forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 IZBOR ZA RECENZIJU MESECA
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 166

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 18/06/2017 : 09:31:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
BLIC INTERVJU: SELANNE!!!


Selanne, 2014. jedna recka, 2015. jedna i otada ne pišeš. Gdje si nestao?
Ubiše me obaveze, moj paro. Zaposlio se, puno posla oko doktorata, ide mi svadba ubrzo, tako da ne stignem više ni toliko čitati stripove, a kamoli pisati recenzije.


Da li si pratio recenzije i tekstove na sajtu?
Prije sam redovno pratio recenzije, pogotovo onih junaka koji su me zanimali, ali u zadnje vrijeme, zahvaljujući spomenutim obavezama, sve manje i manje. Uspijem 2-3 puta svaki dan ući na forum, ali imam sve manje prilika da nešto čitam i konkretnije komentiram.


Većina tvojih tekstova su recke Texa, dal uz njega imaš još nekog omiljenog strip junaka?
Imam, naravno. Otvaranjem striparnice Tarantula u Mostaru mi je omogućen i lakši pristup nekim stripovima, pa sam tako otkrio npr. Blueberryja, koji me oduševio, uspio se malo vratiti Zagoru preko JA sage, i tako. Osim toga, tu su i klasični Bonellijevi junaci: Mister No, Dylan, Lazarus (iako nije Bonelli), itd.


Najbroji jednu svoju najdražu i najlošiju recku?
Hm, sad puno tražiš od mene... Ajde ovako - recimo da mi je najdraža Čitači tragova, u toj epizodi sam stvarno uživao čitajući i pišući recenziju. A najlošija - možda Sedmorica ubojica, iz razloga što joj sad ne bih dao ocjenu 100% da je ponovo ocjenjujem.

Top 5 epizoda Texa?
Tražiš još više od mene.

Pokušat ću izdvojiti nekih 5, s naglaskom da je možda redoslijed manje bitan u ovih Top 5, pišem onako kako mi padnu na pamet.

1. Čitači tragova
2. Carsonova prošlost
3. Kad top zagrmi
4. Thonga tiranin (ovo je ipak prvi strip koji sam ikad pročitao)
5. Kanadski pobunjenici

Da me već sutra isto upitaš, možda bih izmijenio 2-3 stripa na listi, ovo je onako na prvu loptu.


Top 3 strip crtača?
Izabrao bih Marcella (što se tiče rada na Texu, na Zagoru mi je puno lošiji), Della Monicu (za njega vrijedi obratno nego za prethodnog) i treći neka bude Villa, kao zahvala za sve Texove naslovnice. Znam da sam ograničen na Bonellija, ali kod mene je većinom tako.


Koji je zadnji strip koji si pročitao?
Tex Libellus 78, Šest odora u prašini, ako se dobro sjećam.


Imaš neke druge hobije osim stripova?
Prije svega, mali nogomet i rukomet rekreativno, to je ostavština dugogodišnje sportske karijere. Osim toga, volim i pročitati dobru knjigu da se opustim, pogotovo sad kad me ubija čitanje stručne literature. Isto tako, neću odbiti pogledati dobar sportski događaj, uz hladno pivo.

Da li bi išta mjenjao u vezi recenzija i tekstova na sajtu općenito?
Odavno imam ideju da bih još nekoga trebalo zadužiti za recenzije, osim Deeja, da se malo i njemu skine teret s ramena, a i da bude više tekstova, mislim čak da sam to i negdje na forumu pisao.

Da li bi nečije tekstove želio češće viđati na sajtu i da li ti fale neki od starih recenzenata?
Iskreno, nisam puno primjećivao ni tko je autor pojedine recenzije dok sam je čitao, tako da ovdje nemam što pametno reći. Svakako da bih volio da se recenzije često objavljuju, da ih ima više, ali to je opet u izravnoj vezi s 9. pitanjem.

Dal postoji želja da se vratiš recenzijama ili smatraš da si po pitanju toga rekao sve što si htio?
Nisam rekao sve što sam htio, sigurno. Od moje zadnje recenzije sam pročitao dosta stripova koji su zaslužili da budu recenzirani i da ih se više približi forumašima, tako da mi je žao što mi toliko malo slobodnog vremena ostane, inače bih to rado uradio.

Nešto za kraj?
Za kraj - svaka čast na ideji za ove intervjue! Bit će mi jako dragi pročitati mišljenja drugih forumaša i mislim da će ovo biti zanimljivo i ostalima, da će malo podići razinu kvalitete sadržaja na forumu.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 18/06/2017 : 10:11:42  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
Nathan Never: Agentica Alfe Nicole Bayeux - Jerry Krause - 4 boda

Dylan Dog: Nightmare tour - Sarghan - 2 boda

Supermanova smrt - Paka01 - 1 bod

Go to Top of Page

Korg
Senior Member



Ireland
1037 Posts

Member since 23/02/2015

Posted - 21/06/2017 : 16:06:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Korg a Private Message  Reply with Quote
4 boda MM: Povratak nemogućem by thekide
2 boda NN: Agentica Alfe Nicole Bayeux by Jerry Krause
1 bod DD: Nightmare tour by Sarghan
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 25/06/2017 : 10:18:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
BLIC INTERVJU: MALI_MATE!!!



Mate, osim za s.com, za koje još časopise, portale, fanzine i sl. pišeš tekstove?

Trenutno za Moderna Vremena, Proletter, Booksu, citajme (jako neredovito), Ravnododna (još neredovitije), 3. program Hrvatskog radija (moram poslat neki tekst prije nego zaborave da postojim). Pokušavam se natjerati poslati koji tekst na još neka mjesta na koja su me zvali, al' zajebano je šta dan ima samo 24 sata.

Da li si zadovoljan odazivom i interesom za ˝Strip-teasom˝ u Booksi u Zagrebu?

Politički korektan, 'nako – profesionalan – odgovor bio bi: “Posjećenost nam je u skladu s prosjekom posjećenosti na svim zagrebačkim kulturnim događanjima.” Il' tako nekako. Bježim od korporativnog govora koliko mogu. Neki normalniji odgovor bio bi – i jesam i nisam. Ja bi najradije da je Booksa tolko krcata da se u nju ne može uć za vrijeme tribine, al nije baš ni da nema nikoga. Tijekom godina se skupila standardna baza posjetitelja, a ne računajući rodbinu i prijatelje autora uvijek kapne i netko novi tko se čak povremeno i vrati. Nije loše za jednu skoro pa gerilsku stvar s blizu nula marketinških resursa.


Neki specijalni planovi/gosti za ubuduće na ˝Strip-teasu˝?

U petom mjesecu (odmah iza CRŠ-a), trebao bi gostovati neki strani autor. Kažem 'neki' zato jer su se ovi iz Bookse prije par dana sjetili da za takvo što imaju para. Koga ćemo i hoćemo li dobiti u tako kratkom roku, ostaje da se vidi. Trenutno slažem listu želja pa šaljem nadležnima za korporativne komunikacije. Ostatak budućnosti će se planirati neposredno prije svake tribine. Kako je grad/ministarstvo/tko je već mogao srezao paricu, tako smo ostali više-manje ograničeni na Zagreb. Dobar dio zagrebačkih autora već je sjedio u Booksi i sad ostaje il zavrtit krug ispočetka, il reagirat na nova izdanja koja se pojavljuju tempom kojim se pojavljuju.

S kime ti je intervju ostao u sjećanju kao
najzanimljiviji/najdraži?


Vjerojatno s Nedeljkom Dragićem. Malo zato što je Dragić jedan fascinantni čičica koji je pun energije i elana te ga još uvijek fascinira i zanima svijet oko sebe, a malo zato što ga je došao slušati Kordej. Pa se u nekom momentu pojavio i Ilić. Pa je Ilić izgovorio rečenicu kao iz američkih filmova, nešto tipa - “Nećeš me ni zagrliti, brate”. Pa su se valjda prvi put nakon par desetljeća dodirnuli i tako. Šteta što nije bilo nikoga s kamerom da to zabilježi.

Da možeš proćakulati s bilo kojim strip autorom na svijetu, koga bi izabrao?

Vjerojatno ludog Moorea.

Da li je kritičar i teoretičar stripa u Hrvatskoj nezahvalan posao? Da li znaš kako to zanimanje prolazi negdje vani, u Francuskoj npr.?

Heh, nije to posao. Posao podrazumijeva neke stvari kojih u tom 'poslu' kod nas zasad nema. To je više zanimacija, interes, želja. Biraj odgovor. Za vani ne znam. Tj. vani postoji akademska kritika/teorija, vezana uz sveučilišta i katedre i podložna je uobičajenim veseljima i trendovima u akademskoj humanistici po pitanju financiranja, interesa, dosega i tako toga. Vjerojatno postoji i novinska (u širem smislu) kritika, barem u onim novinama koje još čuvaju kulturne rubrike, no koliko utjecaja ima na čitatelje, autore ili 'kulturnu scenu' neke države, nemam pojma.

Da li ima neka škola stripa koju posebno preferiraš?

Zapravo nema. Postoje žanrovi koje organski ne podnosim (uglavnom neki japanski – tipa battle manga mi ide na jetra, mecha također), al sve ostalo prolazi. Po dragosti Superheroji > Bonelli, Francuska > Italija, Amerika > Engleska, Japan > Koreja; 1960.+ > 1900.+ itd. Al sve je to na kafanskoj razini usporedbe, da parafraziram Bushida – dobar strip je dobar strip.

Da li se sjećaš svojeg prvog stripa?

Hm. Prvi je bio neki diznijevac iz Mikijevog almanaha. Koji, što, nemam pojma. Prvi čijeg se naslova sjećam je bio Tex: Linč (ZS 1089).

Koji je zadnji strip koji si pročitao, a da te potpuno oduševio?

Epileptičar Davida B. Od domaćih Macanov Sergej.


Top 3 strip crtača?

Pratt, Franquin, Tezuka

Zombi apokalipsa. Možeš sa sobom uzeti 3 stripa. Koja?

Markosov omnibus TWD (težak je, a opet komapktan. Može poslužit i kao oružje i kao pomoć pri potpali vatre), Watchmene (jer se mogu čitati uvijek ispočetka), Action Comics #1 (važno je imati zalog za budućnost ako se civilizacija ikad vrati natrag)

Da li bi išta mjenjao u vezi recenzija i tekstova na s.com sajtu općenito?

Zapravo i ne. Jedino što me iritira je koncept 'kontrarecenzije' i kako se ista implementira u sajt. Donekle je pregledno ako je samo jedna, al' da imaš, štajaznam, deset recenzija istog stripa dobio bi golemu nepreglednu stranicu. Bilo bi i dosta kul da se cijela baza tekstova prevede na engleski, al za to će se morat uključit EU fondovi il ćemo morat potplatit nekog od profesora s anglistike da prijevode studentima uvaljuje ko seminarske zadaće :P

Nešto za kraj?

Recept a pohanu vodu:

Sferifikacija: https://www.youtube.com/watch?time_continue=148&v=YQaBfdfAGvk

umjesto soka od manga, mrkve i naranče zamrznuti vodu. Nakon što je proces gotov, dalje kao kad pohate bilo šta.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Edited by - paro on 25/06/2017 10:19:23
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 25/06/2017 : 10:59:20  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
U petom mjesecu (odmah iza CRŠ-a), trebao bi gostovati neki strani autor.
Jesam samo ja, nekim slučajem, ovo propustio ili se nije realiziralo?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6562 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 25/06/2017 : 11:26:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
4- DD: Nightmare tour by Sarghan
2- MM: Povratak nemogućem by thekide
1- NN: Agentica Alfe Nicole Bayeaux by Jerry Krause

loading...
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 29/06/2017 : 19:47:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
4 boda - Dylan Dog: Nightmare tour by Sarghan

2 boda - Nathan Never: Agentica Alfe Nicole Bayeux by Jerry Krause

1 bod - Martin Mystere: Povratak nemogućem by thekide

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/06/2017 : 19:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
4 boda Povratak nemogućem by thekide
2 boda Nightmare tour by Sarghan
1 bod Nathan Never: Agentica Alfe Nicole Bayeux by Jerry Krause
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 29/06/2017 : 20:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Bilo bi i dosta kul da se cijela baza tekstova prevede na engleski, al za to će se morat uključit EU fondovi il ćemo morat potplatit nekog od profesora s anglistike da prijevode studentima uvaljuje ko seminarske zadaće :P


To bi stvarno bio zanimljiv projekt. Preglednost s.coma je jako dobra (bolja od večine ostalih stripovskih stranica). To upariš sa engleskim, malo izreklamiraš na svjetskim forumima i dobiješ pravi "stripovski imdb" (puno bolji od ovih što trenutno postoje).


Edited by - nagor on 29/06/2017 20:13:03
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 29/06/2017 : 20:28:35  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Mogli bi i forum prevoditi na engleski, izbacili bi nas iz EU momentalno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 29/06/2017 : 23:49:00  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
4 Nathan Never: Agentica Alfe Nicole Bayeux by Jerry Krause
2 Martin Mystere: Povratak nemogućem by thekide
1 Dylan Dog: Nightmare tour by Sarghan
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 01/07/2017 : 12:15:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
I POBJEDNIK ZA MJESEC SVIBANJ/MAJ JE:





MARTIN MYSTERE: POVRATAK NEMOGUĆEM BY THEKIDE





BODOVI PO NATJECATELJIMA:


Martin Mystere: Povratak nemogućem by thekide- 22 boda
Nathan Never: Agentica Alfe Nicole Bayeux by Jerry Krause- 21 bod
Dylan Dog Nightmare Tour by Sarghan- 20 bodova
Supermanova smrt by Paka01- 5 bodova
Martin Mystere: Izum stoljeća by bjelolasica- 2 boda


Link na pobjedničku recku
http://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-libkb-1a-povratak-nemogucem/2017/

ČESTITKE POBJEDNIKU!!!

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.

Edited by - paro on 01/07/2017 12:17:37
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 01/07/2017 : 12:18:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Ufff, najtjesnije do sada.
Prebrojavao sam glasove 4-5 puta. Ako uočite nepravilnosti- javite.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 01/07/2017 : 13:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
IZBOR ZA RECENZIJU MJESECA LIPNJA/JUNA:



Dylan Dog: Sastanak sa sudbinom by Sarghan

http://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-alm-18-sastanak-sa-sudbinom/2029/

Dylan Dog: Nepoželjni gost by Sarghan
http://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-vec-24-nepozeljni-gost/2028/

Stranac by doom
http://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-shp-1-stranac/2027/

Punisher: Rođen by doom
http://www.stripovi.com/recenzije/punisher-pun-fb-1-punisher-roden/2026/

Kriminal: Harajuća smrt by doom
http://www.stripovi.com/recenzije/kriminal-kri-bg-6-harajuca-smrt/2025/

Martin Mystere: Longituda nula by Korg
http://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-vec-39-longituda-nula/2024/

Agencija Alfa: Drugi život by Jerry Krause
http://www.stripovi.com/recenzije/agencija-alfa-aa-lib-13c-drugi-zivot/2023/

Kit Teller: Teleskopulos by igor 12

http://www.stripovi.com/recenzije/kit-teller-kt-lms-503-505-teleskopulos/2022/

Zagor: Meta: Bat Batterton by King Warrior
http://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-mx-27-meta-bat-batterton/2020/

Dylan Dog: Uskrsnuće by Sarghan
http://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-lu-122-uskrsnuce/2019/

REZIME:
Doom nastavlja sa nizom recki, a prošli mjesec mu se pridružio i Sarghan sa čak tri recke DD-a. Jerry nastavlja s AA-om, Korg se druži sa stricem Martijem, igor12 se druži s Kitom, a vratio nam se kralj King sa svojim najdražim junakom.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 01/07/2017 : 15:04:59  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
4 boda - Punisher : Rođen
2 boda - Zagor : Meta Bat Batterton
1 ubod - Martin Mystere : Longituda nula

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 01/07/2017 : 17:01:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
BLIC INTERVJU: GIL-GALAD!!!


Gile, dosta ljudi zaziva tvoje ime na sajtu. Gdje je nestao ˝Vodič kroz svet stripa˝?

Vodič... Pa ovako: bilo mi je bitno da, premda je svaki tekst iz te serije pisan da bude zasebna celina, on bude i deo jedne veće celine, opisane u naslovu. Umesto da se završi sa prvobitno planirana 24 teksta, učinilo mi se da sam istakao suštinu svog pogleda na strip i u njih 20. Plus, burnout.

Da li osim za s.com pišeš i za neke druge časopise, portale, fanzine?

Vodič je, uz podršku Zlatka Milenkovića, išao i na sajtu stripvesti.com. Udruženje Svet stripa je neko vreme imalo istoimeni blog, iz kog je proistekao Vodič. Deo sam redakcije revije Kiša, a od nedavno pišem i za Kvadrat. Pored toga, napisao sam nekoliko biografija i predgovora za pojedina DW izdanja.

Pisao sam u kontinuitetu maltene devet godina i okrenuo se nekim novim stvarima. Poželeo sam da se okušam kao urednik jedne ozbiljne strip-publikacije, a rezultat toga je tematski broj Kiše, posvećen Dylanu Dogu, koji će se uskoro pojaviti. Pored toga, imao sam priliku da za DW prevedem nekoliko epizoda mog omiljenog Conana, što mi se jako dopalo, pa bih voleo da ostanem u svetu stripa kao prevodilac, čime se inače bavim.

Posle višemesečne pauze, možda se uskoro vratim pisanju, ako postignem dogovor sa urednicima nekih portala...

2014. si napisao samo jednu recku i pljus, najbolja recka mjeseca, 2015. si napisao samo jednu recku i pljus, izabrana za recku godine. Ljudi hvale lakoću kojom se čitaju i razumiju tvoji tekstovi. Iz tvog iskustva, dal je ovdje riječ kako neki misle o urođenom talentu ili iza toga stoji dosta godina obrazovanja, čitanja, prakse i možda emocija?

Veliki sam protivnik tzv. akademskog pristupa pisanju, kakav će razumeti mali broj čitalaca. Pasionirani sam čitalac, zanimaju me razne oblasti i volim da, šta god pročitam – to i razumem, čak budem u stanju da nekome kasnije objasnim.

A koliko volim da čitam, još više volim da pišem, i tu je ono: mnogi od nas koji pišu – pišu ono što bi voleli da čitaju. Ali ta lakoća dođe sa iskustvom… Dok 1000 puta ne zabaguješ, upetljaš se i izgubiš misao, da bi se u 1001. pokušaju odbagovao, raspetljao i uhvatio je. A šta iza toga stoji, da li je dobro… Jedan moj prijatelj koji je godinama vodio sjajnu radio-emisiju, uvek bi rekao “ja ovo radim jer volim, a da li je to dobro, ostavljam drugima da procene”. Opet, verujem kako laže svako ko kaže da mu nije bitan feedback.

Da li u Srbiji postoji još strip kritičara poput tebe? Navedi neke čije tekstove cjeniš?

Kako se strip-scena vraća na noge, tako se pojavljuju neki novi ljudi koji pišu. No, retko ko to čini u kontinuitetu i posvećeno, poput Nikole Dragomirovića (naš kolega karven ovde) i Ilije Bakića. Pri tom, nije ni kvalitet tih tekstova uvek na visokom nivou. Mnogi sada pišu, ali samo zato što je strip opet popularan.

Volim tekstove Vuka Popadića, Žike Tamburića i Igora Stanojevića (nekada ovde bio aktivan kao Le Samourai), koji se povremeno nađu u kulturnom dodatku Politike, subotom. I da ne zaboravim nipošto Zorana Đukanovića!

Da li smatraš da je strip medij koji izumire?

Nikako! Medij koji se prilagođava novom vremenu, poput filma i književnosti. U mnogim aspektima strip kao medij u svojoj istoriji nije bio jači nego danas.

Da li ima neka škola stripa koju posebno preferiraš?

Da, američka. Od Zlatnog doba, preko dominacije superheroja u drugoj polovini XX veka, te eksplozije grafičkih romana s kraja istog, do savremene indie produkcije… Mada čitam sve što mi se učini zanimljivim. Vremenom su postali bitniji sami autori od zemlje njihovog porekla...

Da li se sjećaš koji je bio prvi strip koji si pročitao?

Neki Diznijev, najverovatnije, u Mikijevom zabavniku… Ali prvi kojih se sećam su Princ Valijant, u onom tankom novinskom izdanju iz 1989. – kojim mi je otac približio strip, zatim Tintin: Plavi lotos (išle po dve table nedeljno u PZ) i Oumpah-pah: Dupli skalp (albumsko izdanje MP-a).

Top 3 strip crtača?

David Mazzucchelli je vremenom postao moj favorit, iako se isprva bavio stripom kao crtač, tek kasnije i kao scenarista. On je neverovatan, pravi umetnik, skroman, povučen i, bez preterivanja, neponovljiv i nedostižan.

Dodao bih da sam mnoge crtače vremenom počeo da vezujem za određene njihove radove, ne sve. Otuda, ako baš mora trojica: Barry Windsor-Smith na Conanu i John Buscema na Srebrnom Letaču.

Zombi apokalipsa. Možeš sa sobom uzeti 3 stripa. Koja?

Daredevil: Born Again, Batman: Year One i Asterios Polyp. Mazz, rekoh…

Da li bi išta mjenjao u vezi recenzija i tekstova na sajtu općenito?

Bih. Voleo bih da postoji veća redakcija. DeeCay, glede sadržaja, već dugo sajt vodi sam. Markos je tu kao tehnička podrška… Da je više ljudi uključeno, podeljeno na određene projekte, kako to fenomenalno radi NN ekipa. Sajt opstaje i opstaće, ali se ne razvija. No, svestan sam da niko ne želi da mu ovako nešto postane obaveza i opterećuje ga… Polazim od sebe.

Da li bi nečije tekstove želio češće viđati na sajtu i da li ti fale neki od starih recenzenata?

Inferno i flamboyant soul – nekim njihovim recenzijama se vraćam rado kao dragom stripu. I Djole naravno, koji je tu, ali bi bilo lepo da (može da) piše češće. Nisam sreo nikoga ko kapira stripove kao Djole. LordVader89, koji piše najnadahnutije tekstove o stripovima… Luca_Torelli, taj čovek je živa enciklopedija, mada je on izuzetno aktivan na portalu GKR.


Nešto za kraj?


Neka bude poruka onima koji bi pisali, bilo recenzije, bilo nešto za enciklopediju ili magazin, da se usude da to i učine. Ovaj sajt postoji samo zbog ljudi koji jesu. Drugi takav nemamo i nikad nećemo ni imati.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 01/07/2017 : 17:03:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
I ovim intervjuom s legendarnim Gilom završavamo rubriku tjednih blic intervjua.
Nadam se da ste uživali u zadnjih nekoliko mjeseci upoznavajući naše recenzente.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 01/07/2017 : 22:21:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
Ajde sad to fino paro pošalji Deecayu da složi u 2-3 teksta na sajt. Svakako da bi bila šteta da sve ostane ovako razbacano na topicu već sve treba spojit u nekoliko članaka za sajt, recimo 4-5 intervjua za jedan tekst. Mislim da je to dobra ideja, uvijek će ostati u arhivi, a i Deeju to nije problem sortirati.

Ali naravno ima još jedna stvar za obaviti. Intervjuirati paru!!! Svakako to treba učiniti s obzirom kako se paro poduzeo s odlično pogođenim pitanjima prilagođenim za svakog recenzenta. Kao da je novinar u duši. ;)

Ajmo dobrovoljac s 10-15 pitanja da mu pošalje na PM. Ja bih se javio, ali nisam baš nešto s japanskom školom stripa koju paro preferira.
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 02/07/2017 : 14:11:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
4 - Martin Mystere: Longituda nula/Korg
2 - Stranac/doom
1 - Kit Teller: Teleskopulos/igor 12
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8358 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/07/2017 : 14:12:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause
ali nisam baš nešto s japanskom školom stripa koju paro preferira.



A ne, prije argentinska škola nego japanska

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 03/07/2017 : 12:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Ajmo dobrovoljac s 10-15 pitanja da mu pošalje na PM.


Ne javlja se nitko. Onda ću ipak ja igrati se novinara. Očekuj paro uskoro pitanja na PM.
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
6984 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 08/07/2017 : 00:14:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
BLIC INTERVJU: PARO!!!


Za početak paro velike pohvale za blic intervjue koje si uveo u ovom topicu. Bilo je zanimljivo pročitati kako dišu svi naši recenzenti. Odakle ti inspiracija za glumiti novinara i postavljati dobro pogođena pitanja za svakog recenzenta?

Hvala na pohvalama.
Sjetio sam se Mladjinih blic intervjua otprije par godina. Ideja je bila odlična, ali to je Mladjo tada nekako previše zbrzao i priveo kraju u roku od par dana.
Kad je već uvedena nagrada, onda je najbolje još više popularizirati recenzije na sajtu. Koliko smo u tome svi zajedno uspjeli, nemam pojma.

Odnedavno vodiš ovaj topic za izbor recenzije mjeseca. Sad kad imamo odmak od nekoliko mjeseci od uvođenja nagrada kako ti se čini ovaj novi način stimuliranja recenzenata? Dobili smo na kvantiteti, ali da li smo dobili ili izgubili na kvaliteti?

Ne, ne smatram da smo izgubili na kvaliteti. Dapače, smatram da se svi recenzenti trude pisati što kvalitetnije tekstove i to je super i za sajt i za njih.

Napisao si dosad točno 30 recenzija. Ove godine si se opet malo više aktivirao nakon dužeg vremena. Što te motivira za pisanje u posljednje vrijeme, dobar strip, višak vremena, nagrada, doprinos sajtu ili nešto drugo...?

Motivira me dobar strip, višak vremena, nagrada i doprinos sajtu.

Imaš specifičan stil pisanja recenzija, kratko, jasno, razgovijetno, bez puno filozofiranja i pogađanje u srž. Više puta si ponovio da ne voliš čitati dugačke recenzije od nekoliko tisuća riječi. Daj nam to objasni.

Dužina recke bi naravno trebala ovisiti o stripu koji se recenzira. Uvijek sam smatrao da bi recka na sajtu trebala bit neko lagano štivo koje bi prosječni stripofil čitao ujutro uz kavicu i cigaretu- kao članak u novinama. Kad sam odlučio napisati dekonstrukciju Watchmena, odmah sam odustao od forme recenzije, nego sam podijelio tekst na četiri dijela koja sam poslao u Magazin. Zašto? Zato jer recenzija Watchmena u samom startu nije recenzija nego esej. Osim toga recenzirati Watchmene mi zvuči nekako pretenciozno. Ukratko, kad se ustanem od kompa zato da napravim pauzu od čitanja, to znači da je recka predugačka.

U našem strip svijetu Bonelli freakova ti ipak preferiraš neke druge škole. Koje su to škole i hajde nas zadrte Bonellijevce u par rečenica pokušaj uvjeriti zašto bi se okrenuli baš tim stripovima?

Pa nije stvar uvjeravanja nekoga u nešto. Kako bi rekao Bushido- dobar strip je dobar strip. A dobrih stripova ima i kod Bonellija i kod Amera, Japanaca, Argentinaca ili Francuza. Samo je pitanje koliko pojedinac ima volje ili vremena da pruži šansu nečem drugačijem od onog što najviše preferira. Znam slučaj kad je čovjek koji cijeli život čita isključivo samo Zagora, odjednom kupio i pročitao Ubojiti vic od Moorea. Zašto? Samo zato jer je Djole negdje usporedio taj strip s Demonima ludila.

Top 3 Bonelli junaka koje ipak najviše cijeniš?

Mr. No, Ken Parker, Dylan Dog

Top 3 Alan Fordove epizode?

Teško je izdvojit samo tri, ali evo prve tri koje mi padaju na pamet:
San jedne zimske noći, Godišnji odmor, Poziv na krstarenje/Spašavaj se ko može.

S obzirom na tvoju zanimljivu profesiju arheologa, da li je stari dobri stric Marti imao ikakvu ulogu u odabiru tvog zanimanja?

Ima kako ne, kao klinac sam obožavao sve što ima veze s arheologijom, pa tako i Martija naravno.

Koja ti je najdraža recka koju si dosad napisao, a koja najlošija?

Najdraža mi je definitivno Sve ili metak, epizoda AF izabrana za recku 2012., a najlošija ova posljednja, Piletina sa šljivama od Satrapi. Moglo je to puno bolje.

Top 3 najdraža strip scenarista?

Alan Moore, Carlos Trillo, Jiro Taniguchi. Amerikanac, Argentinac i Japanac, od svega pomalo.

Zombi apokalipsa je i tebe napokon sustigla. Koja ćeš 3 stripa ponijeti sa sobom?

Sam samcat od Chaboutea, Watchmen i Magnusov omnibus.

Da li bi išta mjenjao u vezi recenzija i tekstova na s.com sajtu općenito?

Ubacio bi još jednog urednika, kako bi Dee imao više vremena za pisanje recki. Nek su dvojica, pa neka se izmjenjuju na vlasti svako malo, ko rimski konzuli.

Da li bi nečije tekstove želio češće viđati na sajtu i da li ti fale neki od starih recenzenata?

Fali mi ponajviše Dee, zatim drogsy, acestroke, grofica. Ima ih.

Nešto za kraj?

Hvala svim recenzentima koji su izašli ususret i pristali na intervju, pa i onima koji nisu.
Čitajte, pišite, ostanite dijete u duši.
Go to Top of Page

Mummy
Starting Member



6 Posts

Member since 01/03/2009

Posted - 11/07/2017 : 17:20:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Mummy a Private Message  Reply with Quote
Može li na sajtu u popisu recenzija da se doda i ocjena čitatelja, da možemo porediti stripove po tom kriterijumu?
Go to Top of Page

RadioClash
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1670 Posts

Member since 20/11/2015

Posted - 11/07/2017 : 18:20:09  Show Profile Show Extended Profile  Send RadioClash a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mummy

Može li na sajtu u popisu recenzija da se doda i ocjena čitatelja, da možemo porediti stripove po tom kriterijumu?



Imaš sa strane gdje je brzi izbornik piše dodatna statistika, pa reda ocjene čitatelja.

"I’ll have two number 9s, a number 9 large, a number 6 with extra dip, a number 7, two number 45s, one with cheese, and a large soda."
Go to Top of Page

Mummy
Starting Member



6 Posts

Member since 01/03/2009

Posted - 11/07/2017 : 19:46:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Mummy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RadioClash

quote:
Originally posted by Mummy

Može li na sajtu u popisu recenzija da se doda i ocjena čitatelja, da možemo porediti stripove po tom kriterijumu?



Imaš sa strane gdje je brzi izbornik piše dodatna statistika, pa reda ocjene čitatelja.



Hvala na ovoj informaciji!
Go to Top of Page
Page: of 166 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.42 seconds. Snitz Forums 2000