forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Stripofilska gastronomska odiseja
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 9

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 26/02/2012 : 12:38:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Super, hvala.

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 03/03/2012 : 13:09:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Dagnje u Rimskom Loncu

Dagnje operite pod mlazom vode, oslobodite trave i priljepaka. Ostecene bacite.

Mrkvu, persun i celer ishoblajte na rezance, nozem sa guljenje, ili jednostavno na sitno nasjeckajte.
Poriluk izrezite u kolutove. Cesnjak protisnite, a lemon grass sitno nasjeckajte.

Sve sastojke skupa promjesajte, ubacite u dobro natopljeni rimski lonac i poklopljeno stavite u hladnu pecnicu.

Pirjajte na temperaturi od oko 180-200 stupnjeva dobrih pola sata.Pred kraj otklopite i ostavite jos jedno 10 minuta.

Ja obicno posluzim sa kuhanom pastom ili jednostavno se sakupimo oko lonca i umacemo bijeli kruh.










“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 22/09/2012 : 16:40:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Evo jedan tipicno jesenski menu za kisne dane.
Moja omiljena sezona kuhanja..sve prsti bojama, sve sazrijeva, sve mirise..

Juha od bundeve, lisicarke, kuhana sunka...




















“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

nemanja93
Senior Member



Serbia
2430 Posts

Member since 06/03/2010

Posted - 22/09/2012 : 16:54:14  Show Profile Show Extended Profile  Send nemanja93 a Private Message  Reply with Quote
uhh ovo mi odlicno izgleda!

Nisi se okrenula, zato nisi videla
igrale su sene.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 22/09/2012 : 18:09:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Hokkaido buća je totalno zapostavljena namirnica u našoj kuhinji. Kremasto i aromatično i punog okusa a opet, pretpostavljam da savršeno priprema želudac za lisičarke. Svaka čast na odabiru Murdoče samo mi se nikako ne uklapa kuhana rol šunka u ovaj meni.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 22/09/2012 : 18:27:56  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Hokkaido buća je totalno zapostavljena namirnica u našoj kuhinji. Kremasto i aromatično i punog okusa a opet, pretpostavljam da savršeno priprema želudac za lisičarke. Svaka čast na odabiru Murdoče samo mi se nikako ne uklapa kuhana rol šunka u ovaj meni.

Hebiga, otvorim frizider i kuham po onome sto nadem unutra

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 22/09/2012 : 18:48:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
mr murdoc-jesi li ti kuhar il to kao hobby?
meni se cini da si profi.

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 22/09/2012 : 18:51:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Nema zamjerke, to je tak najbolje. Samo kažem da je moglo bez toga jer su gljive dosta teške za probavu a nutritivna vrijednost tog obroka je i više nego zadovoljavajuća.

btw: lisičarke si sam brao ili je kupljeno?

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Luca_Torelli
stripovi.com suradnik



1379 Posts

Member since 05/03/2011

Posted - 22/09/2012 : 19:44:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Luca_Torelli a Private Message  Reply with Quote
Obećanje održano, topic oživljen!
Kad je sezona lisičarkama?


nebesa nisu humana... (Hrabal)

Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 22/09/2012 : 20:58:03  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

mr murdoc-jesi li ti kuhar il to kao hobby?
meni se cini da si profi.

Hobby kuhar, ali imam par frendova koji su profi, tako da pazljivo slusam kada pricaju o pripremi hrane

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 22/09/2012 : 21:01:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Cromwell

Nema zamjerke, to je tak najbolje. Samo kažem da je moglo bez toga jer su gljive dosta teške za probavu a nutritivna vrijednost tog obroka je i više nego zadovoljavajuća.

btw: lisičarke si sam brao ili je kupljeno?

Lisicarke su kupljene na lokalnoj placi koja se dogada 2 puta mjesecno i tu seljaci prodaju svoje proizvode.
Sto se tice gljiva, sve one bez obzira na vrstu moraju proci oficijalnu kontrolu koju kanton propisuje i koja je gratis.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 22/09/2012 : 21:05:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Luca_Torelli

Obećanje održano, topic oživljen!
Kad je sezona lisičarkama?



lipanj do studeni , posebno kraj ljeta i jesen (sredina kolovoza do kraja listopada). Nije rijetkost da se pojavi i u kasno proljeće.

quote:
Oprez vrlo slična: Lažna lisičica (lat. Hygrophoropsis aurantiaca), koja nije otrovna , ali ni jestiva (izaziva mučninu i povračanje) i otrovnoj zavodnici (lat. Omphalotus olearius), koja se od lisičarke razlikuje po intenzivno naračastoj boji klobuka , kao i time da za razliku od paprenjača koje raste iz zemlje, zavodnica raste iz panja. Lisičarka je prava divlja gljiva, buduči da još nije uspjela u umjetnom uzgoju.
Jede se svježa, ali termički obrađena, jer za razliku od drugih gljiva, sušenu lisičarku ili paprenjaču više nikad nemožete ponovno omekšati.
Za čuvanje se izvrsno pokazalao smrzavanje, ali prije toga treba je kratko blanširati.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 22/09/2012 : 21:09:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by Tutta

mr murdoc-jesi li ti kuhar il to kao hobby?
meni se cini da si profi.

Hobby kuhar, ali imam par frendova koji su profi, tako da pazljivo slusam kada pricaju o pripremi hrane


mogu ti rec,okom sam proletio preko slika,voda u ustima a macke u stomaku se pocele javljati. stvarno dobro izgleda.

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 22/09/2012 : 21:15:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by Tutta

mr murdoc-jesi li ti kuhar il to kao hobby?
meni se cini da si profi.

Hobby kuhar, ali imam par frendova koji su profi, tako da pazljivo slusam kada pricaju o pripremi hrane


mogu ti rec,okom sam proletio preko slika,voda u ustima a macke u stomaku se pocele javljati. stvarno dobro izgleda.

Hvala na komplimentu

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 23/09/2012 : 22:53:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
Gordon Ramsey radi stek Wellington.
http://www.youtube.com/watch?v=5uXIPhxL5XA&feature=player_embedded

meni je ovo poezija

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 06/10/2012 : 11:07:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Fleischvögel

Vec na pola pripreme sjetih se da bi ovo mogao postati ovdje..dakle posluzit cu se netom da to pokrpam do te polovice .
Junece snicle na tanko izrezane, mljeveno meso, slanina , mrkva luk, cesnjak , jaja , persin..









E...onda to izgleda ovako.



Fino ih preprzite na maslinovom ulju da zlatno pozute , dodajte sitno nasjeckan luk i cesnjak, zalijte sa crnim vinom i ostavite par minuta da krcka
Dodajte lovorov list, Bratensauce, koji mozete spremiti sami, a mozete ga i gotovog kupiti te na slaboj vatri kuhajte oko sat vremena .
Uz to idealno ide krumpir-pire .
to je to .








“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde

Edited by - mr murdoc on 06/10/2012 11:08:06
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 13/10/2012 : 13:10:30  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Mađarski gulaš by mr murdoc

Meso telece ili mijesano kao u ovom slucaju junetina-svinjetina.
Svinjske potkoljenice, suplje telece kosti.
Dvije glavice sitno nasjeckanog luka, cesnjak , 1 mrkva , jedan crveni friski fafaron..mladi krumpir, mljevena paprika,, crno vino 2dl, senf i po zelji lovorov list.
Kuhajte na laganoj vatri tako da meso postane sasvim mekano i da kosti puste svoj sok ..














“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde

Edited by - mr murdoc on 13/10/2012 13:12:32
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 20/10/2012 : 09:23:02  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Kotleti sa umakom od 3 vrste gljiva

Lisicarke i Sampinjone sam vec spominjao na ovom topicu , i sada je vrijeme da predstavim i kralja osobno Vrganj

quote:
Gljive u svim varijantama obožavaju svježe mljeveni papar. Vrganj voli eksperimente, baš kao što voli i biti pojeden s jajima na klasičan zagorski način.

Vrganju treba prići pažljivo i pogledati ga sa svih strana, zatim ga nježno kucnuti po klobuku, jer taj zvuk otkriva njegovu starost. Ako je zvonak i napet, radi se o mladom, ponosnom vrganju, a ako je zvuk nikakav i na klobuku nakon kucanja ostane udubina, taj je vrganj već na kraju svog kratkog života i bolje ga je ostaviti u šumi nego poslije baciti u smeće.

Nakon prve provjere treba ga tiho upitati gdje mu je brat budući da je vrganj rijetko sam. Uvijek je u blizini i njegov mlađi brat, koji dobro sakriven čeka da lovac na gljive daleko odmakne. Postoji priča da je u Međimurju učiteljica pitala učenika što ima svaki vrganj, a on je, umjesto klasičnog odgovora da ima šešir, odgovorio da ima pajdaša.

Nakon što je vrganj, zaokretom u smjeru kazaljke na satu, izvađen iz zemlje, treba mu pregledati unutrašnjost. Strašno je to što se često izvana ne vidi da li su ga napali crvići. Nisu crvići problem, ali oni rade rupice, pa se na tim mjestima vrganj lakše kvari, a to je već opasno. Naravno da će svaki dobar gljivar znati procijeniti je li vrganj pretjerano "napadnut" (jer, ako stanje nije opasno, to se da pretrpjeti).

Ima raznih priča i vjerovanja o vrganjima. Tvrdi se da kad ga ugledate on prestaje rasti. Naravno da to nije istina, ali se u praksi redovito događa.
Vjerovanja i odredbe

Narodno je vjerovanje da vrganji rastu kad pada kiša i jako, jako grmi. I tu se trebamo zapitati, jer Japanci, narod koji je uz Kineze vrlo vjerojatno prvi počeo uzgajati gljive, znaju bukom bubnjeva stimulirati rast shiitake i ostalih gljiva.

Gomile su recepata za pripremu vrganja. Ali, kako upoznati njegov pravi i osnovni okus? Probajte vrganj – sirov. Naravno, mora biti potpuno mlad i zdrav. Narežite ga na ploške, dodajte mu malo grubo narezanih oguljenih badema, par kapi maslinovog ulja i aceta balsamica. Posolite ga i ne zaboravite popapriti - gljive u svim varijantama obožavaju svježe mljeveni papar. Kad ste vrganj probali sirov, možete ga prirediti po želji. Vrganj voli eksperimente, baš kao što voli biti pojeden s jajima na klasičan zagorski način.

Ako niste gljivar i ne lovite vrganje sami po šumama, preostaju vam samo prijatelji, jer nije lako vrganje kupovati na tržnici. Postoji odredba koja kumicama bez čitabe zabranjuje prodaju. "Svaki prodavač šumskih gljiva mora, prije izlaganja prodaji, pribaviti potvrdu o jestivosti gljiva od za to ovlaštene osobe." - grubo će odredba. Kumice koje na plac donose vrganje poznaju najviše četiri-pet vrsta gljiva, ali te stvarno dobro znaju.
Nikada na Dolcu nisam vidio otrovnu gljivu, to je gotovo nemoguće. Ali vidio sam stare i trule gljive od kojih se čovjek uistinu može otrovati. Trovanja starim gljivama neusporedivo su češća nego trovanja otrovnim gljivama. I što sad? Naravno, lakše je zabraniti prodaju gljiva nego obrazovati inspektore. A trulu gljivu svatko može prepoznati. Istina je da ljudi kod gljiva prelaze preko nekih stvari koje bi kod mesa odmah prepoznali, ali neka onda to rade inspektori i neka puste na miru bakice koje su pretvorili u dilere. Tko zna kako je tek u Latviji, gdje na kovanici od jednog lata ponosno stoji – Vrganj?


Dakle , samo pratite fotke jer je ovo uistinu lako za spremiti a tako ukusno .
















“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Tutta
Advanced Member



Germany
32400 Posts

Member since 19/02/2010

Posted - 20/10/2012 : 16:43:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Tutta a Private Message  Reply with Quote
zaviri i ogladni

+IN HOC SIGNO VINCES+


Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 20/10/2012 : 21:13:49  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tutta

zaviri i ogladni

Daj i ti neki recept , fotke su manje vise nebitnev

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 29/11/2012 : 19:58:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Pleurotus "Snicle" sa tjesteninom

Fantasticna vrsta gljive ..
Uzima snagu i ukus iz drveta na kojem raste i osobno bi mi hladno mogla zamijeniti meso.


Dakle ..panirate ju kao sniclu..jaja, zacini, krusne mrvice..



[imghttp://oi48.tinypic.com/2s0fkwj.jpg]






“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

nemanja93
Senior Member



Serbia
2430 Posts

Member since 06/03/2010

Posted - 29/11/2012 : 20:16:03  Show Profile Show Extended Profile  Send nemanja93 a Private Message  Reply with Quote
Odlicno. Obozavam jela sa gljivama.

Nisi se okrenula, zato nisi videla
igrale su sene.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 29/11/2012 : 20:21:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Jesu ovo bukovače?
Ovako ih i ja pripremam...

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 29/11/2012 : 20:22:44  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Jesu ovo bukovače?
Ovako ih i ja pripremam...

Yeeep ..predivno, zar ne?

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 24/12/2012 : 14:19:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Rucak na danasnji dan..bez mesa kazu treba da bude.
Udovoljiti sebi , supruzi i klincima u istom trenutku..nije lako.
Zato evo moga rijesenja za ovu godinu..za svakoga ponesto i bez mesa..


Badnji rucak sa trunkom ironije

Cetiri vrste ribe , skampe i skoljke...

Tilapia..riba koja inace dolazi iz afrike i Jordana..uzgaja se takoder u indoneziji.
Vrlo ukusna riba...



Losos iz Atlantika..o njemu nema sto da se prica osim da je riba vrhunske kvalitete ..



Nile perch..ogromna mrcina ..vecinom po duzini veca od mene samoga, no odlicnog ukusa..

Istocna afrika mu je perebivaliste..



Sjevernoatlanski Bakalar..poslastica



Scallop..skoljke koje se izvanredno mogu marinirati i jesti sirove, kao i na grillu..obozavam ih..



I naravno Skampi..

To bi bilo o ribi i morskim plodovima.
Posna grah salata..je iako ne pase ipak morala biti na stolu.
yeep..











Zelim svima koji ovaj topic posjecuju reci jedno veliko Hvala..i vidimo se uskoro

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde

Edited by - mr murdoc on 31/12/2012 17:35:30
Go to Top of Page
Page: of 9 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000