forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Tex Willer
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 351

Dwayne_Looney
Advanced Member



6590 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 05/09/2020 : 23:09:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Slabije pamtim radnju ali "Bostonska misija" i ova "Specijalna misija" / "Ljudi koji su ubili Lincolna" su mi među najboljim Texovim epizodama. Sad, treba znati da mi je opseg pročitanog čisto ono što je izdavala SD/LU+VČ i par ranijih Libellusovih brojeva. Tamo je "Urota" recimo najjača. Dakle, sviđaju mi se ti Texovi izleti na istok. Vrijeme brzo ide, valjalo bi se podsjetiti SD epizoda.

loading...
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 06/09/2020 : 08:44:13  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Ah, blago vama koji sve to imate.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 06/09/2020 : 13:14:21  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Ja krenuo krajem prošle godine čitati kronološki Texa od broja 1 i baš sam malo ispred Tebe oko broja 470, pa su mi svježe priče, stvarno SD/Lu razdoblje do broja 100 praktički i nema loših priča!

quote:
Originally posted by koze123

Drago mi je što imam nekog ko mi odgovara (što znači i da čita jelte), ne bih da mi se ponavlja scenario sa Julijom.

Pravo je uživanje ovih dana bilo uleteti u svet Teksa, baš kad sam igrao Red Dead Redemption 2, pa da presečem malo.


"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 06/09/2020 : 13:19:27  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Da, ja pročitao ove godine SD/Lu Texa, trenutno na priči "Na putu prema utvrdi Apache", SD nisam čitao od devedesetih, skoro se ničega nisam sjećao, a sad svima govorim super su sve priče. Dwayne preporučam nabavku ZS Texa od 600 do kraja, nije skup, a priče vrhunske! Kad smo kod Libellusa, početni brojevi su posebni, tu Tex još odrasta kao lik i nasamare ga mnogi, ma Tex ima gomilu posebnih priča. Slažem se za Texa u velikim gradovima!

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Slabije pamtim radnju ali "Bostonska misija" i ova "Specijalna misija" / "Ljudi koji su ubili Lincolna" su mi među najboljim Texovim epizodama. Sad, treba znati da mi je opseg pročitanog čisto ono što je izdavala SD/LU+VČ i par ranijih Libellusovih brojeva. Tamo je "Urota" recimo najjača. Dakle, sviđaju mi se ti Texovi izleti na istok. Vrijeme brzo ide, valjalo bi se podsjetiti SD epizoda.


"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 06/09/2020 : 14:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Predivno, svaka čast za poduhvat! Ja sam krenuo u nabavku polako, od epizode 78 (prva koju sam našao) i plan mi je da za početak dođem do preklapanja sa VČ-om, a posle ćemo videti. Nadam se da neću imati puno problema sa nabavkom, krenuo sam po aukcijama pa dokle stignem.

Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 07/09/2020 : 16:24:29  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Opijum/Moriscov povratak

Scenario: Kladuio Nici
Crtež: Andrea Venturi



Uh, nema se ovde puno toga reći. Nici je zadužen za još jedan scenario (treći u nizu) i vidi se da mu je ponestalo inspiracije - pored toga i sam stil pisanja je amaterski i dosadan, preterujući sa suvišnim objašnjenjima. Recimo i sama scena gde lik napušta prostoriju praćena je sa tekstom iznad koji kaže: "Lik X izlazi iz sobe". I to nije preterivanje, stvarno sam naleteo na takve scene. To mi uvek nekako ubije draž pri čitanju priče, jer ipak čitamo stripove a ne knjige. U knjizi je to sasvim i normalno, dok u stripu vidimo šta se dešava i bez suvišnih objašnjenja kojih u ovoj priči imamo na izvoz.

Priča počinje sa finom atmosferom i ubistvom, ali nam se odmah otkriva i ko je ubica a vrlo brzo i zašto. Ta priča se prepliće sa putujućim pozorištem, gde se dešavaju i neke druge intrige. Sve se ubrzo povezuje sa trgovinom opijumom, i Kinezima koji ga koriste i dobavljaju. Nažalost, taj deo radnje je sasvim prekinut, pa se ubrzo i zaboravlja na njega, i Kinezi nestaju iz priče bez ikakvog razjašnjenja. Teks se sa njima nije suočio, kao da ih je sasvim smetnuo sa uma i obratio pažnju na glumce, i tako je i sama naslovnica jedan veliki "mislead" - iako je dobro nacrtana nema apsolutno nikakve veze sa onim što se dešava u epizodi.

Venturi je solidan, ali ne ume da mi napravi takvu atmosferu kao drugi crtači (Ortiz recimo ili Marčelo), iako je u crtanju likova besprekoran. Sve u svemu, dosta sam razočaran ovom pričom koja pati od lenjog pisanja, ali je verovatno i sama priča nastala tako što je bilo potrebno popuniti određen prostor između drugih epizoda.

P:4 S:3 C:6 N:7 - 46%

Subjektivna ocena bi bila još niža i ovako izgleda i velikodušno zbog samog crteža. Što se mene tiče oko 30% je realno stanje stvari.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 07/09/2020 : 18:10:41  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Rijedak slučaj kad glavni negativci (Kinezi) ostaju na slobodi. Rupa u scenariju ogromna! Jedan od lošiji Texovih stripova!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6590 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 07/09/2020 : 18:19:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Da, ja pročitao ove godine SD/Lu Texa, trenutno na priči "Na putu prema utvrdi Apache", SD nisam čitao od devedesetih, skoro se ničega nisam sjećao, a sad svima govorim super su sve priče. Dwayne preporučam nabavku ZS Texa od 600 do kraja, nije skup, a priče vrhunske! Kad smo kod Libellusa, početni brojevi su posebni, tu Tex još odrasta kao lik i nasamare ga mnogi, ma Tex ima gomilu posebnih priča. Slažem se za Texa u velikim gradovima!

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Slabije pamtim radnju ali "Bostonska misija" i ova "Specijalna misija" / "Ljudi koji su ubili Lincolna" su mi među najboljim Texovim epizodama. Sad, treba znati da mi je opseg pročitanog čisto ono što je izdavala SD/LU+VČ i par ranijih Libellusovih brojeva. Tamo je "Urota" recimo najjača. Dakle, sviđaju mi se ti Texovi izleti na istok. Vrijeme brzo ide, valjalo bi se podsjetiti SD epizoda.





tex2, nije popularno izjaviti, ali pošto nisam svjedok doba kad je to izlazilo i nekako uopće nemam želju skupljati ZS/LMS. Treba tu volje za nabavkom, a opet očuvanost, cenzura... neka, hvala!

A što se tiče zadnje koze123-ove pročitane epizode također je pamtim kao lošnjikavu a moram priznati da mi se općenito ne sviđaju Kinezi kao akteri u nekom od Bonelli serijala.

loading...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 07/09/2020 : 19:46:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Meni su Kinezi uvijek bili odlični u Texu. Još ako crta Leteri...
Inače, što se tiče ZS perioda, ja bih preporučio od Tajne mumije na ovamo s tim da od Miltonovog testamenta fakat počinju odlične epizode.
Šteta kaj su u ZS objavljivali te starije epizode, trebali su krenuti sa novijima od početka, a ove stare objavljivati u nekakvih specijalcima par puta godišnje.

Išlo bi to tada, ma sve je išlo tada...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 07/09/2020 : 19:53:29  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
ZS Tex jedini koji još dugo bude jedini izvor za pročitati, to jest jedini koji nije doživio reprint, pa je jedini izvor, ako se želi pročitati, a to je i zlatno doba Texa!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6925 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/09/2020 : 20:18:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

ZS Tex jedini koji još dugo bude jedini izvor za pročitati, to jest jedini koji nije doživio reprint, pa je jedini izvor, ako se želi pročitati, a to je i zlatno doba Texa!


Sve stoji, ali meni su ta izdanja, na tom papiru, i sa svom vlagom i dimom koje su upila kroz godine, danas toliko odbojna da sam ih sve pustio kod roditelja u stanu. Bilo bi baš divno da netko krene sa tim zlatnim dobom u kiosk izdanju.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2631 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 07/09/2020 : 21:50:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by koze123

Predivno, svaka čast za poduhvat! Ja sam krenuo u nabavku polako, od epizode 78 (prva koju sam našao) i plan mi je da za početak dođem do preklapanja sa VČ-om, a posle ćemo videti. Nadam se da neću imati puno problema sa nabavkom, krenuo sam po aukcijama pa dokle stignem.





Za najbolje epizode iz SD/LU razdoblja, pogledaj topic http://forum.stripovi.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32617.
Sve navedene epizode su jako dobre.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4579 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 07/09/2020 : 22:45:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by tex2

ZS Tex jedini koji još dugo bude jedini izvor za pročitati, to jest jedini koji nije doživio reprint, pa je jedini izvor, ako se želi pročitati, a to je i zlatno doba Texa!


Sve stoji, ali meni su ta izdanja, na tom papiru, i sa svom vlagom i dimom koje su upila kroz godine, danas toliko odbojna da sam ih sve pustio kod roditelja u stanu. Bilo bi baš divno da netko krene sa tim zlatnim dobom u kiosk izdanju.





So true. A i SD je pocela da miriše na vlagu i dim.

sangue navajo
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 08/09/2020 : 10:15:26  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

quote:
Originally posted by koze123

Predivno, svaka čast za poduhvat! Ja sam krenuo u nabavku polako, od epizode 78 (prva koju sam našao) i plan mi je da za početak dođem do preklapanja sa VČ-om, a posle ćemo videti. Nadam se da neću imati puno problema sa nabavkom, krenuo sam po aukcijama pa dokle stignem.





Za najbolje epizode iz SD/LU razdoblja, pogledaj topic http://forum.stripovi.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=32617.
Sve navedene epizode su jako dobre.


E taman! Pratim pa polako tražim, nigde mi se ne žuri sad, imam za čitanje još materijala.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 09/09/2020 : 19:05:18  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Amigos,
Da li tko zna da li se banda Crvenog Billa igdje pojavljivala u prvim texovim pricama, imam libellusov prvi kolorac i do epizode "jedan protiv dvadeset" nema ni spomena osim Bill Mohicana i bande "crvene ruke".
Mozda su scenaristi to malo kombinirali da zmiksaju te prve epizode i prilagode novom rebootu texove mladosti.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 09/09/2020 20:09:29
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 10/09/2020 : 20:17:55  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Moriscov povratak/Zdenci Agua Prieta/Buđenje mumije

Scenario: Bozeli
Crtež: Leteri



Nisam čitao prethodnu epizodu(e?) gde se pojavljuje El Morisco, ali se odmah da primetiti kako je u pitanju jako zabavan i pozitivan lik, koji posle svega nekoliko razgovora postaje jako simpatičan i prirasta srcu. Najlepši deo je svakako njegovo prisećanje prošlosti i ljubav prema Nephret, način na koji on priča o njoj i tome kako ju je izgubio - o tome kako su njih dvoje, ma koliko se voleli, bili dva različita sveta sa totalno različitim pogledima na neke stvari. Priča počinje u prošlosti, gde mladi Morisco otkriva mumiju koja kao da oživljava i ubija njegove prijatelje, pa se vraća u sadašnjost, gde Teks i Kit nabasaju na starog prijatelja i rendžera Džesija, koji traži dvoje otete dece. Te dve priče se veoma polako povezuju, i u sam centar se postavljaju Horusovi sinovi, članovi egipatske sekte koja namerava da vaskrsne starog sveštenika Akhrana, koji je i bio osnivač sekte. I dok sve ovo zvuči jako interesantno, iskreno mi više odgovara Zagoru nego Teksu - i po načinu pisanja i po uplivu elemenata fantastike.

U Teksu nisam do sada nailazio na elemente fantastike - eventualno u nekom kolor specijalcu (Čupakabre, pakao), a kombinacija fantastike i horora mi uvek prija kod čitanja Zagora više no ovde. Zagor se dosta i oslanja na to, i zato se razlikuje od Teksa kao čistokrvnog vestern serijala, što je i razlog što pravim ovakvo poređenje. Lično mi se nije ovakva tematika najbolje uklopila, a tome dodatno ne doprinosi ni prilično slab crtež Leterija. Leteri odgovara negde šeszdesetim najkasnije sedamdesetim godinama, i tom "naivnom" pristupu crtežu i stripovima koji isto srećemo često kod Zagora. Kada sa recimo Ortiza pređete na Leterija, samo uporedite dve random stranice, biće vam jasno o čemu govorim. Ova priča imala je dosta prostora za građenje atmosfere što bi, verujem, neki iskusniji i bolji crtač bolje iskoristio. S druge strane Bozeli kao scenarista obično zna šta radi, pletući interesantnu priču koja opet ne može da se shvati toliko ozbiljno zbog crteža na koji se oslanja ali i zbog banalne i iskreno mogu reći užasne završnice. Poslednjih par stranica su vređanje inteligencije, sa nekim banalnim preokretima i bacanjem čini iz starih egipatskih predmeta. Jako naivno i bespotrebno, nešto što ume da ubije dojam celoj priči. Ipak, sve do tada teče simpatično i intersantno, uz povremene zastoje. Uz to Raza je interesantnan lik i njegov kraj je veoma interesantan, što bih voleo da vidim da se proširi u nekoj od budućih priča.

Sve u svemu, solidna epizoda, podosta naivna ali fina za opuštanje. Ne vidim tu ozbiljnost kao u nekim ranijim pričama, ali nekad nam prosto to i treba - prosto da opustimo mozak i ne udubljujemo se previše. Naivnost u nekim momentima dokolice može biti i fina prednost.

P:6 S:5 C:4 N:7 - 52%
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 11/09/2020 : 08:52:02  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Uff, svakako bi dao dosta višu ocjenu za ovu priču. Odlična karakterizacija likova, jako mi se svidio lik Jessea, pa specifični Raza i dobri stari El Morisco. Kad je El Morisco u pitanju ne očekuje se western tematika, ali uzbuđenja i akcije nikad ne nedostaje. Plus uvijek napeta atmosfera. Svakako preporučam pročitati sve priče gdje se pojavljuje, samo je jedna loša po mom skromnom sudu.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 11/09/2020 : 11:50:04  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Meni je ovo jedna od dražh Tex priča. S njom sam se nekako vratio serijalu. Ima sve ovo kako Tex2 kaže. Ima i naivnosti ali po meni top priča. Pogotovo lik Jesseja i avanturističko/fantasticni rlementi. Letteti loš ali odrastao sam na njemu - znači, dobar.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 11/09/2020 : 16:52:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Uf, koji flashback. Zdenci Agua Prieta mi je bio prvi Tex kojeg sam ikad kupio Nisam ga čitao u djetinstvu i tek sam ga kasnije otkrio. Inače, meni skroz simpatična i jednostavna epizoda koja baš služi za mozak na pašu. Letteri mi je uvijek bio drag. Nije baš kvalitetan ko ostali old-school crtači, al ostavlja taj arhaični pečat na pričama koji mi ovdje baš lijepo odgovara.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 11/09/2020 : 21:20:18  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Slažem se, karakterizacija likova je svakako najjači deo priče, da ne bude zabune, skroz me je opustila pričica. Ali objektivno kraj je nekako naivan i zbrzan, kao i par scena kroz strip. Svakako fino za opuštanje.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 14/09/2020 : 14:28:50  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Navajska osveta

Scenario: Nici
Crtež: Tiči



Retko kada imamo priliku da čitamo epizodu Teksa koja se prostire samo na 112 stranica, pre svega jer autori obično smatraju da je to nedovoljno kako bi se postavila radnja i likovi, kako bi se odigrao sukob i kako bi se napisala valjana završnica. Ipak, Nici pokazuje da je nekada 112 i više nego dovoljno da bi se sve to postiglo - jer je Navajska osveta jedan od meni najdražih Teksova. Svakako konkurencija nije ogromna, ali uz Masakr i Oluje nad stenovitim brdima ovaj Teks mi je pri samom vrhu lestvice.

Priča je prilično jednostavna i neki bi rekli 100 puta viđena - mladi Indijanac je u zatvoru pod sumnjom da je ubio sudiju i njegovu ćerku, sa kojom se tajnovito viđao. Ceo grad se pobunio i sprema se da ih linčuje, dok Teks i ekipa pokušavaju da pronađu način da Indijanca oslobode optužbe i spasu mu život. I budući da je ova tema već bezbroj puta viđena (Indijanci optuženi za zločine koje nisu počinili), pravo je čudo što je ova epizoda ovako dobra. Uspeh se naravno pripisuje Niciju, scenaristi koji je od prethodne svoje priče (Opijum) napravio zaokret od 180 stepeni i napisao jedan nadahnut, brz i zreo scenario koji sjajno funkcioniše. Kada biste uporedili te dve epizode ne biste nikad mogli ni pretpostaviti da je u pitanju isti scenarista! A da bi ugođaj bio još bolji potrudio se Tiči, koji je dao sve od sebe i koji je po meni ovde zaslužio desetku! Možda sam prosto ljubitelj njegovog stila, ali smatram da je ovde bio sasvim umeren (budući da ume sa linijama i licima da pretera ponekad), da je dočarao atmosferu fenomenalno i da bolji izbor za ovu epizodu nije mogao da postoji.

Budući da je u pitanju jednodelna epizoda preporučujem svima koji je niste čitali da je nabavite i uživate u njoj. Sve je ovde odlično - od zapleta i postavljanja terena preko obračuna i scene ispred policijske stanice pa do raspleta i završne scene. Vilina naslovnica je sjajna, ako neko ima sliku u većoj rezoluciji koja nema informacije o samom broju (dakle samo ovu sliku), zamolio bih ga da mi je prosledi.

P:9 S:9 C:10 N:10 - 94%
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29191 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 14/09/2020 : 14:59:32  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Naslovnica je prva Villina rađena temperom. Ova priča je svojevrsni jubilej, jer je izašla baš na 50. Texov rođendan, zato i ima 112 stranica. Slažem se za Ticcija, ali priča je klišej i tanka, daleko od toga da je loša, ali daleko od vrha serijala po meni! Nekako mi nije legla.

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 18/09/2020 : 15:42:40  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Kolor Tex 1: Osveta braće King

Scenario: Boseli
Crtež: Brindizi



Dok čekam da mi stignu sledeći brojevi iz regularne serije, uhvatio sam se ovog kolorca koga imam već neko vreme. Ne znam zašto se čitanje odužilo, verovatno zbog niza obaveza koje sam morao da uradim, ovih 160 strana sam čitao skoro 3 dana, što opet nema veze sa kvalitetom priče - koja je sasvim solidna. Prosečna je najbolji opis - posebno kad govorimo o scenarijskom delu.

Sama priča je interesantna i prvenstveno počinje u Teksovoj mladosti - naime, Kit i Teks u svojim ranim rendžerskim danima jure bandu braće King, i u tom okršaju stradaju svi članovi bande sem jednog koji završava u ludnici. Godinama nakon toga, preostali brat beži iz ludnice i kuje plan kojim bi namamio Kita u zamku i osvetio se za smrt svoje braće. Nakon toga sledi interesantan "obrt" koji svakako svi znamo kako će se završiti, ali opet privlači pažnju i nekako odskače od klasičnih, već viđenih priča. Ipak, postoji pomalo rupa u scenariju i preterivanja, posebno na samoj završnici koja ume biti malo monotona. Dobra stvar je svakako Brindizi koji se jako potrudio, i koji je ovde imao zadatak da crta veoma različite predele - od pustinja gde počinje radnja, preko vodopada i zelenila šume, preko rudnika pa sve do urbanog predela i grada. Tu se Brindizi pokazao jako dobro, sa čistim i oštrim linijama, te mu kolor veoma dobro leži.

Ipak, moja zamerka ide na samo izdanje: iako je ovaj papir odličan za Tex Klasik, dakle stare epizode, i daje im retro šmek, ovde nikako ne leži. Moraću da kažem da ovaj novinski papir ili kako se već profesionalno zvao oduzima mnogo crtežu, koji bi, siguran sam bio još lepši na sjajnom papiru na kom je radio VČ. Takođe prevod VČ mi se više sviđa, jer je sam naziv ove epizode jedan veliki spojler za celu priču! S druge strane, duplo niža cena je ovde bila odlučujuća, kao i činjenica da ću brzo uspeti da skupim i pročitam sve kolorce.

Sve u svemu, solidna pričica gde se pojavljuju svi glavni likovi, interesantni susreti i obračuni, više kao neki uvod u tu "novu" kolor ediciju, sa sjajnom Vilinom naslovnom stranicom. Da se više pažnje posvetilo Teksovim emocijama i onime što je glavni događaj priče bio, možda bi ocena bila i veća, ovako:

P:6 S:5 C:8 N:9 - 66%

Edited by - koze123 on 18/09/2020 15:44:56
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 18/09/2020 : 17:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Za promjenu, jedna Texova recenzija , ovaj put u Igorovoj režiji:

https://www.stripovi.com/recenzije/tex-willer-tx-sa-17-seminole/2496/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

koze123
Average Member



883 Posts

Member since 05/11/2018

Posted - 22/09/2020 : 16:53:11  Show Profile Show Extended Profile  Send koze123 a Private Message  Reply with Quote
Iznad zakona/Lanac ubojstava

Scenario: Nici
Crtež: De la Fuente



Pre čitanja sam bacio pogled na recenziju, tj. pre svega na ocenu koju ova priča ima i stvarno sam očekivao ogroman treš - posebno kad se uzme u obzir kakav je bio Opijum, još jedna priča sa elementima krimića. Ipak, prijatno sam se iznenadio čitajući ovu priču, posebno prvu svesku koja mi je bila jako interesantna, dok se stvari pred kraj opet rasplinjuju (kako to sa Nicijem često i biva).

Teks i Karson odlaze u San Francisko na poziv prijatelja iz policije Toma Devlina, koji smatra da postoji banda "krvnika" koji preuzimaju pravdu u svoje ruke. Naime, ko god je izbegao kazni pravde od njih biva ubijen, ali Tom to nikako ne može dokazati. Tada u celu priču ulaze Teks i Kit, koji u roku od nekoliko dana polako razmršuju klupko organizacije i dolaze do šefa koji za njih ima razne planove.

Činjenica je da su ovakve stvari već viđene, ali imajmo u vidu da većina priča (posebno onih u vesternima) to jesu. Ipak, prva sveska atmosferom i zapletom uvlači čitaoca u svet tajnih organizacija i bandi, kako bi postavila likove za završnicu, koja opet odlazi korak predaleko u svojoj neuverljivosti. Takođe je činjenica da Nici (pre)često kada želi da poveže likove i određene tačke u priči stavi sporedne likove koji prisluškuju Teksa i Kita i tako razreše tu "dilemu". Neko ih prisluškuje, javi šefu, šef se zainteresuje i pošalje nekog da ih ubije i tako u krug. Posle niza pročitanih epizoda to deluje jako neinspirativno i monotono, čisto ponavljanje određenog šablona. Ono što je malo bolje od scenarija je sam crtež - de la Fuente se potrudio oko nekih scena i prikaza, posebno kada su u pitanju scene obračuna, kada meci lete svuda okolo. S druge strane, kada su u pitanju neke sasvim obične scene ume biti previše "drven", ali da ne zakeramo previše - u pitanju je saasvim solidan crrtež.

Dakle, za mene solidna priča, već donekle viđena ali korektno napisana, koja na početku uvlači a kasnije već gubi šmek i postaje dosadnjikava pred kraj. Naslovnice sjajne.

P:6 S:4 C:6 N:9 - 57%

Go to Top of Page
Page: of 351 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000