forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Tex Willer
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 351

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 30/06/2022 : 21:13:50  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Pročitah Alkemičarevu kuću, jednu solidnu pustolovinu sa natprirodnim začinom(netipično za Texa) i sa fantastičnim crtežom. Boselli na svom terenu Louisanne i blaga Jeana Laffitea. Prica bi bila bolja da je tempo izbalansiran ovako je kraj malo zbrzan i ta igra obične potrage za zlatom i natprirodnog nije uravnotežena. Možda je stvar mogla ići na epsku razinu u stilu nekih prijašnjih uspješnica.


Isti dojam je i nakon priče Misteriji vile Diago. Čini se da se Boselli nikada neće osloboditi te boljke neuvjerljivih završnica. Čitam nešto malo Dampyra, i očigledna je ista stvar. U prvih pet priča Dampyra, već se pojavljuju tri lika za koje se pretendira kako su nešto nepobjedivo, kako se nitko dosada nije susretao sa takvima. Na 90. stranici nema ni naznaka od nekog završetka jer je razrada golema, kad ono, Boselli sve to prekine i kaže neću više, bilo je dosta. Recimo u priči sa vampirom na Zagoru, Boselli svako malo ističe kako je Rakosi moćan nadvampir, i to mu je dovoljno, eto, kao ispoštovao ga je što je to spomenuo. A realno, to malo vrijedi, jer se ne ponaša u skladu sa tom tipologijom na koju se poziva. Čak i Morska strava može biti primjer toga, gradi se ta priča oko Krakena na dvije sveske. Ne radi se tu čak ni o klasičnoj bitci, nego jednostavno nema značenja. Kraken gubi smisao. Nešto kao što je Burattini napravio sa Wendigom. Taj konačni sukob nema značenja.
S tim inzistiranjem na tipologiji, nomenklaturama, Boselli zapravo postiže kontraefekt, jer njegovi konačni produkti ne mogu konkurirati izuzetno bogatim razradama i samim postavkama priče. Kada shvati da je udario o zid, tj. došao do devedesete stranice, kao da ne zna ni sam što da radi sa likovima pa eto, napravi ono što misli se mora napraviti. Ono što misli da se podrazumijeva.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29514 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 01/07/2022 : 07:55:25  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Složio bih se za Bosellija, kao da mu uvijek fali još koja stranica za bolji završetak. Misteriji vile Diago je još ok kraj, ali bez obzira na takve krajeve, sve prije kraja bude perfektno, uzbudljivo, razrađeno do najsitnijeg detalja, možda fali malo starog šmeka, ali nema veze kad su priče odlične! U svakom slučaju je Boselli svojeglav, ali priče na Texu su mu odlične!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10829 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 01/07/2022 : 08:14:28  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
kad boseli radi sa picinelijem prosto se se trudi, sve price imaju ok pocetak a to i nije tesko izvesti. posle pocinje kakva jurnjava, besmisleno prenemaganje koje vec duze vreme ne mogu da podnesem
a ova epizoda posle sa mastantuonom, krvavi mesec, mi je odlicna. verovatno ce izaci da mi je najbolji tex na 600
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29514 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 01/07/2022 : 09:02:52  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Dobar je Krvavi mjesec, ali žestoka je konkurencija nakon broja 600, meni je recimo El Supremo odličan, Rendžeri iz Lost Valleya također, zadnje sam čitao Otetog dječaka, pa ne znam kakvi su hvaljeni Wolfman, Jethro i Lupe. Ali odličan je Tex nakon broja 600, a to je najvažnije. Dobro, nađe se uvijek neka rupa u scenariju, ali generalno odlično to izgleda! Možda fali malo starog šmeka, pa nije zabranjeno koristiti dobre, stare klišeje!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game

Edited by - tex2 on 01/07/2022 09:03:34
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



13061 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 01/07/2022 : 09:20:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Dobar je Krvavi mjesec, ali žestoka je konkurencija nakon broja 600, meni je recimo El Supremo odličan, Rendžeri iz Lost Valleya također, zadnje sam čitao Otetog dječaka, pa ne znam kakvi su hvaljeni Wolfman, Jethro i Lupe. Ali odličan je Tex nakon broja 600, a to je najvažnije. Dobro, nađe se uvijek neka rupa u scenariju, ali generalno odlično to izgleda! Možda fali malo starog šmeka, pa nije zabranjeno koristiti dobre, stare klišeje!



Baš tako. Ako je itko stekao reputaciju na takvim stvarima, onda je to dobri, stari Tex! Ali, u SBE, kao da se stide takvog povijesnog naslijeđa.
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 01/07/2022 : 11:23:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
Tajna zlatnog idola (Bonelli - Gallepini)

Šesta epizoda Texa Willera.

Ovaj strip mi se zapravo baš svideo, pacing scenarija je mnogo bolji nego u prethodnim epizodama, nije mi se svideo onaj finalni obračun, i sa Indijancima, i to kako su znali za blago, pa su se odjednom iščuđavali kako blaga ima nakon što su pročitali formulu sa idola, no dobro, i pored tih scenarističkih rupa, kao i kad šerif odjednom pređe na meksičku teritoriju (iako su pričali bukvalno strisciu pre toga da je bolje da Willer sam pođe, jer je šerif ipak državnni službenik, a ne odmetink kao Tex), to sve možemo smatrati i plodom vremena i forma pod kojom su ovi stripovi izlazili, scenario mi se izuzetno dopao, kao što kažem, pacing mi se mnogo više svideo nego u prethodnim epizodama, (verovatno i zato što je malo duža) tu se ponovo pojavljuje i Tesah, misterija kipa mi je takođe bila zanimljiva itd.

Sviđa mi se i sam format toga što se priče nastavljaju jedna na drugu, i nemam preteranog statusa quo, što će posle biti dosta uobičajeno za mnogo junaka Bonellijeve izdavačke kuće.

Galep takođe sve bolji, Tex sve više dobija prepoznatljive konture, a i generalno crtež se dobar za ono vreme i to koliko je kaiševa izbacivao mesešno, na vreme.

Sve u svemu, ova epizoda mi je bila veoma dojmljiva, uzbudljiva, te stoga i defitivno najbolja do sada.

8/10

Edited by - Siljak66 on 01/07/2022 11:28:03
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 01/07/2022 : 17:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
Dobri ljudi, jel može neki Texoman da mi razluči serijal nekako po razdobljima, scenaristima, crtačima... šta da očekujem od koga scenarista, koji su periodi, scenaristi, crtači najbolji, a koji najgori itd.?
Budući da planiram čitati Texa od početka pa, nadam se, do kraja, hronološki, bio bih vrlo zahvalan na odgovoru, trenutno, kao što vidite iz mog dnevnika čitanja, trenutno čitam sami početak serijala, i mogu vam reći da mi čak i taj period sa samog početka serijala, naivni period, kako neki kažu, dosta dobro leže do sada, priče su mi pitke, kao i crtež i to je neki minimum koji zahtevam (kada čitam trash stripove barem :D).

Unapred se zahvaljujem na odgovoru, svako dobro. :D
Go to Top of Page

SSM
Average Member



Bosnia and Herzegovina
943 Posts

Member since 13/10/2002

Posted - 01/07/2022 : 18:20:11  Show Profile Show Extended Profile  Send SSM a Private Message  Reply with Quote
Kakav bi to mazohizam bio, citati Texa od pocetka do kraja :D Moj savjet ti je da citas probrane epizode, mozes vidjeti na recenzijama koje epizode najbolje kotiraju, i obavezno nakon jedne ili dvije price ubaci nesto drugo, bilo sta, cisto da se ne zasitis...

No one gets out of childhood alive.
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 01/07/2022 : 18:22:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SSM

Kakav bi to mazohizam bio, citati Texa od pocetka do kraja :D Moj savjet ti je da citas probrane epizode, mozes vidjeti na recenzijama koje epizode najbolje kotiraju, i obavezno nakon jedne ili dvije price ubaci nesto drugo, bilo sta, cisto da se ne zasitis...


Ako se Talijani nisu zasitili Texa preko 70 godina, neću valjda ni ja
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29514 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 01/07/2022 : 21:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Ja sam nedavno (2020/2021) pročitao kronološki od prvog do kud su naši stigli (ako računamo i ovu godinu stao sam na SR 677) i planiram ove godine ponoviti gradivo :-)

quote:
Originally posted by SSM

Kakav bi to mazohizam bio, citati Texa od pocetka do kraja :D Moj savjet ti je da citas probrane epizode, mozes vidjeti na recenzijama koje epizode najbolje kotiraju, i obavezno nakon jedne ili dvije price ubaci nesto drugo, bilo sta, cisto da se ne zasitis...


"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29514 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 01/07/2022 : 21:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Siljak66 ako si Tajni zlatnog idola dao 8, onda nemaš brige, onda će ti se već svidjeti i priče od regularnog broja 5 (recimo: Misija u Devil's Holeu, Opasna tajna, Đavolji skok, Banda Daltonovih). Regularni broj 10/11 donosi svakako najkvalitetniju priču, prvu kanadsku avanturu, koja je odlična! Oko broja 70 počinje po meni prvo zlatno razdoblje Texa, iako i prije ima fantastičnih priča, vlada fama da sa brojem 40 počinje ozbiljnije razdoblje, što i jest istina, puno tu bude upečatljivih scenarističkih detalja, a baš SR 39/40: Il figlio del fuoco - Sin vatre i Mefistova prva osvetnička misija, Bonelli/Galep, ZS 392/393 je pravi klasik i odlična priča, još jedan klasik SR 51/53: Sangue Navajo- Krv Navaja, Bonelli/Galep, LMS 8, ZS 445/446.
Zašto smatram od broja 70 prvim zlatnim razdobljem Texova serijala: počinje klasikom: 70/72: Sinistri presagi - Zlokobni znakovi, Bonelli/Galep-Gamba, ZS 556/558 (bez skraćivanja), LL KB 23, a tu se po prvi put pojavljuje El Morisco i Eusebio, pa opet Mefisto, prva priča o Texovoj prošlosti, pa Tom Devlin, Proteus, Pat, pa opet klasik : SR 91: Vendetta indiana - Indijanska osveta, Bonelli/Ticci, ZS 18, ZS 18 (VČ), LL KB 13, pa još jedan Mefisto, pa još jedan klasik: Silver Bell - Silver Bell, Bonelli/Galep, ZS 25, ZS 698/699 i eto jubilarca 100 koji je vrlo dobar. Od 100-165 fantastične priče, tu bi se svi ljubitelji Texa složili. Malo zatišje, ali i tu ima klasika i dolazimo do drugog zlatnog razdoblja od broj 279 do 310, tzv. Nizzijevo doba. Pa koliko ima klasika sa 400+ brojevima, čak i malo slabija razdoblja, recimo od 500-569 imaju također odličnih priča, a nakon 569 do danas svako malo izvrne priče.

Toliko zasad

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game

Edited by - tex2 on 01/07/2022 21:48:36
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29514 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 01/07/2022 : 21:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Pokušavam biti objektivan, ali uistinu na Texovom serijalu počevši već od spomenutog broja 10 i prve kanadske avanture, pa svako malo budu odlične priče, dobro, znalo je biti kratkih razdoblja od nekoliko godina bez neke vrhunske priče, ali u globalu teško je pobrojati sve super priče, a ima ih jako puno!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10829 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 01/07/2022 : 22:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Dobar je Krvavi mjesec, ali žestoka je konkurencija nakon broja 600, meni je recimo El Supremo odličan, Rendžeri iz Lost Valleya također, zadnje sam čitao Otetog dječaka, pa ne znam kakvi su hvaljeni Wolfman, Jethro i Lupe. Ali odličan je Tex nakon broja 600, a to je najvažnije.



el supremo bi mi bio odlican da boseli nije ujebo zadnji nastavak. ne volim zavrsnice tipa vadi dinamit pa rokaj, a ovde se to bas oteglo
da li je ko citao menhetn? jedini preostali kandidat da mi smakne krvavi mesec
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 01/07/2022 : 22:16:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Siljak66 ako si Tajni zlatnog idola dao 8, onda nemaš brige, onda će ti se već svidjeti i priče od regularnog broja 5 (recimo: Misija u Devil's Holeu, Opasna tajna, Đavolji skok, Banda Daltonovih). Regularni broj 10/11 donosi svakako najkvalitetniju priču, prvu kanadsku avanturu, koja je odlična! Oko broja 70 počinje po meni prvo zlatno razdoblje Texa, iako i prije ima fantastičnih priča, vlada fama da sa brojem 40 počinje ozbiljnije razdoblje, što i jest istina, puno tu bude upečatljivih scenarističkih detalja, a baš SR 39/40: Il figlio del fuoco - Sin vatre i Mefistova prva osvetnička misija, Bonelli/Galep, ZS 392/393 je pravi klasik i odlična priča, još jedan klasik SR 51/53: Sangue Navajo- Krv Navaja, Bonelli/Galep, LMS 8, ZS 445/446.
Zašto smatram od broja 70 prvim zlatnim razdobljem Texova serijala: počinje klasikom: 70/72: Sinistri presagi - Zlokobni znakovi, Bonelli/Galep-Gamba, ZS 556/558 (bez skraćivanja), LL KB 23, a tu se po prvi put pojavljuje El Morisco i Eusebio, pa opet Mefisto, prva priča o Texovoj prošlosti, pa Tom Devlin, Proteus, Pat, pa opet klasik : SR 91: Vendetta indiana - Indijanska osveta, Bonelli/Ticci, ZS 18, ZS 18 (VČ), LL KB 13, pa još jedan Mefisto, pa još jedan klasik: Silver Bell - Silver Bell, Bonelli/Galep, ZS 25, ZS 698/699 i eto jubilarca 100 koji je vrlo dobar. Od 100-165 fantastične priče, tu bi se svi ljubitelji Texa složili. Malo zatišje, ali i tu ima klasika i dolazimo do drugog zlatnog razdoblja od broj 279 do 310, tzv. Nizzijevo doba. Pa koliko ima klasika sa 400+ brojevima, čak i malo slabija razdoblja, recimo od 500-569 imaju također odličnih priča, a nakon 569 do danas svako malo izvrne priče.

Toliko zasad


Ne znam, baš mi lako idu te rane priče, pre dosta godina sam nešto malo čitao i bilo mi je jako loše, sad mi baš ide onako fino,
inače, hvala na preporukama!
Živ bio!
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29514 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 01/07/2022 : 22:30:43  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo kako svako novo čitanje donosi i novi doživljaj. Recimo kad sam prvi put čitao Na ivici ponora bio mi je super, drugo čitanje već nije bilo tako, točnije nije mi bio tako savršen i dalje je dobar strip, ali ne baš top. Isti slučaj je i sa Zvonom za Lucera. Ima nešto vjerojatno i s godinama koje su nam na plećima!

"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29514 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 01/07/2022 : 22:31:53  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Nisam čitao, ali Pat u New Yorku, to mora biti dobro!

quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by tex2

Dobar je Krvavi mjesec, ali žestoka je konkurencija nakon broja 600, meni je recimo El Supremo odličan, Rendžeri iz Lost Valleya također, zadnje sam čitao Otetog dječaka, pa ne znam kakvi su hvaljeni Wolfman, Jethro i Lupe. Ali odličan je Tex nakon broja 600, a to je najvažnije.



el supremo bi mi bio odlican da boseli nije ujebo zadnji nastavak. ne volim zavrsnice tipa vadi dinamit pa rokaj, a ovde se to bas oteglo
da li je ko citao menhetn? jedini preostali kandidat da mi smakne krvavi mesec


"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 01/07/2022 : 22:43:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tex2

Zanimljivo kako svako novo čitanje donosi i novi doživljaj. Recimo kad sam prvi put čitao Na ivici ponora bio mi je super, drugo čitanje već nije bilo tako, točnije nije mi bio tako savršen i dalje je dobar strip, ali ne baš top. Isti slučaj je i sa Zvonom za Lucera. Ima nešto vjerojatno i s godinama koje su nam na plećima!


Apsolutno.
Mislim da je to i glavni faktor, zapravo.

Edited by - Siljak66 on 01/07/2022 22:44:06
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 01/07/2022 : 23:59:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
Napad na Santa Fe (1949, Bonelli - Gallepini)

Sedma epizoda Texa Willera.
Izvrsna priča za ono doba, Meksička armija napada SAD, posle kreću mirovni pregovori, a Tex se bori protiv Meksičkih uskoka, baš mi se svidelo, kao i scenario koji je bio zanimljiv i držap je pažnju, inače, u ovoj priči se prvi put pojavljuje Mefisto, Texov arhineprijatelj, i ovde mi je zanimljivo predstavljen, ali, svakako ne dovoljno, iskreno, mislim da je Lily ovde bila jače predstavljena od samoga Mefista, no, dobro, pojavljivaće se on u serijalu još dosta puta i to sa potpuno drugačijom karakterizacijom.

Sviđa mi se kako je Tex badass u ovim ranijim epizodama,

Galep je solidno odradio posao, ali ništa više od toga, još to nije pravi Tex, ali, svakako, lak je nekako za čitanje, nenametljiv sa ne preterano mnogo detaljisanja, i to, po mom mišljenju ovde na neki način i ide uz scenario, koji, takođe ide brzo, jesu neka scenaristička rešenja upitna, ali, ako sve to posmatramo kroz prizmu vremena, vidimo da je ovo jedna izvrsna epizoda stripa!

8/10

Edited by - Siljak66 on 02/07/2022 15:50:12
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 02/07/2022 : 15:49:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
Odmetnik (1949, Bonelli - Gallepini)

Osma epizoda Texa Willera.
Ova epizoda, koja se sastoji u suštini od tri, Tex beži iz zatvora, Tex protiv Gazda Jezde i Tex protiv korumpiranog šerifa, šta ja znam, cela priča nekako deluje kao filler, nije preterano inventivna, cela epizoda je u suštini put ka Meksiku, traganje za Mefistom.

Suštinski, priča je krajnja neinventivna, ali ok odrađena, može se pročitati, sa tehničkog aspekta scenarija stari Boneli je ovo odradio odlično, pogotovo ako se uzme u obzir i godina proizvodnje. Ovde se pojavljuje jedan trope koji će se kasnije baš ustoličiti u Bonelijevim stripovima (generalno stripovima njihove škole) kad čovek pred izdah kaže ko je kriv, ili nasluti nešto u svojim poslednjim rečima, pa to bude motiv glavnog junaka da krene u neku avanturu ili time dođe do neke bitne informacije. Takođe, prvi put se u serijalu spominje Montales.


Galep ponovo solidan, odradio svoj posao solidno, mada, moram priznati (pošto čitam izdanje u boji) da mi se čini da tu dosta i kolor pomaže.

Sve u svemu, kratka epizodica koja se odvija na putu za Meksiko, sasvim solidna za ondašnje standarde.



6/10

Edited by - Siljak66 on 02/07/2022 18:09:13
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 02/07/2022 : 23:21:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
Junak Meksika (1949, Bonelli - Gallepini)

Deveta epizoda Texa Willera.
Klasik najranijeg Texa! Tex kao Meksički ''ajduk, partizan, zajedno sa Montalesom, koji mi je od početka veoma intrigantan lik, svrgava vladu u Mexico Cityju na kraju, i, iako mi je taj kraj pomalo zbrzan, imam utisak da je ovo doista jedan odličan strip! Sama premisa Texa u revoluciji u Mexicu mi se svidela, a dijalozi su mi odlični čak, nisam ni očekivao ovakav kvalitet dijaloga za jedan ovako star strip (i još na dosta lošem glasu ovde); Gianluigi je majstor. Tex pravi komunista, u klasnoj borbi, za potlačene, sužnje koje mori glad, i to nemilosrdnoj, onakvoj kakva njemu i dolikuje jedino.

Pored toga, imamo i hvatanje Mefista, čija mi se završna scena pomalo surovog hvatanja veoma dopala, ceo taj skup scena, zapravo, tako da je i tu matori Bonelli stvarno dobro odradio posao.

Iskreno, ne kontam zašto ovoliko negativnog ocenjivanja ovog stripa, kada uzmete u obzir kada je nastao, ovaj strip je apsolutno fenomenalan!

Svidela mi se, inače, ona scena, kad Tex ulazi u grad tako što podmićuje dva stražara gutljajem viskija i praveći se ludim, realka :)

Prikaz Meksičkih mudonja mi se veoma svideo i sa crtačke, i sa scenarističke strane, tako da za to ide ocena više.

Zanimljivo mi je i kako Tex postaje agitprop majstor i diže ceo Meksiko na revoluciju hahahaha, ima i ona scena kada Tex ima moralnu dilemu oko ubijanja vojnika, jer oni, tobože, samo izvršavaju svoja naređenja, naređenja ovih glavešina, mudonja od gore, taj mi se deo isto jako svideo, bio mi je nekako i neočekivan za strip iz 1949.

Iz svega ovoga, moram da priznam da mi se čini da je Gianluigi bio socijalist, po načinu na koji je pisao ovu epizodu bar.

Galep ponovo solidan, odradio posao u roku, to sve izgleda solidno, kao što sam već napomenuo, sviđa mi se kako je crtao Meksičke mudonje, i, naravno, u akcionim scenama mi je odličan, u statičnijim već i ne toliko iz dosta razloga.


9/10

Edited by - Siljak66 on 02/07/2022 23:22:54
Go to Top of Page

Siljak66
Junior Member



Iraq
351 Posts

Member since 15/06/2022

Posted - 04/07/2022 : 17:05:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Siljak66 a Private Message  Reply with Quote
Banda crvenokošca (1949, Bonelli - Gallepini)

Deseta epizoda Texa Willera.
Uf, ova epizoda mi baš nije legla posle odlične prethodne u Meksiku, radnja mi je u ovoj nekako baš loše išla, sama premisa priče je neinteresantna, poprilično, radnja teče isuviše sporo, sa previše teksta a premalo akcije, baš mi je nekako dosadan strip bio, kao pisani roman da sam čitao maltene, pogotovo loše izgleda u svetlu prethodnih par epizoda, sa sagom o borbi sa Meksičkom vladom koja mi se vrlo svidela, mogu reći.
Crvenokožac je baš loš za jednog plaćenog ubicu, posao je obavio za nulu
Tex je po drugi put upucan u glavu, ali, naravno, ponovo samo okrznut, kliše koji će i Gianluigijev sin, Sergio (alias Guido Nolitta) da vrlo učestalo koristi posle.
Galep solidan, lošiji nego prethodnih par epizoda možda čak, ovde i dalje Teksa crta dosta čudno, na par vinjeta se po faci ne bi mogao uopšte ni prepoznati, a i ona zmija koju je nacrtao dok je Tex davi penjajući se uz stenu je jako disproporcionalno nacrtana, izgleda kao neka aždaja. To mi je bio i scenaristički, jako nepotreban i naivan momenat al ajde.

Nije neka epizoda, ali drugovi, idemo dalje.

4/10


Edited by - Siljak66 on 04/07/2022 17:51:37
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 08/07/2022 : 18:13:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote

Pitanje za bolje poznavatelje stripova od mene. Jesu li Walter Venturi koji crta Zagora i Andrea Venturi iz Texa nešto u rodu?

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 08/07/2022 : 18:13:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
@Siljak66, odlični osvrti!!

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

tex2
stripovi.com suradnik



Croatia
29514 Posts

Member since 17/09/2006

Posted - 11/07/2022 : 13:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Send tex2 a Private Message  Reply with Quote
Mislim da nisu

quote:
Originally posted by Qwertz


Pitanje za bolje poznavatelje stripova od mene. Jesu li Walter Venturi koji crta Zagora i Andrea Venturi iz Texa nešto u rodu?


"Od svakog treba tražiti samo ono što on može dati."
"The puck is in! The home team wins!", the good ol' hockey game
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7053 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/07/2022 : 06:29:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Tex2 nam donosi recenziju još jednoga Texova giganta:

https://www.stripovi.com/recenzije/tex-willer-tx-sa-11-posljednji-pobunjenik/2869/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page
Page: of 351 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.88 seconds. Snitz Forums 2000