forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Radna akcija - cpt. SINISA ft. cnt. NERA (WTF!?)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 72

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/07/2010 : 09:37:58  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ukratko, u Pirotu je bilo sjajno. Pirot je sladak i zivahan mali grad sa jos lepsom tvrdjavom i gomilom mesta koje treba posetiti sto zbog duha, sto zbog tela (istorijski spomenici i kafane).
Ali, najvredniji deo pirotskog mini festivala (da, licilo je na festival a ne obicno druzenje) su domacini. Buca, Bora i Profesor Partibrejker Kosta su dali sve od sebe da se i posetioci i gosti osecaju ne samo prijatno nego mazeno, pazeno i uvazeno. Zato, jedno veliko HVALA. Jedina tamna tacka je bio TV pokrivac festivala Vlada koji je zagrizeni panker i s kojim nikako nisam mogao da se slozim .
Plakat imate ovde www.stripfestpirot.iz.rs
a slikice ovde http://www.upps-sajt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=3806&start=20
Kao sto vidite, istorijska krcma ''Ladna voda'' je bila glavno mesto za okupljanje.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/07/2010 : 17:24:51  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jur



Evo i mog rada na temu (manje/vise). Ubacio sam i moj prvi autorski lik, malog "Fizika-Man"-a. Ustvari to i nije covjek nego specialna elementarna cestica velike mase. Poseduje inteligenciju i zascitnik je naucnih zakona.



edit: Color verzija, a popravio sam i par stvari na crtezu.



c,c,c.... Takav majstor perspektive, a SVE slike mu ko TV... c,c,c...
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/07/2010 : 17:28:14  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Inace, stos je dobar, fizika bol (pre nego fizika men) je malo bezlican zbog nedostatka usta, a glave likova jos uvek prevelike.
http://koti.welho.com/z14/sarjakuvat/natasha.html

a ovde http://www.stripovi.com/index.asp?page=hero-view&Hero=NAT ima i slika sa proporcijama zenskog polurealisticnog lika.

Edited by - cat claw on 05/07/2010 17:42:38
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 05/07/2010 : 18:26:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
Ja glasam za Fizika Kuglić. Prejak fazon.
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 05/07/2010 : 18:30:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Inace, stos je dobar, fizika bol (pre nego fizika men) je malo bezlican zbog nedostatka usta, a glave likova jos uvek prevelike.
http://koti.welho.com/z14/sarjakuvat/natasha.html



Da, nekako mi glave rado ispadnu prevelike. Ipak ovo nije bas realistican crtez pa nije takav problem. Voleo bih, da je celokupni crtez jos vise karikaturisticni stilom ali mi ne uspjeva. Generalno mogu da nacrtam nesto veoma karikaturisticki ali u stripu, sa vise kadrova, sa razlicnim likovima u razlicnim pozama, nekako mi sve ode ka realizmu.
Recimo nacrtam likovima tanke ruke i noge ali nisam siguran, da li mi se dopada i kakav ce biti krajni rezultat, pa ih debljam. Nacrtam glavu - nosurina i njuska karikaturalna, ok to ide. Ali na kraju cesto moram da prepravljam ili glavu ili telo, da bi isli zajedno.

Da skratim - ja nemam svog karikaturalnog stila, kojeg bi suvereno crtao. Ja bih voleo, da je crtanje ko kuvanje, pa da ubacim meni drage sastojke (recimo 30% realizma, 40% disneya i 30% francuza ) i skuvam si idealan stil.
Ako imam koje koristi od ove radne akcije, to je ta, da vjezbam u tom smjeru.

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6221 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 05/07/2010 : 18:45:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jur

Da skratim - ja nemam svog karikaturalnog stila, kojeg bi suvereno crtao. Ja bih voleo, da je crtanje ko kuvanje, pa da ubacim meni drage sastojke (recimo 30% realizma, 40% disneya i 30% francuza ) i skuvam si idealan stil.


Ne vidim zašto ne. Neka ti od stotinu likova na stranicama koje crtaš 30 bude realistično, 40 diznijevski i 30 francuski i negdje će se potkrasti stripovski gulaš.
A fazon Fizikanera Kuglića je da bi sve ostale likove crtao realistično (odnosno stilom koji ismijavaš) a njega karikaturalno razvijao. Tu dolaze super ovi savjeti o izbjegavanju bezličnosti, a ja bih dodao da ima jedan strip gdje koriste sličan lik, odnosno Klik : http://goblins.keenspot.com/

Edited by - Emir Pasanovic on 05/07/2010 18:48:50
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9590 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 05/07/2010 : 18:50:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

quote:
Originally posted by Jur



Evo i mog rada na temu (manje/vise). Ubacio sam i moj prvi autorski lik, malog "Fizika-Man"-a. Ustvari to i nije covjek nego specialna elementarna cestica velike mase. Poseduje inteligenciju i zascitnik je naucnih zakona.



edit: Color verzija, a popravio sam i par stvari na crtezu.



c,c,c.... Takav majstor perspektive, a SVE slike mu ko TV... c,c,c...



predlog mali:
fizika-man bi mogao da bude svetliji, belo, zut, whatever....ima oblik atoma, a nekako mi se atom cini najprirodnijim kada svetli, zraci energijom narocito se ova siva boja uklapa u sive pozadine koje ti preferiras da stavljas.

Bane, sta znaci to "ko na TV", video sam i ranije da upotrebljavas to poredjenje

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/07/2010 : 19:06:26  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
TV serije su snimane elektronskim kamerama, obicno dve tri (pa se posle montira materijal). Stajale su na stalcima sa tockicima i mogle su da se krecu napred nazad, levo desno plus sto su imale i zum naprednazad. Medjutim, uvek su ostajale na istoj visini (dobro, mogle su da menjaju visinu do odredjene mere koliko je podesivost nogara). Izraz ''kao TV'' znaci dakle da nema gornjeg i donjeg rakursa, pogleda sa krana iz raznih uglova i veoma siromasnu razlicitost izmedju totala i krupnog plana. A detalji su na TV nepoznat pojam (ne mislim na ovu savremenu TV tehniku, naravno). To prouzrokuje odredjenu monotoniju, a gledalac se stalno oseca kao da ne ucestvuje u desavanju, tkz objektivan pogled. Nasuprot, filmska kamera rado uvlaci posmatraca u iluziju da je usred dogadjaja.
Od sedam Jurovih slika, sest su totali posmatrani sa visine coveka. Jedini pravi stripski kadar je onaj u krugu. Nesto malo stripovskog ima kadar gde Sinisa juri prema nama (tu se osecamo kao jedan od purgera koji mora da izbegne da bude pregazen). Ostali kadrovi su sa strip stanovista samo faktografski. Prikazuju samo dogadjaj i ne nude komentar (vidjenje ili interpretaciju) autora.

Edited by - cat claw on 05/07/2010 19:10:01
Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 05/07/2010 : 19:08:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message  Reply with Quote
@Lord

Bane, sta znaci to "ko na TV", video sam i ranije da upotrebljavas to poredjenje


Ja mislim da je to način kadriranja svojstven jednom broju domaćih filmskih režisera, konkretno Goranu Paskaljeviću. On ti na primer fiksira kameru; u jednom uglu je Bata Stojković u drugom Irfan Mensur i sad - ovaj njemu reč, onaj njemu reč, vode ljudi dijalog.
Kamerman za to vreme jednom rukom može da pridržava kameru čisto da ne ispadne iz ravnoteže a drugom da prinosi šoljicu kafe, kucka SMS na telefonu, rešava ukrštene reči i sl. Otprilike tako se snima i TV Dnevnik. Ne, lažem. I TV Dnevnik ima više promene planova nego filmovi nekih domaćih filmskih režisera.

Edited by - mlLandj3 on 05/07/2010 19:09:39
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/07/2010 : 19:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
izkadrirano nestto slicno ovom bi bilo puno dinamicnije i interesantnije. Obratite paznju na zum unazad na 5. slici koji nam sugerise da je 4. slika gledana Nerinim ocima.
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9590 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 05/07/2010 : 19:58:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
hvala na objasnjenju

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 05/07/2010 : 20:18:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Takva dinamika kadriranja bi bila primerna za stran jednog duzeg stripa, ali nisam uvjeren, da je to nesto najbolje za jednostrani "stos" strip.
Ovo moje kadriranje je dosta osnovno - pripovedacki, ali ne bih rekao, da je puno drukcije od toga sto vidam na zadjim stranicama strip revija i stripovima poput Talicnog Toma. Mislim, da ne postoji stil kadriranja, koji bi bio oprimalan za sve stripove. Ako imamo na jednom kraju skale Marvelov-u kameru, a na drugoj "Garfielda", onda je ocito, da je moguce jos puno toga izmedu.

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/07/2010 : 20:34:10  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
I Bili Pljuc ima vecinu TV kadrova.
Nije poenta u tome. Poenta je u trazenju sto boljih resenja. U ovom nasem slucaju nije bitno da li je kratak geg strip ili duza prica.
Uostalom, zasto ne bi ''pravila'' o kojima govoris malo prekrsili?
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 05/07/2010 : 20:35:33  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
btw, nije Marvel izmislio marvelovske kadrove. Marvel ih samo najvise koristi
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 08/07/2010 : 15:34:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Inace, stos je dobar, fizika bol (pre nego fizika men) je malo bezlican zbog nedostatka usta, a glave likova jos uvek prevelike.
http://koti.welho.com/z14/sarjakuvat/natasha.html

a ovde http://www.stripovi.com/index.asp?page=hero-view&Hero=NAT ima i slika sa proporcijama zenskog polurealisticnog lika.




Niko nece da crta Natashu? Evo ni meni ne ide bas


-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 08/07/2010 : 16:11:30  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Malo vise paznje posveti odnosima. Visina struka i duda, sirina struka i kukova, velicina sake, debljina nogu...
Nije tesko.

Go to Top of Page

mlLandj3
Average Member



Serbia
680 Posts

Member since 22/09/2009

Posted - 08/07/2010 : 16:16:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit mlLandj3's Homepage  Send mlLandj3 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jur

quote:
Originally posted by cat claw

Inace, stos je dobar, fizika bol (pre nego fizika men) je malo bezlican zbog nedostatka usta, a glave likova jos uvek prevelike.
http://koti.welho.com/z14/sarjakuvat/natasha.html

a ovde http://www.stripovi.com/index.asp?page=hero-view&Hero=NAT ima i slika sa proporcijama zenskog polurealisticnog lika.




Niko nece da crta Natashu? Evo ni meni ne ide bas




Neko jednom reče da se lepota žene ogleda u širini njenog lica. Nravno, niko ne može da ima "šire" lice nego što je to majka priroda propisala svojim nepogrešivim matematičkim pravilima, ali se može reći da neke od najleših žena imaju oblije, da ne kažem bucmastije obraze. Upravo takve žene su i najpogodnije za foto modele jer na takvo lice se može nanositi svakakva šminka. Slično važi i za usne.
Crtači karikaturalnih žena se, rekao bih, uglavnom vode ovakvim pravilima te žene u njihovim stripovima sve manje više imaju prenaglašene obline kako lica tako i ostalih delova tela.
Slobodno probaj da na ovom tvom crtežu devojci zaobliš obraze i malo uvećaš usne, baš me zanima kakav će rezultat biti.
I da, struk slobodno stanji a kukove pa iramena malo pojačaj. Ne boj se, nećeš zaći u grotesku, ionako je to ono što bi svi svakako voleli da vide kod svojih žena.

Edited by - mlLandj3 on 08/07/2010 16:18:18
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 08/07/2010 : 18:20:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Malo vise paznje posveti odnosima. Visina struka i duda, sirina struka i kukova, velicina sake, debljina nogu...
Nije tesko.





Vidi, ovo je stvarno slicna poza, bas idealna za analizu. Steta sto nisam radio po njoj pa da rezultat bude bolji .
Ali da, jos nije dovoljno "cartoon".




-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 08/07/2010 : 19:41:12  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Kao sto vidis, tvoja poza ustvari nije dobra. Tvoja natasa se udrvenila, maltene pogrbila i samo stoji ko da je slikaju u policiji za zatvorski snimak. Uporedi kako je Valterijeva natasa koketna. Svaka prava zena se malo isprsi, zabaci ramena a noge nisu skroz skupljene *a i nose obicno cipele 36-37 a ne 42 kao kod tebe*
Ruke i noge moraju biti gracilnije, neznije i tanje kod clanaka (cuvena pivska boca). Sake su uske sa dugim prstima.
Struk naglasen
Listovi DUZZI od butine.
Suknja kraca -*u mom kraju je zovu DOMINDŽOS.

Ukratko, ono sto sam primetio i na ranijim crtezima: Vrlo si sklon da komponujes poze ''iz glave'' na prvu loptu potpuno zanemarujuci svoja vizuelna iskustva sto iz stripa sto iz filma.
Buduci da nisi profi i da nemas mnogo iskustva i rutine, trebalo bi da se vise oslonis na vec vidjene stvari koje bi ti bile referens.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 08/07/2010 : 19:42:12  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
I, da.... Sta bi sa drugom nogom sljakera za stolom?
Go to Top of Page

Grujah.
Advanced Member



Serbia
3254 Posts

Member since 28/07/2009

Posted - 08/07/2010 : 20:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Grujah. a Private Message  Reply with Quote
Izgubio je u lovu na medvede, pa je onda presao u crtace .. :P
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9590 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 08/07/2010 : 20:27:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
kad videh ovu natashu, odma mi pade na pamet vic koji nam je svojevremeno pricao profa iz materijala ikonstrukcija aviona:

Zasto stjuardese moraju da budu lepe i zgodne

Da bi se avion lakse digao!


Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 08/07/2010 : 21:24:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Ima i druga noga, samo je u takvom polozaju, da je zakriva noga stola - pogledajte pazljivo! Ali istina je da sam zaboravio nacrtati stolu sve letve .
A cat claw je ostar kriticar ali ovo sa cipelama je vec podlo - moja Natasha za razliku od originalne barem nece dobiti zuljeve na nogama !

Ustvari jedna stvar koja niko nije pomenuo je, da karikaturalni likovi ne treba da so samo karikatiralne fizionomije nego i "karikaturalnih poza", to je da so njihove kretnje, poze i slicno cesto prenaglasene. Ok, to cesto vazi i za realisticni strip ali kod kariakturisticnog je to jos dosta vise izrazeno.
Ali sve je lepo u teoriji - praksa je ipak druga prica. Ovo nije bas "easy" stil crtanja. Koliko profi strip autora bi bilo u stanju, da adekvatno crta strip o Natashi? 10%?

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5829 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 08/07/2010 : 22:39:58  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Zato je Valteri Valteri.
Mislim da bi se naslo dosta autora koji bi mogli to da rade. Imas celu plejadu dobrih crtaca - od onih sa Plavim bluzama i Samija, do Cubitusa.
I, gle, sve su to matorci...
A za sljakera, vidi se nesto sto bi mogla biti noga. Medjutim sad kad sam gledao, nesto mi je tu ispomerano. Desna noga nije dovoljno savijena da bi se stopalo naslo PORED stolice... Jel' me oci varaju?
Tvoja Natasa em sto nece dobiti zuljeve, em nece ni potonuti u ta dva camca
Go to Top of Page

bagi
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3840 Posts

Member since 29/12/2002

Posted - 12/07/2010 : 23:35:35  Show Profile Show Extended Profile  Send bagi a Yahoo! Message  Send bagi a Private Message  Reply with Quote
Početni entuzijazam je očigledno opao...Nigdje nikoga na ovom topic-u već danima.Morat ću nacrtati neku gadost da animiram Dedicu i all baa...

Wtf?

Edited by - bagi on 12/07/2010 23:37:14
Go to Top of Page
Page: of 72 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000