forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Alack Sinner 1 & 2
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

Markos
Webmaster



Croatia
28964 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 27/06/2013 : 23:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Alack Sinner postao je privatni detektiv jer u policiji nema mjesta za buntovnike poput njega. Živi i radi u New Yorku, ali nećete ga vidjeti kako šeta Petom avenijom. On svoje dane provodi među ostalim gubitnicima i neprilagođenima za šankom Joe’s bara, uronjen u duhanske i alkoholne pare. Ciničan i lišen iluzija, lica izrovanog patnjom, melankolijom i tugom, Alack Sinner je potomak klasičnih detektivskih romana Dashiella Hammetta i Raymonda Chandlera, ali sa snažnim južnoameričkim revolucionarnim pečatom. Carlos Sampayo i José Muñoz, slavni argentinski autorski dvojac, natapaju Alackove pustolovine beznađem, samoćom, nepravdom, depresijom, ogorčenjem i mrakom. Vrlo brzo napuštaju klasičnu detektivsku formu osjećajući potrebu da progovore (s ljevičarskih pozicija) o njima bitnim stvarima: aktualnim političkim, društvenim i socijalnim temama, ubacujući česte reference na svoje strasti i ljubavi (od filma do književnosti, od slikarstva do glazbe) prikazujući jedan duboko bolestan i izopačen svijet, svijet u kojem, nažalost, i sami živimo.

“Alack Sinner je ujedno i pozitivan primjer upotrebe stripovskoga jezika u svrhu prikazivanja ljudskih problema, naših i vaših. Fašističkih stripova imamo napretek u svim dijelovima svijeta. Pogotovo u Sjedinjenim Američkim Državama. Ovaj put uzvraćamo napad njihovim vlastitim oružjem.”

Ova dva toma obuhvaćaju sve dosad objavljene epizode Alacka Sinnera, a drugi tom donosi i iscpran pogovor Zorana Đukanovića.

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put prvih 70 stranica (PDF, 5Mb).

Alack Sinner 1 • Doba nevinosti • 412 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Carlos Sampayo • Crtež Jose Muñoz • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Mate Kapović • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 24.6.2013. • Cijena 180 Kn

Alack Sinner 2 • Doba razočaranja • 348 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Carlos Sampayo • Crtež Jose Muñoz • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Mate Kapović • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 24.6.2013. • Cijena 180 Kn

Trouble will find me

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 27/06/2013 : 23:57:31  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
sve u dva toma... extra...

crtež....mmmmmmm...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

Barney
Average Member



Croatia
685 Posts

Member since 20/03/2011

Posted - 28/06/2013 : 08:39:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Barney a Private Message  Reply with Quote
izgleda mi odlično.

Žene gutaju tablete da muškarce ne bi boljela glava
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 28/06/2013 : 09:41:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Munoz i Sampayo - ubojiti tandem.
Fibrine ljetne fibre!

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

dessa
Advanced Member

Serbia
4351 Posts

Member since 19/11/2008

Posted - 28/06/2013 : 11:45:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dessa a Private Message  Reply with Quote
E ovo obavezno uzimam, nadam se za Sajam.

Dobra cena!!
Go to Top of Page

dicmanjac
Senior Member



Croatia
1048 Posts

Member since 23/01/2011

Posted - 28/06/2013 : 13:33:56  Show Profile Show Extended Profile  Send dicmanjac a Private Message  Reply with Quote
Cijena je super. Samo,mene odbija crtež, baš mi nepaše. Ali ako je priča super, proguta bi ga. Može preporuka?
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 28/06/2013 : 18:07:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Privlacno..

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 28/06/2013 : 21:37:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
i tak.. odu meni moje pare za frizuru, manikuru.. samo da svijet zna..
uvijek naiđe neki strip vazniji od tih gluposti

~ Prvo suputnik onda put ~
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 28/06/2013 : 22:03:10  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Just_Charlie

i tak.. odu meni moje pare za frizuru, manikuru.. samo da svijet zna..
uvijek naiđe neki strip vazniji od tih gluposti



ma sta te briga, pravi muskarci se ionako najvise loze na tete koje citaju stripove...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15031 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 29/06/2013 : 13:43:56  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
prva liga..

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
275 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 04/08/2013 : 21:22:00  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
odlican Alack Sinner... svakako jedan od boljih serijala... dobar i tekst na kraju... pohvale za izdanje, impresivno...
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 04/09/2013 : 09:38:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
Jedno od najboljih izdanja Fibre. Uff kakav odlican crtez..
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 04/09/2013 : 09:54:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Odlične knjige!
Taj divni crno beli Munjozov svet je nešto najlepše u svetu stripa.
Munjoz je ionako jedan od najvećih strip crtača na svetu
a Alek Siner verovatno njegovo najbolje delo.
Ako k tome dodamo još odličan dizajn i sjajan Djukanovićev pogovor,
ovo je favorit za najbolje stripovsko izdanje ove godine.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 01/10/2013 : 21:06:47  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Došlo u riječku knjižnicu! Pročitao sam obe knjige i došao do slijedeg zaključka: najviše su mi se svidjele priče s početka osamdesetih, oko epizode Vietblues. Prije toga se Munoz još tražio u crtežu, a u kasnijim epizodama je znao i pretjerati sa stilizacijom. Isto vrijedi i za scenarij, ima epizoda koje su fino izbalansirane, a ima ih i koje su čisti treš.
Bez obzira na to, gušt je pratiti razvoj i mijenjanje stilova tog fenomenalnog crteža, kao i pročitati cijelu sagu, od Alackovih prvih slučajeva pa do zadnjih epizoda gdje je već postao djed i gdje mi se činilo da čitam o pustolovinama nekog starog frenda.
Jedinstven strip, dostojan jednog npr. Morta Cindera. Svaki kolekcionar na Balkanu koji drži do sebe mora imati ove knjige u svojoj kolekciji! (Ja još nisam odlučio da li držim do sebe pa sam stripove sa žaljenjem vratio u knjižnicu)
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 16/11/2013 : 09:40:04  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Fascinacija crtezom , jednostavnosti price i specificnim humorom ovaj strip cine bezvremenim.
Drago mi je da sam ova izdanja napokon uvrstio u svoju kolekciju.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

ziki
New Member



279 Posts

Member since 22/08/2010

Posted - 10/09/2014 : 17:45:05  Show Profile Show Extended Profile  Send ziki a Private Message  Reply with Quote
Pročitao i vratio u knjižnicu i baš mi je žao. Baš me uvukao u svoj svijet. Odlično.
Go to Top of Page

Dr. Zistis
Advanced Member



5276 Posts

Member since 06/10/2011

Posted - 26/11/2014 : 16:28:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Dr. Zistis a Private Message  Reply with Quote
Procitao prvu knjigu.Ovaj strip je remek delo.
Sto neko rece, bezvremen, a toliko stvaran.
Bravo za Fibru
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/10/2015 : 13:40:36  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
zavrsih ovog cudnovatog Sinera, Alak Sinera.

kad sam ga prvi put video mislio sam da je ovde u pitanju tvrd noar kriminal, al ovo ne nesto potuno deseto.pocetak cine klasicne detektivske price, jednostavni likovi, autori propagiraju levicarske stavove gde i kad mogu i sve mi to deluje nekako nabacano i nikakvo. jos kad se uzme vizija Nju Jorka kroz prizmu uvrnutih Almodovarovih filmova, gde su svi em cudno izgledaju em su cudnije obucenim, strip deluje jos cudnovatije (i mozda odbojnije). al sa druge strane, strip me je lagano uvukao u taj neki ritam sto ima. hah, sad lagano, strip sam nesto cituckao pre dve godine, i evo sad. strip se lagano pretvara u remek delo o 'puknutim ljudima'. i ovo puknuti ne vazi samo u negativnom kontekstu, obe strane su puknute. imamo gomile minijatura epizodnih likova koji kazu ili promisle par recenica, i to je dovoljno da se vidi ta tuga, melaholija, beznadje, htenje, samotinja, camotinja, ta smesna strana coveka. strip polako postaje kritika celog drustva i to se sjajno vidi tako sto Alak radi na potpuno razlicitim krimi slucajevima. e sad, na pocetku smo imali taj sistem i pojedinca u raljama sistema koji igra svoju ulogu u okviru njega. kasnije se stvari nadogradjuju gde taj pojedinac aktvino gradi taj razvaljeni sistem. i sto je najbolje svi su krivi . malo me u svemu ovome smara pasivnost glavnog lika.

intermeco
scena u kojoj su Frenk Sinatra, Dzo Luis i Dzek Lamota mi je jedna od najlepsih u stripu , malo je falilo da zaplacem

sad oko crteza, ajde da ne racunamo starijem Brecu, Meobiusa, mozda Macukelija i jos ponekog, sve ostale Munjoz moze ladno da posalje da mu kupe kikiriki na kiosku. cak u drugoj knjizi imamo sjajnu posvetu tome . mozda se malo najezim kad vidim da je Frenk (frankenstajn) Miler se oslonio na Munjoza sa Grad Greha.

od 4 albuma vidi se jasna promena u crtezu, Munjoz naglo srece ka nekoj svojtvenoj stilizaciji crteza, likove crta ogoljeno, kao da im slika samo emotivna stanja. a scenario ovde ide u paru sa crtezom, sad radnja i nije toliko bitna koliko su bitni ljudi.

sad, sto se toga tice, mozda su malo skrenuli u 5tom albumu, Nikaragva. predaleko odose i sa svojim (ultra levicarskim) stavovima i pogledima. a bice i to da su od tada Sinera radili cisto za svoju dusu, a ostalima ako se svidi svidi. i na kraju se crtez pretvorio u obrise

i na kraju, mnogo mi se svidja recenica na zadnjog korici, gde je ovaj strip kontra udarac fasistickim stripovima, ah.

preporuka za sve koji vole ozbiljno stivo i citati ovo samo pri punoj koncentraciji



Edited by - kasper on 20/10/2015 13:59:06
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 20/10/2015 : 21:14:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
Odlično izvučeno ovo "pojedinac aktivno gradi taj razvaljeni sistem". Upravo čitam Alacka, hteo sam da kupim strip na Sajmu, ali nisam izdržao, otkad ga pikiram... Jeste, sam početak je malo bledunjav, stereotipan i predvidljiv u odnosu na sredinu, ali posle kreće luda vožnja. Strip koji ne bih mogao da uporedim ni sa jednim drugim...

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10825 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 20/10/2015 : 21:19:58  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gil-galad
Strip koji ne bih mogao da uporedim ni sa jednim drugim...



mislim da bi ovaj bio idelan za poslednji procitani strip u zivotu. sad nesto razmisljam, dok drzim Stefija u krilu dok gleda crtace, sta citati posle ovog, ima li resenja...

(mislim da ce to biti Epilepticar)

Edited by - kasper on 20/10/2015 21:20:41
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 06/02/2016 : 16:31:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Doba nevinosti

Alack Sinner je jako dobar strip, tu nema sumnje. Melankolični samotnjak razočaran sistemom i praktički bez ikakve volje za životom, ali s i dalje aktivnim osjećajem za pravdu i uvijek spreman pružiti pomoć onima kojima je potrebna, lik je koji nas, unatoč mnogim klišejima, neizbježno dotiče. Za to je prije svega zaslužan Munozov fantastičan, izuzetno ekspresivan crtež koji stvara gotovo opipljiv crno-bijeli (samo vizualno!) svijet i u potpunosti nas uvlači u njega. Moj problem je što je to depresivan, zadimljen svijet nepravednosti i loših odluka koji zaudara na alkohol i nosi uteg neprospavanih noći. Da, svjestan sam da je i naš svijet takav, no ja se trudim okružiti se pozitivnim stvarima i dobrim ljudima i biti sretan u njemu, i za sada mi dobro ide. Valjda se zato, kao i majka njegovog djeteta, teško nosim s Alackovom tugom.

8/10


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 15/02/2016 : 22:46:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Doba razočaranja

Nema sumnje da se u Dobu razočaranja Munoz oslobađa klasične figuracije, a Sampayo odrednica kriminalističkog žanra, no pitam se je li baš to razlog zašto me ovaj tom osvojio više od Doba nevinosti. Da, priče su složenije, slojevitije, možda čak i emotivnije, a slično vrijedi i za crtež, no bi li dojam bio jednak da nisam polako upoznavao likove Alackovog svijeta, pa i njega samog, kroz "obične" detektivske priče, da nisam postepeno uviđao svu kompleksnost i bogatstvo Munozovog crteža? Čisto sumnjam. Zato, iako je meni drugi tom za nijansu bolji, oba čine jedinstvenu cjelinu iz koje je grijeh bilo što izostaviti. Tom unikatnom svijetu potrebno se u potpunosti predati jer nakon plovidbe njegovim crno-bijelim stranicama nećete ostati isti.

9/10

http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 08/05/2016 : 14:10:15  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Doba nevinosti

Sa Sampajom i Munjozom sam se sreo u DW Baru kod Džoa i Bili Holidej.Ovaj prvi,iako ima status klasika,nije na mene ostavio neki utisak,a potonji mi je jedan od najlošijih stripova koje sam čitao;ikad.Zato sam i bio pomalo skeptik prema Alaku Sineru, i da se prvi broj nije rasprodao (a ja ugrabio jedan od zadnjih primeraka),verovatno bi mi još dugo bio na wish listi.

Odmah bi primetio jednu jako interesantnu stvar, a to je očigledni "autorski dualizam" na ovom stripu.Naime,postoje epizode skoje su strejt nacrtane (skoro celo prvo i treće poglavlje),pravilnog i jako lepog crteža, i one koje "slobodnije" urađene (druga i četvrta deonica + prva priča).E sad,najbolja je fora što i scenario prati crtež - uz strejt olovku ide strejt priča, uz opičenu vizuelizaciju ide i opičena priča.Kao da su se i Sampajo i Munjoz (a možda i jesu) zajedno "radili" nečim kad su stvarali određene epizode. Bili Holidej i Bar kod Džoa spadaju u ovu drugu kategoriju.

Malo i o stripu - prvo i treće poglavlje,"strejt",je po meni neka mešavina Hill street bluesa i modernijeg Majk Hamera - detektivsko-policijski strip sa usamljenim ciničnim gubitnikom u naslovnoj ulozi, a sve to obojeno južnoameričkim revolucionarnim nijansama - jako,jako dobro,mada i tu ima pojedinih delova gde bi scenario mogao biti malo koherentniji - između 8/10 i 9/10

Priče drugog i trećeg poglavlja su mi za ocenu i po lošije (beton 7/10), i ne bih rekao da mi nešto posebno leži takav Alak,mada bih naglasio da svakako ima tu i jako dobrih delova, kao i da mi u nekim trenucima čak tako slobodnija priča i više godi neke one druge (Konstanco i Manolo & Čeril,zlato moje).Ali crtež koji mi nije ni malo po guštu to sve kvari.Posebno me nervira katastrofalno crtanje anatomije tela.Ako je to neki fazon,ni najmanje mi se nije svideo.

Kažu da je Munjoz kopirao Prata i Breću - ali meni je on u toj otkačenoj fazi najbliži Tardiju.
A takođe me zanima koji crtež je onaj njegov pravi?

Nadam se od Doba razočaranja što više crtačko/scenarističkog stila koji mi je draži.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 08/05/2016 21:41:30
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 08/05/2016 : 15:46:14  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Meni je u pocetku Sinner bio "Peyote Coyote", ali svakim novim citanjem se to izbalansiralo u sasvim solidno i dojmljivo stivo.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 08/05/2016 : 21:08:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Dobro je, ako je za vjerovati Antu, ima da mi se AS dopadne. I ja sam prvo procitao Bili (btw, strip se prodaje ako ima potenc. kupaca) koja me ostavila potpuno ravnodusnog, a mozda su bila i ocekivanja prevelika, onda Bar kod Dzoa je bio vec bolji, crni, tumorni, depreseivni (?) ali ne znam kada cu ga obnoviti. Alacka ganjam sada vec neko vrijeme ali doci ce, doci ce ...



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 08/05/2016 : 23:23:23  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto


Nadam se od Doba razočaranja što više crtačko/scenarističkog stila koji mi je draži.



Niš od toga, Anto
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000