forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Treba mi crtač, kolorist i malo dobre volje!
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Zagor12
Advanced Member



Croatia
6763 Posts

Member since 23/08/2010

Posted - 16/03/2014 : 23:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zagor12's Homepage  Send Zagor12 a Private Message  Reply with Quote
Eto, došao je dan kada ću javno gnjaviti forumaše da mi pomognu sa stripom kojega pišem. Naime, razvijam ga još od ljeta, i nikako nisam mogao naći nit vodilju i zaokružiti cjelokupnu ideju, no sada sam uspio. Znam, premlad sam (drugi srednje), previše ambiciozan (možda čak i umišljen) i znam da je vjerojatno sve što ću napisati smeće, no otvoreno vas pitam - ima li netko tko želi ispeći zanat u bilo crtanju, bilo bojanju stripa kojega sam počeo pisati?

Pod tim naravno mislim, suradnja bez novčane naknade.

Uglavnom, kao što je jedan član tražio suradnike već u jednom topicu, tako i ja tražim ovdje. Želi li netko formirati tim i zajednički surađivati? Možda čak i napraviti webcomic?

Stalno mi se vrti ideja o superherojskom stripu koji ne bi bio šamaranje glavnih junaka (to sam prerastao) nego priča o odrastanju, životu, smrti, ljudskim karakterima, moralu začinjena s nešto akcije. Naravno, sada opisujem većinu današnjih američkih stripova, ali nije u tome bit. Ne mora strip biti takav, može biti bilo kakav, imam masu ideja u glavi, no oko ove sam najviše zagrizao.

Priložio sam prvu stranicu scenarija za strip. Recite što valja, recite što ne valja, ako vam se sviđa, javite se za suradnju ako vam se crta ili boja.

Moj e-mail: sickhomiepigeon@gmail.com

Btw. ako želite surađivati šaljem vam ovo dolje u pdf-u. Puno se bolje razumije.

Page 1

Panel 1 U redu. Krenimo. Odavde sve počinje. Zelen sam kao jabuka u pisanju scenarija, ali neka. Dat ću sve od sebe, pa što bude. Priča mi se razvija u glavi dok ovo pišem. Da odmah prijeđem na stvar, neću okolišati, idemo odmah u središte radnje. Strip bi morao biti T+, s gomilama lepršavih dijaloga, mnogo dekompresije (trudit ćemo se odati dojam kao da čitatelj prati neku tv-seriju). Upravo s laganom dekompresijom ćemo početi ovaj naš serijal: naime, glavni lik, nazovimo ga ZACK THOMAS, je u NESVIJESTI. Prvih nekoliko kadrova ćemo pratiti u prvome licu, dok ne otvori oči. Bilo bi dobro da se osloniš na wide-screen stil razmještaja kadrova, barem na ovoj prvoj stranici, a za kasnije ćemo vidjeti što bude pristajalo i kako. Također, dok je ZACK onesviješten, svaki kadar je potpuno crn, jer su ZACKU sklopljene oči. No, mi ga "čujemo" kako priča. Bilo sam sa sobom, bilo s nekim. Zapravo, čitatelj nije siguran razmišlja li (teško, jer je u nesvijesti, ili barem u polustanju istoga) ili je pak u ulozi pripovjedača, ili nešto deseto. Sve u svemu, mi jasno znamo da vodi razgovor u drugoj, usporednoj sceni i bilo bi dobro da njegove rečenice koje su izvan ove scene u kojoj će se odvijati prva stranica budu u pravokutnicima kao da je u pitanju pripovijedanje. Dakle, ovaj prvi kadar je potpuno crn.

ZACK

(izvan scene, priča s nekim drugim u nekoj drugoj sceni)

Moj život je SRANJE.

Panel 2 ZACK je još uvijek u (polu)nesvijesti. Kadar je zamračen. Čitatelj upija njegove osorne riječi i još se uvijek pita priča li glavni lik s nekim ili što zapravo radi.Čini nam se kao da govori negdje izvana, no opet, ne možemo se oteti dojmu da je izravno upleten u scenu.

ZACK

(izvan scene)

Oprostite mi na izrazu, ali zaista ne znam kako bih to drukčije izrekao.

ZACK

(izvan scene)

Ozbiljno, moj je život apsolutno SRANJE u svakom smislu te neumjesne RIJEČI.

Panel 3 Ovo je treći, posljednji zamračeni kadar. U idućem nam slijedi iznenađenje.

ZACK

(izvan scene)

Sranje je kod kuće. Sranje je u školi. Sranje je u...

ZACK

(izvan scene)

... U društvenom životu. Zaista je pušiona. Ponekad poželim da sam netko drugi.

Panel 4 Sada, naglo, bez dodatne dekompresije i postupne vizualizacije, odmah krećemo nekoliko sekundi unaprijed. Još smo uvijek u prvom licu i ZACK sada točno vidi oko sebe. Čitatelj bi trebao dobiti dojam da ZACK leži na vrhu zgrade. Tako slično i promatramo kadar - kao da mi gledamo ZACKOVIM očima (zamislimo sebe kako ležimo, tj. kakva bi nam bila perspektiva i kut gledanja). U kutovima se vide vrhovi ostalih zgrada, billboardi na njima. Očito smo u nekom dijelu grada s trgovinama i ostalim, no nema nebodera, obični minorni dio velegrada ili njegovog predgrađa gdje ljudi idu po špeceraj ili kuda prolaze na putu do posla. Jedan billboard nam je u daljini jasno vidljiv. Nalazi se negdje u lijevom kutu kadra. Na njemu je slika tipa iskešenog od uha do uha (ne vidimo mu dobro lice pa ga nećemo zasad detaljno opisivati, bitno je da ima široko, ne i debelo lice, da je nasmiješen i da mu se može raspoznati smeđa kosa) kako drži bočicu nekog narančastog pića u ruci. Jasno možemo iščitati slogan DRINK OF THE HEROES. U desnom kutu kadra se naziru vrhovi nekih (malo starijih) zgrada, a vedrim nebom leti pokoja ptica koju vidimo kao točkicu (možemo raspoznati krila) i jedan rijetki oblak što se proteže po sredini. A njega gotovo cijelog pokriva glavni element kadra koji se nalazi u samoj sredini. Tip dijaboličnog izgleda, koji liči na miks goblina i orka iz LOTR-a i raznih fantasy filmova: ima potpuno bijelu kožu, duge, šiljaste uši, sitne, okrugle oči tamnozlatne boje koje gotovo da isijavaju (iz njih se vrlo teško mogu raspoznati zjenice, kao da ih nema), oštre obrve zelene boje i isto tako zelenu, špicastu kosu podignutu uvis. Također, na bradi ima tri (ne prevelike, a ni premale) izbočine koje mu naglašavaju čeljust. Lagano je nasmiješen, a u ustima mu se raspoznaju samo dva gornja očnjaka (vrlo oštra!). Još mu možemo raspoznati vrat i prikaz outfita negdje do ramena. Čini se da nosi običnu bijelu majicu. Drugo baš i ne vidimo. Tip se zove RAWLOCK. No, usporedno s time, nastavlja se ZACKOV razgovor s nekom osobom koja vjerojatno zasad ne priča, iako čitatelj još uvijek ne smije doznati razgovara li ZACK s nekim u drugoj, usporednoj sceni ili ne.

RAWLOCK

Vidi ti njega... Bogme, izgleda da se skakanje upomoć Delti nije baš isplatilo, ha klinac?

ZACK

(izvan scene)

Stalno se uvlačim u nevolje. Često gaze po meni.

Panel 5 Sada napokon vidimo ZACKA - običnog sedamnaestogodišnjaka moderno podšišane plavosmeđe kose: kratko sa strane (ne previše!) i odozada a naprijed taman kose za napraviti frizuru. Kosa mu je sa strane i na zatiljku gotovo potpuno crna (tj. tuširaj te dijelove ubuduće, iako se oni ne vide u ovom kadru). Ima obično lice za tinejdžera, velike smeđe oči, normalan (malčice širi) nos, normalan oblik lica. Mi u ovom kadru vidimo KRUPAN PRIKAZ njegovog lica, znači faca i tek nešto malo vrata. Promatramo ga kao da ležimo pored njega, s desna na lijevo, niti u profilu ni u poluprofilu, tek nešto malo zakrivljene kamere, tj. vidimo mu cijelo lice ali kamera nije statična. Ono što možemo primijetiti kod ZACKA u ovoj sceni je da je prilično izudaran - ima šljivu na desnom oku, curi mu krv iz nosa (i to poprilično) te ima nateklu usnicu. Ima bolnu grimasu na licu, stisnuo je zube, no oštro i namršteno gleda u RAWLOCKA (kojega naravno ne vidimo). Kao da podiže glavu kako bi vidio suparnika. Lagana sjena mu pada na desnu stranu lica (no cijelo lice vidimo bez problema). Također, sada zaista dobivamo potvrdu da ZACK zaista priča s nekime izvan scene, te da je događaj kojega pratimo na stranici mogući flashback. Bilo bi najbolje da rečenice DR. MOOREA budu u drugoj boji pravokutnika u kojemu će pisati replike.

ZACK:

G... Goni se, majmune...

DR. MOORE:

(izvan scene)

Kako to misliš? Tko to GAZI po tebi?

ZACK

(izvan scene)

Pa...

Panel 6 Scenu promatramo u ravnini zgrade. Mi kao da gledamo sve sa zgrade točno nasuprot iz blago povišene perspektive kako bismo jasno vidjeli položaje likova. Nismo previše udaljeni. RAWLOCK udara ZACKA u lice stopalom. RAWLOCKOVO je tijelo dosta zamračeno Suncem, no možemo vidjeti da stvarno nosi običnu majicu kratkih rukava, uvučenu u donji dio trenirke (pamučne), te da na stopalima ( s kojima udara ZACKA)nosi tenisice. RAWLOCK, kako je u pokretu, dosta maše rukama koje su u suštini poprilično mršave (ima velike šake!), izvinuo je tijelo kao da je upravo opalio nogometnu loptu. ZACKA vidimo s leđa. On je naslonjen na zidić zgrade i leži ispružen, dok mu glava leti na desnu stranu kako ga je u istom trenutku RAWLOCK odalamio. Iz usta mu je u zrak poteklo nešto krvi i sline. Okolo u kadru vidimo nešto ostalih zgrada, odreda sličnih, ne tako visokih (nešto više od dvokatnice), s istom reklamom na lijevoj strani prikvačenoj za neku od zgrada, dva dimnjaka na zgradama kako se puše, vodotornjem vrlo daleko na obzoru itd. Uglavnom, krovovi su bogati detaljima.

RAWLOCK

(viče)

TIŠINA!

ZACK

(izvan scene)

... najčešće moja savjest. Moja glupost. Moj um. Život.



Z12 je sada Golub, ali sajt je ostao isti:
http://superheroji.com.hr/ - Najnovije iz svijeta superheroja

Edited by - Zagor12 on 16/03/2014 23:22:15
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000