forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Guido Crepax: Valentina
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11088 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 02/04/2010 : 13:39:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by all_ba
Krenuću od meni dragog Renkya...



Oću ti biti manje drag ako kažen da san dva puta pročita tvoj post i ništa nisan skužija. Tu otprilike dođemo na teoriju kako bi sad mora potvrditi tvoj post ili napisati nešto u stilu,"ma slažem se ali..." jerbo ću u protivnom ispasti glup! A to mnogi rade u slučaju Pratta a evo i Crepaxa.
E pa vidiš, meni nije teško priznati da nešto ne kužim, ne jednom sam izjavija da ponekad Pratta ne kužim iz jednostavne vlastite nenačitanosti u onom segmentu iz kojeg on vuče reference. Analogno tome, može Crepax pomicati granice, biti inventivan, korak ispred... no ako cura izgleda kao od tijesta za pizzu, jeben ga u inventivnost. To je strip, i znam šta očekujem. Mogu sebe zamisliti da sidim isprid "Splava Meduze" i uživam, pa koliko mi amaterizam i dozvoljava, analiziram no to ne mogu sa Crepaxovim radovima. Jbga... bolje ispast glup, nego iz vlaka, no to je druga priča

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11088 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 02/04/2010 : 13:41:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Znači i ti vidiš svuda oblike.



Uh, itekako... Omiljena zabava mi je ležanje na plaži i gledanje oblaka, jebeš Avatare i slična sranja

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 02/04/2010 : 14:13:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

quote:
Originally posted by all_ba
Krenuću od meni dragog Renkya...



Oću ti biti manje drag ako kažen da san dva puta pročita tvoj post i ništa nisan skužija. Tu otprilike dođemo na teoriju kako bi sad mora potvrditi tvoj post ili napisati nešto u stilu,"ma slažem se ali..." jerbo ću u protivnom ispasti glup! A to mnogi rade u slučaju Pratta a evo i Crepaxa.
E pa vidiš, meni nije teško priznati da nešto ne kužim, ne jednom sam izjavija da ponekad Pratta ne kužim iz jednostavne vlastite nenačitanosti u onom segmentu iz kojeg on vuče reference. Analogno tome, može Crepax pomicati granice, biti inventivan, korak ispred... no ako cura izgleda kao od tijesta za pizzu, jeben ga u inventivnost. To je strip, i znam šta očekujem. Mogu sebe zamisliti da sidim isprid "Splava Meduze" i uživam, pa koliko mi amaterizam i dozvoljava, analiziram no to ne mogu sa Crepaxovim radovima. Jbga... bolje ispast glup, nego iz vlaka, no to je druga priča


Bićeš mi uvujek isto drag, jer sam proćitao more tvojih komentara, koji nisu zlobni, naprotiv nasmijali su me mnogi do suza.
Što se tiće tvog poimanja umjetnosti, nije nikakav problem.
Ja cijenim Pratta i o njemu sam govorio. Što se Crepaxa tiće o njemu sam rekao samo jednu rećenicu. Nije ni meni nešto, ali to je moje i tvoje mišljenje i ništa više.
Što se erotskog stripa i crteža tiće, pa genijalni Maurović bi mu mogao biti profesor iz anatomije (pogledaj samo Kandaula).

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11088 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 02/04/2010 : 14:17:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Da parafraziram onu reklamu za mobitele...

Eto vidiš! Ja ću sokić... žuti!

PS
Ovo je ipak forum a za Maurovića se slažem

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 02/04/2010 : 14:20:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Ti si najduhovitiji momak na forumu.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11088 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 02/04/2010 : 14:23:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Hi hi hi

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5826 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 02/04/2010 : 14:48:22  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Livin' la vida loca
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 04/04/2010 : 00:54:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
@Bane, kad budeš imao vremena nabaci dva crteža (rada) jedan od Borisa, a jedan od Frazzete da ti nešto kažem vezano za njihov rad. Posebno je bitno zašto Boris i pored kvaliteta nije mogao dostići Frazzetu.
Samo ako te zanima, da ne pričam uprazno. Ako ne,nikom ništa.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
7216 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 04/04/2010 : 01:13:38  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Zato što tehnika air brusha daje tehnički rezultat bliži (hiper) realizmu, ali oduzima ljudskost i deluje izveštačeno.

Zato što su mu ilustracije više kič od Frazetinih, ženske preterano lepe, muškarci apoloni, na ilustracijama deluju kao da poziraju za foto sešn, valjda zato što ih je Valejo precrtavao iz časopisa tipa Playboy.

Zato što u njima (slikama Borisa Valeja) nema strasti, nema atmosfere - to nije postignuto ni paletom boja, ni delovanjem i karakterom-fizionomijama aktera koji su prikazani, ni oblicima prirode i arhitekture.

Zato što su mu ilistracije isprazne, nemaštovite, zanatsko-rutinske i liče jedna na drugu - mada ima i dobrih.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5826 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 04/04/2010 : 01:32:27  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ovo su moji favoriti jednog i drugo pa napravi komparaciju.
Ja licno daleko vise volim frazetu i njegov slobodni potez nego borisove upeglane gipsane figure.
Najkrace: Frazeta je vatreni spanski gitarista, a Boris je samo hladni fotorealista.



Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5826 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 04/04/2010 : 01:38:17  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
@Alexts
Mislim da gresis za airbrush... Boris radi tehnikom retkog ulja i velike mekane cetkice za postizanje ferlaufa... Ja probo i funkcionise

A za ostalo, uze mi rec iz usta.
Dodao bih da su u principu obojica sareni, ali Boris je mnogo cesto bas drecav.
Jedini minus Frazete u odnosu na Borisa je povremeno frljanje sa anatomijom ali i to ima nekakvog sarma.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 04/04/2010 : 11:16:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Zato što tehnika daje tehnički rezultat bliži (hiper) realizmu, ali oduzima ljudskost i deluje izveštačeno.

Zato što su mu ilustracije više kič od Frazetinih, ženske preterano lepe, muškarci apoloni, na ilustracijama deluju kao da poziraju za foto sešn, valjda zato što ih je Valejo precrtavao iz časopisa tipa Playboy.

Zato što u njima (slikama Borisa Valeja) nema strasti, nema atmosfere - to nije postignuto ni paletom boja, ni delovanjem i karakterom-fizionomijama aktera koji su prikazani, ni oblicima prirode i arhitekture.

Zato što su mu ilistracije isprazne, nemaštovite, zanatsko-rutinske i liče jedna na drugu - mada ima i dobrih.



@Alexts, na dobrom si tragu, lijepo pojašnjeno. Što se air brusha tiće,on nije toliko bitan, bitno je što nose i jedan i drugi u glavi, duši i mudima. Što kaže jedan moj stariji kolega (profesor), treba izvući potez iz muda.

@Bane, hvala ti za postavku, slijedi konparacija i poćetna konstatacija.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 04/04/2010 : 11:58:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Kada pogledamo Borisov rad (mada i njega ne treba potcijeniti, on to radi korekto do perfekcije) vidimo jedan hipererrealističan crtež, ali islustrativnog karaktera.
Kada pogledamo Frazzetin rad vidimo rad jednog velikog majstora koji je u sebi sintetizirao sve vještine starih klasika (Rembrant, Karavađo etc.), e to je ono što fali Borisu (prati ovo Renky!), i svojim radom uzdigao se od svojih kolega. Njegov bilo koji rad, crtež, kad vidiš, vidi se da ga je radila ruka umjetnika koji je sve naučio o crtanju i slikanju što se moglo naučiti. Dakle, usvojio je vještine starih majstora i prilagodio ih svom (sada) prepoznatljivom stilu. Njegovi potezi su široki, divlji, vidi se jedan neobuzdan nerv, potezi su iz muda izvučeni. Forme su otvorene, crtež nije zatvoren, a likovi puni života isprepleteni i i uronjeni u sjenu, na prirodan naćin, gdje se ne vidi ta granica gdje nestaje sjena,a gdje počinje fugura (u ovom slučaju) ili predmet.

Što se kolora tiće, ista stvar. Boris na jedan suptilan, minuciozan, hiperrealističan način gradi svoje djelo,šarolikom lepezom boja, a rezultat je hiperrealistićna ilustracija. Uz to kad se doda izveštačenost figura, dostatno da se da zaključiti zašto nije mogao da se približi jednom Frazzeti. I nikad neće moći ni doći do tog nivoa, osim što mu to fali u karakteru, nema ni tu likovnu vještinu (koju sam gore naveo)da bi mogao parirati Frazzeti.

Frazzeta, osim dobro promišljenih kompozicija, koristi užu paletu boja, ali prirodnih boja, sa jakom crnom koja crtežu daje sugestivnost, snagu.
Za sad toliko, nije mi namjera da elaboriram u deskriptivnom smislu ova dva rada.
Dakle, da sumiramo. Frazzeta je jedan veliki umjetnik, a Boris je jedan veliki ilustrator (bez obzira na navedene atribute njegovih figura).
@Bane, hvala ti na ovim fotkama, ako ti nije lijeno, možda da nabaciš još dva njihova crno-bijala crteža .

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 04/04/2010 : 17:52:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
@Bane, i ja volim više Frazzetu, no može li proći ovo seciranje njihovog djela. Ovo je moj generalni stav u vezi njih dvojice i njihovog djela.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3343 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 04/04/2010 : 20:21:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Frazetta ili Frazeta, ne Frazzeta.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 04/04/2010 : 20:25:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Frazetta, opet me nađeš. Dešavaju se meni takve stvari, šta ćeš. Zato imam tebe da me ispraviš.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
982 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 04/04/2010 : 23:41:52  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Mogu ja amatersko pitanje?
Prvo bih rekao da i Borisove i Frazettine ilustracije volim.
Drugo bih rekao da mogu tisuću godina pokušavati i neću uspjeti crtati kao oni.
Oba su zakon, carevi i sve što ide.
Treće bih pitao jer mi neke stvari na ove dvije ilustracije već duže vrijeme
nisu jasne i ne funkcioniraju.
Boris.
Šta ta žena uopće radi?
Nit se odmara, nit ustaje, nit sjeda.
Lijeva noga može da se drži u tom položaju samo ako je stopalo zaljepljeno za tu stjenu.
Nema tog trenja koje bi zadržalo to stopalo. Žena je kao naslonjena na tu nogu, a opet
ne funkcionira jer su leđa napeta kao da će svaki čas ustati. Desna ruka je skroz napeta
iako izgleda da se naslonila na mač. U stvari ga pridržava jer je vrh između nogu, a ne s
desne strane pa je sve to skupa prilično neugodna poza.

Frazetta.
Može li mi netko objasniti što Konan radi s tom sjekirom?
Poza djeluje kao da je sjekira zanjela konana nakon što je njom nekog razvalio
ali ja ne vidim tog nekog, a ni sjekirom se tako ne izmahuje. Nije sjekira mač.
Kako je upravo lika u prvom planu razvalio štitom i juri prema nama za očekivati je
da onda ipak zamahuje sjekirom. Ali onda ruka mora biti savinuta u laktu.

Napomenuo bih da mi namjera nije provocirati i da su i meni obe ilustracije jake (posebno
Frazettina). Ne radi se ni o picajzliranju oko anatomije jer znam da to ne treba biti sasvim
korektno. Bitan je dojam, osjećaj, pokret, a to mi je ovdje malo mutno.
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 04/04/2010 : 23:47:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
da, a ona frazetina mi je poprilično pederska ilustracija. brdo naguženih bildera bez imalo sala, spremnih da ih drug konan onako još tople rješi.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11088 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 04/04/2010 : 23:49:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Borisova ilustracija mi se ne sviđa jer je koka rukom zaklonila sisu.

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 05/04/2010 : 00:00:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Renky

Borisova ilustracija mi se ne sviđa jer je koka rukom zaklonila sisu.


je, moga bi se složit, ali u usporedbi sa ovon donjon je melem:) Zajebite vi umjetnost pod okriljem podvaljenog muskog poluzaklonjenog sfinktera.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Renky
stripovi.com suradnik



Croatia
11088 Posts

Member since 15/11/2002

Posted - 05/04/2010 : 00:01:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Renky's Homepage  Send Renky a Private Message  Reply with Quote
Koja donja?

Hi hi hi...

"Zlocin je spomenuti reci "velikani" i "umetnost" u kontekstu sa Zagorom, veruj mi..." - Manhunter
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
982 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 05/04/2010 : 00:05:59  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Je, Rico je u pravu. :)
A bome i Renky. Svi znamo zašto blenemo u tu sliku pa šta nam onda skriva ključne elemente?
Go to Top of Page

Rico
Advanced Member



Croatia
3955 Posts

Member since 12/10/2004

Posted - 05/04/2010 : 00:12:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit Rico's Homepage  Send Rico a Private Message  Reply with Quote
Saće ovi profiji reč, ma vidi ti ove trojice amatera kako ne shvaćaju umjetnost. Eto vama gujzce i to muske! Dajte nami žemskiju, pa i loše nacrtanije.

https://www.instagram.com/ricomambo_tees/ https://www.facebook.com/brankoricovdesign
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3343 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 05/04/2010 : 00:14:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Može li mi netko objasniti što Konan radi s tom sjekirom?
Poza djeluje kao da je sjekira zanjela konana nakon što je njom nekog razvalio ali ja ne vidim tog nekog
Mozda je promasio ovog levo, tj taj se sagnuo pa mu je samo potkacio slem? Pa se sad onom skroz levo nesto bas i ne ulece u fajt.

A ovo za naguzene bildere nisam hteo prvi, ali kad je Rico vec pomenuo - najjaci mi je ovaj u tangama.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
982 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 05/04/2010 : 00:16:50  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Rico, misliš realističnije. :) Onako s malo masti na strateškim mistima. Tu ti je Frazetta isto bija jak.
Vidiš on je za svakoga crta ponešto. I za homo i za hetero.
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000