forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA predstavlja: Orka 13 - Evropa
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 02/01/2010 : 07:38:23  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gand

Naslusao sam se svakakvih komentara na Evropu, i nakon citanja zakljucio kako je najgore sto se moze dogoditi citatelju ove price, to da poistovjecuje Lavriceve junake s narodima Balkana. Ovdje stvar treba gledati iskljucivo kroz opisane pojedince jer u svakom drugom pristupu dozivjet cete politicku nekorektnost. S obzirom da me Markos nakon citanja "Blockbustera" upucivao na Evropu, a jednako me i Rico tentao nek je ne zaobidjem, mogu reci da sam zadovoljan iznad ocekivanja i obojici zahvaliti na nagovaranju.

U jednom me trenutku malo razocarao kraj, te sam kao covjek koji voli pripovjedati, zamjerio Lavricu kako je Zile olako digao ruke od Sladjane. Tvrdoglavi Zile koji ne odustaje kad pronadje cilj, koji ide glavom kroz zid, koji se prsi pred mecima.... Jednostavno mi je olako kapitulirao, zelio sam da razvali do temelja citav kanton kako bi dosao do nje, pa ma kako na koncu zavrsili. No onda sam shvatio kako je to upravo to. Njezino "ne" je bilo dovoljno da mu ugasi jedino svjetlo koje mu je svjetlilo.

Evropa nije samo kritika drustva, mada se Lavric vrlo kvalitetbno ismijava s europezacijom Balkana i balkanizacijom Europe. Pocevsi od toga sto se eurposke zemlje ujedinjuju, dok se balkanske raspadaju i ko guske lete k novom ujedinjenju s istim tim balkanskim zemljama ali pod nekom tudjinskom zastavom. Dobro je sto je iznad svega postavljen profit kao jedini istinski cilj za dostizanje, bez obzira jesmo li omedjeni granicama zemljopisno, ili onimm granicama u nama samima koje nas razdvajaju od morala, naroda, vjere. No usprkos svemu tome, Evropa je ljubavna prica, i tu me najvise dotaknula. Po meni cista petica.



Ako cemo o propustima, Zile jednom spominje kako mu je onaj boss ujak, mada mu je u biti stric.


Lijepo napisano! Nisam jos nabavio ovaj strip, ali ovo me tjera na kupovinu.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 07/02/2010 : 01:09:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
ovaj roman se ne moze kupiti u kvdratstrip ducanu online i dva ti druga Fibrina izdanja(isto tako Glijesta)..ne znam zasto...
Go to Top of Page

Porter
Advanced Member



Sweden
5874 Posts

Member since 01/08/2002

Posted - 17/04/2010 : 13:23:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Porter a Private Message  Reply with Quote
Ovaj mi se album najvise svidjeo od Lavrica,bas je potrefio sve karaktere na pravi nacin.
Strip mi je mjesavina Bosanski basni i Gliste u bijegu,neka vrsta koktela ova dva stripa.
Zile mi favorit u stripu iako me ponekad kod nekih kadrova malkice zavrne u stomaku.
Lijepo napravljeno da crna proslost i ne izgleda tako crna zbog neke nebrige glavnog junaka o proslosti.
Izbjegava uopste da prica o njoj,znaci nije mu bas legla.
Go to Top of Page

tristan
Junior Member



Belgium
401 Posts

Member since 12/08/2005

Posted - 06/05/2010 : 12:09:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit tristan's Homepage  Send tristan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gand

Naslusao sam se svakakvih komentara na Evropu, i nakon citanja zakljucio kako je najgore sto se moze dogoditi citatelju ove price, to da poistovjecuje Lavriceve junake s narodima Balkana. Ovdje stvar treba gledati iskljucivo kroz opisane pojedince jer u svakom drugom pristupu dozivjet cete politicku nekorektnost. S obzirom da me Markos nakon citanja "Blockbustera" upucivao na Evropu, a jednako me i Rico tentao nek je ne zaobidjem, mogu reci da sam zadovoljan iznad ocekivanja i obojici zahvaliti na nagovaranju.

U jednom me trenutku malo razocarao kraj, te sam kao covjek koji voli pripovjedati, zamjerio Lavricu kako je Zile olako digao ruke od Sladjane. Tvrdoglavi Zile koji ne odustaje kad pronadje cilj, koji ide glavom kroz zid, koji se prsi pred mecima.... Jednostavno mi je olako kapitulirao, zelio sam da razvali do temelja citav kanton kako bi dosao do nje, pa ma kako na koncu zavrsili. No onda sam shvatio kako je to upravo to. Njezino "ne" je bilo dovoljno da mu ugasi jedino svjetlo koje mu je svjetlilo.

Evropa nije samo kritika drustva, mada se Lavric vrlo kvalitetbno ismijava s europezacijom Balkana i balkanizacijom Europe. Pocevsi od toga sto se eurposke zemlje ujedinjuju, dok se balkanske raspadaju i ko guske lete k novom ujedinjenju s istim tim balkanskim zemljama ali pod nekom tudjinskom zastavom. Dobro je sto je iznad svega postavljen profit kao jedini istinski cilj za dostizanje, bez obzira jesmo li omedjeni granicama zemljopisno, ili onimm granicama u nama samima koje nas razdvajaju od morala, naroda, vjere. No usprkos svemu tome, Evropa je ljubavna prica, i tu me najvise dotaknula. Po meni cista petica.



Ako cemo o propustima, Zile jednom spominje kako mu je onaj boss ujak, mada mu je u biti stric.



Od kad je izasao, htio sam ga kupiti ali sam isto imao taj nekakav strah da ce biti nesto politicki ili slicno.
Procitavsi tvoj post, stavljam ga na spisak za kupnju. Morat ces traziti postatak ako ovako nastavi.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28935 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 06/05/2010 : 12:49:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tristan
Od kad je izasao, htio sam ga kupiti ali sam isto imao taj nekakav strah da ce biti nesto politicki ili slicno.
Procitavsi tvoj post, stavljam ga na spisak za kupnju. Morat ces traziti postatak ako ovako nastavi.


Netko to odgore vidi sve...:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

Raspucin
Senior Member



Barbados
2411 Posts

Member since 17/10/2006

Posted - 22/08/2010 : 16:43:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Raspucin's Homepage  Send Raspucin a Yahoo! Message  Send Raspucin a Private Message  Reply with Quote
Odlicna je Evropa. Kupio sam je odavno, ali sam je procitao tek ovih dana. Djole je-kao i obicno-tekst adaptirao fenomenalno. Stoji da Zile nije trebao da onako odustane od Sladjane. Cak misli da je strip trebalo zavrsiti Ziletovom smrcu na kraju drugog albuma.
Neka se pripremi Glista u bijegu.

JUUUUUGOOOSLAAAAVIIIIJOO NA NOGE
Go to Top of Page

PR0T0N
Starting Member



39 Posts

Member since 22/10/2009

Posted - 02/09/2010 : 12:31:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit PR0T0N's Homepage  Send PR0T0N a Private Message  Reply with Quote
Pročitao danas, odličan strip, scenario je zanimljiv, prepun akcije, dijalozi su savršeno odlično napisani, prirodni, posebno čestitam Lavriču na tome, meni je to uvek jako bitno. Crtež mi se isto sviđa, čista linija, kadriranje je maestralno. Sve pohvale za ovaj album, progutao sam ga u dahu.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 17/10/2011 : 21:47:08  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Road movie na Lavričev način - meni dosta bolji album od prethodna dva koja je objavila Fibra.

Spojler:
Moja zamerka je sledeća: Žile beži sa intezivne nege posle teškog ranjavanja, i prelazi pola Evrope (Hamburg - Beograd) u izuzetno lošem zdravstvenom stanju, pri tom i pešačući i smrzavajući se i gladujući i ... - ne pije baš vodu ovaj detalj.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13367 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 22/03/2012 : 15:54:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Nisam imao neka očekivnja, ali moram da priznam da mi se svideo. Baš dobar strip.

edit: Sad vidim da treba "požuriti" sa kupovinom, jer je na listi izdanja koja su pri kraju

Edited by - Imrahil on 22/03/2012 16:00:24
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37325 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/09/2014 : 11:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Da iskoristim ovaj topic i za ovo ...





Jucer je kod Buha bilo Lavricevo predstavljivanje Evrope (u bojama, na slovenskom/slovenackom), pa da stavim i ove tri naslovnice, ova za treci album je nova!






Drukcije u danasnjem clanku u Mladini (Max Modic) jos pise "... založba Fibra, ki po širini izbora stripovskih del in s kakovostjo albumskih izdaj ni samo vodilna v regiji, marveč se po mnenju poznavalcev na tem področju uvršča tudi med najboljše na svetu."




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28935 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 12/09/2014 : 11:42:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Sinoć bilo ružno vrijeme, inače bih došao. Ima li slika s promocije?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37325 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 12/09/2014 : 11:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ja nisam bio u Ljubljani sinoc, mozda se javi Budi, Vid ili netko treci. Na internetu (Buh, Mladina ...) nema (jos) nista.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9199 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 05/12/2017 : 22:33:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Lavričevi likovi me ne prestaju oduševljavati. Prate često obrazac nekog pomaknutog slučaja ubačenog u kovitlac okoline ali uvijek to radi na uvjerljiv i svjež način. Priča zanimljiva ali me nije odmah pridobila, blo mi mlako u prvom djelu. Kasnije se sve zahukta da bi završilo taman da mi zaokruži pozitivan doživljaj. Crtež uredniji nego u npr. Glisti ali mu neću to zamjeriti.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Manny
Average Member



569 Posts

Member since 21/08/2011

Posted - 03/12/2018 : 00:16:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Manny a Private Message  Reply with Quote
Ovo je prvi strip koji sam pročitao od Tomaža, i bio sam malo skeptik kako će se autor snaći sa ovako pipavom temom kao što je poslednji Balkanski rat, Evropa, izbeglice, itd, mislio sam da će priča otići u nekom drugom (bezbednijem) pravcu, i da više neće biti bitno odakle je autor i odakle su likovi. No, bitno je, više ovde nego li u mnogim drugim stripovima.
Evropa je zanimljiv i na momente groteskan strip (videti recimo samo tablu one žurke kod Žiletovog strica), likovi u priči su isprva predstavljeni jednodimenzionalno i stereotipski, da bi se kasnije - negde na prelasku iz prvog u drugo poglavlje - situacija izmenula, počinjemo da menjamo mišljenje o svakom karakteru, i neki negativci nam postaju bliski. To ide sve do kraja, neminovnog kraja, neko je ovde pitao za nastavak, ja mislim da ovde dalje ne može, priča se svakako završava u tom polju gde se i život može svakog trena završiti (da ne otkrivam već previše onima koji nisu čitali). Kako se ovde govori o balkanskim stranama i stradanjima, neizostavan je i neki politički utisak (hteli to ili ne), i odatle se kroz lupu posmatra šta ko gde govori, i da li na stripu piše Evropa ili Europa (uzgred, neki likovi u stripu govore jedno, neki drugo), i da li je Kosovo označeno kao država ili ne, itd. Zanimljivo mi je da su ostavljene rečenice koje izgovaraju Nemci na nemačkom, Albanci na albanskom, itd. Na prvi mah mi je to smetalo, ali kako strip odmiče, to me je dodatno povuklo da se identifikujem sa glavnim junakom (jer i mene iritira kada ne razumem šta ovaj tamo nešto govori na svom jeziku), ne znam da li je to bila namera priređivača ili ne.
Planiram svakako još Tomažovih stripova da nabavim, iz nekog razloga sam hteo krenuti od Evrope, a cene na aukcijama su višestruko veće od originalne prodajne cene (i na kraju sam i ja popustio), nadam se da će - poput Bosanskih basni - i Glista u bijegu biti ponovo izdana i dostupna.

Uzgred, da li ovaj strip postoji i u boji ili je crno-bela jedina trenutna verzija? Crno-bela mu sasvim lepo stoji, ali ako ima i bojana verzija, bilo bi zanimljivo je videti.

Edited by - Manny on 03/12/2018 01:13:41
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29540 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 03/12/2018 : 08:09:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Mislim da Glista nije doživjela reprint...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9199 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 03/12/2018 : 08:46:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Postoji izdanje Evrope u boji ali samo na slovenskom i francuskom.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 03/12/2018 08:51:45
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2502 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 03/12/2018 : 09:20:40  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Evropa je bolja u C/B, ni Lavrič nije bio oduševljen, kako su to obojali Francuzi.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

Striparnica BUCH
Average Member

Slovenia
642 Posts

Member since 21/03/2004

Posted - 03/12/2018 : 10:47:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Striparnica BUCH a Private Message  Reply with Quote
Evropa u boji postoji samo na slovenskom jeziku, na francuskom su samo prva dva albuma, treči nije izašao.
Francuzi su bojali samo drugi dio.
Lavrič je promijenio mišljenje o boji.

Striparnica BUCH
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2502 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 03/12/2018 : 11:30:36  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Eto, hvala na ispravci.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000