forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA predstavlja: Orka 16 - Fulu
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 22/10/2011 : 15:56:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Čitanje radova Alana Mura na engleskom je nemali izazov.

Zbog toga se još uvijek premišljam između reprinta "From Hell" i originalnog SC izdanja. Pretpostavljam da će slično biti i sa ostalim njegovim dijelima...

Anto - znaš i sam da većina "spama" na ovome forumu završi na sasvim desetim temama. Mi barem raspravljamo o stripovima, i to kvalitetno. O stripovima koji svakako ne dobijaju dovoljno pažnje.

Edited by - Mhejl on 22/10/2011 15:57:13
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/10/2011 : 16:01:10  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
E ovako po meni treba da izgleda forum.
Za ovih par stranica čuo sam dosta zanimljivih razmišljanja i video jako lepih diskusija & šale,dosetke and co.
A sagovornici, sve moji favoriti!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 22/10/2011 : 16:05:26  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

A vaše mišljenje o "Kolekcionaru" i "Baladi o Halo Džons"?



baladu sam počeo da čitam, ali sam prekinut na duže, te je još uvek nisam završio, a u međuvremenu su se naređali privlačniji stripovi...

kolekcionar... uh, posle vizuelnog oduševljenja topijevom šeherezadom, kolekcionar mi vizuelno nije ništa novo, a očekivao sam...
priče su mu slabe ko i u šaraz... šteta što je topi slab scenarista, inače ko zna šta bi moglo da ispadne od ovog stripa...

dakle, meni ništa posebno, ali ako vam je to prvi susret sa topijm, može biti nezaboravno iznenađenje...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."

Edited by - noemis on 22/10/2011 17:44:46
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 22/10/2011 : 16:47:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
Hvala na preporukama, ali ipak... ma, neizbježno moram stati u odbranu moje omiljene "Orke", moćne "Šaraz-De".

Ovo je zaista jedinstveno, fascinantno dijelo koje znatno odskače od ostatka "Fibrine" ponude. Pogrešno je sagledavati u istoj perspektivi kao ostala značajna dijela, jer ono nikako ne pokušava da postigne iste stvari, niti da se podiči sličnim vrlinama.

Znači, NIJE "autentična, dirljiva drama, istinita priča, gorko-slatko sagledavanje života" itd, itd. Bez želje za aktuelnošću i povezivanjem sa publikom na ličnom nivou, similarnošću životnih situacija, izazova i emocija.

Ovo je pokušaj vizuelizovanja svih tananosti atmosfere i unutrašnje logike/konvencija drevnih istočnjačkih priča, nezaobilaznog dijela kulturnog naslijeđa. Dakle, u glavi čitaoca modernog svijeta vaskrsnuti fantazmagorični sadržaj narodnog života davno prohujalog razdoblja, autentičnog "mrtvog" svijeta. Izvući maksimum umjetnosti i elegancije iz smjese različitih iz kolektivnog nesvjesnog poteklih, arhetipskih motiva.

A na tom polju, od "Šaraz-De" ima malo ili nimalo boljih. Često se sjetim i ovog citata, koji sam napisao ubrzo nakon izlaženja stripa:
quote:
Ranije sam veoma intenzivno proučavao legende raznih naroda. Pročitao sam mnoge priče iz keltske, njemačke, islandske, afričke i arapske mitologije. Kada sam uzeo da pogledam privju Šaraz-Dea, osjetio sam se kao da je neko preda mnom iznova rasprosto taj čudesni svijet starih legendi, vizuelno ostvaren.


Edited by - Mhejl on 22/10/2011 16:49:02
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 22/10/2011 : 16:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

E ovako po meni treba da izgleda forum.
Za ovih par stranica čuo sam dosta zanimljivih razmišljanja i video jako lepih diskusija & šale,dosetke and co.
A sagovornici, sve moji favoriti!


Nesto si pobrkao,ja nisam diskutovao ovdje
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 22/10/2011 : 17:02:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

E ovako po meni treba da izgleda forum.
Za ovih par stranica čuo sam dosta zanimljivih razmišljanja i video jako lepih diskusija & šale,dosetke and co.
A sagovornici, sve moji favoriti!



Ha, potpisujem do zadnje riječi!

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 22/10/2011 : 17:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

A vaše mišljenje o "Kolekcionaru" i "Baladi o Halo Džons"?



Kolekcionar je po meni vrhunski strip. Čisto afektivno gledajući nije mi na razini Sharaz-de, ali je vrlo blizu.
Kada ljudima pokazujem svoje stripove, onda pokažem ovi su ti zabava, ovi su bedare, ovosu supergaćeše, a ovi su za sladokusce (Sharaz, Kolekcionar, Mort, Eternaut, Blast itd).

Balada mi je sumnjiva. Imam osjećaj da leti na krilima slave Alana Moora. Pročitao sam privju i prelistao sam je nedavno u SKAB612 pa odustao od kupnje jer imam dojam da je kaotična, a i to superfeminističko nabrijavanje mi nije priraslo srcu. Viditi ću još za Baladu.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 22/10/2011 : 17:12:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mord

quote:
Originally posted by Amos

Ne tražim rat ni slučajno, ali ne bih volio da o tome patronizira s visoka i iz udobne udaljenosti svojih fotelja i tekuće vode i toplih stanova jer nema pojma što rat nosi. Je li takav ili se isplati čitati?



Ne znam gdje su ljudi nasli to patroniziranje o ratu. Strip je po meni autobiografski, i govori o razlicitosti karaktera i njihovom sukobu i ponasanju u neobicnoj situaciji/situacijama. To sto padne tu nekih par granata i slicno je samo malo scenografije, isto tako se moglo raditi provaljivanju u trafiku ili necem slicnom. Na kraju krajeva autor je tu jako iskren. Ne znam, procitaj pa vidi.





Hvala ti za preporuku. Pročitat ću Bilješke u svakom slučaju.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 22/10/2011 : 17:19:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

quote:
Opskurni - ovde moram uzeti jedan album pa prosuditi da li mi leži ova tematika - šta bi mi vi preporučili kao kupovinu?

Toranj je moj favorit. Opskurni su prilicno opskurni, odmah da upozorim.



Istina, kroz Opskurne se stvarno malo treba probijati.
Pročitao sam samo Bedeme i ostao pomiješanih osjećaja. Onda sam čitao one članke što je neki Amer pisao o Opskurnima (link je courtesy of Mairosu http://www.sequart.org/magazine/2023/the-obscure-cities-an-introduction/), pa sam malo počeo kužiti priču.
Svakako vrijede kupnje.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/10/2011 : 17:38:40  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wele

quote:
Originally posted by anto

E ovako po meni treba da izgleda forum.
Za ovih par stranica čuo sam dosta zanimljivih razmišljanja i video jako lepih diskusija & šale,dosetke and co.
A sagovornici, sve moji favoriti!


Nesto si pobrkao,ja nisam diskutovao ovdje


sad jesi!
Što se tiče Kolekcionara i Šaraza, oba stripa sam započeo sa čitanjem (čuvam ih za čitanje kad uvatim više vremena) ali mi se jako,jako sviđaju sudeći po pročitanom.
Meni su ove dve knjige jedne od najdražih Orki (čak iako ih nisam kompletne pročirao).

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 22/10/2011 17:39:51
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 22/10/2011 : 17:44:52  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Ovo je zaista jedinstveno, fascinantno dijelo koje znatno odskače od ostatka "Fibrine" ponude.
TAČNO!

Pogrešno je sagledavati u istoj perspektivi kao ostala značajna dijela, jer ono nikako ne pokušava da postigne iste stvari, niti da se podiči sličnim vrlinama.
TAČNO!

Znači, NIJE "autentična, dirljiva drama, istinita priča, gorko-slatko sagledavanje života" itd, itd. Bez želje za aktuelnošću i povezivanjem sa publikom na ličnom nivou, similarnošću životnih situacija, izazova i emocija.
TAČNO!

Ovo je pokušaj vizuelizovanja svih tananosti atmosfere i unutrašnje logike/konvencija drevnih istočnjačkih priča, nezaobilaznog dijela kulturnog naslijeđa. Dakle, u glavi čitaoca modernog svijeta vaskrsnuti fantazmagorični sadržaj narodnog života davno prohujalog razdoblja, autentičnog "mrtvog" svijeta. Izvući maksimum umjetnosti i elegancije iz smjese različitih iz kolektivnog nesvjesnog poteklih, arhetipskih motiva.
TAČNO! ali, kvalitet svega što si nabrojao ne povači kvalitet priče

A na tom polju, od "Šaraz-De" ima malo ili nimalo boljih.
TAČNO!



"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 22/10/2011 : 17:55:37  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Mhejl



Velika doza subjektivnosti je neizbježna kod svakog stripa...



Apsolutno.
Nema potrebe da se ispričavaš.



samo jos da pitamo Nesvrstanog koliko ima godina :D


35, piše u profilu.
Zašto Pitaš?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Mhejl
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
4065 Posts

Member since 26/04/2009

Posted - 22/10/2011 : 17:58:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Mhejl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos
a i to superfeminističko nabrijavanje


Auh, ako je ovo tačno, u startu gubi dosta poena kod mene.

Mur i u samim "Nadziračima" na više mjesta gubi objektivnost u sagledavanju mana i prednosti ljevičarske i desničarske ideologije, a mogu da zamislim kako sve to izgleda kada ni ne pokušava da stvori balans.

@noemis
Drago mi je što po mnogim tačkama slažeš sa mnom (), a ukusi i afiniteti variraju kod svakoga.

@Anto
Da li planiraš da uzmeš i sledeće mange koje su na redu "za objaviti" - Tezuku, Urasavu, Barefoot Gen... itd.?
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9543 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 22/10/2011 : 17:59:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Lord Vader89

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Mhejl



Velika doza subjektivnosti je neizbježna kod svakog stripa...



Apsolutno.
Nema potrebe da se ispričavaš.



samo jos da pitamo Nesvrstanog koliko ima godina :D


35, piše u profilu.
Zašto Pitaš?



zato sto je visoka verovatnoca ako si stariji od Mhejla (a jesi, dvostruko skoro), da ce coming of age tematika koja se provlaci kroz Black hole da bude prijemcivija njemu nego tebi :D :)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 22/10/2011 18:02:47
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 22/10/2011 : 18:01:10  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Ranije sam veoma intenzivno proučavao legende raznih naroda. Pročitao sam mnoge priče iz keltske, njemačke, islandske, afričke i arapske mitologije. Kada sam uzeo da pogledam privju Šaraz-Dea, osjetio sam se kao da je neko preda mnom iznova rasprosto taj čudesni svijet starih legendi, vizuelno ostvaren.



takođe ne povlači kvalitet niti priče niti celokupnog dela, u tome je stvar...

najvećim poznavaocima mitologija se smatraju kerenji i kembel, međutim njihove ideje niko ne uzima za ozbiljno...

meni je jedna od najdražih knjiga ivaškjevičevi crveni štitovi, međutim, kada sam pisao o njima, ukazao sam na sve manjkavosti, štaviše, da je to jedna od njegovih najslabijih knjiga...
ali ja sam je čitao obilazeći i živeći u nekim od krajeva koje je opisao...

dakle, mhejl, moj odgovor potraži između redova...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 22/10/2011 : 18:12:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

A vaše mišljenje o "Kolekcionaru" i "Baladi o Halo Džons"?


Alo bre bando, imate fibrarijum, jel dzabe pisemo svi tamo

:D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 22/10/2011 : 18:16:24  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu


Alo bre bando, imate fibrarijum, jel dzabe pisemo svi tamo




"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/10/2011 : 18:52:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

quote:
Originally posted by Mhejl

A vaše mišljenje o "Kolekcionaru" i "Baladi o Halo Džons"?


Alo bre bando, imate fibrarijum, jel dzabe pisemo svi tamo

:D


Pretekao si me!!!
Sad pođoh da napišem da se preselimo na adekvatan topik o čavrljanju i diskusiji o Fibrinim izdanjima, to jes http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=40280&whichpage=5
vidimo se tamo

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 22/10/2011 : 20:32:40  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

[quote]
zato sto je visoka verovatnoca ako si stariji od Mhejla (a jesi, dvostruko skoro), da ce coming of age tematika koja se provlaci kroz Black hole da bude prijemcivija njemu nego tebi :D :)


Ma temetika je meni OK, poprilično san nezreo.
Jednostavno mi se nije svidilo.

On topic.
Fulu mi je odličan.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 22/10/2011 : 21:47:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mhejl

Čitanje radova Alana Mura na engleskom je nemali izazov.

Zbog toga se još uvijek premišljam između reprinta "From Hell" i originalnog SC izdanja. Pretpostavljam da će slično biti i sa ostalim njegovim dijelima...




Znas sta, inace nisam za dupliranje izdanja, ali ovo je jedno od rijetkih gdje neces pogrijesiti. Fantasticno ga je citati na engleskom, a opet prijevod ti omogucuje brzi tempo citanja i ipak lakse pohvatas neke stvari koje nisi u originalu. Tko zna kad ce reprint. A i neces ovo citati samo jednom, valjda.

Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 22/10/2011 : 21:55:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Sto se tice Toppija, moj glas ide Sharazu. Puno bolje su mi legle te mitoloske price koje nije sam morao smisljati. Jos jedna stvar koje nema u kolekcionaru su one prekrasne stranice gdje kao da imamo pokuasaje kadriranja unutar jednog panela. Sve skupa se nekako bolje uklapa i kao da ima neku teatricnost.

Odoh sad na onaj drugi topic.

Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 12/11/2011 : 00:35:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Pogleda sam na Interliberu francusku Fulu u boji i zaljubio se na prvi pogled. Ionako volim taj strip, ali u koloru...
Čarobno..
Šteta što i naš nije išao na takav način.
Lukavi Francuzi, samo za sebe drže najbolje, a kada traže drugi, onda nema digitale.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/11/2011 : 08:58:21  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
neka i Marko uradi isto što i Bookglobe sa Kortom - nakon izdatog stripa crno belog, izda ga i u boji!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 12/11/2011 : 23:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Cak i kad bi htio - nema materijala za kolor:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

Raoul Duke
Starting Member



Serbia
92 Posts

Member since 17/06/2011

Posted - 04/11/2012 : 15:37:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Raoul Duke a Private Message  Reply with Quote
Lepo deluju kolor table, ali mi je crno-belo izdanje savršeno. Kao i sam strip, koji je odličan, uprkos malo zbrzanom raspletu. Trillo je definitivno no. 1 za mene, a Risov crtež je prelep.

Edited by - Raoul Duke on 04/11/2012 15:38:35
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.51 seconds. Snitz Forums 2000