forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Stripovi u medijima
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

manhunter
Moderator



Switzerland
24647 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/06/2012 : 12:33:30  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Da vidimo koliko smo zastupljeni u "ozbiljnom svetu".

Za početak:
http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/327241/Kanis-li-pobijediti-ne-smijes-izgubiti-40-godina-Alana-Forda-na-Balkanu

"Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti": 40 godina "Alana Forda" na Balkanu


Čuveni strip “Alan Ford” možda nije toliko promenio istoriju stripa, koliko je zauvek promenio živote generacija koje su odrastale uz poslovicu Broja 1: "Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti!" Ove godine se navršava 40 leta od kada su avanture agenta Alana Forda osvojile srca miliona širom tadašnje SFRJ.

Scenarista Lučijano Seki i crtač Roberto Raviola, poznatiji pod pseudonimima Magnus i Maks Bunker, u maju 1969. godine u Italiji pokrenuli su strip „Alan Ford”. Radnja se dešava u gradu Njujorku gde se kroz avanture ekipe TNT ismevaju kapitalizam, rasizam i druge osobine američkog društva, ali i totalitarizam tadašnjih zemalja istočnog bloka.



U bivšoj Jugoslaviji "Alan Ford" je počeo da diše kada je zagrebački "Vjesnik" 1972. godine objavio prve brojeve sa prevodima i adaptacijom na hrvatskosrpski jezik. Na veći uspeh se čekalo dok se u 25. broju nije pojavio Superhik, antiheroj koji krade od siromašnih da bi davao bogatima.



Ogroman uspeh kao u SFRJ "Alan Ford" nije postigao ni u jednoj drugoj državi, pa ni u domovini Italiji. Naprotiv - u Francuskoj i Brazilu, na primer, nije opstao na tržištu više od dva-tri broja.



Za to je sigurno najzaslužniji genijalni prevodilac Nenad Briksi, koji je jedinstvenim stilom i prepoznatljivim, britkim jezikom u dijaloge junaka uneo crni humor kakav čitaoci dotad nisu čuli. Rođen 1924. u Varaždinskim Toplicama, Briksi je tokom života prodefilovao kroz karijeru novinara, romanopisca, komediografa i urednika i pokretača mnogih časopisa. Kada je umro u Zagrebu 1984. godine, jedna era otišla je u legendu.



Čak i scenarista stripa Lučijano Seki, poznatiji pod pseudonimom Maks Bunker, smatra da je Briksi jedan od retkih prevodilaca koji su uspeli da dočaraju crnu satiru kojom su obeleženi priča i crtež "Alana Forda".


Alan Ford sa Titom

U krugovima ljubitelja stripa veoma je popularan broj “Alan Forda” u kojem se ekipa TNT susreće sa Jospipom Brozom Titom, a koji je u SFRJ iz očiglednih razloga bio zabranjen. Marijan Matić Max, jedan od najvećih kolekcionara stripova na ovim prostorima, poseduje čak četiri primerka retkog broja u kojem se Broj 1 zamera drugu Titu.

U svojoj kolekciji imam nekoliko primeraka koje sam skupio tokom godina od kolekcionara širom zemlje, i to su verovatno i jedini koji postoje. Ovaj broj je u bivšoj Jugoslaviji bio faktički zabranjen - priča Matić.




Alan Ford u školskim klupama



Naš populani glumac Dragan Vujić Vujke jedan je od vernih fanova stripova “Alan Ford”. Devedesetih godina pokrenuo je i incijativu za istoimenu predstavu koja je igrana više od sto puta u pozorištu na Terazijama.


Kultni alanfordovski lik Broj 1

- Sećam se kako smo još kao deca

čekali ispred trafike da stignu stripovi iz Hrvatske, da bismo još pre škole mogli da pročitamo najnovije dogodovštine našeg omiljenog junaka. Dugo sam imao čitavu kolekciju stripova, redovnih izdanja i specijala, ali sam, na žalost, morao da ih prodam. Voleo bih da obnovim tu kolekciju, ali i da ponovo pokrenem predstavu “Alan Ford” koja već dugo nije na repertoaru pozorišta. Čuo sam čak da se sprema i film o istoimenom junaku, a ako ta ideja uspe, biću sigurno u prvim redovima bioskopa - priča za "Blic" Vujke.

Kako se priča nastavlja...



Nenad Briksi i Magnus nisu više među živima, ali Maks Bunker i dalje ne odustaje od novih avantura koje svakodnevno piše. “Alanfordovci” širom sveta sa njim održavaju duh stripa pod parolom: “Kaniš li pobjediti, ne smiješ izgubiti”.



Brojevi “Alan Forda” i danas mogu da se kupe u prostorijama “Maks Bunker presa” u Milanu. Cena unikatnog prvog broja sa naslovom "Grupa TNT" je 250 evra. A stranicu unikatnih crteža Magnusa i Bunkera ljubitelji stripa plaćaju i do 200 evra.


I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 10/06/2012 : 12:38:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
Zelis li pobijediti, ne smes izgubiti i
42 (43?) godine



Ali dobro, ako ce zbog "jubileja" da krenu da izdaju "normalnog" Alana, nemam nista protiv

Edited by - Jasko on 10/06/2012 12:38:37
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22146 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 10/06/2012 : 12:38:31  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
http://www.index.hr/black/clanak/darkwoodski-bubnjevi-presli-jos-jednu-granicu-popularni-zagor-prvi-put-na-bosanskom-jeziku/619555.aspx

http://www.kurir-info.rs/zagor-progovorio-i-bosanskim-jezikom-clanak-266852

http://www.najvesti.com/vesti-iz-srbije/vesti-drustvo/451133-Blek-i-Zagor-sakupljaju-smece.html

http://www.delfi.rs/ves590/delfi_vesti_zagor_spasava_pecku_patrijarsiju.html

http://vesti.aladin.info/2012-06-09/717551#

http://www.naslovi.net/2011-07-17/vecernje-novosti/zagor-zivi-kraj-elvisa/2677908

http://www.24sata.rs/vesti/aktuelno/vest/u-kragujevcu-proslava-50-godina-od-nastanka-stripa-zagor/6111.phtml

Edited by - King Warrior on 10/06/2012 12:49:50
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 10/06/2012 : 12:39:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Svasta sam cuo za to sa Titom - ali verzija koja najvise cirkulise je da je to neka sprdnja u reziji slovenacke Mladine ? Moze li neka verifikacija, da ne brstim sad onaj thread od milion strana...

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 10/06/2012 : 12:41:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Svasta sam cuo za to sa Titom - ali verzija koja najvise cirkulise je da je to neka sprdnja u reziji slovenacke Mladine ? Moze li neka verifikacija, da ne brstim sad onaj thread od milion strana...



Jeste
Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 10/06/2012 : 12:43:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Ondak Blic lupeta :D

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24647 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/06/2012 : 12:54:41  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Šta sad Mladina????

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Mairosu
Advanced Member



6689 Posts

Member since 03/07/2008

Posted - 10/06/2012 : 12:59:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Mairosu a Private Message  Reply with Quote
Pa to je izaslo u Mladini, ne u redovnoj seriji.

Ko igra za raju, i zanemaruje taktiku, zavrsit ce karijeru u nizerazrednom Vratniku.

Kakav ti je kupus, takva ti je sarma -- otac Tadej
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/06/2012 : 13:46:10  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mairosu

Svasta sam cuo za to sa Titom - ali verzija koja najvise cirkulise je da je to neka sprdnja u reziji slovenacke Mladine ? Moze li neka verifikacija, da ne brstim sad onaj thread od milion strana...



ne sičan se točno ko je izda al mislin da je to bila nekakva šprdnja na nudističke plaže

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/06/2012 : 18:44:36  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv je broj komentara! Skoro pa 250 !!!!!???
Mahom likovi koji nisu na forumima.
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 10/06/2012 : 18:50:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by cat claw

Zanimljiv je broj komentara! Skoro pa 250 !!!!!???
Mahom likovi koji nisu na forumima.


Alan Ford je strip koji citaju oni koji stripove ne citaju :)
Ovim se dokazuje apsolutno pogresna izdavacka politika Sveta
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 10/06/2012 : 18:54:02  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko

quote:
Originally posted by cat claw

Zanimljiv je broj komentara! Skoro pa 250 !!!!!???
Mahom likovi koji nisu na forumima.


Alan Ford je strip koji citaju oni koji stripove ne citaju
:)
Ovim se dokazuje apsolutno pogresna izdavacka politika Sveta




jedan moj prika čita samo AF. i ništa drugo od stripova.niti ga zanima

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

cat claw
Advanced Member



5820 Posts

Member since 06/10/2007

Posted - 10/06/2012 : 21:11:21  Show Profile Show Extended Profile  Send cat claw a Private Message  Reply with Quote
Covek uci dok je ziv.
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24647 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/06/2012 : 21:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
I mene je iznenadio broj komentara. Ovoliko obično imaju samo Nataša Bekvalac i Toma Nikolić.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Ultras
Advanced Member



Serbia
10000 Posts

Member since 17/10/2008

Posted - 10/06/2012 : 21:45:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Ultras a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

I mene je iznenadio broj komentara. Ovoliko obično imaju samo Nataša Bekvalac i Toma Nikolić.


Ne bi me iznenadilo da i njih dvoje kažu da ga čitaju




Svet stripa - portal - forum - blog - facebook - twitter
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24647 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 10/06/2012 : 21:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ja mislim da toliko pismeni baš i nisu. ;-)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

bvagner3
Senior Member



Croatia
2280 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 10/06/2012 : 22:03:14  Show Profile Show Extended Profile  Send bvagner3 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bvagner3

,

Go to Top of Page

bvagner3
Senior Member



Croatia
2280 Posts

Member since 13/01/2009

Posted - 10/06/2012 : 22:16:32  Show Profile Show Extended Profile  Send bvagner3 a Private Message  Reply with Quote
To nisu baš toliko rijetki primjerci,osim lijevog većeg formata(kojeg sam imao,i prodao jer je čisto piratsko smeće),desni je puno kvalitetnije napravljen(Borgis format otprilike),postoji SC i HC verzija,relativno su jeftini i lako nabavljivi na aukcijama ....
Go to Top of Page

sandyboy
Average Member

628 Posts

Member since 09/09/2010

Posted - 10/06/2012 : 22:52:11  Show Profile Show Extended Profile  Send sandyboy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Jasko

quote:
Originally posted by cat claw

Zanimljiv je broj komentara! Skoro pa 250 !!!!!???
Mahom likovi koji nisu na forumima.


Alan Ford je strip koji citaju oni koji stripove ne citaju
:)
Ovim se dokazuje apsolutno pogresna izdavacka politika Sveta




jedan moj prika čita samo AF. i ništa drugo od stripova.niti ga zanima



Ali nađe se takvih slučajeva. Znam za jednu curu kojoj je Blade Runner omiljeni film ali to je sve od sf-a što ju zanima. Nit je gledala išta drugo, nit je čitala ikad, niti gejma niti ide po konovima.
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 11/06/2012 : 16:34:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
http://www.mondo.rs/s247767/Zabava/Kultura/MONDO_TV-_Kostana_i_Hajduk_Stanko_u_stripu.html
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/06/2012 : 16:36:10  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sandyboy

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Jasko

quote:
Originally posted by cat claw

Zanimljiv je broj komentara! Skoro pa 250 !!!!!???
Mahom likovi koji nisu na forumima.


Alan Ford je strip koji citaju oni koji stripove ne citaju
:)
Ovim se dokazuje apsolutno pogresna izdavacka politika Sveta




jedan moj prika čita samo AF. i ništa drugo od stripova.niti ga zanima



Ali nađe se takvih slučajeva. Znam za jednu curu kojoj je Blade Runner omiljeni film ali to je sve od sf-a što ju zanima. Nit je gledala išta drugo, nit je čitala ikad, niti gejma niti ide po konovima.



ovaj je čita ka dite al sad ga samo AF zanima

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

sandyboy
Average Member

628 Posts

Member since 09/09/2010

Posted - 11/06/2012 : 18:51:11  Show Profile Show Extended Profile  Send sandyboy a Private Message  Reply with Quote
Aaah. Uh pa šta je to drugo čitao da mu se sve osim AF zgadilo?
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46537 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/06/2012 : 19:03:12  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
čita je sve šta i ja. odrasli smo skupa,bili susidi,minjali se za romane,ista generacija,prve halucinogene droge zajedno provali , samo AF mu je u điru,drugo ga ne zanima od stripa

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Djuro
New Member

Serbia
273 Posts

Member since 29/03/2006

Posted - 14/06/2012 : 20:17:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Djuro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bvagner3

To nisu baš toliko rijetki primjerci,osim lijevog većeg formata(kojeg sam imao,i prodao jer je čisto piratsko smeće),desni je puno kvalitetnije napravljen(Borgis format otprilike),postoji SC i HC verzija,relativno su jeftini i lako nabavljivi na aukcijama ....


Nije mi bas najjasnije da li je ovo strip koji je izasao u Italiji, ili se to neko kod nas igrao i pisao i crtao bez ovlascenja Bunkera?
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 14/06/2012 : 20:22:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Djuro
Nije mi bas najjasnije da li je ovo strip koji je izasao u Italiji, ili se to neko kod nas igrao i pisao i crtao bez ovlascenja Bunkera?



Strip nije izasao u Italiji. Slovenacki list "Mladina" izdala je strip u nastavcima pred raspad federacije. Table u stripovima su iz drugih stripova o Grupi TNT.
Pazi, to je bilo pre 25 godina. A pritom je strip iskoriscen u politicke svrhe. Bio je pogodan.
Ne znam, meni to ne vredi ni cvonjka (ni da se prica o, a kamo li da se trazi).
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11206 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 07/07/2012 : 22:47:38  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
http://www.vreme.rs/cms/view.php?id=1061304

https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000