forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka specijal 6 - Čuvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 04/12/2013 : 16:49:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zlotvor

You sound bitter = zvučiš gorko.
Zar nije bolje "zvučiš ogorčeno"?

Who watches the Watchmen? = Tko čuva Čuvare?
Promašen kontekst. Zašto nije stavljeno, recimo "tko motri Čuvare" ili "tko pazi na Čuvare"?

Što kaže Igor, svakako je moglo bolje. S tehničke strane, izdanje je besprijekorno, ali sadržaj... Moglo je bolje.



Kao prvo, u ta dva slučaja bi onda trebali biti "motritelji" ili "pazitelji", a ne "čuvari", jer fraza ide "who watches the watchmen". Kao drugo, ako već hoćeš kontekst, i Komedijaš je bio jedan od Čuvara, pa je ubijen. Dakle, između ostalog, tko čuva čuvare?
Itd itd.

Trouble will find me
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 04/12/2013 : 17:00:19  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
sa ovim Murom se uvek ide u neku beskonacnost
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25898 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 04/12/2013 : 17:05:11  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
Vi ste pročitali Čuvare???
ja ga ne otbaram da bi bio glancer i zaradio brdo love kad ga budem prodao.
Ustvari,najbolje je ništa ni čitati jer onda ni nećemo primjetiti nikakve"greške".

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

Zlotvor
Advanced Member



7094 Posts

Member since 03/02/2010

Posted - 04/12/2013 : 18:10:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlotvor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Kao prvo, u ta dva slučaja bi onda trebali biti "motritelji" ili "pazitelji", a ne "čuvari", jer fraza ide "who watches the watchmen". Kao drugo, ako već hoćeš kontekst, i Komedijaš je bio jedan od Čuvara, pa je ubijen. Dakle, između ostalog, tko čuva čuvare?
Itd itd.

Zar se "who watches the watchmen" ne odnosi na grafit koji su postavili nezadovoljni građani/prosvjednici kojim se žale na "rad" superheroja (žele obične pandure)?
Sumnjan da ljude boli kita što je Comedian poginia pa su zato ostavljali grafite (baš ih je on gađa gumenim mecima).

Trljam ruke.
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 04/12/2013 : 18:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by www2

Ha ha ha ha....prvi put da cu ovo komentirati....sorry al ova VJEČNA natezanja oko prevoda su mi uvijek prestrašna.....oko čega se vi svađate.

Moj tata je jači od tvog tate.....ko djeca....potrebu za iznošenjem primjera "krivih" prijevoda smatram u najmanju ruku blesavom (osim ako nije naravno riječ o FATALNOJ greški koja mijenja smisao scene u stripu, što ovdje to svakao nije jer ko ne može iz stripa shvatiti da je Rosch mislio na to da je Night Owl odustao od svega a ne dao otkaz zaista ne treba niti čitati bilo šta šta je originalno van hrvatskog govornog područja) a i Markosovo mučenje da iste prevode opravda potpuno nepotrebnim.

Dajte uživajte u stripu (ili bilo čemu drugom) i nemojte cijepidlačiti oko takvih bedastoća, ako je zaista problem onda kupuj originalne engleske verzije i "mila mama".....bar Watchmen ima tucet raznih izdanja.



Potpuno se slažem.


Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

ŠAŠ
Average Member



627 Posts

Member since 13/10/2013

Posted - 04/12/2013 : 19:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ŠAŠ a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ignus

quote:
Originally posted by www2

Ha ha ha ha....prvi put da cu ovo komentirati....sorry al ova VJEČNA natezanja oko prevoda su mi uvijek prestrašna.....oko čega se vi svađate.

Moj tata je jači od tvog tate.....ko djeca....potrebu za iznošenjem primjera "krivih" prijevoda smatram u najmanju ruku blesavom (osim ako nije naravno riječ o FATALNOJ greški koja mijenja smisao scene u stripu, što ovdje to svakao nije jer ko ne može iz stripa shvatiti da je Rosch mislio na to da je Night Owl odustao od svega a ne dao otkaz zaista ne treba niti čitati bilo šta šta je originalno van hrvatskog govornog područja) a i Markosovo mučenje da iste prevode opravda potpuno nepotrebnim.

Dajte uživajte u stripu (ili bilo čemu drugom) i nemojte cijepidlačiti oko takvih bedastoća, ako je zaista problem onda kupuj originalne engleske verzije i "mila mama".....bar Watchmen ima tucet raznih izdanja.



Potpuno se slažem.





+1
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 04/12/2013 : 19:24:24  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ŠAŠ

quote:
Originally posted by Ignus

quote:
Originally posted by www2

Ha ha ha ha....prvi put da cu ovo komentirati....sorry al ova VJEČNA natezanja oko prevoda su mi uvijek prestrašna.....oko čega se vi svađate.

Moj tata je jači od tvog tate.....ko djeca....potrebu za iznošenjem primjera "krivih" prijevoda smatram u najmanju ruku blesavom (osim ako nije naravno riječ o FATALNOJ greški koja mijenja smisao scene u stripu, što ovdje to svakao nije jer ko ne može iz stripa shvatiti da je Rosch mislio na to da je Night Owl odustao od svega a ne dao otkaz zaista ne treba niti čitati bilo šta šta je originalno van hrvatskog govornog područja) a i Markosovo mučenje da iste prevode opravda potpuno nepotrebnim.

Dajte uživajte u stripu (ili bilo čemu drugom) i nemojte cijepidlačiti oko takvih bedastoća, ako je zaista problem onda kupuj originalne engleske verzije i "mila mama".....bar Watchmen ima tucet raznih izdanja.



Potpuno se slažem.





+1


-100

Pogotovo boldani dio! Vrhunska nebuloza, pa ne prepucavaju se izdavači 'ko ima većeg (po staroj uhodanoj shemi koju smo do sada više puta vidjeli), već čitatelji s pravom komentiraju ili kritiziraju blago rečeno nespretnost ovog prijevoda.


Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 04/12/2013 : 19:46:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
svaka rasprava o onome sto je unutar korica je dobrodosla, bila ona kritika ili ne
Go to Top of Page

Emir Pasanovic
stripovi.com suradnik

Bosnia and Herzegovina
6219 Posts

Member since 10/06/2002

Posted - 04/12/2013 : 20:25:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit Emir Pasanovic's Homepage  Send Emir Pasanovic a Private Message  Reply with Quote
Who watches the watchmen?" je višeslojna fraza u kontekstu samog stripa... Ali mislim da je glavna tema kojom se Alan Moore bavio ta da su superjunaci neizabrani i nepostavljeni čuvari reda i mira, pa ko će nas da čuva od njih? Zajedno sa Kingdom Come, Watchmen čini duet stripova koji se bavi ovom temom na jako slične načine. I jedan i drugi se igraju temama predeterminiranosti (Dr. Manhattan koji može da vidi svaki trenutak koji je proživio i koji će ikada proživiti; svećenik koji iz epizode u epizodu vidi jasniju viziju budućnosti, obojica osuđeni da ne mogu promijeniti ono što vide), lične odgovornosti (s koliko odgovornosti ljudi sa supermoćima postupaju s tim moćima, i običnih ljudi koji mogu nešto promijeniti ali kako će to učiniti ovisi o njihovim karakternim osobinama) i impotencije (ako kome nije jasno, pročitajte ponovo).

Ja bih ovdje kombinirao sa originalnom latinskom izrekom (posebno s obzirom na scenu između Comediana i prve Silk Spectre): Tko pazi na te Čuvare? Kada se uzme ono što je Moorea inspiriralo, onda nema veze što nije čuvati čuvare ili nadzirati nadzirače, posebno jer je sama rečenica svakako izgubila ono 'the' tako da ni "Tko čuva Čuvare?" nije ispravno nego opet fali to 'te', tačno određene čuvare a ne političare (koji su opet veći neprijatelj) ili regularne policajce (koji imaju čuvare).
Go to Top of Page

Ignus
Senior Member



1357 Posts

Member since 22/06/2009

Posted - 04/12/2013 : 21:18:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Ignus a Private Message  Reply with Quote
tko nadzire čuvare?

Zar nitko nece pomoci udovicinu sinu?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 04/12/2013 : 21:22:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Summa summarum svega jest da su Čuvari vrlo zahtjevni za prevođenje. Koliko god da je prijevod kvalitetan, uvijek će biti onih koji će mu naći zamjerke.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

paro
stripovi.com suradnik



Croatia
8381 Posts

Member since 30/03/2005

Posted - 04/12/2013 : 23:21:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit paro's Homepage  Send paro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Summa summarum svega jest da su Čuvari vrlo zahtjevni za prevođenje. Koliko god da je prijevod kvalitetan, uvijek će biti onih koji će mu naći zamjerke.



Naravno, ponovit ću opet, jako zahtjevni za prevođenje i ko god da prevodio naletit će na kritiku.

I naravno da je riječ o Metropolisovoj dekapitaciji u prometnoj nesreći, al da se i napisalo da je Metropolis ostao bez glave, mislim da je iz konteksta jasno kako je Metropolis poginuo u sudaru - sigurno nije u sudaru izgubio glavu zbog neke ženske
Što se tiče pitanja koje je Zlotvor potegnuo, Emir je sve objasnio..
I dobro kaže Igor, ima ovdje još dosta toga, al nemam ni vremena ni volje da idem secirat cijelo izdanje.
Ponavljam, sve je stvar ukusa, nekome su to samo sitnice, nekome drugome, baš i ne. Meni koji sam 4 puta pročitao izdanje na engleskom..jbga, tako je kako je.
Ali za razliku od nekih ostalih izdanja koje je mcn prevodio (npr. Balada o Halo Jones, Beštija iz baruštine), gdje zaista nisam imao niti jednu lošu riječ, nego samo riječi pohvale, ovo sa Watchmenima me dosta razočaralo. Ko da uopće nije prevodio Macan, nego ne znam... Mr Bushido (sorry Marko, samo bez ljutnje ).

E da, i ne smeta me prijevod Čuvari - ako se već treba prevodit bolje da budu Čuvari, neg Nadzirači...u svakom slučaju..

There he goes. One of God's own prototypes. A high-powered mutant of some kind never even considered for mass production. Too weird to live, and too rare to die.
Go to Top of Page

brni
Advanced Member



Croatia
10434 Posts

Member since 18/06/2009

Posted - 04/12/2013 : 23:27:12  Show Profile Show Extended Profile  Send brni a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by paro


Ali za razliku od nekih ostalih izdanja koje je mcn prevodio (npr. Balada o Halo Jones, Beštija iz baruštine), gdje zaista nisam imao niti jednu lošu riječ, nego samo riječi pohvale, ovo sa Watchmenima me dosta razočaralo.



Istva stvar..ne mogu zamislit Baladu bez ovog prijevoda..svaka cast Macanu..

"Clark Kent je Supermanova kritika covjecanstva"
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 05/12/2013 : 07:50:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Khm... Baladu nije prevodio Macan nego Tatjana Jambrišak i da, fenomenalno je prevedena.

Imam doma Čuvare samo nikako da nađem dovoljno vremena da ih u kompletu pročitam. Baš me zanima kako će meni sjest prijevod budući da sam ih čitao samo u srpskom prijevodu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 05/12/2013 : 08:26:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ne znam ljudi, ja sam bio prvi čovjek na svijetu koji je pročitao taj strip s ovim prijevodom i meni je bio savršeno sjeo. A prilično sam zahtjevan kad je u pitanju prijevod, to valjda ne moram ni naglašavati. I sad kad vidim ove "greške", meni to i dalje uopće nisu greške, baš dapače, pa ni taj otkaz, kad se malo bolje razmisli. Što se mene tiče, Darko je napravio izvrstan prijevod i ja sam s njim prezadovoljan i ponosan sam na to izdanje. Vama koji niste nemam što pametno reći osim "nemojte kupiti/prodajte fibrino i kupite neko treće izdanje".

Trouble will find me
Go to Top of Page

www2
Senior Member



Croatia
1040 Posts

Member since 11/02/2009

Posted - 05/12/2013 : 09:43:34  Show Profile Show Extended Profile  Send www2 a Private Message  Reply with Quote
http://www.jutarnji.hr/alan-moore--cuvari-nasi-heroji-su-mrtvi--preostali-su-samo-ljudi/1144514/
Go to Top of Page

fikus
Senior Member



1966 Posts

Member since 02/11/2010

Posted - 05/12/2013 : 10:05:15  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
Kako bi sa engleskog preveli sljedeće riječi na hrvatski (ili srpski)?:

PURLICUE
Description: The space between your thumb and pointing finger

FERRULE
Description: The metal part on your pencil

LIRIPIPE
Description: Sometimes known as a tassle, liripipe just sounds a lot cooler

AGLET
Description: The plastic thing at the end of your shoelace is an aglet.

COLUMELLA NASI
Description: It’s the thing that splits your nostrils.

PHILTRUM
Description: The groove between your lips and your nos

KEEPER
Description: The part of a belt that holds the end in place when it is wrapped around

FRISSON
Description: Whenever you do something crazy and feel a rush of excitement you are experiencing a “frisson”.

always progressive, never conventional!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 05/12/2013 : 10:44:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Vlado u Jutarnjem:



KULTNI STRIP U HRVATSKOJ

ALAN MOORE: ČUVARI Naši heroji su mrtvi, preostali su samo ljudi





Autor: Vladimir Šagadin


Objavljeno: prije 2 h i 8 min


‘Čuvari’ su strip o stripu i Mooreovo oproštajno pismo superherojima. On je pokopao luđake u trikoima i ispričao veliku priču


U prvoj polovici 80-ih godina prošlog stoljeća američki superherojski strip bio je u škripcu - bio je dosadan i izlizan, infantilno nastrojen, a gubio je publiku čim bi ista prešla u punoljetnost. Stripovima o superherojima kronično je nedostajao iskorak u ozbiljnost, nedostajale su prave priče koje su imale veze sa životom. Spas su donijela dvojica stripaša, jedan Amerikanac, Frank Miller, i jedan Europljanin, Alan Moore. Izvrnuvši naglavce dosadan i ispijen žanr, oni su superljude napravili manje super, a više ljudima. Nije da i prije njih nisu postojali revizionisti žanra, bili su to i Stan Lee i Neil Adams, ali Frank Miller, a posebno Alan Moore pomaknuli su strip - umijećem priče. Stoga, kad se priča o tim famoznim “Watchmenima”, ne priča se samo o redefiniciji superheroja, nego o ultimativnom dokazu da je strip samosvojna umjetnost, sposobna pružiti čitatelju doživljaj kakav nigdje drugdje ne može osjetiti - ni na filmu, niti u prozi.

Sat anatomije

Alan Moore se za “Čuvare”, pripremio poigravanjem ničeovskim idejama u “Marvelmanu” (tj. Miraclemanu), obračunom s horor žanrom u “Swamp Thingu (Čudovištu iz Močvare)”, te političkom distopijom u “V for Vendeta” - Alan Moore je bio spreman u “Watchmenima” reći sve što ima o superherojima. To nikako nije posljednja riječ o njima, kako je često pogrešno interpretirano, nego je riječ o Mooreovu “satu anatomije” same ideje o - superljudima. Iako su nastali gotovo 30 godina ranije, “Čuvari” još uvijek djeluju provokativno i svježe, pogotovo u novokomponiranom, franšiznom povratku superheroja u kina.

Sam zaplet “Čuvara” djeluje “već viđen” - iskorišten je u filmskoj ekranizaciji, ali i Pixarovu animiranom hitu “Izbavitelji”. Skupinu superheroja, stavljenih izvan zakona, netko počinje ubijati, što je već sam po sebi sjajan početak i potpuno odmaknut od standardne premise. Radnja stripa se događa u paralelnoj, političkoj stvarnosti u kojoj su Amerikanci pobijedili u Vijetnamu (uz pomoć superheroja), Nixon je još uvijek predsjednik, a svijet se nalazi pred trećim svjetskim ratom, onim finalnim od kojeg se ne može pobjeći. U atmosferi straha i pritajene psihoze upoznajemo (nekad superherojsku) skupinu ljudi koji sada žive civilnim životom. Doduše, neki još rade za vladu, pojedinci još dijele pravdu poput Rorschacha, dok se ostali jedva snalaze u kompliciranom svijetu, daleko od nekadašnje slavne superherojske mladosti. Cijela priča oko ubojstava razotkriva vrlo ljudske i nimalo super odnose među akterima, a nitko kao Moore nije tako krvavo opisao ljude ispod smiješnih trikoa. Međutim, u “Čuvarima” kao da sama priča nije toliko bitna koliko je bitno - pričanje. I zbog toga su “Čuvari” u stripu djelo koje mijenja sam medij.

Crtač Dave Gibbons je u intervjuu otkrio da je Mooreov scenarij za prvu knjižicu od 24 stranice (“Čuvari” se sastoje od 12 takvih poglavlja) bio gusto natipkan na više od stotinu stranica. Svaka stvar, svaki detalj bio je pomno razrađen, no ostavljeno je crtaču da samostalno razvije lik ili scenu, po potrebi, po čemu je Moore kao scenarist toliko specifičan i najbolji.

Gospodar priče

“Scenarist i crtač su poput konja i orkestra u cirkusu - svi misle da konji plešu na muziku orkestra, a zapravo dirigent dirigira orkestrom kako konji plešu”, izjavio je svojevremeno Moore. Zato su “Čuvari” zamišljeni u špranci od devet pravilnih kadrova po stranici koji zvuče vrlo konzervativno, no upravo je takva struktura omogućila Mooreu da stvori strip-pripovijedanje kakvo nikad niste vidjeli ili konzumirali. U “Čuvarima” je priča toliko minuciozno vođena, toliko filigranski utkana u beskonačne varijacije slike i teksta da čitatelj povremeno zastane, pogleda u stranu i pita se “kako je to, kvragu, moguće!?”. Kao kad, recimo, prvi put uživo vidite Michelangelova “Davida” pa shvatite (dok beskonačno dižete glavu uvis) da se radi o kipu visokom - šest metara!? Kako je to moguće!?

Moguće je jer je Moore u “Čuvarima”, kad je riječ o scenariju, 30 godina ispred ostatka svijeta. “Čuvari” nisu linearno 2D postavljena fabula, kakvom smo okruženi u 90 posto slučajeva u stripovima, filmovima, serijama ili knjigama. Naprotiv, “Čuvari” su strukturalno najbliži kristalnoj rešetki koja od radnje i doživljaja proizvodi 3D prikaz priče, tj. svaki djelić je povezan sa svakim djelićem, a “Čuvari” su doista strip koji je napravljen da se čita tri ili četiri puta. Svaki put, i ovo nije fraza, ugledat ćete nešto novo, neku novu sponu. Majstorski, poput kakvog gospodara priče, Moore je podario golemu količinu tragova i slutnji u samom stripu, poput izvadaka iz knjiga, psihijatrijskih kartona, novina ili čudovišne gusarske priče koju čitamo usputno.

Poraženi smo

Ne zna se tko je više hvalospjeva ispjevao o “Čuvarima”, publika ili kritika. Obožavan od stripaša i definiran kao strip kojim je cijeli medij “položio diplomski” i otvorio put prema grafičkim romanima poput “Mausa” ili “Perzepolisa”, “Čuvari” su ujedno značili rastanak Moorea s DC-jem, industrijskim strip-gigantom, zbog pokušaja da se Moorea i “Čuvare” upregne u stvaranje profita, u prostituiranje ideje. Moore nikad nije pristao na franšiznu igru, a poznat je i po tome što je zabranio da se njegovo ime koristi u promociji filma “Čuvari” ili “V for Vendetta”. Vrlo očito, u svojim stripovima Moore misli kroz riječi i slike koje nipošto nisu pokretne, tako da se spomenuti filmovi mogu učiniti nelošima, no, vjerujte, riječ je o razglednicama iz zemlje u kojoj niste bili.

“Čuvari” u sebi nose obračun s jednim vremenom i jednim stanjem uma koji nije rezerviran za ‘80-e, nego i za cijelo naše “atomsko” vrijeme. Zato imamo fašizam koji poput vode kruži prirodom, tj. društvom, već stotinu godina i kružit će dok god male ruke u Kini sklapaju naše mobitele. I zato, ti fašistoidni i uvredljivo ispravni superheroji nisu ništa drugo nego fantazija neodraslih ljudi i jadan eskapizam kojem svi pribjegavamo. Pogledati istini u oči znači shvatiti da smo poraženi. A nikad poraz nije izgledao tako prihvatljiv i empatičan kao u “Čuvarima”, poput onog mirisa smrti koji je uvijek slatkast, do ruba podnošljivosti. Naši heroji su mrtvi, preostali su samo ljudi.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 05/12/2013 : 11:59:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by fikus

Kako bi sa engleskog preveli sljedeće riječi na hrvatski (ili srpski)?:

PURLICUE
Description: The space between your thumb and pointing finger

FERRULE
Description: The metal part on your pencil

LIRIPIPE
Description: Sometimes known as a tassle, liripipe just sounds a lot cooler

AGLET
Description: The plastic thing at the end of your shoelace is an aglet.

COLUMELLA NASI
Description: It’s the thing that splits your nostrils.

PHILTRUM
Description: The groove between your lips and your nos

KEEPER
Description: The part of a belt that holds the end in place when it is wrapped around

FRISSON
Description: Whenever you do something crazy and feel a rush of excitement you are experiencing a “frisson”.





Ako mogu ja, ako mogu ja!



Ovako:








Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 05/12/2013 : 13:30:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
evo ja malo prelistao svoje izdanje Čuvara, samo da bacim komentar na "who watches the watchmen?"
mogu reci da je po ovom pitanju prevoditelj zakazao, iz razloga što se tu osnovno znacenje gubi rečenice, a to je osnova svakog prijevoda

iz prijevoda "tko čuva čuvare?" ispada da autor rečenice brine za sigurnost čuvara, što nema veze sa pravim značenjem
pravo pitanje je tko nadzire same čuvare?
čuvari brinu o nama i kontroliraju i nadziru nas da ne radimo sranja, ali tko kontroloria i nadzire njih? that is the question....
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 05/12/2013 : 13:34:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Stvarno gubim strpljenje.

Glagol "čuvati":
http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search_by_id&id=f1pgWRM%3D&keyword=%C4%8Duvati

Trouble will find me
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 05/12/2013 : 13:39:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
da, ali niti jedno značenje "čuvati" ne odgovara onome koji je u stripu
ne brinu se oni za čuvare, niti ih je strah da se izgube, niti vode brigu i čuvaju ih...
Go to Top of Page

Zlix
Senior Member



Serbia
1737 Posts

Member since 20/03/2006

Posted - 05/12/2013 : 13:43:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Zlix a Private Message  Reply with Quote
Pa i policajci u zatvoru čuvaju zatvorenike, a ne brinu se za njih niti vode brigu o njima.

IG: @bricktoygrapher
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 05/12/2013 : 13:50:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
ne bih se složio, po markosovoj definiciji čuvari:
2. paziti da se što ili tko ne izgubi
4. voditi brigu o kome ili o čemu, paziti koga ili što

znači da ne pobjegnu i da se ne tuku, ubijaju itd.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 05/12/2013 : 13:54:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Konkretan primjer iz moje svakodnevnice: kad mi dođe punica ČUVATI Niku ona 1) se BRINE da joj se nešto ne dogodi 2) PAZI da ne napravi neku štetu 3) skuha ručak i opegla veš.

Trouble will find me
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000