forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Danas na TV-u
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 99

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 01/12/2014 : 16:10:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
U petak na Novoj TV će bit "Asterix i Obelix u Britaniji".

Gledanje slijedi, mada znam da me ne očekuje lijepo iskustvo

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

oko
New Member

Croatia
185 Posts

Member since 19/04/2004

Posted - 05/12/2014 : 10:44:10  Show Profile Show Extended Profile  Send oko a Private Message  Reply with Quote
Danas u 23:50 na HTV 3
Prema stripu Magnusa & Bankera
KRIMINAL
Pustolovni film/krimić. Kriminal (G. Saxson) je uhićen i osuđen na smrt zbog krađe britanske krune. Međutim, šef Scotland Yarda (A. Bosic) predlaže da ga puste pobjeći ne bi li ga pratili i došli do ukradenih predmeta...
Film "Kriminal" temelji se na istoimenom liku iz stripa, ali za razliku od sadističkog ubojice u stripu Kriminal je u filmu više sličan Jamesu Bondu.
Uloge: Glenn Saxson, Helga Liné, Andrea Bosic
Scenarij: Umberto Lenzi, Max Bunker
Redatelj: Umberto Lenzi
Godina proizvodnje: 1966.

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/12/2014 : 14:45:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Išao je jutros, ali reprizira se noćas u 03:14 na HTV 3 Sukob u noći (Clash by Night), r. Fritz Lang, SAD, 1952.


Nakon deset godina koje je provela daleko od kuće pokušavajući ostvariti romantičnu vezu koja nije uspjela, razočarana i cinična Mae Doyle (Barbara Stanwyck) vraća se u rodni grad Monterrey. Tu je dočekaju njen naočiti brat Joe (Keith Andes), koji nije nimalo sretan što ju vidi, i njegova privlačna mlada djevojka Peggy (Marilyn Monroe), koju izuzetno intrigiraju Maein pustolovni život i neobuzdan duh. No Mae je cinizam razvila kao sredstvo za obranu od životnih nedaća, i već je prilično umorna od poraza i bježanja od problema. Kad ponovno susretne ribara Jerryja D´Amatoa (Paul Douglas), dobrodušnog udovca kojeg lako osvoje njezin dobar izgled i sofisticirane manire, Mae se naposljetku pristane udati za njega, unatoč činjenici da ga ne voli. Njenu nadu da bi u braku s Jerryjem mogla konačno pronaći sigurnost i stabilnost poremetit će poznanstvo sa suprugovim bliskim prijateljem, kino-operaterom Earlom Pfeifferom (Robert Ryan). On je također ciničan ali i grub muškarac koji se upravo razveo od supruge te kojem zabavljanje s Mae savršeno odgovara. Nakon što se s njim upusti u ljubavnu vezu, Mae će se naći u novim nevoljama kad za njen preljub od ujaka Vincea (J. Carrol Naish) dozna ljubomorni Jerry.

Intrigantna i vrlo zanimljiva noirovska drama glasovitog Fritza Langa („Metropolis“, „Ubojica M“, „Ministarstvo straha“) izuzetno je uspjela adaptacija hvaljenog istoimenog kazališnog komada uglednog Clifforda Odetsa, među ostalim suscenarista remek-djela „Humoreska“ Jeana Negulescoa i „Slatki miris uspjeha“ Alexandera Mackendricka. Langova iznimna redateljska karijera pojednostavnjeno se dijeli na dva razdoblja, ono njemačko do 1933. godine, kad je kao liberal i podrijetlom Židov izbjegao pred nacistima, te američko razdoblje od 1936. do 1956. godine. Lang je sredinom 1930-ih djelovao i u francuskom filmu, a potkraj 1950-ih i u okvirima zapadnonjemačke kinematografije, no najvažnija je djela ipak realizirao u dvama spomenutim razdobljima. Kao izuzetno inteligentan i promišljen autor jedinstvenog opusa, Lang je sve svoje ključne filmove, od eponimnog „Metropolisa“ i triju trilera o doktoru Mabuseu, preko antologijskog „Ubojice M“ do američke drame „Zakon linča“ i ironijskog film-noira „Žena u izlogu“, temeljio na naglašenim suprotnostima, točnije na oprekama javnog i skrivenog, svjetla i tame, racionalnog i iracionalnog, zakona i kriminala te voljnog i sudbinskog. I njegov današnji film sjajno je režirano ostvarenje koje nose sjajno profilirani karakteri, redom zlobnici i gubitnici u potrazi za ljubavlju. Komad Clifforda Odetsa izvorno je u realističkom ključu bio postavljen na Broadwayu 1941. godine, a Lang je uz suradnju dva puta za Oscara nominiranog scenarista Alfreda Hayesa („Paisà“ Roberta Rossellinija, „Teresa“ Freda Zinnemanna) zbivanja iz njujorškog Staten Islanda prebacio u ribarski gradić Monterrey u Kaliforniji. Pored impresivne fotografije Nicholasa Musurace („Ljudi mačke“, „Iz prošlosti“) i izvrsne glazbe šest puta za Oscara nominiranog Roya Webba („Silom dadilja“, „Marty“), vrlo atmosferičnu cjelinu nose sočne i uvjerljive glumačke interpretacije. U glavnoj ulozi nastupa legendarna Barbara Stanwyck („Upoznajte Johna Doea“, „Dvostruka obmana“), a njezini su partneri pouzdani Paul Douglas („Pismo trima ženama“, „Panika na ulicama“), markantni Robert Ryan („Namještaljka“, „Divlja horda“) i slavna Marilyn Monroe („Neki to vole vruće“, „Niagara“).





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/12/2014 : 14:56:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 21:14 na HTV 1 Uhvati gringa (Get the Gringo), r. Adrian Grünberg, SAD, 2012.


Za nekad megapopularnog Mela Gibsona može se reći „he used to be a big shot“, odnosno bio je velika zvjerka. Još do prije šest godina Gibson je bio jedna od najpopularnijih svjetskih filmskih zvijezda, koja je pored sjajne glumačke karijere, najmarkantnije obilježene serijalom „Smrtonosno oružje“ i trilogijom o Pobješnjelom Maxu, gradio i reputaciju odličnog redatelja koji je hit-filmovima „Hrabro srce“ i „Apocalypto“, kontroverznom „Pasijom“ te znatno manje uspjelom dramom „Čovjek bez lica“ i kao redatelj stekao naklonost publike i kritike. No onda mu se najprije zbog veze s Ruskinjom Oksanom Gregorijevom raspao brak, nakon čega su uslijedili njegovi grubi seksistički i antisemitski verbalni ispadi zbog kojih mu je karijera dospjela u slijepu ulicu iz koje se vrlo teško nazire izlaz.

Nakon što je ulogom u slaboj i bizarnoj psihološkoj egzistencijalnoj drami „Da:bar“ Jodie Foster pokušao barem donekle povratiti ugled i naklonost publike, u večerašnjem projektu u kojem osim tumačenja naslovne uloge supotpisuje produkciju i scenarij, Gibson se podvrgava pravoj torturi. Uistinu, malo je koji glumac zbog svojih privatnih grijeha na filmu toliko sklon „samokažnjavanju“ kao Gibson, koji u debitantskom redateljskom projektu svog suradnika Adriana Grünberga, pomoćnika redatelja među ostalim u hitovima „Pasja ljubav“, „Traffic“ i „Frida“, dospije u zloglasni meksički zatvor.





U vratolomnoj akcijskoj sekvenci na samom početku Gibsona upoznajemo kao Drivera, dakle kao vozača koji nakon obavljene pljačke uzduž američko – meksičke granice automobilom pokušava pobjeći sa svojim ubijenim ortakom maskiranim u klauna. No na samoj granici zaustavit će ih policajci obiju država, a kad korumpirani čuvari zakona s meksičke strane vide da su u autu dvije torbe pune novca, uspiju preuzeti slučaj iako su bjegunci američki državljani. Tako će Driver ubrzo dospjeti u zloglasni zatvor El Pueblito u gradu Tijuani, neobičnu kaznionicu koja funkcionira kao na poseban način uređena zajednica u kojoj vladaju drugačija pravila. Njih u dogovoru s upraviteljem diktira opaki Javi (Daniel Gimenéz Cacho), neslužbeni vladar kaznionice koji sa svojom braćom terorizira a često i hladnokrvno ubija druge zatvorenike.

No Javi ima poseban odnos s 9-godišnjim meksičkim dječakom (Kevin Hernandez) i njegovom majkom (Dolores Heredia), kojima je prije nekoliko godina ubio oca i muža. Naime, i dječak kao i njegov ubijeni otac ima rijetku krvnu grupu identičnu Javijevoj, a Javiju će uskoro trebati presaditi dječakova jetra jer se intenzivno uništava alkoholom i pušenjem. No klinac mrzi i želi ubiti Javija koji je upravo zbog transplantacije jetara usmrtio njegova oca. Kad shvati pravila preživljavanja u kaznionici, Driver će se sitnim krađama i spletkama početi uspinjati zatvorskom „društvenom“ ljestvicom, želeći tako steći povjerenje Javija i njegove braće. No njegov konačni cilj je spašavanje dječaka i majke, ali i osveta gangsteru Franku (Peter Stormare) i drugima zbog kojih je već nekoliko godina proveo po zatvorima i zbog kojih je dospio u El Pueblito.





U filmu koji se distribuirao pod dva naslova (alternativni je „Kako sam proveo ljetne praznike“), Mela Gibsona zatječemo u tipu uloge koja mu najbolje leži. On je iskusan, grub i ciničan kriminalac, svojevrsna varijacija lika gangstera Portera kojeg je tumačio u „Vraćanju duga“ Briana Helgelanda, u osnovi besprizoran tip koji je lak na obaraču, no kojeg od njemu sličnih antagonista izdvaja osobito shvaćanje morala i časti. U sredini koju nastavaju psihopatski ubojice i silovatelji, Driver se tako nameće kao antijunak za kojeg navijamo unatoč njegovoj zagonetnoj no očito vrlo mračnoj strani. Do samog kraja o Driveru ćemo tako doznati vrlo malo, tek da je izuzetno vješt snajperist, da je zbog izdaje nekadašnjeg ortaka koji mu je preoteo suprugu godine proveo u zatvoru, te da je zbog spašavanja meksičkog dječaka i njegove majke spreman riskirati i vlastiti život.

No njegove najvažnije osobine su izuzetna inteligencija, strpljivost i dugo proučavanje protivnika na kojeg se sprema udariti, zbog čega je sposoban i predviđati poteze druge strane. Lik Drivera je tip uloge kojoj Gibson i može zahvaliti nekadašnju popularnost, i u tom smislu u kombinaciji s crnim humorom, korektno režiranom akcijom, efektnim „prljavim“ dizajnom, solidnim dijalozima te slikovitim i dovoljno zanimljivim likovima film neambicioznijim gledateljima može ponuditi sasvim korektnu zabavu. No onim drugima će smetati naglašena klišeiziranost, dramaturška rastresitost, tematska nefokusiranost (o čemu je u filmu uopće riječ?), kao i činjenica da su možda nasjeli na trailer koji je lažno obećavao krimi-komediju a isporučio sasvim konvencionalan akcijski triler. No ako još uvijek niste izgubili povjerenje u Mela Gibsona, „Uhvati gringa“ će vas korektno zabaviti.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46543 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 06/12/2014 : 21:19:48  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
iden baš pogledat valja li šta

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 06/12/2014 : 22:47:38  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Film je ok ali - nije bilo niti jedne reklame!
Jel' to nekaj novo? Vjerojatno tako nije na komercijalnim televizijama (s tim da ne znam kad sam zadnji put pogledal film na TV-u)

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 06/12/2014 : 22:59:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Pa uglavnom na HRTu nema reklama za vrijeme trajanja filma
Eventualno jedna
Koliko znam, i po zakonu javna televizija ne smije imati reklama koliko i komercijalna televizija
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/12/2014 : 23:03:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Na HTV-u se filmovi već neke dvije godine, otkad je startao HTV 3, ne prekidaju reklamama. Donedavno ot tada nisu ni serije, a sad ponekad prekinu epizodu blokom kratkim blokom reklama, a ponekad i ne. Valjda kako im dođe.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46543 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 07/12/2014 : 00:41:27  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
da,na hrtu nema reklama, eventualno jedna kratka na hrt 2. tokom filma.
nova je najgora šta se reklama tiče.bude blok od 10 minuti

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19386 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 07/12/2014 : 16:34:04  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

da,na hrtu nema reklama, eventualno jedna kratka na hrt 2. tokom filma.
nova je najgora šta se reklama tiče.bude blok od 10 minuti


Ma i nova i rtl su užas.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/12/2014 : 17:22:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 20:16 na HTV 1 Na putu, r. Jasmila Žbanić, BiH / Austrija / Njemačka / Hrvatska, 2010.


U odnosu na njezin precijenjen, tezičan i proračunat debitantski film "Grbavica", godine 2006. na festivalu u Berlinu ovjenčan Zlatnim medvjedom, nagradom za mirovni angažman te nagradom ekumenskog žirija, drugi dugometražni scenaristički i redateljski projekt "Na putu" Jasmilu Žbanić je predstavio u znatno povoljnijem svjetlu. Premijerno prikazana u konkurenciji Berlinalea 2010., "Na putu" je socijalno i politički angažirana psihološka romantična egzistencijalna drama s elementima melodrame, storija o mladim supružnicima Luni (Zrinka Cvitešić) i Amaru (Leon Lučev) koje na početku zatječemo kao tipičan i naizgled skladan urbani par preokupiran brigama o ostvarenju roditeljstva. Dok je Luna izbjeglica iz Bijeljine koja radi kao stjuardesa, Amar je nesiguran i ponešto tamniji lik kojeg će sklonost alkoholu stajati posla kontrolora leta u sarajevskoj zračnoj luci.

Dok vrlo privlačna, elegantno odjevena i energična Luna svakodnevno leti na međunarodnim zračnim linijama, kod Amara se talože nezadovoljstvo i frustracije zbog suspenzije na poslu i otkrića da zbog njegovih spolno-reproduktivnih nedostataka ne uspijevaju dobiti dijete. No njihova ljubav i optimizam čine se dovoljno jakima prevladati sve nevolje, a u tome im potporu pružaju najbolji prijatelji, također supružnici koje glume Nina Violić i Sebastian Cavazza. No kad nakon jednog vikend-raftinga u njihov automobil udari vozilo Amarova nekadašnjeg suborca Bahrije, stvari se naglo počnu mijenjati. Naime, Bahrija je vehabija striktno predan rigoroznim zakonima i fundamentalističkom tumačenju islamske vjere, koji vlastitu suprugu drži izdvojenom i u javnosti neprekidno prekrivenom tradicionalnom haljom nikabom. Kad se uskoro počne intenzivnije družiti s Bahrijom, Amar će prihvatiti njegov poziv da se kao instruktor rada na kompjuteru makar privremeno zaposli u vehabitskom kampu na jezeru Jablanica.





Premda se u vrijeme premijere medijima navodilo da je "Na putu" djelo koje pokušava tumačiti srž bošnjačkog vehabizma, koji se u svojoj radikalnijoj inačici naziva selefizmom, to tek u vrlo maloj mjeri odgovara istini. Valja pohvaliti autoričinu odluku da svoj film ne konstruira kao priču o islamskom tradicionalizmu, njegovoj isključivosti i šire-društvenoj neprihvatljivosti, već da u dramski fokus stavi prilično suptilno i vrlo uvjerljivo predočenu ljubav ispripovijedanu iz ženske perspektive. Vehabizam i vehabije, s ne pretjerano detaljnim prikazom njihova svjetonazora te ortodoksnosti i vjerskih običaja, predstavljaju tek kontekst koji Jasmila Žbanić koristi za oslikavanje ljubavne veze osuđene na propast. Religijska komponenta filma također je prilika za nizanje brojnih dramskih i značenjskih kontrasta, podjednako onih na intimnom planu dvoje protagonista, kao i u oslikavanju šireg društvenog okvira.

S obzirom na spomenuti feministički ton cjeline, ti su kontrasti većim dijelom vezani za glavnu protagonisticu koju sjajno tumači Zrinka Cvitešić, a znatno manjim za Amara u solidnoj interpretaciji Leona Lučeva. Progovarajući o sukobu individualizma i kolektivizma, svjetovnog i religijskog, erosa i tanatosa te naposljetku borbe za slobodu na pravo osobnog odlučivanja o vlastitom životu, tijelu i sudbini s jedne, odnosno na dragovoljno pristajanje na neslobodu, opresiju i brojna ograničenja u ime proklamiranih viših duhovnih i svjetonazorskih vrijednosti s druge strane, autorica posve jasno staje na stranu Lune. I ovom se filmu kao i "Grbavici" može prigovoriti zbog tezičnosti, mjestimično teške redateljske ruke, ponekog ishitrenog dramaturškog rješenja, nekih estetski dvojbenih odluka i istančanog marketinškog njuha Jasmile Žbanić, no redateljici se ne može osporiti umjetničko i redateljsko sazrijevanje koja je nakon angažirane, također tezične i značenjski odveć plakatne postratne drame "Za one koji ne mogu da govore" u pitanje dovela slabašna recentna romantična komedija "Otok ljubavi".





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46543 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 07/12/2014 : 20:38:48  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by lwood

da,na hrtu nema reklama, eventualno jedna kratka na hrt 2. tokom filma.
nova je najgora šta se reklama tiče.bude blok od 10 minuti


Ma i nova i rtl su užas.



ajde rtl je samo do 5 minuti reklama

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46543 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 08/12/2014 : 01:07:21  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool




Večeras u 20:16 na HTV 1 Na putu, r. Jasmila Žbanić, BiH / Austrija / Njemačka / Hrvatska, 2010.


U odnosu na njezin precijenjen, tezičan i proračunat debitantski film "Grbavica", godine 2006. na festivalu u Berlinu ovjenčan Zlatnim medvjedom, nagradom za mirovni angažman te nagradom ekumenskog žirija, drugi dugometražni scenaristički i redateljski projekt "Na putu" Jasmilu Žbanić je predstavio u znatno povoljnijem svjetlu. Premijerno prikazana u konkurenciji Berlinalea 2010., "Na putu" je socijalno i politički angažirana psihološka romantična egzistencijalna drama s elementima melodrame, storija o mladim supružnicima Luni (Zrinka Cvitešić) i Amaru (Leon Lučev) koje na početku zatječemo kao tipičan i naizgled skladan urbani par preokupiran brigama o ostvarenju roditeljstva. Dok je Luna izbjeglica iz Bijeljine koja radi kao stjuardesa, Amar je nesiguran i ponešto tamniji lik kojeg će sklonost alkoholu stajati posla kontrolora leta u sarajevskoj zračnoj luci.

Dok vrlo privlačna, elegantno odjevena i energična Luna svakodnevno leti na međunarodnim zračnim linijama, kod Amara se talože nezadovoljstvo i frustracije zbog suspenzije na poslu i otkrića da zbog njegovih spolno-reproduktivnih nedostataka ne uspijevaju dobiti dijete. No njihova ljubav i optimizam čine se dovoljno jakima prevladati sve nevolje, a u tome im potporu pružaju najbolji prijatelji, također supružnici koje glume Nina Violić i Sebastian Cavazza. No kad nakon jednog vikend-raftinga u njihov automobil udari vozilo Amarova nekadašnjeg suborca Bahrije, stvari se naglo počnu mijenjati. Naime, Bahrija je vehabija striktno predan rigoroznim zakonima i fundamentalističkom tumačenju islamske vjere, koji vlastitu suprugu drži izdvojenom i u javnosti neprekidno prekrivenom tradicionalnom haljom nikabom. Kad se uskoro počne intenzivnije družiti s Bahrijom, Amar će prihvatiti njegov poziv da se kao instruktor rada na kompjuteru makar privremeno zaposli u vehabitskom kampu na jezeru Jablanica.





Premda se u vrijeme premijere medijima navodilo da je "Na putu" djelo koje pokušava tumačiti srž bošnjačkog vehabizma, koji se u svojoj radikalnijoj inačici naziva selefizmom, to tek u vrlo maloj mjeri odgovara istini. Valja pohvaliti autoričinu odluku da svoj film ne konstruira kao priču o islamskom tradicionalizmu, njegovoj isključivosti i šire-društvenoj neprihvatljivosti, već da u dramski fokus stavi prilično suptilno i vrlo uvjerljivo predočenu ljubav ispripovijedanu iz ženske perspektive. Vehabizam i vehabije, s ne pretjerano detaljnim prikazom njihova svjetonazora te ortodoksnosti i vjerskih običaja, predstavljaju tek kontekst koji Jasmila Žbanić koristi za oslikavanje ljubavne veze osuđene na propast. Religijska komponenta filma također je prilika za nizanje brojnih dramskih i značenjskih kontrasta, podjednako onih na intimnom planu dvoje protagonista, kao i u oslikavanju šireg društvenog okvira.

S obzirom na spomenuti feministički ton cjeline, ti su kontrasti većim dijelom vezani za glavnu protagonisticu koju sjajno tumači Zrinka Cvitešić, a znatno manjim za Amara u solidnoj interpretaciji Leona Lučeva. Progovarajući o sukobu individualizma i kolektivizma, svjetovnog i religijskog, erosa i tanatosa te naposljetku borbe za slobodu na pravo osobnog odlučivanja o vlastitom životu, tijelu i sudbini s jedne, odnosno na dragovoljno pristajanje na neslobodu, opresiju i brojna ograničenja u ime proklamiranih viših duhovnih i svjetonazorskih vrijednosti s druge strane, autorica posve jasno staje na stranu Lune. I ovom se filmu kao i "Grbavici" može prigovoriti zbog tezičnosti, mjestimično teške redateljske ruke, ponekog ishitrenog dramaturškog rješenja, nekih estetski dvojbenih odluka i istančanog marketinškog njuha Jasmile Žbanić, no redateljici se ne može osporiti umjetničko i redateljsko sazrijevanje koja je nakon angažirane, također tezične i značenjski odveć plakatne postratne drame "Za one koji ne mogu da govore" u pitanje dovela slabašna recentna romantična komedija "Otok ljubavi".








moran priznat da me ovaj film ugodno iznenadija.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19386 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 08/12/2014 : 19:33:03  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by lwood

da,na hrtu nema reklama, eventualno jedna kratka na hrt 2. tokom filma.
nova je najgora šta se reklama tiče.bude blok od 10 minuti


Ma i nova i rtl su užas.



ajde rtl je samo do 5 minuti reklama


Je, ali RTL ih pušta češće po mom osobnom dojmu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 09/12/2014 : 22:36:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
Nova TV je definitivno no1 kad je u pitanju puštanje reklama, pogotovo kad emitiraju neki film. Brzo počnu, a sporo završe. Više od pola sata otpadne na reklame.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 10/12/2014 : 00:49:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
@ lwood

Meni je Na putu pri drugom gledanju bio još bolji nego prvi put. A film je zbog IS-a i s tim povezane situacije i u Bosni danas još aktualniji nego prije 4 i pol godine.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 14/12/2014 : 16:28:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Išlo jutros, ali reprizira se večeras u 23:51 na HTV 1 Život i smrt pukovnika Blimpa (The Life and Death of Colonel Blimp), r. Michael Powell i Emeric Pressburger, Velika Britanija, 1943.


Dok leži u parnoj kupelji, ostarjeli i umirovljeni britanski general Clive Candy (Roger Livesey) prisjeća se svoje prošlosti. On je čovjek koji se borio u trima ratovima te čiji su život obilježile ljubavi prema trima ženama, ali i neraskidivo prijateljstvo s njemačkim časnikom Theom Kretschmar-Schuldorffom (Anton Walbrook). Kao veteran Burskog rata, Clive je tijekom ratnih zbivanja 1902. godine poslan u Berlin sa zadatkom da u neprijateljskoj pozadini uhvati njemačkog špijuna Kaunitza (David Ward). Ondje je i upoznao Thea, svog isprva neprijatelja s kojim se sukobio i u dvoboju, da bi se njihov odnos postupno pretvorio u čvrsto prijateljstvo. To prijateljstvo nije uspjela pokvariti ni Theova ženidba privlačnom guvernantom E3dith Hunter (Deborah Kerr), bolničarkom u koju je i Clive bio snažno zaljubljen. Tijekom Prvog svjetskog rata Clive se oženio guvernantom Barbarom Wynne (također Deborah Kerr), koja ga je izuzetno podsjećala na Edith, te je ratnom zarobljeniku Theu pomogao da se vrati u domovinu. Dvojica prijatelja opet su se susrela tijekom Drugog svjetskog rata, kada je Clive dospio u njemačko zarobljeništvo.

Temeljena na liku tipičnog britanskog vojnog časnika pukovnika Blimpa iz popularnih karikatura Davida Lowa, izvrsna romantična ratna drama s elementima satire glasovitog dvojca Michael Powell i Emeric Pressburger („Znam kuda idem“, „Pitanje života i smrti“, „Crni narcis“) u osnovi je propagandni film u kojem je ratna promidžba efektno zaogrnuta u ruho lažne biografske priče s mnogo romantike i još više humora i šarma. U nizu nerijetko politički intoniranih karikatura u listu The Evening Standard, podrijetlom Novozelanđanin te autor animiranih filmova i karikaturist David Low je na satiričan ali i vrlo empatičan način na prvu loptu ismijavao, a zapravo afirmirao lik konvencionalnog, pomalo krutog ali i simpatičnog britanskog časnika. U vrijeme premijere tijekom Drugog svjetskog rata film je na matičnom tržištu dočekan izrazitim neodobravanjem, te ga se proglašavalo ne samo neetičnim djelom koje se na neprimjeren način odnosi prema britanskom sudjelovanju u ratu, već i filmom koji usred rata zagovara pomirbu Britanaca i Nijemaca. Zbog toga je premijer Winston Churchill zabranio prikazivanje filma izvan Britanije, jer se bojao da će na temelju njega Britanci biti doživljeni kao slabići i naivni idealisti. No dogodilo se upravo suprotno, jer je protagonist Clive Candy u sjajnoj interpretaciji Rogera Liveseya („Znam kuda idem“, „Pitanje života i smrti“) postao simbolom velikodušne, moralne, principijelne i vrlo simpatične osobe koja se suprotstavlja ubijanju civila i sve Nijemce ne drži neprijateljima. Sigurna i sugestivna režija, iskričav duh i humor, raskošno kolorirana fotografija oskarovca Georgesa Périnala („Bagdadski lopov“, „Pali idol“) te efektna glazba Allana Graya („Afrička kraljica“) vrline su filma u kojem je izvrsna debitantica Deborah Kerr („Odavde do vječnosti“, „Kralj i ja“) ostvarila čak tri uloge.


Čitav film je na YouTubeu:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 21/12/2014 : 09:56:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Išlo jutros, ali reprizira se večeras u 23:36 na HTV 1 Canterburyjska priča (A Canterbury Tale), r. Michael Powell i Emeric Pressburger, Velika Britanija, 1944.


U vlaku na liniji za Canterbury, na putu do svetišta Thomasa Becketta gdje hodočasnici navodno svjedoče čudima, tijekom Drugog svjetskog rata susreće se troje putnika. Pored Londončanke Alison Smith (Sheila Sim), koju očekuje posao na farmi Land Girl, tu su mladi Peter Gibbs (Dennis Price), netom unovačen momak koji je prije odlaska u službu uzeo nekoliko dana odmora samo za sebe, te američki narednik Bob Johnson (John Sweet) koji putuje u Canterbury. Nakon što se vlak zaustavi u jednom slikovitom selu u Kentu, trojka dozna da mještani žive u strahu od zagonetnog Čovjeka-ljepila, osobe koja napada mlade žene koje se viđaju s američkim vojnicima i njihovu kosu zalijeva ljepilom. Kad Čovjek-ljepilo ubrzo napadne i Alison, ona, Peter i Bob odluče ostati u selu neko vrijeme te pokušati otkriti identitet napadača. A na popisu sumnjivaca je i ekscentrični sudac Thomas Colpeper (Eric Portman) koji izuzetno drži do lokalne povijesti i koji smatra da u Canterburyju pravednike čeka iskupljenje.

U izvrsnoj ratnoj humornoj krimi-drami glasoviti scenarističko-redateljski dvojac Michael Powell i Emeric Pressburger („Znam kuda idem“, „Pitanje života i smrti“, „Crni narcis“) pronašao je jednostavan ali i efektno bizaran te zabavan način kako osuvremeniti jednu od znamenitih „Canterburyjskih priča“ Geoffreya Chaucera, engleskog pjesnika, filozofa i diplomata iz 14. stoljeća. Chaucerovo djelo je zbirka pripovjedaka napisanih većinom jampskim desetercem između 1387. i 1400. godine, koje sve tematiziraju putovanje skupine hodočasnika iz svih krajeva Engleske i svih staleža engleskog društva u svetište Thomasa Becketta u Canterburyju. U svakoj priči, među kojima su i dvije duže proze, svaki od hodočasnika pripovijeda svoju priču, a autor nažalost nije uspio ostvariti prvotni cilj da priča u zbirci bude stotinjak. Njegovo je djelo ostalo nedovršeno, a 24 priče pripadaju različitim žanrovima, od basni preko narodnih priča do viteških romansi. Prihvativši se slobodne obrade jedne priče, Powell i Pressburger su kreirali poetično, ugođajem snoliko, vizualno dojmljivo, izvrsno glumljeno i naglašeno optimistično ostvarenje koje je, međutim, u vrijeme premijere naišlo na nerazumijevanje publike te se prometnulo u prvi veći komercijalni i kritičarski neuspjeh dvojice autora. Partneri debitantice Sheile Sim („Pandora i Leteći Holandez“) su markantni Eric Portman („49. paralela“, „Duboko modro more“ Anatolea Litvaka) i znani Dennis Price („Žrtva“ Basila Deardena, „Draculin sin“ Freddieja Francisa), efektnu glazbu potpisuje ugledni Allan Gray („Život i smrt pukovnika Blimpa“, „Afrička kraljica“), a fotografiju cijenjeni Erwin Hillier („Znam kuda idem“, „Ribareve cipele“).


Na YouTubeu je čitav film:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 21/12/2014 : 10:04:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Noćas u 02:42 na HTV 3 Andaluzijski pas (Un Chien Andalou), r. Luis Buñuel, Francuska, 1929.


Kad jedne večeri iziđe na balkon svoje kuće, te nakon što neko vrijeme promatra oblake i zvijezde, čovjek s britvom u ruci (Luis Buñuel) počne rezati oko mlade djevojke (Simone Mareuil). Dok se na biciklu vozi ulicom, jedan muškarac (Pierre Batcheff) izgubi kontrolu nad biciklom i padne, poslije čega se nađe u sobi neke djevojke. Dok nepoznata osoba androgina izgleda strada u prometnoj nesreći, djevojka iz sobe ubija biciklista kojeg nepoznati muškarac toliko maltretira, da ga biciklist naposljetku ubije. A nakon njihova obračuna slijedi opuštajući i pomalo idiličan prizor na obali.

Antologijski fantastični eksperimentalni film legendarnog scenarista i redatelja Luisa Buñuela („Diskretni šarm buržoazije“, „Taj mračni predmet želja“), djelo za uspjeh kojeg je podjednako zaslužan njegov suscenarist, znameniti slikar Salvador Dalí, temeljno je i ključno ostvarenje filmskog nadrealizma i čitave francuske avangarde 20-ih godina prošlog stoljeća. Zasebno realistično prikazana zbivanja međusobno su vrlo slobodno asocijativno povezana fantastičnim detaljima, a segmenti s naizmjenično ugodnim i neugodnim prizorima izmjenjuju se ritmički u skladu s glazbom Mauricija Kagela i Martina Matalona, koji variraju i motive „Tristana i Izolde“ Richarda Wagnera. Debitantski Buñuelov film odlikuju naglašeni simbolizam i bavljenje frojdijanskim psihoanalitičkim motivima, uz istovremeno oslanjanje na elemente dadaizma i strukturu romana toka svijesti, jer se cjelina objašnjava i kao eksplikacija unutarnjih monologa redatelja i Salvadora Dalíja. Oni su projekt zamislili kao ekranizaciju dva svoja sna, te se cjelina i svodi na bez linearne naracije uobličen niz međusobno slabo povezanih nadrealnih slika. Kreirajući vizualno iznimno dojmljiv i impresivno stiliziran „alternativni“ onirički svijet, Buñuel i Dalí jasno daju do znanja da je taj svijet, kontrastiran konzervativnoj i malograđanskoj stvarnosti, barem podjednako provokativan, uznemirujuć i nasilan.


Film je na YouTubeu:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 21/12/2014 : 17:57:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Večeras u 20:18 na HTV 1 Kenjac, r. Antonio Nuič, Hrvatska / BiH / Velika Britanija / Srbija, 2009.


"Why does my heart feel so bad
why does my soul feel so bad..."

Tijekom praćenja izvrsne psihološke obiteljske melodrame "Kenjac", drugog filma darovitog scenarista i redatelja Antonia Nuića, gledatelji s više sluha i poznavatelji opusa kultnog njujorškog glazbenika Mobyja lako će u filmskoj glazbi Srđana Gulića Gula prepoznati melodijske varijacije naslovne teme Mobyjeve skladbe s uvodno citiranim stihovima. Spretno koristeći i učinkovito minimalistički varirajući središnji motiv pjesme "Why Does My Heart Feel So Bad", Zlatnom arenom ovjenčan Srđan Gulić uz možebitnu sugestiju također u Puli nagrađenog Nuića, mudro i posve ispravno računa s postizanjem dvaju efekata. Osim skladanja nenametljive melodije koja dodatno pridonosi iznimno sugestivnom ozračju u svakom detalju vrlo promišljeno koncipiranog ostvarenja, te koja posebno naglašava tjeskobna psihološka stanja protagonista i njihove kompleksne međuodnose, autor glazbe zna da će konotiranjem riječi citiranih stihova u recepciji djela postići zasebnu razinu gledateljske identifikacije s likovima i njihovim intimnim dramama.

A te je drame, temeljene na anegdoti koju je Nuiću prepričao njegov rođak, najlakše i možda najpreciznije označiti pridjevom strindbergovske. Jer, priča o 40-godišnjem Bori, grubom i šutljivom čovjeku porijeklom iz sela Drinovci u hercegovačkom kršu, koji se u pratnji otuđene supruge Jasne i zaigranog sinčića Luke nakon punih 7 godina u ratno ljeto 1995. vraća u rodno mjesto i ponovo susreće s još grubljim i praktički asocijalnim ocem Paškom, tipična je strindbergovska storija. Priča koja tematiziranjem obiteljskih problema i odnosa među spolovima, baš kao i (ne)morala i hipokrizije u kojima se oslikava i stanje društva, uz jasan i izrazito plastičan uži socijalni kontekst, Nietzscheom i Shakespeareom nadahnutom Augustu Strindbergu duguje podjednako koliko i Krleži. Naime, držim da nije nimalo slučajno za ulogu oca Paška, tragičnim nijansama oslikanog sadista i donekle psihotika u čijem se karakteru zrcalno odražava sva negostoljubivost i nepristupačnost "tvrde stine" hercegovačkog kamenjara, odabran fantastični Tonko Lonza. Osim što je riječ o histrionu kao stvorenom za uloge ponosnih stoika i tvrdoglavih staraca kojima je Gibonnijevim stihovima rečeno "lakše umrit nego drugima reć´ oprosti", Lonza je glumački velemajstor koji, kako kaže i sam Nuić, fascinantnom glumačkom tehnikom i s malo "gesta i grimasa" može izraziti i napraviti ono što bi malo kojem glumcu pošlo za rukom.





No u ulogu autodestruktivnog Paška, čovjeka koji je zbog nerealizirane davne ljubavi i posljedično nesretnog života izazvao obiteljsku tragediju koju svi kriju kao zmija noge, i zbog koje očevi i djeca desetljećima pate, šminkom postarani i dodatno pogrubjeli Tonko Lonza unosi i asocijacije na starog Ignjata Glembaja. Vjerujem nimalo slučajno, jer konačni sukob oca Paška i sina Bore, raščišćavanje međusobnih razmirica i svođenje životnih računa koje funkcionira kao dramski klimaks filma i vrtlog u koji se ulijevaju sve prethodno naznačene dramaturške sastavnice, jasno u sjećanje priziva sukob Ignjata i Leonea Glembaja iz filma Antuna Vrdoljaka. Posrijedi je verbalni pa gotovo i fizički sraz dvojice također međusobno otuđenih i prešutno zavađenih ljudi koji, vjerujući da će bježeći jedan od drugog uspjeti umaknuti i vlastitim prošlostima i neumitno tragičnim usudima, ne shvaćaju da ponavljaju grijehe otaca i trasiraju si put u sigurnu propast. U Nuićevu filmu taj će put možda biti izbjegnut, ali možda i tek usporen ili ublažen. U tom će smislu manje bitnu ulogu odigrati magarac iz naslova, po svemu sudeći razmjerno inteligentna životinja čija će krotkost i mirnoća u usporedbi s ljudima dodatno podcrtati njihove negativne osobine, a veću Borin sin i Paškin unuk Luka.

Dok magarcu dijelom pripada funkcija koju je u Šovagovićevoj i Schmidtovoj ratnoj drami "Sokol ga nije volio" nosio konj iz naslova, dakle funkcija "šutljivog" objekta u kontaktu s kojim će neki protagonisti bezuspješno tražiti zamjene za nerealizirane ljudske komunikacije, kao katalizator drame ponajprije djeluje unuk Luka. On je taj zbog čijeg će se kratkotrajnog nestanka početi prisilno zbližavati Boro i Jasna te zbog koga će Borina strina Ljuba Jasni otvoriti srce i uz priču o nesretnom braku s pohlepnim Paškinim bratom Antom načeti temu prešućivane obiteljske tragedije. Napokon, Luka je i zalog zbog kojeg se Paško nada da će ga i sljedećeg ljeta opet posjetiti čitava obitelj, te zbog kojeg djed vjeruje da će boljim i humanijim odnosom prema unuku možda uspjeti ispraviti greške iz prošlosti. Dakako, unatoč prividnom optimizmu, završnica nikome ne nudi pretjeranih razloga za zadovoljstvo, jer otkrivanjem mračne obiteljske tajne i katarzama pojedinih protagonista drama sasvim ne nestaje. Svi sudionici i dalje ostaju nezadovoljne i manje ili više nesretne osobe koje one oko sebe tek trebaju prestati držati razlozima vlastitih nesreća i objektima svojih mržnji.





Stilski dorađenog "Kenjca" odlikuju i iznimno uspjele i uigrane interpretacije čitave glumačke postave, u koju se pored na filmu nezasluženo zaboravljene Asje Jovanović i nikad boljeg u međuvremenu preminulog Ljubomira Kapora sjajno grubom fizionomijom i odmjerenim nastupom uklapa i srpski glumac Nebojša Glogovac, smišljeno odabran kao u hrvatskom filmu nepoznato lice koje u rolu Bore neće unijeti konotacije na prethodne uloge. Svakako vrijedi izdvojiti i maestralnu fotografiju Mirka Pivčevića, više no zasluženo također nagrađenog Zlatnom arenom. Uporabom sepije i ispranim bojama meštar Pivčević, znan i po dojmljivim radovima na Ostojićevoj "Divnoj splitskoj noći" i Milićevim "Živima i mrtvima", fascinantno dočarava atmosferu vrelog ljetnog dana na hercegovačkom kršu, ozračje gotovo taktilne jare na kojoj će se rasplamsati potiskivane mržnje i netrpeljivosti.

Ukratko, filmom "Kenjac" Antonio Nuić, čiji je novi film "Srce mesara" trenutno u fazi postprodukcije, se predstavlja kao iznimno zreo i ozbiljan autor od kojeg u budućnosti valja itekako mnogo očekivati.


I ovaj je film na YouTubeu:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 28/12/2014 : 20:48:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
31.12.2014.

"Where shall I go? What shall I do?.. - "Frankly, my dear, I don't give a damn" - because





na Staru godinu DOMA TV prikazuje filmske klasike.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 28/12/2014 : 21:49:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
To jos nije bilo na TV-u...
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 29/12/2014 : 01:05:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
Upravo naišla na Sirove strasti 2 na RTL2
Je to nastavak onog gdje je Sharon jako poševila M.Douglasa?
Zašto se ovaj ne zove Skuhane strasti? ..ne, sirovo meso kuhanjem
omekša..idem dalje gledati.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46543 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 29/12/2014 : 23:55:52  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Just_Charlie

Upravo naišla na Sirove strasti 2 na RTL2
Je to nastavak onog gdje je Sharon jako poševila M.Douglasa?
Zašto se ovaj ne zove Skuhane strasti? ..ne, sirovo meso kuhanjem
omekša..idem dalje gledati.



ispodprosječni film

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 30/12/2014 : 00:24:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Just_Charlie

Upravo naišla na Sirove strasti 2 na RTL2
Je to nastavak onog gdje je Sharon jako poševila M.Douglasa?
Zašto se ovaj ne zove Skuhane strasti? ..ne, sirovo meso kuhanjem
omekša..idem dalje gledati.



ispodprosječni film



Totalno..ništa do gubljenje vremena.

Zato sam danas naletjela na HTV3 ujutro na ruski - koje osvježenje! Okrutna romanca po nekom kazališnom djelu..

A sada..ne mogu se odlijepiti, mogla bih danima slušati o Krleži, sad je na HTV1 Drugi format - Krleža i umjetnost. Krleža je nepresušan izvor bezbrojnih rasprava i nadahnuća genijalnim emisijama.

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page
Page: of 99 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.55 seconds. Snitz Forums 2000