forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Alat čini majstora - pravi pribor za crtanje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 16

Djeno
Junior Member



South Sandwich Islands
311 Posts

Member since 20/10/2009

Posted - 22/01/2011 : 18:15:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Djeno's Homepage  Send Djeno a Private Message  Reply with Quote
...stripa pre svega. a možemo da proširimo i na druge oblasti.

Dobro, nije samo alat bitan i naravno da lošem crtaču ne može pomoći ni najbolja olovka na svetu ali je činjenica da se uz dobar pribor i bolje crta.

pogledajmo na primer sledeći panel koji sam radio skoro:



kad sam video ovo prvo sam pomislio da mi je opet riknuo skener. ignorišite crtež (koji je naravno genijalan) i obratite pažnju na olovku, na strukturu papira, na boju i kontrast. da sam ovo crtao na guzic papiru ispalo bi slično. tragedija je što nije u pitanju guzic papir nego poprilično skupi canson, (12 'artija 10 ojra) koji mi je dobronamerno poklonjen za novu godinu.



demonstracije radi nacrtao sam isti panel ponovo (naravno istom olovkom), ovaj put na starom dobrom bristolu. cena je približna cansonu ali je razlika u kvalitetu drastična. procenite sami...



dupe i oko ako mene pitate.

canson je po strukturi grub k'o šmirgl papir pa sve zapinješ olovkom dok je bristol finiji od friško izdepilirane manekenke.

boja: bristol beo k'o albino lipicaner dok canson primetno vuče na neku nedefinisanu gnojavo-žutu nijansu.

i zato, šta možemo zaključiti? možemo zaključiti da se mere pravit' pita od govana al' ne mere se jest. ili k'o što je to divno moj pokojni đed rekao: "guzic papir je za brisanje anusa a za crtanje nije".

bitne su naravno i olovke i gumice i lenjiri i sve ostalo te bi bilo lepo da ovde razmenimo iskustva glede samog pribora za crtanje. vidim da pogotovo početnici ne znaju šta da koriste od silnog materijala koji je u ponudi te se crta po svemu i svačemu, svim i svačim.


www.bogdanovic.deviantart.com

Edited by - Djeno on 22/01/2011 18:19:21

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 22/01/2011 : 20:08:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Budi sretan, da nisi dobio neki papir za akvarel-e.
Kao digitalac nisam najkompetentniji ali svojevremeno sam crtakao i olovkom pa i tusem. Za "lineart" se trazi sto glaci papir i od svega sto sam probao, nista mi nije nadmasilo obican "šeleshamer", kada je u pitanju gladkoca povrsine. Njegov nedostatak u poredenu sa skupljim "art" papirima je da je tanji i s vremenom moze pozutiti malo (ali imam neke "hamere" vec puno godina i jos su sasvim bijeli). Dakle, ako radis koju ilustraciju, koji bi obesio na stenu ima smisla kupiti nesto skuplje, ali za neke strip panele, koje ne planiras prodavati na izlozbama, "hamer" je po meni potpuno ok. Naravno profesionalci imaju mozda potpuno drukcije misljenje .

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 22/01/2011 : 22:05:58  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Schoeller je kasnije promenio ime i sada se zove Zanders. Ima ga raznih debljina i razne ''glatkoce''.
Za Djena i njegov stil mislim da je najbolji Fabriano F4.
http://1.bp.blogspot.com/_pMyP4Chrqkc/SsYDQzuJI1I/AAAAAAAABFM/6s4E0pLX5Ec/s1600-h/fabriano+f4.jpg

Cim na omotnici vidis da je papir BAS ZA MANGE, bezi sto dalje posto sef marketinga u Cansonu verovatno u zivotu nije drzao mange u rukama i nema pojma sta je to.

Go to Top of Page

Sneaksie Thiefsie
Advanced Member



4206 Posts

Member since 22/04/2008

Posted - 13/03/2011 : 11:01:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Sneaksie Thiefsie a Private Message  Reply with Quote
Fina tema,steta sto je slab odziv
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 25/03/2011 : 23:27:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Ja opet kakvu god vrstu "hamera" zatrazim po knjizarama, uvijek dobijem drugaciji i sve jedan mi pera poput Gillott 290/291 pa i 659 grebu jako i svako malo stajem da skinem nakupinu papira sa vrha.
Svaki tip kako doci do proper Bristola (od prepoznavanja po ambalazi itd) ili bilo kojeg drugog ne tako hrapavog hamera, ili nečeg trećeg (poput ovog F4 koji cu probati cim prije) - cu jako cijeniti.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 26/03/2011 : 00:04:30  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Ili suvise pritiskas pero ili ga drzis pod krivim uglom.... Normalno je da se na peru nakupi malo od papira ako je papir stobirekli ;;dlakav'', ali zato postoji casa vode i krpa pri ruci....
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3299 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 26/03/2011 : 00:05:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 26/03/2011 : 00:30:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote


(ali, da li je zaista ovako, je li profesionalci? :D :))


inace, i ja imam isti problem kao MisterYES, i, pitam se, sta znaci drzati pero pod pravim uglom? :/

moz' bit' da previse pritiskam, ali ne bih se bas kladio u to :/

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.

Edited by - Lord Vader89 on 26/03/2011 00:43:54
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 26/03/2011 : 00:39:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Ili suvise pritiskas pero ili ga drzis pod krivim uglom.... Normalno je da se na peru nakupi malo od papira ako je papir stobirekli ;;dlakav'', ali zato postoji casa vode i krpa pri ruci....


Hm, mislio sam to isto i sâm na početku ali, probao sam druga pera i rade O.K. na tom istom papiru, s tim da mi nisu trajno rješenje jer ova mi bolje leže.
Kako god, čisto sumnjam da imam pristojan papir za naredni strip, pa bi svaka konkretna uputa po pitanju brenda i gdje/kako dobro došla
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 26/03/2011 : 01:08:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
Meni ni jedan Gillot nije nikad izdrzzao ni pola strane pa sad rabim neka švapska (Nitor 051?) koja izdrže 100 strana i još možeš mlade slonove njima u slobodno vrijeme ubijati ...

A druge stvari radim flomasterima. Votever vrks.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 26/03/2011 : 01:38:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Flomasteri su mi inače super, čak i za inking, pogotovo oni u "brush" fazonu, s tim da se rado "posvađaju" sa stvarima poput bijelog tuša kod korekcija. Isprovocira im ljubičasto/zelene fleke, za razliku od pravog tuša gdje nema reakcije. Šteta.
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 26/03/2011 : 01:52:43  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Najprostije receno, perom se uvek crta prema sebi, eventualno u pravcima do 45 st ulevo ili udesno.
Ugao pero papir ne bi smeo da prelazi 75 st jer ako je skoro uspravno pocinje da zapinje.
Ako vučeš ptez od sebe, moraš da okreneš pero.

kratki potezi kao kod ''črčkanja'' dozvoljavaju i kontra smer.

Gilot pera su poznata po kratkotrajnosti i magarećim odbijanjem saradnje.
Brause 513 i Brause 511 su se pokazali kao dobri saradnici
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=36457&whichpage=3

http://www.pencity.com/Brause/DrawingNibs.html

Ako ti ne prija papir sa vlaknima, izaberi neki zanders koji je glatak. Ali, što ne platiš na mostu, platićeš na ćupriji pošto se na glatkom hameru tuš jako teško suši i bićeš užasnut brljotinama.

Edited by - cat claw on 26/03/2011 02:06:17
Go to Top of Page

Checee
Advanced Member



China
3004 Posts

Member since 17/11/2008

Posted - 26/03/2011 : 02:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Checee a Private Message  Reply with Quote
Meni se cini da kvalitetan crtac moze i bugarskim tusem da napravi cudo (ne nije mu neophodan kineski tvrdopakovanjski). Isto tako i kineskim temperama ambalaziranim u onim plasticnim poklopcicima moze da spici nevidjeni hiperrealizam samo ako ume da ispostuje pravila renesansnog zanata (zasrafirati lepo sa jajcanom emulzijom u adekvatnoj razmeri vezivo/konzervans).
Ma da, kakvi tu fabrijano ili arsh, hamer 350gramski i talensove ili mariceve retuske?
Dobar vajar i od blata pravi odlicnu bistu Sharla De Gola bez da mu otpadnu ushi...
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 26/03/2011 : 05:02:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
@ Checee, slazem se, više manje, bar ovo za tuševe/pera/olovke, ali za papir nisam siguran :) Pogledaj prvi post na temi...

U suštini, sve se može na svačemu, stvar je - vrijedi li se mučiti ako vec nije neophodno?

I naravno, sad mi nije jasno, razlika Bristol - Canson, ispade da je to zapravo jedno te isto, tj. da je Bristol podvrsta Canson brenda ili sta?

Jeli neko mozda probao ovaj? http://fabriano.com/p/en/48/tecnico_6

Edited by - MisterYES on 26/03/2011 16:58:13
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/03/2011 : 11:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Cetkice, kistovi, penzle...
U praksi su se ove Marderhaar cetkice pokazale kao jako dobre i izdrzljive. Spadaju u jeftinije. Brojevi su im malo cudni, posto njihova cetvorka odgovara uobicajenoj trojki
Preporucujem semu:
dve 2 za sitne detalje,
pet 4 za raubovanje
dve 6 za krecenje
To je dovoljno za oko 4 strip albuma

http://www.kalk-laden.de/Retuschier-und-Aquarellpinsel-Marderhaar-Groesse-4


Edited by - cat claw on 29/03/2011 11:19:19
Go to Top of Page

maza
New Member

Bosnia and Herzegovina
189 Posts

Member since 20/11/2006

Posted - 29/03/2011 : 15:25:55  Show Profile Show Extended Profile  Send maza a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav drustvo.
Evo da i ja dam svoj skromni doprinos ovoj temi i da probam da odbarnim Gillot pera.
Ja svoje table radim na Fabriano multipaper 200 i 240 gramskom papiru i pokazao se najboljim a dostupnim kod nas.
Tusiram sa Gillot 303 perom kojim radim od septembra 2009 i jos uvijek savrseno funkcionise. Ukoliko treba izracunacu koliko tabli sam uradio sa njim ali oni koji me znaju mogu da potvrde da je cifra povelika.

Maza
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/03/2011 : 16:17:21  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Dobrodosao Mazo.
Nadam se da ces se ukljuciti i u nasu radionicu sa ocenama radova mladih snaga.
Go to Top of Page

maza
New Member

Bosnia and Herzegovina
189 Posts

Member since 20/11/2006

Posted - 29/03/2011 : 20:46:19  Show Profile Show Extended Profile  Send maza a Private Message  Reply with Quote
Ja svakodnevno pratim sta se desava ali kao ocjenjivac nisam neki izbor.

Maza
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 29/03/2011 : 23:27:47  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Par ociju vise ne moze da skodi. Ako primetis nesto sto ti se ne dopada,, slobodno kazi.
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 01/04/2011 : 08:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Probat cu prvom prilikom i Marderhaar kistove a i Gillott 303, od svih brojeva pera eto njega sam fulao, ispade da sam potrefio na najnerobusnija :)
Ovih dana ce mi stici 170, vidjecu kako radi...
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 01/04/2011 : 09:19:12  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Sredjivao sam sinoc malo svoje cetkice
i evo spiska alata koji je stvarao Katu, Kobru itd:

priridna dlaka:
Talens
Schleiper
Da Vinci
Goya
Habico

Sintetika:
Raphael Kaerell
Pelikan Goldstar
i meni najdraze Daler Rowney http://www.craftyarts.co.uk/acatalog/Daler_Rowney_Dalon_Brushes.html
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 20/04/2011 : 23:33:10  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Gledacu da zbavim ovaj http://www.fineartstore.com/Catalog/tabid/365/List/1/CategoryID/13209/Level/a/Default.aspx?SortField=UnitCost%2CUnitCost

Doug Tennapel ga koristi pa...da vidimo :) Mada sto reče Bane, svi ovi "baš namjenski za to i to" odmah covjeku nekako suhvu svežu da nije to to :)
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5817 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 21/04/2011 : 07:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Hihihi... pa vec sama cinjemica da su na papiru odstampali jedan od formata govori sve. Sta ces ako je format tvog stripa duzi a uzi? Opet lenjir u ruke? Mislim, koristan je odstampan format ali za poslove koji su vec predodredjeni. I mi u Dnevniku i u Marketprintu smo svojevremeno stampali format za Bleka i Tarzana, ok. Boneli isto ima uniforman format za sve, ali vec kod Franaka sve je razlicito. Kod nas da ne pricam.
Legenda kaze da je Maurovic par tabli nacrtao u kafani cackalicom i zaista stoji da je majstoru svaki alat ok, ALI ne treba imati nista protiv da se koriste stvari koje olaksavaju zivot. I majstorima je ugodnije da rade kvalitetnim alatom.
Izbor alata je vrlo individualna stvar i svako mora da otkrije sta mu lezi.
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 21/04/2011 : 14:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Yup
Ma ja sam na ovaj nabasao jer sam vidio neke Dougove originale na clipovima i svidio mi tako odoka se format papira ali i art-a/ (-margine), djeluje nešto poput B4 ali ne baš tačno, nekako mi čvršće djeluje od A3 koji mi je za tako neki "stilizovaniji/cartoon" stil malo preglomazan. U sustini bitno mi je da znam dimenzije, vrsta papira i margine nisu toliko vazne (trenutno), tako da sada kad znam da je to taj, probat cu prvom prilikom pat tabli izrezati na ovih 11" x 17" pad a vidim kako se ponaša tj. koliko mi leži.

Btw, jeli neko probao software Manga Studio EX4? Malo ga "čačkam" zadnih dana i opasno je dobar, za strip namjenski, pogotovo me odusevio ruler za perspektivu, mislim da takav tool nemaju ni alati tipa 3D Max-a.
Naravno covjek sve to treba da zna i sam ali ovo je odlicno za jedan komad softwarea :)
http://manga.smithmicro.com/about_ex.html
http://www.youtube.com/watch?v=hcZoyV5iovw

Edited by - MisterYES on 21/04/2011 14:10:13
Go to Top of Page

Jur
New Member



Slovenia
179 Posts

Member since 31/05/2010

Posted - 22/04/2011 : 09:23:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Jur a Private Message  Reply with Quote
Evo, ja volim da isprobavam sve sto ima veze sa digitalnim crtanjem.
Nisam utrosio puno vremena ali nema sumnje da je u vrhu programa za digitalnog crtnje. Pen tool je najbolji koga sam dosad sreo a izgleda da ima i puno drugih koristnih stvari.

-----------------------------------------------
Composition Assistant
http://jugilus.com/composition_assistant/ca.php
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2404 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 27/08/2011 : 16:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
Meni bi trebala pomoć tušerskih znalaca.
Imam par stripova nacrtanih u olovci koje bi sad trebalo istuširati, ali...
Ne znam s čime
To jest, do sad sam samo tuširao rapidografima, ali to nije to

Ovdje navodite par marki pera, ali nemam kreditnu da ih naručujem izvana, a kad sam prije dva mjeseca probao nešto naći po knjižarama, spominjući te marke, prodavačice su me samo blijedo gledale i rekle ima što ima i što ih pitam za pera i tuš kad je škola završila!
I sad da joj ja nešto objašnjavam...

To što su imale... pa lijepo su mi upotpunile kolekciju šarafcigera, koliko su tvrda.
Prije dvije godine sam nabavio set nekih engleskih pera 'Rexell', izgledala su luksuzno i na kojima je pisalo da ih treba prokuhati prije upotrebe, ali rezultati tuširanja s njima i nije bio nešto.

Stvarno bi bio zahvalan kada bi me netko uputio na neka kvalitetnija pera koja se mogu kupiti kod nas.
Po mogućnosti, ako netko zna neku dobru knjižaru u Rijeci i okolici
Go to Top of Page
Page: of 16 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000