forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Pitanje za roditelje i ostale – Potomci i stripovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 27/03/2013 : 17:05:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Ovo s mangama je normalno tamo kod vas u Švici? Nije valjda da je to popularnije i od BD-a?


Mange su vrlo popularne u zapadnoeuropskim zemljama, pogotovo u Francuskoj, gdje se uz bogatu ponudu japanskih stripova održavaju i izložbe, retrospektive, svečanosti posvećene autorima, itd.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 27/03/2013 : 18:23:16  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay
King, nisam znaš da već imaš tinejžerku kćer...
Ovo s mangama je normalno tamo kod vas u Švici? Nije valjda da je to popularnije i od BD-a?


Da, 14 god., smedji pojas i 18 medalja u karateu

Mange haraju Evropom, u Njemackoj i Svici 80% od svih stripova koji se prodaju su mange.
Cak i u Francuskoj su jace od BD, 60% mange, 40 % svi ostali.
Go to Top of Page

aved
Average Member



Bosnia and Herzegovina
633 Posts

Member since 25/12/2012

Posted - 27/03/2013 : 19:58:49  Show Profile Show Extended Profile  Send aved a Private Message  Reply with Quote
Dovoljno je da u kuci bude stripova i knjiga i malo roditelj da pridoda paznju od malih nogu i nema nikakvih problema kad je kultura citanja u pitanju.

Medjutim, ima i ona narodna koja kaze "kako besika zaljulja", tj bez obzira na paznju, ljubav, odgoj itd. koju roditelj pruza, dijete jednostavno krene nekim svojim tokom i hirom.

Jedna anegdota bas u vezi ovog "kako besika zaljulja". - Naime, imam rodjaka koji je stvarno pasionirani kolekcionar stripova i koji ima veoma zavidnu kolekciju- gotov sve sto je izaslo i sto izlazi sa ovih prostora. Njegov otac ima vikendicu blizu jezera, camac i sve moguce sto je izmisljeno za ribolov. Medjutim, rodjak ne samo sto ne voli da peca, a niti je kad pecao, nego jednostavno ne voli da dolazi na vikendicu. Kupio je on police za stripove i zajedno sa ocem sastavljao u stanu i postavljali na zid. Kaze ti njegov otac njemu- "dabogda ti dijete voljelo stripove onoliko koliko ti volis pecanje".

Mornie utúlië, mornie alantië
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 27/03/2013 : 20:58:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Obi-wan

Nitko mi nikada nije poturao strip pod nos kao malom



zato si ispao takav
tebi fali dresura dečko


Zadovoljan sam kako sam ispao (moglo je i puno gore).
Fali mi "samo" novac u životu.
A ovo što si me nazvao dečko, stvarno boli.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 27/03/2013 : 21:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Moj otac, još i danas živ i vitalan čovjek, 1933. godište u mojim stripovskim limačkim početcima bezuspješno je pokušavao da me navuće na Texa.
A ja se navukao na Alana Forda. Sve je završilo na tome da ja Texa u ruke nisam ni uzimao, isto tako ni on Alana Forda, svak je otišao na svoju stranu ;o))
Ali nije da se nikada nismo našli, oboje volimo SF. I dan danas imamo rasprave jel bolji Aster Blistok ili su bolji Brodolomci vremena.
Dabome, rasprave su te jalove, kao da raspravljaš je li ti bolji BMW ili Mercedes, Apple ili Samsung, ali ipak nas eto vesele ... ;o)))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

vronski 2
Senior Member



2381 Posts

Member since 11/10/2009

Posted - 27/03/2013 : 21:35:29  Show Profile Show Extended Profile  Send vronski 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

Moj otac, još i danas živ i vitalan čovjek, 1933. godište u mojim stripovskim limačkim početcima bezuspješno je pokušavao da me navuće na Texa.
A ja se navukao na Alana Forda. Sve je završilo na tome da ja Texa u ruke nisam ni uzimao, isto tako ni on Alana Forda, svak je otišao na svoju stranu ;o))
Ali nije da se nikada nismo našli, oboje volimo SF. I dan danas imamo rasprave jel bolji Aster Blistok ili su bolji Brodolomci vremena.
Dabome, rasprave su te jalove, kao da raspravljaš je li ti bolji BMW ili Mercedes, Apple ili Samsung, ali ipak nas eto vesele ... ;o)))



I moj stari i ja se stalno raspravljamo je li bolji PLAYBOY ili HUSTLER?
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 27/03/2013 : 21:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Sve ti to, rekao bi ja, ovisi.
Dok si mlađi onda možeš i voliš tvrđe, a penzići su tu više za mekše.
Mislim ovdje na prehrambene navike ... ;o)))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Jerry Krause
stripovi.com suradnik



Western Samoa
7009 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 27/03/2013 : 21:52:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Jerry Krause a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by Jerry Krause
Vidiš, moj mali (sad već šestogodišnjak) neki dan mi reče, kad sam ga pitao kojeg bi junaka najviše volio čitati od ovih koje imam, da bi Dylana. Zašto njega? Jer su tamo čudovišta, zombiji, vještice... A što ne bi sine Zagora, on ti tuče Indijance? Je tata, ali on ima samo neku sjekiru koja nije nimalo oštra.


Na stranu sad simpatičnu anegdottu (u kojoj insinuiraš na okorjele Zagorovce), Dylan zaista nije strip za šestogodišnjake, ima dosta eksplicitnih scena i nasilnih scena. Znam da je mene zaista mučilo par epizoda koje sam pročitao kao mali (KLub strave i užasa, Morgana, Motel Bejts). Daj ti njemu Nathana, nije horor, on je više ovako umjereno nasilan, a i može ga čitati sa starim...


Naravno da DD trenutno nije za njega, ali mali se fura na Ben 10, Gormite i neka japanska čudovišta iz crtića, pa mu se po naslovnicama čini da mu je Dylan dobar. A za Nathana ima vremena, nek malo poraste. Sad kad pođe u školu mislim da su mu Zagor i Blek idealno štivo.

Ili si umišljam, jer je bar meni tako bilo u njegovim godinama. Tko zna s ovim klincima, ja sam sa svojim prijateljima iz razreda stalno razmjenjivao stripove. Imam osjećaj, kad bi se mali pohvalio da čita stripove da bi ga smatrali čudakom.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 27/03/2013 : 22:18:41  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
Za klince je bebipapa ;o))))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Corto_73
Starting Member

Croatia
7 Posts

Member since 20/06/2005

Posted - 27/03/2013 : 23:48:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Corto_73 a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiva tema. Koliko se sjećam, gotovo kompletna moja generacija je u 70-tim naučila čitati još prije škole upravo zahvaljujući stripu. Čitao se Popaj, Tom i Jerry... Politikin zabavnik...
E onda je jednog dana stari donijeo doma Strip Art, br. 2... Jeremiah na koricama i tad je krenulo odrastanje... u stripovskom smislu.
Stariji mali mi je danas 8 godina i Garfield mu je omiljen. Zagora je čitao kad sam mu ponudio, ali se nije baš zapalio...
Doduše, kad se sjetim da je meni trebalo 20 godina da prihvatim karikaturalnu školu stripa... kao kid nisam mogao smisliti ni Sammyja, samo realistični strip je palio kod mene...
Doduše ne bježi od knjiga, s guštom je pročitao Hobita i trilogiju...
A iskreno, ni ne forsiram ga... Raste u drugom vremenu, a to što na polici ima istaknuti dio sa stripovima će već uroditi plodom.
Uostalom, oteo mi je iz ruku strip adaptaciju Thrawn trilogije (Star Wars) kad je stigla i pročitao je prije mene... Nije mu smetalo što je strip na engleskom
Go to Top of Page

Nivox
Senior Member



Croatia
1314 Posts

Member since 01/11/2011

Posted - 28/03/2013 : 19:13:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Nivox a Private Message  Reply with Quote
Moja kčerkica će uskoro napuniti 3 godine. Već sad ima kolekciju koja broji 30-ak (ili više) slikovnica + 2 stripa. Veseli se svakoj knjizi, stripu ili bilo ćemu sličnom što donesemo u kuću. Naravno da ju neću na ništa nagovarati, ali mislim da će čitati stripove kada naući čitati jer ih sada obožava listati. Svaki novi koji donesem prvo prođe kroz njene ruke.
Bio sam skeptičan oko stavljanja dječje fotografije na forum, pošto osobno poznam svega par forumaša (recimo, moju kčer je upoznao Mr. Bushido ), ali vidim da su mnogi stavili fotke, pa evo i par od mene.

U carstvu Zagora (čiščenje polica prije par mjeseci) / I neki dan - fotografiranje za dječji vrtić-listanje albuma Koma (sviđa joj se djevojčica Addidas )







Sve što zna za smrt, može se ponovo roditi!
Go to Top of Page

vronski 2
Senior Member



2381 Posts

Member since 11/10/2009

Posted - 28/03/2013 : 20:23:07  Show Profile Show Extended Profile  Send vronski 2 a Private Message  Reply with Quote
Danas mi jedan kolega, inače mlađi čovek, doslovno kaže: "Ne pada mi napamet da detetu dozvolim da čita stripove i truje se tim glupostima" a po njemu svi stariji od 15 godina koji čitaju stripove nisu normalni a oni koji imaju 30 i više godina a čitači su stripova treba da završe u ludari i to na F odeljenju!
Go to Top of Page

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 28/03/2013 : 21:28:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Mene je deda baš istinski navukao na stripove... Prvi strip kojeg mi je kupio je bio Komandant Mark broj 1 u izdanju Ludensa... I kupovao mi je sva moguća kiosk-izdanja sve dok nije umro... Inače svi su mi (muški) u obitelji čitali stripove. Stari je svojedobno imao veliku kolekciju ZS i LMS koju je dao klincima iz ulice... I tog sad više nema... Skoro sam ga zagnjavio kad mi je to rekao.

Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja
Go to Top of Page

trolodtroje
Advanced Member

3266 Posts

Member since 14/09/2010

Posted - 28/03/2013 : 21:43:02  Show Profile Show Extended Profile  Send trolodtroje a Private Message  Reply with Quote
prvi sam u familiji koji čita stripove, mada sam prvi put u kontakt sa stripom (Pauk iz SSB) došo zbog starijeg brata. nekako mi došo u ruke ne znam više kako. prvi sin mi pročitao skoro čitavog Muster Mikija, druga zaobilazi stripove ko da su živi k.., a mala mi čita stripove sve više i više. Evo je, kako čita Melusine:


Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 28/03/2013 : 21:48:42  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Meni je tata kupio prvi strip (Zagor - Riječni duh), ali on nikada nije bio u stripovima iako mi je kasnije sugerirao da se prebacim iz Zagora na Alana Forda jer su "bolje fore". Kupio mi je i jednog Dylana Doga (Konjanici vremena), ali mislim da nije imao pojma što je uopće Dylan Dog, koji mi se tada sa 9-10 godina uopće nije svidio.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/03/2013 : 22:01:00  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Ja sam sazno za Bonelli i Alan Ford stripove preko brata. On nije bio kod kuce i ja kao klinac uzo da preturam po njegovim ormarima i naidjem na ogromnu kolekciju Alan Fordova i 7, 8 Dilan Dogova.
A na zadnjoj strani DD najava za strip Zagor i meni se ucinilo ko da sam vec vido to ime Zagor na kiosku. Odem do kioska i gle stvarno imaju Zagora!

To mi je bio prvi kontakt sa najboljim stripom ikada.

Nadam se da ce i moja deca hteti da citaju stripove. Usmeravacu ih na to da citaju ali ako ne budu hteli, ne mogu da ih teram, ali jedno je sigurno: bolje da citaju stripove nego da vise ceo dan na FB ili da igraju igrice ko ludi satima.

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 28/03/2013 : 22:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
A ja sam vlastitog djeda navukao na stripove!
Meni je tada bilo 12-13 godina, gutao sam ZS i LMS, Strip zabavnik, Politikin zabavnik i Denisa, Humor i Vic (mala izdanja od nekih 100-120 stranica s vicem na svakoj stranici), a njemu 72-73 godine, i svako popodne bi me pitao što čitam i imam li što za čitati.
Počeo je s Vicem, nastavio s Humorom i Politikinim zabavnikom a bome završio na Marku, Zagoru i Mister Nou. I neko ih je vrijeme čitao, istina ne dugo, ali ipak.
Ja zasad djecu svojih prijatelja pokušavam navući na stripove, pa jednom klincu poklonim Genija, drugom Herlocka Sholmesa, a trećem Ludensovu knjigu Zagora. I navodno su prilično zadovoljni.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 28/03/2013 22:05:59
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 29/03/2013 : 00:11:33  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vronski 2

Ja se nažalost krećem u krugu prijatelja gde 90 odsto njih stripove vidi kao zabavu za decu i kada im kažem da i dalje čitam Zagora ili Dilana,i ne samo da ih čitam već i da ih skupljam, gledaju me kao ludaka...



Naviknuce se vremenom.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6812 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/03/2013 : 01:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

[quote]
Cak i u Francuskoj su jace od BD, 60% mange, 40 % svi ostali.



Da li?
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18384 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 29/03/2013 : 10:46:26  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
vidim u sinovom učbeniku za likovni odgoj 7 razred da dostra stranica posvečeno i stripu kao edukacija dijece što je strip i kako se crta i čita....ima tamo i Alan Foda,Mustera i slično....
bravo za autore tih lektira.

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/03/2013 : 14:13:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ja sam nekad francuski u osnovnoj školi učio iz udžbenika u kojem je dosta lekcija bilo ilustrirano pasicama i polovinama stranica iz Asterixa i Taličnog. To je tada bio dobar način za privlačenje pažnje klinaca, i znam da je barem u mom razredu djelovao jer smo se svi smijali forama iz stripa, i tako lakše usvajali znanje francuskog.
Pa i čitave lekcije engleskog i francuskog su nekad bile napravljene u formi stripa od jedne table, sjećam se lekcija "I am Sandy, this is Bill..." i "Voila Marc, il est dans la rue..." itd. I to je bilo vrlo efektno i djelotvorno za učenje.
Odlično je da i danas takvi primjeri postoje, a bilo bi lijepo i kad bi djelovali barem upola kao i oni nekad.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 31/03/2013 : 23:04:57  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Offtopic - je li još koga Vronski podsjeća na Zorana Milanovića? Isti pogled
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 31/03/2013 : 23:07:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message  Reply with Quote
Da mu je prominit frizuru bia bi pljunuti Zole

Trljam ruke.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16868 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 31/03/2013 : 23:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vronski 2

Danas mi jedan kolega, inače mlađi čovek, doslovno kaže: "Ne pada mi napamet da detetu dozvolim da čita stripove i truje se tim glupostima" a po njemu svi stariji od 15 godina koji čitaju stripove nisu normalni a oni koji imaju 30 i više godina a čitači su stripova treba da završe u ludari i to na F odeljenju!



Kolega ti ima stav, nema što, a čime će on "trovati" svoje dijete, baš me zanima, stripovi su nešto najljepše na čemu dijete može odrasti (naravno oni koji su primjereni tom uzrastu) i ja bi bio jako sretan kada bi ih moje dijete čitalo.
Svašta ima pod kapom nebeskom
Go to Top of Page

wolf
Advanced Member

4577 Posts

Member since 05/08/2003

Posted - 31/03/2013 : 23:41:22  Show Profile Show Extended Profile  Send wolf a Private Message  Reply with Quote
Današnji mladi roditelji odrasli su na turbo-folku, pa se ne treba ni najmanje čuditi ovakvim zaostalim poimanjima stripa.
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000