forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Jesam li ukrao ako sam »skinuo« strip sa neta?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/02/2013 : 22:43:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Nemam nijedan, ali baš niti jedan skenirani strip, jer mi to jednostavno nije gušt.

Gušt su mi crtež na papiru, miris tiska i eventualno boje, kolor-naslovnice u LL izdanjima, šuštanje listova dok ih okrećem, čitanje papirnatih stripova zavaljen na krevetu...

No tu sam subjektivan, jer s druge strane imam hrpu downloadanih i sprženih filmova i serija, i kad to radim ili gledam nemam apsolutno nikakvu grižnju savjesti. Sve je to dostupno na netu, stotine milijuna ljudi svakodnevno to rade, i kad bih ja bio izuzetak to bi bilo isključivo iz krajnjih etičkih razloga.

S druge strane, neki ljudi su napisali nekakav scenarij ili skladali neku pjesmu, neki drugi su prema tome režirali film ili seriju, nacrtali strip ili otpjevali i odsvirali pjesmu, neki treći su sve to snimili na digitalni medij ili otisnuli na papir, neki četvrti za sve to dizajnirali omot ili nacrtali naslovnice, neki peti su sve atraktivno zapakirali, a neki šesti dobili zadatak to prodati najbolje što mogu.

Pa ako ja umjesto da u kino odem pogledati Sonju i bika i Svećenikovu djecu te filmove skinem s neta, radim štetu ne samo Vinku Brešanu, Mati Matišiću, Krešimiru Mikiću, Continental filmu, blagajnicama i prodavačima kokica u multipleksima i kome sve ne, nego i samome sebi jer si na duge staze kopam jamu pod nogama. Jest da je to jedan mikropromil ili kap u moru, ali je šteta.

Sve što netko kreativno napravi je intelektualno vlasništvo, i ilegalno prisvajanje toga jest krađa.

Sasvim drugi par rukava je činjenica da smo svi krvavi ispod kože, i da nitko od nas nema pravo prvi baciti kamen.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 06/02/2013 : 22:49:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Markose vooole me. Jaki, Padjo...osjećam njihovu ljubav Markose....
Ma daj Markose ovu raspravu nikako ne možeš da dobiješ. Je tvoj sajt ali triba znat kad triba da staneš.
Opet ću ponovit. Jeftinije mi je kupit tablet neko skupljat recimo Texa od libellusa. Oćeš reć da nije tako? Ili ti podrazumijevaš da neko kad može da kupuje tablet ili laptop ima automatski para i da kupuje stripove? I nemojmo mi...ka šta san ti reka, ko šta Ace kaže, nije tablet za stripove, to je 2% od tog, znaći višestruko se isplati.


Da, mislim da onaj tko si može priuštiti tablete i slične gadgete može i priuštiti stripove. Stvar prioriteta.

quote:
Originally posted by Zagor-te-nay
Ajde evo ovako direkt da ti kažem: Da nemaš fibru bolija bi te kurac ko čita skenirane stripove ko ne. A sad dok pišeš ode najvjerojatnije ti se s utorrenta skida nova epizoda B Bada (ili ona 8-sma, 5 sez)...nemojmo mi...ne budi licemjer.
Nemoj mi pisat ode o policiji i to, ne budi štimac, tj. demagog.
Evo, ja ču ti se prvi ispričati ako ti ode napišeš da nikad nisi sikinija film ili pismu ilegalno s neta. A ako jesi...jednostavno prestani...prestani...pisati...



Filmove i serije zaista nisam, ali mp3 jesam, priznajem. Jako rijetko i jako malo, uglavnom u studentskim danima, ali da, jesam. Međutim, kao što se može vidjeti iz mojih odgovora prije, nisam reagirao zbog samog skidanja skenova nego zbog, po mom mišljenju, bezobrazluka. Skidaj ako već moraš, ali bar šuti. Kako bi se ti osjećao da ti dođem doma i počnem srati kako je država u pravu i da učiteljima treba skinuti ne 10 nego bar 30% plaće? Da, NARAVNO da se percepcija mijenja kad si ti taj koji je direktno oštećen. Pitao bi te ja o demagogiji da ti iskeširaš xyz tisuća novaca da bi objavio nešto i onda ti netko dođe ne samo krasti, nego i soliti pamet.

Trouble will find me
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 06/02/2013 : 22:51:38  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
većina ljudi koji uzmu pirata nikad ne bi kupila original jer je danas previše toga što ljude zanima...dakle... win win situacija...
neće niko da daje pare a ne zna hoće li mu se to svidjeti... prvenstveno mislim na originalne filmove i glazbu
ali i stripove
ja sam metabarone vendetu i vočmene čitao na engl skenu... i kupio ih kad su bili dostupni na našem
a da sam ih trebao kupiti odmah pa čitati bez provjere sigurno to ne bih nikad učinio... možda jedino vendetu


Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/02/2013 : 23:23:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
@ nagor


quote:
Ajde probaj ukrasti Todoriću i probaj to ne doživit kao krađu… neće ić jer će svaki dio tvog bića to doživljavati kao nešto nepravilno, da to što radiš nije u redu...



Vjeruj mi, da nešto ukradem Todoriću, ne da to ne bih doživljavao kao nešto nepravilno, nego bih se smatrao Robinom Hoodom. Pa dotični je svima nama ukrao Kulmerov dvorac, neke otoke i lovišta, tone i tone žita iz Đakovštine, neke tvornice i njemu konkurentske tvrtke, on je što izravno što posredno u govna uvalio toliko ljudi, i još uvijek ih uvaljuje, uskoro bi nam mogao ukrasti i Vjesnikov neboder na Savskoj, da bi krađa nečeg od njega bila samo znak pravde i socijalne svijesti.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25856 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 06/02/2013 : 23:29:13  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Da, NARAVNO da se percepcija mijenja kad si ti taj koji je direktno oštećen. Pitao bi te ja o demagogiji da ti iskeširaš xyz tisuća novaca da bi objavio nešto i onda ti netko dođe ne samo krasti, nego i soliti pamet.



Ali u Zagorovom prvom postu on uopće nije spomenuo koje stripove čita skenirane.
Ti si odma zaključio da su Fibrini,jer Bože moj koje bi druge stripove ljudi čitali?
A i da jesu Fibrini ionako ih se može pročitati u knjižnicama besplatno pa i onako nisi izgubio nikakvi novac. Tvoja su izdanja KOLEKCIONARSKA pa ih shodno tome kupuju kolekcionari a ostali stripoljupci posuđuju u knjižnicama ili skinu sken ako ih nešto interesira.Uglavnom izdavači skupih stripova ne gube ništa na skenovima jer njihove stripove kupuju kolekcionari a ne obićni čitatelji.Oni mogu samo dobiti ako se koji od čitatelja pročitavši sken pretvori u kolekcionara.Zar ti misliš da će neko kupiti album/integral od 75-200 kn samo da bi ga pročitao?Normalno da neće.Kupit će ga zato jer je kolekcionar(dobro vi to znate pa ste i zato počeli sa limited,hc,zlatotisak pizdarijama).Kolekcionara neće zadovoljiti nikakav sken.On hoće imati svoj fizički primjerak kojeg će ponosno izložiti na policu ko kakav lovački trofej.
A i kod jeftinijih kiosk stripova je upitno da li izdavači gube novac zbog skenova jer i njih uglavnom kupuju kolekcionari.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 06/02/2013 : 23:35:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

neće niko da daje pare a ne zna hoće li mu se to svidjeti... prvenstveno mislim na originalne filmove i glazbu
ali i stripove



da budemo iskreni, nema to ni smisla baš...

evo, recimo da ti od nekog izvođača downloadaš album u mp3 formatu.

i recimo da album ima 10 pjesama, a tebi se recimo svidi samo jedna.

ima li onda smisla baš kupovat originalni album zbog jedne pjesme?

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 06/02/2013 : 23:38:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Darth Ivan


da budemo iskreni, nema to ni smisla baš...

evo, recimo da ti od nekog izvođača downloadaš album u mp3 formatu.

i recimo da album ima 10 pjesama, a tebi se recimo svidi samo jedna.

ima li onda smisla baš kupovat originalni album zbog jedne pjesme?



Izvini, ali kako je bilo pre 30 godina?
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10112 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/02/2013 : 23:49:54  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Markos
Da, NARAVNO da se percepcija mijenja kad si ti taj koji je direktno oštećen. Pitao bi te ja o demagogiji da ti iskeširaš xyz tisuća novaca da bi objavio nešto i onda ti netko dođe ne samo krasti, nego i soliti pamet.



Ali u Zagorovom prvom postu on uopće nije spomenuo koje stripove čita skenirane.
Ti si odma zaključio da su Fibrini,jer Bože moj koje bi druge stripove ljudi čitali?
A i da jesu Fibrini ionako ih se može pročitati u knjižnicama besplatno pa i onako nisi izgubio nikakvi novac. Tvoja su izdanja KOLEKCIONARSKA pa ih shodno tome kupuju kolekcionari a ostali stripoljupci posuđuju u knjižnicama ili skinu sken ako ih nešto interesira.Uglavnom izdavači skupih stripova ne gube ništa na skenovima jer njihove stripove kupuju kolekcionari a ne obićni čitatelji.Oni mogu samo dobiti ako se koji od čitatelja pročitavši sken pretvori u kolekcionara.Zar ti misliš da će neko kupiti album/integral od 75-200 kn samo da bi ga pročitao?Normalno da neće.Kupit će ga zato jer je kolekcionar(dobro vi to znate pa ste i zato počeli sa limited,hc,zlatotisak pizdarijama).Kolekcionara neće zadovoljiti nikakav sken.On hoće imati svoj fizički primjerak kojeg će ponosno izložiti na policu ko kakav lovački trofej.
A i kod jeftinijih kiosk stripova je upitno da li izdavači gube novac zbog skenova jer i njih uglavnom kupuju kolekcionari.



Prije svega, i ja volin Zagor-te-naya
Slažen se da skenovi vjerovatno ne rade toliko veliku štetu, al zašto misliš da samo kolekcionari kupuju ove stripove?

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37326 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/02/2013 : 00:08:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki
Zar ti misliš da će neko kupiti album/integral od 75-200 kn samo da bi ga pročitao?


hm, ima nas nekoliko, budala


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25856 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 07/02/2013 : 00:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
i šta onda radiš s njim?bacaš ga,poklanjaš ga?

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 07/02/2013 : 00:37:57  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko

quote:
Originally posted by Darth Ivan


da budemo iskreni, nema to ni smisla baš...

evo, recimo da ti od nekog izvođača downloadaš album u mp3 formatu.

i recimo da album ima 10 pjesama, a tebi se recimo svidi samo jedna.

ima li onda smisla baš kupovat originalni album zbog jedne pjesme?



Izvini, ali kako je bilo pre 30 godina?



prije 30? moga si napisat i prije 15.
doduše prije 15 si moga snimit na kazetu ako si ima odakle .
danas imaš izbor.imaš net.sve ti je dostupno.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37326 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/02/2013 : 00:38:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Posudim na citanje, a drukcije dobije neke svojo mjesto, ili na nekoj polici (nope, nema vise tih) ili u nekoj kutiji ili... Mozda cu ga jos neki dan procitati. Nije dugo sto sam obnavljao gradivo, Dnevnikov DD. Znaci poslije 20 godina sve dobro dojde. A nesto tipa Grand Duke mogu uvijek vrtit po rukama.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 07/02/2013 : 00:38:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood
prije 30? moga si napisat i prije 15.
doduše prije 15 si moga snimit na kazetu ako si ima odakle .
danas imaš izbor.imaš net.sve ti je dostupno.



Zato sam i stavio 30
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 07/02/2013 : 00:42:53  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko

quote:
Originally posted by lwood
prije 30? moga si napisat i prije 15.
doduše prije 15 si moga snimit na kazetu ako si ima odakle .
danas imaš izbor.imaš net.sve ti je dostupno.



Zato sam i stavio 30



nevaljalko jedan.
znaš da je u ST bila i CD-oteka prije 15-tak godina.
posudiš CD pa ga snimiš na kazetu.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37326 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 07/02/2013 : 00:47:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

he he, sjecam se pre cca 20 godina kako su ljudi slali svoje liste (ono, kao biznismeni) sta sve "ima u ponudi", sta sve mogu snimiti na kazete i koliko te dođe jedna 90min pa jedna 60min.... :DD


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 07/02/2013 : 00:52:56  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


he he, sjecam se pre cca 20 godina kako su ljudi slali svoje liste (ono, kao biznismeni) sta sve "ima u ponudi", sta sve mogu snimiti na kazete i koliko te dođe jedna 90min pa jedna 60min.... :DD





pa o tome i pričan. šta bi sad današnji klinci bacali na originalne CD-e kad mogu skinit s neta?
aj kolekcionar neki se i nađe al realno besmisleno je

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 07/02/2013 : 01:06:03  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Svašta sam pročitao.

Prvo u kratkim crtama, on topic:

-kada skidaš strip domaćeg izdavača, isti strip koji si mogao da kupiš pre dva ili tri meseca i doprineseš time izdavaču pri štampanju sledećeg, možda i nije krađa u bukvalnom smislu ali je veliki bezobrazluk. Bezobrazluk prema izdavaču koji za tvoje škrto dupe izdvaja masu i masu novca. Bezobrazluk prema prevodiocima, grafičkim dizajnerima, lektorima čiji hleb zavisi ne samo od dobro odrađenog posla nego i od toga da li će taj posao da postoji sutra, dakle ljudima koji rade a zbog škrtih dupeta rizikuju da ostanu bez zaposlenja. Bezobrazno prema ljudima koji redovno skupljaju pare da bi kupili taj strip, da bi ga tvoje škrto dupe dočekalo u scanlationu. Pogotovo je bezobrazno pred celom tom ekipom, prisutnom na ovom forumu, od korektora na slogu do direktora izdavačke kuće, smelo izjaviti si škrto dupe.
Hoćeš kukakti kad stripovi prestanu izlaziti na kioske zbog sve slabije prodaje? Hoćeš. A i to što hoćeš je bezobrazluk jer si jedan od uzročnika.
To me ljuti i kao prevodioca. Sutra ću možda biti ugrožen baš zbog gore navedenih stvari.

-Neko reče da nije krađa zato što nije on taj koji postavlja linkove, već on samo uzima ono što mu je ponuđeno. Netačno! Internet je ćaknuta stvar. Nije bitan novac, već bodovi. Ja ću sada da procenjujem članove foruma po broju postova koji im stoji ispod nicka, torrent po broju seedova, a uploader radi to što radi zbog broja likeova ili "thanx"-ova u postu u kojem je stavljen link za skidanje. Ti mu korištenjem istog linka daješ podsticaj da tako nastavi...Bukvalno, ako nisi lopov, onda si saučesnik.
Ali to je niz kome nema kraja, no ugrubo rečeno to je tako.

Ispovest:

Da ne ispadnem licemer, ja sam prvi poskidao mnogo Bonellija i stripova Američke škole, na originalnom jeziku.

1. Bonellije: Zagora i Lazarus Ledda sam i štampao. Zagora jer sam bio u pauzi mnogo godina pa sam osetio potrebu za instant podsećanjem, plus što mi je hebeno pomoglo oko uvežbavanja italijanskog jezika, tada još uvek u razvitku. Lazarusa sam docnije, tj. sada to radim, zato što je serijal u domaćoj produkciji stao.
No to nije na račun izdavača, niti stranih a kamoli domaćih, zato što onog trenutka kad naletim na tu istu epizodu, kupiću je.
Ostale italijane sam skidao da bih mogao da pratim onaj deo tih serijala koji sada izlazi, a rupe pre toga popunjavam opet prvom prilikom koja mi se ukaže.

Amere sam skidao ranije, radi upoznavanja sa tom školom. Sada sam kupac i te škole (čak, u minusu sam 21,5 eura čoveku koji mi ih nabavlja), u domaćem izdanju naravno.


Hebeno opravdano, je li? Ili nije? Sa moje tačke gledišta sam sam se sebi opravdao, ali realno se opet osećam kao govno. Sve ostalo je puka filozofija

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10112 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 07/02/2013 : 01:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko

quote:
Originally posted by lwood
prije 30? moga si napisat i prije 15.
doduše prije 15 si moga snimit na kazetu ako si ima odakle .
danas imaš izbor.imaš net.sve ti je dostupno.



Zato sam i stavio 30



Prvi kazetofon koji san dobija je bija Philips negdi 1985 i tada je baren meni jedina opcija bila slušat radio sa prston na "rec", i snimat.
Jedini čovik kojega san zna a da je ima neku kombinaciju za presnimavanje je ima 2 ona nekakva kazetofona u koje se kazeta stavlja vodoravno i nekakav kabel kojin je ta dva kazetofona spaja.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 07/02/2013 : 01:20:29  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
ja se sičan 86 ili 87. kad je stari dovuka desetak praznih TDK-a.
i šta kažeš samo rec

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 07/02/2013 : 02:25:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote
Hm, hajka na vuka a lisica jede meso. A pastira boli svirajče, jer nije meso njegovog stada...
Daću lični primer (da ne bih citirao Imrahila kojeg potpisujem od reči do reči)...dobio sam 1001 preporuku za Eternauta jer obožavam taj žanr, pročitao brdo tekstova o njemu, pregledao neke table, ali sam se dobro stego i kupio ga, nakon skinutog skena, on je presudio, inače ne bih. Uzmi kako hoćeš ali sken je jing i jang i postoji mnogo varijacija odnosa čitalaca prema papirnatoj verziji stripa uz korišćenje (čitanje) skeniranih. Ali to je mizeran problem, postoje mnogo veći...ali to nije moje...biće veselo!

This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/02/2013 : 08:02:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by Markos
Da, NARAVNO da se percepcija mijenja kad si ti taj koji je direktno oštećen. Pitao bi te ja o demagogiji da ti iskeširaš xyz tisuća novaca da bi objavio nešto i onda ti netko dođe ne samo krasti, nego i soliti pamet.



Ali u Zagorovom prvom postu on uopće nije spomenuo koje stripove čita skenirane.
Ti si odma zaključio da su Fibrini,jer Bože moj koje bi druge stripove ljudi čitali?
A i da jesu Fibrini ionako ih se može pročitati u knjižnicama besplatno pa i onako nisi izgubio nikakvi novac. Tvoja su izdanja KOLEKCIONARSKA pa ih shodno tome kupuju kolekcionari a ostali stripoljupci posuđuju u knjižnicama ili skinu sken ako ih nešto interesira.Uglavnom izdavači skupih stripova ne gube ništa na skenovima jer njihove stripove kupuju kolekcionari a ne obićni čitatelji.Oni mogu samo dobiti ako se koji od čitatelja pročitavši sken pretvori u kolekcionara.Zar ti misliš da će neko kupiti album/integral od 75-200 kn samo da bi ga pročitao?Normalno da neće.Kupit će ga zato jer je kolekcionar(dobro vi to znate pa ste i zato počeli sa limited,hc,zlatotisak pizdarijama).Kolekcionara neće zadovoljiti nikakav sken.On hoće imati svoj fizički primjerak kojeg će ponosno izložiti na policu ko kakav lovački trofej.
A i kod jeftinijih kiosk stripova je upitno da li izdavači gube novac zbog skenova jer i njih uglavnom kupuju kolekcionari.



Nije spomenuo da su Fibrina, točno, ali da se zaključiti. A čak i da nisu, svejedno, stvar je ista. Nadalje, nije točno da fibrina izdanja kupuju samo kolekcionari, niti da su samo kolekcionarska (evo, konkretan primjer, jedan frend mi je rekao da se njegova prijateljica koja stripove inače ne čita oduševila Asteriosom kojeg je od njega posudila, da ga je kupila sebi i svom mentoru arhitektu na poklon itd itd). Niti je točno da skenovi ne štete. To je sve samo jedno veliko relativiziranje, gdje vi sami sebi lijepo perete ruke i savjest. S kisoka su nestali i Nathan i Mister No i Marti i Spajdi i xy drugih stripova. Što misliš da Dylan neće doći na red? Zagor? Alan Ford? Ludens, Libellus i Fibra...? A što ćete onda skenirati?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28946 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 07/02/2013 : 08:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Bum! Očekiva sam ovako nešto, nije loše, dobar si, konstruktivan, uvjerljiv.
Evo mene onda opet, iako mi nije do tog da se ovako raspravljamo, al dobro.
Ajmo od početka. Ti prvi znaš da skenovi nisu tako loši ko šta govoriš. Da jesu, bili stavlja preview skenova na vlastitom sajtu? nee? Ok, to je ka neki teaser da ih navuče, al oš da ti kažem pošteno? Evo ja sam čita presveto srce skenirano. svidilo mi se. jako. Šta napravim? Kupim ga. Ko i Maus, mislim da bi moga sad uzet i potočiće. Taj dio ti paše jel? Volija bi više da pričam o tome na sajtu kako kupujem fibrine stvari, kako rasturaju,a? DAbome da bi. Inaće nebi stavija skenove na svoj sajt, logično. Al opet tebi paše da neko kupi napamet nešto? Po čijem kriteriju da ja to kupujem, tvom? Znam i ja da je, nisi lud.


Ja stavljam preview zato što ne želim nikome prodavati muda pod bubrege. Ali jedno je staviti preview od 50-100 stranica, iz kojeg svatko može steći dojam zanima li ga nešto ili ne, a drugo staviti na net sken cijelog stripa. Pa kao, onaj kome se svidi će to kupiti. Je, da, sigurno. Takvi su iznimka koja potvrđuje pravilo i opet, sami sebe lažete i perete si ruke.

quote:
Originally posted by Zagor-te-nay
I nemojmo mi...šta ti kupuješ original B Bad? MA daaaj, ok ne skidaš, onda možda gledaš direkt on-line, to se ne računa. :-).
Daj samo mi reci koliko ima oni externi HD šta ti je spojen na Tv, 750 giga, terabajt?


Zadnja seriju koju sam pogledao u kompletu, i vjerojatno jedina od ... ne znam, Crne guje, je bila The Wire. Čekao sam svaki dan ponoć da bi je pogledao na HRT-u. Nisam skinuo ni jednu jedinu epizodu, ni Wirea niti bilo koje druge serije, nemam externi hd spojen na tvu, nemam vremena za te stvari. Radim 3 posla, imam malo dijete. To što ti nešto radiš i x ljudi koje znaš ne znači da to svi rade, niti da je to u redu.

quote:
Originally posted by Zagor-te-nay
Da dodam dio o stripu. Nećeš mene stavljati ode ko neki primjer uništavanja stripa na balkanu, ono stripova šta se proda na Hvaru sam dobrim dilom ja zaslužan (doduše u pitanju je ludens prodaja, ne fibra, al nadam se da te i to veseli ), pošto im sam kažem, "ma daaaj, koji Ok, koji Fejs, koji Majspejs, koja sumrak saga... uzmi Alan Forda, Zagora, vidi šta je prava stvar..." Naravno, masa njih me ne obadaje, al pouzdano znam da ih je par počelo čitat. Šta drugo da ti dodam? Da mi žena žuga koliko potrošim para na "papirine"? Klasika. E tu bi laga. Potrošim dosta ali i ona čita.
I evo ti za kraj. Ovu državu ne uništavaju pirati nego licemjeri. Dvostruki kriteriji. Šta vridi za jednoga ne vridi za drugoga. Kako vitar puše.I zato idi na imbd i vidi kad češ skinit game of trones, da pripremiš teren na hardu.


Da, super, svaka čast. Zato tiraži Dylana, Zagora i Alan Forda rastu u nebo, prodaja nikad bolja. Nema smisla raspravljati dalje, jer se nećemo složiti, a ja nemam vremena za prazne priče. Samo vi nastavite skenirati i "kupovati kad vam se nešto svidi".

Trouble will find me
Go to Top of Page

djule
Senior Member



1019 Posts

Member since 09/06/2011

Posted - 07/02/2013 : 08:19:08  Show Profile Show Extended Profile  Send djule a Private Message  Reply with Quote
ali sigurno marti, mister no, spajdi i ostala škvadra nisu nestali radi tog jer su skinuti sa neta.
nestali su jer nije bilo interesa ili love.
zakaj nema interesa i love?

možemo u metafiziku tog problema, čačkati i pročačkati i sigurno odgovor ne bu - skenirani strip.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/02/2013 : 08:26:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Besmisleno je previewe uopće stavljati u istu rečenicu sa skenovima: preview je teaser ili foršpan za neki strip, i cilj mu je privući kupce, a sken je piraterija koja broj kupaca (drastično) smanjuje. I točka.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

djule
Senior Member



1019 Posts

Member since 09/06/2011

Posted - 07/02/2013 : 08:28:11  Show Profile Show Extended Profile  Send djule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Besmisleno je previewe uopće stavljati u istu rečenicu sa skenovima: preview je teaser ili foršpan za neki strip, i cilj mu je privući kupce, a sken je piraterija koja broj kupaca (drastično) smanjuje. I točka.


a u 90ima, nije bilo skeniranja jer nismo imali većina nas kompjuter, a internet nitko.

zbog čeg je tad nastao pad broja kupaca i misliš li da nije isti razlog kao i danas?
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000