forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1207

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 17:21:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Elderane84

Stekao sam takav utisak.


Ne, to nije tacno. O Boselliju sam uvijek govorio najbolje tamo gdje je zasluzio, i obrnuto.



OK, mozda ne direktno ti, ali ih ima dosta koji jesu. Meni je npr. svaka Boselijeva prica od Nestalog Istrazivaca do Rihtera u samom vrhu Zagorovog serijala. Ilenija je jedan od boljih likova u serijalu, pa je i Crni Brod sjajna prica. Mari Lavo je isto strasno osvjezenje za serijal, kao i Kain o kojem ne treba trositi rijeci. Nat Murdo je sigurno najkontroverzniji lik serijala, nesto kao Dzimi gitara, s tim da je ovaj 100 puta realniji i suroviji. Svaki povratak starih neprijatelja (Hellingen, Kandraks i Rakosi) je odradio odlicno, sad je drugo sto pola ljudi ne moze da svari sto se Hellingen uopste vratio, a Kandraks im ne lezi jer ne zele Zagora u jednoj klasicnoj epskofantasticnoj prici. Prvih 50 stranica treceg susreta sa Rakosijem su mozda i najbolji pocetak ikad ijedne Zagorove price.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 17:24:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Elderane84

A ne znam koji vam je argument da Ferri i Donetelli znaju da crtaju, a Laurenti i Chiarolla ne znaju? To je ono sto mi nije jasno.


Zato sto smo zbog njihovog Zagora zavolili ne samo tog junaka vec i stripove.
Zato sto zbog njihovog Zagora do dan danas piskaramo po strip forumima. Gdje ces bolji argument!



Ne pije mi vodu taj argument. Tu pricamo o sjecanjima i nostalgiji, a ne realnim argumentima. Daj mi argument zasto je bolji Ferri od Chiarolle, osim sto crta Zagora kako smo svi navikli, jer ga je on i osmislio. Zasto je Chiarolla losiji (izuzimajuci lik Zagora)? Jer meni, iskreno, nije.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 17:27:08  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Bas mi nije jasno zasto ni ti, a ni mnogi osvjedoceni Zagorovci ne cijenite dovoljno ni njega, ni Chiarollu ni Bosellija, a jasno je da su sva trojica dali potpuno svjezu notu cijelom serijalu, i sumnjam da bi bez njih i bilo danas Zagora (dodao bih Della Monicu i Andreucija).


Laurenti i Chiraolla su se tu nasli kada se desio preporod, njima sigurno nisam zahvalan sto Zagor i danas izlazi.
Tu su druge stvari igrale veliku ulogu- Toninelli se preforsirao i poceo da pise monotone epizode, Donatelli na izmaku snaga sa sve gorim crtezom, ostao je samo Ferri.
Jedini kojem se moze zahvaliti za preporod je Boselli, on je pristupio junaku na jedan drugaciji nacin i povratio interes fanova sa svjezim pricama i idejama. Crtaci su samo bili ukras koji su mogli biti zamijenjeni nekim drugima. Inace, Laurenti je u svojoj prvoj epizodi "Kradljivac sjena", nacrtao djelo svog zivota. Od tada je sa svakom epizodom postajao sve gori i gori.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 17:31:53  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84



OK, mozda ne direktno ti, ali ih ima dosta koji jesu. Meni je npr. svaka Boselijeva prica od Nestalog Istrazivaca do Rihtera u samom vrhu Zagorovog serijala. Ilenija je jedan od boljih likova u serijalu, pa je i Crni Brod sjajna prica. Mari Lavo je isto strasno osvjezenje za serijal, kao i Kain o kojem ne treba trositi rijeci. Nat Murdo je sigurno najkontroverzniji lik serijala, nesto kao Dzimi gitara, s tim da je ovaj 100 puta realniji i suroviji. Svaki povratak starih neprijatelja (Hellingen, Kandraks i Rakosi) je odradio odlicno, sad je drugo sto pola ljudi ne moze da svari sto se Hellingen uopste vratio, a Kandraks im ne lezi jer ne zele Zagora u jednoj klasicnoj epskofantasticnoj prici. Prvih 50 stranica treceg susreta sa Rakosijem su mozda i najbolji pocetak ikad ijedne Zagorove price.


Slazem se sa gore navedenim, osim ovog dijela gdje pominjes tri velika neprijatelja, Hellingena, Kandraxa i Rakosija.
Treci Vampirov povratak, ili bolje receno prvo groficino pojavljivanje, je dobar strip u kojem je Rakosi suvisan i degradiran.
O Hellingenu i Kandraxu mi je muka vise da govorim. Tu se Boselli preforsirao u upleo u nesto sto je bilo izvan njegovih granica. O tome smo vec x puta pricali.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 17:33:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Ja mislim da su za preporod itekako bili zasluzni i novi crtaci. Ozbiljno ti nije dobar Laurenti u Osveti Vudu i Africi?
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 17:35:45  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84


Ne pije mi vodu taj argument. Tu pricamo o sjecanjima i nostalgiji, a ne realnim argumentima. Daj mi argument zasto je bolji Ferri od Chiarolle, osim sto crta Zagora kako smo svi navikli, jer ga je on i osmislio. Zasto je Chiarolla losiji (izuzimajuci lik Zagora)? Jer meni, iskreno, nije.


Bolji je zato sto je znao da napravi bolju atmosferu, tu mu nema ravnog u SBE.
Bolji je jer je dao Zagoru licnost, nije kao u Chiarolle tip koji u svakoj situaciji ima isti izraz lica.
Bolji je jer bolje zna da nacrta strip u koji covjdek moze da se uzivi.
To Chiarolli nije polazilo za rukom ni kada je imao vrhunski scenario, primjer "7 gradova Cibole".
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 17:38:13  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Ja mislim da su za preporod itekako bili zasluzni i novi crtaci. Ozbiljno ti nije dobar Laurenti u Osveti Vudu i Africi?


Mislim da sam ostavio koomentare na reckama.
U sustini svaka njegova epizoda bi ispala jos bolja da je radio neko drugi, na primjer Andreucci ili neko drugi iz tog doba.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 17:41:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Nista, prosto se ne slazemo oko toga. Volim ja Ferrijev crtez, ali isto tako toliko vidim nedostataka u njemu, da ne vrijedi raspravljati. Atmosfera? Po meni je i Chiarolla dobro pravi. Dugo putovanje je jedan od najboljih Zagora, barem u top 20, sto je visoka pozicija za serijal od 500+ brojeva i gomile sporednih izdanja. Mozda i ne bi to bio da je Ferri crtao taj strip, posteno govoreci. Cak se cini i da je bila tendencija ranije da takve epizode dobija Donatelli? Ja nisam imao problem da se uzivim citajuci 7 gradova Cibole.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 17:43:55  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Dugo putovanje je jedan od najboljih Zagora, barem u top 20


Nije mi bas top 20, ali je i za mene jedna odlicna epizoda.
Sigurno bi bila jos bolja da je neki drugi odradio vizuelni posao, ali jebiga...
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 17:44:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Ko, na primjer?
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 17:46:21  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Ko, na primjer?


Uh, al me nadje. Ne znam gdje poceti...
Evo na primjer vecina prica iz VCOP.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 17:47:13  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Jedno pitanje-
ko ti je najdrazi junak iz SBE?
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 17:51:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Ne, pitao sam te za koga mislis da bi bolje nacrtao Dugo putovanje, i docarao tu atmosferu. A omiljeni junak iz SBE, pa Zagor, naravno :)
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25103 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 14/09/2011 : 17:51:14  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Elderane84


Ne pije mi vodu taj argument. Tu pricamo o sjecanjima i nostalgiji, a ne realnim argumentima. Daj mi argument zasto je bolji Ferri od Chiarolle, osim sto crta Zagora kako smo svi navikli, jer ga je on i osmislio. Zasto je Chiarolla losiji (izuzimajuci lik Zagora)? Jer meni, iskreno, nije.


Bolji je zato sto je znao da napravi bolju atmosferu, tu mu nema ravnog u SBE.
Bolji je jer je dao Zagoru licnost, nije kao u Chiarolle tip koji u svakoj situaciji ima isti izraz lica.
Bolji je jer bolje zna da nacrta strip u koji covjdek moze da se uzivi.
To Chiarolli nije polazilo za rukom ni kada je imao vrhunski scenario, primjer "7 gradova Cibole".




Ni jedan od ovih tvojih "argumenata" ne pije vodu. Označavanje nekog crtača lošim samo na osnovu nostalgično-subjektivnih ubedjenja se ne mogu uzeti zdravo za gotovo.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 17:57:09  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Ne, pitao sam te za koga mislis da bi bolje nacrtao Dugo putovanje, i docarao tu atmosferu.

Svi koji su crtali Zagora osim Senge, Gambe i Cassarovih.


quote:
Originally posted by Elderane84

A omiljeni junak iz SBE, pa Zagor, naravno :)


Pitam samo. Primijetio sam da vecinom ljudi koji ne mirisu Zagora imaju pozitivne rijeci za Laurentija. Ja ih zovem "Oprečni".
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 18:00:12  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter


Ni jedan od ovih tvojih "argumenata" ne pije vodu. Označavanje nekog crtača lošim samo na osnovu nostalgično-subjektivnih ubedjenja se ne mogu uzeti zdravo za gotovo.


A jebiga, nisu svi studirali likovnu umjetnost kao ti.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 18:02:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Au, mislis da bi Sedioli ili Verni primirisali Chiarolli u onoj prici :)? Sumnjam. Mislim da Ferrijeva verzija ne bi upola bila onako turobna kao Chiarollina, mada bi ja volio da je crtao Marcello :(
Sta znam, ako se ne potrefi crtac, prica gubi pola. Da je Morsku stravu nacrtao Ferri, to bi danas bila jedna prosjecna prica, a Kain bi bio Zagor sa dugom kosom. Ovako, zna se misljenje 90% Zagorovaca o Morskoj stravi.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 18:07:28  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Au, mislis da bi Sedioli ili Verni primirisali Chiarolli u onoj prici :)? Sumnjam. Mislim da Ferrijeva verzija ne bi upola bila onako turobna kao Chiarollina, mada bi ja volio da je crtao Marcello :(
Sta znam, ako se ne potrefi crtac, prica gubi pola.


Uh, ne znam za Marcella. Njegovi likovi imaju hladna lica, gotovo bez izraza, tesko je sa takvim stilom crtati jednu emotivnu pricu. Meni je licno iz nekog razloga drag crtac, ali nisam siguran da je pravi za ovu epizodu.
Sto se tice Sediolija, tu si u pravu. Ima karikaturalni crtez, to ne bi odgovaralo ovoj epizodi. Za Vernija sam siguran da bi nacrtao mnogo bolje.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 18:10:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Verni je najgori crtac u SBE. Gamba je za njega genije, iskreno. A Marcella gotivim gdje god ima Indijanaca, snasao bi se on tu sigurno.
Evo, to mi je nejasno, kako pravi Zagorovac da voli Vernijev crtez? Ajde da shvatim zasto neko ne voli Laurentija, mogu da razumijem, iako se ne slazem, ali Verni mi je enigma nad enigmama. Pa njegov crtez izgleda kao da su u pitanju lutke, a ne zivi ljudi.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25103 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 14/09/2011 : 18:12:43  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

A jebiga, nisu svi studirali likovnu umjetnost kao ti.




Ne znam zašto sad ovakva reakcija i čime sam je isprovocirao?

Ako je ovde dozvoljeno samo da se veliča Njegovo Veličanstvo Ferri, samo kaži. Neću ga hvaliti.
Ili ako ja smetam ovde zato što smem da kažem svoje mišljenje, takođe samo kaži. Neću otići.

Mislim da u civilizovanoj raspravi svako može da kaže svoje mišljenje, ili se varam? Isto tako, svako može da ospori mišljenje ovog drugog.

Ja kažem da je Chiarolla dobar i da je epizoda 7 gradova Cibole izuzetna, velikim delom zbog njegovog crteža. I eto, neko se neće složiti, šta ću ja... Dugo putovanje je jedan od najboljih BONELLI stripova, velikim delom zbog Chiarolle.
Niko ne osporava značaj koji Ferri ima kod Zagora, ali po toj logici je Zagor trebalo da se završi još na broju 300.
Svaki PRAVI crtač će pristupiti nekom liku individualno, bez kopiranja. Zato se takvi ljudi nazivaju umetnicima. I ne znam onda zašto neko kaže da to nije to? Kada bi tako razmišljali, postojao bi samo jedan model auta, jedan te isti model kuća i sl.


I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 18:15:43  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84


Evo, to mi je nejasno, kako pravi Zagorovac da voli Vernijev crtez?


Tu stupa nostalgija u prvi plan. Verni crta slicne face kao Ferri, to covjeku ponekad daje mali osjecaj prepoznatljivosti likova. Inace, sve drugo crta totalno drugacije, od sjencenja do kadriranja. Kod njega je pozitivno sto odlicno napreduje, ne tapka na mjestu ili, kao Laurenti, ne nazaduje. U epizodi "Povratak Digging Billa"(jos nije izasla kod nas) je bolji nego ikada prije.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3247 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 14/09/2011 : 18:17:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Manhunter, to i ja cijelo vrijeme govorim. Ovo za Vernija mi je najmanje jasno. Pa on nije ni u od umjetnika. Chiarolla je imao hrabrosti pristupiti jednom dugovjecnom liku na potpuno novi nacin, kao i Laurenti, Andreucci, Della Monica, pa i Boselli na kraju krajeva. Izbacili su Zagora daleko van zacrtanih okvira, pa se, kako si ti lijepo primijetio u recenziji za Dugo Putovanje, Zagor uopste i mogao pojaviti u takvoj epizodi.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
25103 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 14/09/2011 : 18:23:32  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Manhunter, to i ja cijelo vrijeme govorim. Ovo za Vernija mi je najmanje jasno. Pa on nije ni u od umjetnika. Chiarolla je imao hrabrosti pristupiti jednom dugovjecnom liku na potpuno novi nacin, kao i Laurenti, Andreucci, Della Monica, pa i Boselli na kraju krajeva. Izbacili su Zagora daleko van zacrtanih okvira, pa se, kako si ti lijepo primijetio u recenziji za Dugo Putovanje, Zagor uopste i mogao pojaviti u takvoj epizodi.




Svi su odlični crtači i njihove epizode su mi najbolje iz ovog "novog" perioda". Ako već govorimo o atmosferi, ne znam kako neko uopšte može da dođe na ideju da uporedi Anderuccija u Atlantidi i Vernija?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 18:27:56  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter


Svaki PRAVI crtač će pristupiti nekom liku individualno, bez kopiranja. Zato se takvi ljudi nazivaju umetnicima. I ne znam onda zašto neko kaže da to nije to?



Zato sto ima junaka koji trebaju da zadrze neki stepen prepoznatljivosti i osnovnih karakteristika. Kod Supermana i Batmana nije tako, kod Asterixa i Lucky Lukea jeste. Ti nisi Zagorov fan i ne smekas Ferrija, samim time je tebi svaka promjena klasicnog Zagora dobra, sto veca to bolja.
S druge strane pretpostavljam da ti Maraffa nije drag, iako je pristupio Mr.Nou individualno bez kopiranja. Mozda se varam, kazem samo.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22287 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 14/09/2011 : 18:33:41  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Chiarolla je imao hrabrosti pristupiti jednom dugovjecnom liku na potpuno novi nacin, kao i Laurenti, Andreucci, Della Monica, pa i Boselli na kraju krajeva. Izbacili su Zagora daleko van zacrtanih okvira, pa se, kako si ti lijepo primijetio u recenziji za Dugo Putovanje, Zagor uopste i mogao pojaviti u takvoj epizodi.



Nista protiv eksperimenata, ali samo ako su efikasni.
Ovdje si strpao nekoliko autora pod isti krov, ja bih stavio Della Monicu, Andreuccija i Bosellija na jednu stranu, i to pored cinjenice da ne crtaju(pisu) klasicnog Zagora, a Laurentija i Chiarollu na drugu.
Nemam ja nista protiv kada bi Ross i Manara crtali Zagora, pa makar svoju verziju koja nema veze sa klasicnom, ali smetao bi mi Disov stil na Zagoru, s obzrim kada vidim sta je uradio sa Texom. Znaci svi crtaju novu verziju, ali stvar je u efikasnosti.
Go to Top of Page
Page: of 1207 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.54 seconds. Snitz Forums 2000