forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Western za sva vremena
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 89

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/11/2020 : 09:42:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
bravo, vice, hvala!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/11/2020 : 15:29:52  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Sweet Country (2017., Warwick Thornton)

Australski vestern. Filmovi smješteni u Australiju 19. i ranog 20. stoljeća u startu su vesterni zbog brojnih sličnosti sa američkim scenarijem (pretežno anglosaksonski doseljenici i tamnoputi domoroci, nepregledna prostranstva, koloniziranje divljine itd.).

Film ima malo problema sa tempom, no izvlači ga scenografija autralskog outbacka i upečatljivi likovi. Finalni čin, kad film postaje sudska drama, te epilog ga pretvaraju iz predvidljive povijesne lekcije u snažan svevremenski komentar rasizma.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/11/2020 : 19:01:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Australija je numero uno izvan Amerike što se tiče vesterna, odnosno čvrsti broj dva. to su ujedno i najčišći vesterni, slični američkim. a intimno obožavam Aboridžine, tako da su mi te postavke i scenografije super. Sweet Country sam gledao, ali se ne sjećam više, osim uopćeno da mi nije bilo loše.

od australskih uskoro ponavljam MAD DOG MORGAN, a premijerno gledam JEDDA, film za koji razložno vjerujem da će ući u vestern.
da, valjalo bi jednom obraditi još zasebno australski vestern, jer on to zaslužuje, a i volim ga. no, prvo da zgotovim ono što sam prvotno odredio.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 24/11/2020 : 19:57:41  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Od australijskih vesterna sam gledao samo Quigley Down Under (Kvigli u Australiji) pre par godina na TVu i jako mi se svideo, nista revolucionarno ali simpaticno. https://en.wikipedia.org/wiki/Quigley_Down_Under
Tom Selek u glavnoj ulozi.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/11/2020 : 20:08:53  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
QUIGLEY je klasični vestern, i da, dobro si rekao: to je eventualno simpatično, ali ništa posebno. Australski vesterni, osim kad se bave Aboridžinima, uglavnom se bave outlawima. To su, recimo, standardni vesterni, a onda ima dosta neovesterna, jer je Australija pogodna za prostranstva, divljinu, provinciju i razne čudnovate kljunaše-likove. preporuka za film koji sam stavio u neovestern po ovoj liniji rednecka i provincijske zaostalosti i koji se meni osobno prilično sviđa: WAKE IN FRIGHT 1971. Od redatelja Ramba; zabilježite si ovaj naslov.

i tako, da sad ne stavljam sve te australske, ima ih zaista puno, više nego ste sanjali;)
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 24/11/2020 : 21:03:04  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Wake in Fright iskače iz žanrovskih okvira i to je must-see-before-you-die film, apsolutno.

To i Picnic at Hanging Rock, to je vrh australskih. I prva 2 Mad Maxa naravno.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/11/2020 : 10:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
već sam te pitao, jesi li ti ovdje pisao o 7 Men from Now? samo kratko ili nešto duže?
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 25/11/2020 : 10:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Samo sam ga spominjao, mislim da nisam pisao osvrt.

Ali našao sam kratki komentar koji sam ostavio drugdje. Boetticher = izvrstan osjećaj za klasični storytelling, a vizualno za outodoor lokacije. U 78 minuta film ima sve što dobra priča treba, misteriju, tenziju, romansu, osvetu i obrate, sve snimljeno sa puno stila. Lee Marvin izvrstan negativac. Jedina zamjerka na momente malo previše staromodnog mačizma.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/11/2020 : 11:12:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ponovio sam i stavljam ga u treću kategoriju. znači, dobar je, ali ne sam vrh. meni ne smeta mačizam, dapače, super mi je lik šerifa (R. Scott) i ta mačo pojava: tiha, mirna, ali čvrsto određena i jasna.
naprotiv Lee Marvin mi nije tako uspio i on mi je pomalo operetni.
mislio sam se možda i raspisati o tom filmu, nekako sam mislio da si i ti pisao. vidjet ću, u posljednje vrijeme ima toliko tih rasprava (MNo, vestern, domaći filmovi), pa stvarno treba truda i vremena da se opširno piše;)
inače, veliki Andre Bazin je pisao upravo o 7 Men i on ga je proglasio maltene remek-djelom i "očigledno iznad Stevensovog filma" odnosno iznad Shanea!!! tu je on malo prolupao, jer ipak je Shane, po mojim uvidima, ili broj 1 svih vremena ili u prva tri.
ako budem imao volje, malo ću sparirati sa Bazinovim komentarom (usput, on potvrđuje tvoje opaske o klasičnoj naraciji i lokacijama. s time se i ja slažem, baš su super krajolici u 7 Men).
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 25/11/2020 : 12:56:18  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Spomenuti Australiju a ne spomenuti The Proposition



Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 25/11/2020 12:57:38
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/11/2020 : 10:19:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pogledao sam skroz frišku stvar, novoga Kevina Costnera: LET HIM GO. Tu je također Diane Lane iz Vatrenih ulica, i dalje ima neku auru, makar nemam pojma što bih mislio o tim slomovima svijeta kada bake još imaju izgled.
film, nekako mi je mali (ili manji), ima praznog hoda, a opet je sasvim solidan. morat ću ga još jednom pogledati, da vidim taj ženski element koji izgleda ovdje preuzima vodeću ulogu. pomalo iz žanra "blood feud", makar bih volio da je više razvijen u tom pravcu. ali za tako nešto i za pravi klan fali Otac, ovdje je majka vodeća; a fali i druga strana, jer Kevin i Diane nisu toliko u plemenskom modusu.
u svakom slučaju, film vrijedan pažnje, napokon jedan pošteni novi neovestern.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 27/11/2020 : 12:23:04  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Ajde, ne diraj se u Diane, nije da ju se pretjerano pomlađuje u ovim novim filmovima, i izgleda kao da ima 55 godina.
A mlada Diane... tko nije bio u nju zaljubljen, nema srca.
Lonesome Dove, kad smo kod vesterna i Diane. To je THE vestern serija.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/11/2020 : 12:36:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa kažem da i dalje ima auru. Diane Lane iz Vatrenih ulica, to je to, slažem se s tobom, takvu curu i tu romansu tko nije htio, taj je sroljo;)
a baš zato što i sada još pomalo zrači, kažem, ne znam što bih o tome mislio, narušava se kozmos, prirodni poredak. ali nije to sad bitno, tek usputna primjedba.

što se tiče Usamljene golubice, ta je mini serija jako razvikana, tako čuvena, i naravno, dobra je. pa ipak meni nikada nije istinski odskočila, jednostavno nije mi naj naj. ne znam, možda nekad još jednom ponovim.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/11/2020 : 13:23:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da onda prijavim i ovdje ovaj odlični i nama zanimljivi vestern: THE DESERTER https://www.imdb.com/title/tt0066984/

Dezertera se mora OBAVEZNO gledati, pogotovo vukozec koji voli špageti. Ovo je američki špageti kojega je režirao jaki redatelj, Burt Kennedy (napisao scenarij za 7 Men from Now). Meni je ultrazanimljiv, jer se radi o Hrvatu u američkoj konjici, Viktoru Kalebu. a taj Kaleb je rođen u Beogradu (to saznajemo iz njegovog dosjea). Glumi ga Bekim Fehmiu, tako da je to onaj pravi yu bućkuriš, a i vrijeme je hrvatskog proljeća, pa vjerojatno i to igra neku ulogu u toj kaši. Druga superzanimljiva stvar je da je kao suredatelj potpisan Nikša Fulgosi, pa bismo prema tome mi imali jedan izuzetan vestern (naime, ovog Dezertera stavljam u drugu kategoriju, odnosno odličan je; on jest bizaran kao neki špageti, ali je opet ozbiljnije rađen i stvarno mi se sviđa). Bit će da je Fulgosijevo samo to da je glavni lik Viktor Kaleb, nemam pojma kako bih drugačije protumačio tu bizarnost i to je valjda jedini vestern o Hrvatu koji ratuje protiv Apaša, i to manijakalno, kao da smo u našim ratovima.

Priča je standard: Kalebu Apaši muče ženu i unakaze do te mjere da ju on sam mora ubiti. Tada dolazi do sukoba sa pretpostavljenim (Richard Crenna iz Ramba) i Kaleb bježi u svoj privatni osvetnički rat. Ali Apaši predstavljaju prijetnju na granici, a vojska ih ne može riješiti; pa se moraju obratiti za pomoć stručnjaku za Apaše, odnosno Kalebu, ubojici Apaša, a ponude mu amnestiju. I sad ovaj okuplja ekipu profesionalaca i kreće se u pohod. Genijalno je kako se komandosi obučavaju, Kaleb ih specijalizira za dva sredstva: dinamit i tomahavk. Kombinacija dinamit i tomahavk zvuči tako špagetijevski, ali ipak je tu Kennedy koji to bolje odradi. Jako se puno tamani Apaša, putuje, akcija, a Kalebov izgled u vidu nekakvog Sandokana, skroz netipično za vestern, ma sve je to genijalno i ovaj se dragulj mora gledati. Da, tu je i John Huston, okupljena je prava ekipa; snimljeno u Španjolskoj, mislim. Šteta da nisu na Zrmanji i Velebitu, to bi stavilo točku na i.
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 27/11/2020 : 20:53:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Puno tih vestern ne znajem ali morat ću neke pogledati jer dobro pišete o njima.

Evo vam legendarni ostern.
https://www.imdb.com/title/tt0066565/?ref_=fn_al_tt_1

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 27/11/2020 20:54:32
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 28/11/2020 : 08:55:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Beloe solntse pustyni je najčuveniji, a zanimljiv je i kao corto-style vestern (Corto Maltese).
U te "poznate" spada još Svoy sredi chuzhikh, chuzhoy sredi svoikh, 1974.
I kažem, ima ih, ali neću sada sve staviti, nego u jednoj velikoj listi "vestern izvan Amerike" (takvih sam popisao oko 200).
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 28/11/2020 : 15:22:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
O super, ovoga ranoga Mihalkova nisam pogledao. Hvala za preporuke.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/11/2020 : 10:18:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
CHARLEY-ONE-EYE bi mogao biti zanimljiv onima koji traže drugačije vizije Divljeg zapada. Film koji spada u blaxploitation, blisko špagetiju.
Praktički nema fabule (crnac bježi iz vojske nakon što je ubio časnika), sreće šepavog Indijanca i sada njih dvojica tumaraju kroz pustinju (fina pustinja, snimljeno u Španjolskoj).
Treći lik je bijelac, bounty hunter.
Crnac maltretira Indijanca, bijelac crnca, a Indijanac želi uzgajati kokoši i ima miljenika pijetla koji se zove Charley One Eye. Na kraju samo Indijanac preživi, Meksikanci kamenuju crnca, Indijanac ubije bounty huntera. A također i svoje kokoši iz protesta, jer je u međuvremenu zavolio crnca.
U osnovi je sve to bedasto i šuplje, ali je čak lijepo snimljeno i super je kostimografija. Sa svim tim svedenostima u radnji i baroknim izgledom bounty huntera, bizarnim šepavim Indijancem i kokošima u vesternu, ovo je kao neka Toppijeva vizija i nije nezanimljivo. Film za vukozeca i macona.

Indijanac i kokoš u vesternu:
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 30/11/2020 : 10:26:23  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Kokoši u vesternim nisu rijetka pojava, evo najpoznatijeg primjera.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2643 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 02/12/2020 : 22:58:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Pogledao sam Beloe solntse pustyni i dobro se zabavio.
Ovo je prvi ostern koji sam pogledao i iznenadio sam se koliko film slijedi poetiku klasičnih westerna.

Hvala na preporuci i linku.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/12/2020 : 18:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ajd stavit ću i ovdje ovaj indijski vestern
ne preporučam ni maconu ni ernieju pikeu. nema moju preporuku, to je samo za predane istraživače vesterna i one koji se žele informirati kako to rade u Bollywoodu.



ne znam da li da ga prijavim u vestern ili ovamo. prije ovamo, jer, iako to jest indijski vestern, prije spada među ove raznorazne eksploatacijske, premda je u Indiji vjerojatno kult. to je moj prvi bolivudski film haha i mogu vam reći da Indijci malo drugačije shvaćaju filmove nego smo mi navikli. vole plesati i pjevati i sve se to odvija u epskoj dužini (ovaj film traje 3 i pol sata i zato ga gledam već par dana, jer iako volim sve vidjeti, nije to baš tako napeto da bi čovjeka prikovala, ma samo sat vremena, a kamoli 3).
dok ne pjevaju, onda postoji kao neka radnja: policajac se neumorno borio protiv razbojnika i tako je priveo jednog opakog. a ovaj se zarekao da će mu se osvetiti, jer njega nijedan zatvor ne može zadržati. i to se, naravno, dogodilo, a ovaj je tip našemu junaku (i tu mi je ovaj film odmah porastao, jer je to totalno suludo, orijentalno rješenje) odsjekao obje ruke. redatelj je vrlo vješto ovo odradio, jer tu stvar saznajemo tek kad prođe pola filma, odnosno skoro dva sata. naš junak uvijek nosi ogrtač i mi nemamo pojma da nema ruke. i tako, odsjekao mu je ruke, pobio obitelj i sad ovaj organizira dvojicu sitnih kradljivaca/bitangi-zlatnog-srca (ovo su zapravo protagonisti) da ga ulove.
zanimljivo za pogledati, tko ima živce i otvoren je za razne strane svijeta.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/12/2020 : 09:38:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Dugo sam tražio ovaj gaučo-vestern i onda je vice riješio stvar: MARTIN FIERRO 1968.
Nakon indijskih gudura, prebacio sam se na drugu stranu svijeta, u argentinsku pampu. Sholay je film velikih kontrasta, najgore tragike, ali i Festivala boja. Čovjeku odsjeku ruke, ali on ne očajava: organizira akciju, traži osvetu. Argentinski film je pak podignut na refleksiji o tragičkoj sudbini čovjeka. Martin Fierro je balada o čovjeku koji se našao na meti sila protiv kojih se on može samo buniti, ali ne i uspješno savladati.

Fierra su jednostavno jednog lijepog dana pokupili i rekli: domovina traži da ideš u vojsku na granicu, tamo ćeš se boriti s Indijancima koji ometaju život doseljenika. Moraš odslužiti 6 mjeseci. To se produžilo na par godina i Fierro odluči pobjeći. Vrativši se, njegov dom je napušten, sve je propalo. On upada u svađe, postaje odmetnik. Izgubio je sve: dom, ženu, sinove. Potuca se pampom i divljinom, druguje sa sličnima. Čuju da Indijanci primaju takve dezertere. Međutim ih Indijanci stave u neku vrstu prisilne slobode: moraju živjeti u selu. Ali ni u selu nije bajno, haraju bolesti, sukobi s doseljenicima. Kamo god čovjek krene, sve je teško. Napokon stekne punu slobodu, drug mu umre od bolesti, Martin se vraća kući. Nakon bljeska sreće i okupljanja sa sinovima, Fierro shvaća da više ne može živjeti u uređenom društvu, jer je u međuvremenu počinio razne stvari. Brat čovjeka kojega je ubio, traži osvetu i uvijek će doći takav netko, ili zakon. Preostaju samo prostranstva, vjetar i pampa.

Možda ne do kraja uspješan, meni je ovaj film ipak zanimljiv. Fali one prave preciznosti u izvedbi, kao da se koleba između akcijskog filma i naturalističke drame. Američki vestern ima razrađenu shemu i ti obrasci su prednost, a ne nedostatak. Ovdje bi možda dobro došlo da se radnja centrira oko glavnog lika; jer, iako Fierro jest glavni lik i sve se vrti oko njega, kao da povremeno dolazi do lomljenja kada se fokus prebacuje na sinove. Tourneur je uspješniji u WAY OF A GAUCHO 1952., koji je urađen kao klasični vestern (usput, odličan vestern).

Zanimljivo da i ovdje ima pjesme: gaučo i gitara, to je način života. Dok one indijske melose možemo čuti i na našim prostorima, ove argentinske ne (osim, naravno, na filmu, pa su nam pomalo poznati). Ali te pjesme ne idu u ludilo kao one indijske, jer nema frula. To su balade, kao neka tragika gitara.

Iako gaučo filmova ima dosta (vidim da ih ima, ali opet su to nedostupni za nas, jer se radi o malim argentinskim filmovima), uz dva spomenuta dovoljno je vidjeti SAVAGE PAMPAS 1965 i JUAN MOREIRA 1973. i to je sasvim solidan susret sa gaučo svijetom. Usput, trenutno baš čitam Mister No ARGENTINA na istu temu.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/12/2020 : 20:33:59  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Pogledao sam ovaj neobican ali jako zabavan i ,,kul" eksperimentalni vestern.

The Legend of God's Gun (2007)


Film nema neku strukturi, vise je kao omaz westernu kao zanru uz odlicnu muziku benda Spindrift. Kao nekakva psihodelicna fatamorgana na prasnjavom zapadu. Bas dobro western iskustvo.

Nadam se da ima negde da se nadje na netu pa pogledajte. Ako ima neki link za gledanje okacite i ovde, da drugi ljudi vide.


Edited by - going going on 19/12/2020 20:38:12
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 19/12/2020 : 22:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/12/2020 : 10:19:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
od neobičnih vesterna odnosno neovesterna preporučam Yuma 2012., poljsku verziju Trainspottinga, Rana itsl.
https://www.imdb.com/title/tt1743985/
meni je prilično dobar, poljski način je ozbiljniji od srpskog, nema te farsične pretjeranosti i onog humora u grču. nečega ipak fali, ne mogu se sad udubljivati, da bi film bio snažan skroz. valjda pravog fokusa glavnog junaka ili većih potresa u njemu, rastrganosti. bez obzira, jako je zanimljivo kako autor ovdje koristi poljsko-njemačku među kao Granicu te poljski teritorij u slavnoj tranziciji kao Divlji zapad. sve propada, a posljednji film kojim nestaje kino predstava je 3:10 za Yumu (usput, ta je riječ ušla u upotrebu za krađu robe u njemačkim trgovinama: "juma (colloquial, historical) a type of criminal activity popular in the 1990s in the western regions of Poland, involving theft of high value goods in Germany and then trafficking them across the Polish border"). ima i tučnjava u salunima/klubovima, pljački, animir dama i jedna lutka u kaubojskom odijelu.
Go to Top of Page
Page: of 89 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000