forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 104

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/03/2016 : 19:34:13  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Ovako, ja sam bio dijete iz radničke obitelji, 79. godište, odrastao u Zagrebu. Nisam sin tajkuna, niti sam rođen jučer, niti sam odrastao u Monte Carlu. Kad meni, dakle, netko kaže da je izdao strip kojem će cijena biti 250kn, prva pomisao mi je: "A ja sam ispekao kruh kojem je cijena 500! Daj mi dva ta svoja stripa i evo ti pa jedi!". (Možda ćete me pitati kako to da je cijena mojeg kruha apsurdnih 500kn, ali to samo pokazuje koliko slabo vi shvaćate stanje u današnjem pekarstvu. Kao prvo, ja ne pečem kruh na teflonskim protvanima, moji su rukom pravljeni od gline koja ima certifikat da ne sadrži nikakve teške metale. Ne pečem u električnoj peći, nego u zidanoj krušnoj. Samo zidanje te peći koštalo me toliko da se od prodaje neću pokriti bar još 10 godina. Mijesim ga od organski uzgojenog integralnog zrnja, koje sam sadim, žanjem i meljem. Voda nije iz vodovoda, nego iz prirodnih izvora na Velebitu - sam idem po nju jednom mjesečno i to pješice. Sol je himalajska, naravno. Ne samo da je svaki drugi kruh u usporedbi s mojim čisti otrov, nego dok niste probali moj ne možete uopće ni reći da ste ikad kruh i jeli. Ako ste i dalje skeptični, usporedite cijenu mojega kruha sa cijenama kod ostalih majstora pekara koji peku za one koji znaju što je pravi kruh i vidjet ćete da smo svi tu negdje.)

Što se tiče brojki, ovaj forum ima blizu 10.000 članova, a svatko od nas poznaje bar nekoliko ljubitelja stripa koji nisu ovdje registrirani.
Naravno da neće svi ti ljudi kupiti svaki strip koji se izda, ali 300-500 komada na minimalno 10.000 potencijalnih čitatelja pokazuje koliki je jaz između nakladnika poput Fibre i prosječnog stripoljupca. A ono što taj jaz stvara su prvenstveno dvije stvari - nedostupna cijena i nepostojeći marketing (izvan uskih stripaških krugova).

Ne želim kritizirati Fibru, niti bilo kojeg drugog izdavača kao izdavača. Radio sam neko vrijeme u izdavaštvu i znam s kakvim se vjetrenjačama izdavači bore. Ali kao ljubitelj stripa smatram da su određene koncepcije stripa dugoročno štetne, pa i opasne za budućnost stripa.
Ne samo Fibrina koncepcija (skupi, ali vrhunski napravljen integral u debelim koricama, kojega se bojiš listati), nego isto tako i koncepcije tipa Q-strip (izdavat ćemo kvalitetne ružne stripove, kako bismo razvijali ukus publike, ali časopis nećemo nigdje reklamirati, a kad nam sve to dosadi - pozvat ćemo hrpu ljudi u uredništvo i onda ga, haha!, jednostavno ugasiti), MojStrip-a (frend i ja ćemo raditi svoje stripove kako mi želimo, bez imalo osvrtanja na ičije mišljenje, jer to je NAŠ strip a ne vaš... ali ćemo to promovirati kao da je mainstream proizvod... dobro, sad su se tu još priključili neki ljudi... ok, ajde, nećemo ništa mijenjati, samo ćemo davati intervjue gdje god stignemo... ok, ajde, sad su neki stripovi i dovršeni pa bismo ih mogli i tiskati... ali i dalje je ovo zapravo internetski strip fanzin, jer stripu je danas novi dom na internetu... a amaterski autorski strip na internetu je dobra stvar za budućnost stripa jer profesionalno napravljene stripove na papiru više nitko ne čita, osim onih koji ih čitaju... i plaćaju za njih po 250kn...), Večernjakove Strip revije (izdavat ćemo strip reviju uz neke dnevne novine, ali ona neće biti obiteljska revija, u njoj će biti seksa i prostota; barem jedan strip u svakom broju će biti Julesov, naravno, možda čak i neki od onih koje smo već izdali na drugom mjestu... uz to ćemo objavljivati pasice Peanutsa u veličine dvaput većoj od originalne... i, recimo, tekstove o Cortu Malteseu.), a da i ne spominjem koncepciju "izdavat ćemo časopis za popularizaciju domaćeg stripa, ali autorima nećemo ništa plaćati".
Sve su to za mene grobari stripa.
Evo kakvoj se koncepciji ja nadam. Čovjek koji ima lovu ne čeka da mu netko da gotov domaći strip pa da ga on onda izda, nego preuzme inicijativu i sam stvori malu tvornicu snova. Uzme par dobrih domaćih crtača, koji odlično crtaju, ali ne znaju pisati, i upari ih s nekoliko domaćih scenarista, koji odlično pišu ali ne znaju crtati. Podijeli im radne zadatke: vi ćete mi raditi SF strip po ovoj mojoj osnovnoj ideji; vi ćete mi raditi dječji strip, tema je slobodna, ali ne želim ništa osim dječjeg stripa; vi ćete mi raditi geg stripove. Plaća je toliko i toliko - to vam je dosta da se možete samo tome posvetiti, a sad na posao. Štampat ćemo vas u reviji koja će se prodavati na svakom kiosku, reklamirati posvuda i koštati svima dostupnih 20-30 kuna. I zato hoću dobre stripove, a ne ružna autorska izdrkavanja, jer, da bismo se pokrili, moramo prodati minimalno 20.000 primjeraka. Uz vas ću u časopisu štampati i kvalitetne strane stripove, tako da oni koji nemaju 300kn za fensi integrale ipak mogu doći do tih stripova. Molim da vaši radovi budu barem jednako dobri koliko i strani!
Prije ili kasnije će se takav netko pojaviti i pokazati da se strip nije povukao ni u skupe integrale, ni u opskurne striparnice, ni u biblioteke, ni na internet, nego da je samo čekao talentiranoga urednika da ga vrati tamo gdje mu je i mjesto - na kioske i u ruke čitatelja.

Edited by - culture vulture on 19/03/2016 19:42:46
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 19/03/2016 : 19:42:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ružni stripovi su relativna stvar a veći dio ovoga što si naveo je netko u izvedivoj mjeri i pokušao.
Daj mi, molim te, primjere:

quote:
...kvalitetne strane stripove...


na čijoj razini bi trebali biti ti domaći.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 19/03/2016 19:42:25
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/03/2016 : 19:46:33  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Tko je to pokušao? (Na način da je imao za koncepciju napraviti jednu malu domaću tvornicu snova i da je još k tome pazio da se dovoljno reklamira a da bi ta tvornica mogla poslovati.)

Pa neću nabrajati kvalitetne strane stripove! Nisam težak sugovornik, ali daj molim te!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 19/03/2016 : 20:00:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Tko je to pokušao? (Na način da je imao za koncepciju napraviti jednu malu domaću tvornicu snova i da je još k tome pazio da se dovoljno reklamira a da bi ta tvornica mogla poslovati.)

Pa neću nabrajati kvalitetne strane stripove! Nisam težak sugovornik, ali daj molim te!



Pokojni Ivica Marušić zajedno s ovima od ružnih stripova. Za primjere te pitam čisto da vidim tvoj ukus budući da su meni i neki ružni bili kvalitetni. Mislim da je to legitimno pitanje. Također, 20.000 prodanihprimjeraka bilo čega je SF.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/03/2016 : 20:57:52  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Da, Strip-gen je bio dobar koncept, ali nije bilo vilinskoga praha, nije to bilo slasno za gledati. To je ta mana ružnih (ili nedovoljno lijepih) stripova, možeš ih cijeniti, ali ih ne voliš. Macan je to jako dobro rekao: dobro crtanje je ono koje bi mene navelo da poželim znati crtati, odnosno, još točnije, koje bi mene da sam dijete navelo da to poželim. Kadrovi koje vidiš kao dijete a pamtiš cijeli život, jer su jednostavno prekrasni. To je jedina prava koncepcija za strip, sve drugo je gubljenje vremena i pružanje pogrebnih usluga.

Kad govorim o tim nekim puno većim brojkama, ne mislim samo na Hr, nego na čitavu bivšu Jugu i ne samo na odraslu publiku, nego i na djecu. Imaj na umu da govorim o časopisu za kioske, koji se reklamira kao revija za cijelu obitelj.

Primjer stranog stripa koji je za mene savršen je "Plašt i očnjaci". Vrhunski scenarij i crtež slastan za gledanje, zabavno, vedro, sanjivo... Ali u Politikinom zabavniku, ne u integralu po 500kn.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 19/03/2016 : 21:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Znači po tebi koncept strip-magazina nije zastario već mu nitko nije pristupio na pravi način? Volio bih da dijelim tvoj optimizam i stvarno se nadam da će me prije ili kasnije netko razuvjeriti.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/03/2016 : 21:30:56  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Upravo tako, nitko mu ne pristupa na pravi način i, jednako važno, nitko se ne reklamira na pravi način.
Ako ikad budem imao dovoljno startnog kapitala i dovoljno sređen život, ja ću to svakako pokušati dokazati. Do onda, nadam se da će bar pokušati i netko drugi.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/03/2016 : 21:35:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
Rezime.
Ne mogu pohvaliti ovaj culture-vulture-nihilizam, jer i Fibra (po meni, manje) i Zagor (najviše) JESU fragmenti renesanse stripa u Hrvatskoj, ako je o tome riječ.
Zašto kažem da je Zagor najviše, jer ima najveći raspon i najveću dinamiku. Zagor je razvio ili razvija sve ili više pravaca afirmacije, dok je Markos propustio upravo ovaj važan dio - komuniciranje svojih (fibrinih) stripova koje voli te tako ti stripovi ne žive. Na jedan način ostaju mrtvi (mrtvo slovo na papiru na polici).

Da, on kaže, nemam vremena, ali - nema opravdanja.
Pa kako će ti drugačije ući Trgovina u srca ljudi, osim da raspravljaš, pokrećeš, pišeš tekstove, analiziraš, rječju - prisliš čitatelja na razumijevanje.
O ovome ćemo još razgovarati, jer, kako ja to vidim - izuzetno važan dio strip scene. (Nešto sam se toga dotaknuo sa Matkom, ali više onako, ofrlje.)


Ja svjesno izbjegavam komentirati/recenzirati/votever stripove koje objavljujem zato da se to ne bi shvaćalo kao reklama i da poštedim sebe novih rasprava i pljuvanja. Pa i taj slogan "samo dobri stripovi" i dalje izaziva podsmijeh i pljuvanje i potcjenjivanje, iako sam sto puta objasnio da to ne znači ni "samo najbolji stripovi", niti "stripovi ostalih izdavača/škola su loši, samo Fibrini su dobri" itd itd, nego da to doslovno znači da objavljujem samo meni dobre stripove. Zato objavljujem ono što volim i što mi se sviđa, pokušavam šutjeti i pustiti druge da pišu o njima.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/03/2016 : 21:46:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture



Ti živiš u oblacima i to što sanjaš je utopija. Fibra nije uzrok, nego posljedica i jedini način da se kakva-takva produkcija održi.

Trouble will find me
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 19/03/2016 : 22:01:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Zato objavljujem ono što volim i što mi se sviđa



Pa jel to baš tako ili si određen izvana, tj. dijelom si podlegao tzv. javnom mnijenju?

Mislim, pa nisi li objavio Ženski strip na Balkanu, Pierrea i slična nedjela? Nemoguće da ti se to sviđa, prije je to neki kompromis.
Daj, tko je uopće ikada pročitao Ženski strip na Balkanu...

quote:
Ja svjesno izbjegavam komentirati/recenzirati/votever stripove koje objavljujem zato da se to


S jedne strane je okej tako gledati, ali s druge, to je teška pogreška.
Fibra BAŠ vapi za jednim povezivanjem, jer Fibra nema krug niti se taj prirodno stvara kao kod Zagora.
Ne znam da li se razumijemo na kojoj razini sada pričamo i da li ti vidiš, nazovimo tako, pozitivan moment zagorovaca, njihove interakcije; a taj pozitivan moment je, po meni, ono najpozitivnije do čega se uopće može stići u stripu, do jedne prisnosti.

Fibra je rasparana na izolirane pojedince, koji uopće nisu upućeni jedni na druge. To je prirodni tijek Fibre, ovako prepuštene na pojedinačnu konzumaciju. Ti izdaješ stripove koje voliš i koji su, navodno, svjetski hitovi, a većina naslova je zaboravljena toga trena kada izbaciš. Ostaju mrtvo slovo.
Ostaju disparatni elementi.

A radi se o tome da postane "aktivna autosinteza disparatnih elemenata", da se tako lijepo izrazim;)

Zagor je upravo to, aktivna autosinteza, i prirodno, a i stvorena je zdrava grupa ljudi, zdravo ozračje.

Kažem ti, tome trebaš težiti, nastojati na povezivanju fibraša, a dobar put je kroz forumsku interakciju, prvenstveno.
Paradoksalno, ali Zagor u tome treba biti uzor Fibri.

Ili da kažem jednostavno, ako ne voliš filozofirati: ti si izbacio stripove, ali sada trebaš shvatiti da to nije kraj, nego - POČETAK. Tek tu počinje borba za ostvarivanje onoga do čega je tebi stalo, sudjelovanje u dobrim stripovima sa drugima.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/03/2016 : 22:08:41  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
@Markos:

OK, ti imaš svoje mišljenje, ja svoje.
Istina je da ja živim u oblacima i sanjam utopije, ali čuj, isto se može reći ne samo za one koji završe u dužničkom ropstvu, nego i za one koji pokreću najuspješnije projekte.
Velim, ako ikad budem imao dovoljno love i manje nomadski život - vidjet ćemo tko je u pravu.
Do onda, složimo se da se ne slažemo i da je sve ovo ionako samo bezvezni offtopic.

Edited by - culture vulture on 19/03/2016 22:09:20
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/03/2016 : 22:27:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

@Markos:

OK, ti imaš svoje mišljenje, ja svoje.
Istina je da ja živim u oblacima i sanjam utopije, ali čuj, isto se može reći ne samo za one koji završe u dužničkom ropstvu, nego i za one koji pokreću najuspješnije projekte.
Velim, ako ikad budem imao dovoljno love i manje nomadski život - vidjet ćemo tko je u pravu.
Do onda, složimo se da se ne slažemo i da je sve ovo ionako samo bezvezni offtopic.


Ja poštujem tvoje mišljenje i ne mislim da si nešto zlonamjran i ne napadam te, niti išta, dapače. Savršeno mi je jasno što želiš. Razlika je samo što ti nisi probao ostvariti te svoje snove, ja jesam. Ja sam dobio po nosu, pa sam ciničan, ti nisi, pa i dalje sanjaš. Business as usual:) Ali ja se toplo nadam da će nekome ta utopija upaliti, ja bih bio jako sretan zbog toga.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 19/03/2016 : 22:36:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Markos
Zato objavljujem ono što volim i što mi se sviđa



Pa jel to baš tako ili si određen izvana, tj. dijelom si podlegao tzv. javnom mnijenju?

Mislim, pa nisi li objavio Ženski strip na Balkanu, Pierrea i slična nedjela? Nemoguće da ti se to sviđa, prije je to neki kompromis.
Daj, tko je uopće ikada pročitao Ženski strip na Balkanu...


Nikad neću objaviti nešto što mi nije dobro. Pierre je fenomenalan strip, jedan od najboljih koje sam objavio. Ženski strip je hit or miss, neke stvari su vanserijske, neko loše, tako to ide s antologijama, ali je bilo važno objaviti ga.

quote:
Originally posted by stinky
quote:
Ja svjesno izbjegavam komentirati/recenzirati/votever stripove koje objavljujem zato da se to


S jedne strane je okej tako gledati, ali s druge, to je teška pogreška.
Fibra BAŠ vapi za jednim povezivanjem, jer Fibra nema krug niti se taj prirodno stvara kao kod Zagora.
Ne znam da li se razumijemo na kojoj razini sada pričamo i da li ti vidiš, nazovimo tako, pozitivan moment zagorovaca, njihove interakcije; a taj pozitivan moment je, po meni, ono najpozitivnije do čega se uopće može stići u stripu, do jedne prisnosti.

Fibra je rasparana na izolirane pojedince, koji uopće nisu upućeni jedni na druge. To je prirodni tijek Fibre, ovako prepuštene na pojedinačnu konzumaciju. Ti izdaješ stripove koje voliš i koji su, navodno, svjetski hitovi, a većina naslova je zaboravljena toga trena kada izbaciš. Ostaju mrtvo slovo.
Ostaju disparatni elementi.

A radi se o tome da postane "aktivna autosinteza disparatnih elemenata", da se tako lijepo izrazim;)

Zagor je upravo to, aktivna autosinteza, i prirodno, a i stvorena je zdrava grupa ljudi, zdravo ozračje.

Kažem ti, tome trebaš težiti, nastojati na povezivanju fibraša, a dobar put je kroz forumsku interakciju, prvenstveno.
Paradoksalno, ali Zagor u tome treba biti uzor Fibri.

Ili da kažem jednostavno, ako ne voliš filozofirati: ti si izbacio stripove, ali sada trebaš shvatiti da to nije kraj, nego - POČETAK. Tek tu počinje borba za ostvarivanje onoga do čega je tebi stalo, sudjelovanje u dobrim stripovima sa drugima.


U pravu si da je objavljivanje tek početak, ali mene taj dio poslije /marketing, prodaja itd itd/ ne zanima. A za stvaranje zajednice si vjerojatno isto u pravu, ali opet, ja sam odabrao da ne želim biti meta forumskim trolovima, ionako ih imam previše za vratom i zgadili su mi se. Srećom, još uvijek uživam u čitanju, uređivanju i cijelom onom kreativnom poslu koji prethodi objavljivanju, pa se onda zadovoljavam time. I hranim se pozitivnim feedbackom od čitatelja.

Trouble will find me
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 19/03/2016 : 22:54:45  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by culture vulture

@Markos:

OK, ti imaš svoje mišljenje, ja svoje.
Istina je da ja živim u oblacima i sanjam utopije, ali čuj, isto se može reći ne samo za one koji završe u dužničkom ropstvu, nego i za one koji pokreću najuspješnije projekte.
Velim, ako ikad budem imao dovoljno love i manje nomadski život - vidjet ćemo tko je u pravu.
Do onda, složimo se da se ne slažemo i da je sve ovo ionako samo bezvezni offtopic.


Ja poštujem tvoje mišljenje i ne mislim da si nešto zlonamjran i ne napadam te, niti išta, dapače. Savršeno mi je jasno što želiš. Razlika je samo što ti nisi probao ostvariti te svoje snove, ja jesam. Ja sam dobio po nosu, pa sam ciničan, ti nisi, pa i dalje sanjaš. Business as usual:) Ali ja se toplo nadam da će nekome ta utopija upaliti, ja bih bio jako sretan zbog toga.



A čuj, ove snove još nisam probao ostvariti, ali nije da kod nekih drugih nisam doživio razočaranja pa da ne znam što me eventualno čeka.
Razlika između nas je možda u tome što ja ne zapadam u cinizam, nego jednostavno izmislim neke druge snove.
A kod svakih novih, dok ne budem prisiljen prihvatiti realnost, vjerujem da bi ti napokon mogli biti oni pravi.
Po riječima Michaela Scotta: na kraju života, kad budem sjedio na svojoj jahti, neću razmišljati o financijama. Mislim, imam jahtu - očito mi financije nisu bile problem.

Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/03/2016 : 23:21:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Primjer stranog stripa koji je za mene savršen je "Plašt i očnjaci". Vrhunski scenarij i crtež slastan za gledanje, zabavno, vedro, sanjivo... Ali u Politikinom zabavniku, ne u integralu po 500kn.




Složio bih se s ocjenom stripa, ali evo malo i matematike:

Cijena Politikinog zabavnika = 15 kuna

1 epizoda stripa Plašt i očnjaci (barem 4 broja PZ) = 4x15 = 60 kuna

Integral od 5. epizoda = 5x60 = 300 kuna.

2 integrala (obuhvaćeno svih 10. albuma serijala) = 2x300 = 600 kuna
Go to Top of Page

dino alic
Junior Member

Croatia
363 Posts

Member since 23/01/2003

Posted - 19/03/2016 : 23:29:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dino alic an AOL message  Send dino alic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by rommel

quote:
Originally posted by culture vulture




Na sličan način, ja ne vidim zašto bi Fibra bila "najbolji izdavač na ovim prostorima". To je izdavač koji izdaje naklade od 300 primjeraka ili manje, pola od toga ide u knjižnice, pola se proda kad se proda, ili nikad. Izdanja su im kvalitetna u svakom pogledu, kapa dolje, ali apsurdno preskupa.


SVI IZDAVAČI se kreču u tim gabaritima tako da je smiješno apostrofirati fibru



Ma tko apostrofira Fibru?
Opet se od jedne moje usputne opaske pokreće bezvezna rasprava.
Tražio sam usporedbu za to kako je Zagor navodno neki poseban fenomen i rekao: to je isto kao što postaje općim mjestom da je Fibra najbolji izdavač. Za mene nije, za mene su takvi izdavači grobari stripa. Ali niti sam htio posebno apostrofirati Fibru, niti imam išta protiv nje/Markosa. Da se najboljim izdavačem proglašava Stripforum, uzeo bih bio za primjer Stripforum i rekao nešto u stilu: "Nećeš ti najboljeg izdavača - izdaju u biti samo Julesa, člana vlastitog uredništva".
Stvarno mi treba tajnica, ne znam ništa napisati a da nenamjerno ne pokrenem neki flejmerski offtopic.




autori u dosadašnjim izdanjima Strip foruma:Maurovic,Zimonic,Svircic,Reizinger,Dovnikovic,Sudzuka,Biukovic,Talijancic,Kordej,Macan,Kunc,Neugebauer,Bednjanec,Listes,Vilagos,Peko,Ivanovic,Djeska,Barinic.......Jules također!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/03/2016 : 23:31:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by culture vulture

Primjer stranog stripa koji je za mene savršen je "Plašt i očnjaci". Vrhunski scenarij i crtež slastan za gledanje, zabavno, vedro, sanjivo... Ali u Politikinom zabavniku, ne u integralu po 500kn.




Složio bih se s ocjenom stripa, ali evo malo i matematike:

Cijena Politikinog zabavnika = 15 kuna

1 epizoda stripa Plašt i očnjaci (barem 4 broja PZ) = 4x15 = 60 kuna

Integral od 5. epizoda = 5x60 = 300 kuna.

2 integrala (obuhvaćeno svih 10. albuma serijala) = 2x300 = 600 kuna




Čak si i pretjerao s cijenama potencijalnih integrala: u većini dosadašnjih izdanja integrali od 5 albuma koštaju 250 kn a od 6 koštaju 300 kn (iznio sam par primjera u prethodnom postu), tako da vjerujem da bi ova dva integrala koštala po 250 kn. Prosječna cijena po albumu u integralima uvijek se kreće od 42-43 do 50 kn.

U tom slučaju bi jedan album rascjepkan u PZ-u bio i skuplji, a o puno slabijem koloru i općenito daleko inferiornijoj tehničkoj strani da se i ne govori.

Usput, rekoše mi da si danas bio na burzi, ali si otišao prije podneva kad sam ja stigao.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 19/03/2016 23:32:48
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 19/03/2016 : 23:43:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Nisi me razumio.

Nisam procijenio integral na 300 kuna, nego na 5 albuma, a 1 album je u PZ rascijepljen na barem 4 broja i to znači 60 kuna za album tako da me PZ košta 300 kuna 5 albuma, a ne integral.

Znači imati to u PZ-u (kao što si i napisao) mi je skuplje od (vjerojatne cijene od 250 kn) integrala.

Tinton mi je rekao da ćeš doći, ali sam bio u žurbi. Nadam se da ćemo se uskoro upoznati.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 20/03/2016 : 00:00:06  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Nisi me razumio.

Nisam procijenio integral na 300 kuna, nego na 5 albuma, a 1 album je u PZ rascijepljen na barem 4 broja i to znači 60 kuna za album tako da me PZ košta 300 kuna 5 albuma, a ne integral.

Znači imati to u PZ-u (kao što si i napisao) mi je skuplje od (vjerojatne cijene od 250 kn) integrala.

Tinton mi je rekao da ćeš doći, ali sam bio u žurbi. Nadam se da ćemo se uskoro upoznati.


S tim da je PZ časopis u kome strip zauzima nekih 15-ak strana. PZ ljudi najmanje kupuju zbog stripa.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18400 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 20/03/2016 : 07:54:23  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
e kad več o Politikinom Zabavniku...kad bi to izdanje oni nacionalisti iz Politike pokrenuli na svima razumljivom jeziku, ja bi jim digo spomenik...
ovako, samo jedno-bljak za barikade u njihovim glavetinama.
Jedno od retkih izdanja exYuge koje ima takav brend da bi se prodavalo na cijelom području regiona, ne ovako ko nekad ali sigurno više od sada...ali ne-ponos pa iako zbog toga crknuli.
Bilo je več lani govora da su na izdisaju ali se izvukli, ali ne i opametili.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 20/03/2016 07:57:52
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 20/03/2016 : 08:10:34  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

e kad več o Politikinom Zabavniku...kad bi to izdanje oni nacionalisti iz Politike pokrenuli na svima razumljivom jeziku, ja bi jim digo spomenik...
ovako, samo jedno-bljak za barikade u njihovim glavetinama.
Jedno od retkih izdanja exYuge koje ima takav brend da bi se prodavalo na cijelom području regiona, ne ovako ko nekad ali sigurno više od sada...ali ne-ponos pa iako zbog toga crknuli.
Bilo je več lani govora da su na izdisaju ali se izvukli, ali ne i opametili.


Ajd ti malo oladi. Ljudi izdaju časopis na svom pismu, o kakvom nacionalizmu ti pišeš?
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 20/03/2016 : 08:46:11  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Peyo, ne štima ti matematika, jer, kao što kaže swamp thing, za 15 kn u jednom časopisu tipa PZ ne dobiješ samo strip i ne dobiješ samo jedan strip.
Također, nije nebitna stvar da je prosječnom čovjeku NEMOGUĆE izdvojiti 250kn za jedan takav integral, 500kn za oba, ali da po 15 kn može skucati...
I, što je najvažnije, riječ je o životu stripa. Dolazak omiljenog magazina na kioske se željno iščekuje i to je nešto posve drugo nego kad se skuplja lova da se kupi neka luksuzna knjižurina. Tih luksuznih knjižurina ima koliko hoćeš, moraš se dobro promišljati koju bi prvu kupio, dok si skupio 500kn možda ti se već nešto drugo u financijskoj konstrukciji poremetilo pa sad tu skupljenu lovu ne možeš dati i morat ćeš štedjeti ispočetka... U takvom konzumiranju stripa nema one radosti koja dolazi od čekanja datuma izlaska novog broja, one odanosti voljenoj reviji, nema uvodnika u kojem ti urednik upućuje nekoliko lijepih riječi, nema višekratnog iščitavanja stare epizode dok se čeka nova... Umjesto toga imaš osjećaj krivice da za strip izdvajaš svotu o kojoj hrpa ljudi može samo sanjati; alijeniran i hladan, upravo solipsistički način kupovanja i konzumiranja; dugi period skupljanja love za novi integral, period koji će možda trajati i do sljedećeg Interlibera, jer si jedino tako možeš priuštiti kupiti bar većinu onoga što bi htio... Nema u tome života ni radosti. Luksuzni proizvod za one koji si ga mogu priuštiti - za ostale, više sreće u sljedećem životu.

Edited by - culture vulture on 20/03/2016 08:46:38
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 20/03/2016 : 09:53:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ma daj me nemoj zajebavati, kakva je to patetična diareja? Kao prvo, prosječan čovjek troši 500 kuna mjesečno za cigarete. Kao drugo, oni koji su stvarno siromašni, njima ni 10 kuna za strip nije malo. Ma njima ni 3 kune za strip nije malo. Pa Strip revija koja košta 3 kune uz Večernji list se prodaje u oko 3.000 primjeraka. A košta TRI KUNE! Pola krafne! Takvim ljudima uvijek ostaje knjižnica kao besplatno mjesto na kojem mogu pronaći i pročitati njima preskup strip. Kao treće, navike ljudi su se promijenile, kiosci su postali mjesta na kojima se prodaje kava, šamponi, plaćaju računi, izrađuju fotografije ili šalju paketi, kupuje se sve samo ne tiskovine. Ja sam zadnji put kupio na kiosku nešto u prošlom mileniju. Tiraži i prodaja svih novina, magazina i revija konstantno padaju iz godine u godinu. Ljudi koje zanima strip ne žele strip u epizodama, ne žele čekati novi broj svaki tjedan, ne žele pročitati 10 stranica tjedno, žele odmah i žele sve. Ti želiš ono što je tebe oduševljavalo kao dijete, osjećaj iščekivanja i pobožno opsjedanje kioska da vidiš je li izašao novi broj, ali ti i takvi ste iznimke, atavizmi, vrsta u izumiranju. Što sasvim jasno pokazuje trend gašenja velikog broja strip revija u svijetu i konstantan rast integrala, omnibusa, absolutea itd itd. Vlažni snovi su jedno, a realnost drugo.

Trouble will find me
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18400 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 20/03/2016 : 11:31:11  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

quote:
Originally posted by teller

e kad več o Politikinom Zabavniku...kad bi to izdanje oni nacionalisti iz Politike pokrenuli na svima razumljivom jeziku, ja bi jim digo spomenik...
ovako, samo jedno-bljak za barikade u njihovim glavetinama.
Jedno od retkih izdanja exYuge koje ima takav brend da bi se prodavalo na cijelom području regiona, ne ovako ko nekad ali sigurno više od sada...ali ne-ponos pa iako zbog toga crknuli.
Bilo je več lani govora da su na izdisaju ali se izvukli, ali ne i opametili.


Ajd ti malo oladi. Ljudi izdaju časopis na svom pismu, o kakvom nacionalizmu ti pišeš?


lažeš i to jako...izdaju na jednom od dva jednakovredna jezika samo zbog kvaziskrbi za cirilicu koju ljudi zanemaruju na račun latiničnog pisma...koje jim je razumljivje, prihvatljivije itd.
razog je prokleti ponos i ništa drugo...pa ime kuće sve govori...POLITIKA!i to ona prokleta.
Zašto Veseli recimo izdaje na latiničnom..ili Marketprint ili Darkvud?..glupi su ko točak, ko njihov strani jodlarski ili germanski šef uprave.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!

Edited by - teller on 20/03/2016 11:31:54
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 20/03/2016 : 11:48:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
telleru, možda je jezična barijera ali, znaš li razliku između jezika i pisma?

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page
Page: of 104 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.56 seconds. Snitz Forums 2000