forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Guido Crepax: Valentina
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

alexts
Advanced Member



Serbia
6923 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/04/2010 : 00:35:08  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Mogu ja amatersko pitanje?
Prvo bih rekao da i Borisove i Frazettine ilustracije volim.
Drugo bih rekao da mogu tisuću godina pokušavati i neću uspjeti crtati kao oni.
Oba su zakon, carevi i sve što ide.
Treće bih pitao jer mi neke stvari na ove dvije ilustracije već duže vrijeme
nisu jasne i ne funkcioniraju.
Boris.
Šta ta žena uopće radi?
Nit se odmara, nit ustaje, nit sjeda.
Lijeva noga može da se drži u tom položaju samo ako je stopalo zaljepljeno za tu stjenu.
Nema tog trenja koje bi zadržalo to stopalo. Žena je kao naslonjena na tu nogu, a opet
ne funkcionira jer su leđa napeta kao da će svaki čas ustati. Desna ruka je skroz napeta
iako izgleda da se naslonila na mač. U stvari ga pridržava jer je vrh između nogu, a ne s
desne strane pa je sve to skupa prilično neugodna poza.

Frazetta.
Može li mi netko objasniti što Konan radi s tom sjekirom?
Poza djeluje kao da je sjekira zanjela konana nakon što je njom nekog razvalio
ali ja ne vidim tog nekog, a ni sjekirom se tako ne izmahuje. Nije sjekira mač.
Kako je upravo lika u prvom planu razvalio štitom i juri prema nama za očekivati je
da onda ipak zamahuje sjekirom. Ali onda ruka mora biti savinuta u laktu.

Napomenuo bih da mi namjera nije provocirati i da su i meni obe ilustracije jake (posebno
Frazettina). Ne radi se ni o picajzliranju oko anatomije jer znam da to ne treba biti sasvim
korektno. Bitan je dojam, osjećaj, pokret, a to mi je ovdje malo mutno.




Odlična zapažanja i oštro oko za Borisovu ilustraciju. Mislim da bi za većinu njegovih poza mogla da se postave opravdana pitanja.

Za Frazetu ga malo pretera, šta zna Konan u žaru borbe dal je nekog udario il će tek da ga udari i da li treba da savije ruku u laktu

Što se tiče homoerotskih detalja (što homo, pa valjda i žene gledaju ilustracije?), iz ove ilustracije se obično izvlačio srednji deo u A4 obliku pa ti detalji budu manje primetni ili otpadnu.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/04/2010 : 01:37:38  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Evo i malo veselije verzije...



Odjednom gomila misljenja i zapazanja o kojima vredi diskutovati...


Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/04/2010 : 02:55:32  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
@dupli
Mogu ja amatersko pitanje?
---
Naravno da mozes, narocito ako ocekujes profesionalni odgovor

Prvo bih rekao da i Borisove i Frazettine ilustracije volim.
---
Ispravno

Drugo bih rekao da mogu tisuću godina pokušavati i neću uspjeti crtati kao oni.
---
Malo vise samopouzdanja, molim. Nije snaga u vestini nego u veri (onoj u sebe).


Oba su zakon, carevi i sve što ide.
---
E, tu bi se dalo raspravljati, posto je bilo likova koji su tako crtali jos 1889. godine
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=35711

Treće bih pitao jer mi neke stvari na ove dvije ilustracije već duže vrijeme
nisu jasne i ne funkcioniraju.
Boris.
Šta ta žena uopće radi?
---
Sedi i razmislja kako da udje u grad....

Nit se odmara, nit ustaje, nit sjeda.
---
Zato sto se premislja : Ocul' stajat, ocul' sest... Ko u Audiciji...

Lijeva noga može da se drži u tom položaju samo ako je stopalo zaljepljeno za tu stjenu.
Nema tog trenja koje bi zadržalo to stopalo. Žena je kao naslonjena na tu nogu, a opet
ne funkcionira jer su leđa napeta kao da će svaki čas ustati. Desna ruka je skroz napeta
iako izgleda da se naslonila na mač. U stvari ga pridržava jer je vrh između nogu, a ne s
desne strane pa je sve to skupa prilično neugodna poza.
---
Stara Borisova boljka uglavljivanja modela u nefunkcionalne sredine.
Boris je izvanredan tehnicar ali ne mari mnogo za cistu umetnost i logiku. On je prakticar, radi ono sto se trazi i ne razmislja. Ide do nivoa da oko bude zadovoljno i da bude dovoljno atraktivno da proda izdanje prosecnom konzumentu. Vrlo izrazeno je podilazenje osrednjem (najbrojnijem) ukusu. Za razliku od ostalih manje vestih ilustratora (Kelly i bratija sa Rowenom na celu)on ipak poseduje znanje iz anatomije i zanatski je nadmocan. Da se potrudio da prevazidje staticnost, mnogo bi se bolje kotirao kod nas matorih zvocala.

Frazetta.
Može li mi netko objasniti što Konan radi s tom sjekirom?
---
Zamahuje. I bez obzira sto se tebi cini neispravno, vrrrrrlo je ispravno. Sa detaljem koji Boris nikad nece uociti, a to je tezina sekire. Iskrivila mu je zglob taman koliko bi i realna sekircina iskrivila zglob takve junacine.

Poza djeluje kao da je sjekira zanjela konana nakon što je njom nekog razvalio
ali ja ne vidim tog nekog, a ni sjekirom se tako ne izmahuje. Nije sjekira mač.
---
Uhvacen je upravo onaj ekstremni trenutak, ona najveca napetost PRED zamah. Nije dakle kraj zamaha, nego pocetak. To te je zbunilo. Mislio si da je kraj bekhenda, a ustvari je momenat pred forhend.

Kako je upravo lika u prvom planu razvalio štitom i juri prema nama za očekivati je
da onda ipak zamahuje sjekirom. Ali onda ruka mora biti savinuta u laktu.
---
Tezina sekire ne dozvoljava nikakvo savijanje u laktu. Evo, uzmi obicnu peglu i bilo kako zamahni, videces da ti uvek previse vuce ruku. Osim toga, savijena ruka smanjuje razornost tezine sekire koja je mnogo ubojitija kada ruka izigrava zategnuti lanac. Prostije, savijenom rukom se koristi samo snaga ruke. Ispruzena ruka dozvoljava sekiri vecu inerciju i povecava efikasnost i do sto posto.

Napomenuo bih da mi namjera nije provocirati i da su i meni obe ilustracije jake (posebno
Frazettina). Ne radi se ni o picajzliranju oko anatomije jer znam da to ne treba biti sasvim
korektno.
---
Tu si u pravu. Preveliko insistiranje na tacnosti obicno daje drvene rezultate. Char crtanja i jeste u tome da se NE prenosi realnost, nego da se kreira nesto sto moze da ubedi druge da je realno. Ako se jos postuju zakonitosti i koriste stereotipi u smislu prikrivanja ili predimenzioniranja pojedinih detalja, onda dobijamo taj Frazetin nivo.

Bitan je dojam, osjećaj, pokret, a to mi je ovdje malo mutno.
---
Suvise si se bavio analizom, a te ilustracije nisu primarno radjene za analizu nego za uzivanje.

@All-ba
Lepo si to sve izanalizirao. Na prvi pogled sve stoji, ali kad pocnes pazljivije da citas, ima jako puno opstih mesta koje lepo zvuce a nista ne znace.
Potez iz muda moze zvucati znacajno do momenta kada se zapitas a sta je to zapravo. I onda neminovno zakljucis da takvo nesto ne postoji i da je u stvari fraza koja treba da impresionira nekoga ko jos nije ni stigao do poteza. Slicno onom ''trazenju'' linije. Kada sam pitao svog profesora zasto da je trazim ako vec znam gde je, on je s visoka rekao da niko ne moze iz prve da zna gde je. Nisam hteo da se svadjam sa budalom, pa sam sledeci crtez isarao bezveznim potezima oko glavne linije samo da krele bude zadovoljan. Zvucace neskromno, ali po onome sto je on lupetao na tim predavanjima (ne moze se crtati rukom naslonjenom na papir, recimo, nego mora iz lakta!??), ja sam trebao njemu da predajem.

Razdvojio si Frazetu kao umetnika, a Borisa kao ilustratora. Znam da nisi imao nameru da potcenjujes ilustratore, samo je tako ispalo. Fakat je da je i Frazeta ilustrator. I Bilibin, i Sanjulian, cak i Chris Achileos. Ja bih pre rekao da su oni primenjeni slikari, neki vise, neki manje uspesni.
Ni jednom od njih ne bi bio problem da se presaltuju na artizam, samo sto ih to nije interesovalo. Ne mogu a da zlobno ne primetim da bi vecini ''artista'' bio jako veliki problem da se presaltuju na primenjeno slikarstvo, tj. ilustraciju

Forme su otvorene,
---
ova konstatacija kao i ova sto sledi
---
crtež nije zatvoren,

u sustini bas nista ne znace. Mogao si reci i da su forme zatvorene a crtez zaokruzen, pa sta s tim. Sta znaci otvorena forma? Nedovrsenost?
Crtez nije zatvoren? Crtez NIKADA nije zatvoren, uvek moze da se cinculira, davi i gnjavi. Sto bi narodski rekli, uvek ima mesta da se popravlja.


a likovi puni života isprepleteni i i uronjeni u sjenu,
---
i ovo je opis faktickog stanja i niti je afirmativan niti negativan. Da je lik pun zivota je vrlo subjektivna tvrdnja. Nekome je on samo fleka. Posto je ceo crtez mracan, naravno da su uronjeni u senku.

na prirodan naćin, gdje se ne vidi ta granica gdje nestaje sjena,a gdje počinje fugura (u ovom slučaju) ili predmet.
---
Ovo mi je najbolje. A kako se uranja u senku na neprirodan nacin? Osim toga, VIDI se gde je granica, samo je malo zamumuljeno, jer da je ostalo ostro dobio bi se ''daska'' efekat i bilo bi smesno.
BTW, to da se ne vidi granica si napisao tako da zvuci da je to nesto dobro, bez nekog pravog razloga. Sta fali ako se granica vidi. U tom slucaju napisete kako je slikar potpuno ovladao definicijom objekta, sto opet nista ne znaci.

Mislim da si propustio da naglasis najvece vrednosti i jedne i druge slike, a to je kompoziciona ravnoteza i majstorski balans svetla. I jedan i drugi znaju veoma podlo da nam usmeravaju pogled po slici i da nas vode od primarne do sekundarne informacije.
Samo je Rico krenuo pogresno od dole pa naleteo na nesto sto nije bitno

@Rico
Vecina fantazy ilustratora je opsednuta klasicnom umetnoscu, pogotovo antickom. Sto zbog zanatstva, sto zbog dodvoravanja ''eliti'' (ali ne zbog ljubavi, nego zbog love).
Gej lobiji na svaki nacin pokusavaju da svako golo musko dupe prevuku na svoju stranu ali je srecom slikarstvo mnogo starije od tih njihovih lobija. Ne nasedaj na njihove podvale. Ako bismo ih ozbiljno shvatali, onda bi sikstinska kapela bila najobicniji gej prajd, iliti po naski, u dupe na vasar.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 05/04/2010 : 08:31:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Veliko hvala na odgovorima Cat Claw.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18434 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 05/04/2010 : 08:47:39  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
koliko poznam Valentinu iz Stripoteke nije me oduševila.Hladno.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 05/04/2010 : 10:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

koliko poznam Valentinu iz Stripoteke nije me oduševila.Hladno.



?????????????????????

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/04/2010 : 10:54:09  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Veliko hvala na odgovorima Cat Claw.



Nema na cemu, Dupli. Ako sam ti pomogao da na te slike gledas malo sirim pogledom i da pokusas analizu i sa neke druge strane, vredelo je pisati u tri ujutro.
Kako ti se svidja Pajina slika sa velikim S?
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/04/2010 : 13:24:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw





@All-ba
Lepo si to sve izanalizirao. Na prvi pogled sve stoji, ali kad pocnes pazljivije da citas, ima jako puno opstih mesta koje lepo zvuce a nista ne znace.
Potez iz muda moze zvucati znacajno do momenta kada se zapitas a sta je to zapravo. I onda neminovno zakljucis da takvo nesto ne postoji i da je u stvari fraza koja treba da impresionira nekoga ko jos nije ni stigao do poteza. Slicno onom ''trazenju'' linije. Kada sam pitao svog profesora zasto da je trazim ako vec znam gde je, on je s visoka rekao da niko ne moze iz prve da zna gde je. Nisam hteo da se svadjam sa budalom, pa sam sledeci crtez isarao bezveznim potezima oko glavne linije samo da krele bude zadovoljan. Zvucace neskromno, ali po onome sto je on lupetao na tim predavanjima (ne moze se crtati rukom naslonjenom na papir, recimo, nego mora iz lakta!??), ja sam trebao njemu da predajem.

Razdvojio si Frazetu kao umetnika, a Borisa kao ilustratora. Znam da nisi imao nameru da potcenjujes ilustratore, samo je tako ispalo. Fakat je da je i Frazeta ilustrator. I Bilibin, i Sanjulian, cak i Chris Achileos. Ja bih pre rekao da su oni primenjeni slikari, neki vise, neki manje uspesni.
Ni jednom od njih ne bi bio problem da se presaltuju na artizam, samo sto ih to nije interesovalo. Ne mogu a da zlobno ne primetim da bi vecini ''artista'' bio jako veliki problem da se presaltuju na primenjeno slikarstvo, tj. ilustraciju

Forme su otvorene,
---
ova konstatacija kao i ova sto sledi
---
crtež nije zatvoren,

u sustini bas nista ne znace. Mogao si reci i da su forme zatvorene a crtez zaokruzen, pa sta s tim. Sta znaci otvorena forma? Nedovrsenost?
Crtez nije zatvoren? Crtez NIKADA nije zatvoren, uvek moze da se cinculira, davi i gnjavi. Sto bi narodski rekli, uvek ima mesta da se popravlja.


a likovi puni života isprepleteni i i uronjeni u sjenu,
---
i ovo je opis faktickog stanja i niti je afirmativan niti negativan. Da je lik pun zivota je vrlo subjektivna tvrdnja. Nekome je on samo fleka. Posto je ceo crtez mracan, naravno da su uronjeni u senku.

na prirodan naćin, gdje se ne vidi ta granica gdje nestaje sjena,a gdje počinje fugura (u ovom slučaju) ili predmet.
---
Ovo mi je najbolje. A kako se uranja u senku na neprirodan nacin? Osim toga, VIDI se gde je granica, samo je malo zamumuljeno, jer da je ostalo ostro dobio bi se ''daska'' efekat i bilo bi smesno.
BTW, to da se ne vidi granica si napisao tako da zvuci da je to nesto dobro, bez nekog pravog razloga. Sta fali ako se granica vidi. U tom slucaju napisete kako je slikar potpuno ovladao definicijom objekta, sto opet nista ne znaci.

Mislim da si propustio da naglasis najvece vrednosti i jedne i druge slike, a to je kompoziciona ravnoteza i majstorski balans svetla. I jedan i drugi znaju veoma podlo da nam usmeravaju pogled po slici i da nas vode od primarne do sekundarne informacije.
Samo je Rico krenuo pogresno od dole pa naleteo na nesto sto nije bitno

@Bane sjajno si ovo izanalizirao.
Ja ću pokušati da pojasnim nejasnoće i fraze koje sam upotrebio.
Kao prvo, uopćeno sam analizirao ova dva autora. Ove dve fotke su mi bile samo kao podsjetnik za njihov rad, a analaliza je bila generalna. Više bih volio da si nabacio onaj Frazettin crtež njegove heroine iz džungle (crnokose sa crnom panterom i sjajno urađenim zelenim lišajem na drvetu), ali nema veze svi znamo za rad i jednog i drugog autora.

Tačno je da nisam htio da potcijenim Borisa svrsavajući ga u red ilustratora (i to velikih), a Frazettu u red umjetnika. Ja cijenim i jednog i drugoga, samo što se ovaj drugi (iako je i on ilustrator) uzdigao iznad svih ilustratora i zbog toga sam ga svrstao u umjetnike.

Možda je tačna i tvoja konstatacija da bi teže bilo artistima da se prebace u ilustratore, nego obrnuto. To je ipak stvar individualna.
Hipotetički stoji, ali u stvarnosti ne znamo odgovor na to pitanje.

Po meni, ali ipak je to stvar pojedinačna, lakše je umjetniku napraviti dobru ilustraciju, nego ilustratoru napraviti umjetnički rad.

Ilustracija spada u red primjenjenih umjetnosti (definicija).

Moja fraza, potez izvučen iz muda(usvojena), bi otprilike bio siguran potez (linija izvučena iz jednog poteza, u jednom dahu što bi rekli).

Kad se kaže da su forme otvorene, a crtež nije zatvoren to u stvari zanči da je crtež rađen širokim potezima, nije zatvoren i doveden do hladnog hiperrealizma (kao što rade mnogi ilustratori)

Likovi su puni života (generalno), u odnosu na Borisa, siguno.

Nastavak slijedi nešto kasnije.





C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/04/2010 : 14:56:02  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote

All-ba, uvek nadjes neku granicu i na njoj se zaustavis kao da ne smes dalje.

Iz muda je i nesto izvesti sa dvadeset poteza ako su pravi. A i taj jedan potez moze biti brz a promisljen, spor ali nasumican, spor i proracunat ili je autoru neko jednostavno rekao BU pa se ovaj trgao....

Slobodan sam da to''iz muda'' strpam zajedno sa ''oseca se nesigurnost u koloritu''.
Jedno vreme sam se bavio analizama likovnih kritika po novinama pa sam navikao da razlikujem konstruktivna misljenja od ispraznih formulacija.
Svakako da i medju akademcima ima OK crtaca, to niko ne spori... Sto se tice toga da je dobrom ilustratoru tesko da udje u artizam, mislim da gresis. Dovoljna je podrska dva tri uticajna coveka po raznim medijima, ostalo nadomesti iskonski strah ljudi da ne ispadnu da nesto ne znaju. Jednom Frazeti nije tesko da napravi nesto apstraktno, ali ovaj drugi ce se namuciti da napravi naslovnu za Vampirellu. Ovde treba reci da, u stvari, ni jednog ni drugog ne zanima ono drugo igraliste pa su i potezanja ovakvih ''What If'' pomalo detinjasta.
Jednostavno, Frazeta moze ali nece jer mu je to suvise lako. Kod akademaca je malo drugacije. Svesni su da bi se namucili pa im je lakse da izbegnu pod raznim izgovorima. Naravno, ne moze se generalizovati, ali, video sam previse radova akademaca koji su pokusali da rade strip (zbog para, naravno, nekad je strip bio unosan posao) i koji su odustajali posle dve table.

Slede dve slatke male pricice u kojima se izmedju redova moze stosta zakljuciti.

1.
Galerija. Dvojica stoje pred nekom nedefinisanom flekom na platnu 6 metara sa 6. Ni jedan ni drugi, naravno, nemaju blage predstave sta ta fleka predstavlja.
Onaj prvi je slucajno procitao panegerik u katalogu izlozbe (koji je, naravno, pisao autorov kolega iz kafane i isto takvo mazalo, nesto malo vestiji na recima i vrlo odlucan da se ne zameri prijatelju).

Zato taj prvi ima prednost da znacajno klimne glavom, udalji se dva tri koraka, zazmiri, cokne jezikom (pobrkao izlozbu sa degustacijom vina ali mu je ostalo u glavi da taj gest dodaje na znacaju), duboko udahne i tronuto kaze: -Genijalno.
Ovaj drugi, sta ce, ako prizna da ne vidi tu nista genijalno ispasce glup i neznalica, popice tiradu u smislu ''ti nista ne shvatas'' i zato ide linijom manjeg otpora: -Svaka mu cast. Stvarno genijalno.
Posle toga, obojica odu na pice gde sretnu treceg kojem ispricaju kako su bili na genijalnoj izlozbi... I tako to krene.

2.
Redakcija Marketprinta u Radnickoj ulici, neka '85, '86a...
U moj ured upada student IV godine NS akademije. Uobicajeno predstavljanje, sekretarica donosi kafu. Sledi dijalog, on prvi ja drugi.
-Rekao mi kolega da vi izdajete TE strpove.
-Da, izdajemo, cak imamo i reputaciju jednih od boljih izdavaca...
-Aha. A koliko placate za TU tablu (pokazuje na tablu ispred mene)
Sad mi je vec sumnjivo. Pogodio je termin, ali ocito ne zna cemu to sluzi... On nastavlja:
-Rekao mi je kolega da se to dobro placa.
-Sto jes, jes, dobro se placa. Onaj ko to ume da radi, moze lepo da zaradi.
-Oh, to nije problem... znate, ja sam na akademiji, cetvrta godina, nije nikakav problem, zaista. I? koliko placate za TU tablu.

Sad sam vec ocenio da pred sobom imam samouverenog majmuna i ostavljam ozbiljan razgovor iza sebe ali se i dalje pravim blesav i najozbiljnije odgovaram, tj lazem a ne trepcem:
-zavisno od kvaliteta. Izmedju 400 i 600 maraka po tabli.
(Ogromna cifra cak i za to zlatno vreme, placalo se 50-100 maraka).
U ocima mu gledam registar kasu kako vrti cifre. Kad je pomnozio broj tabli za koji je verovao da je sposoban da uradi sa markama osecao se verovatno kao onaj spanac u Montezuminoj sobi... CINNNG!...
-Odlicno. Kazite sta treba da uradim?
Uzimam iz fijoke Tozin scenario koji je stripovan jos pre godinu dana, otcepljujem prve tri strane i pruzam mu:
-Za pocetak, uradite ove prve tri table. Ako budemo zadovoljni, dobicete ostatak scenarija. Treba li vam mozda pomoc u pocetku, oko montaze i tehnikalija?
-Ne, ne, ne... Nema problema. Eto mene kod vas SUTRA.

Nikad se vise nije pojavio.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6923 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 05/04/2010 : 18:18:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Baš nedavno sam bio na izložbi slika lokalnog likovnog udruženja i kao i mnogo puta ranije na realističnim slikama pejzaža i građevina, pre svega (to je onaj najkomercijalniji deo, jer se takve slike najlakše prodaju) vidim amaterske greške, ponajviše u perspektivama, koje su po pravilu promašene. Nisu to sve akademski slikari (mada ima njih), neki su sa nekim višim umetničkim školama, neki samouki, daleko su od poznatih - ali takve greške se crtačima stripa ne dozvoljavaju! (izuzetak - Veliki Blek, ne od Kerca i slična škola)
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/04/2010 : 19:30:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
@Bane, to što sam prekinuo tekst, kad je bilo najinteresantnije, ne znači da se bojim ići do kraja.
Viša sila, trenutno radim na jednom važnom projektu i u finalnoj sam fazi (radim u svom studiu na svom kompu u radnoj sobi, ovaj komp koji je prikopčan za kablovsku i internet je u dnevnoj sobi koga svi rabe i supruga i dva sina, pa ti sad vidi), tako da mi malo ostane slobodnog vremena za forum.

No, da nastavim, vidim zakuhalo se, ali zanemariću to, izuzev dvije stvari.

Prva, ja branim akademske umjetnike i Akademiju, a i ti ih napadaš kad god ti se ukaže prilika.
Već sam rekao, da ni svi završeni studenti sa diplomom (zbog raznoraznih štela, mamini i tatini sinovi) ne nauče da crtaju ili slikaju, ali moj je stav generalan. Svaku diplomu treba poštovati, tim prije, kad se još ista opravda.

Druga, već sam to negdje naveo, strip je najteža forma crtanja. I to ne sporim, naprotiv, to je crnački, mukotrpan posao, a nije valoriziran onoliko koliko bi trebalo da bude. Da ne pričam da smo manje više svi odrasli uz stripove, pa i doktori nauka, inžinjeri , ljudi svih profesija do članova Akademije nauka i umjetnosti. I za kraj, da nisam upisao Akademiju, možda bismo danas bili kolege po stripu ili ilustraciji.

Što se pak Frazette tiče, pa njega sam već svrstao u umjetnike i nema potrebe da ga uzimaš za primjer.
Isto ja tebi mogu, kao kontra argument ponuditi veliki broj umjetnika koji njeguju realistično figuralni
stil, i koji bez ikakvih problema mogu uraditi izvrsne ilustracije.

Frazu izvući potez iz muda, ako ga nisi shvatio, zaboravi. Mislio sam da je moja generalna analiza dvojice spomenutih autora dovoljna, ali očito treba još pojašnjenja. (Cijeli ovaj vokabular je sužen do maksimuma da bi ga svi mogli razumjeti, pa ću tako i nastaviti, osim nekih pojmova kao ekspresija, sugestivnost, apstrahirani crtež etc.).

Ako kažem da je Frazetta sublimirao vještinu starih majstora npr. Rembradta i Karavadža, onda se pod tim pojmom podrazumijeva (između ostalog) i način stvaranja kompozicije i odnosa svjetla i sjene, u čemu su možda i najjači. Dakle, to se samo po sebi podrazumijeva.

U svakom slučaju, treba otvoreno porazgovarati o svemu. Nešto ću ja (mi forumaši) naučiti od tebe, nešto ćeš ti (vi forumaši) naučiti od mene, e i to je dobro.

Oko otvorenih, zatvorenih formi, vrijednosti linije, otvorenog crteža, šrafura do koji još nismo ni došli,
prirodnih (zemljanih boja ), prednosti četkice u odnosu na pero i obrnuto etc, nekom drugom prilikom.

Možda se i jednog dana i vidimo negdje na nekom skupu, pa ću ti sve ovo demonstrirati u par minuta.
Ovo je ipak forum i neke stvari je mnogo teže i za objasniti.

Što se pak tiče onih primjera, to vrijedi za neke druge klince. Ja i ti smo ipak matori za takve zajebancije i insinuacije, pa ću to zanemariti. Ja sam čovjek od riječi i volim rizike i neistražena područja.
Ja sam u svom svijetu ti si u svom svijetu, ali zajedničko nam je to što obojica volimo stripove, a ti si još na svom terenu, jer ih ti i stvaraš. Za to ti treba odati priznanje, no već ga imaš.

I ne nasjedaj na provokacije forumaša, bile one zlonamjerne ili ne. Nekad je bolje prećutati, nego se svakome pravdati. Šta imaš ti kome da se pravdaš ili dokazuješ. Iza tebe stoji rad i tačka.

Ja sam taj koji mora da opravda sve ovo što je rečeno, ali polako, ima vremena za sve...

P.S. Onaj Frazettin rad koji se meni dopada naslovljen je kao Cat CLOU 1 (koja slučajnost)!

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 05/04/2010 : 19:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
Alo, filozofi i praktičari, jeste li čitali neki Frazettin strip da valja? :)

www.stripgen.com
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/04/2010 : 19:47:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Prciznije Cat Claw 1, u školi sam učio francuski, pa mi je engleski slaba strana.

@The Hammer of Hell, ja imam par tabli stripa u elektronskoj foermi i mogu ti reči da su fantastične.
Crtež je c.b i boli glava i tu se vidi veličina Frazette. Ako hoćeš naslov stripa mogu ti ga reći.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 05/04/2010 : 20:00:00  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Cat Claw.

Kako ti se svidja Pajina slika sa velikim S?

--------------------------------------------------------------------------------

Pajina slika je odlična.
Ima čak i scenu ala Frazetta Konan :)
Dva su mi detalja posebno upečatljiva.
Legionar u prvom planu. Gornji dio tijela je spreman na obranu ali
je desna noga pokleknula taman da se kuži da tu nema snage za zaustavit napad.
Lik koji napada legionara (bliže centru). Uhvaćen je onaj trenutak kad je ruka
s kopljem još opuštena i pogled hvata gdje je rupa u obrani da tamo baci koplje.
Cool!
Go to Top of Page

The Hammer of Hell
Average Member

Croatia
945 Posts

Member since 10/12/2006

Posted - 05/04/2010 : 20:05:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit The Hammer of Hell's Homepage  Send The Hammer of Hell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba
@The Hammer of Hell, ja imam par tabli stripa u elektronskoj foermi i mogu ti reči da su fantastične.
Crtež je c.b i boli glava i tu se vidi veličina Frazette. Ako hoćeš naslov stripa mogu ti ga reći.



http://www.amazon.com/Telling-Stories-Classic-Comic-Frazetta/dp/1599290200

I nije se baš proslavio

www.stripgen.com
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18434 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 05/04/2010 : 20:07:01  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
povlačim izrečenu kritiku na Valentinu,glupan teller zamenio Valentinu za Valerijana...
tako da nije čudno da se Renky začudio, sory svima:
NE POZNAJEM VALENTINU PA JE I NE MOGU KOMENTIRATI, A VOLIO BI JE UPOZNATI KADTAD.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/04/2010 : 20:12:24  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ajoooj, All-ba. Ma koliko da to tebi zvuci blasfemisticno, ali Frenki je vrlo prosecan strip crtac. Srecom, i on je to znao pa se posvetio ilustraciji.
Ali, da se ne frljamo, okaci koju njegovu tablu pa da vidimo. Jedino vredno u njegovim stripovima je originalnost stila (mos ga poznati na kilometar) ali je to bilo nedovoljno da se odmakne od nedostataka koje je sakrivao bojom. Koliko god je njegova specificna anatomija (netacna ali uverljiva - kao dobro zamisljeni ejlijeni)funkcionisala na ilustracijama, toliko je bila nezgodna za prikrivanje u crno belom crtezu. Ako uzmemo da je vaspitavan na dnevnom stripu, bio je sjajan u kompoziciji ali je slabo povezivao kadrove. Njegovi stripovi su tipican primer poredjanih ilustracija a ne povezanih kadrova.
Naravno, o svetlu i zanatu tu nema sta da se prica. Frenki prosto nije imao srece da dobije scenario koji ce ga povuci.

One dve pricice nisu zajebancije i insinuacije nego su zalosna istina.


Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/04/2010 : 20:15:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote


Ovo što sam vidio na reprodukciji je izvanredno, no ne znam kakva je slika u originalu, odnosno u boji. Ovo na reprodukciji u sepiji, je briljantno, kao ona scena, što Bane kaže, sa početka filma Gladijator. Vidi se da je bio veliki majstor i u crtežu i u kompoziciji. Iako poprilično poznajem Pajin rad (ovo još nisam vidio) me zaista jako dojmilo. Svaka čast.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/04/2010 : 20:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote

[/quote]

http://www.amazon.com/Telling-Stories-Classic-Comic-Frazetta/dp/1599290200

I nije se baš proslavio
[/quote]

Ne da se nije proslavio, nego... Da sam urednik za naslovne u Dnevniku, izbacio bih ga ne na vrata nego kroz prozor!
Onakvu zensku nogu ni Pink nije crtao.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/04/2010 : 20:25:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
One dve pricice nisu zajebancije i insinuacije nego su zalosna istina.

Da,@Bane, istinite su ali se ni u kakvom kontektu ne mogu odnositi na dijalog između tebe i mene, to je neka priča za neku drugu zgodu, na to sam mislio.


C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/04/2010 : 20:44:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
http://img38.imageshack.us/img38/
Evo da probam sa ovim linkom.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11085 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 05/04/2010 : 20:58:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

povlačim izrečenu kritiku na Valentinu,glupan teller zamenio Valentinu za Valerijana...
tako da nije čudno da se Renky začudio, sory svima:
NE POZNAJEM VALENTINU PA JE I NE MOGU KOMENTIRATI, A VOLIO BI JE UPOZNATI KADTAD.




Čuđenje je na spominjanje Stripoteke, kritika može ostati samo sad povuci kritiku na Valerijana inače idem odmah u Bonelli podforum ogaditi Ferrija

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/04/2010 : 21:05:36  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba

http://img38.imageshack.us/img38/
Evo da probam sa ovim linkom.



Ne radi link. Forbidden. Nije valjda neka tabla sa golim tetama. Glupi imageshack to odma sreze.
Koristi TinyPic http://tinypic.com/
Oni nisu toliko licemerni a postovanje slika je preprosto (bas za ovakve kao sto sam ja).

Edited by - cat claw on 05/04/2010 21:07:45
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/04/2010 : 21:18:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Probaću, nabaciću dvije table stripa Frazette i onu sjajnu Cat Claw 1.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 05/04/2010 : 21:27:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote

Valjda će sad moći.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000