forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor striscia anastatica Collana Lampo
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Eagle Feather
Starting Member



Croatia
35 Posts

Member since 29/09/2011

Posted - 26/07/2012 : 14:49:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Eagle Feather a Private Message  Reply with Quote

Želja mi je u perspektivi imati neko reprint izdanje koje je najbliže po kvaliteti originalnim prvim serijama, jer nemam niti volje, niti novca da kupujem originalno izdanje iz šezdesetih godina. Također me zanima da li je izdanje Editoriale Mercury jedino koje je tiskano ili ima još izdavača koji su reprintali Zagora u striscia formatu, odnosno što bi se isplatilo imati u kolekciji kao kvalitetnu zamjenu za ta famozna prva izdanja Zagora po Vašem mišljenju?
Također postoji nešto što se naziva raccoltine, a ja nisam siguran što je to zapravo.
Ukoliko imate neke spoznaje o tim izdanjima, zamolio bih Vas da mi malo rasvijetlite cijelu tu stvar, prije nego što se upustim u avanturu kupovine.
Unaprijed zahvaljujem cijenjenim članovima foruma stripovi.com!!!

Eagle Feather, Varaždin

Spašavaj se tko može!!!

Edited by - Eagle Feather on 26/07/2012 14:51:35

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 26/07/2012 : 18:08:41  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ti bi znači htio baš Zagorove striscie?

Originalna Collana Lampo (4 serije) i reizdano kasnije ponovno (kao zagor raccolta a striscia) do broja 36, ostatak nije reizdan. I koliko sam shvatio Mercury je ponovno napravio reprinte i Collane Lampo i Raccolte, a cijene su vidim na njihovom sajtu (i meni ne izgledaju baš jeftino). Možda bi bilo pametnije naći kakav paket na ebay-u ili negdje.
Ako su reprinti ovako skupi, koliko bi onda bili originali iz šezdestih?!

E sad, možda bi bilo dobro da netko napiše nešto tko je baš nabavljao nešto slično.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25908 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 26/07/2012 : 19:26:50  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Ne mogu ti pomoći
Slabo znam o tome.Probaj guglati pa šta nađeš.
Nisam se javio jer sam spava a na mobitelu neman kuna.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 26/07/2012 : 22:43:40  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
Imam ja prvih 36, naravno reprint.
Razmišljam o prodaji, pa ako si zainteresovan javi se na PP.

Carpe diem
Go to Top of Page

Eagle Feather
Starting Member



Croatia
35 Posts

Member since 29/09/2011

Posted - 27/07/2012 : 13:53:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Eagle Feather a Private Message  Reply with Quote


Nakon dodatnog istraživanja, nekoliko telefonskih poziva (zahvaljujem sugovornicima na strpljenju i volji za zadovoljavanjem moje znatiželje), razmjenom nekoliko mailova direktno sa izdavačem (zahvala osoblju u Editoriale Mercury na brzim odgovorima i susretljivosti) došao sam do slijedećih zaključaka:

- Između Zagor striscia Collana Lampo i Zagor raccoltina nema razlike, ali, naravno, originalni niz traka ( misli se na Zagor striscia Collana Lampo) je ipak najprestižnija i najljepša edicija (sa svim naslovnicama) za obožavatelje i sakupljače, budući da je to izdanje točna preslika verzije objavljene 1961. (prema mailu iz Editoriale Mercury)

- Osim Zagor striscia Collana Lampo, postojale su i naslovnice za seriju Zagor Raccolta Collana Lampo, čiji su stripovi nazivani raccoltine (ti su stripovi dobivani iz neprodanih primjeraka striscia izdanja tako da su se uvezivala po dva originalna stripa i stavljane su im nove naslovnice ( ukupno ih je izašlo 35). Te su naslovnice dobivane montažom postojećih naslovnica. Ponekad su rezultati bili katastrofalni, jer bi se brisali dijelovi podloga i dijelovi crteža. No ponekad su, dodavanjem drugih podloga i karakterističnih naslova, koje su ručno crtali crtači iz redakcije, te naslovnice dobro izgledale kao cjelina. Gledajući originalne crteže naslovnica iz toga razdoblja primjećuje se da se za raccoltine nepovratno rezao i ponovno montirao originalni crtež, a podloge su izbjeljivane bijelom temperom (ili su jednostavno rezane) kako bi se dobilo mjesto za naslove, koji su često bili velikih dimenzija. (prema tekstu preuzetom iz Gallieno Ferri "Život sa Zagorom", Morena Burrattinija i Graziana Romanija - strana 47).

Prema tome, moj zaključak je da su u ediciji Zagor anastatica striscia Collana Lampo stripovi svaki za sebe, dok su u ediciji raccoltina u originalnoj verziji stripovi uvezivani po dva komada sa dodanom novom naslovnicom (nešto kao izdanje Komandant Marka Specijalno izdanje Ljeto 2012 koje sam vidio na kioscima), dok je u raccoltinama u reprint izdanju čini mi se uvezivano po tri stripa u jedan primjerak ili knjigu (molim Vas da me ispravite ukoliko sam u krivu ili u zabludi).



Spašavaj se tko može!!!

Edited by - Eagle Feather on 27/07/2012 13:54:41
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000