forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1203

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 05/01/2021 : 20:23:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock



ZG LU EX 314b/315/316/317b: Zlokobno predskazanje (ZS 1064/1065/1066, SR 307b/308/309/310a)

Broj stranica: 277

Scenarij: Ade Capone
Crtež: Marco Torricelli + Michelle Pepe
Naslovnice: Gallieno Ferri

Izbačene stranice i pasice u Zlatnoj Seriji:
- LU 314 - 94. str.: Dnevnik je zbog preslagivanja izbacio zadnju pasicu ovog sveska (Diablarovo proročanstvo i Chicov skepticizam)
- LU 315 - 65. str.: Dnevnik je izbacio cijelu stranicu koja prikazuje mučnu scenu utapanja dvoje mladih Indijanaca gdje muškarac djevojki obija pomoći misleći samo na sebe, ali i on završava tragično.
- LU 315 - 72. str.: Još jedna izbačena stranica u Dnevnikovom izdanju kao i prva vinjeta sa 73. stranice.
- LU 315 - 94. str.: Zadnja pasica (zbog preslagivanja) također izbačena u ZS 1065.
- LU 316 - 73. str.: Prva pasica opet zbog preslagivanja izbačena u ZS 1066.
- LU 316 - 94. str.: Zadnja vinjeta koja prikazuje Diablarov hram zbog preslagivanja također izbačena u ZS 1066.
Ukupno izbačeno: 3 stranice i 2 pasice.

Idiličan početak, kao i kod svih antologijskih epizoda:


Zanimljivosti:
- LU 316 - 23. str.: Junak ove epizode vrač Seneka - Montag kaže da mu je Mnogooki (nama poznati mudri vrač Mohikanaca) pokazao koliko korisna može biti medicina bljedolikih i otada u sve svoje trave stavlja i lijekove koje mu donosi jedan bijeli trgovac.
- LU 316 - 29. str.: Zagor se prisjeća Kandraxa, a nekoliko stranica kasnije i fakira Ramatha.
- LU 316 - 84. str.: Zagoru se ukazuju poznati likovi iz serijala - Manetola (LEX 81: Seminole), Keokuk (LEX 188: Užas sa šestog planeta), Tei-Kan (LEX 296: Sveti brijeg), Wakopa (LEX 126: Bijes ratnika Osaga)

Diablar:


Komentar:
Diablar je odličan lik, baš dijaboličan kako mu i ime sugerira. Njegov način pojavljivanja s pokušajima obeshrabrivanja neprijatelja (nakon što je ovladao tajnim moćima) me podsjeća na Mefista iz Texa.
Apsolutna moć kvari apsolutno, a kad je u pitanju zli luđak kao Diablar, onda je to viša dimenzija zla i ludila. Capone je ovdje izvrsno okarakterizirao luđaka koji ima moć kontrole nad masama, a mnogi diktatori su bili luđaci koji su zaludili mase. Samo što je Diablar kao lik previše zao, iskompleksiran, osvetoljubiv, jalan, zavidan - jednom riječju glup, pa time osuđen na hitri i strmoglavi pad u blato, kamo i pripada.
Capone je jedan od genijalaca Bonelli staffa i njegove priče nisu plošne. Uvijek zanimljivi kolega solar je napisao da se Canziu (tada glavnom uredniku) nije svidjela ova priča, a njegove priče su najčešće "dječji vrtić" kategorija, pa mi njegovo mišljenje ne znači puno.



Mislim, u moru "Toninelli-kamilica" iz tog razdoblja, ova priča je "red bull". Toliko neobična, uznemirujuća, upečatljiva i lijepo zaokružena. Scenarij je već problem, poprilično je neusklađen: uvod lagan, zaplet spor i mističan, središnji dio nagao s okretom u potpuno neočekivanom smjeru, kulminacija preduga s previše teksta i ne baš najboljim rješenjima je i najlošiji dio priče, dok završetak donosi osjećaj zadovoljstva i ispunjenosti kod čitatelja - što je ispravan kraj kad su ovakve priče o borbi dobra i zla u pitanju.



Crtež neujednačen i nesiguran, ali bih istaknuo upečatljive scene zlokobne oluje s neumoljivim pljuskom koji se sručio na selo.
Torricelli kao da se još tražio ili je velika žurba bila u pitanju, pa je Pepe morao pomagati. Pepe je očigledno samo dovršavao krajolik i pozadine vinjeta, jer nema njegovih "ninja kornjača" likova, a i dinamika je na zavidnoj razini. Šteta zbog neujednačenosti, ali čak i na ovom većim dijelom poluproizvodu se vidi da je Torricelli pravi majstor zanata. Prva naslovnica je po meni najbolja od svih Zagorovih. Zbog nje desetka iako druge dvije naslovnice nisu na zadovoljavajućoj razini.

Ovakve priče prave razliku i stavile su Zagora na mjesto jednog od najpopularnijih strip serijala, ne bezlični trgovci alkoholom! 

Idila za kraj - zlo je pobijeđeno još jednom:


(priča: 10, scenarij: 6, crtež: 8, naslovnice: 10) - 82%



Prva Zagorova priča koju sam ikad pročitao Nekad 1992 ili 1993... Bukvalno me je strah da je pročitam opet!
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 06/01/2021 : 00:20:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
https://www.dalmacijadanas.hr/splitski-svecenik-napravio-atipicne-jaslice-svetu-obitelj-okruzuju-indijanci-zagor-i-chico-umjesto-tri-kralja/

Pa stvarno više dokle s tim Zagorom

"Ove su godine jaslice na temu potlačenih naroda. Primjer su za to američki starosjedioci, Indijanci, čije sam figurice, koje godinama skupljam, upotrijebio kao likove, osobe iz jaslica. Tu je nekoliko tipova američkih starosjedilaca, od Irokeza s Velikih jezera i Dakota ili Siouxa iz Velikih ravnica. Tu je također par bijelaca i likova iz stripa jer je nama, generacijama osamdesetih, strip bio i ostao veliko nadahnuće – otkriva nam don Žderić."

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.

Edited by - Curunir on 06/01/2021 00:22:40
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4344 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 06/01/2021 : 01:49:40  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Ovome bi dosao na misu
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12737 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 06/01/2021 : 11:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
zanimljivo
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 06/01/2021 : 16:23:51  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Simpa, samo ako ce po knjizi,sbetom pismu onda je Kit Carson koji stoji iza Zagora Metuzalem.😁

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7050 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 06/01/2021 : 16:45:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84
Prva Zagorova priča koju sam ikad pročitao Nekad 1992 ili 1993... Bukvalno me je strah da je pročitam opet!



Meni je isto antologijska. Nisam dočekao drugi svezak ZS izdanja na kioscima, a tek se bio navukao na stripove.
Mislim da nema straha. Ovo je Boselli prije Bosellija, odnosno početak uzdizanja Zagora na viši nivo i pravi nastavak Sclavijeva Demona

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 06/01/2021 16:45:27
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4344 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 06/01/2021 : 17:05:24  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Napeta epizoda do trenutka rusenja one Brane.nakon toga dramatican Pad. Jedva procitao do kraja, neke virtualne Glave svako malo vire iz vode. Onaj diablar se pretvorio u drugorazrednog negativca a nije da nije obecavao na pocetku

Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 06/01/2021 : 17:32:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Simpa, samo ako ce po knjizi,sbetom pismu onda je Kit Carson koji stoji iza Zagora Metuzalem.😁



Pa zar nije? Čak se i Tex sprda s njegovim godinama

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 06/01/2021 : 17:34:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Elderane84
Prva Zagorova priča koju sam ikad pročitao Nekad 1992 ili 1993... Bukvalno me je strah da je pročitam opet!



Meni je isto antologijska. Nisam dočekao drugi svezak ZS izdanja na kioscima, a tek se bio navukao na stripove.
Mislim da nema straha. Ovo je Boselli prije Bosellija, odnosno početak uzdizanja Zagora na viši nivo i pravi nastavak Sclavijeva Demona



😱😱😱😱😱
Imaš sreće da nismo u srednjem vijeku, sad bi završio na lomači, a ja bih blagoslovio vatricu


Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46567 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/01/2021 : 19:15:25  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

https://www.dalmacijadanas.hr/splitski-svecenik-napravio-atipicne-jaslice-svetu-obitelj-okruzuju-indijanci-zagor-i-chico-umjesto-tri-kralja/

Pa stvarno više dokle s tim Zagorom

"Ove su godine jaslice na temu potlačenih naroda. Primjer su za to američki starosjedioci, Indijanci, čije sam figurice, koje godinama skupljam, upotrijebio kao likove, osobe iz jaslica. Tu je nekoliko tipova američkih starosjedilaca, od Irokeza s Velikih jezera i Dakota ili Siouxa iz Velikih ravnica. Tu je također par bijelaca i likova iz stripa jer je nama, generacijama osamdesetih, strip bio i ostao veliko nadahnuće – otkriva nam don Žderić."



Svaka čast.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7050 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 06/01/2021 : 20:07:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Elderane84
Prva Zagorova priča koju sam ikad pročitao Nekad 1992 ili 1993... Bukvalno me je strah da je pročitam opet!



Meni je isto antologijska. Nisam dočekao drugi svezak ZS izdanja na kioscima, a tek se bio navukao na stripove.
Mislim da nema straha. Ovo je Boselli prije Bosellija, odnosno početak uzdizanja Zagora na viši nivo i pravi nastavak Sclavijeva Demona



😱😱😱😱😱
Imaš sreće da nismo u srednjem vijeku, sad bi završio na lomači, a ja bih blagoslovio vatricu



Čitao sam Zagora kronološki kako je extra izlazila i ne mogu više smisliti Toninellija, a sada pokušavam ponovno pročitati Burratinijevu premijeru u redovnoj seriji, kod nas najviše poznatu pod imenom "Chico zavodnik". Ajme, pa ovaj je još gori od Toninellija. Toninelli je barem na početku svojeg rada imao volje i znanja za napisati koju antologijsku epizodu, a ovaj već na premijeri pokazuje koliki je redikul.
Još me za tu epizodu drži nostalgija jer sam ju izrezivao iz "Slobodne"!
Jedan je jedini i neprikosnoveni Nolitta, a Boselli je izvukao Zagora iz ponora u koji je početkom devedesetih upao, dok je Capone jedan izvanserijski scenarist.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10828 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/01/2021 : 20:13:31  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
bice bure bolji kasnije
uostalom i prvi boseli, spec 4, je uzasan

Edited by - kasper on 06/01/2021 20:14:11
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4344 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 06/01/2021 : 20:17:12  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
A Koji je to 4. Specijal
Go to Top of Page

Hercule Poirot
stripovi.com suradnik



13033 Posts

Member since 28/11/2017

Posted - 06/01/2021 : 20:20:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Hercule Poirot a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

https://www.dalmacijadanas.hr/splitski-svecenik-napravio-atipicne-jaslice-svetu-obitelj-okruzuju-indijanci-zagor-i-chico-umjesto-tri-kralja/

Pa stvarno više dokle s tim Zagorom

"Ove su godine jaslice na temu potlačenih naroda. Primjer su za to američki starosjedioci, Indijanci, čije sam figurice, koje godinama skupljam, upotrijebio kao likove, osobe iz jaslica. Tu je nekoliko tipova američkih starosjedilaca, od Irokeza s Velikih jezera i Dakota ili Siouxa iz Velikih ravnica. Tu je također par bijelaca i likova iz stripa jer je nama, generacijama osamdesetih, strip bio i ostao veliko nadahnuće – otkriva nam don Žderić."



Ovo je nešto za valterovu omiljenu rubriku" Zagor je više od stripa"
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10828 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 06/01/2021 : 20:22:55  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

A Koji je to 4. Specijal



crna vatra
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7050 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 08/01/2021 : 11:30:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote


ZG LU EX 317b/318/319: Smrtna opasnost (Sindrom Beelzebul - ZS 1071/1072/1073, SR 310b/311/312)

Broj stranica: 216

Scenarij: Moreno Burattini
Crtež: Gallieno Ferri
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Ova epizoda je originalno izašla od svibnja do srpnja 1991. godine, a Slobodna Dalmacija ju je izdavala u novinama (stranicu i pol dnevno) kao svojevrsnu reklamu za svoj pothvat izdavanja Bonelli stripova 1994. godine.
- LEX 318, 9. str.: Traper Jeremy Milius se prisjeća događaja iz jedne od ranih epizoda - SDEX 67b/68a (SR 29/30): Lovci na ljude. Iako se u toj epizodi Jeremy izrijekom ne spominje, dva su neimenovana trapera fizički jako slična njemu.
- LEX 319, 93. str.: Zagor se prisjeća događaja iz nedavne Toninellijeve epizode LEX 298b/299/300 (SR 291b/292/293): Ljudi žabe

Komentar:
Ovu epizodu sam komentirao odmah nakon što je na sajtu izašla Kingova recenzija 2009. godine, a zanimljivo je da je samo četiri dana kasnije uslijedila svojevrsna kontrarecenzija u kojoj je član Rick rasturio. Ipak, čak i tada kao istinski "nemač pojma" (kako bi stinky rekao ) sam detektirao mane ove priče:

26.06.2009.
Ova priča je u HR izašla u novinama "Slobodna Dalmacija", tako da je nemam u ZS izdanju, već sam je izrezivao iz novina i lijepio. Dobra epizoda, ali ipak ne toliko dobra kako bi se dalo zaključiti iz prethodnih komentara. Priču diže maestralni Ferri s mračnim i misterioznim crtežom tako pogođenim za ovakvu epizodu. Ponajviše zahvaljujući crtežu zaplet je fenomenalan, a Bura gubi nit kod obračuna s zaraženim vojnicima koji je dosta naivan i neuvjerljiv.


Danas bih dodao:
Burattinijeva premijera u redovnoj seriji, što je pokazao s prve dvije znakovite sličice ove epizode:


Kao veliki obožavatelj serijala i Nolitte, Bure započinje epizodu baš kao i njegov uzor laganim, komičnim uvodom s Chicom u glavnoj ulozi. Odmah i ubacuje vojnike kojima Zagor rado pomaže savjetima, a lijepo gradi i misteriju oko brda Blacksteep. Svima je jasno da vojska ima nešto s čudnim događajima tamo, a ovakva vrsta zapleta je viđena više puta, ali ne smeta - za sada. Susret s poznatim traperom, očekivano Zagorovo priključenje ekipi i još očekivaniji pokušaj pljačke koji je ipak završio na pomalo neočekivan, tragičan način. Slijedi potjera za razbojnicima i potvrda čudnih događaja u već spomenutim brdima.



Priča postaje sve zanimljivija, a jeza, samo zahvaljujući Ferrijevom crtežu, se povećava svakom novom scenom da bi sve kulminiralo dolaskom u kolibu sa ostacima dva zvjerski pobijena trapera i starim Indijancem koji čeka smrt pored tijela ubijene žene.
Čak i iznenadni nailazak na tvrđavu, pa i šokantni izgled vojnika pretvorenih u bezumna čudovišta je za pohvalu, ali onda Bure pokazuje da bi samo htio oponašati velikana kojem nije sposoban ni vodu nositi.



Sve što slijedi kao da je dijete iz vrtića napisalo i džabe svega dobroga u prvom dijelu priče. Nema smisla da dalje trošim riječi na djetinjarije u drugom dijelu priče, pa ću još spomenuti neka pozitivna obilježja Burattinijeva pisanja.
Naime, on ubacuje realne geografske elemente, pa je krajolik tipičniji za te krajeve, što je jedno od obilježja Zagorova preporoda čija je priprema započela upravo ovom epizodom. Nema ni Nolittinih nesretnih lijana koje bi Toninelli ubacio bilo gdje i bilo kada, pa je njegovim dolaskom ovaj serijal u globalu poprimio realnije, vjerodostojnije tonove.



(priča: 6, scenarij: 3, crtež: 10, naslovnice: 6) - 63%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 08/01/2021 12:42:13
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4344 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 08/01/2021 : 12:29:46  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Dobra i napeta prica. Odlican uvod sa cikovim barilackim avanturama. Ovaj put njegov sarm nije upalio, Ali je navukao Bijes pola sela, sve ljubavnika Seoske droljice. Kasnije prica sve bolja, potjera za ubojicamA, zasjeda, progon kroz sumu gdje je napetost na vrhuncu. Bure ima smisla za docarat atmosferu straha.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11370 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/01/2021 : 22:12:23  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Fina analiza Spock i slazemo se oko ove price. Jeste Rickova kontrareznzija odlicna. Evo sta sam ja napisao pre 2 i po godine kada sam po prvi put procitao epizodu:


Burattini u ovoj epizodi predstavlja i predskazuje sebe kao autora na serijalu na najbolji moguci nacin prikazujuci nam istovremeno svoje najvece i vrline i mane.

Vrline su od samog pocetka ocigledne. U prva dva kadra, kao sto je lepo primetio u kontrarecenziji kolega Rick, vidimo svu Zagorovu velicinu i psihicku i fizicku i svo postovanje koje Burattini gaji prema Zagoru kao liku i kao umotvorini Nolitte i Ferrija. Nastavlja se dostojan prikaz serijala: Zagorov i Cikov ulazak u grad, Zagor kao i mnogo puta do sada nesebicno odlazi da pomogne vojnicima oko rute putovanja, dok Ciko ostaje u gradu i dozivljava svoje ubociajene smesne nezgode. Tu nam Burattini pokazuje svoje razumevanje serijala time sto odaje vrlo lepu posvetu standardnoj formuli prica.

Ali tu lezi i najveca Burattinijeva mana koja nam je danas mnogo ociglednija nego sto je to bila citaocima sa kraja ere Zlatne serije i zajednicke nam drzave. A to je Burattinijeva zelja da bude Nolitta posle Nolitte i odsustvo ili zanemarivanje sopstvene originalnosti zarad tog cilja. Pokazao nam je kasnije Burattini da moze da bude itekako originalan i kreativan kako u okviru tradicionalne konstrukcije price, tako i u manje konvencionalnim (s jedne strane price kao sto su Covek s puskom, Tajanstveni samostan, Mocvara robijasa, Smrtonosna utrka, Gigant 2 i s druge strane Darkvud godine nulte, Kameni div, Amazonke, Ponekad se vracaju itd). U svetlu najnovijih najava iz Italije i neprekidnog lanca besomucnih povrataka arhaicnih neprijatelja i likova iz epizode u epizodu cini se da preovladava gorespomenuto (ne)namerno odsustvo originalnosti.

Vratimo se Smrtonosnoj opasnosti. U nastavku price Burattini vrlo dobro gradi atmosferu mracnih predskazanja, uspesno ali ipak ne u potpunosti ozivljavajuci strah i atmosferu iz legendarnih Kaponeovih prica Hagotova moc i Sveti breg ili pojavljivanja barona Rakosija. Mada se moze diskutovati kako je za to vise zasluzan tmurni i kisoviti Ferri nego Burattini.
Ali posle susreta sa mutiranim vojnicima Burattini je sklisnuo u banalnost. Zagorovi visestruki samoubilacki obracuni jedan na prema tuceta deformisanih vojnika, glupost oko oblacenja zelenih jakni i neprepoznavanja Zagora i ekipe kao protivnika zbog toga, stvaranje protivotrova i namamljivanje protivnika u klopku je izvedeno osnovnoskolski jednostavno a usput i dosadno tako da, uz neizbezni hepiend i izlecenje preostalih vojnika, kvari sve ono kvalitetno, mracno i dobro sto je do tad Burattini pokazao.

Da je ovu epizodu crtao neko drugi umesto maestra Ferrija - koji je odlican iako ne onoliko maestralan i inspirativan (nedostatak vecih kadrova i razbijanja uobicajne Bonelli table) kao u zlatnom periodu crteza od 80. do 300. broja - i da nema nostalgije oko poslednjih brojeva Zlatne serije i kraja jednog kolektivnog detinsjtva starije garde Zagorovaca, verujem da Sindrom Belzebul ne bi imao ovako visoke ocene.

Prica: 6
Scenario: 5
Crtez: 9
Naslovne strane: 10

70%
Go to Top of Page

Curunir
Advanced Member



Croatia
10366 Posts

Member since 28/07/2002

Posted - 08/01/2021 : 22:32:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Curunir a Private Message  Reply with Quote
Baš mi je drago vidjeti da su i Spock i Going stavili ovu priču na mjesto koje joj pripada te da su lijepo uočili da je u njoj, iako u manjoj mjeri, skrivena najava dva užasa kojima će nas Bure u barem 80% svojih scenarija ubijati u pojam: nepotrebno, suvišno i dozlaboga dosadno objašnjavanje te potpun nedostatak originalnosti.
Ovu sam priču prvi put pročitao prije 15ak godina i uhvatio sam se za glavu misleći "pa o čemu ovi na forumu trabunjaju, ovo je toliko loše (osim početka)". Možda bi, da sam je čitao u ZS bila jedna od onih "kao klincu dobra, a poslije" loša. Ovako je samo naprosto loša.

Ne upuštajte se u raspravu s budalama, spustit ce vas na svoju razinu, a potom vas zatuci iskustvom.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4344 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 09/01/2021 : 00:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
Ja Sam je nedavno procitao prvi put. Kao Sto je ranije receno, nije to sveti breg ili hagotova moc Pa da drzi citatelja do samog kraja na strunama, Ali je ipak prica odlicna do treceg dijela u kojem postaje pomalo banalna. Buratini zna stvorit atmosferu, Ali kad u pricu uvede natprirodne Elemente prica pada na nizu razinu
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7057 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 10/01/2021 : 21:11:23  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Curunir

Baš mi je drago vidjeti da su i Spock i Going stavili ovu priču na mjesto koje joj pripada te da su lijepo uočili da je u njoj, iako u manjoj mjeri, skrivena najava dva užasa kojima će nas Bure u barem 80% svojih scenarija ubijati u pojam: nepotrebno, suvišno i dozlaboga dosadno objašnjavanje te potpun nedostatak originalnosti.
Ovu sam priču prvi put pročitao prije 15ak godina i uhvatio sam se za glavu misleći "pa o čemu ovi na forumu trabunjaju, ovo je toliko loše (osim početka)". Možda bi, da sam je čitao u ZS bila jedna od onih "kao klincu dobra, a poslije" loša. Ovako je samo naprosto loša.


Ja je nisam dugo čitao, ali znam da nije bila na nivou Caponeovih majstorija sa sličnom atmosferom kao sto su Hiljadu lica straha i Hagotova moć.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11370 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/01/2021 : 21:03:51  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Knjiga senki
VeseliCetvrtak SPECIJAL #31
Perniola/Russo


recenzija: https://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-lusp-39-knjiga-sjena/2280/

Opet u ediciji Zagor specijal imamo primer solidne (cak dobre) pocetne premise i ideje ali katastrofalne izvedbe.

Pocinje zanimljivo. Nekakav madjionicar ubija dvojicu pijanaca koji pevajuci izlaze iz Saluna, posle toga Zagor i Ciko se bude bez pamcenja, uopste ne znajuci ni ko su oni sami a ni jedan ni drugi ne prepoznaju svog najboljeg druga iz hiljadu avantura. Perniola tako zanimljivo pocne i onda nista ne uradi s tim. Bukvalno nista. Vrac im je nekako pomocu halucinogenih pecuraka povratio secanje gde nam Perniola pokazuje samo secanje na dogadjaje vezane za ovu epizodu, a ocigledno im se vratilo i secanje ko su Zagor i Ciko, kako se zovu, odakle se poznaju i sve ostalo, to nam nije objasnjeno. Posle toga prica ode u potpunu glupost.

Slede banalnosti u scenariju, umobolni dijalozi koji stvarno vredjaju inteligenciju citaoca, neverovatni Zagorovi zakljucci koje donosi bez ikakvih dokaza(pogotovo u kuci prvog madjionicara), imbecilan napad demona medveda na Zagora i ekipu, povezivanje ove price na neki nacin sa Metr Kerfurom i Lavkraftijanskim bicima iz druge dimenzije koje smo sreli u Bosselijevoj odlicnoj dvodelnoj prici Osveta Vudu (i kasnije i u Krakenu, i u africkoj sagi itd.) Bas, bas lose.

U osnovi ove price je Geteov Faust, sto je postala vrlo cesta tema i hiljadu puta prezvakana, ali opet moze biti jako zanimljiva. Umesto da se Perniola usredsredio na potencijalno jako zanimljivog lika u vidu Velikog Kastodela, madjionicara, da je prikazao njegov sto bi ameri rekli origin, njegov zivotni put detaljnije kako je neuspesno iznova i iznova pokusavao da bude madjionicar i dozivljavao samo zatvorena vrata i ponizenja i javno osramocivanje. Umesto da je tome posvetio nekih prvih 30ak, cak 40ak strana ovog stripa, da se bolje upoznamo sa Kastodelom, da saosecamo s njim i njegovim ciljem, da on bude pravi covek koji je skrenuo s puta i zarad slave ali najvise prihvatanja i vrednovanja kao dostojanstvenog ljudskog bica on postao nesto zlo i izopaceno (da li zato sto je oduvek u sebi gajio to zlo, pa mu je super naisao demon ili zato sto je bio toliko ponizavan da je na kraju pukao) a ne da dobijemo jos jednog obicnog, potrosnog zaboravljivog negativca kog je zaposeo demon i kog se vec sutradan necemo secati kada ga Zagor sredi.

Ono sto ovoj prici obezbedjuje solidnu epizodu i cini je citljivom je vizuelni deo price za koju je zaduzen stvarno odlicni Fabrizio Russo! Odusevio me je u ovoj epizodi! Dinamika, akcione sekvence, kisna i tmurna atmosfera, eksterijeri i enterijeri, Cikovo lice, sve funkcionise. Na par mesta je omasio Zagorov izraz lica i deluje da mu je lice premalo u odnosu na velicinu glave ali to je stvarno sporedno.
Russov trud treba nagraditi i zato sam mu dao 10. Pravo je dobrodoslo crtacko osvezenje u ucmalosti Mangiantinija, Gramaccionija i ostalih. Tako da je ovu jako losu pricu ucinio primamljivom i lakse podnosljivom zahvaljujuci svom stilu.
Trenutno su izgleda najbolji aktivni crtaci na Zagoru Della Monica, Bisi i Russo. Videcemo koliko ce dugo to potrajati. I Nuccio je odlican ali je prespor, tako da njega nisam naveo gore.

I za kraj odlicna Piccinelijeva naslovna strana, tema price (magija i madjionicari) je dala Piccineliju sirok spektar ideja za mnaslovnu stranu i on je izgleda bio bas inspirisan i podario nam naslovnu stranu kakvu nikad nismo videli do sad i pravu navlakusu za kupovinu. Steta sto je Mirko Perniola sve sto je moglo biti dobro upropastio i pokvario.

Prica: 5
Scenario: 1
Crtez: 10
Naslovna strana: 10

Ukupna ocena: 58%

Specijal je u poslednjih 15ak brojeva bas slaba edicija. Od Posejdonovog prokletstva na ovamo se ne secam ni jedne pamtljive epizode sem Barisonovog debija Budjenja. Ta prica mi je i tada bila a i sada je odlicna!
Pored nje bih izdvojio kao solidne ili vrlo dobre Banda petorice (Petoclana banda) i Šamanova grobnica.
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7057 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 13/01/2021 : 22:17:44  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Going Going, ali bas da mu daš 1 za scenario. Možda sam tad bio jako dobre volje kad sam ga čitao, ali meni se svidio ovaj specijal.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11370 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 13/01/2021 : 23:10:48  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by D.J.

Going Going, ali bas da mu daš 1 za scenario. Možda sam tad bio jako dobre volje kad sam ga čitao, ali meni se svidio ovaj specijal.



Bas me je nervirao scenario sve vreme. Jer sam video potencijal da ovo moze da bude jako dobra prica. I onda rekoh ma ovo je za keca cistog. Jos dijalozi uzas, uzas.

Isto je tako los specijal Stvorenja iz tame, samo ga vadi Barisonov crtez.

A onaj sablasni brod (jedini specijal koji nema recenziju jos uvek) ne vadi ni prica ni scenario, verovatno najgori Zagor kojeg sam procitao u proteklih 5 godina.

Uzas sta je postala specijal edicija, od odlicnih tonninelijevih prvih 3 prica, preko Burattinijevog Darkvuda Godine Nulte, Bosselijeve crne krvi i duse, bilo je tu jos dosta dobrih i pamtljivih prica, sad je skoro pa necitljiva edicija.
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 14/01/2021 : 08:20:49  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
Sad vidim gore Potop u Darkvudu i Dijablarova sudbina . Auh! Kako sam tu epizodu voleo kao klinac. Nisam je čitao 25 godina, možda i više, pa se ne usuđujem pomisliti kakva bi bila danas.
Go to Top of Page
Page: of 1203 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.62 seconds. Snitz Forums 2000