forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 511

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/07/2020 : 22:16:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Zašto su ovdje navedena tri crtača https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-ext-01-zora-zivih-mrtvaca/282/?

Zar nije crtao samo Stano?



Da, samo Stano. To mora da je greška!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 30/07/2020 : 22:31:46  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Popravljeno.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/07/2020 : 00:50:38  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
DNEVNIK CITANJA



#54 Delirijum
Chiaverotti/Freghieri



Odlicna kikyeva recenzija, sazeta ali pogadja sve bitne stvari i ulazi u sustinu onoga cime se Chiaverotti bavio, steta sto kiky vise ne pise recenzije onako cesto kao sto je ranije.

Chiaverroti je ubacio dosta dobrih elemenata price ovde glavni motiv je, dakle, fizičke lepote nasuprot duševne ispraznosti i o tankoj granici izmedju normalnih, lepih i nakaznih. Kod Sclavija je cest motiv da su nakazni ustvari iznutra lepi dok su normalni na prvi pogled lepi spolja ali kriju monstruoznu, nakaznu unutrasnjost.

Cudovista koja ubijaju su upravo neshvacene, nesrecne i tragicne duse koje su normalni i lepi odbacili, prognali i osudili na sopstvenu strasnu sudbinu bez trunke saosecanja i samilosti prema njima. Medjutim cudoviste iz ove epizode, za koju se ispostavi da je ustvari sama Brenda, nije tragicno neshvaceno stvorenje, vec sama lepotica cija se unutrasnja nakaznost sada ispoljila i vidna je svima.

Lepo nas vodi kroz splater scene stari Kjavi, ubistvo manekenke masinom za kovrdzanje kose i onda ona takva polumrtva izadnje na pistu i poslednjim trzajima zivota osudi voajersku ispraznu publiku i sebe pre nego sto kolabira naocigled svih. Sledi ubistvo u izopacenom klubu ne slucajno nazvanog Makabr. I na kraju ubistvo na setu splater horor filma, koje niko nije sprecio jer je mislio da je deo filma. Ironicno, a opet genijalno.


Jos jedan plus Kjaverotiju se dodeljuje i za dodatni zaplet oko momka kome se svidjala Brenda, cije je ocigledno ionako vec krhko mentalno stanje, usled okrutnog zezanja i sikaniranja vrsnjaka (pogotovo popularnih lepotica), dovelo do toga da pukne i da zavrsi u mentalnoj ustanovi gde umislja da je pauk. Vrlo tragican i tuzan trenutak. I mislim da je tema vrsnjackog nasilja jako vazna i treba da joj se posveti jos vise paznje pogotovo kada pogledamo koliko imamo vesti o decjim i tinejdzerskim samoubistvima i kod nas u regionu, a pogotovo u ,,civilizovanom" Zapadnom svetu.

Minusi su potpuno nepotrebna i nepovezana scena kada Dilan kolima udari u lutku kojom se decak igra (???) i naravno vec poslovicno lose i imbecilne poslednje stranice gde je dodatni twist na twist. Vec pre toga je bilo lose objasnjenje da je oteta devojka ustvari dvojnica Brende koja je eto bas slucajno zakucala na njena vrata bas tada. To snizava ocenu scenariju na 6icu. Ali i pored takvih 3 velikih, ogromnih gluposti, ova prica je opet jako zabavna, puna horor elemenata i drzi paznju do kraja.

Rani Fregijeri je bio jako dobar. Nema tolike staticnosti, ukocenosti i sterilnosti po kojoj je danas nadaleko cuven.
Stanova naslovna strana jednostavna ali jeziva i dobro kolorisana i lepo nam predstavlja sta nas ceka unutar korica, sto jelte i jeste cilj svake naslovne strane.

Chiavi je ipak jedan od temelja serijala pored Sclavija, hteli mi to ili ne, i na neki nacin ja s nostalgijom gledam na ove stare price u prvih 100 brojeva, jer je to ipak pravi, horor, kvalitetni Dilan Dog, za razliku od onoga sto nam nude scenaristi u prethodnih deceniju i po ili dve (a o Rekijonijevoj ,,revoluciji" i da ne pricam).

Prica: 8
Scenario: 6
Crtez: 9
Naslovna stran: 9

78%
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 08/08/2020 : 14:27:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Odgledao pre neki dan Brazil Terija Gilijama i ukapiram da je epizoda Dva lica istine/Pakao u velikom delu inspirisana/omaz/pokrala delove iz filma, a niko osim Jocka (i to tek u 2016) nije to primetio!
Pa upravnik birokratskog pakla je pljunuti konobar/ pogrebnik iz filma. Birokratske pogreske, dizajn kancelarija, cevi za prenos informacija, kompjuteri za nadzor, jurnjava za zenom iz snova... sve, sve, je preuzeto odavde.
Naravno, ne bunim se niti otkrivam toplu vodu, epizoda je i dalje sjajna, ali cudi me da su toliki dilano/filmofili ovo prevideli.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8381 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 08/08/2020 : 15:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
Koje epizode Dylana nisu objavljene u Extra seriji?

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16372 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 08/08/2020 : 15:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro

Koje epizode Dylana nisu objavljene u Extra seriji?


https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-zs-27-vidio-sam-kako-umires/512/
https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-zs-30-sesto-culo/147/
https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-zs-39-gospodar-tisine/482/
https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-zs-48-direktni-prenos/409/
Go to Top of Page

mpavin
Advanced Member



Niue
7736 Posts

Member since 02/09/2005

Posted - 08/08/2020 : 16:15:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mpavin a Private Message  Reply with Quote
Netko je reka da se zasebno ti brojevi ne mogu objavljivati a u cjelini moru. Triba je Ludens to strpati u jedan maxi.
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 08/08/2020 : 17:41:13  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barker

Odgledao pre neki dan Brazil Terija Gilijama i ukapiram da je epizoda Dva lica istine/Pakao u velikom delu inspirisana/omaz/pokrala delove iz filma, a niko osim Jocka (i to tek u 2016) nije to primetio!
Pa upravnik birokratskog pakla je pljunuti konobar/ pogrebnik iz filma. Birokratske pogreske, dizajn kancelarija, cevi za prenos informacija, kompjuteri za nadzor, jurnjava za zenom iz snova... sve, sve, je preuzeto odavde.
Naravno, ne bunim se niti otkrivam toplu vodu, epizoda je i dalje sjajna, ali cudi me da su toliki dilano/filmofili ovo prevideli.


sto se mene tice, gledao sam Brazil pre nekih 15-20 godina (pitao sam se sta ja gledam), tada je Dva lica istine stajao na polici kao uspomena iz detinjstva, procitan ko zna kada pre toga, tako da...

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 08/08/2020 : 19:39:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Ma i meni je ovo bilo tek drugo gledanje filma, a kao da sam siguran da mi je prvo gledanje bilo sredinom devedesetih- znaci garant nakon procitanog stripa. Ali verovatno di u pravu, tada mi je prioritet bio da dokucim sta ja to uopste gledam :) A film je uistinu sjajan, to ti kazem ja koji nisam u najboljim odnosima sa Terijem :D

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 10/08/2020 : 10:57:24  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
dobar prvi dio iz zajedničke dampir dd priče

drugi mi nečitljiv


Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/08/2020 : 01:26:42  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

dobar prvi dio iz zajedničke dampir dd priče

drugi mi nečitljiv




Ne bih bio tako ostar za drugi deo, ali to je to. Prvi deo odlican, drugi deo hladan tus koliko drugacije stilski, i koliko je Bosseli ubitacno dosadan.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/08/2020 : 01:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Ljeto je dobro vrijeme za Dylan Doga:



Dylan Dog SR 245: Groblje nakaza (LEX 125, VČ 36)

Scenarij: Paola Barbato
Crtež: Nicola Mari
Naslovnica: Angelo Stano

Barbatova nas u ovoj epizodi šokira nekoliko puta, a na kraju dolazi iznenađujući preokret. Istina da je sve nategnuto, nadrealno do bola i prepuno patetike, ali ova priča se ne zaboravlja tako lako. Scenaristica je očigledno napisala svoj omaž klutnom djelu "Ljepotica i zvijer", pa čak i svojevrsnu svoju verziju. Još jednom pokazuje da zna i može.

A Dylan? On i dalje ne zna gdje udara, ovaj put ni sa svojim mislima, a još manje osjećajima nije na ti. Paola, pa Dylan je muškarac, a muškarci se ne ponašaju tako, iako je istina da nije nikad ni bio pravi muškarac.

Mari? Meni je ovdje odličan. Da je bolje, ne bi valjalo! Naslovnica atmosferična, ali i prestatična s obzirom na mogućnosti koje scenarij unutar korica nudi.

(priča: 8, scenarij: 8, crtež: 9, naslovnica: 5) - 80%



Procitao Groblje nakaza, podstaknut Spockovim komentarom. Imam ovu svesku vec duze vreme ali nikako da procitam.
Moram reci da je ovo medju najboljim Barbatinim pricama. U ovom periodu izmedju jubilarnog 200og i 300og broja je bila ocigledno inspirisana i ima dosta jako kvalitetnih prica.

U groblju nakaza joj je poslo za rukom da ne sklisne u patetiku, oseca se teskoba i nelagoda same teme, mada nedostaje malo vise emocija tj. topline (ocigledno je morala to da zrtvuje da ne bi otisla u patetiku). Prica je potresna i ispricana je maestralno, prelazi iz scene u scenu su odradjeni gotovo filmski, tako da je epizoda jako zabavna za citanje i dinamicna. Istraga je zanimljiva, nepredvidljiva i napeta. Ipak krajnji preokret i otkrivanje ko je glavni negativac je malo nategnuto. Mari odlican!

Prica: 7
Scenario: 10
Crtez: 10
Naslovna strana 9

Sveukupna ocena: 90%
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 16/08/2020 : 20:01:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Povratak kozea123, a time i Dylan Doga među recenzirane stripove:

https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-vec-163-crno-i-belo/2480/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

patuljakse
Starting Member

49 Posts

Member since 03/06/2014

Posted - 17/08/2020 : 01:04:46  Show Profile Show Extended Profile  Send patuljakse a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Povratak kozea123, a time i Dylan Doga među recenzirane stripove:

https://www.stripovi.com/recenzije/dylan-dog-dd-vec-163-crno-i-belo/2480/




Apsolutna katastrofa, žali bože raspoloženog Roi-a. Scenario je na nivou Čikovog specijala a la Čiko u Drakulinom dvorcu ili Mikijevog almanaha, pa i onog Diznijevog crtaća sa ser Žiletom, aždajom i izvrnutom tortom. Dilan mora da nauči plašljivog monstrumka kako da zastrašuje ljude. Možda u nekom sledećem broju Barbatova stavi DD u dramatičnu situaciju da treba da nagovori neko razmaženo derište da sa noše pređe na šolju? Ili da koučuje bika Ferdinanda kako da se ponaša u koridi? A ovo je nekada bio horor strip. Najveći šok je što u Boneliju actually nekoga plaćaju da ovo piše. Sramota i za autorku šta nam uvaljuje, i za urednika šta pušta da prođe.

Ne razumem zašto jednostavno ne ubace ediciju Bonelli Babies ili tako nešto, sa junacima u karikaturalnom obliku, da Barbato, DeNardo i ostala raja mogu do mile volje tamo da pedluju loše stripove za decu?

Edited by - patuljakse on 17/08/2020 01:34:12
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 27/08/2020 : 00:16:35  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
#3 Oldboy

L’isola del male
Scenarij i crtež: Gigi Simeoni

Il nemico geniale
Scenarij: Giancarlo Marzano
Crtež: Giulio Camagni
Naslovnica: Raul i Gianluca Cestaro

https://www.sergiobonelli.it/dylan-dog/2020/08/26/albo/dylan-dog-oldboy-3-1008607/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1598447841520.jpg--.jpg?1598447842000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1598447842083.jpg--.jpg?1598447842000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1598447842504.jpg--.jpg?1598447842000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1598447842908.jpg--.jpg?1598447843000
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1764 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 28/08/2020 : 17:26:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
#409
Scenarij: Claudio Chiaverotti
Crtež: Piero Dall'Agnol
Naslovnica: Gigi Cavenago

https://www.sergiobonelli.it/dylan-dog/2020/08/26/albo/mana-cerace-ritorno-al-buio-1008600/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1598433274757.png--.png?1598433274000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1598433274886.png--.png?1598433274000
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1764 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 28/08/2020 : 17:37:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Dall'Agnol neprepoznatljiv.
Prvo sam bio :D kad sam vidio da on crta, a onda kad sam vidio table i novi stil lice mi je izgledalo D:
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 28/08/2020 : 18:25:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
opet groza strašni iz TAME.

kjaveroti. i naravno naslov POVRATAK U MRAK.

koje iznenađenje...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 28/08/2020 : 19:01:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je Dall’Agnol neprepoznatljiv jer ga je netko drugi tuširao i to Francesco Cattani. Mada prema onom što sam do sada vidio, trebalo je izgledati manje različito.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 28/08/2020 : 21:00:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote


Dylan Dog SR 346: ...i prah ćeš opet postati (LU 173, VČ 137)

Scenarij: Paola Barbato
Crtež: Gianluca & Raul Cestaro
Naslovnica: Angelo Stano

Komentar:
Uh, koja je očigledna razlika između Barbatove i ostalih scenarista u ovom serijalu! I do sada mi je bila jedini scenarist koji se donekle uspio približiti Sclaviju, a ovom epizodom to dodatno dokazuje. Istina, ponovno muči Dylana i tako ponavlja standardni predložak iz svojih prethodnih epizoda.

Međutim, ono što je bitno je da se o ovoj priči (baš kao i o većini njezinih) dugo razmišlja. Nije to plitko i glupo djelo u kojem je scenarist mučio muku kako da popuni stranice između efektnih scena ubojstava. Barbatova nam servira onaj pravi strah - strah ludila, gubitka svega poznatog, praktički nestanak cijelog svijeta kojeg poznajemo, kompletnu inverziju Dylanova života i time drži šokiranog čitatelja prikovanog za strip od početka do kraja.

Ne kažem da se taj pristup svima sviđa. Netko ne voli razmišljati, pa mu odgovaraju Chiavijeve besmislene, ali efektne scene nasilja između koji postoji samo nekakva usiljena i naknadno smišljena nit poveznica. Drugi vole brutalne, pa i gadežljive scene, ali te stvari nisu za mene.

Ono što ja tražim kod Dylana je dubina same priče i raznolike mogućnosti interpretiranja iste, a to je nešto što drugi serijali nemaju. To je ono što je nudio Sclavi, a jedino je Barbatova u svojim pričama uspjela čitatelja zbuniti i natjerati na razmišljanje. Takve priče traže nekoliko čitanja za bolje razumijevanje, a nije isključeno da novim čitanjem i dojam bude drugačiji, pa i određeni zaključci. E, pa ovo je još jedna takva epizoda!

Dosta me podsjetila na Barbatinu sad već kultnu epizodu DD SR 228: "Preko praga" po postavljanju bitnih pitanja o likovima serijala, posebno Grouchu i Blochu. Tamo je tajanstveni ranjenik (Paola, Sclavi ili čitatelj - pogledati recenziju) postavio Grouchu pitanje tko je on, a ovdje je to Dylan.

Još nam Paola na kraju servira dodatne upitnike po tom pitanju, potvrđujući da su Dylanove naoko sulude sumnje više nego opravdane. Tim završetkom se ostavlja iznimno bitan upitnik i stavlja čitatelja u poziciju da sa zanimanjem očekuje novi broj. Svejedno, ono pitanje koje muči fanove od početka serijala: "Tko je Groucho?" i dalje ostaje neodgovoreno, ali konačno se ta tema počela raspitlitati.
Ne znam samo što Sclavi misli o tome?

Prije nego što kažem koju o crtežu otvorite 75. stranicu stripa i pogledajte zadnju vinjetu. U pitanju je moćna i uznemirujuća scena koja sažima i potvrđuje sve moje zaključke o ovoj priči kojoj crtež daje onu dodatnu vrijednost.

Dakle, crtež je odličan - atmosferičan s lijepo i efektno prikazanim emocijama koje likovi izražavaju u određenim situacijama. Očigledno je da braća Cestaro vjerno prikazuju Paoline zamisli s ogromnom količinom detalja u crtežu, a i tema je kompleksna da kompleksnija teško da može biti. Nisam stručnjak kao oni kojima se ovaj crtež ne sviđa, ali ovo je za mene desetka k'o kuća!
Možda bi dobra bila usporedba s naslovnicom. Stano je nacrtao zanimljivu scenu koja odgovara temi stripa, ali tu nedostaje emocija. Ne osjeti se taj Dylanov očaj, praznina i nevjerica u pogledu, malodušje, bezidejnost, strah, ludilo...

Ukratko, crtež je najbolji element ove uzbudljive, neobične, šokantne, ali i zbunjujuće epizode. Još nisam vidio tako vjerno prikazana emocionalna stanja jednog lika u tolikoj količini u jednom kiosk stripu od 94 stranice.

Za kraj, evo i popis (stavio bih slike na sajt, ali još ne mogu naći skenirani primjerak na netu) tih raznoraznih emocionalnih stanja glavnog junaka po brojevima stranica, pa strip u ruke i pogledajte:
13. str. - luđački bijes
39. - potpuni gubitak kontrole
46. - strah
54. - očaj
56. - tuga
76. - sramežljivost
77. - iznenađenje
79. - šok nakon prihvaćanja istine
81. - odlučnost
86. - krivnja
94. - zadovoljstvo

I rest my case!


(priča: 8, scenarij: 9, crtež: 10, naslovnica: 7) - 88%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 28/08/2020 21:04:51
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 28/08/2020 : 21:34:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Dylan Dog i Dampyr





Možda nije priželjkivan ali svakako je dugo očekivan team-up dvaju junaka koje se bore sa silama mraka. Logično bi bilo da su se već susreli, zar ne? pa i ne baš. Iako nominalno imaju sličnu sferu djelovanja radi se o dva dosta različita lika. To se i u ovim stripovima vidi. Dok se Damyr većinom bavi otvorenim ratom prema vanjskim neprijaeljima sa potrebnom introspekcijom, Dylan je više orijentiran na unutrašnje neprijatelje sa još više introspekcije. Sve to ne znači da oni zajedno ne mogu funkcionirati, dapače, mogu se savršeno nadopuniti. Samo ne u ovom stripu.

Ja sam isto jedan od onih koji nisu tražili ovaj susret. Damyra sam slabo čitao i , iako mi nije mio nezanimljiv, nikad me nije potpuno privukao. Ali, s obzirom na uključena imena koji itekako vladaju materijom i koji razumiju kulturu team-upa očekivao sam da bi se moglo izroditi nešto vrijedno pažnje.

Za početak, ponovio sam si korake:

1. Zlice se udružuju za novu priejtnju
2. Slučajni susret heroja
3. Heroji se skoro pobiju
4."Martha" momenat
5. Moraju se udružiti da savladaju veću prijetnju
6. U prvom velikom fajtu prvi spašava drugoga
7. Zlice se pregrupiraju na svom terenu
8. Heroji se podjele u dvije mješovite grupe i kreću u protunapad
9. Drugi veliki fajt gdje drugi spašava prvoga
10. Hepi end

Da se razumijemo, to nije kritika, to je očekivani mehanizam da jedan takva priča uspije razviti nekakvu funkciuonalnu priču. naravno kvalitetu daje taj dodatni štof koji ovisi o autorima (recimo Recagno u Ambisu zla).

I to sam ih možda precijenio. Recchioni i Gualtieri usprkos tome što znaju znanje odlučili su se igrati malo formom pa su neke elemente ubrzali a neke preskočili. Ono "znam da ste dobri momci" je stvarno na razini "Marthe". S druge strane oduševio me humor. Groucho je razbio i odlično nadopunio mračan ton Dampyrove družine. Kad na to dodamao Bigliardov crtež u kojem se vidi sav potencijal tog do nedavno sputanog crtača... sveukupni dojam je pozitivan. Kraj sveske i već smo na točci 6.

Nastavak je problematičniji. Više djeluje kao obična Dampyr epizoda u kojoj Dylan i Groucho smetaju. Pokušaj nastavak humora je skoro tragičan. Priča razvučena poput tresetišta u koje je ekipa zapala uz brdo teksta kojom Boseli MORA objasniti prvu svesku sa svim dodatnim elementima koje nisu bili ubačeni (jer su u krajnoj mjeri nepotrebni). Boselli tretira prvu epizodu kao kratku priču (poput onih koje su dodatak na kraju). Dojam opasno popravlja ono što je Boselijeve forte. Povijest, mitologija i scenografija. Hebridi, vikinzi i bića i škotskih legendi. Možda je do mene ali ti elementi mi spašavaju ovu drugu svesku.

Ukupnan dojam je prolazan, ali može bolje. Znam da mnogi nisu zadovoljni Ambisom zla ali smatram da je ono školski primjer kao jedan takav eksperiment može uspjeti.



"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 29/08/2020 : 01:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Imam samo jedno pitanje za vas citatelje koji pratite italijanskog Dylana. Lik Mr.Giggles iz epizode "Gavranov sud", da li se pojavljuje u nekoj od novijih epizoda koje kod nas nisu jos objavljene? Ili ga Recchioni jos nije iskoristio za neki povratak?
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/08/2020 : 02:25:49  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ah bas je bilo uzivanje procitati analize od Spocka i Deersa!

Ali prvo vrlo kratko o najnovijem #409 u Italiji. Odlicna naslovna strana! Mislim da je pre par godina bilo price o tome, kada su najavljivali promene posle #400, da ce prvi ciklus od 6 epizoda pisati Rekijoni, zatim sledi ciklus od isto 6 epizoda koje potpisuje stari Chiaverotti, pa ciklus 6 Rujuovih prica i na kraju 6 Barbatinih. Ne znam da li taj plan jos uvek vazi?

@Spock fina analiza, bilo bi lepo videti tvoju recenziju za ovu epizodu jer je uspela da ostavi utisak na tebe. Slazem se s tvojom ocenom Barbatove, ona je po mom misljenju bila scenaristkinja sa najvise osecaja za serijal i dovoljno smelosti i odvaznosti da se bavi i nekim svetim kravama i problematicnim temama cak i za Dilana. U tom smislu ona najverovatnije jeste bila najbolji scenarista posle Sclavija na Dilanu. Medjutim najveci problem tu je ovo ,,bila". Proslo vreme. Vise nije. Kada citamo retrospektivno sad njene price oko 200. broja i gigante i specijale vidimo jako vazne teme i veliki potencijal za neku novu narativnu nit koju je Barbatova htela da sprovede. Da li joj tadasnje urednistvo to nije dopustilo ili je ona samo bacala udice i mamce za nas citatelje a ustvari nije imala nista da nadogradi (sem dvodelne price Ksabaras/U ime oca) to vec ne znam.

Njene novije price mi ni izbliza nisu efektne i intrigantne kao nekadasnje i sad ju je pregazio Rekijoni svojom ,,revolucijom". Verujem da svi znaju moj negativni stav o Rekijonijevoj revoluciji i zato mi i ovaj kao kraj prvog ciklusa nije ostavio preterano snazan utisak. Dobra je to prica ovako odvojeno gledano, ali vec smo milion puta videli Barbatino mucenje Dilana, a i nekako mi je neverovatno da Dilan dozivi takav slom posle onih par epizodica, nepsoredno pre ove epizode imamo ona dva nepovezana filera, ne oseca se uopste kauzalnost, a i Dilan se nagledao vecih uzasa od ovoga sto mu je Rekioni priredio.


@Deers, toliko imamo isto vidjenje susreta Dilana i Dampira da sam morao da proverim da nisi to copy/pasteovao moju analizu od pre par stranica! Salim se, naravno. Slazem se s tobom u potpunosti i sa tvojom ocenom u komentaru recenzije. Veliki potencijal koji nije ispunjen, a Bosseli je strasno smorio u drugoj svesci, toliko da sam zadremao tokom citanja.

Edited by - going going on 29/08/2020 02:26:36
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 29/08/2020 : 05:18:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@going going: Hvala! Iskreno, na trenutak sam pomislio da pokušam napisati recenziju, ali sam odustao kada nisam pronašao sken netu.
Možda slijedeće ljeto kad me opet uhvati volja za Dylan Dogom, jer bi recenzija zahtijevala ponovno čitanje desetak epizoda.

Nego, um je duboko zagonetan i današnja znanost po tom pitanju još tapka u mraku, pa je time najpogodniji element za horore, a to Paola jako dobro primjenjuje. Ne smeta mi što ga opet muči, jer postoji ta nit vodilja u njenim epizodama, iako je očigledno da joj nije dopušteno da ga odvede tamo gdje je htjela.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

DOMI
Advanced Member



Croatia
4988 Posts

Member since 19/06/2007

Posted - 29/08/2020 : 10:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DOMI a Private Message  Reply with Quote
DD 409, konačno odlično (barem naslovnica)

• 54 god.Alan Forda u HR • Od 1970.-2017.izdana su 1063 broja (ukljucujuci Klasik, Super KL, Zlatni KL) •
• Od 2022.Alan Ford u originalnim tablama formata 17x24 cm u novom kolekcionarskom TOP izdanju •
Go to Top of Page
Page: of 511 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.8 seconds. Snitz Forums 2000