forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Svećenikova djeca
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 03/01/2013 : 14:29:01  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Nova komedija Vinka Brešana od danas je u kinima. Gledat idem prvom prilikom, očekujem još jedan odličan film, s obzirom da su mi od četri najbolja Hrvatska filma poslje Jugoslavije dva njegova na prvom i drugom mjestu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 03/01/2013 : 14:43:16  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
http://www.moj-film.hr/film/trailer/svecenikova-djeca/

trailer

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/01/2013 : 14:46:47  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Tako mlad a već kužiš te angažirane filmove vezane uz stari sistem, postkomunizam i poraće...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Luca_Torelli
stripovi.com suradnik



1379 Posts

Member since 05/03/2011

Posted - 03/01/2013 : 15:29:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Luca_Torelli a Private Message  Reply with Quote
Budući da je film nastao po djelu Mate Matišića, trebao bi biti dobar.

nebesa nisu humana... (Hrabal)

Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 03/01/2013 : 15:50:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
a Krešimir Mikić u glavnoj ulozi.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Luca_Torelli
stripovi.com suradnik



1379 Posts

Member since 05/03/2011

Posted - 03/01/2013 : 15:57:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Luca_Torelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan

a Krešimir Mikić u glavnoj ulozi.



A onda

nebesa nisu humana... (Hrabal)

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 03/01/2013 : 16:16:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Na prvi pogled izgleda zabavan film, dobra premisa, samo mi se ne sviđa što film opet ima tragičan kraj. Pa zar naše komedija uvijek moraju biti tragikomične? Ako jest komedija, nego rađe bude crnohumorna komedija, nego pesimistična tragikomedija...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 03/01/2013 : 17:02:19  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Na prvi pogled izgleda zabavan film, dobra premisa, samo mi se ne sviđa što film opet ima tragičan kraj. Pa zar naše komedija uvijek moraju biti tragikomične? Ako jest komedija, nego rađe bude crnohumorna komedija, nego pesimistična tragikomedija...


bez spoilera molim

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

sandyboy
Average Member

628 Posts

Member since 09/09/2010

Posted - 03/01/2013 : 17:10:59  Show Profile Show Extended Profile  Send sandyboy a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Na prvi pogled izgleda zabavan film, dobra premisa, samo mi se ne sviđa što film opet ima tragičan kraj. Pa zar naše komedija uvijek moraju biti tragikomične? Ako jest komedija, nego rađe bude crnohumorna komedija, nego pesimistična tragikomedija...



Oh, pa nije hrvatska "komedija" ako ti pri kraju ne prisjedne smijeh. Ionako smo cijepljeni od humora, onda još i to forsiranje crnjaka na kraju me natjera da se zapitam da li je to tjeranje nekog 'što smo si umjetnički' fazona ili jednostavno filmaš vulgaris kroatikus nije sposoban komediju snimiti kako spada.

Što je muškarac bez brkova se čak i (vjerojatno nenamjerno) poigrao s očekivanjima, kad je ona granata izvučena na samom kraju već sam u sebi psovao 'pa u krasni k%$#%, zar baš svaki %!"$#% put?' a kad ono...ugodno iznenađenje
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 03/01/2013 : 20:08:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Brešana od Hrvatskih Rezisera jos samo i gledam od 91

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 03/01/2013 : 20:16:34  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
moga bi bit ok filmič sudeč po trejleru

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 04/01/2013 : 00:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Nisam baš ljubitelj filmova Titova omladinca Brešana.
Zanatski korektno odrađeni, financijski vrlo izdašno poduprti i medijski odlično popraćeni, uz unaprijed zajamčeni status hita.
Tko još od hrvatskih filmaša si može priuštiti nešto u tom stilu?
Mislim da je takvu pompu uz sebe imala još jedino Grlićeva Karaula zbog nostalgične teme odsluženja vojnog roka u JNA i Nolini Sami zbog skidanja Nine Violić i Leona Lučeva. Možda još i Fine mrtve djevojke jer je Mataniću i istomišljenicima bilo jako stalo pokazati i dokazati da su Hrvati zatucani primitivci kojima smeta ljubav.
Drugi? Baš i ne.
Bilo bi zanimljivo utvrditi stvarne razloge zašto je omladinac tako povlašten..
Uz to, i Ante Tomić ga hvali po kolumnama u Slobodnoj i Jutarnjem. Minus.

Izgleda da je za Brešana najveća šteta što bivša država nije potrajala jer bi, s obzirom na teme koje ga okupiraju, vjerojatno vrlo brzo postao dvorski redatelj vladajuće partije..

Ako hoćete pogledati stvarno dobar hrvatski film koji ima glavu i rep i koji ima moć ući u poetiku na koju cilja, a da po završenom gledanju ne želite rezati žile od tragedije, već reći "pa to je život" pogledajte "Trešetu" Dražena Žarkovića.

Ona početna scena di je puna gostiona ljudi što kartaju briškulu i trešetu.. antologija. Tko je ikada ušao u takvu gostionicu ili konobu po dalmatinskim mistima i selima kad se karta, znat će o čemu pišem.

Prvi dio od šest: http://www.youtube.com/watch?v=oBOUU5Op-as


Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/01/2013 : 00:33:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Film još nisam gledao, ali Brešan u intervjuima kaže da je situacija u društvu generalno toliko zahebana da je logično da i komedije moraju završavati tragično.

Bumo vid´li, kako već povikaše slijepci.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 04/01/2013 : 09:39:05  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

Nisam baš ljubitelj filmova Titova omladinca Brešana.
Zanatski korektno odrađeni, financijski vrlo izdašno poduprti i medijski odlično popraćeni, uz unaprijed zajamčeni status hita.
Tko još od hrvatskih filmaša si može priuštiti nešto u tom stilu?
Mislim da je takvu pompu uz sebe imala još jedino Grlićeva Karaula zbog nostalgične teme odsluženja vojnog roka u JNA i Nolini Sami zbog skidanja Nine Violić i Leona Lučeva. Možda još i Fine mrtve djevojke jer je Mataniću i istomišljenicima bilo jako stalo pokazati i dokazati da su Hrvati zatucani primitivci kojima smeta ljubav.
Drugi? Baš i ne.
Bilo bi zanimljivo utvrditi stvarne razloge zašto je omladinac tako povlašten..
Uz to, i Ante Tomić ga hvali po kolumnama u Slobodnoj i Jutarnjem. Minus.

Izgleda da je za Brešana najveća šteta što bivša država nije potrajala jer bi, s obzirom na teme koje ga okupiraju, vjerojatno vrlo brzo postao dvorski redatelj vladajuće partije..

Ako hoćete pogledati stvarno dobar hrvatski film koji ima glavu i rep i koji ima moć ući u poetiku na koju cilja, a da po završenom gledanju ne želite rezati žile od tragedije, već reći "pa to je život" pogledajte "Trešetu" Dražena Žarkovića.

Ona početna scena di je puna gostiona ljudi što kartaju briškulu i trešetu.. antologija. Tko je ikada ušao u takvu gostionicu ili konobu po dalmatinskim mistima i selima kad se karta, znat će o čemu pišem.

Prvi dio od šest: http://www.youtube.com/watch?v=oBOUU5Op-as




zato što si Kršćanin ne želiš gledati, i ne samo to, već i vrijeđaš, filmove koji kritiziraju crkvu. BRAVO!
Gledaj, da je Brešan po filmovima bio Titov omladinac sigurno ni sada, a bome nikako 1996. kad je napravljen "Kako je počeo rat na mom otoku", nebi dobio toliko prostora za svoje filmove, a kamoli da bi uspio ovako kao što ti kažeš da je svaki njegov novi film hit.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 04/01/2013 : 10:24:20  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Film još nisam gledao, ali Brešan u intervjuima kaže da je situacija u društvu generalno toliko zahebana da je logično da i komedije moraju završavati tragično.


E da, to sam i ja slušao intervju i na to sam mislio kad sam pisao gornji post. Super, uz toliko dobrih vijesti svakog dana potrebni su još i depresivni i tragični filmovi. Čak niti na filmskom platnu i komediji ne smije biti optimizma.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 04/01/2013 : 11:31:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

E da, to sam i ja slušao intervju i na to sam mislio kad sam pisao gornji post. Super, uz toliko dobrih vijesti svakog dana potrebni su još i depresivni i tragični filmovi. Čak niti na filmskom platnu i komediji ne smije biti optimizma.



Točno to.
Situacija kod nas jest koma, ali ne razumijem da sve mora biti uronjeno u toj komi.
Da je John Sullivan imao takav stav u britanskim depresivnim 80-ima, nikada ne bi vidjeli Mućke. Isto vrijedi i za Pytonovce.
Oni su se i rugali krizi i depresiji i prikazivali razne strane života u tim uvjetima.
Najlakše je reći, shebani smo pa zato i tragični filmovi. Koji se, usput, reklamiraju kao komedije..

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25908 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/01/2013 : 15:59:47  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
medijsko kreiranje "mišljenja" je svugdje oko nas.samo ga treba prepoznati.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 04/01/2013 : 17:53:22  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

quote:
Originally posted by DeeCay

E da, to sam i ja slušao intervju i na to sam mislio kad sam pisao gornji post. Super, uz toliko dobrih vijesti svakog dana potrebni su još i depresivni i tragični filmovi. Čak niti na filmskom platnu i komediji ne smije biti optimizma.



Točno to.
Situacija kod nas jest koma, ali ne razumijem da sve mora biti uronjeno u toj komi.
Da je John Sullivan imao takav stav u britanskim depresivnim 80-ima, nikada ne bi vidjeli Mućke. Isto vrijedi i za Pytonovce.
Oni su se i rugali krizi i depresiji i prikazivali razne strane života u tim uvjetima.
Najlakše je reći, shebani smo pa zato i tragični filmovi. Koji se, usput, reklamiraju kao komedije..



misliš da film ne valja zbog Brešana ili zbog teme koju obrađuje?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 04/01/2013 : 19:51:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

Nisam baš ljubitelj filmova Titova omladinca Brešana.
Zanatski korektno odrađeni, financijski vrlo izdašno poduprti i medijski odlično popraćeni, uz unaprijed zajamčeni status hita.
Tko još od hrvatskih filmaša si može priuštiti nešto u tom stilu?
Mislim da je takvu pompu uz sebe imala još jedino Grlićeva Karaula zbog nostalgične teme odsluženja vojnog roka u JNA i Nolini Sami zbog skidanja Nine Violić i Leona Lučeva. Možda još i Fine mrtve djevojke jer je Mataniću i istomišljenicima bilo jako stalo pokazati i dokazati da su Hrvati zatucani primitivci kojima smeta ljubav.
Drugi? Baš i ne.
Bilo bi zanimljivo utvrditi stvarne razloge zašto je omladinac tako povlašten..
Uz to, i Ante Tomić ga hvali po kolumnama u Slobodnoj i Jutarnjem. Minus.

Izgleda da je za Brešana najveća šteta što bivša država nije potrajala jer bi, s obzirom na teme koje ga okupiraju, vjerojatno vrlo brzo postao dvorski redatelj vladajuće partije..

Ako hoćete pogledati stvarno dobar hrvatski film koji ima glavu i rep i koji ima moć ući u poetiku na koju cilja, a da po završenom gledanju ne želite rezati žile od tragedije, već reći "pa to je život" pogledajte "Trešetu" Dražena Žarkovića.

Ona početna scena di je puna gostiona ljudi što kartaju briškulu i trešetu.. antologija. Tko je ikada ušao u takvu gostionicu ili konobu po dalmatinskim mistima i selima kad se karta, znat će o čemu pišem.

Prvi dio od šest: http://www.youtube.com/watch?v=oBOUU5Op-as



Bresan je daleko ispred svih HR rezisera , jer zna prepoznati sto vecina gledalaca zeli i cemu se najvise priklanja.
Dzabe silni filmovi o domovinskom ratu kada je Bresan vec snimio najbolji.
Dzabe svi filmovi o ikonopoklonstvo kad je Bresan vec snimio najbolji.
Dzabe svi pokusaji da se osloni na Rashomon-a , kada je Bresan to vec ucinio.
Bresan je pionir, omladinac i drug ..i zbog toga i takvoga humanog pristupa sa pravom uziva status koji mu stoji.
To sto ga Ante Tomić hvali je naravno veliki plus


“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/01/2013 : 20:16:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Koliko mi je poznato, Vinko Brešan nikad nije pohađao partijsku školu u Kumrovcu da bi bio "Titov đak".

U doslovnom smislu barem polovica forumaša su "Titovi đaci", jer su osnovne pa i srednje škole završili u onom sistemu.

Brešan se u Maršalu barem dobro sprdao s totalitarizmom, i onim Titovim nekad i onim s kraja 90-ih.

Baš kao što je u Svjedocima prvi obradio temu domaćih ratnih zločina, za koju vjerujem da je mnogima problematična, da ne kažem i neprihvatljiva već i kao ideja.

I baš kao što se sada, sretno anticipirajući aktualnu temu križarskog rata protiv obrazovanja i znanosti, bavi licemjerjem i igranjem Boga u nekim krugovima.

Zbog toga razumijem da ga se pokušava diskvalificirati kao "Titovog đaka".

No to je zapravo pojam bez sadržaja koji više govori o onome tko ga izriče.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/01/2013 : 20:19:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
S tportala:


INTERVJU: MATE MATIŠIĆ

'Ništa se nikad neće popraviti, a pogotovo neće čovjek'


Datum objave:
04.01.2013 07:46

Autor: Igor Tretinjak


Mate Matišić prije nekoliko dana dočekao je filmsku premijeru svoje drame 'Svećenikova djeca', a o filmu, oštrici kojom zasijeca u društveno tkivo i glibu u koji je to isto društvo upalo rekao je sve, ili barem ponešto, za tportal.

Drama jednog od naših najizvođenijih dramskih pisaca, scenarista, skladatelja i glazbenika, Mate Matišića, nakon 15 godina življenja u antologijama i na kazališnim daskama, oživjela je i na filmskoj vrpci u režiji Vinka Brešana. O samom filmu, Brešanu, društvu i njegovim problemima, porazgovarali smo s autorom.

Nakon petnaest godina, Vaša drama 'Svećenikova djeca' prešla je iz papirnatog oblika na filmsku traku. Koliko ste je putem izmijenili?

Osnovne ideje, likovi i narativne linije drame su ostale, ali neke od njih su reducirane ili korigirane s obzirom na zahtjeve žanra i redatelja. Mislim da se takve stvari događaju uvijek kad se radi adaptacija proze ili drame. Bilo bi pogubno za film prepisati dramu u scenarij. Naime, radi se o dvama sasvim različitim 'dramaturškim svjetovima' koji po svojim formalnim mogućnostima i zakonitostima otvaraju sasvim drukčije prostore za djelovanje likova, stvaranje situacija… U ovom slučaju izazov je bila fokalizacija glavnog lika s kojom smo se onda poigravali… Ta sužena perspektiva don Fabijana prisutna je i u drami, ali na filmu ona ima neke druge, filmske alate za korištenje…

Naglašeniji je i humorni sloj. Kako je rastao od drame do filma? U susretu s glumcima ili na papiru prije samoga snimanja?

Humorni sloj preuziman je iz drame, a novi je stvaran sukladno scenarističkim intervencijama koje zahtijeva ta nova forma ili novi likovi. No sve smo bili dobro pripremili i nije bilo improviziranja. Naravno da su glumci svojim interpretacijama otkrili još jednu dimenziju onoga što je pisalo na papiru. No zbog toga se i zovu na suradnju takvi fantastični glumci. Ono što je bilo dobro ovaj put je – sporost. Naime, Vinko i ja nismo morali žuriti, pa smo polako, polugodišnjim radom stalno otkrivali neke nove mogućnosti likova i zadanih situacija.

Vinko Brešan rekao je da je i prije samog rada na filmu dugo u glavi kuhao 'Svećenikovu djecu'. Jeste li vi to znali i u blizini lagano 'potpaljivali plam' ili Vas je odluka o filmu iznenadila?

O kuhanju ne znam ništa, ali nije me iznenadila odluka da snima film. Naime, Vinko i ja se družimo i kad ne radimo filmove. Mi stalno improviziramo razne priče za nekakav mogući film. Tako smo došli i na tu moju dramu. Naravno da je odluka o tome što će raditi uvijek na Vinku, jer je on redatelj, ali ovaj put se nije radilo o nekoj dugo pripremanoj strateškoj odluci. Ona je proizašla iz druženja.

Kako Vam je bilo raditi s Brešanom, Krešom Mikićem i ostatkom ekipe?

Oni su moji prijatelji i s njima mi je uvijek lijepo raditi. Osim toga fantastični su umjetnici. Ovo je peti film na kojem kao autor surađujem s Vinkom, od njegova prvog za koji sam radio glazbu. A s Krešom sam radio na mojoj drami 'Balon' u teatru Exit, gdje on igra više likova. Igra ih najbolje na svijetu. No Krešo je kao mladi glumac igrao još 1994., dok je bio student, u mojoj drami 'Bljesak zlatnog zuba' u HNK Osijek. Znači, i s njim surađujem skoro dvadeset godina. Vinko je, kao i uvijek, okupio ponajbolji filmski kadar u Hrvatskoj.

Okrenimo se malo samom filmu. Skalpel kojim zarezujete u društveno tkivo, odnosno svećenstvo, prilično je naoštren i uranja duboko u problem. Jeste li razmišljali o možebitnom tupljenju oštrice ili ste namjerno išli do kraja?

Ja nikad ne razmišljam o tupljenju oštrice. Oštrice i služe da se oštre. Štoviše, uvijek mi se čini da sam mogao ići još i dalje budući da je sam medij po definiciji 'ublažavanje'. Mislim da jedino tako ima smisla pisati za kazalište ili film. Svaki kompromis ili kalkulacija pogubna je za naš posao. I čini mi se, ako mogu tako reći – da se to isplati. Eto, na primjer drama 'Svećenikova djeca' objavljena je u nekoliko antologija u Hrvatskoj, ali i inozemstvu… Na engleskom, poljskom… Igrao ju je jedan od najvažnijih ruskih, pa i svjetskih teatara, teatar Puškin iz Moskve… Eto, sad je postala film. Naravno da sam zbog takvog pisanja vrlo često imao problema, ali ja ne mogu pisati protiv sebe. Niti želim da se moje pisanje sviđa većini.

Svećenik i "njegova djeca"

Godine nisu naškodile aktualnosti teme, naprotiv. Jeste li sretni zbog toga ili tužni zbog činjenice da se problemi ne rješavaju, već produbljuju?

Nisam ni sretan, ni tužan zbog toga. To je jednostavno tako. Ništa se neće nikada popraviti, a pogotovo neće čovjek. Možda moja izjava zvuči zastrašujuće, ali mislim da svaki dan dobivamo potvrdu za takav moj pesimizam. Kao pravnik mogao bih reći da je to notorna činjenica koju ne treba dokazivati i koja će se uvijek ponavljati u raznim varijacijama.

Sam problem nestanka mladih ljudi (i) s otoka živo je prisutan kod nas. Kad biste morali ponuditi neko 'ozbiljno rješenje' u nekom 'ozbiljnom časopisu', koje bi to bilo?

Ja pišem 'iz očaja', jer nemam rješenja. Imaju ga političke i gospodarske elite. I oni to rješavaju kako rješavaju – katastrofalno. Moj osjećaj mi govori da je nestanak mladih ljudi tek počeo. Oni vjerojatno ne vide smisao ostanka u prostoru ispunjenom beskrajnim lopovlukom, nemoralom i nebrigom. Što mladi vide? Grabež. Netrpeljivost. Prezir, svih prema svima. Vide da im sposobnosti ništa ne jamče. Vide užas u institucijama u kojima bi sve moralo biti čisto. Vide da je sve jedna velika laž – počevši od domoljublja do pobožnosti. Vide da se kod nas javnim poslovima bave uglavnom neki čudni tipovi, ambiciozni i bahati, primitivni i agresivni… Ljudi na sve to reagiraju jedinim mogućom 'oružjem' - nerađanjem i nestankom. 'Apstinencijom' od rađanja narod upozorava na to da mu život ne valja.

Nakon što ste dramski komad prilagodili filmu, trenutačno film 'Fine mrtve djevojke' prilagođavate kazalištu. Kolika je razlika između tih dvaju procesa?

Velika. Najprije i jedan i drugi postupak moraju imati nekakav smisao i odgovor – zašto? Zašto u ovom trenutku? I ako se na to potvrdno odgovori, onda se prilazi procesu rada. Što se tiče 'Finih mrtvih djevojaka', najprije sam ponovno pogledao film i pročitao scenarij (srećom, imao sam jedan primjerak… Inače ne čuvam svoje scenarije). Tad sam promislio o tome što nije valjalo u scenariju i filmu koji je rađen u skromnim produkcijskim uvjetima te sam u drami nastojao rastvoriti ono što je bilo samo plakatno u filmu… Na neki način se nakon dvanaest godina od filma redefinirala i tema filma. Perspektive su drukčije. Usto, mislim da sam u drami potpunije obradio i lezbijski odnos glavnih junakinja.

Koja Vas društvena tema, odnosno problem (kojih ne manjka) zove za nova dijaloška obračunavanja?

Možda se to čini neuvjerljivo reći ovako a posteriori nakon svih moji drama, ali ja se nikad nisam bavio temama. Teme su dolazile same nakon bavljenja likovima i njihovim sudbinama. Zasad ne znam kojom ću stranputicom krenuti tražeći novu dramu. Doista ne znam… Uostalom, desetak drama sasvim je dovoljno za cijeli život jednog dramskog pisca.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 04/01/2013 : 22:38:45  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
murdoc i difool, u potpunosti se slažem

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25908 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/01/2013 : 23:44:06  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
a kad ste i vi titovi pioniri.
najbolji film o domovinskom ratu?
kako da ne.brešan je pljunuo na domovinski rat.
u stilu smiješni oni,smiješni mi.sve je to isto.e pa bogami nije i nije bilo.
izjednačavati komunistički totalitarizam i"totalitarizam"krajem devedestih je u najmanju ruku nefer da ne upotrijebim teže rijeći.
je,načeo je temu o "našim"zločinima.a to je bio signal i ostalim da načmu temu svatko u svom području po zadatku.pa smo imali osjećaj kad otvoriš novine ili tv ko da su uloge bile obrnute.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 05/01/2013 : 11:52:49  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

a kad ste i vi titovi pioniri.
najbolji film o domovinskom ratu?
kako da ne.brešan je pljunuo na domovinski rat.
u stilu smiješni oni,smiješni mi.sve je to isto.e pa bogami nije i nije bilo.
izjednačavati komunistički totalitarizam i"totalitarizam"krajem devedestih je u najmanju ruku nefer da ne upotrijebim teže rijeći.
je,načeo je temu o "našim"zločinima.a to je bio signal i ostalim da načmu temu svatko u svom području po zadatku.pa smo imali osjećaj kad otvoriš novine ili tv ko da su uloge bile obrnute.


Uuups , pocinje se dijeliti na "nase i vase", da nisi slucajno promasio topic
Rat je zavrsio ..nitko ti to nije rekao ?
Sada bi se jos i redatelji trebali dijeliti na crvene i crne

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/01/2013 : 17:22:14  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
a devedesete nismo bili police state ili šta?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 05/01/2013 : 17:44:35  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

a devedesete nismo bili police state ili šta?

Ma ne , onda se to vec zvala demokracija

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000