forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1202

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 03/05/2015 : 09:56:10  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Da... ta ''velika zabava'' se dobro očitava u ocjenama, nadmašeni su svi klasici. http://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-lu-140-141-vatra-s-neba/954/


quote:
Originally posted by nagor

Ah ocjene... Dajte mi Pezzina i Segnu... to je prava stvar... ocjene se slažu... :)


quote:
Originally posted by going going

Sad tek vidim da nisam ostavio ocenu na Pretnju iz svemira! Mnogi ce se zacuditi, ali ja kada sam prvi put citao tu pricu, 2009. godine ja mislim, bio sam odusevljen!


U tom periodu slabih prica i loseg crteza od posle Demonske Knjige pa do Mocvare robijasa, ta prica mi je najbolja! Burattini na drugaciji nacin pristupa vec hiljadu puta prezvakanoj temi o vanzemaljcima, ali to cini sa mnogo vise ljudskosti i empatije nego sto je uradjeno u legendarnoj epizodi sa Akronjanima. Bas mi je bilo zao vanzemaljca i zeleo sam da uspe da se spase. Cak mi ni Chiarolla tu nije smetao, groteska u njegovom crtezu je bas lepo pristajala preplasenim a opet krvolocnim Darkvudskim lovcima koji su odmah iz straha krenuli nasilno na vanzemaljca.

Svakako jedna od boljih Buretovih dvodelnih prica!

@Willer, samo nastavi sa ovim komentarima, odlicne su ti analize!


Edited by - solar on 03/05/2015 09:57:11
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 03/05/2015 : 09:57:24  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by nagor

Uopće nije katastrofa. Prijetnja iz svemira je oke priča... uzimate joj za minus to što ima previše sci fija i "previše Chiraolle". ;)
Zabavan trash... za razliku od nekih "klasika". ;)


Da.
Meni je čak vrlo dobra. I još Chiarolla - milina.
@DODSFERD, kladim se da si znao da će ti epizoda biti loša čak i prije nego li si ju pročitao. U pravu sam?


quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Samo treba usporediti ovu epizodu sa odličnom epizodom Sveti Breg pa se vidi razlika. Mislim, nije ovo katastrofa, ali epizoda gdje se pojavljuje izvanzemaljac se svela na pitanje "tko je ubojica". Nema nikakve mistike ili zanimljivosti, a Chiarolla je takav crtač koji mi, u većini slučajeva, ogadi epizodu.


Edited by - solar on 03/05/2015 09:57:42
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 03/05/2015 : 09:57:56  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
#457, 458 - Prijetnja iz svemira

Ajmo prvo na pozitivu. Bilo koja scena sa Zagorom i Čikom u svojoj kolibi na otočiću usred močvare mi je draga, a baš je taj početak bio "cool". Zagor odmah reagira na potencijalnu opasnost i penje se na osmatračnicu da vidi što je to ugrozilo njegov voljeni Darkvud.
Sviđa mi se ideja da izvanzemaljac ustvari nije agresivan i ne želi zlo ljudskom rodu nego je greškom završio na Zemlji. Naravno on može biti metafora za bilo koga tko je drukčiji, naglasak je na licemjerju i projekciji naših vlastitih manjkavosti na strance. Zagor, stavljajući se na stranu "aliena", ustvari brani sve potlačene i marginalizirane. To je ono što se može iščitati na toj metaforičkoj razini.
Pitanje je koliko nam je to scenarist jasno prenio, ta poruka je trebala biti iskomunicirana u jednom pustolovnom i zabavnom okviru.
Burattini po ko zna koji put pada upravo na razradi, ima dobru ideju ali je zakopa ispod hrpe pogrešaka i loših odluka, a što je najgore te pogreške ne pravi prvi put nego ih ponavlja iz broja u broj.
Evo vam primjera, ovdje možemo naći bezveznjakoviće svake vrste: traperi, bezimene porodice, ratoborni Indijanci i jedan onako klasični burattinijevski zločinac - to je osoba bez ikakve stvarne unutarnje motivacije, sposoban je postići samo dva emocionalna stanja: bijes u kombinaciji s klanjem i relativno mirno stanje uma popraćeno gomilom nepotrebnih objašnjavanja u obliku (unutarnjeg) monologa ili dijaloga. Takav je i ovaj traper-ubojica.
U drugom dijelu Burattini pokušava iznijeti svoju poantu o "varljivosti ljudskih sudova" preko susreta Zagora i svemirca, ali to je napravljeno na tipično loš način za njega. Nikako ne uspijeva svoje ideje i poruke "udahnuti" u "duše" likova tako da se na prirodan način putem logičnih događaja pomalo otkrivaju namjere pisca (u tome je Nolitta bio genijalan), nego mu je potrebno likove fiksirati na jedno mjesto (obično su to ranjeni zlikovci pred kraj priče) i onda im u usta "nasilno" ubaciti sva objašnjenja i ideje koje nije uspio na normalan način tijekom trajanja radnje priopćiti čitateljima.
Takva se situacija dogodila sa Zagorom i ranjenim izvanzemaljcem. Duh sa sjekirom mu skine kacigu s glave a ovaj odmah udari monolog. Na stranu tričarije poput "univerzalnog prevoditelja", najgore je što se taj izvanzemaljski oblik života ponaša, reagira, shvaća, govori i razmišlja kao najobičniji čovjek. Za ovakve plitke i nepromišljene interakcije Burattiniju nije trebao svemirac, slobodno je mogao napisati priču o crnim robovima, došli bi na isto. Ovdje se ne događa ništa što se ne bi moglo dogoditi i sa običnim ljudima, ubacivanje svemirca nije ničim opravdano. Završetak priče je koliko-toliko ok, s obzirom da je "alien" uspio pobjeći i usput sa sobom odvesi i "trapera-koljača", to je ajde neka moralna satisfakcija.
Još jedna stvar koja mi je počela ići na živce su ove koljaže darkvudskih porodica, u skoro svakoj priči neka obitelj bude pobijena, ono, tek toliko da čitatelji vide koliko je ovomjesečni zločinac okrutan.
Zaključak je da nije iskorišten potencijal koji nudi premisa "izvanzemaljac u Darkvudu". Bilo bi puno bolje da je Burattini dao Rauchu da ovu ideju razradi u scenarij.

4/10
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 03/05/2015 : 10:26:40  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Zagor vs. Jackson

U maxiju „Dugo putovanje“, povučene su konkretne crte u odnosu između predsjednika Jacksona i Zagora. Najmoćniji čovjek USA preselio je indijanske grupe u manje bogati dio zemlje, na samom putu umrlo je tada mnogo ljudi. Taj marš, poznat i kao „Staza suza“, zločinački je potez američkih čelnika koji su pokušali da opravdaju istrebljenje jednog naroda političkim razlozima. Upravo tu dolazi do sukoba između našeg junaka i predsjednika kada Zagor hvata Jacksona za odijelo i drži mu predavanje. Ta scena je omiljena kod mnogih fanova, najkasnije ovdje Zagor se uzdiže iznad zakona i američkih moćnika.



Ipak, nemoćan da spriječi neljudski marš, on se pridružuje Indijancima i prati ih tokom cijelog putovanja. Zaista pohvalno za Burattinija što je uvrstio Zagora u jednu priču istorijskog značaja, ne samo to, od tog trenutka postavljeni su novi odnosi između Zagora i vlasti. Zagor više nije bio samo tek neki tamo rodoljub, on postaje simbol borbe za pravdu, u tom trenutku više nego ikada prije. Međutim, u maxiju „Čovjek na nišanu“ priča uzima drugi tok, Zagor spašava život Jacksonu. Zašto je Burattini skrenuo sa odlično započete putanje i vratio se patriotskom pravcu? Možda je mislio da je otišao predaleko ukoliko Zagora ostavi kao neprijatelja SAD-a, pa je kao svaki dobri zapadnjak pohitao da ispravi grešku i uvuče se što dublje Amerima u dupe?! Ne znam koliko bi ova teorija mogla biti validna, nije baš tako da Amerikanci čitaju Zagorove stripove i da ih zanima šta se dešava u nekom tamo stripu iz Italije, ali, ko zna.



Uglavnom meni se dopao taj sukob između Jacksona i Zagora iz maxija „Dugo putovanje“, dok je u « Čovjeku na nišanu » na gorak način uzeo drugi pravac tog odnosa i vratio nas u vrijeme iz doba kada je Zagor bio dobar i poslušan Amerikanac. Jasno je da Duh Sa Sjekirom spašava dobre ljude, ali isto tako i neprijatelje, što se moglo vidjeti u više slučajeva, međutim ovdje je Burattini stavio do znanja da ne želi uvlačiti Zagora u rebelni pravac, već ga vratiti na patriotsku stazu.

Edited by - King Warrior on 03/05/2015 10:28:13
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 03/05/2015 : 11:57:11  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Samo treba usporediti ovu epizodu sa odličnom epizodom Sveti Breg pa se vidi razlika. Mislim, nije ovo katastrofa, ali epizoda gdje se pojavljuje izvanzemaljac se svela na pitanje "tko je ubojica". Nema nikakve mistike ili zanimljivosti, a Chiarolla je takav crtač koji mi, u većini slučajeva, ogadi epizodu.


Upravo to dvoje što si naveo (Chiarolla i to što izvanzemaljac nije presudna stvar u priči) su najveći, po meni, plusevi ove epizode.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 03/05/2015 : 11:59:24  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Andreuccijev citat o "Morskoj stravi" iz intervjua:

"Boselli je napisao priču na razini najboljih Nolittinih."
quote:
Boselli ha scritto un racconto all’altezza del miglior Nolitta.

http://dimeweb.blogspot.it/2015/04/dime-web-intervista-stefano-andreucci.html

Edited by - solar on 03/05/2015 12:00:22
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 03/05/2015 : 12:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ovo mi je jače:

quote:


DW - Nel film Noi, Zagor appari solo per pochi istanti, ma dici una cosa che colpisce. E cioè che Zagor è il personaggio migliore della Bonelli! La pensi proprio così? Cosa ti piace di più del personaggio?

SA - La penso così. Quando per me la lettura era solo evasione e magia, passavo il tempo a leggere romanzi d’avventura. Verne, Stevenson, Twain, London, Kipling, Salgari, per citare i più popolari. Ma anche Howard (Conan e Solomon Kane), Hoffmann, Lovecraft. E in Zagor ho sempre ritrovato tutto questo. In ordine di citazione, da Nolitta a Burattini. E a Boselli! Zagor è un po’ anche mio. Dampyr pure; Tex… non ancora, ma vorrei che lo diventasse.



Imaju grešku, Zagorka nije Andreuccijeva već od Bore Grbića.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 03/05/2015 : 12:33:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
@solar, zapravo je offtopic tamo krenuo od pitanja o Chiarolli/Cassaru/Di Vittu, ne od "Prijetnje iz svemira". P. s. Ako je sve prebačeno ovdje, nema potrebe da tamo još stoji.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/05/2015 : 12:36:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by nagor

Uopće nije katastrofa. Prijetnja iz svemira je oke priča... uzimate joj za minus to što ima previše sci fija i "previše Chiraolle". ;)
Zabavan trash... za razliku od nekih "klasika". ;)


Da.
Meni je čak vrlo dobra. I još Chiarolla - milina.
@DODSFERD, kladim se da si znao da će ti epizoda biti loša čak i prije nego li si ju pročitao. U pravu sam?


Stvar je u tome da sam tu epizodu pročitao onda kada je izašla i bila je jedna od onih zbog kojih sam na 4 godine prestao sa kupovanjem redovne serije.
Moram priznati da se sada jedva i sjećam radnje ali znam da mi je tada bila očajna. Za friškije dojmove morao bih ponoviti čitanje, ali to je sada nemoguće jer sam onda takve brojeve utopio po brzom postupku i ne posjedujem ih više.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 03/05/2015 : 12:37:15  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Da, odu mi "grane-pipci" u pozadinu, a htio sam čuti još kakav komentar. :)
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/05/2015 : 12:45:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Ah ocjene... Dajte mi Pezzina i Segnu... to je prava stvar... ocjene se slažu... :)

Malo si se preračunao, Pezzin je surađivao sa Gambom a ne Segnom.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 03/05/2015 : 13:08:41  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Aha, da, Segna je majstor, pa fora ne funkcionira. :)
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/05/2015 : 13:40:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Pa da, Segna je ''majstor'' iz slične kategorije kao Chiarolla i Cassarovi pa bi te fore trebale funkcionirati podjednako za sve navedene.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 03/05/2015 : 13:46:30  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Nebi jer su Cassarovi i Chiarolla dobri crtači. ;)
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/05/2015 : 14:03:18  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Svi se čine dobri i bolji nego što jesu kada nemaju tu nesreću da rade u vrijeme Ferrija iz zlatnih dana.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 03/05/2015 : 14:09:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Nebi jer su Cassarovi i Chiarolla dobri crtači. ;)



Bili bi dobri da crtaju Dylan Doga.
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 03/05/2015 : 14:11:48  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar
Sviđa mi se ideja da izvanzemaljac ustvari nije agresivan i ne želi zlo ljudskom rodu nego je greškom završio na Zemlji.

Burattini po ko zna koji put pada upravo na razradi, ima dobru ideju ali je zakopa ispod hrpe pogrešaka i loših odluka, a što je najgore te pogreške ne pravi prvi put nego ih ponavlja iz broja u broj.



Ideja je dobra, samo nije Burattinijeva. Ukrao je iz epizode Kita Tellera, "Teleskopulos". Naravno promenio je lik vanzemaljca, tamo je iz filma Alien, a ovde mućkalica Enemy Mine/Predator.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 03/05/2015 : 14:15:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Svi se čine dobri i bolji nego što jesu kada nemaju tu nesreću da rade u vrijeme Ferrija iz zlatnih dana.



Meni se više čini da je Ferri imao sreće pa mu je konkurencija u njegovom zlatnom dobu bila u vidu Donatellija, Bignotija i Segne a ne Andreuccija, Laurentija i Marcella.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/05/2015 : 14:23:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Od te trojice samo Andreuccija priznajem kao konkurenciju Ferriju, Laurenti i Marcello (onaj na Zagoru, Tex je druga priča) su mi niža liga.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 03/05/2015 : 14:28:07  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Willer

@solar, zapravo je offtopic tamo krenuo od pitanja o Chiarolli/Cassaru/Di Vittu, ne od "Prijetnje iz svemira". P. s. Ako je sve prebačeno ovdje, nema potrebe da tamo još stoji.


Ne volim brisat ako baš ne moram.
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 03/05/2015 : 14:48:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
Vidim ljudi se tamo bune zbog skretanja s teme, ali dobro, sve 5.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 03/05/2015 : 14:58:53  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

quote:
Originally posted by DODSFERD

Svi se čine dobri i bolji nego što jesu kada nemaju tu nesreću da rade u vrijeme Ferrija iz zlatnih dana.



Meni se više čini da je Ferri imao sreće pa mu je konkurencija u njegovom zlatnom dobu bila u vidu Donatellija, Bignotija i Segne a ne Andreuccija, Laurentija i Marcella.


Slazem se! I Villa ima srece pa su mu konkurencija Cesstarovi i Font, a ne Gamba i Letteri.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 03/05/2015 : 15:39:45  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Znači Segna, Bignotti i Donatelli su bolji crtači od Marccella, Laurentija i Andreuccija?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 03/05/2015 : 15:42:11  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by nagor

Nebi jer su Cassarovi i Chiarolla dobri crtači. ;)



Bili bi dobri da crtaju Dylan Doga.


S obzirom da je Zagor mješavina svih žanrova, dobri su i ovako.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/05/2015 : 19:24:52  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by legaz

Kada vidim ovu naslovnicu dođe mi muka. JBT od silnih mogućnosti on Zgaora trpa u kojekakva SF sranja.



Ah... dvostruka mjerila.



Samo što je ova priča sa Akronijanima puno bolje složena nego ona o predatoru koja je potpuno promašena, ovaj komentar kojeg je netko napisao na recenziji potpuno otkriva srž problema; predator dolazi u Darkvud. Ali ne bilo kakav Predator... To je dobroćudni predator.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page
Page: of 1202 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 2.42 seconds. Snitz Forums 2000