forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 104

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/02/2023 : 09:39:38  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ja mogu stati samo iza svojih personalnih, stripom zabilježenih putešestvija.


Danijel, ako me pamćenje služi, u Poglavici jelena se sakrio iza kapuljače...
Mišljenja sam da itekako priča osobnu priču, kako si sam rekao, nabijanja rogova.
Prepričava ju s kapuljačom preko glave, pomalo impersonalno, ali vizualno monumentalno.

Malo mi je nezgodno pisati jer nemam strip uz sebe.

Provlačenje teme prirodnog spram urbanog ...
ono drvo, korijenje, šuma i pejzaži...
Ah.

Ono moje zanovijetanje o tome kako digitalija uništava svježinu i snagu poteza kistom nije bez vraga.

Držim fige da se majstor Žezelj otrgne tom komforu u svom likovnom radu.

Špricaj, maljaj i valjaj, majstore.
Ne daj se.

:)






Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 18/02/2023 : 10:41:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Dobro te služi pamćenje. On se tu prekrio kapuljačom. Nosi i kapuljaču i rogove.
E sad, ne bih ja ulazio u ovo "skrivanje iza kapuljače".

Ima i drugi moment kapuljače, koji, ponavljam, budući da sam vidio i film Tragovi, obuzima Žeželja. Njegove preokupacije urbanim. Kapuljača je ovdje moment urbane subkulture. Urbana gerila u šumi.

Tip s kapuljačom, koji ostavlja sve krhotine urbanog i zakapa u zemlju, ali ne i kapuljaču, odlazi u šumu. On se, s tom kapuljačom navučenom preko glave, uopće ne uklapa u šumu. To je jedno čudno prožimanje urbanog i prirodnog. Svo to granje, korijenje, gljive, a posebno jelen, to su slike na čijim granicama se Žeželj gubi u neizmjernome i nejasnome, kao u svakoj demonologiji. Njegov Poglavica jelena je dosta mutna stvar, premda po silini koja izbija iz simbola djeluje dosta energično.

Žeželj je, koliko je meni poznato, živio u velegradovima. I okupira ga ovaj urbani moment. Ali osjeća zov šume, nije se totalno uškopio u velegradu. On se još hrva, Poglavica jelena (a ni Tragovi) nisu riješena stvar. I vidiš, Frano, baš ovo hrvanje je to što ti krstiš imenom proživljenog i osobnog. Ne mora biti na bazičnoj razini dato, kao što ti daješ i razumljiviji si.

Ali, ovo osobno i proživljeno, ne mora biti dano ni na ovim granicama mističnog. Može biti dano a la Nolitta u Zagoru i Mister Nou. Može biti još bazičnije nego ti daješ, jer može biti podvučeno pod shemu junačkog. I ima ljudi koji mogu prepoznati silinu ispričanu kroz sheme, a ne gledati samo shemu (kao većina čitatelja, bilo fibri bilo zagora).

Poglavica jelena se vraća iz šume u urbano, surfa na kamionu i odlazi u bijelu urbanu transcendenciju. Ovaj Žeželjev izokrenuti smisao, jer obično se po transcendenciju odlazi na planinu i u šumu, nema tu snagu koja je izbijala kada je jahao jelena. To sve govori da on još nije ovo raščistio. On se kreće prema, kao na tom skejtu. I Tragovi imaju istu ovu izokrenutu strukturu.

Čekamo još jače stvari, pravu strukturu i pravi smisao od Danijela Žeželja.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 18/02/2023 : 10:59:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
To ti i ja velim.
Maksimalno jednostavno gledano s tehničke strane.
Žeželj je preš'o na digitaliju. Kuku lele.

Svaki potez sa tim alatom je zgubljena bitka.
Navlačenje kapuljače.
Stinky, one šume jesu spuki prikazane. Pronicljiv si grdo.

Ja to sve probam speglati u svojim osvrtima, držim fige, al te bitke svak riješava sam.

Veća pomoć autorima je tvoje izbijanje njijovih karijesa.

Bumo vidli di to sve ide.
Stiže Danijelov Van Gogh...
Nisam još čitao...


Edited by - frano on 18/02/2023 11:13:47
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/02/2023 : 11:59:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

tkosta, ovo tvoje (koliko to mogu vidit, a ne mogu najbolje, jer si postavio bilbord, a ne neku humanu veličinu, pa da vidim sliku u cjelini) mi se sviđa.



Pa samo klikni na sliku desnim gumbom na misu i otvori u novom prozoru - imat ces sliku u cjelini, zoomirat ako zelis ali vidis je cjelu.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/02/2023 : 08:37:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
napokon i od tebe nešto dobro, poli
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/02/2023 : 09:02:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pročitao SEOBU HRVATA.
I dalje se ne mogu oporaviti od šoka, kad mi je pcoro jednom prilikom rekao da mu je ovaj strip bolji od GROBA U PRAŠUMI. Seoba je samo okej, a Grob u prašumi ide među ultimativne hrvatske stripove, pretendira na sam vrh (vidjet ćemo koje ću mu mjesto dodijeliti, ovako sada možemo ga vrzmati i oko topa 3, topa 5 i slično).

Seoba Hrvata nije ultimativni hrvatski strip, jer to za moje pojmove nije dobro izvedeno. To je čisto deklarativno "seoba Hrvata", a u samoj stvari se radi o tome da je to bilo koji junački strip u kojemu junak savladava te i te prepreke, bori se s tim i tim neprijateljima itd. Tako ovdje knez Radovan voli Sunčicu, to ga motivira da joj se dokaže, pa onda krene na zadatak (naći najbolju zemlje za pleme, tj. za Hrvate). Bori se s Amazonkama, polemizira s Obrima, ruši Salonu, gradi lađe i naposljetku prelazi na kršćanstvo. Sve je to ispričano u jednoj liniji, koja ide od A do B do C itd. Nema ništa ultrahrvatsko u Seobi Hrvata: nema šahovnica, nema Velebita, nema Kleka, nema Kalnika, nema mirila, nema stećaka, nema Croatan Indijanaca... To je retoričko stavljanje Hrvata u bilo koju pustolovinu. Zanimljivo, ali ne onako zanimljivo kako bih to ja.

Možda je još najozbiljnije, ono lomljenje oko poganstva i kršćanstva. Bil' ka Kristu il' k Svetovidu. I Radovan naposljetku bira Krista, makar je čitava ta priča čudna, pa čak i dvosmislena. To je opet retoričko rješenje, a samo kretanje k jednome ili drugome je dvosmisleno. Dobro, to je prvenstveno bilo namijenjeno mladeži i odraslima koji su duhovno djeca (kao što su i danas), pa se tu onda valjda podrazumijeva da se samo naznači sukob i da onda pobijedi onaj koji mora pobijediti. No, ako mi malo uđemo u taj slučaj, onda je scenarij takav da govori da su pravi Hrvati zapravo oni koji štuju bogove svojih predaka. Jer, jedan narod čini narodom ono što oni štuju. Zato se prelazak sa Svetovida na Krista ne može tako retorički riješiti, već to treba biti pokazano kao napredak svijesti. Ali dobro, da ne pilimo štovanu publiku, kojoj će biti dovoljna i ona retorička rješenja.

Evo jedne specifične hrvatske stvari koju su autori stavili u strip. Radovan polemizira s Obrima na tragu Križevačkih štatuta:
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/02/2023 : 09:20:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Kruger
Od frane jedino što sam pročitao je ono što je on sam postavio na ovom topicu, mogu reći jako zanimljivo. Do tad nisam imao blage veze tko je Frano Petruša.



Pa trebao si nešto poduzeti da to popraviš. Imaš tone stripova, a nisi čitao Papka, Mostarske želje, Skice iz Indije...
Da si se potrudio, sad bismo mogli pričati. To ti ja govorim cijelo vrijeme: ti se ne bi pomakao ni milimetar, a istovremeno hoćeš da ti ja priznam znanje. Ne ide to tako. Ista stvar je s Nolittom i Burattinijem itd. Onda ti ja ispadam kriv, a i sam znaš da si sam kriv, jer ne ulažeš trud. Evo, zašto ne nabaviš Skice iz Indije, kad znam da imaš pet tona stripova...



Borim se i sa ovim ajmo reć klasičnim stripovima, treba to sve pročitati a vremena nikad dosta. A što se tiče Papka on je rasprodan.

Što se tiče Zagora, tu se varaš imam znanje. Ti bi trebao malo korigirati svoj stav, sad smo odrasliji. A i što govoriti o Zagoru koji je onako prosječan junak.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/02/2023 : 10:01:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ja mogu govoriti o svemu. Pa i o hrvatskom stripu. Evo, baš nas to sad zanima. Jesi čitao Seobu Hrvata?
Grob u prašumi? Koji su tebi dobri hrvatski stripovi?

Zašto ne čitati hrvatske stripove, umjesto da se boriš s tim količinama?
Pa baš o tome se radi!!! Sad smo odrasli, krugeru, a to znači: definirani. Makneš sve ono nebitno i samo pustiš vodu. Ostaje Zagor, Mister No, Frano, Grob u prašumi i Lovci na čaplje. I onda imaš vremena za prave stvari: Budaka, Šufflaya i Zlatka Tomičića. I religiju.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/02/2023 : 10:06:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Sutra ću posuditi Domovinski rat u stripu. I Alkara.
Da vidimo tko će o tome pričati.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/02/2023 : 10:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Što se masovnosti tiče borim se s tim problemom ali je ponekad taj poriv moram opet pročitati Zagora ili Teksa jači od mene.

Domovinski rat u stripu je dobar album. Ne znam koji bih domaći strip izdvojio nisam baš jak po tom pitanju.

Seobu naroda sam pročitao davno, morao bih ponoviti gradivo. Rađen je po narodnoj predaji i onome što je zapisao Konstantin VII. Porfirogenet pa je možda zbog toga suhoparan, klasični povijesni podatci.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 19/02/2023 : 13:02:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Stinky, vidim kritičan si prema Macanu, dobar je on samo ga ti izgleda ne kužiš. Meni je Mataković jako dobar zbog svog specifičnog okrutnog humora, možda malo pretjeruje u crtanju nekih stvari koje ne bi trebao ali ga humor izdiže.

Jednom sam bio na interliberu i naletjeh na strip od Krešimira Bikua - Ljubav, zabit, rasvjeta. Kupio sam ga na blef ali pogođeno, rijetko me u stripovskom svijetu što može iznenaditi. Čak je i naslovnicu jako dobro koncipirao što može utjecati na percepciju mogućeg kupca.

Vidim petljaš se u raspravu stripovskog rata. To ti je klasični ekonomski rat, čak i ja koji kupujem stripove ( ako sam dobro primijetio ti ih posuđuješ iz knjižnice što je uredu ) pokušavam poloviti o čemu se radi, a ti koji nisi u tom svijetu teško možeš shvatiti o čemu je riječ. A koliko možemo pomoći Markosu ( ako zanemarim činjenicu da ipak kupujem neke njegove stripove ), slabo ili nikako. Možda bih ti nešto od Fibre mogao preporučiti, iako je i meni teško poloviti što bih možda htio pročitati pa eto promakao mi Papak, nemam pojma kako.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 19/02/2023 : 14:42:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
krugeru, imaš papka objavljenog u Q stripu
to nije problem nabaviti, ako ga želiš pročitati
a jako je dobar strip

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/02/2023 : 15:34:38  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Pročitao SEOBU HRVATA.
I dalje se ne mogu oporaviti od šoka, kad mi je pcoro jednom prilikom rekao da mu je ovaj strip bolji od GROBA U PRAŠUMI. Seoba je samo okej, a Grob u prašumi ide među ultimativne hrvatske stripove, pretendira na sam vrh (vidjet ćemo koje ću mu mjesto dodijeliti, ovako sada možemo ga vrzmati i oko topa 3, topa 5 i slično).

Seoba Hrvata nije ultimativni hrvatski strip, jer to za moje pojmove nije dobro izvedeno. To je čisto deklarativno "seoba Hrvata", a u samoj stvari se radi o tome da je to bilo koji junački strip u kojemu junak savladava te i te prepreke, bori se s tim i tim neprijateljima itd. Tako ovdje knez Radovan voli Sunčicu, to ga motivira da joj se dokaže, pa onda krene na zadatak (naći najbolju zemlje za pleme, tj. za Hrvate). Bori se s Amazonkama, polemizira s Obrima, ruši Salonu, gradi lađe i naposljetku prelazi na kršćanstvo. Sve je to ispričano u jednoj liniji, koja ide od A do B do C itd. Nema ništa ultrahrvatsko u Seobi Hrvata: nema šahovnica, nema Velebita, nema Kleka, nema Kalnika, nema mirila, nema stećaka, nema Croatan Indijanaca... To je retoričko stavljanje Hrvata u bilo koju pustolovinu. Zanimljivo, ali ne onako zanimljivo kako bih to ja.

Možda je još najozbiljnije, ono lomljenje oko poganstva i kršćanstva. Bil' ka Kristu il' k Svetovidu. I Radovan naposljetku bira Krista, makar je čitava ta priča čudna, pa čak i dvosmislena. To je opet retoričko rješenje, a samo kretanje k jednome ili drugome je dvosmisleno. Dobro, to je prvenstveno bilo namijenjeno mladeži i odraslima koji su duhovno djeca (kao što su i danas), pa se tu onda valjda podrazumijeva da se samo naznači sukob i da onda pobijedi onaj koji mora pobijediti. No, ako mi malo uđemo u taj slučaj, onda je scenarij takav da govori da su pravi Hrvati zapravo oni koji štuju bogove svojih predaka. Jer, jedan narod čini narodom ono što oni štuju. Zato se prelazak sa Svetovida na Krista ne može tako retorički riješiti, već to treba biti pokazano kao napredak svijesti. Ali dobro, da ne pilimo štovanu publiku, kojoj će biti dovoljna i ona retorička rješenja.

Evo jedne specifične hrvatske stvari koju su autori stavili u strip. Radovan polemizira s Obrima na tragu Križevačkih štatuta:



Trivia

Legenda kazuje da je Stari risao Seobu iz ruke.
I to na pairu.

Koji zaostao lik.

Edited by - frano on 19/02/2023 15:35:08
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/02/2023 : 15:44:26  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

quote:
Originally posted by stinky

Pročitao SEOBU HRVATA.
I dalje se ne mogu oporaviti od šoka, kad mi je pcoro jednom prilikom rekao da mu je ovaj strip bolji od GROBA U PRAŠUMI. Seoba je samo okej, a Grob u prašumi ide među ultimativne hrvatske stripove, pretendira na sam vrh (vidjet ćemo koje ću mu mjesto dodijeliti, ovako sada možemo ga vrzmati i oko topa 3, topa 5 i slično).

Seoba Hrvata nije ultimativni hrvatski strip, jer to za moje pojmove nije dobro izvedeno. To je čisto deklarativno "seoba Hrvata", a u samoj stvari se radi o tome da je to bilo koji junački strip u kojemu junak savladava te i te prepreke, bori se s tim i tim neprijateljima itd. Tako ovdje knez Radovan voli Sunčicu, to ga motivira da joj se dokaže, pa onda krene na zadatak (naći najbolju zemlje za pleme, tj. za Hrvate). Bori se s Amazonkama, polemizira s Obrima, ruši Salonu, gradi lađe i naposljetku prelazi na kršćanstvo. Sve je to ispričano u jednoj liniji, koja ide od A do B do C itd. Nema ništa ultrahrvatsko u Seobi Hrvata: nema šahovnica, nema Velebita, nema Kleka, nema Kalnika, nema mirila, nema stećaka, nema Croatan Indijanaca... To je retoričko stavljanje Hrvata u bilo koju pustolovinu. Zanimljivo, ali ne onako zanimljivo kako bih to ja.

Možda je još najozbiljnije, ono lomljenje oko poganstva i kršćanstva. Bil' ka Kristu il' k Svetovidu. I Radovan naposljetku bira Krista, makar je čitava ta priča čudna, pa čak i dvosmislena. To je opet retoričko rješenje, a samo kretanje k jednome ili drugome je dvosmisleno. Dobro, to je prvenstveno bilo namijenjeno mladeži i odraslima koji su duhovno djeca (kao što su i danas), pa se tu onda valjda podrazumijeva da se samo naznači sukob i da onda pobijedi onaj koji mora pobijediti. No, ako mi malo uđemo u taj slučaj, onda je scenarij takav da govori da su pravi Hrvati zapravo oni koji štuju bogove svojih predaka. Jer, jedan narod čini narodom ono što oni štuju. Zato se prelazak sa Svetovida na Krista ne može tako retorički riješiti, već to treba biti pokazano kao napredak svijesti. Ali dobro, da ne pilimo štovanu publiku, kojoj će biti dovoljna i ona retorička rješenja.

Evo jedne specifične hrvatske stvari koju su autori stavili u strip. Radovan polemizira s Obrima na tragu Križevačkih štatuta:



Trivia

Legenda kazuje da je Stari risao Seobu iz ruke.
I to na pairu.

Koji zaostao lik.



Koje otuzne musave face

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/02/2023 : 18:05:35  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nisu otužne.
Prije imaju neku notu manijakalnosti u sebi, taj pogled, ti zubi...



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/02/2023 : 18:40:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Frano, kako bi ti ocijenio ovaj crtež?

Krugeru,
evo dobre teme: kužite li Macana? Ja kužim Franu, Žeželja... Macana baš i ne. Čak mi je sada, s odmakom, njegov Ponos vragova pao. Nekada sam ga precijenio, a sada više nemam tolerancije za takve papazjanije. Ja bih mrvicu bolje kužio Macana kada bi on došao i pokrenuo antologijsku raspravu o hrvatskom stripu. Obranio svoj Godišnjak, grmio... Macan bi trebao biti taj koji podmeće leđa, koji nosi križ i postojano trpi. Tako mu je zapisano u zvijezdama, tako je to ispalo. On je, međutim, rezignirao.

Što se tiče markosa, on isto ne zadovoljava. Ne vidim zašto bismo mi njemu pomagali? Dobro je što mu ne odmažemo. Ti mu kupuješ stripove, a ja mu podižem teme i djelujem zahvalno više no što zaslužuje. Realno, više dajem ja njemu, nego on meni. A za fibre se ne trebaš truditi: rekoh ti da sam ja definiran, odnosno, znam svoj poso. Možeš mi jedino dati informacije, ali tematski: koji su stripovi o Aboridžinima, o temi dalekih predjela i kultura protiv civilizacije i takve stvari. Znači, ja tražim točno određene stvari, jer sam točno određeni čovjek.

Što ti se svidjelo u Ljubav, zabit, rasvjeta? Pa daj kaži malo, uđi u taj strip. Da vidim. Pa ću posuditi. Makar, pogledao sam kako to izgleda, meni se čini da je to bezveze. Ovako a priori.

Edited by - stinky on 19/02/2023 18:40:57
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 19/02/2023 : 20:12:51  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Frano, kako bi ti ocijenio ovaj crtež?





Majstorski.
Iz ruke.
Bez olovke.
Živ.

Baš zbog tog titraja, zbog te "greške" ljudske ruke ovaj crtež je iznimno živ likovno.
Neopterećen.
Prirodan.

Mnogima zbog toga i odbojan. Jerbo nije sterilan - stripovski zategnut i bezgrešan.

Super ritam linije, sjene, crnog, bijelog, sivog. Ritam cijele kompozicije.

Nemam pri sebi strip, no možda baš ta lakoća likovnosti - čistog crtanja bez pripreme - daleko prije svega opisuje
snagu talenta i znanja.

Neke scene u Seobi hrvata su ono.
Dar mar.

Nije džabe nedodirljiv.
Maurović.
Pa prazna stepa.
Pa onda tu i tamo netko proviri iz trave.







Edited by - frano on 19/02/2023 20:18:26
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 19/02/2023 : 20:55:34  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Nisu otužne.
Prije imaju neku notu manijakalnosti u sebi, taj pogled, ti zubi...







Ma ajde,riješia bi ti to bolje.
U biti imaš aktualnu Seobu Hrvata. Dosta ti je stat na kolodvor u npr Zagrebu ili Osijeku .
I crtaš.
Usput čuješ za mnoga mistična mista,Beč,Minhen,Frankfurt,Berlin,Bundesbank...

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 20/02/2023 : 10:19:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky



Krugeru,
evo dobre teme: kužite li Macana? Ja kužim Franu, Žeželja... Macana baš i ne. Čak mi je sada, s odmakom, njegov Ponos vragova pao. Nekada sam ga precijenio, a sada više nemam tolerancije za takve papazjanije. Ja bih mrvicu bolje kužio Macana kada bi on došao i pokrenuo antologijsku raspravu o hrvatskom stripu. Obranio svoj Godišnjak, grmio... Macan bi trebao biti taj koji podmeće leđa, koji nosi križ i postojano trpi. Tako mu je zapisano u zvijezdama, tako je to ispalo. On je, međutim, rezignirao.

Što se tiče markosa, on isto ne zadovoljava. Ne vidim zašto bismo mi njemu pomagali? Dobro je što mu ne odmažemo. Ti mu kupuješ stripove, a ja mu podižem teme i djelujem zahvalno više no što zaslužuje. Realno, više dajem ja njemu, nego on meni. A za fibre se ne trebaš truditi: rekoh ti da sam ja definiran, odnosno, znam svoj poso. Možeš mi jedino dati informacije, ali tematski: koji su stripovi o Aboridžinima, o temi dalekih predjela i kultura protiv civilizacije i takve stvari. Znači, ja tražim točno određene stvari, jer sam točno određeni čovjek.

Što ti se svidjelo u Ljubav, zabit, rasvjeta? Pa daj kaži malo, uđi u taj strip. Da vidim. Pa ću posuditi. Makar, pogledao sam kako to izgleda, meni se čini da je to bezveze. Ovako a priori.



Zanimljivost u Krešimirovom stripu je recimo situacija kad glavni junak dođe u ruralnu sredinu u kojoj žive stariji ljudi i na prvu ga ne doživljavaju a s vremenom postaju pravi kompići. U stripu se isprepliću krimić, ljubavno zaplet i onako lagani pozitivni humor.

Ne mogu ti ja objasniti što je Macan, za takvo što se moraš sam potruditi i otkriti tko on zapravo. Počeo si kritizirati Kena, Macana a Zagora i Nolitu nikako. Upravo bi Zagora trebao ponovo analizirati. Nolita je pisac za djecu onog doba, djecu koja se takva više najvjerojatnije više neće rodi/odgojiti. Taj svijet gdje se na dobro i zlo gledalo c/b očima je pomalo nestao.

Ti stalno tvrdiš kako si točno određeni čovjek, gle, ne mogu to previše komentirati. Mislim kako imaš nekakve svoje unutrašnje borbe koje moraš sam savladati.

Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 20/02/2023 : 10:20:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Frano koje su to Maurovićeve mane ili nedostaci u crtežu?
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 20/02/2023 : 10:25:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

krugeru, imaš papka objavljenog u Q stripu
to nije problem nabaviti, ako ga želiš pročitati
a jako je dobar strip



Potražit ću ga. Ja sam čak neke brojeve Q kupovao ali sam stavljao sa strane i kao budem pročitao pa nikad. Tako je i sa strip revijom kupujem a rijetko što pročitam.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 20/02/2023 : 12:34:13  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

Frano koje su to Maurovićeve mane ili nedostaci u crtežu?



Ne znam. Meni su ti radovi urnebes.

O slikanim stripovima da i ne govorim.

Skužio sam da ga mnogi stripaši ne vole. Navikli na čistoću i jasnoću linije, ovo im je šaka u oko.

I to je u redu.

Andrija, crtalački Goat.

PS njegov način pričanja je zapravo miran i jasan, kamera je uglavnom iste "težine" tj. visine... tako da će novim generacijama falit te moderne dinamike kadriranja ... ali, što se tiče crtackog umijeća, nitko mu nije ni do koljena. Kordej mu se jedino približil kvantitetom, ne i kvalitetom.


Edited by - frano on 20/02/2023 12:36:50
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/02/2023 : 12:34:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Krugeru, pa tebi promiče da sam ja Nolittu čitao upravo kao odrasli čovjek. Jer, kada sam bio dijete, sasvim sigurno nisam analizirao Zagora i Mister Noa.
Naprotiv, ti si taj koji je kao dijete čitao Zagora, i po tom pitanju se nisi makao iz mjesta. Ti i sada, ako uopće čitaš Zagora (možda samo listaš, tako bih ja rekao), čitaš na onoj istoj razini kao kada si imao 10 godina. I to je u redu, ti imaš šablonski put tipičnog fibraša: čitam Mikija Mausa, pa čitam Bleka, pa čitam Zagora, pa čitam Kena, pa čitam fibre. S te strane je razumljivo da ti više ne možeš čitati Zagora, jer šablona ne dozvoljava povratak natrag. Tu ima samo jedan smjer, smjer pravocrtnosti.

Ja nisam takav, i moj put su krugovi. I dan danas, ja mogu živjeti u krugu Zagora i krugu Toppija, i svakakvim krugovima koji su tebi nepoznanica (Žeželj, ali i Schelling, Heidegger, Tarr ili Matoš). Stoga je to uopće nesporazum, da mi ti pričaš o Zagoru, ili Macanu.

Biuka ću jednom pogledati, makar mi ništa nisi rekao o čemu se tu radi, koji su problemi i što te je toliko privuklo.

Edited by - stinky on 20/02/2023 12:35:40
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 20/02/2023 : 12:38:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano
Skužio sam da ga mnogi stripaši ne vole.



Otkud ti to?
Meni izgleda da mu svi skidaju kapu i da im je jasno da se ne mogu mjeriti.

Inače,
meni Seoba Hrvata nije nešto epohalno nacrtana. Bolji mi je puno Grob u prašumi. Al' ja sam amater, diletant i zadnja rupa na svirali. Pa valjda zato:)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
5529 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 20/02/2023 : 13:43:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Podosta autora ga baš i ne voli.
Publika je pak druga stvar.


Njegov opus tehnički varira.
Neke stvari su manje, a neke više dorađene.
Razlozi su svakojaki. Kratki rokovi, količina posla ...

No, i kad fuša, stvar zvoni.
Slikarski radovi su masakr.



Nativni rukopis (slikopis, crtežopis:) ima svak. Mnogi, izgnjave taj dojam i zapetljaju se u tehnički izmučen proizvod. I opet, takvi autori su iznimno vrijedni i pedantni zanatlije. Tak su raspoređeni.

Andrija je bio "divalj" i neukroćen.
Tak mu se rasporedilo :)



Edited by - frano on 20/02/2023 17:47:00
Go to Top of Page
Page: of 104 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.52 seconds. Snitz Forums 2000