forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Matteo 1 & 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/10/2016 : 20:24:29  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Evo,posle bezmalo 4 godine,po drugi put čitam prva dva Matea,i utisci su skoro identični ( http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=2&TOPIC_ID=42267#1575240 );u stvari,za nijansu bolji.
Priča mi se sad nešto više sviđa,posebno u prvoj knjizi (jbga,tematika svetskih ratova mi je uvek zanimljiva),dok revolucionarne priče nikad nisam vario.
I crtež mi je sad još bolji,iako je opet bilo malo problema sa razaznavanjem likova.
I ponovo,iako sam skroz zaboravio na to,mi je upao u oči,za mene često nejasan prevod Gorana Marinića,i to mi je pomalo narušilo uživanje čitanja (i gledanja) ovih albuma.

Ali sve u svemu,jako dobro do odlično.
Prvo razdoblje - lagana 9/10
Drugo razdoblje - jaka 8/10

Znam da je većini nešto bolja dvojka,ali kao što rekoh,prvi album mi je zbog draže tematike bolje seo.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 03/10/2016 20:26:29
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 23/10/2016 : 00:41:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Serijal o španjolskom francuzu Matteu ambicioznije je djelo nego prethodni Gibratovi stripovi koje smo imali priliku čitati u izdanju Fibre - Odgoda i Potkazivač. Autor ovdje kroz priču o naslovnom liku pruža povijesni pregled najvažnijih događaja u Europi prve polovice 20. stoljeća, ili se bar takav zaključak nameće nakon prva tri albuma. Albumi odnosno razdoblja, kako ih Gibrat naziva (i što im odlično pristaje) govore svaki o jednom važnom povijesnom događaju (u širem smislu), ali i o različitim fazama Matteovog života, miješajući pritom širu sliku i intimne detalje u različitim omjerima. Pa krenimo redom...

Prvo razdoblje (1914.-1915.)

"Ah, bolničarke, činile su sve što su mogle da olakšaju našu bijedu, mali anđeli koje su tolerirali u stražnjim prostorijama lokala pakla..."

U prvom albumu upoznajemo Mattea, mladog španjolca koji živi u Francuskoj. Kao stranac Matteo nije obvezan ići u rat koji je upravo započeo već provodi dane pomažući svojoj majci i valjajući se po livadama sa zgodnom Juliette, no ugodni trenutci postaju sve rjeđi. Juliette se sve više divi Guillaumeu, sinu svoga poslodavca koji je hrabro otišao u rat, i počinje u potpunosti izbjegavati Mattea. U pokušaju da ju impresionira i vrati, naš junak se prijavljuje u vojsku i kreće na frontu. Gibratovo pripovijedanje tečno je i zanimljivo, a tekst ima gotovo poetsku notu. U prvoj polovici albuma polako upoznajemo ključne likove i njihove odnose, dok se druga dotiče užasa rata. Iako mi je ljubavna priča kao okidač za odlazak u rat malo prenaivna i lik Juliette me ovdje uglavnom nervirao, način na koji se jednom pokrenuti događaji raspliću je vjerodostojan, uključujući i ipak nepredvidivi kraj. O Gibratovom crtežu je već mnogo toga rečeno. On je bez daljnjega izuzetno vješt i oku ugodan, iako mu se likovi prečesto ponavljaju. Skicozan crtež kakav krasi Mattea nije svima po volji, no meni izuzetno odgovara, čak i više nego onaj ispoliraniji iz već spomenutih ranijih autorovih radova, pa tako i najimpresivniji dio prvog albuma ostaju scene rata od kojih sam se doslovce ježio. Na kraju se može reći da je u pitanju prosječna ljubavna priča sa složenim i problematičnim glavnim protagonistom i snažnim anti-ratnim pečatom. Za početak jedne sage sasvim solidno.

7/10


Drugo razdoblje (1917.-1918.)

"Ne znam je li revolucija bila djevojka za mene, ali sam svejedno spavao s njom... A ona je imala prilično nove ideje... Uglavnom, za mene je bila moderna."

Dezertiravši protiv svoje volje bijegom u Španjolsku, Matteo se povezao s Gervasiom, prijateljem svog pokojnog oca, te se priključio anarhistima, uvjeren, nakon proživljenih užasa rata, da treba promijeniti vladajuće strukture i povesti ljude u novu eru slobode i prosperiteta, drugim riječima da je svijetu potrebna revolucija. A revolucija je naravno u tom trenutku osvajala ulice Sankt Petersburga, pa su i Matteo i Gervasio krenuli njenim stopama. U ovom albumu nalazimo našeg junaka u novoj životnoj fazi, iz cinizma je prešao u idealizam, a u pokušaju da zaboravi Juliette pronašao Leu. No sve što je dobro kratko traje, pa tako i novorođeni idealizam i utjeha koju mu Lea pruža. Što se šire slike tiče, Gibrat nakon besmisla rata prikazuje i onaj revolucije. Bezbroj različitih frakcija koje su danas saveznici, a sutra neprijatelji, licemjerje u pogledu (ne)ravnopravnosti, napadi na vlastite ljude - zapravo je od početka bilo očito da to ne može opstati. Gibratovo pripovijedanje i crtež zadržavaju sve odlike koje su ih krasile i do sada te još jednom čine čitanje i gledanje Matteovih dogodovština jednako ugodnima. Ovaj album najbolje se može sažeti kao jaka kritika društva koje u svom pokušaju da svih izjednači neizbježno ostaje isključivo, ispričana kroz Matteovu avanturu u kojoj se ideali ruše jedan po jedan te mu na kraju preostaje samo moralna odgovornost.

7/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37337 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/08/2018 : 18:02:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Poslije procitana sva 3 do sada izasla albuma kod nas, da ovdje ostavim i svoj dojam.

Citao sam ih skoro u cugu, onak u par dana, sa malo pauze, pa mogu reci da mi je treci album i najbolji od ova tri (zanimljivo kako se slazem sa Antovom ocjenom serijala) i malo je popravio cjelokupnu ocjenu.

Poslije Odgode i Potkazivaca, Gibratu sam dao malo pauze, pa sam zato citao Mattea tek sada. Vec tamo mi je smetalo to sto su mu sve zene ko blizanci, pa ih mozes razlikovati samo po frizuri ili boji oci (ako su u krupnom planu), ako vec nisu debele ili osakacene. A isto i sa muskarcima. Eto, tek kada sam zavrsio sa trecim albumom sam skuzio da je bila u pitanju Amelie, a ne mlađa sestra one ruske radodajke. Ali tu sam i sam kriv, jer unutra ljepo pise Amelie i da je medicinska sestra, ali "se nisam sjetio". A onda jos ti plasticni pogledi, kao kod lutaka, mada nisu u svim kadrovima. A Juliette bi trebalo par puta osamarati, mada se djelomicno iskupu u 3. albumu.

Gibrat je svakako majstor, ali priznajem da vise volim neke njegove crteze nego cjelokupni strip.

O prici necu gubiti rijeci, vec se dosta napisalo, no poslije procitanog me zanima cetvrti album koji se odigrava krajem 1936 u Spaniji, građanski u svom pocetku.

Teoretski bi ovo moglo stici i do drugog svjetskog - recimo (SPOILER!) da se njegov sin pridruzi ovim francuskim izdajnicima i obozuje nacisticku vojnu masineriju, a otac... ili romanticnije, otac i sin se zblize i otkriju da ipak imaju vise zajednickog nego je to prije izgledalo. Ok, prvo mora sin cuti tko mu je zapravo otac, u 3. albumu nije bilo vremena.

Zanimljiva su i ciklicka ponavljanja, kao odlazak sa camcem, pa odlaski vojnika...





Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Zula
Average Member

739 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 24/09/2019 : 20:23:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Matteo 1

Izvrsna Odgoda, vrlo dobar Potkazivač i onda iznad svih – Matteo 1.

Rijetko koji strip ima tako prekrasne slike i u crtežu i u pročitanom tekstu. Tek 60-tak stranica albuma, a kao da ih ima bar duplo. Za potpuni doživljaj uložio sam malo strpljenja u sam tekst koji se lijepo nadopunjuje s nacrtanim. Matteo 1 mi je bio užitak za čitanje!

Ocjena: 9/10
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 24/09/2019 : 21:38:39  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
nosim ti ga na čitanje kad budem dolazio u Rijeku - sve komplet.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10047 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 24/09/2019 : 22:05:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zula

Matteo 1

Izvrsna Odgoda, vrlo dobar Potkazivač i onda iznad svih – Matteo 1.

Rijetko koji strip ima tako prekrasne slike i u crtežu i u pročitanom tekstu. Tek 60-tak stranica albuma, a kao da ih ima bar duplo. Za potpuni doživljaj uložio sam malo strpljenja u sam tekst koji se lijepo nadopunjuje s nacrtanim. Matteo 1 mi je bio užitak za čitanje!

Ocjena: 9/10




I meni je Matteo 1 bio odličan, kao i dvojka.

Trojka je drugačija, više kao uvod u četvorku, ali meni je i ona za preporuku.

Imam velika očekivanja za četvorku (španjolski građanski rat).
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/09/2019 : 09:47:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo


Imam velika očekivanja za četvorku (španjolski građanski rat).


I ja. Marko, hoće li to?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/09/2019 : 10:20:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Prevodi se.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 25/09/2019 : 10:46:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Lijepo. Taman da s njim otvorimo 2020.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 25/09/2019 : 13:59:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Bojim se da jedinicu necu reprintati, ali nikad ne reci nikad. A bez nje se ne moze bas citati, rekao bih. Mislim, moze, ali ipak...

Trouble will find me
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 25/09/2019 : 18:15:01  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ma šibnut će on integral kad tad kad ispuca pojedinačne albume:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 25/09/2019 : 19:07:21  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

Žao mi je, ali sam sam si kriv. Kao veliki Bonellijevac dugo sam se opirao uzimati ova vrhunska Fibrina izdanja i sada su neka od njih rasprodana pa se nadam ugledati ih na aukcijama ili reprintu. Znam da si nekada spominjao onih par točaka prema kojima se vodiš kada odlučuješ o reprintu nekog izdanja pa sam se ponadao da prvi broj Mattea ulazi u to barem zbog kontinuiteta priče.



50kn godišnja pretplata u gradskoj knjižnici pa pročitaj. ;)
U Filodramatici su ti stripovi, ne drže ih u svima.
Ja dosta toga posuđujuem iz knjižnice.
Odlično za rasprodane i one oko kojih sam neodlučan.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 25/09/2019 19:07:57
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/09/2019 : 08:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Uskoro u Fr 5ti dio a 2021(valjda)zadnji 6ti dio.Onda posli moze integral:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6921 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/09/2019 : 09:03:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

Uskoro u Fr 5ti dio a 2021(valjda)zadnji 6ti dio.Onda posli moze integral:)


Šesti?! Ako tako nastavi još ćemo gledati Mattea u Vijetnamu...


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/09/2019 : 09:58:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ha,ha...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/09/2019 : 10:36:16  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
https://www.facebook.com/Stripspeciaalzaak.be/
We recently announced you the arrival of mattéo part 5 that appears in French in November. We can now confirm that this is the penultimate part of the series. Since Part 1 we follow the anarchist mattéo that is experiencing revolutions and (civilian) wars everywhere in Europe. In Part 5, the Spanish Civil War is still raging, it is playing off in September 1936 to January 1937. The last part of the series makes a hop to may 1940 in the period that France is occupied by the Nazi ' S. Which road does mattéo choose? You get the answer in 2021, promises Jean-Pierre Gibrat.

Gibrat is 67 years old in 2021 He already has a contract for a continuation of the diptych each raven picks up both of which should appear in 2023 and 2025 In It, gibrat wants to tell something about indochina when France was still largely waving the slab. In the new diptych, the deported françois gets the choice as punishment for a series of thefts: three years of forced labour or the army and sent to indochina. That deal was often introduced to small offenders and françois also goes into it. Jeanne will follow him. From Every Raven, we know the proportions: she is a militant communist and he has to fight them. In addition, François can't leave it to be in business like opiumsmokkel. Gibrat raises the question: is françois part of the disastrous landing of paratroopers in the French camp of diên biên phu before the Viet Launched an attack in may 1954 and crowed victory? On the buy, it is the intention that gibrat connects both the respite, mattéo and each raven. In the first diptych of each raven, there was already a passerelle with the delay, because Jeanne and cécile (from the delay) are sisters.

Does that actually sell a little? Yes! From Each Raven, 76.000 albums of both parts were sold. From Mattéo Part 1, 120.000 albums have been sold in French, from part 2 90.000 (the first pressure was 52-54.000 copies) and of part 3 just not 80.000. PART 4 Is printed in a edition of 46-47.000 copies. Also, gibrats work does not escape the sales sales of everyone. Together with his specially made paintings (which are sold against tens of thousands of euros per piece) and the sale of his originals he can afford to work for example 2 YEARS AND 1 MONTH OF MATTÉO PART 5 That's different for other artists. Gibrat: " an author who sells less than 20.000 or 30.000 comics can't work on one page for more than five days. That makes the production of directly in color painted albums with watercolor rarer. I take advantage of that. Just because of that scarcity, my aquarelwerk is an added value. But this situation (from lower circulation that bring less, red. ) forces classic or semi-Classic authors to become a graphic novelachtige style."

That Last description does not mean gibrat as a compliment. It is a dilemma for artists: do you deliver your quality that may not be rewarded with a sufficient sale where the extra efforts are not enough? Or should a cartoonist appeal more and more to tricks like edited photos as backgrounds and less elaborated drawings to be able to live a little bit of that?

Ja sam fetišist papira!

Edited by - jaki on 26/09/2019 10:37:25
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/09/2019 : 14:08:24  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by sumohrvat

Ovo je jedan od onih stripova koje sam nažalost propustio dok sam bio isključivo u bonelli fazi 😭😭😭😭


sad pošto ČK radi integrale Matea,sigurno ćeš moći da nađeš i keca i dvojku.

čekam da vidim kako će ispasti njihovo izdanje,pa ako me zadovolji,možda bih i ja bio voljan da ih prodam - normalno,po redovnoj ceni.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/09/2019 : 15:58:18  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Pa ako voliš sjajni papir onda i hoćeš:)

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 26/09/2019 : 16:43:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ne volem

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

feniks
Senior Member

1917 Posts

Member since 08/05/2004

Posted - 26/09/2019 : 18:55:46  Show Profile Show Extended Profile  Send feniks a Private Message  Reply with Quote
Ispade dobro sto Marko jos nije izbacio 4 album Matea
Zanima li nekog ova prva tri
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25858 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/09/2019 : 20:05:40  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

ne volem


Onda ostani na Fibri.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/09/2019 : 15:45:00  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
i ostaću.

posebno nakon blagog razočarenja sa Gaučom.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1583 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 27/09/2019 : 16:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Anto, šta te je razočaralo kod Gauča, tehnikalije? Sad ni Rotografika ne valja?

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/09/2019 : 14:12:28  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

Anto, šta te je razočaralo kod Gauča, tehnikalije? Sad ni Rotografika ne valja?


ma,loše sam se izrazio - Gaučo je lepo odrađen,i za te pare je odlična kupovina.

ali kako sam ja zahtevniji kupac,a mogao sam da uporedim Gauča sa El Gauchom,uvek idem na kvalitet,pa makar koštalo više.

Fibrino izdanje ima kvalitetniji papir,i iako je manji format,zbog velikih margina kod Gauča,table su veće kod El Gauča.

normalno,velikoj većini kupaca (barem u Srbiji) ovo je nebitno,pa će se sigurno pre odlučiti na ČK varijantu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37337 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/12/2019 : 03:17:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Po meni ni Gauco ni El Gaucho ne valjaju dosta. Imam ga u Strip Bumerangu i to je to. Ne znam da li cu ga ikad vise citati pa...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000