forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Jérôme K. Jérôme Bloche 1 i 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 24/04/2013 : 08:08:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by no1

quote:
Originally posted by Markos

Ovo je bio eksperiment, rezultati su tu. Možda pokušam još jednom s nečim drugim, ali sve u svemu, to nema smisla. Smanjenje cijene neće donijeti proporcionalno povećanje prodaje i tu je priči kraj.




To sto se ovaj strip prodaje losije iako je duplo jeftiniji nema nikakve veze s ovim sto ti govoris, da niza cijena nece povecati prodaju..

Tu se radi iskljucivo o stripu koji ce se naci na takvoj akciji, pokusaj Watchmene umjesto 300kn ( napamet cijena ) staviti na 150kn, rasprodati ce se u roku mjesec dana, ili neke druge iz te ture, Sandman, V for Vendetta, From Hell ili sta ja znam, tako nesto.. to bi se rasprodalo odmah!!

Tako da sto se tice takvih popusta slobodno ih radi, evo mene mozes predbiljeziti za cijelu DC/Vertigo najavu, ako je u pola cijene..


To što si naveo otići će vjerovatno brzo i po redovnoj cijeni.
Pa zašto bi onda spuštao?
Radi se o manje zvučnim i atraktivnim naslovima. Vrijedi li spustiti cijenu sa finansijskog gledišta izdavača? U našoj zemlji vjerovatno ne vrijedi (slučaj Jerome K. Bloche). Broj onih koji će kupiti takav strip samo zato što je jeftin nije dovoljan da bi se pokrila razlika u potrebnom broju prodanih primjeraka.
Logičnije mi je da se snize stripovi koji više od 5 godina stoje na skladištu. Malo je ljudi koji će planski čekati 5 godina da bi dobili nešto 30% jeftinije, a opet naći će se ljudi koji će nakon 5 godina kupiti zbog niže cijene (jer im to nije bio bio prioritet). Sretni i kupci i prodavač...
Na primjer ove za početak:
Ljubav i rakete 1 i 2
Crveni gospodar
Svebor i plamena
Ken 49-79

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.

Edited by - Obi-wan on 24/04/2013 08:21:07
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 24/04/2013 : 08:30:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
Nije ni taj Zerom deljen dzabe ili za tri cvonjka.
Ne znam otkud toliki optimizam da ce se broj kupaca povecati dramaticno?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/04/2013 : 08:41:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jasko

Nije ni taj Zerom deljen dzabe ili za tri cvonjka.
Ne znam otkud toliki optimizam da ce se broj kupaca povecati dramaticno?



Ah, evo sad opet nije dovoljno jeftin
Što se optimizma tiče, pa to cijelo vrijeme vi, forumaši, tvrdite. Da su stripovi preskupi i da kad bi bili jeftiniji onda bi se puno, puno bolje prodavali.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 24/04/2013 : 08:51:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Preskupi su samo ovi koje bi mi ionako kupili.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 24/04/2013 : 08:57:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Jasko

Nije ni taj Zerom deljen dzabe ili za tri cvonjka.
Ne znam otkud toliki optimizam da ce se broj kupaca povecati dramaticno?



Ah, evo sad opet nije dovoljno jeftin
Što se optimizma tiče, pa to cijelo vrijeme vi, forumaši, tvrdite. Da su stripovi preskupi i da kad bi bili jeftiniji onda bi se puno, puno bolje prodavali.



Veoma je neprijatno s tobom komunicirati preko foruma.
Kada pisem dzabe, mislim bas na to: dzabe, nicht, krompir.
Ali objasnjenje je veoma prosto. Ako uzmes aritmeticku sredinu, 100 evra na mesecnom nivou sa 20 izdanja svakog meseca ukupne vrednosti od 200 evra, dodjes do saznanja da ne citaju svi sve. Medjutim, zato sto si ti snizio cenu jednog svog priozvoda, taj kupac moze kupiti jos nesto tvoje iz te ture ili jos nesto iz ture drugog izdavaca. Mozda bi kupio i onako, mozda i ne bi, ali verovatnoca je uvecana.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/04/2013 : 10:05:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Vrtimo se u krug bezveze. Koja mi je korist što će x ljudi kupiti više stripova zbog povoljne cijene ako ja na kraju zbog toga završim u još većem minusu?!
Stvar je vrlo prosta: ljudi će kupiti ono što ih zanima ako je cijena prihvatljiva i u okvirima normale (tri najbrže prodavana fibrina stripa su ujedno i najskuplja - From Hell, Inkal, Moebius). Ako ih nešto ne zanima, cijena im je nebitna. Bitno nižom cijenom ćeš privući tek manji dio ljudi koji se nećka, ali taj broj nije dovoljan da se pokrije popust. Začaran krug.

Trouble will find me
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 24/04/2013 : 11:46:04  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Ali ti si odabrao baš baš neprivlačan naslov za eksperiment, neki lajt krimić... Da si probao sa dva, tri ozbiljnija naslova, koji intrigiraju (nešto kao Koma, Ljepota tame i sl., što se po temi čini interesantno, ali je previše nepoznato i preskupo ljudima da se usude da kupe), možda bi rezultat bio povoljniji...
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/04/2013 : 12:00:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Pa u tome i jest stvar, o tome i govorim. Svatko bi popust na ono što ga zanima. Jasko je tražio popust na Blochea, ti na Ljepotu tame, no1 na Vertigo, itd itd. I rezultat bi bio isti.

Trouble will find me
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 24/04/2013 : 12:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by no1

quote:
Originally posted by Markos

Ovo je bio eksperiment, rezultati su tu. Možda pokušam još jednom s nečim drugim, ali sve u svemu, to nema smisla. Smanjenje cijene neće donijeti proporcionalno povećanje prodaje i tu je priči kraj.




To sto se ovaj strip prodaje losije iako je duplo jeftiniji nema nikakve veze s ovim sto ti govoris, da niza cijena nece povecati prodaju..

Tu se radi iskljucivo o stripu koji ce se naci na takvoj akciji, pokusaj Watchmene umjesto 300kn ( napamet cijena ) staviti na 150kn, rasprodati ce se u roku mjesec dana, ili neke druge iz te ture, Sandman, V for Vendetta, From Hell ili sta ja znam, tako nesto.. to bi se rasprodalo odmah!!

Tako da sto se tice takvih popusta slobodno ih radi, evo mene mozes predbiljeziti za cijelu DC/Vertigo najavu, ako je u pola cijene..


To što si naveo otići će vjerovatno brzo i po redovnoj cijeni.
Pa zašto bi onda spuštao?
Radi se o manje zvučnim i atraktivnim naslovima. Vrijedi li spustiti cijenu sa finansijskog gledišta izdavača? U našoj zemlji vjerovatno ne vrijedi (slučaj Jerome K. Bloche). Broj onih koji će kupiti takav strip samo zato što je jeftin nije dovoljan da bi se pokrila razlika u potrebnom broju prodanih primjeraka.
Logičnije mi je da se snize stripovi koji više od 5 godina stoje na skladištu. Malo je ljudi koji će planski čekati 5 godina da bi dobili nešto 30% jeftinije, a opet naći će se ljudi koji će nakon 5 godina kupiti zbog niže cijene (jer im to nije bio bio prioritet). Sretni i kupci i prodavač...
Na primjer ove za početak:
Ljubav i rakete 1 i 2
Crveni gospodar
Svebor i plamena
Ken 49-79



pa o tome i govorim, sve ovisi koje je strip na sniženju..
ako je neki naslov manje poznat ili nezanimljiv siroj publici tu ni niza cijena nemoze pomoci..
inace prijedlog ti je super, stripovi koji su duze na skladistu da idu 30% i vise..
samo nije do nas!!! ;)
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 24/04/2013 : 13:18:41  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Pa u tome i jest stvar, o tome i govorim. Svatko bi popust na ono što ga zanima. Jasko je tražio popust na Blochea, ti na Ljepotu tame, no1 na Vertigo, itd itd. I rezultat bi bio isti.



Normalna je stvar da neces prodavati stripove po povoljnoj cijeni ako ces pri tome zavrsiti u minusu..
samo ne mozes reci da bi rezultat bio isti, ako pritim mislis da bi se jednako tako i V for Vendetta ili Sandman prodali/prodavali kao Bloche uz 50% popusta..

U svom sam postu neveo DC/Veritigo za popust, ali vise kao salu, naravno da cu te naslove kupiti po bilo kojoj cijeni, jer ih zelim imati.. vjerovatno kao i velika vecina forumasa..

samo sam zelio naglasiti da je razlog slabije prodaje usprkos cijeni odabir stripa a ne popust..;)


Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/04/2013 : 13:43:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by no1

quote:
Originally posted by Markos

Pa u tome i jest stvar, o tome i govorim. Svatko bi popust na ono što ga zanima. Jasko je tražio popust na Blochea, ti na Ljepotu tame, no1 na Vertigo, itd itd. I rezultat bi bio isti.



Normalna je stvar da neces prodavati stripove po povoljnoj cijeni ako ces pri tome zavrsiti u minusu..
samo ne mozes reci da bi rezultat bio isti, ako pritim mislis da bi se jednako tako i V for Vendetta ili Sandman prodali/prodavali kao Bloche uz 50% popusta..


Naravno da mogu. Bi li prodala skočila za duplo, ali bi cijena bila duplo manja? Ne bi. Dakle, završio bi u minusu.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13369 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 24/04/2013 : 13:50:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Zar nisi Blohu smanjio cenu zbog "potpore" za to izdanje?
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 24/04/2013 : 14:01:52  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by no1

quote:
Originally posted by Markos

Pa u tome i jest stvar, o tome i govorim. Svatko bi popust na ono što ga zanima. Jasko je tražio popust na Blochea, ti na Ljepotu tame, no1 na Vertigo, itd itd. I rezultat bi bio isti.



Normalna je stvar da neces prodavati stripove po povoljnoj cijeni ako ces pri tome zavrsiti u minusu..
samo ne mozes reci da bi rezultat bio isti, ako pritim mislis da bi se jednako tako i V for Vendetta ili Sandman prodali/prodavali kao Bloche uz 50% popusta..



Naravno da mogu. Bi li prodala skočila za duplo, ali bi cijena bila duplo manja? Ne bi. Dakle, završio bi u minusu.



dobro, iako su ovo samo naklapanja..
to ne mozemo znati ni ti ni ja, da bi to utvrdili morao bi jedan od navedenih naslova staviti uz 50% od cijene i tek onda reci dali ti se isplatilo..
ali nebitno, nego jel se zna kad bi trebao TRANSMETROPOLITAN??


Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 24/04/2013 : 14:07:18  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by no1jene i tek onda reci dali ti se
ali nebitno, nego jel se zna kad bi trebao TRANSMETROPOLITAN??



to, to
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/04/2013 : 14:18:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Imrahil

Zar nisi Blohu smanjio cenu zbog "potpore" za to izdanje?



Blošu. Jesam, da, ne vidim kakve sad to veze ima s ovom raspravom?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/04/2013 : 14:19:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by no1
dobro, iako su ovo samo naklapanja..
to ne mozemo znati ni ti ni ja, da bi to utvrdili morao bi jedan od navedenih naslova staviti uz 50% od cijene i tek onda reci dali ti se isplatilo..


Da, znam, lako je tuđim gloginje mlatiti...:)

quote:
Originally posted by no1
ali nebitno, nego jel se zna kad bi trebao TRANSMETROPOLITAN??


Ove jeseni.

Trouble will find me
Go to Top of Page

no1
Senior Member



Croatia
1322 Posts

Member since 16/06/2005

Posted - 24/04/2013 : 18:51:35  Show Profile Show Extended Profile  Send no1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by no1
dobro, iako su ovo samo naklapanja..
to ne mozemo znati ni ti ni ja, da bi to utvrdili morao bi jedan od navedenih naslova staviti uz 50% od cijene i tek onda reci dali ti se isplatilo..


Da, znam, lako je tuđim gloginje mlatiti...:)

quote:
Originally posted by no1
ali nebitno, nego jel se zna kad bi trebao TRANSMETROPOLITAN??


Ove jeseni.



s necijim moramo mlatiti :))

Kazes ove jeseni..
dobro, s ovim nemoras pretjerivati, biti ce dosata i 30% ;)
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13369 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 24/04/2013 : 19:12:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Imrahil

Zar nisi Blohu smanjio cenu zbog "potpore" za to izdanje?



Blošu. Jesam, da, ne vidim kakve sad to veze ima s ovom raspravom?



Zato što onda ne vidim potrebu da objašnjavaš drugima zašto Bloš, a ne Vendeta ili šta već.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 24/04/2013 : 20:34:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
O, pa ja sam bar poznat da objašnjavam stvari koje ne bi trebao:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

fanstripa
Starting Member

3 Posts

Member since 09/01/2013

Posted - 31/05/2013 : 23:52:20  Show Profile Show Extended Profile  Send fanstripa a Private Message  Reply with Quote
Ja sad prvi put iznosim neki komentar na ovom forumu, pa se nadam da ćeš bar zbog toga porazmisliti o ovome.
Ti sad imaš 2 (ili više) različita tržišta po njihovim finansijskim mogućnostima, hrvatsko i srpsko.
Filozofija mali tiraž, visoka cena, skromna (ili ne?) sigurna zarada je možda odgovarajuća za hrvatsko tržište i novčanik, ali ne i za srpsko.
Svako ko se bavi nekim biznisom mora da ima i muda i da rizikuje da bi napredovao, pa i opstao.
Smanjenje cena uz povećanje tiraža je jedini način da strip biznis preživi i da neka sledeća generacija nastavi da kupuje stripove, a ti da zaradiš više nego što sad zarađuješ.
Ova akcija sa Blošom je možda dobar put ako to primeniš masovno na sve naslove (ovaj konkretan naslov je nedovoljno dobar i ja ga nisam kupio) ili neki drugi sistem: redovni popusti na stara izdanja, redovni popust u promotivnom periodu..., i onda ćeš imati mnogo širu klijentelu.
Stripove koje ti objavljuješ bi trebalo da počnu da čitaju momci od 15-20 godina, a siguran sam da u Srbiji nijedan od njih nema 3-4000 dinara da izdvoji za jedan album, i tako će ti se kupci vremenom osipati (smrt, male penzije...).
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 01/06/2013 : 01:17:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fanstripa

Ja sad prvi put iznosim neki komentar na ovom forumu, pa se nadam da ćeš bar zbog toga porazmisliti o ovome.
Ti sad imaš 2 (ili više) različita tržišta po njihovim finansijskim mogućnostima, hrvatsko i srpsko.
Filozofija mali tiraž, visoka cena, skromna (ili ne?) sigurna zarada je možda odgovarajuća za hrvatsko tržište i novčanik, ali ne i za srpsko.
Svako ko se bavi nekim biznisom mora da ima i muda i da rizikuje da bi napredovao, pa i opstao.
Smanjenje cena uz povećanje tiraža je jedini način da strip biznis preživi i da neka sledeća generacija nastavi da kupuje stripove, a ti da zaradiš više nego što sad zarađuješ.
Ova akcija sa Blošom je možda dobar put ako to primeniš masovno na sve naslove (ovaj konkretan naslov je nedovoljno dobar i ja ga nisam kupio) ili neki drugi sistem: redovni popusti na stara izdanja, redovni popust u promotivnom periodu..., i onda ćeš imati mnogo širu klijentelu.
Stripove koje ti objavljuješ bi trebalo da počnu da čitaju momci od 15-20 godina, a siguran sam da u Srbiji nijedan od njih nema 3-4000 dinara da izdvoji za jedan album, i tako će ti se kupci vremenom osipati (smrt, male penzije...).


Uvijek ista priča. Mala grupica ljudi hoće jeftinija izdanja, veće naklade i širu distribuciju, ali kada izdavači ispoštuju njihove želje (to jest, riskiraju), od silne prodaje ne bude ništa.

Marko već riskira sa velikim dijelom svojeg kataloga, jer mnogi naslovi nemaju onaj nostalgičarski faktor koji bi kod trenutne, starije publike, trebao osigurati nešto bolju prodaju.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 01/06/2013 : 01:39:10  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
Stvar je vrlo prosta: ljudi će kupiti ono što ih zanima ako je cijena prihvatljiva i u okvirima normale (tri najbrže prodavana fibrina stripa su ujedno i najskuplja - From Hell, Inkal, Moebius). Ako ih nešto ne zanima, cijena im je nebitna.


U biti, da. A kako i neki stripaši imaju naviku sve i svašta kupovati (na području cijelog "regiona"), uz ovoliku (stvarno bogatu) ponudu koja je danas prisutna, biraju se stvari koje ih na prvu zanimaju. Teško da će ostati love (ili se odgodi na neodređeno) za nešto što je manje zanimljivo ili pak nezanimljivo.
Uz izdavaštvo zaista kao da moraš prostudirati i psihologiju ljudi, tržišne zakone i marketinške poteze.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 01/06/2013 : 01:46:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Dobrodošao. Vjerujem da je komentar dobronamjeran, ali, kao i mnogi drugi dobronamjernici, nedostaju ti neke osnovne informacije da bi imao pravu sliku.

Prvo i osnovno - predbacivati meni da nemam muda je u najmanju ruku smiješno. Fibra je praktički od ničega izgradila cijelu jednu novu strip scenu, postavila standarde i prokrčila put ostalima koji su došli iza nje.

Drugo i ništa manje osnovnije - meni nije cilj "da zaradiš više nego što sad zarađujem", meni je cilj što duže opstati i objaviti što više stripova do kojih mi je stalo i za koje smatram da su vrijedni objavljivanja. Da sam htio zaraditi bavio bih se nečim trećim, dovoljno sam dobar programer da mogu bez problema raditi kao freelancer na poprilično dobro plaćenim projektima, ili sam, ako ćemo ostati u stripu, mogao birati puno komercijalnije i isplativije naslove koji bi generirali neku zaradu.

Treće - "mali tiraž/visoka cijena/skromna sigurna zarada" vs. "veliki tiraž/mala cijena". Opet, osnovna stvar - sigurna zarada je nešto što postoji samo u vašoj mašti. Nadalje, ta dvojba o kojoj pričaš ustvari i nije dvojba. Ona jednostavno ne postoji. Veliki tiraž i mala cijena u Hrvatskoj sigurno nije jedini način da strip biznis preživi (bar ne kad govorimo o "fibrinim stripovima", autorskom albumskom stripu/crtanim romanima) nego gotovo siguran put u propast. Ja u Hrvatskoj nemam kome prodati u prosjeku 1000 primjeraka nekog strip albuma, koliko god on koštao. Točka. Sad kad se pojavio Darkwood sa svojim cijenama i svojom politikom, odjednom svi znaju kako samo tako treba i to je pravi put i to je tako očito, svi drugi su amateri. Pritom se zaboravlja na nekoliko bitnih stvari, pa hajde da ih nabrojimo (još jednom):

- koliko je "DW filozofija" uspješna znaju samo oni. To što nešto izlazi brzo i redovito ne znači nužno da ruže cvjetaju. Ja to jako dobro znam iz vlastitog iskustva. Treba pričekati sa zaključcima i vidjeti kako će se stvari rasplesti. I Fibra je ove godine objavila ili će objaviti više albuma nego ikad, a opet, paradoksalno, prodaja je manja no ikad, tako da se na osnovu same produkcije naslova ne može ništa zaključivati, ako se ne poznaju konkretni podatci i rezultati.

- cijena mekokoričenog DW strip albuma u Hrvatskoj (Perle, Karusel) je 35 kuna. I opće svršavanje kako je to smiješno jeftina cijena. Cijena je, naravno, vrlo prihvatljiva, ali hej, pa mekokoričeni Lucky Luke u Bookglobe izdanju i Gaston ZG Naklade su koštali isto toliko. Prvo pitanje je: zašto LL ili Gaston nisu bili na glasu kao jeftini, a Perle i Karusel jesu, a drugo pitanje je koliko se LL/Gastona prodalo, a koliko se Perli/Karusela proda u Hrvatskoj. Odgovor na drugo pitanje je da se LL u Hrvatskoj prodavao minimalno deset puta više od Perli. I opet prodaja (očito, pošto se drastično usporio) nije bilo dovoljno dobra. I sad bi ja po vama trebao tiskati tisuće i tisuće Orki i Kolorki. Kome? Ta imaginarna publika koja samo čeka da netko objavi neki album po 35 kuna da bi ga kupila ne postoji. U Hrvatskoj ne. U Srbiji možda, ne znam, ne poznam dovoljno, ali u Hrvatskoj ne. Da, svakako bi prodaja porasla, ali nedovoljno da nadoknadi troškove i rezultat je veliki gubitak. Mislim, o čemu pričamo - pa Algoritam je objavio Tin Tin integrale, 3 albuma u tvrdom uvezu za 15 Eura, tiskani su u 1200 komada. Prodaju ih sa 60% popusta (dakle, 6 Eura za 3 albuma - ŠEST EURA ZA TRI ALBUMA!) i opet ih imaju na tone. Ako je Bloš "nedovoljno dobar" (a ono, Perle i Karuseli su valjda sve sama remek djela ili što?) - valjda je Tin Tin dovoljno dobar? Ako u Hrvatskoj nema 500 ljudi koji će dati 6 eura za 3 albuma Tin Tina kome da ja tiskam 1000 bilo_čega po cijeni od 3 ili 4 eura za album?

- Darkwood ima striparnicu, tj. vlastitu distribuciju. Da, znam, Slobo stalno govori da to nema veze, ali itekako ima veze, u prvom redu u percepciji publike. Pune cijene DW izdanja i pune cijene ostalih izdanja, bilo srpskih, bilo hrvatskih izdavača, nisu toliko različite. Neka odstupanja postoje i ona su uglavnom stvar tiraža i cijene tiska kod različitih tiskara. Osnovna razlika je u tome da DW prodaje svoja izdanja u pretplati sa cca 30% popusta i onda ljudi uspoređuju pretplatnu DW cijenu s punom cijenom nekog drugog izdanja nekog drugog izdavača. I naravno da je nesrazmjer ogroman. A ljudi pritom zaboravljaju da od pune cijene nekog Fibrinog izdanja 30% ide Darkwoodu. Konkretno, od ovog Jeromea Blocha kojeg kupac plati 125 kuna, Fibri ostane 83. Nije baš isto, zar ne? A da npr. Fibra uvede pretplatu u Srbiji i proda direktno svoja izdanja kupcima s 30% popusta, tko bi ih onda kupovao u Darkwoodu po punoj cijeni? Redovni popusti na stara izdanja, redovni popusti u promotivnom periodu... i to što predlažeš... Pa Slobo i ostali vlasnici striparnica mi se žale da UKINEM popuste na Interliberu/strip festivalima jer "nitko ne kupuje nova izdanja, svi čekaju sajam da kupe na popustu od izdavača". Zanimljivo, zar ne?

Itd itd... mogu pričati do prekosutra, ali ionako sam potrošio na ovaj odgovor puno više vremena nego je trebalo. Nadam se da ćeš to cijeniti:)

Trouble will find me
Go to Top of Page

fanstripa
Starting Member

3 Posts

Member since 09/01/2013

Posted - 01/06/2013 : 05:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send fanstripa a Private Message  Reply with Quote
Razumem da si imao do sad puno ovakvih "pametnih" saveta sličnih mojima, pa se zato nisi potrudio da pažljivo pročitaš i razmisliš, iako cenim trud da mi opširno odgovoriš.
Pričam o tržištu Srbije, koje je fizički duplo veće, a mislim da i procentualno ima veću bazu ljubitelja stripa.
Apsolutno cenim tvoj izdavački poduhvat, ukus..., ali ne vidim da je neki rizik štampati bilo šta u 500 primeraka. Činjenica da se nešto što je štampano u malom tiražu nije prodalo, a pri tome ima i određeni kvalitet govori da tu postoji neki problem, a to je cena, i da se razumemo to se ne odnosi samo na Fibru već na sve hrvatske izdavače.
U drugoj beogradskoj striparnici s vremena na vreme se prodaju neka hrvatska izdanja (Bukgloub, Strip-agent...) sa 50% popusta i ja veći broj njih kupujem. Nisam dosad kupio nijedno hrvatsko izdanje po punoj ceni.
Bloš je izdanje koje je po stilu slično prvim DW izdanjima iz Perli (Spiru, Bil i Bul...) koja takođe nisam kupovao bez obzira na cenu, prosto stvar ukusa, ali čim je DW počeo da objavljuje Okružen mrtvima, Sfara, Korbena... uspeo je da mi izvuče pare iz džepa.
Dakle stvar je vrlo prosta, raznolik katalog po pristupačim cenama
(ne jeftinim, nije DW uopšte jeftin bar za nas u Srbiji). Ako stripoteka košta 150 dinara , a DW objavi neki strip iz nje u Perlama po ceni od 500 dinara, to nije jeftino, to je u najboljem slučaju prihvatljivo.
Perle VS Lucky: Dw objavljuje ranije neobjavljene stripove a Lucky i Gaston imaju tonu izdanja u Srbiji. Pored toga Srbi čitaju Taličnog.
Tin-tin: u Srbiji ne može da se kupi Algoritmov za 6 evra, da može ja bih ga odmah kupio zbog većeg formata i pored toga što ima IPS-ov za 10 evra.
Striparnica: u Beogradu postoje 2 (samo) striparnice koje nisu veće od 10 kv.m i na prilično su neuglednim mestima. Hoću da kažem, da ako
vas ucenjuju, otvorite ti i ostali hrvatsku striparnicu ili nađite druge partnere.
Zašto Fibra ne uvede pretplatu u Srbiji i ne prodaje sa 30% popusta?
Striparnica, pretplata u Srbiji..., na takve stvari sam mislio kad sam rekao da u biznisu moraš da imaš muda inače ćeš da propadneš.
Ti si odličan urednik, ali da li si i odličan menadžer preduzeća?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 01/06/2013 : 10:01:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ali ja jesam pažljivo pročitao i razmislio, ti nisi;) To što ti ne vidiš neki rizik štampati bilo šta u 500 primjeraka samo govori da nisi dovoljno upućen. Reci to npr. Phoenix Pressu. Ili Makondu. Ili Arkoni. Ili Pandori. Ili Lavirintu. Ili System comicsu... Ja sve češće tiskam po 400 primjeraka, a i 300 je sve izglednija opcija. Nažalost, ali to je jednostavno trenutna realnost. U Hrvatskoj. Možda je u Srbiji drugačije, kažem, ne poznam dovoljno tamošnje stanje, mada ne bih rekao.

Povećanje tiraža znači automatsko povećanje troškova hladnog pogona, što je dodatno opterećenje koje bi bilo teško podnijeti. Zaboravljaš još jednu bitnu stvar: Fibrina izdanja su dostupna besplatno svim građanima Hrvatske u gradskim knjižnicama. I prilično se dobro čitaju i posuđuju (evo, jedan nasumičan primjer za Zagreb: http://katalog.kgz.hr/pagesResults/bibliografskiZapis.aspx?¤tPage=1&searchById=1&sort=0&spid0=1&spv0=profesori+-+knji%C5%BEevna+tema&xm0=1&selectedId=370005791) Toj publici je nebitno izdajem li ja u 1000, 500 ili 300 primjeraka. Bitno im je da izadje novo izdanje koje mogu pročitati.

Otvaranje striparnice, bilo u Srbiji, bilo u Hrvatskoj, bi Fibru gotovo trenutačno pokopalo, a istovremeno ostale striparnice uzdrmalo. Moja suradnja sa striparnicama je vrlo korektna i prijateljska, pogotovo s Darkwoodom, nitko tu nikog ne ucjenjuje, dapače. Ali, upravo suprotno, da Fibra, Libellus i Bookglobe/Strip agent uvedu pretplatu u Srbiji, AF i Darkwood bi vrlo brzo bili na koljenima, a mi izdavači bi dugoročno gledajući odsjekli granu na kojoj sjedimo. Isto vrijedi i za Hrvatske striparnice. Striparnice praktički žive gotovo isključivo od prodaje novih izdanja. Ako ta nova izdanja mi izdavači prodamo direktno kupcima (a to nije neka mudrolija, više manje svu tu publiku poznajem osobno), striparnice više nemaju što i kome prodavati. I što smo onda dobili?

Što se tiče tvog zaključnog pitanja, da, vjerojatno nisam dobar "menadžer poduzeća", ali ja bih odmah sad potpisao da ostanem tako zapamćen - "odličan urednik, ali loš menadžer". Meni je to sasvim dovoljno;)

Trouble will find me
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000