forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Jesam li ukrao ako sam »skinuo« strip sa neta?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 08/02/2013 : 22:55:10  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by tinton

Ajde neka mi netko objasni koja je razlika između toga da neki strip downloadaš s neta i toga da dođeš u striparnicu staviš strip pod jaknu i pobjegneš?



valjda ista ka i ona u komadanju ljudi u pc igricama i u stvarnosti?


uništa

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Krscho
Junior Member



Croatia
377 Posts

Member since 19/06/2011

Posted - 08/02/2013 : 23:05:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Krscho a Private Message  Reply with Quote
Ko što i obećo skeniro sam BUg-ov članak iz broja 232 na ovu temu, piratizaicje, skidanja i općenito internetskih prava pa koga zanimam ože downlodati na donjemu linku, članak je zanimljiv i svi koji o ovome raspravljaju bi ga po meni trebali pročitati, u .cbr formatu jer al mozete preimenovat i u .rar pa gledati slike untura na taj način ;)

Znam da je velko za samo 5 tsranica, koristio sam uber kvalitetu skena :D ...ionako smo svi na flatu :P

http://www.mediafire.com/?0gptflipa87qyoj
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 08/02/2013 : 23:11:02  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DKoor

Eh, ja sam upravo prodao 11 komada Fantagraphics/Dark Horse Usagija upravo poradi racionalizacije.




Interesantno.
Ja san upravo kupija 11 komada Fantagraphics/Dark Horse Usagija upravo poradi racionalizacije.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 08/02/2013 : 23:22:06  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote

Moje aukcije u prodaji
Go to Top of Page

drablj
New Member

Serbia
233 Posts

Member since 06/06/2007

Posted - 09/02/2013 : 02:27:05  Show Profile Show Extended Profile  Send drablj a Private Message  Reply with Quote
da li neki od vas stvarno ne kapiraјu zasto je markos onako reagovao sa ruznim recima? za-gor-te-nay se pravio toša (naivko). za-gor-te-nay je napisao da mu je jeftinije da plati neki tablet i cita skenove na njemu nego da kupuje stampana izdanja. to je na veliku kolicinu tacno. ko se oko toga ne slaze je retard. markos nije rekao da to nije istina niti mu smeta sto postoji stvar kao tablet. ukazao je na postojanje legalnih skenova i da se oni cesto placaju. tako imate steam, gog za igre. kada se uracuna cena tih skenova i sabere sa cenom uredjaja, slozicemo se da kratkorocno nije toliko isplativije kupiti tablet. takodje, markos racuna da ljudi nece odvajati od hleba da bi kupili stripove. ako neko ima par desetina evra mesecno da potrosi na stripove (legalan sken) i da odjednom da na tablet, jasno je da je u dovoljno dobroj finansijskoj situaciji da kupi poneki strip u stampanom obliku (drugo je ako NECE). imas, a ne das i kukas = nerviras. markos je probao uljudnim recnikom da mu objasni, a ovaj je taj deo uvek ignorisao (za-gor-te-nay nije retard da ne primeti sta mu se pise). markos ima moju punu podrsku. nije to zbog toga sto je markos vec zbog toga kako rezonuje (ovo sve ako ne glumi ovde ). prica je toliko prosta. hajmo sad da ponovimo:
-skidanje legalnih skenova nije kradja!
-skidanje ilegalnih skenova je kradja.
-skidanje necega na sta niko ne drzi prava ili je nosilac prava ponudio besplatno (stripos vam je probao to reci, ali je izgleda bio potpuno ignorisan) nije kradja.

ocigledno vecina ljudi ovde nema blage veze sa pravom ni sa zakonima. nisu ljudi to u obavezi da znaju, ali cemu onda busanje svojim stavovima, a sa slabasnim znanjem? svi znamo da svako od nas ima misljenje. ne moramo to dokazivati svakodnevnim lupetanjem o bilo cemu i usput ubijati vreme. 10 puta sam gasio tab sa ovom temom i prekidao poruku koju sam hteo otkucati. otprilike nema vajde pricati i niko ovde nece promeniti misljenje izgleda.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 09/02/2013 : 02:31:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Elderane84

Dzaba svadja, kad jeste kradja. To sto svi to radimo i dalje ne znaci da to nije kradja. Sjecam se da su u ratu sve izbjeglice jedne nacionalnosti provaljivale u stanove izbjeglica druge nacionalnosti, i prisvajale ih kao svoje. To su svi radili, i svima nam je to bilo normalno. Kad se rat zavrsio, kao i uvijek, doslo je vrijeme da se sve vrati pravim vlasnicima. Trenutno je i u svijetu vanredno stanje oko ovoga, ali ne sumnjam da ce se naci nacin i da se ovaj problem rijesi.



glup ti je primjer



Aha, ali iz danasnje perspektive. Tada su svi vjerovali drugacije. Jebi ga, i meni je glupo sto ti mislis da je legalno uzeti nesto u sta je neko ulozio ogroman novac i vrijeme. Da se razumijemo, ja prvi skidam svasta, ali ako se to nekad sredi i normalizuje, i zabrani na neki nacin, sigurno se necu buniti.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18327 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 09/02/2013 : 08:24:19  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
nikad nisam ništa ukrao pa neču ni sada...
ako nemam za strip kupit neću ga gledat ni na scenu...
sve što volim želim i imati u vlastništvu...zašto bi gledao kroz prozor sa hrasta susjedu u kupatilu ako je ne mogu i imati?
meni bezveze...da bi čitao strip na scenu meni je ko lizat sladoled kroz staklo...bez ukusa...pogledam ono što legalno stavi
izdavać i to je sve...zavisi od trenutnog ushičenja, financija i mnogih faktora kad i ako to kupim...
ali razumem da u ova zajebana vremena ljudi koriste sva moguća sredstva da uštede,prežive i guraju život...
ako su legalna ok, ali ako znaju da krše zakon i još se time hvale....meni naivno i glupo.
a da si uzmu za idole politike još glupije, pa bolji smo od njih...bar večina...živimo od rada svojih ruku a ne dizanja ruku
i mešanja magle...ugledat se treba na poštene, politike ne svrstavam u tu kategoriju, ber večinu njih...
Neko izdanje Fibre,Libellusa ili čak Ludensa je proizvod nečijeg rada,truda i novca...i ja to poštujem...ako je taj rad kvalitetan zašto ne nagradit te ljude kupovinom?...zadovoljan ja,zadovoljan izdavać,zadovoljni ljudi u postroju produkcije...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 09/02/2013 : 09:15:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
ne znam se pise odvojeno...

kradja je...

moje iskustvo sa kupcima fibre (i ja sam jedan od tih) zestoki prezir prema svim oblicima skenova...


sangue navajo
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/02/2013 : 09:50:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nisam fibrin kupac, nije krađa, a skenovi me ni najmanje ne zanimaju
čita se na papiru i to je moja temeljna fantazma. onaj tko se toga oslobodio, čita i skenove, pretpostavljam.
ako imaš debelu knjigu pravu papirnatu, možeš nekome i glavu razbiti s tim. sa skenom ne možeš ništa, osim staviti na cd i eventualno nekoga porezati.

kod glazbe mi je pak svejedno, tj. nisam zahtjevan. mp3 dobro dođe.

kod filma također, dobar rip mi je dovoljan.

glazba mi je onako, usputna. filmove najvolim, a u tom slučaju su ripovi neophodni i pridonijeli mojoj kulturnoj nadgradnji. da se ne lažemo, da nema ripova, nikad ne bih ni čuo za Mađare, Poljake itd. a ne bih pogledao ni hrvatsku kinematografiju i oduševljavao se jednim Mimicom, Babajom...
knjige možda preuzimaju tron od filmova, ali bez obzira što postoje i e-knjige, te podosta možeš skinuti badava, to mi ne znači ništa. tvrdokorno se držim papira, u krajnjem slučaju mogu ga zapaliti ili si mogu rit brisati, pa bar nešto.

rezime svih rezimea:

dostupnost svega i svačega na netu je činjenica koju jednostavno moramo CIJENITI. tko misli drugačije, taj je ignorant, analfabet, slijepac, član udruženog zločinačkog poduhvata i potpisnik referata a.a.ždanova o časopisima zvijezda i lenjingrad.
kulturni značaj dostupnosti na netu i fibre ne mogu se uopće staviti u isti red, to je smiješno, pa makar se markos voli pohvaliti da radi društveno koristan rad (što i radi, na kraju krajeva). da benediktinci danas osnuju red, deviza ne bi bila ora et labora, nego skidora et labora.
to je suština, ostalo su marko(so)vi konaki.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 09/02/2013 : 09:57:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by Cromwell

Ali zašto dati 280 kn za recimo From Hell kad ga mogu jednostavno skinuti i pročitati. Sve džabe. Jednostavna računica, barem meni.








Hehehe funny quoting day

Bok, kako si.
Go to Top of Page

alenuk
Starting Member

18 Posts

Member since 18/06/2006

Posted - 09/02/2013 : 10:24:03  Show Profile Show Extended Profile  Send alenuk a Private Message  Reply with Quote
Svaki dobar strip koji valja ja kupujem.Pogotovo Dilan Doga.I kada bi Ludens ili VC imao opcija za download strip tako da mozes kupiti strip na dan izdanja u BG ZG ili bilo gdje drugdje u svijetu ja bi platio download.
Jer ne zive svi u EX YU.
Dani papirilogije polako ali sigurno propada.Amazon je tako "opstao"jer je skontao da moze da prodaje bilo gdje i bilo kome u svijetu jer ima KINDLE.
Tako i Strip.
Dal je kradja citanje skeniranIH STRIPOVA?Samo onda ako bi stvarno kupio taj strip koji si skino..U suprotnom ako ista u jednu ruku to i promovise strip!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 09/02/2013 : 11:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Elderane84

Dzaba svadja, kad jeste kradja. To sto svi to radimo i dalje ne znaci da to nije kradja. Sjecam se da su u ratu sve izbjeglice jedne nacionalnosti provaljivale u stanove izbjeglica druge nacionalnosti, i prisvajale ih kao svoje. To su svi radili, i svima nam je to bilo normalno. Kad se rat zavrsio, kao i uvijek, doslo je vrijeme da se sve vrati pravim vlasnicima. Trenutno je i u svijetu vanredno stanje oko ovoga, ali ne sumnjam da ce se naci nacin i da se ovaj problem rijesi.



glup ti je primjer



Aha, ali iz danasnje perspektive. Tada su svi vjerovali drugacije. Jebi ga, i meni je glupo sto ti mislis da je legalno uzeti nesto u sta je neko ulozio ogroman novac i vrijeme. Da se razumijemo, ja prvi skidam svasta, ali ako se to nekad sredi i normalizuje, i zabrani na neki nacin, sigurno se necu buniti.



1.šta ti to znači "svi"? bullshit!
ja u to nikad nisan virova,a znan i gomilu ljudi šta isto nije u to virovala pa ti si misli.

2.svejebno je šta ja ti ili neko pedeseti misli,činjenica je da gomila ljudi skida sadržaje s neta.

3.pa zar nije zabranjeno ?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 09/02/2013 : 12:37:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
Najzanimljivije mi je što dosta ljudi koristi termin "krađa" i kao glavni primjer navodi da je to isto kao da u supermarketu uzimate proizvode s polica bez da to platite.
Pod pretpostavkom da je skidanje s neta nelegalno ajmo rezimirat što se desilo u prvom, a što u drugom slučaju.
Slučaj u supermarketu može se okarakterizirati kao krađa, pljačka, otuđenje tuđe imovine, razbojništvo i sl. i radi se o kaznenom djelu.
Slučaj skidanja s neta može se okarakterizirati kao nelegalno kopiranje, umnožavanje i kršenje autorskih prava i u najgorem slučaju radi se samo o prekršaju. Dakle jednom za svagda (mada će opet svi trubiti isto) krađa iz dućana i skidanje s neta su dvije potpuno različite stvari.
Ali situacija u Hrvatskoj je drukčija: imamo porez na prazne medije čime je država na neki način legalizirala kopiranje sadržaja na prazne medije. Također imamo i naputak MUP-a u kojem se izričito tvrdi da fizičke osobe koje kopiraju sadržaje s interneta ili kupuju kopije za vlastite potrebe ni na koji način ne mogu biti kažnjeno gonjeni.



www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

Krscho
Junior Member



Croatia
377 Posts

Member since 19/06/2011

Posted - 09/02/2013 : 12:41:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Krscho a Private Message  Reply with Quote
Ko što reko skinite si gore onaj članak što postavio i čujte stručno mišljenje o tomu, svi furate neka svoja misljenja koja s ezasnivaju na moralnoj a ne zakonskoj regulativi, gore je lijepo zakonska strana toga opisana
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 09/02/2013 : 12:45:20  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Krscho

Ko što reko skinite si gore onaj članak što postavio i čujte stručno mišljenje o tomu, svi furate neka svoja misljenja koja s ezasnivaju na moralnoj a ne zakonskoj regulativi, gore je lijepo zakonska strana toga opisana



najbolje da sam text članka staviš ovde

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 09/02/2013 : 12:49:34  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hello

Najzanimljivije mi je što dosta ljudi koristi termin "krađa" i kao glavni primjer navodi da je to isto kao da u supermarketu uzimate proizvode s polica bez da to platite.
Pod pretpostavkom da je skidanje s neta nelegalno ajmo rezimirat što se desilo u prvom, a što u drugom slučaju.
Slučaj u supermarketu može se okarakterizirati kao krađa, pljačka, otuđenje tuđe imovine, razbojništvo i sl. i radi se o kaznenom djelu.
Slučaj skidanja s neta može se okarakterizirati kao nelegalno kopiranje, umnožavanje i kršenje autorskih prava i u najgorem slučaju radi se samo o prekršaju. Dakle jednom za svagda (mada će opet svi trubiti isto) krađa iz dućana i skidanje s neta su dvije potpuno različite stvari.
Ali situacija u Hrvatskoj je drukčija: imamo porez na prazne medije čime je država na neki način legalizirala kopiranje sadržaja na prazne medije. Također imamo i naputak MUP-a u kojem se izričito tvrdi da fizičke osobe koje kopiraju sadržaje s interneta ili kupuju kopije za vlastite potrebe ni na koji način ne mogu biti kažnjeno gonjeni.






to i ja mislin. problem je u tome da je u relativno kratkom vrimenu (otprilike zadnjih 10-tak godina,čak i manje) došlo do toga da se net extremno razvia.(u smislu gomile sadržaja koje pruža)
pokušavat primjenjivat zakone iz fizičkog svita u virtualni je suludo

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Krscho
Junior Member



Croatia
377 Posts

Member since 19/06/2011

Posted - 09/02/2013 : 12:54:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Krscho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Krscho

Ko što reko skinite si gore onaj članak što postavio i čujte stručno mišljenje o tomu, svi furate neka svoja misljenja koja s ezasnivaju na moralnoj a ne zakonskoj regulativi, gore je lijepo zakonska strana toga opisana



najbolje da sam text članka staviš ovde



brate mili da sad opet skeniram i ocr-om to radim nemam cajta, koga zanima ce procitat, definitivno nemam volje tupiti nekaj i nekoga uvjeravati d aje u krivu kada sam već stavio odkaze da je u krivu ali je osoba lijena ili ne želi znati pravu stranu priče, s takvima se nema smisla dalje razgovarat jer ovo je rasprava morala postala a ne zakonske regualtive
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/02/2013 : 13:14:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hello

Najzanimljivije mi je što dosta ljudi koristi termin "krađa" i kao glavni primjer navodi da je to isto kao da u supermarketu uzimate proizvode s polica bez da to platite.
Pod pretpostavkom da je skidanje s neta nelegalno ajmo rezimirat što se desilo u prvom, a što u drugom slučaju.
Slučaj u supermarketu može se okarakterizirati kao krađa, pljačka, otuđenje tuđe imovine, razbojništvo i sl. i radi se o kaznenom djelu.
Slučaj skidanja s neta može se okarakterizirati kao nelegalno kopiranje, umnožavanje i kršenje autorskih prava i u najgorem slučaju radi se samo o prekršaju. Dakle jednom za svagda (mada će opet svi trubiti isto) krađa iz dućana i skidanje s neta su dvije potpuno različite stvari.
Ali situacija u Hrvatskoj je drukčija: imamo porez na prazne medije čime je država na neki način legalizirala kopiranje sadržaja na prazne medije. Također imamo i naputak MUP-a u kojem se izričito tvrdi da fizičke osobe koje kopiraju sadržaje s interneta ili kupuju kopije za vlastite potrebe ni na koji način ne mogu biti kažnjeno gonjeni.


Ni posjedovanje marihuane nije kazneno djelo, ali dilanje jest.

Trouble will find me
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 09/02/2013 : 13:25:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by hello

Najzanimljivije mi je što dosta ljudi koristi termin "krađa" i kao glavni primjer navodi da je to isto kao da u supermarketu uzimate proizvode s polica bez da to platite.
Pod pretpostavkom da je skidanje s neta nelegalno ajmo rezimirat što se desilo u prvom, a što u drugom slučaju.
Slučaj u supermarketu može se okarakterizirati kao krađa, pljačka, otuđenje tuđe imovine, razbojništvo i sl. i radi se o kaznenom djelu.
Slučaj skidanja s neta može se okarakterizirati kao nelegalno kopiranje, umnožavanje i kršenje autorskih prava i u najgorem slučaju radi se samo o prekršaju. Dakle jednom za svagda (mada će opet svi trubiti isto) krađa iz dućana i skidanje s neta su dvije potpuno različite stvari.
Ali situacija u Hrvatskoj je drukčija: imamo porez na prazne medije čime je država na neki način legalizirala kopiranje sadržaja na prazne medije. Također imamo i naputak MUP-a u kojem se izričito tvrdi da fizičke osobe koje kopiraju sadržaje s interneta ili kupuju kopije za vlastite potrebe ni na koji način ne mogu biti kažnjeno gonjeni.


Ni posjedovanje marihuane nije kazneno djelo, ali dilanje jest.

Točno, upravo se ovdje i radi o svemu tome. Mi koji skidamo sadržaje s interneta, gledamo youtube, streamove is sl. mi ne kršimo zakon (ali ponavljam ne bi trebali time ni da se ponosimo) dok s druge strane onaj koji prodaje nelegalne kopije taj čini kažnjivo djelo. E sad jedino ne znam točno što će biti s onim tipom koji je skenirao tvoje stripove iz knjižnice i objavio to na net. Pretpostavljam da nije ostvario zaradu s time tako da stvarno ne znam kako će proći tvoja kaznena/prekršajna prijava protiv te osobe (plus toga možda je i maloljetan)

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/02/2013 : 13:51:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hello
Točno, upravo se ovdje i radi o svemu tome. Mi koji skidamo sadržaje s interneta, gledamo youtube, streamove is sl. mi ne kršimo zakon (ali ponavljam ne bi trebali time ni da se ponosimo) dok s druge strane onaj koji prodaje nelegalne kopije taj čini kažnjivo djelo. E sad jedino ne znam točno što će biti s onim tipom koji je skenirao tvoje stripove iz knjižnice i objavio to na net. Pretpostavljam da nije ostvario zaradu s time tako da stvarno ne znam kako će proći tvoja kaznena/prekršajna prijava protiv te osobe (plus toga možda je i maloljetan)


Članak 230.

Tko bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava, odnosno osobe koja je ovlaštena dati odobrenje, kada je odobrenje prema odredbama zakona potrebno, ili protivno njihovoj zabrani, utvrdi na materijalnu podlogu, reproducira, umnoži, stavi u promet, iznajmi, uveze, prenese preko granične crte, prikaže, izvede, odašilje, prenese, učini dostupnim javnosti, prevede, prilagodi, obradi, preradi ili na drugi način uporabi autorsko djelo, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko bez odobrenja umjetnika izvođača, odnosno osobe koja je ovlaštena dati odobrenje, kada je odobrenje prema odredbama zakona potrebno ili protivno njihovoj zabrani, snimi, reproducira, umnoži, stavi u promet, iznajmi, uveze, prenese preko granične crte, prikaže, izvede, odašilje, prenese, učini dostupnim javnosti ili na drugi način uporabi izvedbu umjetnika izvođača.

Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko u namjeri da omogući neovlaštenu uporabu autorskog djela ili izvedbe umjetnika izvođača proizvede, uveze, prenese preko granične crte, stavi u promet, iznajmi, omogući drugome uporabu ili korištenje bilo koje vrste opreme ili sredstava kojoj je osnovna ili pretežna namjena omogućiti neovlašteno otklanjanje ili osujećivanje kojeg tehničkog sredstva ili računalnog programa namijenjenog zaštiti prava autora ili umjetnika izvođača od neovlaštene uporabe.

Osoba kod koje se zateknu predmeti koji su bili namijenjeni ili uporabljeni za počinjenje ili su nastali počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1.,2. i 3. ovoga članka, a ona je to znala, mogla ili bila dužna znati, kaznit će se novčanom kaznom do sto dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

Ako je počinjenjem kaznenog djela iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka pribavljena znatna imovinska korist ili je prouzročena znatna šteta, a počinitelj je postupao s ciljem pribavljanja takve imovinske koristi ili prouzročenja takve štete, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Predmeti koji su bili namijenjeni ili uporabljeni za počinjenje kaznenog djela ili su nastali počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka oduzet će se i uništiti.

Trouble will find me
Go to Top of Page

hello
Senior Member



Croatia
2730 Posts

Member since 14/07/2006

Posted - 09/02/2013 : 14:25:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit hello's Homepage  Send hello a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by hello
Točno, upravo se ovdje i radi o svemu tome. Mi koji skidamo sadržaje s interneta, gledamo youtube, streamove is sl. mi ne kršimo zakon (ali ponavljam ne bi trebali time ni da se ponosimo) dok s druge strane onaj koji prodaje nelegalne kopije taj čini kažnjivo djelo. E sad jedino ne znam točno što će biti s onim tipom koji je skenirao tvoje stripove iz knjižnice i objavio to na net. Pretpostavljam da nije ostvario zaradu s time tako da stvarno ne znam kako će proći tvoja kaznena/prekršajna prijava protiv te osobe (plus toga možda je i maloljetan)


Članak 230.

Tko bez odobrenja autora ili drugog nositelja autorskog prava, odnosno osobe koja je ovlaštena dati odobrenje, kada je odobrenje prema odredbama zakona potrebno, ili protivno njihovoj zabrani, utvrdi na materijalnu podlogu, reproducira, umnoži, stavi u promet, iznajmi, uveze, prenese preko granične crte, prikaže, izvede, odašilje, prenese, učini dostupnim javnosti, prevede, prilagodi, obradi, preradi ili na drugi način uporabi autorsko djelo, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko bez odobrenja umjetnika izvođača, odnosno osobe koja je ovlaštena dati odobrenje, kada je odobrenje prema odredbama zakona potrebno ili protivno njihovoj zabrani, snimi, reproducira, umnoži, stavi u promet, iznajmi, uveze, prenese preko granične crte, prikaže, izvede, odašilje, prenese, učini dostupnim javnosti ili na drugi način uporabi izvedbu umjetnika izvođača.

Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko u namjeri da omogući neovlaštenu uporabu autorskog djela ili izvedbe umjetnika izvođača proizvede, uveze, prenese preko granične crte, stavi u promet, iznajmi, omogući drugome uporabu ili korištenje bilo koje vrste opreme ili sredstava kojoj je osnovna ili pretežna namjena omogućiti neovlašteno otklanjanje ili osujećivanje kojeg tehničkog sredstva ili računalnog programa namijenjenog zaštiti prava autora ili umjetnika izvođača od neovlaštene uporabe.

Osoba kod koje se zateknu predmeti koji su bili namijenjeni ili uporabljeni za počinjenje ili su nastali počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1.,2. i 3. ovoga članka, a ona je to znala, mogla ili bila dužna znati, kaznit će se novčanom kaznom do sto dnevnih dohodaka ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

Ako je počinjenjem kaznenog djela iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka pribavljena znatna imovinska korist ili je prouzročena znatna šteta, a počinitelj je postupao s ciljem pribavljanja takve imovinske koristi ili prouzročenja takve štete, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Predmeti koji su bili namijenjeni ili uporabljeni za počinjenje kaznenog djela ili su nastali počinjenjem kaznenog djela iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka oduzet će se i uništiti.

Također evo i dijelovi članka od prošle godine:
u ZAP-u se izrijekom u 82. članku navodi da je dopušteno za osobnu upotrebu skinuti i na magnetski medij (disketu, CD, DVD, Blue-ray, tvrdi disk) pohraniti autorsko djelo i bez dozvole samog autora
Ustavni sud Republike Hrvatske, koji je naveo da je smisao naknade na kupnju magnetskih medija baš taj da se autorima plati naknada za te slučajeve kad se njihovo djelo skida za osobne upotrebe.
Iz MUP-a su tom prilikom, a radi se o svibnju prošle godine, reagirali priopćenjem u kojem se navodi da download za osobne potrebe nije kazneno djelo

www.izdavanje-knjiga-dani.hr
www.vangogh.hr
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 09/02/2013 : 14:31:58  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by hello


Iz MUP-a su tom prilikom, a radi se o svibnju prošle godine, reagirali priopćenjem u kojem se navodi da download za osobne potrebe nije kazneno djelo



Ovo je samo potvrda da sam dobro glasa na ovom pollu..ono sta ja radim a to je skidanje za moje vlastite potrebe nije krađa..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 09/02/2013 : 14:35:21  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Copy paste linkova sa youtubea je isto legalno ili ne?

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/02/2013 : 14:38:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
joj, sve sami legalisti i majčine dušice.
a društvo truli, pusići i čačići isplivali na vrh.
gomila nesklada, oh pavel neman je pred vratima.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 09/02/2013 : 14:38:18  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
Gledanje streamova utakmica npr.?

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"

Edited by - brni on 09/02/2013 14:38:35
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000