forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Jérôme K. Jérôme Bloche 1 i 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 01/06/2013 : 10:26:56  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Očigledno je dobar menadžer jer Fibra unatoč općoj krizi u državi ide dalje.
To što bi ti kupio nešto da je jeftinije ne znači da bi i drugi ljudi kupili to isto.
I ja bi volio da su jeftinije stvari koje bi ja kupio
Ali izdavač ima logiku suprotnu od kupca.On mora naći/pogoditi cijenu,najvišu moguću a da ne otjera sve potencijalne kupce tom cijenom i da na kraju sa takvom cijenom barem pokrije troškove izdanja.
jedna od opcija do jeftinijih stripova je izbacivanje posrednika tj. striparnica ali bi to zahtjevalo dodatni trud/trošak izdavačima da uspostave svoju vlastitu prodaju.A i ta vlastita prodaja košta(web stranica,operater,pakirač)tako da strip ne bi bio jeftiniji 30% za maržu striparnica već možda 15-20 % jeftiniji.Da li bi to podiglo prodaju dovoljno da opravda napor uvođenja vlastite prodaje?Sumnjam.
Na žalost stripovi su skupi ali će ljudi ipak kupovati ono što hoće/žele/moraju imati pa makar i bilo jeftinih/povoljnih stripova(JeromeK.B)ako im se taj strip ne svidi/nije visoko na listi prioriteta.
Uzmi npr.Druunu.Izdavač izda album za 100 kn komad.Sigurno će se naći 200-300 fanatika koji će ga kupiti jer baš žele taj strip.A kad bi bio jeftin npr.50 kn(za hc a4 album jeftino)trebalo bi pronaći duplo više kupaca da bi se dobila ista količina novca.Da li je moguće pronaći toliko kupaca?Možda?Ja da sam izdavač znam koju bi cijenu stavio:)
I još nešto,svatko ima svoju cijenu koja mu je jeftina/povoljna.Npr.Darkwoodovi albumi mekih korica za 35 kuna su mi povoljni ali samo za ona izdanja koja želim kupiti.Tako da neću kupiti sve albume već ću birati.Koliko bi mi trebala biti niska cijena za takve albume da ih sve redom kupujem?
FR albumi mekih korica- do 20 kn
Bonelli-5 kn(a pitanje je i onda:))
Američki tradeovi- do 30 kn...
A i sve to pada u vodu kad čovjek nema posla/novaca pa može samo zijevati i pisati po forumu pizdarije.

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/06/2013 : 12:36:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
svi ovi fanovistripa su jednostavno naivni (kada nisu zlonamjerni)
markos nije netko tko će "riskirati". njega zaboli za to. on samo želi uživati (on je definicija buržuja). i ovo što ima je savršeno: uživa stripove, uživa blagodeti koje idu uz prodaju, uživa ugled. po meni, markos je, s te strane, ostvario savršenstvo. ovo kažem iskreno, da sad opet kojekakve zbunjole i nerazumnici ne počnu biti dušebrižnici i propovjednici.

njemu mora biti simpatično smiješno kada mu fanovistripa savjetuju ovo i ono. ima sve, uživa, a nešto bi kao trebalo mijenjati?! da nije takav buržuj, sve bi stjerao u kurac i odjebao ih odrješito.

jedina realna opasnost, koja može biti kolko-tolko stvarna je buđenje istoka. darkwood i sloba su u ofanzivi i realno prijete odsjeći markosu istočnu granu. ne znam koliko bi to uzdrmalo markosa, možda ne previše. eventualno dugoročno će ga poklopiti. jer, iako u srbiji nije njegov glavni zgoditak, ipak na onoliko malom tiražu i to igra neku ulogu. markos buržujski ne_želi_razmišljati_u_tim_terminima ali oni su itekako tu, realni su i darkwood je zasigurno podigao svijest srbima, prognoza je da će u doglednom vremenu otpadati oni koji su se bili uspavali.

sloba je što se toga tiče prodorniji, nije "buržuj" i on riskira. iako on sam ne mora pobrati plodove, možda i propadne za "opću stvar", ali će otvoriti prostor novim snagama. mora se reći: dinamika je prešla na istok, sloba podiže srbiju. markos više ne odgovara hrvatskim interesima, premda svojim partikularnim može odugovlačiti i puko postojati (i trunuti).

rezimirajmo: nakon idejnog sloma srbija je bila izložena hrvatskom drang nach osten (ona to još jest u nekoj mjeri). ali pojavom VČ dolazi renesansa i avangarda srbije (sloba) preuzima vodeću ulogu. okupljaju se nove snage, dinamične i prelazi se u ofanzivu. hrvatske snage će se potisnuti iz srbije, a čak može doći do obrata, da srbi imaju suficit. ovo prvenstveno ovisi o darkwoodu, jer sloba ima kvalitete da preuzme vodeću ulogu na sceni, da postane "novi markos", tj. da jednog lijepog dana samo pogurne markosa i ovaj padne sa trona.

bit će zanimljivo to sve pratiti u narednom razdoblju, gotovo do uzbudljivosti.
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25748 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 01/06/2013 : 12:43:52  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Jedan od mogućih scenarija ali sumnjam u to.
Jer Fibra ima prava za određene naslove i oni koji(jarko) žele te stripove kupit će ih.A taj broj je dosad bio dovoljan(?).Možda padne tamo gdje ima iste naslove kao i Darkwood ali takvih je malo(za sada).A i knjižnice nisu za odbaciti.skupi se i tu nekoliko desetaka prodanih primjeraka(na ovu tiražu je to značajan udio(pretpostavljam)).

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/06/2013 : 13:01:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa kažem, fibra neće biti otpuhnuta. markos je u zreloj fazi opadanja, dugotrajna defanziva. knjižnice su njemu dosta da postoji. dinamika je prešla na darkwood i tek dugoročno, jer će idejno biti potisnut, markos možda zatvori butigu, jer se ionako pretvorila u lešinu.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28912 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 01/06/2013 : 13:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Stinky, nemas pojma. Fibra nije riskirala? A kiosk izdanje Rat-mana je sto, zicer? Itd itd. Seres kvake, kao i obicno.

Trouble will find me
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 01/06/2013 : 13:13:55  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
markos mazohist po n-ti put objašnjava iste stvari

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/06/2013 : 13:16:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ma svakako. sve što se tebi ne sviđa, sve je to "sranje kvaka" "glup narod" i slično.
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5236 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 04/06/2013 : 09:27:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

svi ovi fanovistripa su jednostavno naivni (kada nisu zlonamjerni)
markos nije netko tko će "riskirati". njega zaboli za to. on samo želi uživati (on je definicija buržuja). i ovo što ima je savršeno: uživa stripove, uživa blagodeti koje idu uz prodaju, uživa ugled. po meni, markos je, s te strane, ostvario savršenstvo. ovo kažem iskreno, da sad opet kojekakve zbunjole i nerazumnici ne počnu biti dušebrižnici i propovjednici.

njemu mora biti simpatično smiješno kada mu fanovistripa savjetuju ovo i ono. ima sve, uživa, a nešto bi kao trebalo mijenjati?! da nije takav buržuj, sve bi stjerao u kurac i odjebao ih odrješito.

jedina realna opasnost, koja može biti kolko-tolko stvarna je buđenje istoka. darkwood i sloba su u ofanzivi i realno prijete odsjeći markosu istočnu granu. ne znam koliko bi to uzdrmalo markosa, možda ne previše. eventualno dugoročno će ga poklopiti. jer, iako u srbiji nije njegov glavni zgoditak, ipak na onoliko malom tiražu i to igra neku ulogu. markos buržujski ne_želi_razmišljati_u_tim_terminima ali oni su itekako tu, realni su i darkwood je zasigurno podigao svijest srbima, prognoza je da će u doglednom vremenu otpadati oni koji su se bili uspavali.

sloba je što se toga tiče prodorniji, nije "buržuj" i on riskira. iako on sam ne mora pobrati plodove, možda i propadne za "opću stvar", ali će otvoriti prostor novim snagama. mora se reći: dinamika je prešla na istok, sloba podiže srbiju. markos više ne odgovara hrvatskim interesima, premda svojim partikularnim može odugovlačiti i puko postojati (i trunuti).

rezimirajmo: nakon idejnog sloma srbija je bila izložena hrvatskom drang nach osten (ona to još jest u nekoj mjeri). ali pojavom VČ dolazi renesansa i avangarda srbije (sloba) preuzima vodeću ulogu. okupljaju se nove snage, dinamične i prelazi se u ofanzivu. hrvatske snage će se potisnuti iz srbije, a čak može doći do obrata, da srbi imaju suficit. ovo prvenstveno ovisi o darkwoodu, jer sloba ima kvalitete da preuzme vodeću ulogu na sceni, da postane "novi markos", tj. da jednog lijepog dana samo pogurne markosa i ovaj padne sa trona.

bit će zanimljivo to sve pratiti u narednom razdoblju, gotovo do uzbudljivosti.



Mani samo ovo, Sloba podize Srbiju majke ti
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 16/06/2013 : 18:35:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
procitao JKJB, oba nastavka
po meni je strip onako, osrednji
kao da citam miki mausa ili slicno stivo za djecu, naivno
neke su priče nešto bolje bolje i zanimljivije ali u globalu i nije nešto

iskreno,
500kuna za ova dva stripa je previše,
na akciji za 250kn - pa možda čak ni tad
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 17/06/2013 : 22:31:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ovo kao da si opisao Hergeovog Tintina, Gottfredsonovog Mickey Mousea, Barksovog DD-a, Jijeovog Springa, Giraudovog Blueberrya i sl.

Ne mislim da ovaj strip ima kvalitetu opisanih, ali što se tiče dubine nemojmo tvrditi da je i ovi stripovi imaju u nekim većim dozama. JKJB je sasvim solidan strip.

Osobno isplativost stripa ili knjige nikad nisam mjerio brojem stranica ili njihovom kilažom (nije to salata).

Strip je inače (ako netko ne zna) nastao u svrhu masovne zabave i jasno kao i skoro sve zbog profita (podizanjem tiraža novina).

Ipak, drago mi je vidjeti da se mnogi članovi ovog foruma kada se zasite čitanja i proučavanja radova Dostojevskog, Nietzschea, Kanta ponize čitanjem nekog stripića.
Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 18/06/2013 : 18:58:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Ja intenzivno proucavam Nizzija...

sangue navajo
Go to Top of Page

Vorador
Senior Member



Croatia
1576 Posts

Member since 29/09/2004

Posted - 18/06/2013 : 22:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Vorador's Homepage  Send Vorador a Private Message  Reply with Quote
Priče u ova dva integrala su mi se svidjele (sve su mi podjednake kvalitete), izuzev "Za život i za smrt" kod koje mi nije pasao samo rasplet (ostatak mi je bio ok ali završetak je narušio ukupan dojam). Priče su dinamične, zabavne, nepretenciozne, dovoljno intrigantne da održe pažnju čitatelja ali i pomalo naivne, simpatičnih glavnih likova, lijepo nacrtane i čitaju se u dahu. Lijepa, benigna, humorna, krimi razbibriga za opuštanje, zabavu i uživanje. JKJB mi je čak bolji od nekih razvikanijih naslova iz Fibrina kataloga poput El Nina, Aldebarana ili Gospodara ječma.
Go to Top of Page

Barney
Average Member



Croatia
685 Posts

Member since 20/03/2011

Posted - 22/06/2013 : 20:13:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Barney a Private Message  Reply with Quote
Pa šta fali tim naslovima? Sve fenomenalni albumi.

Žene gutaju tablete da muškarce ne bi boljela glava
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20658 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 23/06/2013 : 11:45:31  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
El Nino,Aldebaran,Gospodari ječma razvikani?
Kako kome - meni su svi odlični, i to baš odlični.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Imrahil
Advanced Member

Serbia
13358 Posts

Member since 21/08/2005

Posted - 23/06/2013 : 12:47:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Imrahil a Yahoo! Message  Send Imrahil a Private Message  Reply with Quote
Da je razvikan teško, El Nino je ovde itekako napljuvan.
A meni je verovatno omiljeno izdanje od Fibre.
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1248 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 23/06/2013 : 16:01:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
Meni su Aldebaran i Gospodari ječma odlični. El nino sem pročitao samo preview prvog albuma. Iako je crtež odličan, priča mi se i nije baš nešto svidjela, pa ga nisam nabavio. Baš danas sam pročitao i deseti album Jeromea. Jako dobar strip.
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 24/07/2013 : 01:04:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
Imao sam namjeru pročitati samo prvi album da odlučim hoću li kupiti integrale 3 i 4....nisam stao dok nisma stukao cjeli prvi integral. Zabavno, simpatično, idealno štivo za ljeto.

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 04/03/2014 : 19:29:20  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
Završio prvi integral. Three to go. Crtački veoma mi se sviđa, kako ne bi, kad sam BD fan. Scenariji su sasvim OK, možda treči nije baš. Boje generalno sasvim OK, ali mi na nekoliko strana deluju tmurno, ponajviše zbog teških boja - vijola, plave, crvene. Ko da gledam Brubakerjev Kriminal&Incognito ili one teškobojne američke stripove. NIli...nkako me podseča na bojanje Ramira, Brazila, XIII....ne znam zašto. Not quite my cup of tea. Ali kako bi voleo, o kako bi voleo da je ovo u C/B. Joooooo.

I vrlo sam zadovoljan nakupom JKJ Bloche knjiga, jer vozi me ovaj strip u 80-ta.
Go to Top of Page

vknez
Average Member



Croatia
593 Posts

Member since 02/09/2009

Posted - 05/03/2014 : 21:34:02  Show Profile Show Extended Profile  Send vknez a Private Message  Reply with Quote
pročitao prva 2 i nije loše. ajmo reć 7/10. izdanje kao izdanje je savšeno kao i sve što sam čitao od Fibre

što se tiče tiraža i cijena sjetite se kako je libellus nadobudno krenuo sa kolor zagorom i 1200 komada i to se brzo snizilo..pazi zagor. pojam stripa na području ex yu. na 20+ miliona stanovnika nema 1200 kupaca...

Moje aukcije:
https://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=vknez
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 29/07/2015 : 15:37:03  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
zerom jerom zerom jerom
krenuo je ne tako slavno. kako to zna da bude sa duzim serijalim, prve epizode znaju da budu ne bas dobre, da ne kazem tupave. zasto bi sad tu zerom nesto menjao? al kako to dalje zna da bude, te pocetne epizode mogu biti seme za divne serijale sto krase ovaj BD. zasto bi sad tu zerom nesto menjao?
svojevremeno su me prve tri epizode su me smorile, procitao 4tu koja je bila OK, i onda sam stavio serijal na duze vreme da odmara, da ceka dok ne doceka da bude izabran. doslo vreme ove 2015 godine. citajuci dalje integrale prvo sto mi pada za reci jeste da je ovaj Jerom sa samom brzo ostavio bliskost. brzo se uvuce pod kozu, a bogami tako je i sa ostalim likovima. Didier na sve to dodaje jednu dozu preko potrebe vedrine, a Macan sve to oplemenjuje svojim prevodom. siguran sam u to da scenaria vuce ideje posmatranjem zivota oko sebe i sve to svojim posebnim jezikom pretace u strip. sama zavrsnica zna da bude uzbudljiva, sto se i ocekuje od detektivskog stripa. 10ta epizoda je smece, al nema veze.
Jeroma citam odprilike jednu epizodu mesecne, lagana razvlacim uzivanciju. a i generlanom vec duze vreme cistam stripove polagance. trenutno sam na Nosenim Vetrom, Aldebaranu, Transmetroplitenu, Neznancu...
Jerom je serijal koji mi treba sada, a siguran sam ta ce tako ostati i za ubuduce.

Edited by - kasper on 29/07/2015 15:40:06
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 08/08/2015 : 22:05:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
Jerome 6/10. Ima atmosferu, sividila mi se četvrta priča 1 knjige, ostale prosjek. Stripu nešto fali...Jeromeu nešto fali...kad puši cigaru to je kao da beba puši cigaru...toliko loše i toliko ne stoji...kad se žene lipe za njega, kao da se lipe za neko dite od 12 godina...Strip se lako čita, radnja ide dobro al zabrza stvar i ....jednostavno šteta...ima potencijala... al to nije ta klasa BD-a.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.

Edited by - Zagor-te-nay on 08/08/2015 22:05:30
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
6946 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 15/02/2020 : 17:35:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
U procesu sam pisanja recenzije za prvi integral ovog serijala.
Bit će napisan slično mojoj recenziji za Mort Cinder integral: https://www.stripovi.com/recenzije/mort-cinder-orka-15-mort-cinder/2355/

Savjeti i kritike su dobrodošli, a pogotovo podaci ili saznanja vezana za bonus priču na kraju integrala!
Unatoč trudu pri pokušaju istraživanja po internetu, nisam uspio naći gdje i kada je originalno objavljena, pa je svaka informacija dobrodošla!

Dakle, ovo su kratki sadržaji, zanimljivosti i moji dojmovi nakon prvog čitanja svake epizode ovog izdanja, u biti jedan dio recenzije:



1. priča / album: Sjena smrti

Scenarij: Makyo & Serge Le Tendre
Crtež: Alain Dodier

- Originalno izašlo u srpnju / julu 1985. u formi albuma na 46 stranica.

Kratki sadržaj:
Mladi Jérôme, wannabe detektiv, ide u svojevrsnu školu (rekao bih prije tečaj) za detektive. Pariz opsjeda tajanstveni ubojica čija žrtva postane i Jérômeov profesor. Profesor mu na samrti saopći svoje sumnje da je ubojica netko od njegovih učenika i kaže Jérômeu da je razotkrivanje tog ubojice njegov završni ispit.

Komentar:
Prva priča malo razočaravajuća i vrlo naivna, poput našeg heroja koji se bori sa svojih 20 godina i svojom novom dužnosti detektiva. Ima dosta slabog, ali opuštajućeg humora, nije jasno kamo autori žele stići, a rješavanje enigme je loše kvalitete. S druge strane, Dodier na razini crteža vrlo dobar, baš u skladu s pričom. Za razliku od glavnog lika, Babette - Jérômeova prijateljica i stalni lik serijala ovdje još nije u potpunosti formirana. Već u drugom albumu su uslijedile konačne promjene tog meni najsimpatičnijeg lika serijala.
Boje su mi se najviše svidjele. Nekako izdižu cijeli strip iz kolotečine i oživljavaju sjećanje na davne osamdesete.
Unatoč manama, nakon upoznavanja s postavkom serijala i glavnim likovima već mi se mladi Jérôme uvukao pod kožu. Veselim se daljnjem praćenju mladog razočaranog učenika kakvi smo svi mi, u nekom trenutku, više ili manje bili.



2. priča / album: Bića od papira

Scenarij: Makyo & Serge Le Tendre
Crtež: Alain Dodier

- Album originalno izašao u listopadu / oktobru 1985. (46 stranica)

Kratki sadržaj:
Prvi pravi slučaj smotanog istražitelja koji počinje pozivom u pomoć tajanstvenog baruna od Vervillea, vlasnika dvorca "Bića od papira". Dolaskom u taj dvorac Jérôme zatječe čudnu ekipu koja ga odgovara od posla pravdajući poziv neuračunljivošću nepoznatog i zagonetnog vlasnika imanja. Događaji koji slijede će sve iznenaditi...

Komentar:
Puno bolja priča od prve i baš me uvukla na popirište misterioznih događaja. Svaka nova stranica donosi novo iznenađenje, a akteri su sve samo ne obični. Kada tome dodamo nonšalantan način pripovijedanja s puno komičnih situacija, pa još i twist na kraju, dobivamo jednu izvrsnu priču koja se čita u trenu. Lijep i jasan crtež (puno fuidniji i prirodniji u odnosu na prvu priču), začinjen zavodljivim bojama te odmah odnese u zanosnu Francusku osamdesetih. Prekrasno!
Do sada smo ustanovili da je Jérôme smotan, čudan, jaako sramežljiv, ali i lukav, pronicljiv, nepotkupljiv i beskompromisan prema ljepšem spolu. Čak ni slasni kolači ne mogu kompenzirati razočaranje u postupke žene u koju se počeo zaljubljivati i koja je zbog toga precrtana. Nema tu pregovora i objašnjenja, nego čisti rez!
Upoznajemo i mladog džepara - Rockyja, koji će mu, nakon neuspjelog dvostrukog pokušaja krađe novčanika, postati vrijedan saveznik. Definitivno lik koji lijepo pridonosi ležernosti epizode.
Jedino što me kopka, a na što nema odgovora je: kako se Jérôme izvukao iz onog podruma u kojeg su ga zaključali?



3. priča / album: Za život i za smrt

Scenarij: Makyo
Crtež: Alain Dodier

- Album originalno izašao u lipnju / junu 1986. (46 stranica)
- Radnja priče se odvija u mjestu Bergues, udaljenom 10 km od Dunkerquea, poznatog grada na obali atlantskog oceana.
- Prevoditelj Fibrinog izdanja je očigledno krivo preveo da je Sebastien Bloche ujak iako je po prezimenu jasno da je u pitanju stric. Greška je nastala vjerojatno stoga što francuski, kao i većina europskih jezika ne razlikuje pojmove stric i ujak, dok je kod nas razlika očita.

Kratki sadržaj:
Jérôme je u posjetu bližoj rodbini za blagdane, a pravi razlog njegova dolaska su čudni događaji u mjestu uz pretpostavku da je i njegov stric umješan u njih.

Komentar:
Čudna priča s fantastičnim, prije bih rekao kvazi-znanstvenim elementima. Ne leži mi to baš u ovom serijalu, a pogotovo s ovakvim neuvjerljivim objašnjenjem. Ne bih išao u detalje zbog spoilera, ali pogotovo je neuvjerljiv raspon događanja u priči od puna dva mjeseca. Oni koji su pročitali priču, znat će o čemu govorim.
Priča lijepo počinje s dosta duhovitosti koje mi svakom pričom sve više leže. Slijedi upoznavanje s bliskom rodbinom glavnog junaka i odmah pri upoznavanju počinju intrige vezane za neidentificirane mračne tajne iz prošlosti. Sve je začinjeno Jérômeovom prehladom i njegovom nesvakidašnjom borbom s njom. Živopisnih likova ne nedostaje, a sve kulminira dolaskom simpatične Jérômeove cimerice i prijateljice (koja bi žarko htjela biti nešto više od toga) Babette. Vrhunac njihovih odnosa je kada Babette kaže Jérômeovoj baki da su zaručeni.
Kao što sam već napisao, rasplet nažalost ni blizu nije na razini velikog dijela priče.
Obožavam realan i detaljan crtež kao u ovom serijalu, a u ovoj epizodi je uspješno stvorena intrigantna atmosfera, a taj zadatak je još teži kad je strip u boji u pitanju. Posebno me veseli detaljan prikaz automobila koji su obilježili djetinjstvo moje generacije. Budući da je u pitanju francuski strip s radnjom u Francuskoj, normalno je da su to većinom auti francuske proizvodnje. Uh, kako samo moćno izgleda Citroën CX Jérômeovog strica!



4. priča / album: Krhotine prošlosti

Scenarij: Alain Dodier
Crtež: Alain Dodier

- Album originalno izašao u studenom / novembru 1986. (46 stranica)
- Priča se odvija u najzapadnijoj francuskoj regiji Bretanji, na izoliranom, maglovitom, ribarskom otočiću. U stripu se navodi da se zove Sveti Matej, iako se tako zove poluotok u blizini Bresta, a po opisu i smještaju otok bi mogao biti Molène. Nije mi jasno kako i zašto je došlo do takve banalne pogreške (nije do Fibre, greška je i u francuskom originalu).

Kratki sadržaj:
Najmoćnijem čovjeku na malom izoliranom otočiću netko po noći ostavlja kuverte sa stvarima prijatelja i sumještanina koji je poginuo u Drugom svjetskom ratu dok su njih dvojica zajedno bježali iz zarobljeničkog logora u Poljskoj. Uznemiren sadržajem kuverata, koje nitko osim tog nesretno poginulog prijatelja nije mogao imati, rješenje svojih problema nalazi u privatnom istražitelju. I tako na scenu stupa Jérôme!

Komentar:
U prethodnoj priči imamo sličnu foru s kuvertama i mračnom tajnom iz prošlosti, samo što je ovdje sve puno bolje i razumnije realizirano. Nakon desetak stranica pobojao sam se da neće biti Babette, ali ne bojte se, tu je! Osjeti se drugačiji način pripovijedanja. Dodier je kriminalističku premisu shvatio puno ozbiljnije, pa nema više ogromnog broja humorističkih elemenata. Po tom pitanju se više-manje ograničio na scene u vlaku. Nije bilo ni previše vremena za gegove s obzirom na kompleksnost glavne priče, ali karakter glavnog lika je isti pa se duhovitost standardno provlači kroz cijeli strip. Kompleksnost i ozbiljnost priče se vidi i po ogromnom povećanju količine teksta u usporedbi s prethodnim albumima. Sad sigurno mislite da kritiziram, a ja samo nabrajam razlike.! ;-)
Nema straha, ovo mi je puno bolja priča od prethodnih (s kojima sam većinom prezadovoljan). Dodier sve lijepo dozira, pa ničega nema previše ni premalo. Sve je začinio atmosferičnim crtežom, a i kolor savršeno odgovara temi i mjestu radnje.



5. priča / album: Igra u troje

Scenarij: Makyo
Crtež: Alain Dodier

- Album originalno izašao u studenom / novembru 1987. (46 stranica)
- Ovaj put Jérômea istraga vodi u London, a ponovno posjećuje i rodbinu u Berguesu.
- Baš kao i u trećoj priči, ponovno imamo neraspoznavanje pojmova stric i ujak, ovaj put u većem obliku budući da su dva takva slučaja. Malo iritira, zar ne?

Kratki sadržaj:
Tko je Jérôme? Koje je njegovo porijeklo? Gdje su mu roditelji? Do sada smo vidjeli baku i strica, a ova neobična priča nam nudi ostale odgovore.Stjecajem okolnosti naš detektiv ima do sada najteži zadatak. Istražiti svoje porijeklo i konačno saznati tko je njegov otac.

Komentar:
Čudna, neobična, napeta, iznenađujuća i emotivna priča u kojoj saznajemo životnu priču našeg detektiva. Baš kao i u većini strip serijala, morala je doći jedna priča u kojoj nam autori pričaju životni put glavnog junaka i tu priču su nam servirali na potpuno neočekivan način. Ova priča možda nema tu mistiku prethodne epizode, ali pogađa bit. Sada je glavni junak kompletan i ponovno je dokazao svoju nepotkupljivost, beskompromisnost i tvrdoglavost. Unatoč tome, zadnja stranica ostavlja gorak okus u ustima.
Za razliku od prethodnih, ovo je puno emotivnija priča sa ozbiljnom temom. Scenaristički se morala bolje odraditi! Tu su mi se posebno zamjerile traljave akcijske sekvence s "deux et machina" konačnim razrješenjem. Razumijem da je limit i u broju stranica, ali ovako upečatljiva, neočekivana, originalna i emotivna priča je zahtijevala kvalitetniju razradu. Crtački dio također ne prati ozbiljnost teme i baca naglasak na karikaturu, pa je ovo prvi put da crtež ne nadopunjuje priču, već potencira dojam neozbiljnosti, baš kao i scenarij.



Bonus: Rođendan

Scenarij: Makyo
Crtež: Alain Dodier

- Kratka, simpatična geg pričica na četiri stranice iz 1986. potpisana od strane Dodiera i Makyoa.


Kritikama unatoč, mogu reći da sam se navukao na ovaj neobičan, zabavan, lepršav, iznenađujuć i uzbudljiv serijal. Zato su svakim mojim novim komentarom sve prisutnije i kritike - jer sam ga počeo ozbiljnije shvaćati!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 15/02/2020 18:08:31
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 15/02/2020 : 19:24:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
A najbolje tek slijedi.

Teško mi je reći, ali imam utisak da je niža cijena nekima bila sumnjiva.
Kao da im je to bio signal da strip i nije nešto, pa da ga se manjom cijenom pokušava nekako prodati.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/02/2020 : 23:10:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ponukan ovim simpatičnim Spockovim osvrtom i najavom recenzije, pročitao sam epizode koje je Marko stavio kao privju, dakle četvrtu i devetu. Da ne pričam napamet, može li mi netko tko je pročitao sve potvrditi jesu li navedene epizode reprezentativne za serijal?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11585 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/02/2020 : 23:28:13  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
A tko je pročitao sve? Možda Anto?

Šalim se naravno. Čitao jesam, jedan ili dva albuma, ne sjećam se točno.
Rekao bih dobar strip, u najmanju ruku solidan. Ali nikako da je loš.
Možda je problem u tome što ima dosta sličnih njemu.

Have mercy
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000