neke logike, nisam siguran da je zelim saznati.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 17/11/2016 : 15:22:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BD

Hm, kao prvo, bitno je da likovi u stripu glume, kakvi god bili - animal, vegetable, angelic or mineral. Ali to je truizam o kojem nema puno smisla raspravljati.
Nego, to mi daje slagvort za nesto drugo. Meni nije jasno sto se zapravo postiglo time da su umjesto ljudi nacrtane zivotinje. Za zivotinjske se likove u realisticnim pricama autori obicno odlucuju iz dva razloga. Prvi je taj da se sa zivotinjom lakse identificirati (jer zivotinja nema rasu, klasu, kulturu, religiju, frizuru, kajtijaznam, crte lica koje nekom mogu biti antipaticne, pa je njezina radost, tuga, patnja itd. - univerzalna), a drugi je da ti zivotinjski likovi dopustaju odredjenu kreativnu slobodu koju s ljudskim likovima ne bi imao.
Ovdje, medjutim, nema nikakve extra kreativne slobode - sve je, bas naprotiv, dosta ukoceno. A zivotinje imaju rasu, klasu itsl. I to je cak, onako, malo awkward - Francuzi su zabe i gusteri, Skoti su tigrovi, Indijanci su nekakvi kondori... kapetan je lisac, a zaljubio se u djevojcicu koja je nekakva divlja macka... brodski kuhar/ekonom/kajgod je sova... Ono, ako u svom tom kaosu ima neke logike, nisam siguran da je zelim saznati.



Oprosti, nisam htjela da zvuči kao da mislim da je moje mišljenje bogomdano ili nešto :) Nisam dobro promislila prije tipkanja. Samo bih dodala da su životinje u Ezopovim basnama korištene zbog trećeg razloga: jer predstavljaju pojedine ljudske osobine (lukavost, glupost, dobrotu itd.). U Mausu su tako prikazane iz više razloga, ali jedan je sigurno naglašavanje hijerarhije.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11654 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/11/2016 : 15:28:55  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BD

Hm, kao prvo, bitno je da likovi u stripu glume, kakvi god bili - animal, vegetable, angelic or mineral. Ali to je truizam o kojem nema puno smisla raspravljati.
Nego, to mi daje slagvort za nesto drugo. Meni nije jasno sto se zapravo postiglo time da su umjesto ljudi nacrtane zivotinje. Za zivotinjske se likove u realisticnim pricama autori obicno odlucuju iz dva razloga. Prvi je taj da se sa zivotinjom lakse identificirati (jer zivotinja nema rasu, klasu, kulturu, religiju, frizuru, kajtijaznam, crte lica koje nekom mogu biti antipaticne, pa je njezina radost, tuga, patnja itd. - univerzalna), a drugi je da ti zivotinjski likovi dopustaju odredjenu kreativnu slobodu koju s ljudskim likovima ne bi imao.
Ovdje, medjutim, nema nikakve extra kreativne slobode - sve je, bas naprotiv, dosta ukoceno. A zivotinje imaju rasu, klasu itsl. I to je cak, onako, malo awkward - Francuzi su zabe i gusteri, Skoti su tigrovi, Indijanci su nekakvi kondori... kapetan je lisac, a zaljubio se u djevojcicu koja je nekakva divlja macka... brodski kuhar/ekonom/kajgod je sova... Ono, ako u svom tom kaosu ima neke logike, nisam siguran da je zelim saznati.


Dobro ih je Nesme svrstao: Francuzi i jesu ljigavi, Škoti su hrabri ratnici a Indijanci vole slobodu, visine.

Ne bi valjalo da je drugačije.

A to da su likovi životinje daje stripu bajkovitu notu.

Have mercy
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/11/2016 : 15:45:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Dobro ih je Nesme svrstao: Francuzi i jesu ljigavi, Škoti su hrabri ratnici a Indijanci vole slobodu, visine.

Ne bi valjalo da je drugačije.


Možda u slučaju da imaš potrebu generalizirati i ljude doživljavati putem stereotipa.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11654 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/11/2016 : 16:14:06  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by izivko

Dobro ih je Nesme svrstao: Francuzi i jesu ljigavi, Škoti su hrabri ratnici a Indijanci vole slobodu, visine.

Ne bi valjalo da je drugačije.


Možda u slučaju da imaš potrebu generalizirati i ljude doživljavati putem stereotipa.


Džabe, moram. Takav sam kakav sam.

Ali kad vidim da cijeli svijet generalizira i da svijet funkcionira na osnovu stereotipa, onda sam mirniji.

Have mercy
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/11/2016 : 16:31:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by izivko

Dobro ih je Nesme svrstao: Francuzi i jesu ljigavi, Škoti su hrabri ratnici a Indijanci vole slobodu, visine.

Ne bi valjalo da je drugačije.


Možda u slučaju da imaš potrebu generalizirati i ljude doživljavati putem stereotipa.


Džabe, moram. Takav sam kakav sam.

Ali kad vidim da cijeli svijet generalizira i da svijet funkcionira na osnovu stereotipa, onda sam mirniji.



Što ne znači da je to ispravno ili pozitivno.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

BD
Starting Member



40 Posts

Member since 19/10/2016

Posted - 17/11/2016 : 16:39:59  Show Profile Show Extended Profile  Send BD a Private Message  Reply with Quote
A ne muci vas vise to sto se kapetan lisac zaljubio u djevojcicu koja je divlja macka? Hm? Hm?
Go to Top of Page

BD
Starting Member



40 Posts

Member since 19/10/2016

Posted - 17/11/2016 : 16:56:45  Show Profile Show Extended Profile  Send BD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva


Oprosti, nisam htjela da zvuči kao da mislim da je moje mišljenje bogomdano ili nešto :) Nisam dobro promislila prije tipkanja. Samo bih dodala da su životinje u Ezopovim basnama korištene zbog trećeg razloga: jer predstavljaju pojedine ljudske osobine (lukavost, glupost, dobrotu itd.). U Mausu su tako prikazane iz više razloga, ali jedan je sigurno naglašavanje hijerarhije.




Pa ni ja nisam imao namjeru postavljati univerzalnu teoriju uporabe zivotinjskih likova u narativnim umjetnostima...
Poanta mi je bila samo to da ne vidim sto se ovdje postiglo stavljajuci rode u redengote i tigrice u ustirkane ovratnike.

Zivotinjske vrste ovdje ne simboliziraju nikakve osobine, iz prostog razloga sto ovi likovi nemaju nikakvih osobina.

U Mausu mi se posebno svidjelo sto su Poljaci prikazani kao svinje. To je izvrsna, izvrsna ideja. (Opcenito mi je Maus odlican strip i nisam nijednom zaspao pri pokusaju da ga napokon procitam, najmanje na onim stranicama koje prekidaju osnovnu pricu kako bi nam prikazale Spiegelmana starijeg kako priprema dorucak.)
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11654 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 17/11/2016 : 16:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Klasika, sve začiniti s malo ljubavi. Nebitno, po meni.
Inače za ljubav ne postoje granice.

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 199 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000