forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Americki strip
 Golden Age of Superhero Comics
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 03/02/2011 : 17:24:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
jesu ovi chroniclesi u boji? ako jesu onda je stvarno povoljno!
BTW ja sam davno čitao skenove nekih c/b Batmena koji su izlazili u američkim dnevnim novinama, kaiš po epizodi...gdje se oni uklapaju?

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 03/02/2011 : 17:29:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Da, u boji su, zato i kažem da je povoljno
A novinski stripovi koje si ti čita su sakupljeni također u trejdove pod nazivom Batman Dailies. Mislim da postoje 3 takva trejda + 1 Hard-Cover izdanje koje je odavno rasprodano. U oba slučaja se radi o polegnutom A4 formatu. Supermanovi novinski stripovi su također kolektirani u takve trejdove. E da, postoje još i trejdovi koji sakupljaju nedjeljna novinska izdanja, a razlika je u tome što su ti nedjeljni stripovi bili u boji. Evo kako Batman Dailies otprilike izgleda:


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/02/2011 : 18:15:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
ZANIMLJIVOSTI #1

Evo mislija sam svako par dana objavljivat neke zanimljivosti vezane za Golden Age stripove, nadam se da će vas barem malo zainteresirat i informirat. Pa evo, da počnem Kada bi se napravila anketa koji je prvi i najpoznatiji superheroj koji nosi obiljejža američke zastave, vjerojatno bi 99% ljudi na prvu spomenilo lika Captain America. No ipak, istina je nešto malo drugačija... Danas uglavnom zaboravljen, a nekada vrlo popularan, prvi strip junak koji je nosio takva obilježja je bio The Shield koji se prvi put pojavio 1940. godine u izdanju Archie Comicsa, 14 mjeseci prije prve pojave Captaina Americe. The Shield je alter-ego kemičara Joea Higginsa koji je x-zrakama ozračio svoje tijelo i tako dobio supermoći, poput mogućnosti da skače u ogromne visine (očito inspirirano golden age Supermanom) i neranjivosti. Isto kao i Captain America, The Shield se pojavio u osvit Drugog Svjetskog Rata, te su mu glavni neprijatelji najčešće bili nacisti koji su između ostalog ubili i njegovog oca. Postoji i jedan reprint Shieldovih avantura iz Zlatnog doba u obliku kojega možete vidjeti na slici ispod, desno. Nažalost, trejd je vrlo tanak, samo 96 stranica, ali garant se isplati provjeriti ga.

|||||

http://www.amazon.com/Americas-Patriotic-Comic-Shield-Circle/dp/187979408X

Mnogo godina nakon Golden Agea, vrlo poznata izdavačka kuća otkupljuje prava na The Shielda, te ga u svoje ruke uzima poznati pisac J. Michael Straczynski, te piše dva mini-serijala u kojima naš junak jedan od glavnih likova. Ti trejdovi pod nazivom The Shield: Kicking Down the Door i The Mighty Crusaders se danas vrlo lako mogu naći za kupiti. Ja ih nažalost nisam čitao tako da ne mogu dati ocjenu, ali bilo tko tko je čitao Thora i Amazing Spider-Mana od Straczynskog vrlo dobro zna da je on stvarno odličan pisac, tako da virujem da se i ovdje radi o dosta dobrim stripovima.

|||


Eto, nadam se da vas je uspilo zainteresirat Bit će još zanimljivosti kroz sljedećih par dana 100%!!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

coask
Starting Member



51 Posts

Member since 02/01/2011

Posted - 04/02/2011 : 20:27:07  Show Profile Show Extended Profile  Send coask a Private Message  Reply with Quote
Paka01
Meni si samo jos dublje produbio interesovanje za americki strip,pa samim tim i za golden age i same pocetke

S obzirom da sam pocetnik i da jos uvek otkrivam svet stripa, procitao sam Thor-a od Straczynsk-og i odusevio se (na kompu naravno ), ali posto mi neke stvari nisu bile najjasnije reko ajde da pocnem ispocetka sa Journey into Mystery #83. Pa me zanima kojem periodu pripada taj strip?



Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/02/2011 : 20:32:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da ti je pobudilo zanimanje Nastavi pratit ovaj topic, bit će još zanimljivih stvari!
Šta se tiče Journey Into Mystery #83, taj strip je izaša 1962. godine šta spada u Silver Age Nema baš nekih striktno određenih godina kada jedno razdoblje počinje i kada završava, al obično se uzima da je Golden Age započeo krajem 30ih, a završio polovicom 50ih. Najčešće se kao vitalni strip za početak Silver Agea uzima Showcase #4 izdavača DC Comics zbog toga što je u tom broju prvi put predstavljen Barry Allen kao The Flash. Značaj tog broja je u činjenici da dolazi do takoreći "recikliranja" imena superjunaka i na taj način do njihovog ponovnog populariziranja. Prvi The Flash je bio Jay Garrick, čisto eto da znaš Nakon predstavljanja novog Flasha, ubrzo je došao na red i novi Green Lantern (Hal Jordan umjesto Alana Scotta) itd itd...

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 04/02/2011 20:34:50
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/02/2011 : 20:37:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Kad si već spomenuo Marvel junake, među najpoznatijim superherojima iz Golden Agea te izdavačke kuće su bili Captain America, Namor Sub-Mariner i Human Torch (ne isti onaj Human Torch iz Fantastic Four). Kroz sljedećih dan-dva ću napisati nešto i o mogućnosti nabave reprinta Marvel stripova iz Golden Agea.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3295 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 04/02/2011 : 20:43:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
Jos jedna zanimljivost u vezi sa Shieldom: njegov team-up sa Wizardom je prvi team-up u istoriji superherojskog stripa.

Inace, bilo je jos jedno izdanje izmedju (DC, rane devedesete), ali nije vredno pomena.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 04/02/2011 : 21:02:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha

Jos jedna zanimljivost u vezi sa Shieldom: njegov team-up sa Wizardom je prvi team-up u istoriji superherojskog stripa.

Inace, bilo je jos jedno izdanje izmedju (DC, rane devedesete), ali nije vredno pomena.



Hah, nisam zna da je to bija prvi team-up Predobro! A ovo drugo sam vidija i zato i nisam tija spominjat baš.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 04/02/2011 : 23:33:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Kad si već spomenuo Marvel junake, među najpoznatijim superherojima iz Golden Agea te izdavačke kuće su bili Captain America, Namor Sub-Mariner i Human Torch (ne isti onaj Human Torch iz Fantastic Four).


Mali ispravak, tijekom Zlatnog doba Marvel još nije postojao. Priče junaka koje si nabrojao 1940-ih godina izlazile su u publikacijama izdavačke kuće Timely Comics. Timely će početkom 1950-ih godina postati Atlas Comics, a Atlas će početkom 1960-ih postati Marvel Comics.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 05/02/2011 : 00:46:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
U pravi si, zaboravih na to skroz.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 05/02/2011 : 17:15:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
ali je li u pitanju ista firma koja je menjala ime, ili su razlicite firme nasledjivale/kupovale autorska prava?

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 05/02/2011 : 17:27:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Lord Vader89

ali je li u pitanju ista firma koja je menjala ime, ili su razlicite firme nasledjivale/kupovale autorska prava?


Mislim da je riječ o istoj kompaniji koja se s vremenom restrukturirala.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9532 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 06/02/2011 : 12:06:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
a onda oprastamo gresku :)

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/02/2011 : 00:57:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Evo me nazad, napokon

ZANIMLJIVOSTI #2

Iako ga danas držimo kao najpoznatijeg superheroja i predstavnika američke škole stripa, u Zlatnom razdoblju to nije bio. Malo je poznato da je titulu najpoznatijeg i najprodavanijeg superheroja držao Captain Marvel izdavačke kuće Fawcett Comics. Oni koji imalo poznaju američki strip znaju da je Captain Marvel alter-ego dječaka Billyja Batsona, siročića kojeg jedne večeri stranac odvodi u špilju u kojoj dječak upoznaje čarobnjaka pod imenom Shazam. Čarobnjak mu daje moći bogova i pretvara ga u najjačeg smrtnika na svijetu. Kako bi "aktivirao" svoje moći, Billy mora izgovoriti čarobnjakovo ime i automatski se pretvara u Captain Marvela.



Captain Marvel je debitirao u samim krajem 1939. godine u stripu "Whiz Comics" broj 2 (iako na naslovnici stoji datum February 1940) i vrlo brzo stekao hordu vjernih obožavatelja. Pretpostavlja se da je Marvel doživio ogromnu popularnost zbog činjenice što je glavni lik bio tek dječak (za razliku od Supermana, Batmana, Captaina Americe, itd...), te su se tadašnja djeca lakše poistovjećivala s njim. Tu formulu će u budućnosti iskoristiti i Stan Lee kada bude stvarao Spidermana. Uglavnom, Captain Marvel se prodavao u tiražu od 1.4 milijuna primjeraka svakog broja, što je višestruko nadmašilo prodaju Action Comicsa i samostalnog Superman stripa skupa!

Nažalost, kako je vrijeme prolazilo, opadala je i popularnost Captain Marvela i na kraju je došlo do toga da ga (zajedno sa svim drugim likovima Fawcett Comics) otkupljuje izdavač DC Comics gdje je i danas jedan od najznačajnijih i najmoćnijih likova

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 13/02/2011 00:57:30
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/02/2011 : 01:06:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Jedna od stvari koja me oduševljava kod ranog Captain Marvela je ta šta su prva dva broja odštampana u crno-bijeloj tehnici koja još bolje naglašava tmurnu atmosferu i kišnu noć iz prvog dijela priče. Iako je crtež sasvim jednostavan, meni ovo izgleda stvarno odlično. Šta se vama čini?


Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/02/2011 : 01:18:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Nažalost, kako je vrijeme prolazilo, opadala je i popularnost Captain Marvela i na kraju je došlo do toga da ga (zajedno sa svim drugim likovima Fawcett Comics) otkupljuje izdavač DC Comics gdje je i danas jedan od najznačajnijih i najmoćnijih likova


Ne znam baš je li značajan. Već dugo nije imao vlastiti serijal, još od Jerryja Ordwaya iz 1990-ih godina. Samo par mini-serijala. Doduše, tu je onaj serijal što je izlazio pod etiketom Johnny DC.

Nešto se u zadnje vrijeme šuška o novom serijalu koji bi mogao pisati Grant Morrison. Ali, tko zna što je od toga istina.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/02/2011 : 01:19:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Dobro, možda ne u svojim solo serijalima, al npr. u JSA je dosta bitan lik, a da ne spominjen Kingdom Come koji je svakako jedan od takoreć najpoznatijih DC-evih naslova, a Marvel u njemu igra ogromnu ulogu, puno veću nego neki popularniji junaci poput Flasha ili Green Lanterna naprimjer.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/02/2011 : 01:24:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Jedna od stvari koja me oduševljava kod ranog Captain Marvela je ta šta su prva dva broja odštampana u crno-bijeloj tehnici koja još bolje naglašava tmurnu atmosferu i kišnu noć iz prvog dijela priče. Iako je crtež sasvim jednostavan, meni ovo izgleda stvarno odlično. Šta se vama čini?




Nisam to nigdje vidio potvrđeno, ali uvjeren sam da je C.C. Beck bio dosta inspiriran Hergeom. Mene je njegov crtež uvijek podsjećao na "čistu liniju."

A tu je i dizajn maloga Billyja Batsona, koji u par crta zbilja podsjeća na Tintina. Da ne pričam da Billy isto radi kao novinar, poput Tintina.

Meni je Beck uvijek bio odličan crtač. Taj spoj karikaturalnog i realističnog mi se jako sviđa. Šteta što je kasnije njegov studio radio veći dio posla.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/02/2011 : 01:39:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Dobro, možda ne u svojim solo serijalima, al npr. u JSA je dosta bitan lik, a da ne spominjen Kingdom Come koji je svakako jedan od takoreć najpoznatijih DC-evih naslova, a Marvel u njemu igra ogromnu ulogu, puno veću nego neki popularniji junaci poput Flasha ili Green Lanterna naprimjer.


Ma sve to stoji, ali nakon JSA i Kingdom Come ga baš ne viđamo nešto pretjerano često.

Štoviše, Kapetana Marvela više nema. Billy Batson je ostao bez svojih moći, a što će biti dalje, tko zna?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

sloppy
Average Member



703 Posts

Member since 23/07/2002

Posted - 13/02/2011 : 02:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit sloppy's Homepage  Send sloppy a Private Message  Reply with Quote
i kad je kingdom come izlazio tamo negdje 96 godine ili tako nešto green lantern i the flash nisu bili ni pola tako popularni ko što su sada. na znam zašto je njih dvoje trebalo uvlačit u sve to sa cap. marvelom. jest interesantan lik ali definitivno nije više ono što je boi kad je bio. šta če bit vidjet čemo. ali dok mu ne daju neki dream tim artista da radi na njemu i vrate mu hype ostače tamo gde jest, u stone age. to da mu stalno uporedjuju sa supermanom (u pričama) ne pomaže dosta jer če DC ipak supsu uvijek davat više air timea.

http://tdksonomatopeia.blogspot.com/
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/02/2011 : 02:20:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Samo sam uzea ko primjer da su ta dva lika vrlo malo iskorišteni u Kingdom Come, a Captain Marvel je igra puno veću ulogu. I između ostaloga, to da u vrime izlaska Kingdom Come-a Flash i GL nisu bili popularni likovi ti ne stoji, bar ne šta se tiče Flasha. U to vrime je Waid radija na Flashu i njegova serija je bila iznimno popularna.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/02/2011 : 02:30:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Mislim da svijetu fali jedna fina kolekcija Captain Marvel stripova. Barem onih koje potpisuju C.C. Beck, Otto Binder i Mac Raboy. DC-jeva Archives izdanja su dobra, ali to strašno sporo izlazi. Mislim da su zapravo skroz stali s time.

Showcase izdanje bi za ovo dušu dalo.

Inače, Otto Binder je sigurno jedan od razloga zašto je Captain Marvel svojevremeno bio najprodavaniji strip. Strašno talentiran scenarist, čiji su likovi i priče postali zaštitni znak serijala.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/02/2011 : 02:31:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Nije sa Archivesima toliko problem ritam koliko je u cijeni.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12765 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 13/02/2011 : 02:33:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Nije sa Archivesima toliko problem ritam koliko je u cijeni.


Iskreno, ja se još uvijek nadam da ću prije smrti vidjeti kolekciju Captain Marvela na hrvatskom.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 13/02/2011 : 02:35:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Vidiš li išta od DCja na hrvatskome, bilo kakvu kolekciju bit će super

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000