forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Kit Teller--Kit Teller fanovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 111

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 19/11/2018 : 21:11:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Kod mene je prevladao blackerski dizajn i kompletne priče unutar jedne knjige, takve stvari imaju posebnu cijenu.



Nema šta, lijepo je i to, ali meni je draža obična biblioteka.
Svakome njegovo veselje!

Bitna je jedino ljubav prema Malom rendžeru!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 19/11/2018 : 21:56:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Evo malo dijelova moje najnovije recenzije:





KT VG 56/57: Zakon linča (LU 28/29, LMS 154/155) - 236 stranica

Scenarij: Andrea Lavezollo
Crtež: Francesco Gamba
Naslovnica: Franco Donatelli

Zanimljivosti:

- U striscia formatu ova epizoda je izlazila od 05.03. do 25.06.1968., a u Bonelli formatu u 07. i 08. mjesecu iste godine. To bi značilo da je reprint u Bonelli formatu uhvatio originalnu seriju, pa već slijedeća epizoda nije nikada izašla u striscia formatu. Mali rendžer u striscia formatu je izlazio još tri godine, ali u njoj nisu više objavljivali sve epizode, već samo neke, na preskok.

Komentar:

Naši rendžeri su u operaciji raskrinkavanja bande pljačkaša i osujećenja pljačke banke. Narednik O'Hara i Brandy Jim pomažu šerifu kao pomoćnici, a Kit, uz pomoć Chin-Laoa, glumi bogatog dječaka iz grada, željnog uzbuđenja i upoznavanja s Divljim zapadom.

Unatoč tome što se Frankie pojavljuje samo na početku, ovo je jedna zabavna i duhovita epizoda, koja ne ubija nelogičnostima u scenariju. Likovi su životni i originalni, posebno pustolovi Old Nick i Bishop, a i cijela militaristička obitelj Holenhofer.
Radnja teče na logičan i očekivan, pa čak i proziran, ali nimalo dosadan način.
Kao i inače, Lavezzolo pazi na povijesne vjerodostojnosti, tako da imamo dosta napomena u stripu, koja su, nažalost, često ostala prazna u Van Goghovom izdanju. Uz pojašnjenja nepoznatih ili nesvakidašnjih pojmova, kojima ova priča obiluje, ima dosta objašnjenja izraza i uzvika na njemačkom koje upotrebljavaju glavni protagonisti ove priče - obitelj Holenhofer.

Gamba se ovdje propisno naradio. Ima dosta akcijskih scena s puno likova, a to mu baš ne leži. Uz to što je većinu likova teško razlikovati, dinamika crteža je loša, pa pokreti kruto i neprirodno izgledaju. Znam da je jedan od rekordera po brzini crtanja, ali bolja je kvaliteta od kvantitete. Ipak, to nije ništa nova, a ima i komičnih scena i likova gdje je svoj na svome, pa imamo jedan prosjek kad je Gamba u pitanju.

Donatellijeve naslovnice u Van Goghovom izdanju su nešto prekrasno, za razliku od kričavih i samo na prvu privlačnih Rotundovih u Ludensovom izdanju. Uz kričavost, Rotundova naslovnica koja pripada ovoj epizodi, s obješenim čovjekom u prvom planu je i prebrutalna za publiku kojoj je ovaj strip namijenjen.

(priča: 8, scenarij: 7, crtež: 6, naslovnice: 10) - 73%



Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2740 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/11/2018 : 22:19:25  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
Kit Teller je bio zapostavljen u recenzijama kojih je bilo zaista malo, ali čini mi se da se tu stanje popravlja. Samo naprijed
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6596 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 19/11/2018 : 22:22:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Noćni konjanici (LU 26 i 27; str. 83-196 i 5-58)
P: 6, S: 7, C: 7, N: 7


Onako, "službeno", tema epizode je osiguranje jednog američkog političara u predizbornoj kampanji na važnom državnom teritoriju (Teksas), ali zapravo se radi o već viđenom pokušaju pokvarenog zemljoposjednika da još malo okrupni svoj posjed. Dakle, ne znam da li se takvo nešto već pojavljivalo konkretno u Telleru dosad ali jest u većini Bonelli serijala; jednostavno, nije nepoznato kad se neki bogati zemljoposjednik želi još malo "raširiti" nedozvoljenim metodama. Ovdje je više takvih nezasitnih glava sklopilo društvo pod nazivom "Noćni konjanici" (ili "Konjanici noći"; više mi se sviđa prva formulacija) koje naivno stanovništvo drži u strahu puštajući zvukove iz zvona stare razrušene misije na samom jugu Teksasa, uz granicu s Meksikom. Povremeno vrše i razbojništva te je tako dolazak u takvo područje američkog guvernera Stonebacka, koji vrši predizbornu kampanju za novi mandat, veliki rizik za očuvanje sadašnjih granica i mira u tom području SAD-a. U misiju da "ispitaju teren" i spriječe probleme poslani su Teller, Frankie i Brandy Gim. Trebat će im mnogo pronicljivosti i hrabrosti kako bi sve prošlo uspješno.

Ne sviđa mi se kad se pokvarenjak izda u startu; već je prvi kontakt onog don Morantea Delgada s Miriam, kćeri njegova pokojnog rođaka, bio padanje maske i tu je nestala nada da će epizoda biti malo tajnovitija iako je ispunjena akcijom, prilično nepredvidiva i tijekom nje ima nekoliko iznenađenja poput pronalaska zarobljenika Jesua Agorrada, susjeda koji odbija Delgadu prodati imanje, u podrumskoj ćeliji. Zanimljiva je bila ta psihološka igra između Delgada i Kita, pričaju si jedno a misle drugo. Indijanci Pueblosi onako sporedno spominjani u serijalu na kraju presude Delgadu koji u bijegu od Kita bira pogrešno rješenje a tu mi se posebno svidjelo kad je Kita u besmislenoj akciji njegova spašavanja, udarcem kundakom po tikvi, spriječio Carlos Agorrado, sin susjeda koji je Delgadu odbio prodati imanje.
Na kraju pobjednicima ispada obitelj Agorrado budući da epizoda završava ženidbom Carlosa i Miriam, jedine nasljednice pokvarenog pokojnika Morantea.

Uglavnom, bilo je to ugodno čitanje.


P.S. Dok sam ovo pisao vidim najnoviji Spockov post. Moj pozdrav njegovoj odluci da recenzira Tellera. Ja ga pratim u Ludensu i uz pokoji Van Goghov best of tako da bude li neka od tih epizoda moj komentar će biti tu.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 19/11/2018 22:26:12
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 20/11/2018 : 07:05:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Noćni konjanici (LU 26 i 27; str. 83-196 i 5-58)
P: 6, S: 7, C: 7, N: 7


Onako, "službeno", tema epizode je osiguranje jednog američkog političara u predizbornoj kampanji na važnom državnom teritoriju (Teksas), ali zapravo se radi o već viđenom pokušaju pokvarenog zemljoposjednika da još malo okrupni svoj posjed. Dakle, ne znam da li se takvo nešto već pojavljivalo konkretno u Telleru dosad ali jest u većini Bonelli serijala; jednostavno, nije nepoznato kad se neki bogati zemljoposjednik želi još malo "raširiti" nedozvoljenim metodama. Ovdje je više takvih nezasitnih glava sklopilo društvo pod nazivom "Noćni konjanici" (ili "Konjanici noći"; više mi se sviđa prva formulacija) koje naivno stanovništvo drži u strahu puštajući zvukove iz zvona stare razrušene misije na samom jugu Teksasa, uz granicu s Meksikom. Povremeno vrše i razbojništva te je tako dolazak u takvo područje američkog guvernera Stonebacka, koji vrši predizbornu kampanju za novi mandat, veliki rizik za očuvanje sadašnjih granica i mira u tom području SAD-a. U misiju da "ispitaju teren" i spriječe probleme poslani su Teller, Frankie i Brandy Gim. Trebat će im mnogo pronicljivosti i hrabrosti kako bi sve prošlo uspješno.

Ne sviđa mi se kad se pokvarenjak izda u startu; već je prvi kontakt onog don Morantea Delgada s Miriam, kćeri njegova pokojnog rođaka, bio padanje maske i tu je nestala nada da će epizoda biti malo tajnovitija iako je ispunjena akcijom, prilično nepredvidiva i tijekom nje ima nekoliko iznenađenja poput pronalaska zarobljenika Jesua Agorrada, susjeda koji odbija Delgadu prodati imanje, u podrumskoj ćeliji. Zanimljiva je bila ta psihološka igra između Delgada i Kita, pričaju si jedno a misle drugo. Indijanci Pueblosi onako sporedno spominjani u serijalu na kraju presude Delgadu koji u bijegu od Kita bira pogrešno rješenje a tu mi se posebno svidjelo kad je Kita u besmislenoj akciji njegova spašavanja, udarcem kundakom po tikvi, spriječio Carlos Agorrado, sin susjeda koji je Delgadu odbio prodati imanje.
Na kraju pobjednicima ispada obitelj Agorrado budući da epizoda završava ženidbom Carlosa i Miriam, jedine nasljednice pokvarenog pokojnika Morantea.

Uglavnom, bilo je to ugodno čitanje.


P.S. Dok sam ovo pisao vidim najnoviji Spockov post. Moj pozdrav njegovoj odluci da recenzira Tellera. Ja ga pratim u Ludensu i uz pokoji Van Goghov best of tako da bude li neka od tih epizoda moj komentar će biti tu.



Hvala na potpori!

Ovdje se skoro slažemo po ocjenama.
Evo i moj komentar:

Ova epizoda obiluje predrasudama i stereotipima o Meksikancima, pa mislim da bi se jako svidjela sadašnjem američkom predsjedniku Trumpu. Zbog ovakvih događaja, a i razmišljanja, dotični gospodin je, danas, u mogućnosti izgraditi zid na toj istoj granici. :-)
Zanimljivo je ovo pročitati iz sadašnjeg konteksta navodne rasne i političke korektnosti, gdje je zabranjeno reći crnac ili peder, a da se razne kvazi udruge ne dignu na noge. Sreća pa se takve udruge bore za slobodan svijet bez predrasuda. Sama posljedica toga terora manjina nad tihom većinom (u današnjem "slobodnom" svijetu) i pokušaj otpora te većine je i izbor budale na mjesto predsjednika najmoćnije države svijeta.
No da se vratim na priču; glavni negativci su "Noćni konjanici", koji se pod kukuljicama okupljaju u staroj razrušenoj misiji i teroriziraju cijeli kraj.
Imamo tu još i Indijance katolike Pueblose koji slave Uskrs na način da nekoga žrtvuju tako da ga zavežu za ogroman kaktus i puste ga da iskrvari. Prilično okrutno, ali i originalno. Nadam se da je Lavezzolo malo ovo istražio prije pisanja, a ne samo izmislio!
Sve u svemu, jedna zanimljiva priča s solidnom scenarističkom izvedbom.
Crtež također solidan. Ne varira kvalitetom, kao u prethodnoj epizodi.
Originalne naslovnice standardno nemaju veze s radnjom, a ni Ludensova nije nešto. Također, naslovnica Ludensova broja 26 nema veze s radnjom ni ove, a ni prethodne epizode.

(priča: 8, scenarij: 7, crtež: 7, naslovnice: 5) - 71%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 20/11/2018 : 11:58:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Jel nije puno 140 kn za jednu epizodu Tellera? Nisam uopće skužio ta kolekc. izdanja od VG-a, na koliko su stranica i od kog broja objavljuju, ali pričekat ću to u Ludensu.

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6596 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 20/11/2018 : 13:03:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Spock, vidio sam tvoj (i ReemCP-ov također) komentar nakon što sam ostavio svoj. U pravu si što se tiče predrasuda i stereotipa o Meksikancima koji ispunjavaju epizodu a nasmijao si me s onim da bi se Trumpu jako svidjela.

ReemCP, ja sam kupio nekoliko Van Goghovih "best of" epizoda ali odlučio sam da neću dalje upravo zato što će to jednog dana izaći i u Ludensu a to duplanje mi se ne sviđa iako sam ga izvodio (npr. Zagor gigant o Kauffmanu pa u redovnoj seriji) no na greškama se uči a ovo s Tellerom je i neusporedivo skuplje tako da se zaustavljam na, čini mi se, 5 best of-ova koje imam.
Ako ih treba dati za stripove bolje s tih 130 ili 140 kuna koliko dođe jedan broj probati nešto novo.

loading...
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/11/2018 : 14:21:48  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Jel nije puno 140 kn za jednu epizodu Tellera? Nisam uopće skužio ta kolekc. izdanja od VG-a, na koliko su stranica i od kog broja objavljuju, ali pričekat ću to u Ludensu.


Ide samo u 60 primjeraka i zato je takva cijena. Broj stranica varira i nije uvijek isti (ovisi o tome koliko je dugačka pojedina priča), a izdanja su krenula negdje od originalnog broja 84.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

logo111
Senior Member



Croatia
2740 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 20/11/2018 : 14:29:44  Show Profile Show Extended Profile  Send logo111 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Jel nije puno 140 kn za jednu epizodu Tellera? Nisam uopće skužio ta kolekc. izdanja od VG-a, na koliko su stranica i od kog broja objavljuju, ali pričekat ću to u Ludensu.


Vidi u Ludensu kiosk SC izdanje Kit Tellera platiš 40 kuna i to nije malo.

Ovdje dobiješ luksuzno kolekcionarsko HC izdanje cijele priče (više orginalnih brojeva) za 140 kuna. Kada uzemeš da ide samo u 60 primjeraka naklade, mislim da nije puno (naravno nama kupcima uvijek bi moglo i manje).

Isto tako na koricama nemaš numeraciju tako da možeš izabrati samo neke priče koje su ti draže da imaš u takvom obliku. Netko je spomenuo da u takvom izdanju želi imati "Ku Klux Klan" i uzet će samo taj broj. Dakle to ti nije zamjena za Ludens nego da neke priče imaš u tom luksuznijem izdanju.

Edited by - logo111 on 20/11/2018 14:30:34
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2997 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 20/11/2018 : 15:13:55  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
Bilo bi bolje da su redovnu seriju malo pojacali i redovno izdavali,nego te knjige izdavali.Inace,izdanje nije skupo,nego preskupo.To opet nije razkog mog odustajanja od ovoga,jer dok Bernard pici naslovnice malo znace.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18397 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 20/11/2018 : 18:09:22  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Ni meni nisu the best knjige prioritet iako uzimam...bar dvije ture i svi zadovoljni...ovo je sada stvarno sporo...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 20/11/2018 18:09:51
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/11/2018 : 19:22:28  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by roby05

Bilo bi bolje da su redovnu seriju malo pojacali i redovno izdavali,nego te knjige izdavali.Inace,izdanje nije skupo,nego preskupo.To opet nije razkog mog odustajanja od ovoga,jer dok Bernard pici naslovnice malo znace.


Ako ćemo iskreno, SC verzija je također skupa jer većina priča ide kroz 2 broja pa si je onda platio 98 kn.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

roby05
Senior Member



Croatia
2997 Posts

Member since 26/07/2013

Posted - 20/11/2018 : 19:34:26  Show Profile Show Extended Profile  Send roby05 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

quote:
Originally posted by roby05

Bilo bi bolje da su redovnu seriju malo pojacali i redovno izdavali,nego te knjige izdavali.Inace,izdanje nije skupo,nego preskupo.To opet nije razkog mog odustajanja od ovoga,jer dok Bernard pici naslovnice malo znace.


Ako ćemo iskreno, SC verzija je također skupa jer većina priča ide kroz 2 broja pa si je onda platio 98 kn.


Da,da...krivo sam se izrazija,oba izdanja su preskupa.

Evala ti dalmatinski puce,pozdrav tebi s Poljuda Hajduce,nasem moru,galebu i skoju,Boze cuvaj Dalmaciju moju.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6596 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 20/11/2018 : 22:02:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
Manituovo oko (LU 27, str. 59-158)
P: 5, S: 3, C: 7, N: 7


Opet imamo jednu u Bonelliju već viđenu situaciju: razbojnici u odorama vojnika nastanjeni u dotad nepoznatoj utvrdi s ciljem počinjenja nekog kaznenog djela. Ali gdje je to već viđeno ni ja se, kao ni Spock ni ReemCP, ne mogu sjetiti. Uglavnom, ovdje su lažni vojnici u potrazi za tzv. Manituovim okom, legendarnim smaragdom koji je dokaz, pazite ovo, davnog spuštanja NLO-a na Zemlju, zapravo urušavanja te letjelice. Saznali su da Manituovo oko čuva pleme poglavice Ongatonga (koliko se sjećam nije spomenut naziv plemena iako ima poveznica s brojem 5 kada je to pleme nazvalo Kita "Odani nož" ali tko će se toga sjetiti) te istoga otimaju kako bi im otkrio gdje ga čuva. No, mudri starac šuti... Kit, koji u utvrdu dolazi dok se ide sastati s ocem Mosesom, ubrzo postaje sumnjičav držanjem vojnika a najveće iznenađenje mu tek predstoji.
U epizodi ima dosta nelogičnosti, naivnosti i ogromna sreća na Kitovoj strani ali dobro... kako ova epizoda nema svoju naslovnicu ocjena je preslikana od one koja ima veze sa prošlom epizodom.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 20/11/2018 22:02:47
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 20/11/2018 : 23:01:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by RAKOSI4

quote:
Originally posted by wesskowaz

78





I ja bi ovu pohotnu indijanku branija s vinčesterkom ma šta i pištolj bi izvadija , da je obranim od nasrtljivih konjokradica.



To bi možda mogao biti ovaj broj LMS-a.

http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/kt-kt-lms-330-bela-indijanka/10171/0/
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/11/2018 : 23:59:01  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Baš su smiješni konj i indijanac na LMS naslovnici, zna li se njezin autor.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 21/11/2018 : 07:14:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Manituovo oko (LU 27, str. 59-158)
P: 5, S: 3, C: 7, N: 7


Opet imamo jednu u Bonelliju već viđenu situaciju: razbojnici u odorama vojnika nastanjeni u dotad nepoznatoj utvrdi s ciljem počinjenja nekog kaznenog djela. Ali gdje je to već viđeno ni ja se, kao ni Spock ni ReemCP, ne mogu sjetiti. Uglavnom, ovdje su lažni vojnici u potrazi za tzv. Manituovim okom, legendarnim smaragdom koji je dokaz, pazite ovo, davnog spuštanja NLO-a na Zemlju, zapravo urušavanja te letjelice. Saznali su da Manituovo oko čuva pleme poglavice Ongatonga (koliko se sjećam nije spomenut naziv plemena iako ima poveznica s brojem 5 kada je to pleme nazvalo Kita "Odani nož" ali tko će se toga sjetiti) te istoga otimaju kako bi im otkrio gdje ga čuva. No, mudri starac šuti... Kit, koji u utvrdu dolazi dok se ide sastati s ocem Mosesom, ubrzo postaje sumnjičav držanjem vojnika a najveće iznenađenje mu tek predstoji.
U epizodi ima dosta nelogičnosti, naivnosti i ogromna sreća na Kitovoj strani ali dobro... kako ova epizoda nema svoju naslovnicu ocjena je preslikana od one koja ima veze sa prošlom epizodom.



1. Mislim da nije riječ o istom plemenu. To je bilo pleme Pawnee, a sin poglavice je Sivi Sokol, pa bi se i on pojavio.

2. Kitovo indijansko ime je Časni nož, ne odani. Između ta dva pojma je velika razlika. Nije pas da je odan, već je postupio časno, pa su mu zbog toga dali to ime. To je ono što ja stalno pričam o užasnom Ludensovom prijevodu. To je problem kada netko radi posao preko volje, pa umjesto kockara i kockarnica Alabame, Kanzasa, Oklahome…, imamo: račiću, račji račiću, račibrk, rakobrčić, rakovske odluke i slične nevjerojatno debilne izraze.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 21/11/2018 07:15:45
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6596 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 21/11/2018 : 07:46:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Manituovo oko (LU 27, str. 59-158)
P: 5, S: 3, C: 7, N: 7


Opet imamo jednu u Bonelliju već viđenu situaciju: razbojnici u odorama vojnika nastanjeni u dotad nepoznatoj utvrdi s ciljem počinjenja nekog kaznenog djela. Ali gdje je to već viđeno ni ja se, kao ni Spock ni ReemCP, ne mogu sjetiti. Uglavnom, ovdje su lažni vojnici u potrazi za tzv. Manituovim okom, legendarnim smaragdom koji je dokaz, pazite ovo, davnog spuštanja NLO-a na Zemlju, zapravo urušavanja te letjelice. Saznali su da Manituovo oko čuva pleme poglavice Ongatonga (koliko se sjećam nije spomenut naziv plemena iako ima poveznica s brojem 5 kada je to pleme nazvalo Kita "Odani nož" ali tko će se toga sjetiti) te istoga otimaju kako bi im otkrio gdje ga čuva. No, mudri starac šuti... Kit, koji u utvrdu dolazi dok se ide sastati s ocem Mosesom, ubrzo postaje sumnjičav držanjem vojnika a najveće iznenađenje mu tek predstoji.
U epizodi ima dosta nelogičnosti, naivnosti i ogromna sreća na Kitovoj strani ali dobro... kako ova epizoda nema svoju naslovnicu ocjena je preslikana od one koja ima veze sa prošlom epizodom.



1. Mislim da nije riječ o istom plemenu. To je bilo pleme Pawnee, a sin poglavice je Sivi Sokol, pa bi se i on pojavio.





Pa ovo mi je i bilo čudno kad sam otišao među ReemCP-ov popis i zanimljivosti kako je tako popularan a nigdje imena plemena ni malog Sivog sokola.

loading...
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 21/11/2018 : 10:24:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

Baš su smiješni konj i indijanac na LMS naslovnici, zna li se njezin autor.



Rekao bih da je Plavšić, ako su ovi podatci točni.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=23853
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 21/11/2018 : 14:09:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Je, Plavšić je. Samo što su mu uništili donji dio crteža u tiskari, dodajući naslov "Bela Indijanka", tako da su tehničari docrtavali, iza natpisa, noge Malom rendžeru, traljavo i nezgrapno, u, onako ovlaš, nacrtanim preširokim hlačama, kakve nije nosio. To svi znamo, jer je nosio uske hlače, uvučene u čizme.
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 21/11/2018 : 14:12:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Manituovo oko (LU 27, str. 59-158)
P: 5, S: 3, C: 7, N: 7


Opet imamo jednu u Bonelliju već viđenu situaciju: razbojnici u odorama vojnika nastanjeni u dotad nepoznatoj utvrdi s ciljem počinjenja nekog kaznenog djela. Ali gdje je to već viđeno ni ja se, kao ni Spock ni ReemCP, ne mogu sjetiti. Uglavnom, ovdje su lažni vojnici u potrazi za tzv. Manituovim okom, legendarnim smaragdom koji je dokaz, pazite ovo, davnog spuštanja NLO-a na Zemlju, zapravo urušavanja te letjelice. Saznali su da Manituovo oko čuva pleme poglavice Ongatonga (koliko se sjećam nije spomenut naziv plemena iako ima poveznica s brojem 5 kada je to pleme nazvalo Kita "Odani nož" ali tko će se toga sjetiti) te istoga otimaju kako bi im otkrio gdje ga čuva. No, mudri starac šuti... Kit, koji u utvrdu dolazi dok se ide sastati s ocem Mosesom, ubrzo postaje sumnjičav držanjem vojnika a najveće iznenađenje mu tek predstoji.
U epizodi ima dosta nelogičnosti, naivnosti i ogromna sreća na Kitovoj strani ali dobro... kako ova epizoda nema svoju naslovnicu ocjena je preslikana od one koja ima veze sa prošlom epizodom.



1. Mislim da nije riječ o istom plemenu. To je bilo pleme Pawnee, a sin poglavice je Sivi Sokol, pa bi se i on pojavio.

2. Kitovo indijansko ime je Časni nož, ne odani. Između ta dva pojma je velika razlika. Nije pas da je odan, već je postupio časno, pa su mu zbog toga dali to ime. To je ono što ja stalno pričam o užasnom Ludensovom prijevodu. To je problem kada netko radi posao preko volje, pa umjesto kockara i kockarnica Alabame, Kanzasa, Oklahome…, imamo: račiću, račji račiću, račibrk, rakobrčić, rakovske odluke i slične nevjerojatno debilne izraze.




U LMS je redovito Mali rendžer bio nazivan "Verni nož". Hoću reći "Vjerni", a ne Marco Verni!
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 21/11/2018 : 15:57:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

Manituovo oko (LU 27, str. 59-158)
P: 5, S: 3, C: 7, N: 7


Opet imamo jednu u Bonelliju već viđenu situaciju: razbojnici u odorama vojnika nastanjeni u dotad nepoznatoj utvrdi s ciljem počinjenja nekog kaznenog djela. Ali gdje je to već viđeno ni ja se, kao ni Spock ni ReemCP, ne mogu sjetiti. Uglavnom, ovdje su lažni vojnici u potrazi za tzv. Manituovim okom, legendarnim smaragdom koji je dokaz, pazite ovo, davnog spuštanja NLO-a na Zemlju, zapravo urušavanja te letjelice. Saznali su da Manituovo oko čuva pleme poglavice Ongatonga (koliko se sjećam nije spomenut naziv plemena iako ima poveznica s brojem 5 kada je to pleme nazvalo Kita "Odani nož" ali tko će se toga sjetiti) te istoga otimaju kako bi im otkrio gdje ga čuva. No, mudri starac šuti... Kit, koji u utvrdu dolazi dok se ide sastati s ocem Mosesom, ubrzo postaje sumnjičav držanjem vojnika a najveće iznenađenje mu tek predstoji.
U epizodi ima dosta nelogičnosti, naivnosti i ogromna sreća na Kitovoj strani ali dobro... kako ova epizoda nema svoju naslovnicu ocjena je preslikana od one koja ima veze sa prošlom epizodom.



1. Mislim da nije riječ o istom plemenu. To je bilo pleme Pawnee, a sin poglavice je Sivi Sokol, pa bi se i on pojavio.

2. Kitovo indijansko ime je Časni nož, ne odani. Između ta dva pojma je velika razlika. Nije pas da je odan, već je postupio časno, pa su mu zbog toga dali to ime. To je ono što ja stalno pričam o užasnom Ludensovom prijevodu. To je problem kada netko radi posao preko volje, pa umjesto kockara i kockarnica Alabame, Kanzasa, Oklahome…, imamo: račiću, račji račiću, račibrk, rakobrčić, rakovske odluke i slične nevjerojatno debilne izraze.




U LMS je redovito Mali rendžer bio nazivan "Verni nož". Hoću reći "Vjerni", a ne Marco Verni!



Ista stvar kao i "odani". Jedini pravi naziv u našem jeziku, koji opisuje ono što je Kit napravio i zbog čega je dobio to ime je "časni".
Odan i vjeran je Kitov konj, a Kit je častan.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 21/11/2018 : 16:02:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



KT VG 58: Crveni izvor (LMS 159), 115 str.

Scenarij: Andrea Lavezzolo
Crtež: Francesco Gamba
Naslovnica: Franco Donatelli

Dva sumnjiva tipa, nakon što su ostali bez konja, naiđu na napušteni rudnik. U njemu nađu kostur nesretnog kopača zlata prignječen velikim kamenom. Bitan detalj je da se pokraj njega nalaze kante s crvenom bojom, a u blizini je i izvor vode. Pretražujući dalje nađu i bogatu zlatnu žilu. Ne razmišljajući ni trenutka, jedan od njih upuca drugog, ne želeći dijeliti zlato ni sa kim. Taj lik se zove Roald Moore i jedini je negativac u ovoj epizodi. Krenuvši pješice dalje uhvati ga nevrijeme, a udar munje sruši stablo na njega, slomivši mu nogu. Spase ga Indijanci iz obližnjeg plemena, a njegu preuzima poglavična kćer koja mu kaže legendu o izvoru. Naime, dok je njen otac bio dijete, na izvoru je počela teći voda boje krvi, a to je bio Manituov znak da je vrijeme mira završilo, a sve dok je voda bistra vladati će mir. Sada one kante s crvenom bojom u rudniku postaju bitne!
Tada se u priču uključuju Kit i Frankie, koji su poslani u izviđanje nakon što je jedan Indijanac donio u utvrdu vijest o tajanstvenom bijelcu koji živi s indijanskim plemenom. Roald se dolaskom rendžera uznemiri, jer se boji da će naći tijelo njegova nesretnog kompanjona.

Loša i naivna pričica za dječji uzrast. Nakon više nego solidne prethodne, nadao sam se boljem. Zaplet je dobar, ali kako se priča razvija, naivnost raste eksponencijalno.
Frankie se pokazao izrazito sposobnim, do razine da se konačno obistinilo ono što stalno napominje, a to je da čuva Kita i pazi da mu se nešto ne dogodi. Istina, ovdje se pokazao sposobnijim od Kita u svim segmentima. To je dobra stvar, a loša je što je to uspio uz pomoć Kitovog konja - Crne Munje, koji je pokazao da se, uz nevjerojatnu inteligenciju, zna i boriti. Opet sam čekao kada će progovoriti! Lavezzoliju svaka čast, ali ta njegova zaluđenost konjima stvarno ide na živce. Zanimljivo mi je da je Indijance opet smjestio u kolibe tipične za Aljasku. Ne znam odakle mu to i dali su Indijanci u južnijim krajevima živjeli u takvim kolibama.

Gamba je standardno odradio i ovu epizodu. To njegov prosjek, bez nekog pretjeranog truda. Iskreno, ova priča i ne zaslužuje bolje.

Donatelli je, pak, nacrtao jednu od najboljih naslovnica. Čisto sam impresioniran i kapa do poda, majstore. Toliko je realno nacrtana, da izgleda kao fotografija. Pogledajte lice Indijanca, a i Malog rendžera u akciji. Divota i krasota!!

Samo neka nam poživi Van Gogh, jer ovo izdanje je za 5+!

(priča: 6, scenarij: 3, crtež: 7, naslovnice: 10) - 58%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 21/11/2018 16:13:11
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 21/11/2018 : 16:17:43  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Hvala vam svima što ste mi objasnili ovo u vezi kolekc. izdanja

quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

kada je to pleme nazvalo Kita "Odani nož"


2. Kitovo indijansko ime je Časni nož, ne odani.



Spock, moraš razumjet mene i Dwaynea da mi čitamo Ludens i taj njihov prijevod, a pričali smo koliko nam neke stvari dižu živce (rakast, račići...) VG je sigurno puno bolji po tome

Ako se sjećaš, pisao sam na stranici 29 ove teme, pa sam spominjao:

quote:
Originally posted by ReemCP

Kod trećeg susreta sa Sivim Sokolom, Kit ga zove Sivi Vuk. I to više puta..
Sivi Sokol Kita zove malo Časni nožu (VG), pa Vjerni nožu (LU), pa malo Odani nožu (LU) Kako stigne



Vidiš da se oni u Ludensu ne mogu dogovorit oko "vjernog" i "odanog", a oboje je valjda pogrešno. To je kad nikoga nije briga za prijevod, a opet ovo izdanje košta 40 kn što opet nije malo. Iako valjda niko ne mari za to..

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Dexters
Senior Member



Croatia
1525 Posts

Member since 05/08/2018

Posted - 21/11/2018 : 16:30:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Dexters a Private Message  Reply with Quote
Sorry ako je glupo pitanje, ali u čemu je problem s "račići"? Mali rakovi, zar ne?
Go to Top of Page
Page: of 111 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.41 seconds. Snitz Forums 2000