forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Danas na TV-u
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 99

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 30/03/2014 : 15:21:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
To je onda već druga stvar.

Al što se umornosti, nezainteresiranosti tiče, Tarik je meni tu ipak no1

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 30/03/2014 : 19:22:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Od sutra (ponedjeljak) na DOMA TV počinje Breaking bad svaki dan u 23 sata.
Čuo sam samo najbolje o toj seriji pa ću pratiti...

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 30/03/2014 : 19:41:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 19:59 na HTV 2 Bliski susreti treće vrste (Close Encounters of the Third Kind), r. Steven Spielberg, SAD, 1977.


Dobrodušni Roy Neary (Richard Dreyfuss) djelatnik je energetske tvrtke i obitelji predan čovjek oženjen emotivnom Ronnie (Teri Garr) s kojom ima sinove Brada (Shawn Bishop) i Tobyja (Justin Dreyfuss) te kćerkicu Silviju (Adrienne Campbell). Jedne večeri, tijekom odlaska na teren, Roy sa skupinom drugih očevidaca među kojima je i senzibilna Jillian Guiler (Melinda Dillon), samohrana majka dječaka Barryja (Cary Guffey), doživi susret s nekoliko neidentificiranih letjelica. Fasciniran i zbunjen doživljenim, Roy ubrzo postane opsjednut vizijama nepoznate planine, čije makete počne gotovo opsesivno izrađivati od svega i svačega. Istovremeno, skupina znanstvenika iz različitih krajeva svijeta predvođena francuskim stručnjakom Claudeom Lacombeom (François Truffaut) intenzivno radi na razvijanju novog načina komunikacije između Zemljana i izvanzemaljaca. Dok oni kao najprikladnije mjesto za uspostavljanje kontakta odabiru podnožje planine u Wyomingu koja izuzetno nalikuje onoj iz Royevih vizija, on se najprije otuđi od Ronnie koja ga napusti i odvede djecu, te ubrzo upozna Jillian koja je uvjerena da su Barryja oteli izvanzemaljci.



Godine 1978. od osam nominacija za Oscara nagrađena onim za najbolju fotografiju velikog Vilmosa Zsigmonda („Lovac na jelene“, „Oslobađanje“), te ovjenčana posebnom Akademijinom nagradom za zvučne efekte i nominirana za tri Zlatna globusa, sjajna fantastična pustolovna drama „Bliski susreti treće vrste“ jedno je od najuspjelijih i najpopularnijih ostvarenja glasovitog Stevena Spielberga („Otimači izgubljenog kovčega“, „E.T.“, „Schindleorova lista“). Trostruki oskarovac i ključni autor novog Hollywooda koji je u drugoj polovini 70-ih zajedno s Georgeom Lucasom obnovio žanrove pustolovnog i znanstveno-fantastičnog filma i tako spasio Hollywood, no kojeg dio kritike i danas drži prvenstveno zabavljačem koji je s Lucasom najodgovorniji za infantilizaciju holivudskog mainstreama, u ovom je ostvarenju konačno definirao većinu svojih tematskih i autorskih preokupacija.

Protagonisti njegovih filmova su tako članovi disfunkcionalnih obitelji, ljudi koji žele ostvariti svoje snove, neurotični muškarci koje muči osjećaj nepripadanja i koji teže za ispunjenjem, emotivci koji nastoje prevladati racionalno u sebi, nerijetko odrasli koji se još uvijek ponašaju poput djece, i gotovo uvijek hičkokovski obični ljudi u neobičnim situacijama, svladavanje kojih iziskuje izuzetne sposobnosti, ali i neizbježno oslobađanje naivnog, prostodušnog i infantilnog u sebi. U impresivno režiranim, vrlo emotivnim i izuzetno atmosferičnim „Bliskim susretima...“ sve su te osobine objedinjene u liku Roya Nearyja kojeg izvrsno interpretira Richard Dreyfuss („Američki grafiti“, „Zasjeda“), koji je prijelomnu ulogu u karijeri ostvario dvije godine ranije, upravo u antologijskim Spielbergovim „Raljama“. Pored slavnog redatelja Françoisa Truffauta („Jules i Jim“, „Fahrenheit 451“, „Američka noć“), njegove su partnerice pouzdana Teri Garr („Mladi Frankenstein“, „Tootsie“) i znana Melinda Dillon, a impresivnu glazbu potpisuje peterostruki oskarovac i Spielbergov stalni suradnik John Williams.


Na YouTubeu je dosta kvalitetna kopija director's cuta:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/03/2014 : 19:42:44  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ja sam pogledao prvu sezonu i stao.
Razlog - predepresivna mi je.
serija je vrhunska i gluma je odlična (naročito glavni glumac - to je po meni nešto najbolje kaj postoji) ali jednostavno sam shvatio da mi je depra gledati mi je.
To mi se dosad desilo samo jednom sa filmom antikrist (scena na početku kad beba pada pa pogreb, pa mama pada od očaja...ugasio film i do viđenja:))
Mislim, nemam inače problema sa gadnim scenama (horrorce obožavam, naročito slashere) ali ovo je jednostavno - predeprimirajuće :D
Ali ako nemaš tih problema - serija će ti biti jedna od najboljih koji si ikada pogledao. Frend je sad na 4. sezoni i veli da kvaliteta ne pada.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 30/03/2014 : 19:44:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ovo sam replayao Obiju :))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 30/03/2014 : 19:47:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Išlo je popodne na HTV 3, ali reprizira se sutra ujutro u 07:00 h na istom programu, Velika zemlja (The Big Country), r. William Wyler, SAD, 1958.


Markantni Jim McKay (Gregory Peck) umirovljeni je pomorski kapetan i bogati brodarski magnat koji zbog skore ženidbe s privlačnom Patricia „Pat“ Terrill (Carroll Baker) napušta Baltimore i kreće na Divlji zapad. Njegova zaručnica Pat je temperamentna kći utjecajnog zemljoposjednika i stočara Henryja Terrilla (Charles Bickford), umirovljenog bojnika i vlasnika golemog ranča Ladder. Nakon što među lokalnim kaubojima i mještanima izazove podsmijeh zbog svog gospodskog držanja i „gradskog“ šešira neprimjerenih životu na zapadu, Jim će otkriti da taj kraj potresa žestok sukob oko izvora vode kojom se napaja sva stoka u okolini. Izvor se nalazi na velikom imanju Big Muddy učiteljice i Patine najbolje prijateljice Julie Maragon (Jean Simmons), a oko njega se prelamaju različiti interesi. Pored bojnika Terrilla, tu su njemu suprotstavljen i podjednako moćan rančer i stočar Rufus Hannassey (Burl Ives), njegova gruba četiri sina predvođena kukavicom Buckom (Chuck Connors), te markantni predradnik Steve Leech (Charlton Heston). Zbivanja će eskalirati nakon što Buck s braćom u kanjonu Blanco postavi zamku za bojnika, te nakon što momci otmu Julie koju odluče prisiliti na prodaju svog imanja.



Godine 1958. nagrađena Oscarom za najbolju mušku sporednu ulogu, za koju je fantastični Burl Ives („Istočno od raja“, „Mačka na vrućem limenom krovu“) nagrađen i Zlatnim globusom, te nominirana za Oscara u kategoriji najbolje glazbe i za nagradu BAFTA za najbolji film, sjajna romantična vestern-drama velikog Williama Wylera („Praznik u Rimu“, „Ben Hur“) iznimno je uspjela adaptacija romana „Ambush at Blanco Canyon“ podrijetlom švedskog a djelom američkog književnika i scenarista Donalda Hamiltona („Nasilni ljudi“). Kao čovjek rođen na granici, onoj Francuske i Njemačke u gradiću Mülhausenu u Alsaceu 1902. godine, sasvim je razumljivo da je redatelj William Wyler, jedan od najglasovitijih filmaša iz zlatne ere Hollywooda, tijekom čitave svoje karijere bio zaokupljen „graničnim“ temama. Protagonisti većine najuspjelijih Wylerovih ostvarenja („Jezebel“, „Male lisice“, „Najbolje godine naših života“, „Prijateljsko uvjeravanje“, „Detektivska priča“) su pojedinci iznimnih osobnosti, nerijetko u izrazitoj suprotnosti sa svojim okruženjem.

Kao angažirani sineast kojeg je njegov japanski kolega Kenji Mizoguchi proglasio svojim omiljenim redateljem, Wyler je tijekom čitave karijere bio zaokupljen važnim i velikim pričama, naglašenim etičkim suprotnostima i dvojbama, izuzetno snažnim emocijama, te kontrastiranjem pravde i nepravde, ljubavi i mržnje, morala i amorala, što ga smješta uz bok redateljskim veličinama kakve su Federico Fellini, Orson Welles, David Lean ili Akira Kurosawa. Sve osobine njegova umjetničkog habitusa i redateljskog rukopisa razvidne su i u današnjem filmu, dojmljivo režiranom remek-djelu u kojem je Wyler umetanjem elemenata „sapunske opere“ pokušao donekle dekonstruirati mit vesterna, s jasnom porukom da jedno nasilje uvijek rađa drugo. U glavnoj ulozi nastupa glasoviti oskarovac Gregory Peck („Ubiti pticu rugalicu“, „Predskazanje“), a pored spomenutog Burla Ivesa njegovi su partneri dvaput za Oscara nominirana Jean Simmons („Hamlet“, „Spartak“), također za Oscara nominirana Carroll Baker („Div“) i veliki Charlton Heston („Ben Hur“, „Sjeme zla“).





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 07/04/2014 00:45:54
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 30/03/2014 : 20:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 20:04 na HTV 3 a reprizira se sutra u 15:56 Djevičanski izvor (Jungfrukällan), r. Ingmar Bergman, Švedska, 1960.


Mlada Karin (Birgitta Pettersson) vesela je i bezbrižna 15-godišnjakinja koju u srednjovjekovnoj Švedskoj jednog dana na putu u crkvu u čast Djevici Mariji presretnu, siluju i nemilosrdno ubiju trojica pastira. Kad se oni u želji kupnje Karinine haljine ubrzo pojave pred kućom djevojčina oca Törea (Max von Sydow) i majke Märete (Birgitta Valberg), oni isprva ni ne slute kakva ih je tragedija zadesila i koji ljudi stoje pred njima. Kad to shvati, Töre se odluči osvetiti ubojicama.

Vremenom radnje smještena u kasniji srednji vijek, fascinantna drama velikog Ingmara Bergmana kao središnji motiv postavlja suprotstavljanje paganskog misticizma obilježenog sirovim seksualnim i nasilnim nagonima, i kršćanske produhovljenosti i kultiviranosti. Dok su amoralni nagoni utjelovljeni u pastirima, Töre je isprva oličenje njima nadmoćnog razboritog kršćanina, koji se spletom okolnosti u činu osvete prisiljen i sam prepustiti nagonima, zbog čega osjeća kajanje i potrebu za iskupljenjem grijeha. Bogatstvo karakterno slojevitih likova i njihovih podjednako iznijansiranih vmeđuodnosa, posezanje za biblijskim motivima ponajviše oličenih u mladoj paganki Ingeri koja funkcionira kao metaforička Marija Magdalena, davanje prednosti humanizmu u odnosu na vjersko (crkveno) učenje, estetizirana vizualnost, bogatstvo zvučne kulise te uobičajeno sjajna režija s intenzivnom upotrebom dugih kadrova, samo su najizraženije vrline ovog remek-djela.


Na YouTubeu je kopija s engleskim titlom:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 30/03/2014 20:15:18
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 01/04/2014 : 00:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Ja sam pogledao prvu sezonu i stao.
Razlog - predepresivna mi je.
serija je vrhunska i gluma je odlična (naročito glavni glumac - to je po meni nešto najbolje kaj postoji) ali jednostavno sam shvatio da mi je depra gledati mi je.
To mi se dosad desilo samo jednom sa filmom antikrist (scena na početku kad beba pada pa pogreb, pa mama pada od očaja...ugasio film i do viđenja:))
Mislim, nemam inače problema sa gadnim scenama (horrorce obožavam, naročito slashere) ali ovo je jednostavno - predeprimirajuće :D
Ali ako nemaš tih problema - serija će ti biti jedna od najboljih koji si ikada pogledao. Frend je sad na 4. sezoni i veli da kvaliteta ne pada.


Ili su mi negdje promakle prve 3 sezone ili su ovi idioti krenuli od sezone 4. Uglavnom, ne mogu početi pratiti od sezone 4 pa odustajem.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 01/04/2014 : 00:35:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Ja sam pogledao prvu sezonu i stao.
Razlog - predepresivna mi je.
serija je vrhunska i gluma je odlična (naročito glavni glumac - to je po meni nešto najbolje kaj postoji) ali jednostavno sam shvatio da mi je depra gledati mi je.
To mi se dosad desilo samo jednom sa filmom antikrist (scena na početku kad beba pada pa pogreb, pa mama pada od očaja...ugasio film i do viđenja:))
Mislim, nemam inače problema sa gadnim scenama (horrorce obožavam, naročito slashere) ali ovo je jednostavno - predeprimirajuće :D
Ali ako nemaš tih problema - serija će ti biti jedna od najboljih koji si ikada pogledao. Frend je sad na 4. sezoni i veli da kvaliteta ne pada.



sto ti u BBu ima bit toliko depresivno??
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/04/2014 : 19:49:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 21:00 na HTV 1 Spaliti nakon čitanja (Burn After Reading), r. Ethan i Joel Coen, SAD / Velika Britanija / Francuska, 2008.


Crna krimi-komedija kultnih oskarovaca Ethana i Joela Coena ("Nema zemlje za starce", "Fargo") priča je o neurotičnom CIA-inom analitičaru Osbourneu Coxu (John Malkovich), koji zbog sklonosti piću dobije otkaz. Kad Cox iz osvete počne pisati pikantne memoare, CD s tekstovima dospije u ruke zbunjene Linde Litzke (Frances McDormand), službenice fitness-centra koja preko interneta pronađe ljubavnika Harryja Pfarrera (George Clooney). No Harry je ženskar u vezi s Coxovom hladnom suprugom Katie (Tilda Swinton).

Još jedan ležeran i neobvezan film Coenovih, koji manje-više pravilnim ritmom ambicioznije naslove izmjenjuju s onim frivolnijima i nepretencioznijima, duhovito ismijava paranoične Amerikance opsjednute izgledom, novcem, razvodima, seksom itd. Zvjezdana ekipa (George Clooney, Brad Pitt, John Malkovich) se očito odlično zabavljala interpretiranjem slikovitih, no nažalost ne i pretjerano zanimljivih protagonista. Riječ je o djelu koje pati od predugog uvoda, razmjernog nedostatka zbivanja i završnih elipsi zbog kojih ostaje dojam nezaokruženosti cjeline. Ipak, valja priznati da Brad Pitt odlično glumi idiota.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/04/2014 : 19:56:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 20:05 na Novoj Tv Wall Street: Novac nikad ne spava (Wall Street: Money Never Sleeps), r. Oliver Stone, SAD, 2010.


Dvadeset i tri godine nakon izvornog "Wall Streeta", filma kojim je efektno oslikao mutne poslovne krugove Reaganove Amerike i rađanje ere neoliberalnog gospodarenja virtualnim novcem bez stvarnog pokrića, što će naposljetku 2008. dovesti do izbijanja prve velike svjetske gospodarske krize u 21. stoljeću, kontroverzni Oliver Stone vratio se priči za ulogu u kojoj je Michael Douglas 1987. osvojio Oscara. Već dva i pol desetljeća Stone s promjenjivim uspjehom brižno gradi image kontroverznog filmaša odanog ideji liberalizma, scenarista i redatelja koji navodno izrazito kritičkim propitkivanjem najvećih trauma američke povijesti, bavljenjem tamnim naličjem politike, mitskim mjestima pop-kulture i patološkim pojavama u suvremenom američkom društvu, predstavlja noćnu moru američkih konzervativaca.

Ekonomski neoliberalizam oličen u maksimi "pohlepa je dobra" Stoneova je meta i u filmu "Wall Street: Novac nikad ne spava", u kojem njegov broker Gordon Gekko (Douglas) na početku "nultih" godina 21. stoljeća izlazi iz zatvora. Sedam godina kasnije Wall Streetom vlada virtualni novac bez pokrića i počinje velika gospodarska kriza. Kad upozna mladog kolegu Jakea Moorea (Shia LaBeouf), čiji je mentor Louis Zabel (Frank Langella) počinio samoubojstvo, Gekko će mu pomoći da se osveti njegovom starom rivalu Brettonu Jamesu (Josh Brolin). No Jake hoda s Gekkovom otuđenom kćeri, angažiranom novinarkom Winnie (Carey Mulligan).

"Wall Street 2" je nakon dugo vremena prvi Stoneov "normalan" i "smiren" film. Njegove su vrline Spretno križanje svjetske financijske krize s intrigantnom obiteljskom dramom, uglavnom elegantna i nenametljiva režija, dosta duhovitih ironičnih redateljevih komentara, izvrsni nastupi Douglasa i Josha Brolina te snažna moralistička nota. Nažalost, preduga i neujednačena cjelina povremeno gubi dramski fokus, završnica je pretjerano i za Stonea netipično melodramatična, neki zanimljivi sporedni likovi (Susan Sarandon) tek su naznačeni i neiskorišteni, a korektnom Shia LaBoeufu vrlo šarmantni Douglas i sigurni Josh Brolin s lakoćom kradu sve scene. Ipak, u cjelini je riječ o vrlo dobrom filmu koji prikazuje na koji način je pohlepa "velikih igrača" s Wall Streeta svijet uvalila u gospodarsku krizu.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 04/04/2014 20:00:54
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/04/2014 : 20:16:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 23:31 na HTV 1 Ostermanov vikend (The Osterman Weekend), r. Sam Peckinpah, SAD, 1983.


Iako ne spada u najbolje filmove glasovitog Sama Peckinpaha, meni je akcijska triler-drama "Ostermanov vikend" jedno od najdražih njegovih ostvarenja kojem se često s guštom vraćam. Riječ je o adaptaciji istoimenog bestseler-romana Roberta Ludluma objavljenog deset godina ranije, priči o televizijskom voditelju Johnu Tanneru (Rutger Hauer) koji sa suprugom Ali (Meg Foster) i ove kao i niz prethodnih godina jedan vikend planira provesti u svojoj ladanjskoj kući u društvu trojice svojih najboljih prijatelja i njihovih supruga. Pored Bernarda Ostermana (Craig T. Nelson), tu su Joseph Cardone (Chris Sarandon) i njegova supruga Betty (Cassie Yates) te Richard Tremayne (Dennis Hopper) i njegova žena Virginia (Helen Shaver).

No kad Johnu priđe zagonetni Lawrence Tassett (John Hurt), koji mu se predstavi kao CIA-in agent, njegovi će se planovi posve promijeniti. Naime, Lawrence tvrdi da posjeduje dokaze o tome da su njegovi prijatelji ubačeni agenti Sovjetskog Saveza, a tijekom skorog vikenda John bi mogao odigrati ključnu ulogu u njihovu raskrinkavanju i lovu. Vrlo dobro gradiranje dramske tenzije i suspensea, dinamične akcijske sekvence, intrigantno profiliranje likova i njihovih međuodnosa, spretno umetanje humora te vrlo raspoloženi glumački nastupi vrline su djela kojeg neću propustiti ni večeras.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/04/2014 : 17:01:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Išlo jutros na HTV 1 ali reprizira se večeras u 23:59, Madeleine, r. David Lean, Velika Britanija, 1950.


Glasgow u viktorijansko doba 1857. godine. Nakon što dobrostojeći James Smith (Leslie Banks) sa suprugom (Barbara Everest) kupi novu kuću, njihova najstarija kći Madeleine (Ann Todd) kao svoju sobu odabere onu u prizemlju. Madeleine zna da će iz te sobe imati najbolji pristup ulazu za poslugu, te će se često bez znanja obitelji moći iskradati u posjete svom ljubavniku, Francuzu Emileu L´Anglieru (Ivan Desny). Nakon što par uskoro u tajnosti sklopi zaruke, Emile počne nagovarati Madeleine da sve otkrije ocu, te da počnu pripremati vjenčanje. No djevojka se prilično plaši autoritarnog oca i njegovih reakcija, te povjeri Emileu da će radije s njim pobjeći udati se za njega, nego sve otkriti ocu. Kad mladić na to ne pristane, Madeleine zaključi da je on ne voli i da je koristi samo za društveni uspon, te odluči prekinuti s njim. Istodobno, otac ju intenzivno nagovara da prihvati udvaranje bogatog i uglednog Williama Minnocha (Norman Wooland), na što Madeleine naposljetku i pristane. No kad joj Emile ubrzo zaprijeti da će joj ocu sve otkriti ako se ne nastavi viđati s njim, Madeleine se nevoljko nastavi viđati s njim. A kad se on ubrzo razboli od zagonetne bolesti, te kad uskoro i umre od trovanja arsenom, sumnja za počinjenje ubojstva past će upravo na Madeleine.

Sudska krimi-drama glasovitog redatelja Davida Leana („Velika iščekivanja“, „Doktor Živago“, „Most na rijeci Kwai“), za koju su scenarij supotpisali Nicholas Phipps i ugledni Stanley Haynes („Čovjek iza maske“ Michaela Powella), s kojim će Lean surađivati na filmovima „Strastveni prijatelji“ i „Oliver Twist“, ekranizacija je istinitih događaja. Posrijedi je sudski proces iz Glasgowa 1857. godine nazvan „suđenjem stoljeća“, u kojem je otmjena Madeleine Smith optužena da je otrovala svog ljubavnika Emilea L´Angeliera, da bi ona tijekom procesa stekla slavu kao emotivna i hrabra žena koja se usudila suprotstaviti agresivnom ljubavniku i dominantnom ocu. Tijekom suđenja ispostavilo se da optužba nema dovoljno dokaza za njezinu odgovornost, ali i da nema uvjerljivih argumenata u prilog tezi da Madeleine nije počinila zločin. Adaptacije ovih događaja Lean se prema vlastitim riječima prihvatio ponajviše iz želje da svojoj tadašnjoj supruzi, glumici Ann Todd („Slučaj Paradine“, „Brži od zvuka“), priredi svojevrsni „svadbeni poklon“. Posrijedi je sigurno režirano, intrigantno i razmjerno sugestivno ostvarenje koje tematizira licemjerje u ne samo škotskom društvu onog vremena, no koje je ipak pomalo hladno i distancirano. Partneri Ann Todd su hvaljeni karakterni glumac Ivan Desny (Fassbinderovi „Brak Marije Braun“ i „Lola“), markantni Norman Wooland („Quo Vadis“, „Ivanhoe“) i odlični Leslie Banks („Čovjek koji je previše znao“), a dojmljivu fotografiju potpisuje oskarovac Guy Green („Velika iščekivanja“, „Kapetan Horatio Hornblower“ Howarda Hawksa).





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 06/04/2014 17:02:41
Go to Top of Page

MSBlueberry
Senior Member



1692 Posts

Member since 18/02/2013

Posted - 07/04/2014 : 00:27:19  Show Profile Show Extended Profile  Send MSBlueberry a Private Message  Reply with Quote
Bliske susrete san gleda u kinu ˝Central˝ 78, i film nas je oduševija. Gledat ga na televiziji je degradacija, morate ga gledat u kinu da bi ste znali koji je utisak ostavija na nas tad. Spielberg je od ˝Ralja˝ sklon hororu, i one scene (single) mame sa djetetom, pa Dreyfuss sam noću u autu su bile tada neugodni šok koji ne možete doživit gledajući TV. Jedna scena mi je ostala u glavi i nju povezujem sa tim filmom, a to je kada (nakon encountera) sjena space shipa klizi preko ceste i kuće. To je na mene ostavilo utisak i poželija san da se (kao u crtanom filmu) rastopin i sakrijen ispod kino sjedalice. Kažem šteta što više nema kina u kojima možeš pogledat određene stare filmove, puno se gubi na svačanju istih od strane mlađih generacija. Što se tiče prije spomenutih ˝Ralja˝, meni je trebalo 5 do 6 godina (negdje 80-81), da se opet počnen normalno kupat (kad bi se približava moru zna bi da je ˝On˝ tu i da samo mene čeka, i čuja bi onu glazbu u glavi). Za odlični film ˝Velika Zemlja˝ (ne vidiš pola slike?), grehota je da se ne prikazuje u ˝Prime time˝ u 20.00h (zašto u 16.00h).
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/04/2014 : 00:48:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Mislim da se prije otprilike godinu dana "Velika zemlja" prikazivala u prime timeu na HTV 3. Taj art-kanal je jedini na kojem klasici mogu ići u udarnim terminima, svi osim vesterna koji mogu kad god (i ovaj je film prikazivan barem i na HTV 2 u ciklusu vesterna petkom navečer, a mislim i u subotu ujutro), ali dobro dok je i tako.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 07/04/2014 01:12:10
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 07/04/2014 : 01:31:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Ovih dana se počeo prikazivat i Star Wars. Četvrti nastavak je bio prije koji dan ako se ne varam.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/04/2014 : 19:39:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 19:59 na HTV 3 Princeza Naushika iz vjetrovite doline / Nausikaja u dolini vjetra (Kaze no tani no Naushika), r. Hayao Miyazaki, Japan, 1984.


Zemlja u dalekoj budućnosti, tisuću godina nakon rata nazvanog Sedam dana vatre, kojim je velikim dijelom pretvorena u pust i negostoljubiv planet. Ljudska civilizacija je gotovo sasvim uništena, a pored velikih pustinjskih predjela tu su i divovski kukci Ohmui koji obitavaju u šumi kiselina. U takvom svijetu živi Nausikaja (glas Sumi Shimamoto), optimistična mlada djevojka koju kao strastvenu ekologinju izuzetno privlače flora i fauna opasne šume kiselina. Nausikaja je princeza koja živi u udaljenom gradu, jedinoj oazi u kojoj se uspjelo sačuvati nešto nezagađene prirode, i opsjednuta je legendom o spasitelju u plavoj odjeći koji će zaustaviti sukob ljudi i kukaca. No jednog će se dana na njen grad srušiti letjelica s crvenim demonom, bićem odgovornim za uništenje zemaljskog života, a grad će okupirati vojska okrutne princeze Kushana (glas Yoshiko Sakakibare), vladarice carstva Tolmekija koja želi uništiti kukce i zagospodariti svijetom. Nausikaja će joj se suprotstaviti uz pomoć hrabrog Asbela (glas Yôjia Matsude), pripadnika carstva Pejite koje je u sukobu s Tolmekijom.



zvrsna i nagrađivana animirana pustolovna akcijska fantazija japanskog majstora animacije Hayaoa Miyazakija („Princeza Monoke“, „Howlov pokretni dvorac“) ekranizacija je njegove kultne istoimene fantastične mange, ujedno i prvo autorovo dugometražno ostvarenje koje je unatoč tjeskobnoj priči i pesimističnim tonovima steklo izniman ugled diljem svijeta. S povremenim prekidima manga je objavljivana od 1982. do 1994. godine, cjelovito djelo sadrži sedam obimnih tomova, a u filmski scenarij Miyazaki je pretočio prva dva toma, odnosno prvih 16 poglavlja čiju je radnju dosta pojednostavnio te izbacio određene likove. U vrijeme premijere ovaj iznimno maštovit, sjajno režiran, dinamičan i raskošno koloriran film vidjelo je više od 900 tisuća gledatelja, a upravo zahvaljujući njegovu uspjehu Miyazaki je odlučio utemeljiti svoj danas znameniti studio Ghibli. O utjecaju ekološki snažno intoniranih pustolovina mlade Nausikaje govori i podatak da je u seriji „Zvjezdane staze: Nova generacija“ jedna rasa izvanzemaljaca prema njoj nazvana Nausikanci, te da u izborima filmskih časopisa Miyazakijevo ostvarenje visoko kotira na ljestvicama najuspjelijih animiranih filmova svih vremena.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/04/2014 : 19:49:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 20:59 na HTV 2 Sve što trebaš je ljubav (Den skaldede frisør), r. Susanne Bier, Danska / Švedska / Italija / Francuska / Njemačka, 2012.


Ako bismo željeli sažeti najvažnije osobine autorskog senzibiliteta, oblikovne estetike i poetike danske redateljice Susanne Bier, rekli bismo da filmove ove umjetnice odlikuju naglašeni angažman, u pravilu otegotna tezičnost, tematiziranje susreta i posredno sukoba kultura i civilizacija, suptilno psihološko profiliranje protagonista, bavljenje obiteljskim dramama u kontekstu širih društvenih zbivanja, apostrofiranje etičkih aspekata u odnosima među ljudima i u njihovom djelovanju, kreiranje sugestivnog ozračja te nerijetko odveć plakatna idejna usmjerenost. Za razliku od legendarnog Johna Forda koji je tvrdio da filmovima nikad ne šalje poruke jer za to služi pošta, nekadašnja pripadnica pokreta Dogme 95 toga se nimalo ne ustručava. Štoviše, pretjerana značenjska eksplicitnost zasigurno je jedan od razloga njezine omiljenosti među članovima festivalskih žirija i američke filmske akademije, koja joj je za psihološku egzistencijalnu dramu „U boljem svijetu“ 2011. godine dodijelila Oscara za najbolji film s neengleskog govornog područja. Zbog nekih očitih nedostataka to ipak nije najuspjeliji od njezina četiri zasad kod nas distribuirana ostvarenja koja je redateljica realizirala u suradnji sa scenaristom Andersom Thomasom Jensenom.

Jensen potpisuje scenarij i ovog filma, obiteljske humorne romantične drame u čijem je središtu markantni Britanac Philip (Pierce Brosnan), čovjek koji se obogatio na trgovini voćem i povrćem te kojem se uskoro ženi sin Patrick (Sebastian Jessen). Vjenčanje se organizira u raskošnoj vili na obali Sorrenta, na imanju okruženom nasadima limuna koje je udovac Philip donedavno prilično zanemarivao zbog posla, da bi isto zahvaljujući ubrzanoj obnovi postalo spremno za prijam obitelji i uzvanika. Patrick se ženi romantičnom Dankinjom Astrid (Molly Blixt Egelind), kćerkom senzibilne i od raka oboljele Ide (Trine Dyrholm) koja upravo prolazi posljednju fazu kemoterapije, i otuđenog ženskara Leifa (Kim Bodnia) koji održava vezu s atraktivnom Thilde (Christiane Schaumburg-Müller), djevojkom iz računovodstva tvrtke u kojoj radi. Pored njih na vjenčanje će stići i temperamentna Benedikte (Paprika Steen), Philipova šurjakinja koja mu još uvijek zamjera što je umjesto nje oženio njezinu sestru, i koja poslije sestrine smrti pokušava što više srediti odnose s Philipom. Kad se svi nađu na okupu, tenzije u zategnutim međusobnim odnosima dodatno će se zaoštriti, među ostalim i zbog toga što će Patrick i Astrid početi shvaćati da možda ipak nisu stvoreni jedno za drugo kao što su mislili, te što će se Philip zaljubiti u bolesnu ali borbenu Idu.



U kontekstu dosadašnje filmografije Susanne Bier film „Sve što trebaš je ljubav“ je najležernije ali i najmanje ambiciozno ostvarenje. Svakako, posrijedi je šarmantno, lepršavo i lako gledljivo djelo naglašenog komičnog predznaka napučenog slikovitim i životnim likovima u koje su Bier i Jensen ubacili i elemente koji asociraju na romantični hit-mjuzikl „Mamma Mia!“, ali i tjeskobnije detalje koji se očituju u intrigantnim (pred)bračnim i šire egzistencijalnim dvojbama, kao i u suptilnom profiliranju romanse markantnog udovca i teško bolesne žene. Autori više pozornosti posvećuju ženskim likovima, koji su slojevitiji i zanimljiviji te prema kojima u odnosu na muške pokazuju i više razumijevanja, dok su muški likovi opterećeni stereotipima. Brosnanov Philip je tako elegantan no plitak lik isprva kreiran s očitim ciljem privlačenja ciljane ženske publike srednjih godina (šarmantan je i razumije se u botaniku, brižan je otac koji k tome privlačnom smatra ženu oboljelu od raka koja je izgubila svu kosu), no koji će se do kraja ponešto produbiti i zaokružiti, zahvaljujući i tome što glumac dosta raspoloženo i uvjerljivo iz površno napisane uloge uspijeva izvući maksimum.

Isto se ne može reći i za Leifa u interpretaciji Kima Bodnije („Bleeder“, „U Kini jedu pse“, serija "Most"), koji je hodajući klišej nezrelog i neodgovornog muškarca koji otvoreno vara suprugu. Najjači aduti filma su sjajne uloge Trine Dyrholm („Proslava“, „Kraljevska afera“), koja izuzetno sugestivno dočarava strahove, dvojbe i osjećaje teško bolesne žene željne ljubavi koja voli život i koja stoički podnosi nevjernog supruga, i Paprike Steen („Idioti“, „Ples u tami“) koja vrlo sočno tumači egoističnu i žustru ženu svjesnu da joj život prolazi u nesretnoj ljubavi prema muškarcu koji joj ne uzvraća osjećaje.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/04/2014 : 20:36:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 21:00 na HTV 2 Djelatnik mjeseca (Employee of the Month), r. Mitch Rouse, SAD, 2004.


Markantni David Walsh (Matt Dillon) tridesetogodišnji je bankovni menadžer zaručen privlačnom Sarom Goodwin (Christina Applegate), što ga čini momkom prilično zadovoljnim životom. No sve će se to u trenutku promijeniti nakon što neočekivano dobije otkaz, te kad Sara razvrgne zaruke zbog otkrića da ju je David prevario s njenom prijateljicom Wendy (Andrea Bendewald). A kad ga ubrzo najbolji prijatelj Jack (Steve Zahn), prilično lakomislen i neodgovoran tip, nazove varalicom koji se prodao korporativnom biznisu i njihovo prijateljstvo zapostavio zbog obiteljskog života, sve će se dodatno zakomplicirati. Kad ga Jack naposljetku počne uvjeravati da je sve što mu se dogodilo zapravo za njegovo dobro, David odluči pod prijateljevim utjecajem proslaviti početak novog života. No dok oni ispijaju potoke alkohola i zabavljaju se u društvu striptizeta, zbivanja možda i nisu onakva kakvima se čine.

Atraktivna, dinamična i zabavna satirična komedija „Djelatnik mjeseca“ uspio je redateljski prvijenac glumca („Istina o mačkama i psima“, „Zavodnik“, serija „Svijet prema Jimu“), scenarista (serije „Izlaz 57“, „Tvornica“) i redatelja Mitcha Rousea. Posrijedi je efektno pomaknuto djelo koje se intenzivno poigrava očekivanjima gledatelja i u završnici ih vrlo učinkovito iznevjerava, istodobno mijenjajući žanrovski registar te od satire postajući neonoirovski krimić. Autorsko poigravanje gledateljskim očekivanjima odvija se na više razina, i kroz vizualizirana protagonistova razmišljanja i zamišljanja vlastitih postupaka, što gledatelja često vješto zavodi na pogrešan trag, i kad osobito u završnici uslijede brojni preokreti i iznenađenja. Priča koja se isprva doima poznatom i predvidljivom tako se postupno pretvara u neočekivanu storiju o licemjerju, prijevarama i izdaji koju nose odlične glumačke interpretacije. U glavnoj ulozi nastupa markantni Matt Dillon („Svi su ludi za Mary“, „Divlja igra“), za ulogu u egzistencijalnoj drami „Fatalna nesreća“ 2006. godine nominiran za Oscara, a njegovi su partneri znani Steve Zahn („Divlja vožnja“, „Sahara“, „Bandidas“) i darovita Christina Applegate, najpoznatija po roli Kelly Bundy u kultnoj humorističnoj seriji „Bračne vode“.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 20/04/2014 : 11:01:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Išlo jutros na HTV 1, ali reprizira se noćas u 01:49 na istom programu, Gospodin Deeds ide u grad (Mr. Deeds Goes to Town), r. Frank Capra, SAD, 1936.


Dobrodušni Longfellow Deeds (Gary Cooper) skroman je momak iz provincijskog gradića Mandrake Fallsa u Vermontu, čovjek koji živi jednostavnim životom i koji u slobodno vrijeme u lokalnom bendu svira tubu. Kad primi obavijest da je umro njegov ujak Martin Semple koji mu je oporučno ostavio 20 milijuna dolara, Deeds se spakira, uzme tubu i otputuje u New York. Ondje će odmah po dolasku postati meta za mnoge pohlepne i ambiciozne ljude, od prijetvornog ujakova odvjetnika Johna Cedara (Douglass Dumbrille), preko problematičnog bivšeg novinara Corneliusa Cobba (Lionel Stander), do ambiciozne mlade reporterke Louise „Babe“ Bennett (Jean Arthur). Poštenjačina Deeds uspješno će odolijevati planovima i ponudama svih njih, sve dok se Babe za pridobivanje njegove naklonosti ne počne pretvarati da je nesigurna djevojka u nevolji.

Godine 1937. od pet nominacija za Oscara ovjenčana onim za najbolju režiju legendarnog Franka Capre („Dama za jedan dan“, „Divan život“), a godinu ranije na festivalu u Veneciji nagrađena posebnim priznanjem, sjajna romantična komedija „Gospodin Deeds ide u grad“ prvi je film u kojem je Capra definirao svoje temeljne tematske i izvedbene preokupacije. U središtu zbivanja je pošten i vrlo moralan „običan čovjek“ iz provincije, pomalo naivan i lakovjeran momak koji brine o drugim ljudima, a kojim upravo zbog njegove dobrote i plemenitosti pokušavaju manipulirati osobe u čijim je rukama koncentrirana određena financijska i medijska moć. Capra je i ovdje humanist i idealist koji veliča srčanost i etičnost „malog“ čovjeka u kontrapunktu s ciničnim i materijalističkim društvom koje ga okružuje. Riječ je i o prvom filmu iz svojevrsne redateljeve trilogije koju čine podjednako izvrsni naslovi „Gospodin Smith ide u Washington“ i „Upoznajte Johna Doea“, a u kojima je Capra okvire screwball-komedije vrlo spretno i nenametljivo nadogradio određenim ideološkim porukama. Njegova režija je očekivano razigrana i dinamična, scenarij Caprina čestog suradnika Roberta Riskina („U grob ništa ne nosiš“, „Dogodilo se jedne noći“) obiluje duhovitim minijaturama, empatičnim humorom i odličnim dijalozima, a Gary Cooper („Točno u podne“) i Jean Arthur („Samo anđeli imaju krila“, „Shane“) briljiraju u sočno napisanim ulogama.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 20/04/2014 : 11:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Noćas u 00:22 na HTV 1 Znam kamo idem (I Know Where I´m Going), r. Michael Powell i Emeric Pressburger, Velika Britanija, 1945.


Mlada Joan Webster (Wendy Hiller) energična je i svojeglava Britanka, 25-godišnjakinja uvjerena da dobro zna što želi i kako to ostvariti. Nakon što s računa u očevoj banci podigne određenu sumu novca, Joan se u otmjenom restoranu sastane s autoritarnim ocem (George Carney), kojem kaže da iste večeri vlakom putuje na škotski otok Kiloran gdje će se udati za bogatog sredovječnog industrijalca Roberta Bellingera (Norman Shelley). Iako je Bellinger najbogatiji čovjek u Engleskoj, otac ipak ne odobrava Joaninu udaju za njega. Kad tijekom putovanja dospije na otok Mull, Joan shvati da zbog guste magle mora neko vrijeme pričekati do prebacivanja na Kiloran. Pronašavši smještaj kod simpatične ljubiteljice pasa Catrione Potts (Pamela Brown), Joan upozna ekscentričnog sokolara pukovnika Barnstaplea (C.W.R. Knight) i naočitog mornaričkog časnika Torquila MacNeila (Roger Livesey). Nakon što dozna da je on vlasnik kuće u kojoj je na Kiloranu odsjeo njen budući muž, Joan će se zbog lošeg vremena biti prisiljena zadržati na otoku, te će se početi zbližavati s Torquilom.

Realizirana pred sam kraj Drugog svjetskog rata, izvrsna romantična drama za koju je slavni pisac krimića i scenarist Raymond Chandler ustvrdio da „miriši na vjetar i kišu“, sedmi je zajednički projekt glasovitog scenarističko-redateljskog dvojca Michael Powell i Emeric Pressburger („Život i smrt pukovnika Blimpa“, „Crni narcis“, „Crvene cipelice“). Za svoju suradnju ovjenčani brojnim nagradama, među ostalim berlinskim Srebrnim medvjedom za mjuzikl „Hoffmanove priče“, te nominirani za Oscara za sjajnu akcijsku ratnu dramu „Jedan od naših zrakoplova nedostaje“, Powell i Pressburger su gotovo 20-godišnji kontinuirani zajednički rad započeli hvaljenim ratnim trilerom „Špijun u crnom“ 1939. godine. Pressburger je ispočetka bio tek suscenarist Powellovih filmova, da bi od 1943. i naslova „Život i smrt pukovnika Blimpa“ svoja ostvarenja počeli ravnopravno potpisivati i kao redatelji, a najčešće i kao suproducenti. Današnji naslov njihov je posljednji potpuno crno-bijeli film, realiziran prije pojave Technicolora, a Pressburger je prema vlastitim riječima scenarij napisao za svega tjedan dana. Posrijedi je energično režirano, pričom i likovima svježe, dojmljivo intimistički intonirano te inteligentno napisano djelo koje pored prepoznatljivog autorskog pečata Powella i Pressburgera, impresivne fotografije cijenjenog Erwina Hilliera („Quillerovo izvješće“, „Ribareve cipele“) i sjajne glazbe uglednog Allana Graya („Canterburyjska priča“, „Afrička kraljica“) odlikuju i odlični glumački nastupi. Glavnu ulogu tumači oskarovka Wendy Hillier („Čovjek slon“, „Ubojstvo u Orient Expressu“), a njezini su partneri markantni Roger Livesey („Zabavljač“ Tonyja Richardsona, „Pitanje života i smrti“) i darovita Pamela Brown („Žudnja za životom“, „Kleopatra“).





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 20/04/2014 : 11:20:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Danas u 16:29 na HTV 3 Gospodar prstenova (The Lord of the Rings), r. Ralph Bakshi, SAD, 1978.


Na raskošnoj zabavi proslave svog 111. rođendana u njihovom selu u pokrajini Shire, hobit Bilbo Baggins (glas Normana Birda) svom nećaku Frodu (glas Christophera Guarda) povjeri prsten te napusti mjesto. Zbunjenom Frodu mudri čarobnjak Gandalf (glas Williama Squirea) ubrzo otkrije da je riječ o izuzetno vrijednom ali i opasnom prstenu izrađenom u davno vrijeme. Prsten posjeduje iznimnu snagu koja iz ljudi izvlači najgore osobine, koja može poslužiti samo u zle svrhe te koja onog tko posjeduje prsten pretvara u pohlepnog egoista i zločinca. Preostala dva prstena su u vlasništvu vladara tame Saurona koji stoluje u Mordoru i koji se uz pomoć svog ortaka, Gandalfova kolege Sarumana (glas Frasera Kerra), želi domoći i trećeg prstena i tako zavladati čitavim Međuzemljem. Stoga Frodo, Gandalf i Frodova hobitska družina odluče krenuti na dug put te u planinama Mordora uništiti prsten.

Znamenita fantasy-trilogija „Gospodar prstenova“ engleskog pisca i filologa Johna Ronalda Reuelda Tolkiena uistinu je jedinstveno prozno djelo u kojem je autor stvorio nevjerojatno maštoviti bajkoviti svijet napučen plemenitim hobitima, odlučnim vitezovima, moćnim čarobnjacima, odvažnim vilenjacima i srčanim princezama s jedne, te suludim vladarima, zastrašujućim čudovištima i demonskim silama s druge strane. Tolkienov literarni svijet neopisivo je bogat i stvoren na osnovama ponajprije drevnih nordijskih ali dijelom i germanskih saga, kao i brojnih mitova, religijskih motiva, klasičnih bajki i autorova iskustva sudjelovanja u Drugom svjetskom ratu. Za razumijevanje cjelokupne trilogije „Gospodar prstenova“, koju je sam Tolkien, konzervativni nostalgičar za vremenom u kojem su se ljudi ponosili radom svoji ruku, nazvao „temeljnim religijskim i katoličkim djelom“, ključni su osnovni mitološki i kršćanski motivi poput borbe dobra i zla, pobjede skromnosti nad ohološću, odnosa smrti i besmrtnosti, iskupljenja, blagosti, plemenitosti, dobrote, uskrsnuća, pravde, prijateljstva, spremnosti na žrtvu i slobodne volje.

Prije no što će „Gospodara prstenova“, o adaptacijama kojeg su razmišljali i takvi filmaši kakvi su Stanley Kubrick i John Boorman, od 2001. do 2003. godine maestralno ekranizirati Peter Jackson, istog se posla prihvatio glasoviti animator Ralph Bakshi, kontroverzni redatelj „Mačka Fritza“ i „Heavy Traffica“, prvih crtića s predikatom X. Njegovo je dinamično i zabavno ostvarenje nastalo na valu ekspanzije filmske znanstvene fantastike potaknutom uspjehom Lucasovih „Ratova zvijezda“ godinu ranije, a autor je priču odlučio podijeliti u dva dijela. Premda zbog komercijalnog neuspjeha filma projekt nikad nije završen, prilagodba prvog i polovine drugog romana trilogije je iznadprosječno uspjelo djelo inventivno realizirano kombinacijom igranog i vrlo uspjelo rotoskopski animiranog filma.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 20/04/2014 : 11:28:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Popodne u 15:00 i noćas u 00:26 na HTV 3 Smiješni ljudi (Funny People), r. Jamie Uys, Južnoafrička Republika, 1976.


Dokumentarna komedija poznatog scenarista i suredatelja Jamieja Uysa („Ta divna stvorenja“, „Bogovi su pali na tjeme“ 1 i 2), nagrađivanog južnoafričkog filmaša koji režiju filma supotpisuje sa sunarodnjakom Kobusom Krugerom, još je jedan izdanak tijekom 50-ih, 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća izuzetno popularnog koncepta skrivene kamere. U to vrijeme skrivena je kamera bila većinom televizijski format, a riječ je o preteči onoga što danas znamo kao reality show ili reality television, odnosno „stvarnosna televizija“, koja svoje korijene ima u 1948. godini kod je glasoviti američki radijski i TV-producent Allen Funt pokrenuo projekt „Skrivena kamera“. Posrijedi je program u kojem se kreira artificijelna tj. lažna stvarnost, odnosno ljudi se na ulicama, u trgovinama, liftovima, sportskim dvoranama i na raznim drugim mjestima dovode u neobične, neugodne i(li) iznenađujuće situacije, čime se provociraju njihove reakcije na takve okolnosti i kod gledatelja izaziva smijeh.

Stariji gledatelji koji se sjećaju „Skrivene kamere“ koju je na tadašnjoj Televiziji Zagreb tijekom 70-ih godina snimao scenarist, redatelj i glumac Drago Bahun, u nekim će segmentima filma Jamieja Uysa i Kobusa Krugera prepoznati identične situacije i dobrodušne podvale, primjerice one sa šeširom pod kojima je navodno uhvaćena ptica ili novčanicom koja se zavukla pod kotač automobila. Riječ je o redom pomaknutim, vrlo benignim, empatičnim i mjestimice urnebesno duhovitim situacijama i podvalama, u kojima se ponajprije eksploatira komedija situacije na koju se ponekad, ovisno o osobnosti slučajnog protagonista, nadovezuje komedija karaktera. Ponekad je teško ustvrditi je li nešto uistinu dokumentarni zapis ili ipak priređena situacija, no komičarski nerv Jamieja Uysa, čija je pustolovna komedija „Bogovi su pali na tjeme“ 1984. godine nominirana za prestižnu francusku filmsku nagradu César u kategoriji najboljeg inozemnog filma, u ovom vrlo benignom djelu koje je s vremenom ipak donekle pregazilo vrijeme iz praktički svih situacija uspijeva izvući zabavljački i komični maksimum.


Film je na YouTubeu u sedam dijelova:





http://www.youtube.com/watch?v=u93S41JpBHI

http://www.youtube.com/watch?v=R3iFkR599FU




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 20/04/2014 11:29:31
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 20/04/2014 : 13:43:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Upravo na HTV2: "Pustolovine u Dinotopiji", Wentworth Miller.

A u 14.15, "Beskrajni dan".

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 20/04/2014 : 14:50:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

Upravo na HTV2: "Pustolovine u Dinotopiji", Wentworth Miller.

A u 14.15, "Beskrajni dan".




Baš ti hvala, sad umjesto da radim što sam planirao opet gledam genijalnog Murraya u jednoj od najboljih komedija uopće!


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
Page: of 99 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.7 seconds. Snitz Forums 2000