forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 32 - Mali dućan smijeha
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 29/04/2014 : 19:58:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote


Patrick je vlasnik „Malog dućana smijeha“ – prodavaonice lakrdija u francuskoj provinciji. Tu je sve zabava, farsa, šala... Bolje se okaniti dobrog ukusa, ovdje plastična govna dodiruju kuhinjske pregače s lažnim sisama, a sve pod veselim pogledom maski s likom Sarkozyja. Patrick je veseljak koji se pretvorio u tužnog jadnika nakon što ga je žena napustila, ali život će mu se okrenuti naglavačke tijekom jednog večernjeg druženja s prijateljima. Naš mali trgovac upoznat će akrobatkinju zaposlenu u „Oblaku“, cirkusu koji prolazi kroz grad. Sjajna zvijezda u mračnoj noći obasjat će nanovo njegov životni put...

Kolorka 32 • Mali dućan smijeha • 104 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Pascal Rabate • Crtež Pascal Rabate • Prijevod Ema Pongrašić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 30.4.2014. • Cijena 120 Kn

Trouble will find me

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 30/04/2014 : 08:55:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Kad je bila najavljena ova tura, prvo mi je Rabate pao u oko. Da vidimo hoce li i ovo biti "vrh" poput Potocica.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 30/04/2014 : 10:37:00  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Kad je bila najavljena ova tura, prvo mi je Rabate pao u oko. Da vidimo hoce li i ovo biti "vrh" poput Potocica.






Ista stvar i kod mene.
Samo da se ne razočaran, jer mi se često dogodi da kad nešto ovako željno iščekujen uslijedi razočarenje.
Potočići su postavili ljestvicu jako visoko.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 30/04/2014 : 10:48:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Poslije sjajnih Potočića uopće nemam dvojbe hoću li kupiti i ovo.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 30/04/2014 : 12:16:10  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
@amos,poli&nesvrstani
niste čitali Ibikusa od Besne kobile??
toplo preporučujem - odlično i jeftino izdanje, sjajan strip!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 30/04/2014 : 12:34:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Nisam jos. Najava me zagrijala, a sam preview ohladio. :D

Videcemo.


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10121 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 30/04/2014 : 12:40:08  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by anto

@amos,poli&nesvrstani
niste čitali Ibikusa od Besne kobile??
toplo preporučujem - odlično i jeftino izdanje, sjajan strip!



Nisan, ali iman namjeru.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 30/04/2014 : 13:25:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
@anto
Nisam ga ni ja čitao.
Hvala na preporuci, vidjet ću ima li u SKAB-u.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 13/05/2014 : 09:44:17  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
malo mi tanak ovaj Rabate. sve je tu, njegov stil, suptilni humor, isprepletene sudbine, al ovo ko da je radio sa 45% snage.
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
275 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 01/07/2014 : 00:00:55  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
meni je Rabate sjajan i to prevashodno zbog nacina na koji uspeva da sasvim "obicne" stvari i "uobicajene" momente iz zivota, pretoci u sjajnu pricu i strip... to mu nekako stvarno ide "od ruke" i to tako, da se uistinu osetis kao da si "deo te price"... tu si, posmatras i ne mozes da mrdnes... i cini ti se kao da se to sve stvarno desava tu pored tebe... meni skroz simpa strip...
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 27/07/2014 : 14:44:39  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Oduvijek sam volio price koje svoja dogadanja smjestaju u filigranski uzorak male sredine, a posebno ih volim kada pripovjedaju o nevidljivom savu djetinje nevinosti.
Patrick vec samim izborom svoje profesije otvoreno daje do znanja da je djecak zarobljen u tijelu muskarca i da je posebna sorta na koju ne nalijecemo svaki dan.
Izlozen ugrizima svakodnevnice i obiljezen naletima sudbine ovaj saljivdija zivi u modusu melanholicnog skeptika sa istancanim osjecajem za odlican humor sve do trenutka kada u njegov zivot ne prodre Clarisse.
Htjedoh napisati da Patrick Clarissinim nastupom dozivljava preobrazbu, no to bi bila neistina, jer ono sto se izmedu njih dogada je cista manifestacija slobode, srece , pa u jednu ruku i ljubavi.
Strip je nesputan tezinom i vrlo lagan za citanje, pa cak i kada se dotice tema kao sto su politika, globalizacija i usamljenost.
Humor je izvrstan i nenametljiv a likovi nepretenciozni i sa dovoljno dubine da zazive i ponesu nas kroz ovu naoko obicnu, pa ipak posebnu pricu.
Rabate je jos jednom odradio vrlo dobar posao dotakavsi se gotovo svih segmenata koji zivot cine dovoljno zanimljivim, a nas dovoljno znatizeljnim.
Epilog ovog stripa kojeg osobno nazivam "Smrt Djetinjstva" ostavlja ipak jedan gorkast ukus neminovnosti i na tren me ostavlja zamisljenim…

"Zgodna stvar s nasim drustvom, skuplje je plakati nego smijati se..
Vjenjcanje kosta manje od razvoda, a vise se novaca trosi na pogreb nego na proslavu rodendana"


“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28965 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 11/08/2014 : 12:36:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Jako lijep osvrt Anice Tucakov na "Mali dućan smijeha".

http://www.danas.rs/danasrs/kultura/setno_zivotarenje.11.html?news_id=286932

Trouble will find me
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 16/11/2014 : 11:51:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Malo guram topik na vrh. Pao je prenisko.

Meni su potočići bili ok pa zbog toga od Malog dućana nisam očekivao ništa više. A i naslovnica mi je bila nekako nezanimljiva.
Međutim, izgled vara.
Taj Rabate stvarno zna kako napraviti udarno smiješnu scenu a da opet nije nametljiva nego onako usputna, ležerna. Melankoličnog Patricka i njegov autoironični humor zaista ne možeš ne zavoljeti a što je najbolje ta šašava atmosfera se proteže kroz cijeli strip.
Nema tu uspona i padova nego je sve zagletano savršeno ravnomjerno i rekao bih da je radnja ležerna poput onog kultnog filma ¨Clerks˝.
Smijao sam se ko budala skoro svaku drugu stranicu a na neke se vraćao i više puta! Nojevi! :)))

Svakako pročitati!

Bok, kako si.
Go to Top of Page

zarmix
New Member



254 Posts

Member since 30/05/2012

Posted - 08/02/2016 : 14:39:18  Show Profile Show Extended Profile  Send zarmix a Private Message  Reply with Quote
Nažalost, osim dvije table gdje Clarisse napuštajući depresivnog Patricka izgovara nekoliko vrijednih replika u kojima otkriva dragocjene tajne ženske ćudi, Mali dućan smijeha je nothing to write home about. Pascal Rabate je ovdje razočarao. Već su Fibrini Potočići, da ne pričam Zla berba, a pogotovo Ibikus (oba u izdanju Besne kobile) znatno uspjelija ostvarenja renomiranog francuskog autora.
Go to Top of Page

tutto maxim
Senior Member



Serbia
1352 Posts

Member since 07/01/2007

Posted - 02/08/2016 : 13:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Send tutto maxim a Private Message  Reply with Quote
Složio bih se s prethodnim komentarom, nekako sam ostao razočaran. Prethodni Rabateovi stripovi su za mene dosta visoko postavili lestvicu, tako da ovaj nije ispratio taj nivo.
Što neko reče, kao da je ovaj strip radio s pola snage.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 12/11/2016 : 16:31:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Nekako, nikad nisam sigurna sviđa li mi se neki strip zato što je uistinu jako dobar, ili zato što sam ja takav diletant za stripove pa mi je svaki izvrstan. Rijetki su stripovi koje sam pročitala, a da za njih mogu reći da mi baš nisu dobri, stoga uzmite moju pohvalu s rezervom.

Mislim da je Mali dućan smijeha izvanredan strip. Inače se ne vraćam stripovima, osim ako je to za obrazovne svrhe, ali u ovom slučaju ću to sigurno učiniti.

Riječ je o vlasniku trgovine lakrdijama (od proizvoda se najviše prodaje pregača s nacrtanim sisama na kojoj piše "Nakon pranja suđa skinuti gaćice") kojeg ostavlja zena i on u potpunosti gubi volju zivjeti, no to se mijenja ulaskom nove osobe u njegov zivot.

Neću sada ulaziti u tančine, ali strip je domišljato napravljen. Nije fora u radnji, koliko je u crtezu: dirljiv prikaz junaka s leđa i njegovog ćelavog otoka, ili balon klauna koji se smije, ali koji je u vodi prikazan sa smješkom izokrenutim u tugu; to je ono što ovaj strip čini citatnim! Mogla bih napraviti meme od pojedinih sličica, ili ih iskoristiti za čestitke i razglednice. Super mi je i to što strip čuva vrijednost sebesvojsnoti: krajnja je poruka da se za sreću ne treba oslanjati na drugu osobu, a to je pouka s kojom se i u 29. godini borim jednako kao i sa 13.

Smanjit ću ocjenu za dvije recke, na 8, zbog pojednostavljenog lika brata, i zbog toga što mislim da se neke stvari jednostavno nikako ne mogu prevesti s francuskog na hrvatski bez naprezanja čitatelja.

Ipak, posebne pohvale idu Fibri zbog toga što su na straznjoj strani naveli i sve ostale naslove koji se mogu naći (uvijek sam voljela prolaziti kroz naslove da vidim što još ima) i zbog uporaba fusnota. Ovo je prvi strip u kojem sam vidjela toliko fusnota i niti jedna nije bila viška.
Go to Top of Page

Zula
Average Member

764 Posts

Member since 07/10/2015

Posted - 10/08/2018 : 21:53:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Zula a Private Message  Reply with Quote
Jesi čitao Mali dućan smijeha?
- Nisam. Čitao sam Nova novcata sitnica žutog trbuha…
Ok. Jel valja taj koji si ti čitao?
- Ništa ne valja, ali je dobar.
Ima u njemu svega. Suptilno duhovit, s puno malih paralelnih priča unutar jedne velike.
- Nikakvih priča tu nema. Samo jedna i ta nije nešto, običan život.
Meni je strip baš bio životan i zabavan.
- Dosadan ko život, ali na njega je došao red…
Vrlo dobrih 8/10!
- Ma ne vrijedi to više od 8/10
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 05/03/2019 : 06:00:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Baš mi prijaju ovakvi tzv. životni stripovi, mešavine drame i komedije. Naročito kada su smešteni u sadašnjost i pritom imaju evropski /francuski/ senzibilitet (Svagdanja borba, Zašto sam ubio Pierrea, Lucin Pogreb, Tehnika međice, Do viđenja gospodine i mnogi drugi koje nisam čitao a tek treba, npr. Potočići)...
Francuzi su mi uvek bili prirodniji u delima koja danas popularno zovu slice of life a koja ja znam kao prosto drame / komedi-drame...
Dok su Ameri isuviše holibuđski, mada me je demantovao suštinski brazilski Daytripper.

Zaista, po mnogo čemu Mali dućan smeha podseća na Svagdanju borbu, samo više nego duplo sažetiju.

Imamo obično mesto radnje (neko mesto u FRA), neobičan ambijent (dućan), običnog lika (Patrick) neobičnog zanimanja (dućandžija smeha), neobičnog ponašanja (cinično-dobroćudni depresivac), obične likove (vlasnik fabrike, radnica, piljar...), obične probleme (sindikalci u štrajku, samoubistvo), porodične situacije (tuča sa bratom), neobične situacije (bratovljeva bruka na TV-u, nojevi, cirkuska predstava), glavni problem (Patrika žena napustila), emocionalni vrhunac (upoznavanje i veza sa akrobatkinjom Clarisse), 'tragičnu' završnicu ('samoubistvo') i epilog koji baca novo svetlo za završnicu.
Zanimljivo, a to veoma govori o samoj nepredvidivosti života, mogao bi da se napravi epilog broj 2, gde bi Klaris napustila Patrika, i opet bi to vrlo uticalo na doživljaj stripa, naročito kad je (uslovno rečeno!) ovako kratak (ipak prikazuje samo jedan kratak period Patrikovog života).

Strip bukvalno vrvi od zanimljivih momenata, i očigledno je da je Rabate vrlo filmičan autor koji zna znanje, tj. ume da oživi priču, čak i kada su likovi toliko obični da nas podsećaju na prvog komšiju ili nas same. Ko se i malo razume u režiju, scenarije i sl. videće ovde pregršt zanimljivih, dobro izrežiranih, i još bolje realizovanih momenata.
Primeri: balon s klovnom u odrazu u vodi, uvod sa ''...jer sam govno'' i plastičnim govnima u prvom planu, razroki deda s upitnikom iznad glave, lik koga je zaustavila policija da duva a on maše i mnogi drugi...
Reklo bi se da preovlađuju smešne a ne depresivne scene, a to je stoga što Rabate i depresivne scene ume da napiše i obogati tako da na koncu ostaje utisak topline i suptilnog humora...

Njegov crtež je ipak najbolji u mračnom Ibikusu. Ovde je, kao i kod većine novijih FRA crtača koje sam imao prilike da čitam (Larcenet, Alfred, Ruppert & Mulot), ipak vrlo skroman, naročito kada bi se uklonila boja (koja odlično leže na crtež i poboljšava ga). Sve u svemu, ništa vizuelno grandiozno ali s bojom to lepo izgleda i svrsishodno je, a to je za ovakav tip stripa najvažnije. Naravno, ne dovodim u pitanje izvrsno kadriranje i scenario (osećaj da je strip na više od 100 strana), već isključivo stil crtanja.

Možda je bolje što sam pročitao prvo Ibikusa, pa ovo, pa tek onda treba Potočiće i Zlu berbu... Ipak je Ibikus neprikosnoven, dok za Dućan kažu da je slabiji od pomenutih, pa sam ta dva navodno jača (Potočiće i Zlu berbu) ostavio za nakon ovoga. Jer ako mu je ovo najslabije delo od pomenuta 4, onda je on reklo bi se odličan autor!

Sve u svemu, pooprilično dobar strip. Jedan od onih koji su koncentrovani (one shot) i govore o običnim temama, pa ne mogu da ostave utisak grandioznosti poput npr. mamuta od Blasta, ali bio je svakako veliki užitak pročitati ovo.




Edited by - Jocko on 05/03/2019 13:56:27
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 04/03/2021 : 22:47:25  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Nakon maestralnih Potočića (stripom kojim je "otvorena" edicija Kolorka),te odličnih Ibikusa i Zle berbe kojom nas je počastila Besna kobila, Paskal Rabate je kod mene dobio povisoki kredit,ali ga ovde malo potrošio.

Mali dućan smeha je slice of life od 100-ak stranica, sa svim potrebnim elementima,ali sve je to mlako odrađeno.Inspiracija i kreativnost iz pomenutih naslova je definitivno izostala.Jedna od slabijih Kolorki.

Pratimo sudbinu Patrika,vlasnika prodavnice zezalica u Francuskoj provinciji,depresivnog i nikakvog nakon što ga je žena ostavila,ali situacija se menja kad upozna akrobatkinju iz gostujućeg cirkusa.

Nije sad da je strip loš,ok je,ali ni blizu nečeg što sam očekivao. Ako ga zaobiđete,ništa niste propustili,mada sa obzirom da je na sjajnoj akciji u AF (sa 50% popusta),nećete sad baš ni baciti pare ako ga kupite.

3/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 05/03/2021 : 10:02:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Zajebavas da si ga tek sada procitao!?



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/03/2021 : 12:41:28  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
ne zajebavam - recimo da mi je jedno 15-20 puta bio na listi za nabavku,i svaki put je bio istisnut sa nečim prioritetnijim;i nisam ni najmanje pogrešio.

u prvih 40 Kolorki,uz Legionara mi je najslabiji strip.Oba su ok,ali iz mog ugla za klasu do dve,pa i više,lošiji od ostalih naslova.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 05/03/2021 : 12:54:31  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ovim svojim nezadovoljstvom anto je prizva plasticnu gospu
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/03/2021 : 12:55:24  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
he,he...

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 05/03/2021 : 13:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Meni je bio duhovit. Baš prava smesa tragi-komedije. Al' da ima boljih, ima.

Od originalno objavljenih 2009., od Dućana su mi bolji (tim redom): Blast 1, Knjiga Zlatoustog, Gospođica Elza, Pahiderm (oba su teška i imaju ženske glavne likove, teško se odlučiti za redosled)...
dvoumim se da li je bolji Dućan ili Neću umrijeti kao lovina... Oba prikazuju francusku provinciju, samo - dve strane istog novčića, dobro, nedobro i zlo. Zatim Jan Dix Kuća obešenog te jedan kratki strip koji sam preveo digitalno (Saturday Respite) a koji radnjom liči na Lovinu. I drugi...

Slab sam na stripove o francuskoj provinciji.



Edited by - Jocko on 05/03/2021 13:15:26
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20718 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 05/03/2021 : 13:28:03  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Neću umreti kao lovina je bolja opcija - mada je i on jedan od retkih Kolorki koji sam pročitao i rekao "ok strip,ali nemam želju da ga posedujem".

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 05/03/2021 : 13:54:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

ovim svojim nezadovoljstvom anto je prizva plasticnu gospu




Ukazala mu se.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000