forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 19 - Ljepota tame
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 21/01/2015 : 12:17:37  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano


Morbidnost je ono što vuče čitatelja da prati priču. Čak i kad shvati da je priča za kuvac, piči dalje.
Meni je iskreno žao što sam ga pročitao i sad još laprdam o njemu.



Ajde frano nemojmo ipak tako da ti bude žao kaj si ga pročitao. Pa čemu nema razloga, nešto si novo doživio i osjetio kroz taj strip - pa makr ga nisi ni prihvatio.
Je li ti palo na pamet da to tvoje neprihvaćanje možda dolazi od tvog (mislim pod tim: NAŠEG jer ne prozivam te ja isključivo, samo iznosim misli) unutrašnjeg obrambenog mehanizma na te teme.
Evo za ilsutraciju ja kad sam gledao prvi puta Natural Born Killers davno, davno ... nije mi sjelo i u raspravama sam se obranio s: "Film mi je za kuvac..."

;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 21/01/2015 : 12:20:27  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
i da ne pozabim, uživao sam čitajuć od duplog - duple NK* misli ;o))



____________________________________________
NK* = na kvadrat

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 21/01/2015 : 14:27:14  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner
Drago mi je da smo te potaknuli da opet pročitaš strip. Dobro si primjetio da je taj mali narod na emocionalnom i intelektualnom nivou predškole, ali se ne slažem sa zaključkom da strip zato govori o tome kakvi smo bili, a ne kakvi smo sad. Naime, bojim se da je dobar dio "odraslih" ljudi na emocionalnom i intelektualnom nivou predškole.



Moguće. Nažalost, takvima ni u ludilu ne bi palo napamet pročitati ovakav strip.

quote:
Originally posted by Shaner
Zanimljivo mi je ovo o stupnjevima vrednovanja. Možeš li možda navesti neki strip koji bi smjestio u nacionalni muzej ili još bolje Luvr?



Evo, npr. Čuvari (Watchmen) je strip koji se meni apsolutno ne sviđa. Jedva sam ga pročitao jednom ali sam se ipak prisilio pročitati ga i drugi put. Davež i teški scenaristički egotrip. Čak ne vidim o čemu bih tu imao diskutirati. Ali, potpuno mogu razumjeti ljude kojima je taj strip najbolji ikad i koji bi o njemu mogli raspravljati danima. Apsolutno mi je jasno i zašto bi taj strip trebao biti i u nacionalnom muzeju i u Luvru. Čak bih ga preporučio svima onima koji se žele baviti stripom da ga iščitavaju i uče iz njega. No, za mene je i dalje davež i teški scenaristički egotrip. Srce i mozak se ne slažu baš svaki put.
Dok npr. Blast po meni zadovoljava sve kriterije. Od osobne biblioteke do Luvra.
A za Macanov Selamalejkum, generale! mogu reći da apsolutno zaslužuje istaknuto mjesto kod mene doma, zaslužuje da se o njemu diskutira, ja bih ga stavio u nacionalni muzej ali prihvaćam da bi o tome još mogli diskutirati i argumentirati. Za Luvr nisam siguran.

Eto, da više ne spamamo.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 21/01/2015 : 15:00:33  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Djelo u stvari opisuje kako bi to izgledalo kad bi sad netko iskrcao grupu vrtićke djece u šumu, smanjio ih na veličinu muhe i prepustio same sebima.



samo što je to već promislio i milijardu puta pametnije uobličio William Golding u Gospodaru muha.

Ljepota tame je toliko dobra koliko je lijepo nacrtana i koliko su likovi zanimljivi. to je samo po sebi puno. ali osobno sam najbliže Duplovoj procjeni da se radi o čistoj fasadi bez imalo temelja.

zapravo sam se jako razočarao jer sam imao velika očekivanja kad mi je strip DUPLI PREPORUČIO KAO APSOLUTNO REMEK DJELO KOJE MORAM PROČITATI???

WTF?

kao da sam u Zoni sumraka :-) ...
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 21/01/2015 : 16:05:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Meni ova interpretacija od duplog izgleda najlogičnija.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/01/2015 : 17:42:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Hvala duplom na odgovoru.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 21/01/2015 : 22:00:53  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli



Jedino pitanje vrijedno razmatranja koje mi se nametnulo u stripu je:
Zašto nas, ako zamislimo da je čovjek iz šume zaista ubio djevojčicu to tako duboko dira i stvara nam nelagodu, a totalno smo indiferentni prema masovnom ubojstvu koje počini Aurora?
No, kako je odgovor očit ni pitanje nije baš duboko. Razlika je u ubojstvu koje počini odrasla osoba u odnosu na ubojstvo koje počini dijete. Ako vam nije jasno u čemu je razlika, mogu vam samo poručiti da odrastete već jednom.

Na kraju su zaista idealan zaljubljeni par ubojica, zar ne?




Mene nije dirnulo ni jedno ni drugo ubojstvo, čini mi se da su oba tu samo radi malo morbidne zabave, da naprave dojam. Možda je to zato što nisam roditelj, neznam.
Inače, Ljepota je nedavno objavljena i na engleskom i koliko sam vidio ostavila je dobar dojam, završila je na mnogima od ovih best of 2014. lista koje prenose tjedne crtice-
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8377 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 02/02/2015 : 10:56:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
http://www.stripovi.com/recenzije/ljepota-tame-ljt-kolorka-19-ljepota-tame/1795/

Evo da se nađe.

Što se tiče onog sna tj. noćne more.
Ako pretpostavimo da onaj lik užasnute djevojčice koja odbija napustiti svoj dom predstavlja Nesigurnost.
Onda bi njoj noćna mora bila da mrtva djevojčica napravi ono za što ova nije sposobna- ustane se i otiđe.
Zato je odahnula kad se probudila i vidla da je sve na svome mjestu, iako joj se dom pretvorio u svi znamo već šta.

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 02/02/2015 : 12:08:50  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
paro, već i velik posao si zgotovio time što si sam text o Ljepoti ubacio pod recenzije javnosti... pa vidiš i koji je bio odaziv i kako smo pisali komentare ispod
Bratbratu lopatu teže je napisati takav tekst potpuno neutralno kako si ti pa neka svatko stvara svoja mišljenja i raspravlja ... ovdje na fibrarijumu ;o))

Ostatak razmišljanja ti slijedi logiku, mali lik Nesigurnosti se HRANILA živom i tada mrtvom djevojčicom, a svako lik baš pokazuje svoju značajku - nesigurnost neda/neće napraviti ni koraka naprijed, kajne ;o)

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8199 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 07/04/2015 : 17:27:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
Pročita san upravo strip i moram priznat da mi odma nije bilo ništa jasno.
Nakon pet minuti vrtin film unazad, nakon pročitane parine recenzije malo se razbistruje, postaje jasnije.
Svakako neobično djelo.
Možda mogu izdvojit dva segmenta ove priče i s time zaključak.
- po mome mišljenju u trenutku smrti djevojčice, njezina maštanja, snovi su nastavili živjeti izvanj njenog tijela
- po meni čovjek iz šume očigledno nije svjestan da u blizini njegovog doma leži raspadnuto tjelo djevojčice, s kojom je izgleda bila u nekom bližem srodstvu

Svakako ne volim ovakva konfuzna dijela.
Ocjena: 5/10

Možda će se ocjena popravit s nekim ponovnim čitanjem.

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985

Edited by - split85 on 07/04/2015 17:31:33
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 07/04/2015 : 17:45:24  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by split85


- po meni čovjek iz šume očigledno nije svjestan da u blizini njegovog doma leži raspadnuto tjelo djevojčice, s kojom je izgleda bila u nekom bližem srodstvu



kojom = kojim ;o))

a zar si primijetio da se u čovjekovoj kući nalaze neki detalji koji upućuju da je ta djevojčica tamo bila/živjela?
pitam zato jer ja nisam

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8199 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 07/04/2015 : 18:08:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by split85


- po meni čovjek iz šume očigledno nije svjestan da u blizini njegovog doma leži raspadnuto tjelo djevojčice, s kojom je izgleda bila u nekom bližem srodstvu



kojom = kojim ;o))

a zar si primijetio da se u čovjekovoj kući nalaze neki detalji koji upućuju da je ta djevojčica tamo bila/živjela?
pitam zato jer ja nisam



Osim razbijene lutke nisam.
Mislim da je ta djevojčica stradala nesretnim slučajem i da je čovjek tu lutku pronašao u šumi. E sad ono, volim mislit da je ovo kao dio Crvenkapice koja je išla posjetiti baku u šumu. Tako mislim da su bili u nekom bližem srodstvu, tipa ujak, stric i sl.

Jer kako gore piše mislim u jednom postu ili čak receniji, da je kojim slučajem taj čovjek ubio djevojčicu sigurno bi sakrija dokaze.
Definitivno nije svjestan postojanja tog leša.

Svakako ima krcato opcija.

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 07/04/2015 : 18:47:55  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by split85



Svakako ima krcato opcija.



Ama taj strip ima toliko opcija da nam je vec toliko dugo izvor nepresusnih rasprava a bogami i kontroverzi ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Neflite
Starting Member

20 Posts

Member since 17/11/2014

Posted - 07/10/2015 : 12:40:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Neflite a Private Message  Reply with Quote
evo da se i ja umješam u raspravu, stoga odmah na početku upozoravam na SPOILER ALERT, tako da ko ne želi spoil nek ne čita ovaj post:

Dakle strip je odličan, ne samo zbog ideje već i zbog svojevrsne poruke na kraju. Djevojčica je mrtva iz nje izlaze manifestacije njene osobnosti, neki likovi su napredniji od ostalih, neki sadržavaju više karakternih osobina od drugih, recimo lik Aurore i lik Zelije sadrže više karakternih crta od recimo likova kao što su 3 blizanke, Plim, debala kanibalka itd. Neke od tih karakternih osobina su čak samo manifestacije tijelesnih nagona, kao recimo kod kanibalke koja je stalno gladna pa jede sve što nadje ili recimo onaj ženski lik kojeg je stalno strah svega pa se skriva od svega (čak i u lubanji). Aurora, Zelija, Jana su višeslojniji likovi pa su čak tako i nacrtani, čak se i u crtežu vidi da imaju više mimike, pokažuju više emocija i reagiraju ljudskije na pojedine situacije sa kojima se susreću dok se ostali likovi ponašaju nagonski ili bez emocija, rekli bismo više dječije. Aurora ima više osobina, osim što gaji privrženost prema Hektoru, ona je i jako dobar organizator, ali i puna empatije za ostale članove njihove novonastale zajednice. Brine se da su svi zbrinuti. Jana je amazonka i indvidualka, njoj zajednica ne znači ništa. Zelija je tašt manipulator koji do te mjere upravlja ostalim likovima da to prelazi u psihopatologiju. U jednom trenutku netko od likova postavlja pitanje:''Tko je Aurora?'', vidjevši napisano ime na bilježnici, ''To sam ja!'', odgovara plavokosi lik kojeg pratimo od početka priče. Zanimljivo je da se ta dva imena podudaraju, ime mrtve djevojčice i ime glavnog lika kojeg pratimo kroz cijelu priču. Iz te podudarnosti dalo bi se zaključiti kako Aurora uistinu je lik koji je najrazvijenija manifestacija podsvijesti mrtve djevojčice i da baš iz tog razloga i pratimo nju kao glavnog lika. Preko osobina Aurore otkrivamo zapravo kakve su bile glavne dominantne osobine djevojčice koja je mrtva, jer je Aurora lik kojeg najviše pratimo i jedini lik koji se razvija tokom cijele radnje stripa, svi ostali likovi ili stagniraju ili propadaju s vremenom. Jedna od glavnih slojeva Aurorine osobnosti je poprilična feminiziranost, odnosno prvrženost Hektoru. Taj odnos možemo tumačiti na više načina, al svakako je najbitnija ona interpretacija u kojoj je to klasični idealizirani odnos princa i princeze u kojem Aurora ne vidi Hektorove manjkavosti i samu činjenicu da on ne gaji iste osjećaje prema njoj. Slična stvar se pojavljuje i na kraju priče gdje nam upravo ta karakterna crta otkriva zagonetku na koji način je djevojčica zapravo umrla. Ne samo da u kolibi muškarca koji živi u šumi možemo primjetiti detalje koji bi naslutili da je djevojčica možda boravila u kolibi ili da je muškarac susreo djevojčicu u šumi (razbijena lutka), nego Aurora po noći odlazi do muškarca i odreže mu par vlasi kose, jer joj njegova kosa jako fino miriši (na med). Ako prihvatimo činjenicu da Aurora od svih likova najviše predstavlja osobnost mrtve djevojčice i da njena općenita privrženost prema figuri muškog princa manifestira jednu od glavnih karakternih crta njene ličnosti, onda je lako za zaključiti da je upravo iz tih razloga (mirisa kose i dominantnosti muške figure) mrtva djevojčica imala susret sa muškarcem iz kolibe. Aurorina privrženost se još jače vidi i na samome kraju gdje ona odlučuje ostati živjeti u kolibi i kako sama kaže:''Trebat ću preuredit svoje malo gnjezdo, ali nema veze imam sve vrijeme ovog svijeta...Nježni moj prinče.'' Ironičan je taj kraj u kojem nema pobjednika, jer djevojčica je mrtva, a i dalje voli, a ubojica misli da je sam, ali sam nije.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/10/2015 : 18:33:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
sjajan osvrt na strip!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

zo
Average Member



Bosnia and Herzegovina
619 Posts

Member since 10/01/2008

Posted - 07/10/2015 : 20:54:35  Show Profile Show Extended Profile  Send zo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Neflite

evo da se i ja umješam u raspravu, stoga odmah na početku upozoravam na SPOILER ALERT, tako da ko ne želi spoil nek ne čita ovaj post:

Dakle strip je odličan...



Uff, slažem se sa antom, fantastičan osvrt. Sada ću morati opet pročitati ovo...

https://www.facebook.com/KLUBMOSTRIP/
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 25/01/2016 : 12:04:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
V redu mi je izhodišče, da so mali liki "manifestacije osobnosti mrtve djevojčice". Tehnični del kot risba, kolor, montaža je po mojem mojstrski.

Neprijeten moteč strip a po mojem je ravno v tem poanta in to sta avtorja hotela pokazati. Eni pravite, da nista vedela, kaj hočeta pokazati in povedati, a po mojem sta si pustila dovolj prostora, da definitivna sodba bralca ni možna. Po mojem je napaka iskati poanto in smisel, avtorja nam pred oči postavita naši družbi in vzgoji moteče podobe in nam prepustita kako se bomo soočili z motnjo. Jaz sem se v tej neprijetnosti dobro zabaval. Tako brezveze sem se počutil recimo pri Jimmyju Corriganu in pri Kafki.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 27/11/2017 : 23:15:13  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Izašao je novi strip istih autora, Satania:
https://www.amazon.com/Satania-Fabien-Vehlmann/dp/1681121433

Fora je. Ima li nade za hrvatsko izdanje?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28964 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 29/11/2017 : 09:16:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Dogodine.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/11/2017 : 11:45:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Dogodine.



Sad još samo reci da ćeš dovršiti Nedirku pa da počnem ponovo vjerovati u Djeda Mraza.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28964 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 29/11/2017 : 11:48:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Dovršit ću je jednom, sigurno.

Trouble will find me
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/11/2017 : 15:34:39  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Dogodine.


pa to je bogami sjajna vest.
quote:
Originally posted by Markos

Dovršit ću je jednom, sigurno.


bolje i to "jednom" nego nikada.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 29/11/2017 15:35:39
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 29/11/2017 : 16:34:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Dovršit ću je jednom, sigurno.



Pitam se je li ovo pravi trenutak da isprovociram isti odgovor za Gospodina Jeana i Ljubav&rakete?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 29/11/2017 : 20:18:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Markos

Dovršit ću je jednom, sigurno.



Pitam se je li ovo pravi trenutak da isprovociram isti odgovor za Gospodina Jeana i Ljubav&rakete?




+1 za Monsieur Jeana.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11680 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 29/11/2017 : 21:12:09  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nezadovoljnici. Ritam je ionako ubitačan

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000