forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Adolf
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 03/12/2014 : 16:53:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Po ovome ispada da uopće nije nelogično da nacisti pobjegnu blizu Izraela:

http://dalje.com/hr-zivot/skrivao-se-u-siriji-jedan-od-najplodnijih-nacista-umro-prije-cetiri-godine/529686

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20703 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2014 : 18:07:31  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Po ovome ispada da uopće nije nelogično da nacisti pobjegnu blizu Izraela


pa kad čovek bolje razmisli, i nije nelogično!
blizu Izraela,u stvari svugde okolo su njihovi zakleti neprijatelji, arapi;pa i nije čudno da se neko od nacista krije (ili bolje reći, nalazi) među njima.
Ili što je još logičnije, da sarađuje sa njima u stalnoj borbi protiv jevreja.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 03/12/2014 18:08:08
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37325 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 03/12/2014 : 20:35:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Pa zna se da dosta antisemitskih Arapa drzi da logora uopste nije bilo, i nije li i bivsi Iranski predsednik tako trubio? Takvi valjda otvorenih ruku pricekaju takve, jos ako imaju kakvih koristi od njih.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 18/12/2014 : 22:11:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Pročitao u vlaku.
Jedna lijepa i zaokružena priča. Svakako vrijedno vašeg vremena.
Najviše mi se sviđa što je strip smješten u Japan za vrijeme WW2 pa se dosta toga i nauči o japanskoj kulturi i dešavanjima. Tezukin crtež na momente karikaturalan, priča itekako ozbiljna (za odrasle). Vrlo solidno, preporuka.

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

ZagorXXL
New Member



Croatia
146 Posts

Member since 30/12/2012

Posted - 28/12/2014 : 23:21:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ZagorXXL a Private Message  Reply with Quote
Odlična manga.
Bilo bi lijepo da ih još više izdavate,baš je jučer bio na HRT-u anime Nausikaja iz vjetrovite doline,djelo legendarnog Hayaoa Myazakija.Čitao sam i istoimenu mangu i mislim da bi bilo odlično ako bi je izdali u skoro vrijeme.
Koje mange imate u planu izdavati u naredno vrijeme?
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/12/2014 : 23:22:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ZagorXXL

Koje mange imate u planu izdavati u naredno vrijeme?


http://www.fibra.hr/index.asp?cat=9&NewsID=25

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
275 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 30/12/2014 : 00:25:53  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
Odlican je Adolf… I to prevashodno u pogledu scenarija I postavke radnje… izuzetno dobro predocen razvoj price u kotekstu istorijskog sleda dogadjaja…

Crtez nasuprot tome (za mene totalnog amatera po pitanju mangi) na nesto nizem nivou u odnosu na ovo malo mangi sto sam procitao do sada... cak me u par momenata smarao taj, cini mi se donekle, "saljivi" pristup u prikazu odredjenih gestikulacija ili postupaka nekih likova... nije da me bas "dotakao" taj i takav pristup, niti mi je bio nesto duhovit..., a naslucuje se pokusaj... moguce da samo nisam navikao jos na sve to…

No, to svakako ne umanjuje izuzetno pozitivan utisak nakon citanja… dosta elemenata u samoj prici naprosto izaziva snazan emocionalan odnos citaoca u odnosu na sadrzaj radnje…
Meni licno deo koji se odnosi na Kaufmana je izuzetan i to prevashodno po piitanju "snage" licne price u celokupnoj svojoj tragicnosti… i pored toga sto je ista uglavnom usmerena ka nekom drugom... Segment koji se odnosi na "pogrebni mars za despota" je prilicno upecatljiv i brutalan u prikazu besmisla medjusobne ljudske netrpeljivosti, jedan apsolutni prikaz spoznaje svekolike gluposti u "malom"... i to samo kao momenat sveukupnog uzasa, koji je jako dobro predocen kroz ovu pricu...

Nadasve, strip koji svakako treba procitati, uistinu jako dobar serijal... preporuka...
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4114 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 04/01/2015 : 11:51:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Što reći o ovom remek djelu. Pročitao neki dan i još uvijek sam pod dojmom.
Crtež- ono što je stbojanu zamjerka meni je totalni plus. Nije toliko karikaturalan kao u Genu ali ga ima sasvim dovoljno da dostojno uprizori teatar apsurda što je zapravo glavna okosnica Adolfa.
S jedne strane umreš od smijeha na živčanog Hitlera a s druge budeš zgrožen bešćutnom likvidacijom gestapo manijaka.
Čitajući ovo sam primjetio da bi moglo biti da su Japanci začetnici u prikazivanju groznih scena na neki šaljiv način, a koje su u novije vrijeme prihvatili i europski autori (vidi: Ljepota tame, Gospođica Nedirka...)

Priča- sjajno sjajno! Što su već komentirali prije mene- teško se odvojiti od priče kad gotovo svako poglavlje ima ¨cliffhanger˝.
Tematiku nije baš najsretnije komentirati; kako to već biva u ljudskoj prirodi ona je dovoljno apsurdna da bi stvarno mogla biti ili da je ljudi pretvore u istinu. Premisa o Hitlerovom židovskom podrijetlu je kul ali je nedokazana, jer ne postoje nikakvi dokazi koji bi je potkrijepili. Vjerojatno se 80tih kada je ovaj strip krenuo dizala prašina oko toga.
Kraj je fenomenalan, ispraznost i besmisao vrtloga osvete te karmička pravica podižu ovaj već ionako visoko pozicionirani strip za još par ljestvica više.

Bok, kako si.
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 22/01/2015 : 10:05:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote
Ja da se pridružim pohvalama. Sinoć nisam izdržao da ostanem na nekim poglavljima 3 knjige i jednostavno sam se zaseo i pročitao je u "dahu", bar tako je meni delovalo, a ustvari mi je pokrcalo dosta vremena.
Ovo je rame uz rame sa MAUS-om. Mnogo surovije prikazan. U knjizi 2:21 epski (raz)govor sina generala honde. Ima sličnih razmišljanja i u 3 knjizi.
Strip ni u jednom trenutku nije dosadan, ima konstantan uspon u priči, i u jednom trenutku konstantu održivosti iste na visokom nivou. Da, ima kadrova koje su nacrtani i koje me podsećaju na džeki čenove scene ali to je totalno nebitno! Deo je te kulture.
Naglasio bih da imam i čudan utisak nakon čitanja stripa. Adolf iz pekare koji je kao jedan od važnijih likova u stripu mi je ispao totalno sporedan, gotovo u domenu nebitan (mada je i najmanje prostora dobio). Nekako najupečatljiviji mi je Adolf polutan. Možda zbog dešavanja i tortura koje su ga pratile i dovele do zverstava, a sa druge strane i neke setne nade da će se dogoditi neka promena, na bolje, kod njega.

This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7869 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 01/02/2015 : 23:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
crtež mi ispočetka nije odgovarao, pogotovo kad se na par mjesta pretvori u totalnu karikaturu
još uvijek mislim da su ta iskakanja iz ujednačenog stila nepotrebna, ali sam se navikao
ustvari, crtež ovdje nije bitan
priča je bitna, a ona je sjajna
naravno, ključni lik je adolf kauffman i njegova transformacija od dobrog djeteta do zločinca
i to je ono najstrašnije, što je ovdje jako lijepo prikazano: zločinački režimi mogu od gotovo svakog čovjeka stvoriti zločinca
indoktrinacija, inicijacija, gradiranje zločina dok ne postane rutina, povlastice, odobravanje.... i eto pripadnika eskadrona smrti, čuvara i koljača u logorima...
ili kako primo levi reče: čudovišta postoje, ali ih je premalo da bi bili opasni, opasniji su obični ljudi

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

stripadzija
Junior Member

Slovenia
464 Posts

Member since 03/03/2009

Posted - 03/02/2015 : 08:51:02  Show Profile Show Extended Profile  Send stripadzija a Private Message  Reply with Quote
Meni lično ne leži Tezukin crtež, ali posle nekog vremena se navikneš i počinje da ti ide uz priču. Jako potresan strip, svima bih ga preporučio.
Go to Top of Page

ziki
New Member



279 Posts

Member since 22/08/2010

Posted - 04/05/2015 : 00:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ziki a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv je Tezuka. Sva besmisao ratova, a bome i indoktrinacija je najbolje prikazana u slucaju Adolfa pekara koji na kraju sam postaje ono protiv cega se cijeli zivot borio...
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 04/05/2015 : 16:15:42  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Adolf

Autor ovog stripa nas je kroz tri imponzantne knjige proveo kroz lavirint jednog od najtraumaticnijih perioda u nasoj povijesti.
Prica je lepezasto rasirena ne samo vremenski vec i geografski te prati sudbine mnostva likova i upravo je zadivljujuce koliko je pored svega toga kompaktna i ni na trenutak ne gubi na intenzitetu.
Rijec je dakle o vrsnom pripovjedacu sa istancanim osjecajem za detalje, ali i nekome tko ni za trenutak iz vida ne gubi Big Picture.
3 Adolfa su naizgled okosnica price , ali glavni je junak ustvari Sohei Toge koji je ujedno i poveznica ovog gigantskog podhvata koji na nacin na koji je napisan lako i uspjesno moze biti i ufilmljen.
Vjerujem da je mnogima od vas najinteresantniji lik bio mladi Adolf Kaufman i njegova metamorfoza iz djeteta sa osjecajem za dobro i zlo do izopacenog produkta programa jedne monsturozne ideologije
Koliko god osudivali nazi rezim i koliko god bili svjesni koliko je blizu ultimativnom zlu, on je jos uvijek neodoljivo fascinantan i u neku ruku hipnoticki djeluje na citatelja.
Sjetimo se samo filma Schindlers Liste gdje je vecini gledatelja najinteresantniji lik bio izopaceni psihopat u SS uniformi Amon Göth , a ne glavni junak Oskar Schindler, ili filma Inglourious Basterds gdje je sve simpatije pobrao upravo glavni negativac SS-Standartenführer Hans Landa.
Nacisticka ideologija jos uvijek perverzno fascinira publiku i taj fenomen srecemo i u ovom stripu.
Sa druge strane ako pratimo odiseju Sohei Toge, naici cemo na jednu divnu ljudsku pricu i jednog divnog lika koji i pored sve nepravde nije izgubio ljudskost niti moralni kompas.
Komplexnost tematike je u ovom stripu ispricana na jedan genijalno zabavan nacin tako da poslje citanja sve tri knjige mogu dati samo najvisu ocjenu.
U ovom stripu je sazeto puno komponenti i vjerujem da ce svako pronaci bas onu koja ga zanima.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10043 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 04/05/2015 : 22:40:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Murdoc, budući da ti se Adolf svidio podsjećam na slijedeće preporuke vezano za Tezuku:

Buddha (uskoro Fibra), Oda Kirihitu (uskoro Fibra, ovo očekujem da ti bude po volji) i Phoenix serijal. Dodao bih tu i MW.
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 05/05/2015 : 05:13:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Murdoc, budući da ti se Adolf svidio podsjećam na slijedeće preporuke vezano za Tezuku:

Buddha (uskoro Fibra), Oda Kirihitu (uskoro Fibra, ovo očekujem da ti bude po volji) i Phoenix serijal. Dodao bih tu i MW.

Jedva cekam,iscekivanje je nesto lijepo,ako se ne oduzi

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

GGG
Senior Member



Slovenia
2481 Posts

Member since 08/11/2003

Posted - 10/08/2015 : 13:06:19  Show Profile Show Extended Profile  Send GGG a Private Message  Reply with Quote
Adolf je jako dobar i po mnogočemu zanimljiv strip. Iako je osnovna priča generička i isto tako bi funkcionirala u kakvom drugom povjesnom, fantasy ili SF settingu, doba 2. svjetskog rata u Japanu mu svejedno daje dodatanu dimenziju. Taj moment 2 svjetskog rata i utjecaja na život u Japanu je premalo iskorišten, osim za popunjavanje osnovne priče. Iako strip govori u prvom redu o nacizmu, Tezuka kroz cjeli strip pokazuje i na greške Japanaca . Što je dosta hrabro i neočekivano (iako u dosta "ublaženom" obliku).
Na stripu se vidi, da je napravljen kao serija za tjedni časopis i zbog toga, te japanske sklonosti melodramatici, na momente djeluje kao neka sapunica. Priča malo previše varira - preko nekih tema se na brzinu proleti, dok se na drugim previše zadržava. Neki djelovi su ubačeni na silu, npr konačni obračun oba Adolfa nakon 2. svjetskog rata, ili putovanje podmornicom. Problem je i velik broj sporednih likova - tu postoji opasnost, da njihove priče "lome" osnovnu ili da ostanu "u zraku", ali je sa te strane Tezuka uspio strip nekako zapikirati.

Strip svakako valja pročitati, možda je još najoptimalniji za srednješkolski uzrast odnosno za ljubiteljie japanske pop "poetike" iz anima i JRPG-a. Za navedenu populaciju 9,5/10, za nas ostale 7,5/10. Sa tehničke strane Fibri svaka čast
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 16/12/2015 : 12:09:46  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Antiratni strip namijenjen japanskim 14 do 16 godišnjacima koji će jednodimenzionalno, maksimalno dvodimenzionalno, sagledati strip i bez dubljeg razmišljanja prihvatiti antiratnu poruku. Svako iole dublje razmišljanje dovodi u ozbiljnu sumnju Tezukine dobre namjere.

Obrazloženje u grubim crtama:

Deplasirano je ovaj strip uspoređivati s Mausom jer mu nedostaje autentičnosti. Usprkos pozamašnom japanskom doprinosu užasima i patnjama drugog svjetskog rata i činjenici da se radnja uglavnom događa u Japanu, Tezuka u širokom luku zaobilazi kritiku japanske politike i postupaka toga doba. Rekli bi, lako je tuđim kur.em gloginje mlatiti.Tezukina licemjernost u Adolfu je pozamašna ali razumljiva jer teško da bi itko u Japanu objavio antiratni strip kakav bi iskreni japanski autor u stvari trebao napraviti. Dobronamjerno mogu prihvatiti da je Tezuka pisao o njemačkom nacizmu nadajući se da će čitatelji sami zaključiti da se u stvari radi i o samom Japanu. Tome u prilog ide i to što je svjetonazor svih likova u Adolfu praktički japanski. No, razlog za to može biti i želja da se motivacije i postupci likova približe originalnom čitateljstvu, japanskom. Još kad se u obzir uzme pozamašna doza sapuničarskih ljubavnih odnosa i zaljubljivanja na prvi pogled, ciljana publika je očita.

Ako za polaznu točku uzmemo tvrdnju da je Tezuka zaista htio govoriti o Njemačkoj i nacizmu, Adolf postaje pomalo problematična literatura. Naime, moguće je iščitati pozamašnu dozu antisemitizma. Cijeli sukob drugog svjetskog rata praktički je prikazan samo kao nijemačko iživljavanje prema Židovima. Još je gore što se na kraju ispostavi da je židovsko porijeklo Adolfa Hitlera toliko bitno da se ne mogu oteti dojmu kako strip podržava tezu kako je Hitler nemilosrdno progonio Židove zato što je i sam imao židovske krvi. Stvar dodatno pogoršava zadnje poglavlje gdje se obrađuje židovsko-palestinski sukob i gdje se Židovi praktički optužuju za nacističko ponašanje prema Arapima. Na kraju se kao istinit može iščitati citat iz Mein Kampfa (koji se navodi u stripu) da su Židovi krivi za sve ratove. Zbog ovakvih stvari kažem da je Adolfa potrebno iščitavati na jednodimenzionalnom nivou i Hitlerovo židovsko porijeklo kao i transformaciju Adolfa Kamila (koja uopće nije obrađena u stripu) doživjeti samo kao Tezukinu namjeru da naglasi ironiju rata općenito.

Što se tiće Tezukinog pripovijedanja, mnogi će reći kako je maestralno sve povezao i da ne gubi iz vida cijelu sliku. Iako je to točno, očito je da je strip rađen bez prethodnog scenarija jer je zbog potrebe, želje za povezanošću žrtvovan psihološki profil likova. Naime, za hrpu ratnih, životnih situacija koriste se isti likovi koji nekako iskrsavaju u pravo vrijeme na pravom mjestu pa se psihološki profili prilagođavaju potrebi situacije. Čitatelju kojeg prvenstveno drži radnja i akcija takve stvari lako promaknu jer je Tezuka ipak majstor zanata. Što se mene tiće, razočaran sam što se u zadnjoj sceni na groblju nije pojavio Lamp pa da vidimo konačni obračun s Togeom. Tako nešto bi bilo konzistentno s cjelokupnim Tezukinim pripovijedanjem u Adolfu.

Za kraj bih komentirao i crtež. Sve je to OK i generalno nemam nekih zamjerki. Zajebi po sredini stripa se baš ne primjete, ali, jebiga, ne moraš zajebat još i prvu i zadnju scenu koje su identične. Jesi li profesionalac ili nisi? Ako u uvodnoj sceni Toge nema štap za hodanje, od kuda sad u završnoj sceni? Ako je Adolfov grob u uvodnoj sceni u sredini groblja, kako se u završnoj preselio na rub groblja uza zid?

Edited by - dupli on 16/12/2015 15:32:20
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16781 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 16/12/2015 : 14:44:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
dupli, zašto Židovi pišeš malim slovima ( osim kad je to gramatički ispravno )? Pretpostavljam kako se radi o lapsusu, mada ni ja nisam najbolji što se tiče gramatike pa možda nije uredu što pitam.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 16/12/2015 : 15:34:46  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

dupli, zašto Židovi pišeš malim slovima ( osim kad je to gramatički ispravno )? Pretpostavljam kako se radi o lapsusu, mada ni ja nisam najbolji što se tiče gramatike pa možda nije uredu što pitam.



Moja greška. Editirao sam tekst pa je sada valjda sve u redu.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16781 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 16/12/2015 : 15:44:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by Kruger

dupli, zašto Židovi pišeš malim slovima ( osim kad je to gramatički ispravno )? Pretpostavljam kako se radi o lapsusu, mada ni ja nisam najbolji što se tiče gramatike pa možda nije uredu što pitam.



Moja greška. Editirao sam tekst pa je sada valjda sve u redu.



Ma to sam i mislio, inače ni ja nisam najbolji što se tiče gramatike, ali da te netko ne bi prozivao.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46513 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 05/10/2020 : 19:15:58  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Ima li šanse da se reprintira prvi Adolf?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

kraljstribor
Starting Member



Croatia
55 Posts

Member since 02/09/2019

Posted - 05/10/2020 : 21:17:09  Show Profile Show Extended Profile  Send kraljstribor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

Ima li šanse da se reprintira prvi Adolf?



+1
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28936 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 05/10/2020 : 21:37:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ima.

Trouble will find me
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25856 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 05/10/2020 : 21:43:21  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

RaoulDuke
Junior Member



Croatia
427 Posts

Member since 02/05/2016

Posted - 05/10/2020 : 22:16:55  Show Profile Show Extended Profile  Send RaoulDuke a Private Message  Reply with Quote
Bravo
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000