forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Martin Mystère
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 166

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 26/12/2020 : 22:25:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Citao sam je 6 dana bas dosadno

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7004 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 29/12/2020 : 09:53:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Evo DeeCaya s novom Martijevom recenzijom:

https://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-vec-55-brodolom-telemaha/2547/

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16366 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/12/2020 : 12:14:53  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Zašto za ove epizode u recenzijama piše da imaju 160 stranica? Nije to tačno.
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 29/12/2020 : 12:49:29  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by delboj

Zašto za ove epizode u recenzijama piše da imaju 160 stranica? Nije to tačno.


koje?
zar nije cela edicija od broja 279 presla na 160 str?

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16366 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 29/12/2020 : 15:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Da, tako piše na naslovnim stranicama, ali epizode imaju 154 stranice. U recenziji epizode Longituda nula piše kako treba, dok u ostalim piše naopako, u nekim čak 161!
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 29/12/2020 : 16:35:52  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
dobro, 154 + 2 uvodna + 4 naslovna i zadnja = 160

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 29/12/2020 : 22:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Evo DeeCaya s novom Martijevom recenzijom:

https://www.stripovi.com/recenzije/martin-mystere-mm-vec-55-brodolom-telemaha/2547/




Lepo je videti Dee Cayeve nove recenzije novih epizoda Martija koje objavljuje VC. Pogotovo jos kad vidim ovako (za Dee-a) visoke ocene znaci da je sigurno dobra prica i dobar je orijentir za one koji ne kupuju bas svaku epizodu, koju epizodu valja nabaviti.
Go to Top of Page

Dwayne_Looney
Advanced Member



6590 Posts

Member since 15/10/2014

Posted - 04/01/2021 : 01:09:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Dwayne_Looney a Private Message  Reply with Quote


Brodolom "Telemaha" (VČ 55)
(P: 8, S: 7, C: 9, N: 6)


Večeras pročitao i zaista je dobra priča "Brodolom Telemaha", onako samostalna, bez potrebe da čitamo neke poveznice iz ranijih brojeva. Ovo je miks misterije i akcije s odmjerenom dozom humora ali opet taj kraj malo smanjuje ocjenu scenariju. Nije ona glavna Castellijeva boljka, dakle nije zbrzan ali su mi ona ubojstva otkačenih pretendenata na prijestolje višak. Nisu to neki svemirci ili zvijeri iz doba Atlantide i Mua da ih je trebalo potamaniti, a prisutan je i tradicionalni spas u zadnji čas.
Epilog zanimljiv ali teško ostvariv, Leroux izigrao sve živo, "prodao" priču da je oslobodio Luja XVII., pokupio blago i put pod noge. No, nekako je simpatično oblikovano, kao jedna Martyjeva pretpostavka koja se, eto, uistinu ostvarila. Time je rečeno "čiča miča, gotova je priča", na ovu temu se Castelli ne namjerava vraćati.
Francuska mi u ovom povijesnom razdoblju obično ne leži jer se u tim njihovim revolucijama ne zna tko je protiv koga, tko koga giljotinira ali, srećom, toga ima samo u tragovima.

A sad ide rubrika
"Šta to pišete aman više, bre?"

Ovom prilikom se bavim kolektivnom zbunjolom DeeCaya i Veselog četvrtka oko datuma potonuća "Telemaha". Samo su tri stavke.
1) U drugoj činjenici recenzije DeeCay piše "Jedrenjak Telemah (Telemaque) ili Kentanadoan (Quintanadoine), natovaren lojem, drvnom građom i čavlima, u prosincu 1789. iz Rouena krenuo putem Bresta, no potonuo je godinu dana kasnije iz nepoznatih razloga.".
U rubrici "Zanimljivosti", iz popratnog teksta koji se DeeCay potrudio pronaći, se vidi da je krenuo 25.12.1789., skršio se 3.1.1790. (u stripu navečer 2.1., svejedno) tako da ovakva formulacija djeluje zbunjujuće. Ovdje bi trebao djelovati i Curunir. Ono "godinu dana kasnije"... pa suho brojčano gledano to jest iduću godinu ali svega 9-10 dana kasnije odnosno nakon početka plovidbe tako da "godinu dana kasnije" nije baš najprikladnije, navodi na pogrešan zaključak.
2) Međutim, zanimljivo je, opet, da u "Zanimljivostima" DeeCay u prvoj točki negira svoju drugu činjenicu jer piše da je jedrenjak "Telemah" potonuo u prosincu 1789. godine; dakle, ne više u 1790. godini. Pritom se poziva na Castellijev tekst nakon same radnje stripa.
3) "Veseli četvrtak", pak, u tom istom Castellijevom tekstu nakon radnje stripa piše da je datum potonuća 3.12.1890., 100 godina poslije. Pa dobro, da je 3.1.1890., moglo bi biti tiskarska greška ali odakle sad 3.12., 100 godina poslije, jedan ubačen i jedan promašen broj?
Sad me zanima je li DeeCay čitao originalno talijansko izdanje ili VČ-ovo? Ako je original, moguće da se Castelli malo zaigrao pa svu radnju ostavio u 1789. jer je ipak priču pisao u suradnji s Lottijem. Mada, opet, previše je tu teorija koje se međusobno kose i nemoguće ih je uskladiti i naći razumno objašnjenje.

Eto, čisto da bude zabilježeno, nisam odavno pisao. Neka ne bude shvaćeno kao kritika, volim kad se DeeCay uhvati Martyja.

loading...

Edited by - Dwayne_Looney on 04/01/2021 01:11:26
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8226 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 04/01/2021 : 01:53:00  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message  Reply with Quote
Bravo! Uhvatio si i Kastelijevu gresku (tako je i u italijanskom originalu), a i moju. U svakom slucaju nije do prevodioca, njeno je da prevodi sta je u originalu, ja sam taj koji ceslja i ispravlja krive drine, ali eto, 1890 mi je promakla nekako. Da, treba svakako da stoji 1790.
Svaka cast na oku sokolovom!

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16366 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 04/01/2021 : 09:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
A čija je greška u epizodi "Treće pleme" da je 6 puta 12 jednako 62? Da li je tako i u originalu?
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 16/01/2021 : 17:51:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Koliko sam ispratio, saga o heksagonima se u okviru redovnih VČ brojeva svodi na...

#10 - Grendel!
#14 - Crno sunce
#52 - Venčanje

Može neko da mi potvrdi? Hvala. Pošto ima još VČ epizoda koje su radili Recagno/Esposito Bros, ali me zanimaju samo heksagoni (da se nadovežem na g2 i g6).

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37338 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 16/01/2021 : 23:40:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

MM nije toliko moje podrucje, pa tu sigurno ima znalaca - da li je ovo vec bilo ugurano u neku od njegovih prica? Zacudio bi se da nije. Za Bermudski trougao (uopste) znam da je bio.
https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_A._Deering



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

IGMAN2
Senior Member



2404 Posts

Member since 08/05/2003

Posted - 17/01/2021 : 14:39:10  Show Profile Show Extended Profile  Send IGMAN2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


MM nije toliko moje podrucje, pa tu sigurno ima znalaca - da li je ovo vec bilo ugurano u neku od njegovih prica? Zacudio bi se da nije. Za Bermudski trougao (uopste) znam da je bio.
https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_A._Deering





Bilo je o Mary Celeste, u epizodi Knjiga tajni, isto o jedrenjaku nađenom bez posade
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37338 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 17/01/2021 : 16:02:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ah, odlicno. Ne sjecam se dobro price ali posto ionako moram da obrnem MM debeljucu 3, procitacu je. No, ona prica iza nje u Tunguskoj mi je bila odlicna kao klincu.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

prozirna senka
stripovi.com suradnik



USA
8226 Posts

Member since 22/04/2004

Posted - 18/01/2021 : 04:54:20  Show Profile Show Extended Profile  Send prozirna senka a Private Message  Reply with Quote
@delboj
greska prevodioca, a i moja, s obzirom da tokom iscitavanja nisam uocio razliku izmedju 72 i 62 (a naci ce se dosta takvih greskica ako se obrati paznja, ko radi taj i gresi, tipa zamene juzni za severni pol u mm misterijama Longituda nula; ali ono sto ne mozete da primetite na primer je nevidjeno unapredjen dijalog u ne tako malom broju epizoda, neverovatno zvuci, ali scenaristi retko imaju pojma o cemu pisu: ja sam morao recimo da vrsim svako malo intervencije u tekstu, u Horizontu dogadjaja na primer, na kraju krajeva, ja sam astronom po pozivu, a ne Morales, pa je VCovo izdanje daleko tacnije i naucnije od originalnog, u Smaku sveta nesrecnici ne znaju da su Apalaci na Istoku, zato u VCovom izdanju imate Stenovite planine, scenaristi pomesali planine, ko kad bi ja maljen i triglav pomesao... ccc, itakodalje)
Ima naravno i nekih drugih resenja koje su van moje kontrole, a spadaju u rang "lektora", jer kad ja zavrsim onda ide na lektorisanje, pa uprkos mojim intervencijama, naci cete nekakve "rakove obratnice" namesto severnih povratnika, svemire namesto vasiona i tako... dok ja cupam ovo malo kose. gaaaah

@gil-galad
lele, buraz... jeste, saga o heksagonima se sto se VCa tice zavrsava na tom broju koje si naveo, ali g2 i g6 nisu ni izdaleka dovoljni da se prate. Imas g1, pa onda period lmsa pre toga, od price agarti, pa preko sekte asasina, do 10 godina kasnije, vragova pakla, njujorskih prica (a sigurno ima jos vise, ovo mi pade na pamet dok cirkam rum u ove sitne sate). Uglavnom, ima da se cita i cita:)

Cuvajte, cedo moje milo, jezik kao zemlju. Rec se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. Ne uzimajte tudu rec u svoja usta. Uzmeš li tudu rec, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potudio.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/01/2021 : 07:38:30  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Oce li marti kad u visoko doci

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 18/01/2021 : 09:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Oce li marti kad u visoko doci



Da istražuje piramide...
Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16366 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 18/01/2021 : 09:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by prozirna senka

@delboj
greska prevodioca, a i moja, s obzirom da tokom iscitavanja nisam uocio razliku izmedju 72 i 62 (a naci ce se dosta takvih greskica ako se obrati paznja, ko radi taj i gresi, tipa zamene juzni za severni pol u mm misterijama Longituda nula; ali ono sto ne mozete da primetite na primer je nevidjeno unapredjen dijalog u ne tako malom broju epizoda, neverovatno zvuci, ali scenaristi retko imaju pojma o cemu pisu: ja sam morao recimo da vrsim svako malo intervencije u tekstu, u Horizontu dogadjaja na primer, na kraju krajeva, ja sam astronom po pozivu, a ne Morales, pa je VCovo izdanje daleko tacnije i naucnije od originalnog, u Smaku sveta nesrecnici ne znaju da su Apalaci na Istoku, zato u VCovom izdanju imate Stenovite planine, scenaristi pomesali planine, ko kad bi ja maljen i triglav pomesao... ccc, itakodalje)
Ima naravno i nekih drugih resenja koje su van moje kontrole, a spadaju u rang "lektora", jer kad ja zavrsim onda ide na lektorisanje, pa uprkos mojim intervencijama, naci cete nekakve "rakove obratnice" namesto severnih povratnika, svemire namesto vasiona i tako... dok ja cupam ovo malo kose. gaaaah


Da, vjerujem da i u samom izvornom tekstu ima mnogo grešaka. A što se tiče lektorske kontrole, to sam primijetio da ima dosta toga što ne valja u svim izdanjima Veselog četvrtka. Ono što mi posebno smeta je da skoro nigdje nema priloga ovamo, mislim da sam u posljednje vrijeme u samo jednom stripu na jednom mjestu naišao na prilog ovamo. Generalno je pismenost tih lektora sumnjiva. Evo npr. u Dampiru katedralu u Londonu nazivaju Sent Pol! Valjda je oduvijek bio Sveti Pavle.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24618 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 18/01/2021 : 10:00:57  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je tu pomalo kriv i sâm pravopis srpskog jezika i pravila transkrpicije, koja nisu dosledna. Ako je katedrala Saint Paul u našoj verziji Sveti Pavle, zašto onda Notre Dame nije Naša Gospa ? Ako su Rocky mountains Stenovite planine, zašto onda Sierra Nevada nije Snežna brda?

I šta fali Rakovoj obratnici? ;)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16366 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 18/01/2021 : 10:31:16  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Mislim da je tu pomalo kriv i sâm pravopis srpskog jezika i pravila transkrpicije, koja nisu dosledna. Ako je katedrala Saint Paul u našoj verziji Sveti Pavle, zašto onda Notre Dame nije Naša Gospa ? Ako su Rocky mountains Stenovite planine, zašto onda Sierra Nevada nije Snežna brda?

I šta fali Rakovoj obratnici? ;)


To nije pitanje za mene. Notre Dame se prvodilo kao Bogorodičina crkva.

U literaturi na srpskom bi Rakova obratnica trebalo da se zove sjeverni povratnik.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24618 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 18/01/2021 : 10:46:39  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Nemoj mi reći da se onda i Milerov roman prevodi kao Severni povratnik? Bio sam ubeđen da su oba naziva tačna, jedan je više tehnički (severni povratnik), drugi poetičniji i arhaičniji. Znam da nije merilo, ali ovo sam našao:

"Porijeklo imena Rakove obratnice je starogrčki, još iz vremena od prije više od 2000 godina. U to vrijeme se Sunce u zenitu nalazilo na mjestu gdje se noću nalazilo zviježđe Raka."

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

delboj
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
16366 Posts

Member since 01/03/2004

Posted - 18/01/2021 : 10:51:59  Show Profile Show Extended Profile  Send delboj a Private Message  Reply with Quote
Ne, pa to je nešto drugo, mislim drugi je kontekst gdje može i tako. Ja nisam rekao da nije tačno, nego da bi trebalo tako da se zove, prvenstveno kad se misli na geografski pojam.


Edited by - delboj on 18/01/2021 10:52:48
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 18/01/2021 : 15:28:02  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Mislim da je tu pomalo kriv i sâm pravopis srpskog jezika i pravila transkrpicije, koja nisu dosledna. Ako je katedrala Saint Paul u našoj verziji Sveti Pavle, zašto onda Notre Dame nije Naša Gospa ? Ako su Rocky mountains Stenovite planine, zašto onda Sierra Nevada nije Snežna brda?

I šta fali Rakovoj obratnici? ;)


Ništa, idi da moderiraš odbor za standardizaciju srpskog jezika
Pravila su dosledna, ali primena nije.
Tako je pravilo, kada reč ili fraza uđe u upotrebu direktno iz stranog jezika, da se koristi transkripcija, u suprotnom se koristi prevod.
Mediji, naravno, odavno nemaju lektore te ćeš svašta da čuješ i pročitaš i možda zbog toga stvoriš krivu sliku o "lošim" pravopisnim pravilima.
Mene užasava politički korektan (?) "rodno senzitivan govor" (-kinja i sl.), i obraćanje ili pričanje o tim istim ženama prezimenom u nominativu ili muškom rodu.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 18/01/2021 : 23:33:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by prozirna senka

@gil-galad
lele, buraz... jeste, saga o heksagonima se sto se VCa tice zavrsava na tom broju koje si naveo, ali g2 i g6 nisu ni izdaleka dovoljni da se prate. Imas g1, pa onda period lmsa pre toga, od price agarti, pa preko sekte asasina, do 10 godina kasnije, vragova pakla, njujorskih prica (a sigurno ima jos vise, ovo mi pade na pamet dok cirkam rum u ove sitne sate). Uglavnom, ima da se cita i cita:)



Hvala, bitan mi je samo VČ. Ovo ostalo sam sve odavno nekoliko puta čitao, a vratio bih se malo MM-u makar kroz ovo trenutno.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7612 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 01/02/2021 : 17:21:27  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
https://agarthi.forumfree.it/?t=35459213&st=135#entry639450168

više od 40 martijevih kratkih priča ..neke su izašle u libelusovom superbooku 10 ''misterij oblačića koji govore'' a neke su neobjavljene...
Go to Top of Page
Page: of 166 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.44 seconds. Snitz Forums 2000